Ontploffing op de Vlissingen-27 van Bouw van ontmoetingscentrum in Oostkapelle kan beginnen Het Zeeuwse Kruis naar nieuw kantoor in Goes PZC/E Grote wens ging in vervulling ADRIAAN BUSTRAAN (92) NU BETOVERGROOTVADER Roxasect Larvendoder raad nu met zes tegen vijf stemmen achter garantielening f 1.100.000 medisch centrum opgeknapt en uitgebreid provincie De verbouwing en uitbreiding van het medisch centrum is in septemder 1975 begonnen. Aannemer was de firma Jon kers en De Keijzer B.V. uit Halsteren, architect P. C.Tieleman uit Nieuwer- kerk. De totale kosten van nieuwbouw, verbouw en inrichting bedragen onge veer negen ton. Het Zeeuwse Kruis krijgt daarvan 75 procent terug van het rijk, in het kader van aanvullende wer ken ter bestrijding van de werkloosheid Het bestaande gedeelte van het nieuwe bureau van het Zeeuwse Kruis is totaal opgeknapt en omgevormd tot een mo dem kantoor. Het badhuis heeft plaats gemaakt voor een nieuwe vleugel, met een verdieping (lengte ruim 20 meter, breedte bijna 14 meter en een hoogte van 5.90 meter) In de oude vleugel aan de oostzijde van het medisch centrum blijven een aantal voorzieningen geves tigd voor de inwoners van Goes en om- streken. „Bij de aankoop van het ge bouw van de stichting medisch een trum hebben we toegezegd dat de bestaande activiteiten door konden gaan", vertelt directeur M. C. Deurloo van het Zeeuwse Kruis. Die bestaande activiteiten zijn onder andere: rode kmis-werk. bureau wijk verpleegkundigen, dokterskamer, con sultatiebureau, ruimte voor inentingen en spreekkamers voor verloskundige en diëtiste. De oude vleugel wordt binne nin wel helemaal opgeknapt. De aan nemer is daar momenteel nog mee be- Westzeeuwsvlaamse kerken houden zomerfeest in Goes werkzaam zijn, is de verhuizing volgens directeur Deurloo een enorme verbetering. „We hebben in de Vos- maerstraat de afgelopen jaren heel moeilijk gewerkt. Het gebouw was veel te klein geworden. We werkten op het laatst zelfs in de gang", aldus de heer Deurloo. „Met onze nieuwe bureau ruimte zijn we erg tevreden, zeker als je ziet wat er van het oude gebouw ge maakt is. Je ziet ook de scheiding tussen oud en nieuw bijna niet". Het Zeeuwse Kruis is sinds 1958 in Goes gevestigd. In de loop van de jaren is het uitgegroeid tot de overkoepelende or ganisatie van de regionale kruisvereni gingen in Zeeland. De eerste aanzet tot die samenwerking tussen Groene Kruis. WitrGele Kruis en Oranje-Groene Kruis werd in 1968 gegeven door de oprichting van de Zeeuwse knusraad In 1972 werd het huidige Zeeuwse Kruis gevormd, waarna in 1975 de volledige samenvoe ging tussen de drie Kruizen volgde. Naast het provinciale bureau in Goes is er ook nog een vestiging in Temeuzen. Het Zeeuwse Kruis overkoepelt nu nog 10 regionale kruisverenigingen (in vroe ger jaren waren dat er meer dan 100, meestal plaatselijk gericht). Presentatie Directeur Deurloo zegt dat het Zeeuwse Kruiszich in de toekomst wat meer aan de inwoners van Zeeland wil presenteren. „De laatste jaren hebben we wat te weinig aan public relations gedaan. Onze organisatie is niet hele maal duidelijk meer voor de mensen. We zijn nu bezig met een werkgroep publiciteit om een hele informatie campagne op te zetten. Volgend jaar komen we daar mee naar buiten". Het vernieuwde kantoorgebouw van het Zeeuwse Kruis wordt pas in december 1976 officieel geopend. Gedeputeerde J. van den Bos van volksgezondheid (ook voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezondheid) heeft toegezegd de opening te zullen verrichten. Overwo gen wordt om de opening te koppelen aan de jaarvergadering van hetZeeuwse