Record-aantal deelnemers tweede folkloristische dag Sloop van bunkers Breskens met vele kilo's springstof River Scheldt Company wil uitbreiden in Sloe MR. P. C. ADRIAANSE TE MIDDELBURG BEGRAVEN Kolenkraan PZEM gaat naar Dintelmond D. W. LINDENBERGH (93) OVERLEDEN I P7P o! Zeer grote belangstelling almanak Ongeval bij viaduct te Nieuwland eist 4e slachtoffer DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1976 iADVERTENTIE JT LV/ provincie Z\ WEDSTRIJD OP HET MOLENWATER IN MIDDELBURG nationale taptoe breda MIDDELBURG- Volgende week donderdag- 12 augustus- beleeft Middelburgzijn tweede folkloristisch dag. Voor de grote ringrijderij om de koninklijke bekers die dan op het Molenwater wordt verreden, hebben zich opnieuw een record-aantal deelnemers gemeld. De organisatoren schreven maar liefst 140 ringrijders in. Dit grote aantal deelnemers overtreft het aantal van vorig jaar toen er ook al sprake was vaneen record-deelname. Door deze omstandigheid moet de wedstrijd dit jaar op vierbanen worden verreden. Tot nu toe streden de deelnemers nog op drie banen. De wedstrijd begint al om acht uur 's morgens. VOOR HET EERST GEEN OPTOCHT wedstrijd wordt verwacht tussen vijf en half zes 's middags. De twaalf ere-prijzen worden direct na de wedstrijd op het Molenwater uitge reikt. De verdere prijsuitreiking gebeurt 's avonds om half negen in de schouw burg. Daar wordt ook de uitslag van de versieringen bekend gemakt. De keu ring hiervoor gebeurt 's morgens om ne gen uur door een jury die bestaat uit de dames I. C. Blaauw-de Wilde, J. Popma-Salomé, T Wolters-Blauwkeyl, M. Scherphuis-Fry en de heren J.ac. Pauwe en J. de Nood. De grote ringrijderij wordt verreden in het witte sportcostuum van de Zeeuwse Ringlijders Vereniging Een hoogtepunt van de folkloristische dag. de optocht van de ringrijders door de binnenstad vervalt dit jaar De orga nisatoren van de folkloristische dag hebben hiertoe voor de eerste maal moeten besluiten omdat de binnenstad volgende week in verband met de ker mis op de Markt grotendeels is afgeslo ten. De koninklijke bekers waarom - als hoogtepunt van het ringrijdersseizoen - gestreden wordt, zijn de wisselbekers van koningin Juliana en de wisselbeker van prinses Wilhelmina. Om de door koningin Juliana beschikbaar gestelde trofee wordt dit j aar voor de vierde maal gestreden, nadat Adrie Reijnierse uit Koudekerke vier jaar geleden de eerste beker definitief won Om de beker van prinses Wilmina wordt al voor de 30ste keer strijd geleverd. Kanshebber Als kanshebbers voor de koninklijke bekers en de beker van de gemeente Middelburg - de derde wisselbeker - worden Adrie Reijnierse uit Koude kerke, de winnaar van vorig jaar, zijn plaatsgenoor Henk Houterman, Rinus Koets uit Biggekerke en Marietje Minderhoud uit Westkapelle ge noemd. De beker van de gemeente Middelburg, waarom voor he 113e j aar gereden wordt kan deze keer definitief gewonnen wor den Drie deelnemers, Adrie Reijnierse, Bart Koeets uit Biggekerke en Jo de Pagter uit Ritthem, hebben deze trofee al twee keer gewonnen. Een derde plaatsin de wedstrijd levert een van hen definitief de beker op. Bulten de koninklijke bekers en de be ker van de gemeente Middelburg wordt verder gereden om de beker van mr. dr. A. J. M. Mes, de beker van de Provinciale Zeeuwse Courant en de Al gemene Zeeuwse. Voor de deelnemer die in alle 30 beurten de meeste ringen steekt staat de beker van oudZRV- vooratter Piet Brasser beschikbaar. Verdere ereprijzen zijn in de wisselpla quette