PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOEDIGE RELLEN IN ZWART SOWETO Opruimingswerk voor pijlerdam Oosterschelde kost 30 miljoen Contract kernreactor deze week helemaal rond de krant van zeeland GEHEIMZINIGE ZIEKTE IN VS KOST AL 21 DODEN Volgens ooggetuigen drie doden vandaag Delegatie Tiel naar Den Haag EERSTE KLUSIN DE KOMENDE MAANDEN Rondvaartboot bijna gekelderd pagina 11 219e jaargang no. 184 Donderdag 5 augustus 1976 - 'V,; (Van onze correspondent! JOHANNESBURG - In het zwarte woongebied Soweto, bij Jo hannesburg, heerst een gespannen rust na de bloedige ongere geldheden van woensdag, die volgens ooggetuigen aan zeker drie mensen het leven hebben gekost. De politie ontkent dat er slach toffers zijn gevallen. De Zuidafrikaanse minister van justitie Kruger heeft opnieuw een samenscholingsverbod ingesteld in alle zwarte woongebieden rondom Johannesburg en Pretoria. In Soweto was het al sinds vorige maand, toen bij bloedige onlusten 176 mensen werden ge dood, onrustig. De ongeregeldheden van woensdag in Soweto begonnen toen duizenden Afri kaanse studenten zich bij het voetbal stadion Orlando hadden verzameld met de bedoeling een mars te houden op Johannesburg om te protesteren tegen de arrestatie van een aantal studenten leiders. Hun getal verdubbelde zich in korte tijd ondanks de oproep van de politie om uit elkaar te gaan. Al in de vroege ochten duren had de politie versperringen op geworpen op de weg naar Johannes burg. Toen op een gegeven ogenblik zo'n 20.000 Afrikanen de barricaden onder de voet liepen, opende de politie het vuur op hen. Drie studenten werden dodelijk getroffen en ten minste 13 werden ge wond. Vervolgens reed de politie in pantserwagens op de mensenmassa in en gooide traangasgranaten n r hen. Verschrikkelijk Al in de ochtenduren hadden tientallen Afrikaanse jongeren seinpalen van de spoorwegen vernield en hadden trein en, die via de zwarte woonbuurt naar record Een recordaantal deelnemers treden volgende week donderdag in het strijd perk tijdens de tweede folkloristische dag in Middelburg. gif PAGINA 7 gat Op 1 maart moet het rapport over de grootte van de doorstroomopening in de pijlerdam in de monding van de Ooster- schelde klaar zijn. PAGINA 11 hart Rotterdam wil de capaciteit voor harto peraties uitbreiden. Wies van Houte, één van de belangrijk ste Zeeuwse deelnemers aan de met eer. sterk Belgisch deelnemersveld bezette marathon van AV'56-Goes. PAGINA 14 evergreens Lee Towers, zanger van Engelse ever greens; „Ik heb alle deejays op mijn hand"; radio- en televisieprogiamma's strips. PAGINA 15 steun De Nederlandse textielindustrie vind! de steunmaatregelen die de regenng heeft aangekondigd onvoldoende; beurs financiën - economie Johannesburg reden, met stenen beko geld. „Het waren verschrikkelijke mi nuten", vertelde een ooggetuige, die in een van de forensentreinen had geze ten: „Er stonden duizenden kinderen en jonge mensen langs de spoorlijn, die probeerden de ruiten van de treinen en bussen in te gooien. Het leek alsof zij ook probeerden zwarte arbeiders ervan te weerhouden naar hun werk te gaan. Onze trein werd door een hagel van stenen getroffen, maar niemand werd gewond". Een van de zwarte arbeiders vertelde dat de demonstranten hem hadden ge waarschuwd. „Wy wachten op je als je vanavond van je werk terugkomt". De bedoeling van de demonstranten schijnt te zijn geweest alle zwarte werk nemers te dwingen aan een massasta king deel te nemen. De politie heeft inmiddels alle zwarte woonbuurten rondom Johannesburg hermetisch van de buitenwereld afge sloten. Blanken en journalisten mogen Soweto niet binnenkomen Zij maakte ook bekend dat zij alles zal doen om werkwillige mensen tegen de demon stranten te