Kruis (met 80.000 leden bij de regionale verenigingen). Wel zal er in september aanstaande alvast in beperkte kring 'open huis' worden gehouden. Tegen die tijd zal ook het nieuwe embleem van he t Zeeuwse Kruis op de voorgevel van het voormalig medisch centrum zitten: een kruis met daarin de Zeeuwse leeuw en het woord 'kruiswerk Hengelwedstrijd HEIKANT De zeehengelaarsvereniging 'De Knorhanen' uit Heikant houden zondag 8 augustus een clubwedstrijd op de Westerschelde Ze zullen vissen nabij de wijk 'De'Griete' onder Zaamslag. Ge zien het watergetij vist men vn 13.30 tot 16 30 uur. Ierse volksdansers gaven uitvoering HOEDEKENSKERKE -lil Hoedekens- kerke trad de Gretta Byrne School of Irish Dancing uit Dublin op. Onder ta melijk grote belangstelling demon streerde de groep een aantal Ierse dan sen. waaronder enkele solo-dansen. De jongste deelneemster Sheila (8) had veel succes met een solo-dansje. Voor de pauze werden ook de aanwezigen uitge nodigd enkele dansen mee te doen. Tij dens de pauze werd er een collecte ge houden om de onkosten te dekken. Tenslotte speelden de twee begelei dende accordeonisten het Ierse volks lied. dat door het publiek staande werd aangehoord ADVERTENTIE Schoondijke SCHOONDIJKE - Zondag zal in een grote tent op het Dorpsplein te Schoondijke het "Zomerfeest der West- Zeeuws-Vlaamse kerken" worden ge- bouden-Hieraan vooraf zijn er enkele kerkdiensten: om 19.30 uur in de her vormde kerk te Schoondijke, waarin de coördinator van het zomerfeest. E.Be- rgwerff van de SJC, zal voorgaan. Om 10.00 uur is er een dienst in de rootns- katholicke kerk Schoondijke. Voor ganger pastoor Pirenne.'s Middags om 14.30 uur begint de voorbereidings- dienst met ds.G.Gerkema in de gere formeerde kerk. Direct daama om 15.30 uur worden de aktiviteiten voortgezet in de tent. Het eerste uur en ook tijdens de andere pro grammapunten is er gelegenheid om de "beurs" metde kerkelijke activiteiten te bezichtigen. Een 25-tal kerkelijke orga nisaties en verenigingen zal op deze beurs laten zien wat ze doen en wat er voor het komende seizoen op hun pro gramma' staat. Enkele beursdeelne- mers zijn: verschillende jeugdclub's en jeugdverenigingen, zendingskommis sies en missie van de gereformeerde, de hervorde en de r.k. kerken, het Neder lands Bijbelgenootschap en de Katho lieke Bijbelstichting, de vrouwenver enigingen en vrouwenorganisaties, de Raad van Kerken,Oecumenische ge spreksgroepen, Bijbelkringen, Diaconie en Caritas, Zondagsscholen en Kinder- nevendiensten, Chr. en Kath. school verenigingen, Leger des Heils, de Zon nebloem en een stand met kerkelijke gebruiksvoorwerpen. Voor de kinderen is er vanaf 15.30 uur een speelhoek met toezicht. Omstreeks 16.30 uur volgt een massale samenzang. Medewerking hieraan verlenen onder meer Gospelgroep "Wake up" uit Apel doorn, het jeugd- en het hoofdkorps van 'Excelsior' uit Cadzand en enkele orga nisten en koren. De volksdansgroep Hava Naquilla zal om 17.00 uur optreden met een teener een kinder- en een volwassenen- groep. Zij brengen o.a. Israëlische dan sen. Om 18.30 uur begint de "maaltijd der duizenden." Voor de maaltijd is er li turgisch programma waaraan mevrouw Van de Broek meewerkt. Ontwikkelingswerker en evangelist Atze van de Broek spreekt om 19.30 uur over het thema: "Mensen en kerken in Ghana". Hij is werkzaam in Ghana en nu met verlof in Nederland Direct na zyn inleiding zal er een aktie ten bate van de Ghanese plaats "Mail-7" worden begonnen, een inzamelingsaktie voor een grondont,ginningsprojekt.Met de ontginning van 1 ha. grond is ƒ350,- ge moeid. De stand van de aktie zal per