van de fa A. Jobse en Zn. de be ker van Heinekens Brouwerijen de be ker van de federatie van folkloristische groepen, de beker van sporthuislmanse en die van de rijkspostspaarbank. De koninklijke bekers zullen dit jaar bij afwezigheid van commissaris der ko ningin. dr C Boertien worden uitgereikt door gedeputeerde J, van den Bos. De trofee van de gemeente Middelburg door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Het einde van de MOERDIJKBRUG GESTREMD VOOR ALLE VERKEER MOERDIJK - Zaterdag zal weer een oude overspanning van de Moerdijk- brug worden vervangen door een nieuw brugdeel. Het wegverkeer zal gestremd zijn van zaterdagochtend half zes tot zondagochtend omstreeks zes uur. Gedurende deze tijd is de rijksweg afgesloten bij Dordrecht en direct ten zuiden van de Moerdijkbrug. Het verkeer kan gebruik maken van de omleidingsroutes die worden aange duid door oranje borden met een zwart nummer. Er is een westelijke route via Haringvliegbrug en Heinenoordtunnel. Deze heeft voor het verkeer uit Breda en Roosendaal in de richting Rotterdam en Dordrecht het nummer 2 Voor het teruggaande verkeer op deze route wordt de omleiding aangegeven met het nummer 3 Een oostelijke omleidings route gaat over de brug te Keizersveer en langs het verkeersknooppunt Gorin- chem. Deze kan echter niet worden gevolgd door wagens met een asdruk groter dan dertien ton. De oostelijke route heeft voor het verkeer uit Rotterdam en Dordrecht in de richting Breda en Til burg het nummer 4 en voor het verkeer in omgekeerde richting het nummer 5. Zoalang de Moerdijkbrug gestremd is, zal er voor fietsers en bromfietsers een veerpont varen tussen Moerdijk en Wil lemsdorp. Dezepontisniettoegankelijk voor voetgangers Bij ongunstig weer wordt de verwisseling van de brugdelen een week uitgesteld. De deelnemers aan de grote finale zijn herkenbaar aan een tweede oranjd sjerp. Het wedstrijd verloop ziet er als volgt uit: In de morgenuren worden in de 20 beur ten de voorronden verreden. De best geklasseecedcn in de vier verschillende banen, ongeveer een 40 rijders, nemen 's middags deel aan de grote finale om de wisselbekers. Voor deelname aan de finale zal naar verwachting een aantal van 15 a 16 gestoken ringen in de voor ronden nodig zijn. De rijders die buiten de grote finale val len rijden 's middags ui de andere drie banen de zogenaamde kleine finale Hiervoor heeft de ZRV drie bekers be schikbaar gesteld die direct in eigen dom overgaan. De folkloristische commissie, de het evenement dit jaar voor de 20ste keei organiseert, bestaat uit vertegenwoor digers van de VW Middelburg, de ver eniging Handelsbelang, de stichting Nieuw Walcheren en de ZRV. Ze bestaat ditjaar uit de heren A. P v. d. Kamer. K Scherphuis, S. J. Lous, Joh. Maljaars er H. Joosse. De heer A. Imanse. die jarenlang deel uitmaakte van de commissie is inmid dels afgetreden. Na de eerste folkloris tische dag. eerder dit jaar is hij hier voor uitvoerig bedankt en bovendien benoemd tot lid van verdienste van dt ZRV. 19 t/m 28 augustus elke avond 9 uur behalve zondag 25 augustus: middagvoorstelling 3 u. toegangsprijzen: van f 6. t/m f 17.50 voorverkoop: VVV kantoren VVV Breda: tel.: 076-125733/132150 MET MINIMAAL 2 HECTARE VUSSINGEN - River Scheldt Cleaning Company, die afgelopen maandag met activiteiten in de Vlissingse Sloehaven is begonnen, heeft plannen voor uitbrei ding. Men heeft daarvoor een stuk grond van minstens 2 ha in het Sloegebied op het oog. waarover besprekingen worden gevoerd