beschermen. De Afrikaanse studenten hadden in de woonbuurt Tembisa de ruiten van een politiebureau ingegooid. Minister Kru ger van justitie heeft woendag bepaald dat het samenscholingsverbod tot 31 augustus zal duren. Een politiefunctio naris verklaarde dat de situatie in So weto 'nog buitengewoon gevaarlijk' is. Kerken De Zuidafrikaanse raad van kerken meent dat de Zuidafrikaanse autoritei ten kennelijk nog steeds niet inzien dat dit optreden met harde hand tegen de zwarte Zuidafrikanen nutteloos is. .Dreigen, onderdrukken en opsluiten helpt niet. Deze les wordt nu opnieuw in krachtige bewoordingen geleerd. De steeds ernstige ongeregeldheden in So weto en andere zwarte woongebieden geven er op tragische wijze blijk van dat de regering kennelijk met in staat is de frustaties en de verbittering van de zwarte bevolking te begrijpen en daar aan tegemoet te komen", aldus de raad van kerken, die opnieuw aandringt op een multiraciale conventie waarop een staatsbestel moet worden uitgewerkt dat voor iedereen aanvaardbaar is, als alternatief voor de apartheid, DEN HAAG (ANP) - Een delegatie uit Tiel gaat vanochtend in Den Haag pra ten over de situatie die in Tiel is ont staan nadat vorige week een gifwolk vrijkwam van een chemisch bedrijf. De delegatie zal staatssecretaris Hend riks (volksgezondheid) drie petities aanbieden. Vervolgens gaat de delega tie naar het ministerie van economische zaken waar een gesprek zal volgen met de secretaris-generaaL Daarna volgt op het ministerie van binnenlandse zaken een gesprek met staatssecretaris Polak. Aansluitend heeft de Tielse delegatie een gesprek met de vice-voorzitter van de tweede kamer Kleisterlee. JOHANNESBURG: Luchtopname van een groep demonstranten in de voorstad Soweto bij Johannesburg ivaar het ivoensdag we- derom tot ongeregeldheden is gekomen tussen studenten en poli tie. DIE BURGER: BIJ MISLUKKING ONDERHANDELING BOUW SAMEN MET NEDERLANDSE BEDRIJVEN" AMSTERDAM: Woensdagmiddag hield de Stichting Anti apartheids beioeging Nederland een demonstratie voor het S.AL.-kantoor in de Leidsestraat in Amsterdam. Zij protesteerde tegen het brute optreden van de Zuid-Afrikaanse politie tegen duizenden demonstrerende bewoners van Soweto. Er waren een kleine dertig mensen aanwezig. PHILADELPHIA (AFP) - Een geheimzinnige ziekte on der de deelnemers aan 'n congres van Amerikaanse oud- strliders in Pensylvanië heeft 21 mensenlevens geëist. Tijdens en na het congres zijn 115 mensen in een zieken huis opgenomen. Het congres was van 21 tot 25 juli in Philadelphia gehouden. De epidemie schijnt nu tot staan te zijn gekomen. Dezer dagen wordt in Philadelphia het internationale eucharis tische congres begonnen waaraan een half miljoen men sen deelnemen. De symptomen lijken op die van longont steking. Bij de 21 tot dusver overledenen leidde de ziekte, die door een arts 'nieuw en beangstigend' genoemd wem, oinnen enkele dagen onder scherpe pijn tot de dood. De behandeling blijft beperkt tot verzachting van de symptomen van hoge koorts, borst- en hoofdpijn en (Van onze correspondent in Johannesburg) JOHANNESBURG - Ondanks alle specualaties en een reeks van 'onrustbarende geruchten' - zoals het dagblad 'Beeld' dit noemde - is men zowel in kringen van Escom als ook in Franse diploma tieke kringen in Pretoria meer dan optimistisch. Men is ervan overtuigd dat het contract over de levering van twee Franse 920 megawatt-kernreactors voor de Zuidafrikaanse kemkrachtcen- trale Koeberg in de Kaapprovincie naar alle waarschijnlijkheid nog deze week getekend zal worden. Vertegenwoordigers van de Franse de autoriteiten in Pretoria voeren, ga- bank Credit Lyonnais, die de belang- ven woensdagavond opnieuw de verze- rijkste financiers achter het