ha. op een groot scorebord worden bijgehou den. Vele West-Zeeuws-Vlaamse kerken zullen deze zond ag voor dit doel collecte ren. Als besluit van deze feestdag staat een avondconcertop hetprogramma dat om 20.30 uur begint en waaraan meewer ken het Gregoriaans koor uit Oostburg. hetRKjeugdkoorvanHoofdplaat,mevr Pieters uit Groede, solozang met gitaar begeleiding van Marien de Bliek uit Schoondijke. Verder treden op het Combo Meeuse uit Temeuzen. Gospelgroep "Wake up" uit Apeldoorn,het Jeugdkorps van Excel sior en enkele organisten. Hoofdthema voor deze dag is genomen uit het liedboek der kerken, Gezang 288 "Eens komt de grote zomer" Het feest wordt georganiseerd door di verse kerken uit West-Zeeuws Vlaande ren. hun kerkelijke kommissies en tal rijke vrijwilligers, alles onder coördina tie van de Streek Jeugd Centrale functionaris Fred Bergwerff. Hèt middel tegen vlooien: Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien kakkerlakken, mieren, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft 't. DOMBURG - Met zes stemmen en vijf tegen heeft de gemeenteraad van Domburg dinsdagavond in een extra vergadering het door vier raads leden ingediende voorstel aangeno men de gemeente garant te laten zijn voor de tijdige betaling van aflossing en rente van een door de stichting Gemeenschapsbelangen Domburg- Oostkapelle aan te gane onderhandse geldlening van 1.100.000 voor de bouw van een ontmoetingscentrum in Oostkapelle. Dit betekent dat de bouw - het project is reeds aanbesteed - kan beginnen. Met dezelfde stemmenverhouding werd gisteravond eerst het raadsbes luit van 13 juli ingetrokken, waarmee de raad toen met vijf stemmen voor en vier tegen instemde met het voorstel van b. en w. afwijzend op het verzoek van de stichting om garant te staan voor de lening te beschikken. B. en w zijn van oordeel dat de stichting met een versoberd plan had moeten ko men. waardoor het exploitatietekort niet boven een bedrag van 122 000 per jaar zou komen. Het college was in principe wel voorstander van de bouw. maar tegen de achtergrond van het to tale gemeentebudget achtte men het niet verantwoord om het exploitatie tekort een bedrag van 122.000 te la ten overschrijden. Toen dit advies van b. en w. in de ver gadering van 13 juli werd opgevolgd was de raad niet voltallig. Gisteravond was dat wel het geval en gaven de stemmen van de toen afwezige raads leden A. Schuiling (PvdA) en W. War ners (chr. groepering) de doorslag in andere richting. Vóór de intrekking van dit raadsbesluit stemden behalve Hoe tragisch de gevolgen van de explosie op de VLI27 (de 'Clasina' look waren-de kotter zelf liep geen De redeboot 'Walvis' nam de beide slachtoffers van de explosie aan boord en enkele schade op en vaart hier op eigen kracht de buitenhaven van Vlissingen weer binnen meerde er dinsdag rond half één mee af aan de Koopmanshaven. (Slot van pag. 1) Op het moment van de explosie sliep één van de bemanningsleden, schipper P. de Nooijer - geen familie van het slachtoffer - was in de keuken, één van de opvarenden stond aan het roer en Besems en De Nooijer hadden na een trek de vangst aan boord gezet, de netten geleegd cn de vis gesorteerd. Toen dat was gebeurd, bleek er aan dek een in de netten opgeviste granaat achter te zijn gebleven. De beide sor teerders wilden het projectiel over boord zetten en volgens de rijkspolitie te water moet het "gezien de aard van de verwondingen welhaast zeker zijn. dat het overleden slachtoffer de gra naat vast moet hebben gehad op hel moment, dat-ie ontplofte. Verschrikkelijk De gevolgen waren verschrikkelijk. Na de knal ontstond