met het Havenschap Vlissingen. Dat heeft men woensdagavond desgevraagd van de zijde van de Willem Mullers beheersmaatschappij in Temeuzen meegedeeld. Maandag is River Scheldt Cleaning fijke stikstofplant, waarmee gastankers Company in de Sloehaven begonnen met de exploitatie van een onafhanke- Grote waardering in toespraken MIDDELBURG - Onder zeer grote be langstelling is woensdagmiddag op de algemene begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot begraven van mr. P. C. Adriaanse, die gedurende 53 jaar advocaat en procureur te Middel burg is geweest en mede door talrijke andere activiteiten in de Middelburgse gemeenschap een bijzonder markante en geliefde persoonlijkheid was. De heer Adriaanse overleed op 80-jarige leeftijd. Welke plaats mr. Adriaanse in Middel burg en eigenlijk, vooral door zijn op treden als strafplei ter. in geheel Zeeland innam bleek uit enkele in de aula van de begraafplaats gehouden toespraken, waarin de heer Piet Adriaanse met grote waardering en vooral met de menselijk heid die hem zo eigen was, werd her dacht Zo formuleerde de president van de arrondissementsrechtbank in Mid delburg, mr. P. van Empel, dat woorden tekortschieten om in alle facetten te memoreren wat mr. Adriaanse voor de Middelburgse gemeenschap betekende. Mr. Van Empel, die mede namens de le den van het openbaar ministerie sprak en 'namens alle mensen die in het recht bankgebouw aan het Hofplein werken' ging vooral in op de menselijkheid van de overleden advocaat die als strafplei ter door zijn ervaring en vriendelijkheid voor 'oneindig veel mensen' van grote betekenis is geweest. Mr. Adriaanse stond altijd een meer menselijke dan zakelijke aanpak voor, aldus mr. Van Empel. die aan het slot van zijn herden kingstoespraak stelde, dat met de over leden advocaat een 'stuk Middelburg' is heengegaan, 'dat we heel erg zullen mis sen'. Eerste spreker in de aula was de heer J. R. Riemstra uit Luxemburg, een schoonzoon van de overleden advocaat, die mr. Adriaanse een reeds bij zijn le ven legendarische figuur noemde en één van de innemendste, kleurrijkste en po pulairste mannen van zijn tijd in Mid delburg. Die populariteit bestond onder alle lagen van de bevolking. Mr. Ad riaanse kon men daarbij ook zien als een levensgenieter met echter bijzonder ernstige opvattingen over eerlijkheid, recht en fatsoen, die zijn belangstelling en werkkracht gaf aan het verenigings leven en tal van sociale instellingen. Namens de Zeeuwse balie herinnerde mr. J. van Deinse aan de grote hulp vaardigheid van mr. Adriaanse, de ver klaringvan het feit dat hu zich bijzonder voelde aangetrokken tot de strafrecht praktijk. Mr. Van Deinse memoreerde ook het werkzame léven dat mr Ad riaanse - hij bleef tot kort voor zijn dood actief - heeft gehad en het feit dat de overleden advocaat bij de grote be kendheid en waardering die hij genoot niets moest hebben van 'grootdoenerij'. Dit, aldus mr. Van Deinse, „kwam voort uit een hart van goud en zijn relativer ende humor" Namens de maatschap van advocaten en de medewerkers van deze maat schap, waarin de heer Adriaanse werkte sprak mr. M A. Terwoert Typerend voor de instelling van mr. Adriaanse was. aldus de heer Terwoert. dat hij zich aan het begin van zijn carrière in Mid delburg, volkomen distancieerde van de toen nog heersende sfeer, een overblijf sel van de negentiende eeuw. „Hij heeft zich daar altijd van gedistancieerd en was voor iedereen gelijk. Zo blijft hij een voorbeeld voor ons". Namens vrienden en