project zijn kering dat dit alles 'nog slechts een en op het ogenblik nog gesprekken met kwestie van dagen is'. Een woordvoerder van Escom, het staatsbedrijf dat verantwoordelijk is voor de atoomenergie in Zuid-Afrika, zei; „Je kunt een dergelijke kwestie niet in één nacht regelen" Andere betrouw bare bronnen in Pretoria, die vrij goed met de gang van zaken op de hoogte zijn. verklaarden woensdag dat de Franse regering weliswaar tot nog toe op geen enkele wijze gereageerd had, maar dat zij desondanks de definitieve overeenkomst als een voldongen feit be schouwden en bovendien ongeduldig waren om thans de zaak te voltooien. Pessimisten in Zuid-Afrika menen de sondanks dat Frankrijks president Va- lery Giscard d'Estaing donderdag in Li breville, de hoofdstad van Gabon, aan komt. Dat is precies een jaar na zijn be zoek aan Zaire, toen hij daar verkon digde dat Frankrijk geen wapens meer aan Zuid-Afrika zou leveren. Met zekere ironie voorspellen de waarnemers dan ook dat Giscard d'Estaing thans wel licht zal verklaren dat geen atoomreac- ademhalingsmoeilijkheden. Pas wanneer de verwekker is geïdentificeerd kunnen de patiënten doeltreffend worden behandeld. Het opduiken van zes ziektegevallen in New Jersey heeft bovendien tot de vrees geleid dat niet alleen de congres deelnemers met de ziekte zijn besmet Een van de zieken in New Yersey is een vrachtwagenchauffeur die kort na het congres levensmiddelen had afgeleverd bij een der congreshotels. Wat de dokters zeer verontrust is het feit dat de ziekte in buitengewoon korte tijd met zeer sterke symptomen do delijk afloopt. Geleerden in Philadelphia en het Amerikaanse federale bureau voor besmettelijke ziekten in Atlanta vermoeden dat de verwekker een onbekend virus is. Nederland Volgens het dagblad 'Die Burger' zal de centrale, als de onderhandelingen met de Fransen nu definitief mislukken, worden gebouwd door General Elec tric. Dit zou dan gebeuren samen met de Nederlandse bedrijven, omdat Ge neral Electric daarmee een consortium had gevormd. Rijn-Schelde-Verolme en Bredero wa ren verbaasd over de berichten en zei den nog geen enkel contact met Escom over deze zaak te hebben,gehad. Boven dien waren de betrokkenen die deze kwestie met Escom enkele maanden ge- Slot zie pagina 3 kolom 1 GEEN PRIJS- STOP VOOR GROENTEN Van onze correspondent) DEN HAAG - Het ministerie van eco nomische zaken ziet totaal niets in krachtige maatregelen tegen de sterk gestegen groentenprijzen. Wel houdt de economische controledienst scherp in de gaten of de verschillende tussenhan delaren zich aan de prijsvoorschriften houden. Die houden in. dat alleen geste gen grondstofprijzen in de prijs mogen u-orden doorberekend. Overtredingen zijn tot nu toe niet geconstateerd. Patroon Stemerding UM O taatssecretaris Stemer- ding van defensie-heeft met het blauwe potlood gewerkt: bepaalde uitlatingen van een overste - directeur van Nïeu- wersluis - konden niet door zijn beugel en werden derhalve veran derd vóórdat ze in het blad van de luchtmacht werden afgedrukt Cen suur'' Nee. dat is een te zwaar woord voor het Stemerdingiaanse optreden. Men spreekt van censuur wanneer de overheid als bewaakster van het alge meen belang ingrijpt in publikaties van burgers, een ingrijpen dat in Nederland in strijd is met de grondwet. Het be faamde artikel zeven: niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verant woordelijkheid volgens de wet Indien de staatssecretaris opgetreden zou zijn tegen de redactie van - laten we zeggen - een onafhankelijk dagblad om aldus een bepaalde publikatie in die krant te ver hinderen. dan zou de aanduiding cen suur op haar plaats zijn. Maar alleen al de gedachte aan een dergelijk optreden is in Nederland absurd: geen