een grote rook ontwikkeling. Aanvankelijk dacht men aan boord, dat er iets mis was in de machinekamer. Toen dat niet het geval was, de andere opvarenden aan dek kwamen en de rook optrok, vond men daar de twee verminkte collega's. De Nooijer was met name ernstig aan het hoofd gewond. Besems had een zeer ernstige buikwond en zijn beide handen waren weggeslagen. Tegen over de waterpolitie - zo zei men van die kant - heeft Besems voor hij over leed nog verklaard, dat hij de granaat overboord heeft willen werpen. Onmiddellijk na de ontdekking van de twee zeer ernstig gewonde beman ningsleden sloeg schipper De Nooijer alarm via radio Vlissingen en vroeg as sistentie De hulpverlening kwam daarop volgens de rijkspolitie te water zeer snel op gang. de redeboot 'Walvis' van het Nederlandse Loodswezen voer met de Vlissingse gemeentearts A. H. van Dijk de VLI 27 tegemoet Intussen kon aan boord van de kotter aan de slachtoffers eerste hulp worden ver leend. Op enkele mijlen afstand van de VLI 27 voer namelijk de Barracuda met sportvissers aan boord, onder wie een Duitse arts. Het lukte de sportvis sersboot langszij te komen en de arts over te zetten. Inmiddels waren ook de slepers 'Temi 4' en Holland' naar de kotter gevaren om eventueel bergingswerk te doen. Dat bleek niet nodig. De VLI 27 had - zoals gezegd - door de explosie geen enkele schade opgelopen en kon op ei gen kracht vanuit het Steendiep naar Vlissingen terugvaren. De RP 10 voer na het oin kwart voor elf ontvangen alarm eveneens naar de kotter. Bij de rijkspolitie te water verklaarde men. dat er sprake moet zijn geweest van een kleine granaat, aan boord werden slechts enkele scherfjes van het pro jectiel gevonden. Zwart van de mensen De beide gewonden werden overgezet op de 'Walvis', die daarop snel koers zette naar de Vlissingse Koopmansha ven. Daar arriveerde de redeboot van het loodswezen om half één dinsdag middag, terwijl het langs de haven en op de boulevard De Ruyter zwart zag van de toeschouwers, enige tijd eerder namelijk waren daar twee ambulances gearriveerd De Nooijer werd er als eer ste via een takel aan wal gebracht en onder motorescorte van de politie naar het ziekenhuis 'Bethesda-St. Josef vervoerd. Als gevolg van de drukte in de binnenstad koos men de route via de boulevard, waarbij de Vlissingse gemeentepolitie de kruispunten afzet te Besems was volgens verklaringen van de waterpolitie enkele minuten voor de 'Walvis' de Koopmanshaven binnenvoer aan zijn verwondingen overleden. Kort nadat de overleden en de ge wonde visser aan wal waren gezet en vervoerd, arriveerde in de Koopmans haven de 'Klandna Toen verscheen voor de ogen van de honderden toe schouwers opnieuw een ambulance op de kade. Er lag daarbij echter geen re latie naar de ontploffing op de VLI 27: één van de passagiers van de Flandria-boot moest met een acute blindedarm-ontsteking in het zieken huis worden opgenomen. Verslagenheid Drie kwartier nadat de 'Walvis' was afgemeerd, arriveert - om kwart over één - de 'Clasina' in de Vlissingse slui zen en meert af aan de vissershaven. Aan boord heerst verslagenheid, het is van de gezichten van de drie beman ningsleden af te zien. Er worden ver klaringen afgelegd tegenover de rijkspolitie te water, daarna stappen ze gedrieën van boord. Een groepje familie en bekenden dromt bij de kot ter samen. Wat is er gebeurd „Ik was in de keuken", zegt schipper De Nooijer ..Ik heb het niet gezien Ze kwamen me roepen, ik kom aan dek en ik zie die twee gasten liggen. Helemaal open. Verschrikkelijk" „Was 't een grote?" vraagt iemand uit het groepje Nee. knikt De Nooijer