schoolvrienden van het oude Middelburgse gymnasium sprak de heer M. van Arenthals en na mens de Leidse jaargenoten van mr. Ad riaanse voerde in de aula mr. W. P. Kess- ler uit Naarden het woord. Aan het slot van de plechtigheid in de aula werd de overledene met enkele ogenblikken stilte geéerd. Aan de groeve las een dochter van de overleden advocaat, mevrouw Anne- marie Riemstra-Adriaanse, het gedicht 'Mijn hart wou nergens tieren' van dr. P. C. Boulens, een oom van mr. Ad riaanse. De heer Riemstra dankte hier tenslotte het bijzonder grote aantal belangstel lenden, onder wie veel leden van de rechterlijke macht, leden van de balie, van het notariaat, vrienden en verte genwoordigers van de vele verenigin gen, waarbij mr. Adriaanse bestuurs functies heeft bekleed. door stikstoftoepassing zuurstofvrij worden gemaakt, zodat ze nieuwe la dingen kunnen innemen. Nu wil River Scheldt Cleaning - waarin deelnemen Willem Muller Shipbrokers BV en Delta Ships Industrial Service - een tankercleaninginstallatie vestigen. Die installatie is - zo deelde de woord voerder mee - gebaseerd op het zuur stofvrij maken van gastankers. „We hebben", aldus de woordvoerder, „nu een hoekje in de containerhaven sinds een maand of vier. Maar sinds een week is de River Scheldt Cleaning Company operationeel, omdat we pas vorige week de hinderwetvergunning kregen". De tweede fase moet nu een stuk grond worden waarop de gewenste installatie kan worden geplaatst Die installatie moet in de eerste plaats verwarmde stikstof leveren en daarnaast de afge voerde gassen uit het schip verwerken op basis van óf opslaan óf verwerken. Men heeft een stuk terrein van minstens 2 ha op het oog, zo deelde de woordvoer der mee. omdat men de mogelijkheid wil hebben om restant ladingen op te slaan in speciaal daarvoor geconstrueerde tanks. Hulstenaar wint Beneluxkampioenschap rijvaardigheid vrachtwagens KAPELLEBRUG De heer J. de Koning uit Hulst, chauffeur bij transportbed rijf Van Geijt te Kapellebrug heeft bij het Benelux-kampioenschap in Ant werpen de eerste prijs in rijvaardig heid behaald in de klas solo vrachtwagens. Aan dit kampioenschap deden 300 chauffeurs uit Nederland en België mee in verschillende klassen van vrachtau to's. Begin oktober wort de heer De Ko ning met de andere eerste prijswinnaars afgevaardigd naar München om daar deel te nemen aan het internationale kampioenschap. ZEEUWSE Vakantie Die vrouw in het Bevela.nd.se vond, dat ze langzamerhand eigenlijk hard aan vakantie toe was en naarmate de zomer vorderde, attendeerde ze haar echtgenoot er vaker op. dat 'ie dereen maa r op vakantie gaat en wij maar thuisblijven'. „Wanneer gaan wij noe is?' sprak ze op een morgen dringend. „We kunne best paar dagen naar m'n zuster in de Noordoostpolder". „Zo van: wie verre reizen doet kan veel vertellen?" reageerde haar echtgenoot koeltjes. „Dat bedoel ik", sprak ze, oplevend „Nou", sprak de man. „Je kletst al genoeg, me bluuve tuus'. BRESKENS - Twee ontploffingen luidden woensdagmiddag het begin in van de sloop van vier bunkers uit de tweede wereldoorlog aan het Molen water te Breskens. Rode vlaggen, waarschuwingsborden en een door de rijkspolitie afgezet Molenwater vorm den de voorbereidingen toen klokslag twee uur de springstof lading in de eer ste bunker tot ontploffing werd ge bracht en de achterzijde uiteen spatte. Met het oog op een optimale veiligheid wordt iedere bunker in drie fasen tot ontploffing gebracht waarna de verdere opruiming met behulp van kranen wordt