enkele be windsman heeft daartoe enige autori teit. Zelfs minister Van Doom kan niet vóóraf ingrijpen in radio- of tv- uitzendingen. De vrijheid van drukpers is dan ook niet in het geding bij deze recente handelingen van de staatsse cretaris. Hooguit de vrijheid van me ningsuiting binnen de strijdkrachten. S temerdings optreden in deze zaak is vergelijkbaar met dat van een onder nemingsdirectie. die de tekst van het personeelsblad nog eens goed door neemt voordat de kopij naar de drukker gaat Erzijn heel watbedrijven waar dat gebeurt en er zijn ook heel wa t bedrijven waar een directeur in dergelijke geval len het blauwe potlood duchtig hanteert als hij hem minder welgevallige passa ges tegenkomt Daardoor is het redige ren van een perso neelsblad dikwijls een delicate aange legenheid: wat moet wel en wat mag niet worden opgeno men? Voor een redacteur van een per soneelsblad geldt in vele gevallen de opmerking, die het Algemeen Handels blad in het begin van de vorige eeuw noteerde: "Benijdt alles wat ge wilt, maar genen redacteur." Gelukkig ver anderen in dit opzicht in vele gevallen de omstandigheden. Een verstandig ondernemer let er namelijk uitsluitend op. dat er in het blad geen publikaties verschijnen die het bedrijfsbelang schaden, maar laat voor het overige de redactie vrij. Binnen een goed functionerende onderneming moet het mogelijk zijn dat in een personeelsblad afwijkende meningen worden geventi leerd of dat stoom wordt afgeblazen. Wel moet er dan voor worden gezorgd dat alle feiten geverifieerd rijn: het opspui ten van grieven die niet op de werkelijk heid berusten is zinloos en schadelijk, eveneens voor de verhoudingen binnen het bedrijf. Bij defensie echter - zo heeft ook Vredeling al eens laten blijken - stelt men zich nog op het ouderwetse, patriarchale standpunt: geen publika ties, die in strijd zijn met de opvattingen van de "patroon", in dit geval staatsse cretaris Stemerding. fianthjn Ee, PYLONEN VAN KABELBAAN VOOR SECUNDAIRE DAM BURGHSLUIS - Met het op ruimingswerk in de mond van de Oosterschelde, dat nodig is voor er kan worden begonnen met de bouw van de pijlerdam, zal rond de dertig miljoen gul den vergen. Het gaat met name om de dertien pylonen, die voor de kabelbaan in de sluitingsga ten waren geplaatst en om een aanzienlijk deel van de bestor- ting in die sluitgaten, die weer moet worden verwijderd om de pijlers te kunnen plaatsen. De opzet bij de Deltadienst van rijkswaterstaat is, dat daarmee over een paar maanden wordt begonnen. De pylonen worden op korte termijn uit de sluitgaten gehaald. Ir. F. Spaargaren van de afsluitingswerken Ooster schelde liet weten, dat voor een deel nog dit jaar verwijders zullen worden. Het zal afbangen van de moeite, die met name het oppersen van de in de Ooster- scheldebodem geheide stukken zal vergen, of dit karwei geheel in 1976 ge klaard kan zijn. De pylonen worden op geslagen om ze eventueel te kunnen be nutten bij de afsluiting van de beide compartimenteringsdammen - Oes- terdam en Philipsdam-in 1985. Het op ruimen is begroot op zeven miljoen gulden. Een werk. dat meer dan een Jaar tijd zal kosten is de verwijdering van een deel van de bezinking op de Oosterschelde- bodem in de sluitgaten. Het midden stuk van deze bestortingen via fosfors- lakken. blokkenmatten en asfaltmatten moet er weer uit. omdat de pijlers niet door deze bestorting te slaan zija In to taal is zo'n twee miljoen vierkan te meter Oosterscheldebodem in de sluitgaten bestort De breedte is ongeveer Verhin derd vijftig meter, daar moet in het mid den gemiddeld zo'n honderd meter be storting uit verwijderd worden. Bij de Deltadienst wil men in eerste instantie proberen voor dat karwei drie rotsbag germolens in te zetten en