en duidt de om vang uit. De handen twintig, vijfent wintig centimeter van elkaar. Zegt: .Hoeveel van die dingen zijn er niet opgehaald en teruggegooid zonder dat er wat gebeurde. En nou. in één keer Hij wordt met zachte drang meegeno men. naar huis deze raadsleden de heren L. Wonder- gem. S. J. Lous en L Watcel (chr. groe pering) en A Don (PvdAi. Tegen de in trekking verklaarden zich naast de we thouders Wisse en Ockels de heren C. DEN Hollander en W Vreke van ge meentebelangen en J. C. Paardekoper (chr. groepering). Zo werd ook gestemd toen direct daarop burgemeester P A. D. H Diepenhorst het voorstel van de vier raadsleden in stemming bracht tot garanderen van de ƒ1.100 000 te be sluiten. Deze extra vergadering was bijeengeroepen op verzoek van de he ren Wondergem, Lous. Wattel en Don, die in hun voorstel stelden dat de be volking van Oostkapelle recht heeft op een dergelijk centrum, waarin behalve de peuterspeelzaal allerlei verenigin gen. de bejaardensociëteit en de jeugd- sociëteit hun activiteiten zullen ont plooien. Aanval Aan het begin van de vergadering drong burgemeester Diepenhorst aan op een korte, zakelijke benadering. De raadsvoorzitter beperkte zich tot een kort résumé van de voorgeschiedenis en zou later, zijn eigen oproep tot za kelijkheid volgend, niet reageren toen de heer Don een aanval deed op het beleid van b. en w. „Er zijn verschik len van inzicht" aldus de heer Die penhorst. „we kunnen er naar mijn gevoel kort over zijn." Nadat de heer Wondergem er op had geattendeerd, dat de raad in het verle den reeds het besluit had genomen de 122.000 als jaarlijkse rijksbijdrage te bestemmen voor het centrum noemde de heer Don, die verklaarde namens de PvdA-fractie te spreken, het pre-advies van b en w getuigen van een 'beden kelijke mentaliteit'. Het is een zware aantijging, aldus de PvdA- woordvoerder, dat de stichting niet zou werken met reële cijfers. Als men wil uitgaan van het gemeentebudget zal men voor- en tegenvallers tegen elkaai moeten afwegen, aldus de heer Don, die er vervolgens op attendeerde dat er een raadsbesluit ligt dat de verbou wing van het gemeentehuis en de bouw van brandweergarages alleen verwe zenlijkt. zullen worden als er subsidie voor komt. „En dat illusoir", aldus de heer Don. die tenslotte zei dat het de fractie bevreemdde, „dat nieuwkomers in de gemeente zich niet eerst oriënte ren hoe het bij de bevolking ligt." We hebben verplichtingen tegenover de inwoners van Oostkapelle. zo stelde hij nog. „alles bij elkaar genomen is het zeer trieste aangelegenheid. Wij blijven voor de belangen van de bevolking strijden. De uitgave is verantwoord." Budget De drie overga' Vlissingen De heer Wattel („ik heb geen behoefte aan een uitvoerige discussie") sloot zich aan bij de woorden van de heer Wondergem en verklaarde er van over tuigd te zijn dat het exploitatietekort binnen de perken van het budget zal blijven. „Daarom moeten we zo snel mogelijk van start gaan en het voorstel in stemming brengen". Aan het slot van de raadsbljeenkomst werd nog gestemd over het garande ren van het jaarlijks exploitatietekort van het nieuw te bouwen centrum. Nadat duidelijk was geworden, dat de stichting de betroting jaarlijks on derwerpt aan de goedkeuring van de raad bleek hiertegen niemand be zwaar te hebben; alle elf raadsleden stemden voor. Burgemeester Diepen horst deelde nog nader mee. dat het garanderen van de financiën uiter aard inhudt. dat b. en w. de bouwver gunning voor het centrum zullen ver lenen. VERSERE - Een paar jaar geleden gaf hij in een gesprekje met de PZC te kennen dat het zijn grote wens was