gedaan. De iets meer dan 4 meter hoge bunkers hebben een wanddikte van ongeveer anderhalve meter en het dak is 2,20 m dik. Er is dan ook een flink aantal kilo's springstof nodig om de bunkers te laten springen. Aannemer A. Vermeulen, onder wiens leiding de opruiming worat geaaan, rekent op 15 weken werk voordat alles klaar is. „Doordat de bunkers vrij dicht bij de bebouwde kom liggen hebben we in samenwerking met de arbeidsinspec tie een speciaal systeem ontwikkeld waarmee het mogelijk is de springstof vrijwel zonder trillingen tot ontploffing te brengen. Door dit toch wel unieke systeem is ieder gevaar voor de in de nabijheid staande woningen zonder meer uitgesloten en kunnen we zelfs een groter aantal kilo's springstof gelijktij dig tot ontploffing brengen zei hij. Voordat woensdagmiddag de eerste la ding ontplofte zijn er de voorgaande weken met behulp van een boorinstalla tie meters lange gaten in de bunkers ge boord. die er voor moet zorgen dat de springstof op de juiste plaats tot ont ploffing wordt gebracht. Ook het exact bepalen van de plaats waar de rond vliegende brokken beton terecht zullen komen heeft heel wat rekenwerk in be slag genomen. Gezien het resultaat van de eerste ont ploffing lukte dit bijzonder goed en de heer Vermeulen gaat dan ook met volle moed verder aan de opruiming van 3300 m3 gewapend beton, die de Duitsers meer dan dertig J aar geleden nodig had den om 4 bunkers te kunnen bouwen. Foto's: de eerste bunker die tot ontplof fing werd gebracht, vóór en na de knal. VLISSINGEN - Woensdagmorgen is een begin gemaakt met de ontmante ling van het op kolen gestookte gedeelte van de electriciteitscentrale van de PZEM te Vlissingen. Zoals bekend stelde de PZEM in de loop van 1975 de laatste op kolen gestookte eenheid officieel buiten werking. De conventio nele PZEM-centrale te Vlissingen draait nu uitsluitend op gas en olie. De kolentransportinrichting (om de kolen die per schip via het Kanaal door Walcheren werden aangevoerd naar de ovens te transporteren) raakte zo doende werkloos. Deze constructie werd verkocht aan de staalhandel Nimeta te Middelburg, die heet gevaarte vervolgens verkocht aan een firma in Din telmond. Woensdagmorgen werd de eigenlijke kraan - een bonk staal van 60 ton - met behulp van een bok van de firma Van de Akker te Vlissingen overgebracht op een ponton, waarop het geheel via het water naar Dintel mond zal worden vervoerd. Ook de constructie waar de kraan over liep wordt gedemonteerd en naar Dintelmond overgebracht De foto geeft een beeld van het overhevelen van de kraan naar het ponton. (Foto PZC) Oprichter van boerenleenbank te 's-Heer Arendskerke Bekleedde vele functies in Zeeland 's-HEER ARENDSKERKE - Op 93- jarige leeftijd is dinsdag in zijn woon plaats '9-Heer Arendskerke overleden de heer David Willem Lindenbergh. die in zijn lange leven zeer vele maat schappelijke en kerkelijke functies in Zeeland heeft bekleed. Onder meer was hij oprichter van de coöperatieve boe renleenbank te 's-Heer Arendskerke. die later met de boerenleenbank te Kloetinge fusioneerde tot de coöpera tieve boerenleenbank "Goes'. De heer Lindenbergh was 45 jaar voorzitter van het bestuur van de bank. In 1962 nam hij afscheid. Van 1946 tot 1954 was de heer Lindenbergh lid van de provin ciale staten van Zeeland, aanvankelijk voor de Partij van de Vrijheid, die korte tijd later opging in de WD. Voor zijn vele verdiensten voor de landbouw werd de heer Lindenbergh reeds in 1928 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in 