de te verwijde ren bezinking in stukken te 'zagen'. Het gevolg zal wel zijn, dat tijdens het werk in de Oosterschelde veel rijshout en ook veel vrijkomend doek zal komen te drij ven. Een deel van de te verwijderen be zinking kan wellicht worden benut om af te storten langs de overs van Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. Over die mogelijkheden is - aldus ir. Spaargaren - overleg gaande met de beide waterschappen in dat ge bied. De kosten om de bestorting ten dele op te ruimen worden op twintig tot vijfentwintig miljoen gulden geschat Het is daarnaast de bedoeling, dat aan het eind van dit jaar begonnen wordt met de 'uitbouw' van de bestorting in de sluitgaten: nu gaat het om een breedte van 450 meter, de opzet is. dat er in to taal een strook van twaalfhonderd me ter Oosterscheldebodem bij de sluitga ten wordt bestort Geschoven Als gevolg ran de bezuinigingsoperatie van de regering in de periode tot 1980 is er intussen ook wat geschoven met de planning voor de Oosterschelde- werken. Zo is het 'opruimingswerk' in de Oosterscheldemonding wat naar vo ren gehaald, andere elementen zijn wat naar achteren verplaatst, zonder dat bij deze opzet het tijdschema tot 1985 in gevaar komt. Ir. Spaargaren: .Dat is ons niet eens onwelkom, omdat er nu wat meer tijd is om met name nog ver der te studeren op moeilijke zaken als het plaatsen van de putten". Ook ele menten uit het werk aan de comparti- I Slot zie pagina 7 kolom 5) len dergelijke opstelling komt tot stand uitgerekend onder het gezag van twee bewindslieden, die beter weten. Wat is er niet gestreden door hun partij voor een vrije meningsuiting binnen de strijdkrachten? In de jaren dertig en ook nog wel na de tweede wereldoorlog wer den vaak kranten en tijdschriften van Linkse signatuur uit de kazernes ge weerd, voor de socialisten altijd weer aanleiding om dat aan de kaak te stel len. Links mocht in het leger niet zeggen wat het wilde, werd dan betoogd. Wat blijkt nu echter? Dat socialistische be windslieden even bevoogdend optreden als de vroeger door links zo verguisde regenten van de rechterzijde. Vredeling en Stemerding handelen als de direc teuren van een klein bedrijfje, waarvan een personeelslid in het personeelsblad heeft geschreven dat de toiletten niet op de juiste manier worden schoon- gehouden. Zoiets mag niet wor den gedrukt. Is dat niet kinderachtig? Vroeger moesten publikaties achter wege blijven binnen de strijdkrachten omdat hogerhand bevreesd was dat de zielen der dienstplichtigen er door zou den worden opgeruid. Van deze angst lijkt men in deze tijd verlost. Maar nu mogen bepaalde officieren niet fris van de lever zeggen dat ze het met bepaalde ontwikkelingen niet eens zijn. Ze mogen datnietomdat.Ja, wat is eigenlijk de reden? Omdat de achterban van Ste merding dan weer aanleiding heeft om eens flink tegen defensie aan te schop pen? We nemen aan dat deze overwe ging de voornaamste rol speelt bij dit bevoogdend beleid van deze bewinds man: hij wil geen gezanik, met rechts niet, maar met links helemaal niet En daarom het blauwe potlood. Het maakt een onvolwassen en krampachtige in druk. Dit soort zaken komt altijd weer naar buiten en leidt dan tot reacties, die in de meeste gevallen feller zijn dan de oorspronkelijke uitlatingen zouden rijn geweest In twee ziekenhuizen in New Delhi zijn in de afgelopen elf maanden ruim honderd vijftig baby's dooreen virusin fectie om het leven gekomen. De be smettingshaard is tot nu toe niet ge vonden. Het eerste geval van infectie door de salmone 1 la-Newport-bacterie deed zich in september voor in een rijkskraamkliniek. Binnen een paar dagen stierven ong meer zuigelingen aan de infectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1