ooit nog eens een achterklein kind te hebben. Die wens van de nu 95-jarige Adriaan Bustraan uit de Breeweg in Yerseke is in vervul ling gegaan. Dinsdag hield hij voor het eers zijn achterkleinzoon Collin in zijn armen. En daarmee was de ontmoeting tussen de oudste en de jongste van de familie Bustraan een feit: betovdrgrootvader en ach terkleinzoon. De heer Bustraan - zijn vrouw over leed in 1952 en hij wordt sindsdien door een dochter verzorgd - heeft twaalf kinderen Die zorgden voor 92 eigen en aangetrouwde kleinkin deren en in de gezinnen van de kleinkinderen werden 96 achter kleinkinderen geboren. Eén van die achterkleinkinderen. Tonny-Lia Deurloo en haar man Frank Gi- lijamse uit Renesse heben nu de grote wens van Adriaan Bustraan vervuld en voor het eerste achte rachterkleinkind gezorgd. De kleine Colltn kwam al ruim een maand geleden ter wereld. De ont moeting tussen de betovergrootva der en zijn achterachterkleinkind werd nu pas een feit omdat de hoogbejaarde heer Bustraan nog moest herstellen van een ziekte en omdat het de afgelopen weken ei genlijk toch wel een beetje warm is geweest- De gezondheid van de heer Bus traan is gezien zijn hoge leeftijd nog behoorlijk goed, al zijn gezichts vermogen en zijn gehoor wat achte ruit gegaan. Hoewel hij geen kran ten meer leest is Adriaan Bustraan fan een heleboel dingen toch nog goed op de hoogte. Zo weet hij te vertellen dat Reimerswaals burge meester mr. C. Pijl Hogeweg gaat vertrekken naar Zwijndrecht en dat er nog nooit zoveel mossels in de Grevellngen zijn geweest als dit jaar. Vooral dat laatste interesseert hem bijzonder, want hij was voor zijn pensionering opzichter der vis serijen op de Zeeuwse stromen, waarbij vooral de oesterkwekerij zijn aandacht had. De heer Bus traan is geboren m Yerseke. maar Vijf generaties op één foto: De 95-jarige Adriaan Bustraan met zijn achterachterkleinzoon Colltn. naast hem zijn oudste dochter me vrouw Cornelia Deurloo-Bustraan (72) en achter hem zijn kleinzoon Adriaan Bustraan (44) en zijn ach terkleindochter Tonny-Lia Gilifmse-Deurloo. tussen zijn vijftiende en zijn veertig ste heeft hij in verband met zijn werk elders gewoond WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 Excelsior Kloetinge opent zondag serie Manhuistuinconcerten GOES - Ook dit seizoen zullen blaasor- kesten uit de gemeente Goes concerten geven op zondagmorgen in de tuin van het 'Manhuis'. De brassband Excelsior uit Kloetinge is het eerste orkest, dat zondagmorgen de serie Manhuistuin concerten 1976 opent. Onder leiding van dirigent Ko den Toonder zal deze band een programma spelen dat bestaat uit marsen, ouvertu res en andere licht-klassieke werken, alsmede ook nummers uil het moder nere repertoire en enkele hymnen Dit concert begint om half twaalf en zal ongeveer half een afgelopen zijn. De eerst volgende weken zal iedere zon dag om deze tijd een ander orkest con certeren op de muziekkiosk die door de gemeente in de Manhuistuin is ge plaatst De concerten worden ook dit jaar georganiseerd door de subcommis sie Manhuistuinconcerten' van de 'Commissie Goese Muziekavonden KOSTEN BIJNA NEGEN TON JES - De provinciale stichting Het Zeeuwse Kruis is verhuisd naar een vernieuwd kantoorgebouw aan de Bea- trixlaan te Goes. Het gebouw van het voormalig medisch centrum is volledig opgeknapt en voorzien van een nieuwe kantoorvleugel, op de plaats waar vroeger het gemeentelijk badhuis stond. Het oude gebouw van het Zeeuwse Kruis, dat aan de Goese Vos- maerstraat staat, is afgestoten (er komt een makelaarskantoor in).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7