1951, bij zijn af scheid als provinciaal voedselcoinmis- saris, werd hij bij bevordering be noemd tot officier in deze orde. David Willem Lindenbergh werd 7 juli 1883 in Wemeldinge geboren. Na het la ger onderwijs volgde hij de rijksland- bouwwinterschool te Goes en enkele cursussen. In 1906 nam hij de exploita tie van de boerderij 'De Panhoeve' te 's-Heer Arendskerke op zich. Naast zijn werk als landbouwer vervulde de heer Lindenbergh zeer veel functies op maat schappelijk en kerkelijk gebied. Zo was hij onder meer lid van college van nota- MIDDELBURG-Het ernstige verkeer songeval van zaterdag bij het viaduct bij Nieuw- en St. Joosland. waarbij drie mensen het leven verloren, heeft nog een vierde slachtoffer geëist. Woens dagmorgen overleed in het Gasthuis in Middelburg de 19-jarige G. X. Dotulong aan de gevolgen van zijn verwondin gen. De jongen, wiens beide ouders bij het ongeval het leven lieten, lag met ern stige inwendige kneuzingen in het zie kenhuis. Daar werd hij dinsdag nog ope ratief behandeld. Woensdagmorgen be zweek hij echter aan zijn verwondingen. beien van de hervormde kerk. later kerkvoogd en president-kerkvoogd. Hij was lid en later voorzitter van het Bur gerlijk Annbestuur van 's-Heer Arends kerke. Hij was lid van de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke en korte tijd wethouder. Hij was lid van het hoofd bestuur van de ZLM en lange tijd voor zitter van de Kring West-Zuid-Beveland van de ZLM. Verder was de heer Lin denbergh lid van de raad van commis sarissen van de PZEM. lid van de raad van toezicht op de rijkslandbouwwin- terschool te Goes en lid van de raad van toezicht van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht De overledene, die in 1947 werd benoemd tot Provinciaal Voedsel- commissaris voor Zeeland, was voorts voorzitter van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen, De heer Lindenbergh trad verder op als dijkgraaf van het water schap 's-Heer Arendskerke en als voor zitter van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de sluis in de Piet. De heer Lindenbergh. die al bijna 79 was toen hij aftrad als voorzitter van de coöperatieve boerenleenbank 'Goes', had zich al vele jaren uit het openbare leven teruggetrokken. Het stoffelijk overschot van de heer Linden bergh wordt vrijdag op de algemene be graafplaats ter aarde besteld. Vooraf - aanvang 14.00 uur - wordt een rouw dienst gehouden in 'Huize Poelwijck'. Gasontploffing in bakkerij: gewonde GOES - De bakkersknecht J. de W. uit Wilhelminadorp heeft dinsdagmiddag bij een gasontploffing in de gang naast een bakkerij in de St. Adriaanstraat te Goes, eerstegraads brandwonden aan het gezicht opgelopen. Oorzaak van de ontploffing was een lek kage in de gasleiding die door de straat loopt. Hetontsnappende gas had zich in de gang naast de bakkerij verzameld. Toen De W. bij het naar huis gaan 'een sigaret opstak ontstond een ontploffing gevolgd door een steekvlam. De PZEM heeft de lekkage in de loop van dinsda gavond hersteld. Waarschijnlijk is de lekkage ontstaan bij de aanleg van een nieuwe waterleidingbuis in de St. Ad riaanstraat. Schade bij botsing HULST- Woensdagmiddagzijn by een botsing op de kruising Jacob Catsstraat-Vondelstraat te Hulst twee personenauto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de automo bilist G. M. uit Hulst op deze kruising geen voorrang verleende aan de auto bestuurder W. R. uit Hulst. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2