Ambitieuze Ivic: proberen aan de top terug te komen Biel: onduidelijk wie zich plaatsen Reinbouwtoernooi: als schaker liefhebber zit je gebeiteld... AL VIER JAAR GEEN VAKANTIE VOOR AJAX' NIEUWE TRAINER TOMISLAV IVIC PZC SOCIALISTEN IN STRIJD ROND HET GESCHIL N0S-KNVB J. SCHUIT WINNAAR DELTA-TOERNOOI Totale aftakeling wereldberoemde équipe dreunt nog zwaar na in Meer Oefenprogramma vv Noormannen Solomon won Louisville S0WJET UNIE DRINGT NOGMAALS AAN OP UITLEVERING NEMTSAN0V WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 AMSTERDAM - Ajainieuwe oefenmeester Tomislav Ivic '43 jaar stroopt de mouwen op en vertoont zijn armen Vooreen Joegoslaaf, en zeker gezien het feit dat Europa wekenlang in de greep is geweest van tropische temperatu ren, zijn deze ledematen erg licht gekleurd Het kan natuurlijk zijn dat Ivic er domweg niet van houdt om urenlang in de zon te zitten, maar de in Joegosla vië zo succesvolle oefenmeester heeft zelf een wat intrigerende verklaring voor de ietwat vale lint „Ik heb nu al vier jaar geen dag vakantie gehad klinkt het opgewekt. Dit seizoen is er helemaal nietvan gekomen. Op II juli liep de competitie in Joegoslavië af en op 12 juli ben ik bij Ajax begonnen. Niet dat ik dat als een handicap ervaar, want na acht jaar bi) Hajduk Split is dit Ajax een heel nieuw hoofdstuk in mijn trainersloopbaan Een uitdaging die me-echt wel wakker houdt'' Ajax' nieuwe trainer Tomislav Ivic. AMSTERDAM - Het is duidelijk: Ajax' nieuwe technische leider bruist van ambitie en energie. De eerste kennismaking met de spelers is vrij soepel verlopen. Zijn oefenstof wordt als geva rieerd ervaren, terwijl er vooral de eerste weken (conditioneel) zeer hard aan getrokken is bij Ajax. Ook het bestuur van Ajax*is content met de nieuwe vangst. Op de jaarlijkse persdag maakte de Ajax-leiding via vice-voorzitter Boering duidelijk dat de eer ste kennismaking met de buitenlandse trainer bepaald gunstig was uitgevallen. Maar ja, hetzelfde verhaal werd afgedraaid toen Stefan Kovacs, die zich naast zijn uitzonderlijke kwaliteiten voornamelijk kon handhaven omdat hij door de spelers op handen werd gedragen, George Knobel en Hans Kraay werden binnengehaald. Verbin- tenssen die allemaal niet erg lang duurden. De realiteit is name lijk dat de totale aftakeling van de eens zo wereldberoemde equipe nog zwaar nadreunt in De Meer. Ajax hunkert weer naar nationale en internationale successen. Weer meer dan ooit. En als een typische Amsterdammer als Rinus Michels dan liever de wijk neemt naar Barcelona, omdat dit met het huidige spelersmate riaal in zijn ogen op dit moment geen haalbare kaart is, dan is ook Ivic's toekomst onzeker. Johan Zuidema, een van de belangrijkste aankopen van Ajax. pacup met Hajduk Split kunnen zien hoe sterk PSV het afgelopen jaar al was. Feyenoord, Twente, en misschien ook AZ. doen dit jaar natuurlijk ook mee". Toch staat het elftal voor Ivic, die een tweejarig contract hij Ajax heeft, in grote lijnen al vast. Hoewel hij er ver der met geen woord over rept, heeft hij ook dit met Michels doorgesproken. Michels en Ivic vinden de huidige aan kopen (Zuidema. Erkens en Schoena ker) voldoende om het verlies van Stef- fenhagen. Muhren en Brokamp (de be langrijkste verkopen) te compenseren. Ajax heeft nog wel achter de Deense spits Jensen van Borussia Monchen- Gladbach aangejaagd, maar het bedrag van drie miljoen gulden kon tenslotte alleen maar het Spaanse Real Madrid, waar de Deen het komende seizoen speelt, betalen. Iets wat natuurlijk weer prima perspectieven voor het Deense duo Arnesen en Lerby biedt. Beide jeugdspelers hebben zich het af gelopen seizoen bij Ajax prima ont- w ikkeld en het ziet er naar uit dat zij opnnieuw een vaste keus voor Ajax' hoofdmacht gaan vormen. Geen kwaliteiten Ivic: „Natuurlijk zijn wc niet te be roerd om te kopen, maar je moet je wel afvragen wat je in huis haalt. Er is niet zo gek veel kwaliteit te koop. Of anders moet je het veel te duur betalen. Je moet natuurlijk goed op het aantal bui tenlanders letten dat je aantrekt, want er mogen er maar twee meespelen. Na tuurlijk zit er zat kwaliteit in Neder land dat je nog kunt kopen, maar de echte goede voetballers zijn via dure contracten toch aan hun clubs verbon den". WESTKAPELLE - Het oefenpro gramma van de voetbalvereniging Noormannen uit Westkapelle luidt als volgt: Zaterdag 7 augustus: Noormannen 2-Zeelanaia 3. aanvang 18.30 uur te Westkapelle. Zondag 8 augustus Noormannen 1-Lewedorpse Boys 1, aanvang 14.30 uur te Westkapelle. Za terdag 14 aügustus: GPC 2-Noormannen 2. aanvang 14 30 uur te Vlissingen, Zondag 15 augustus: toer nooi eerste elftallen te Westkapelle. georganiseerd door de w Noormannen, aanvang 10 uur te Westkapelle. Don derdag 19 augustus: Noormannen I-GPC 1. aanvang 18.30 uur te Westka pelle. Zaterdag 21 augustus: Aarden burg 1-Noormannen 1. aanvang 14.00 uur te Aardenburg. Zaterdag 21 augus tus: Aardenburg 2-Noormannen 2, aanvang 14.00 uur te Aardenburg. Za terdag 21 augustus: toernooi voor BI en Cl-elftallen te Westkapelle. georga niseerd door Noormannen Zondag 22 augustus: toernooi voor Al en A2- elftallen te Westkapelle. georganiseerd door Noormannen. Donderdag 26 au gustus: Krabbendijke 1-Noormannen 1, aanvang 19.00 uur te Krabbendijke. Zaterdag 28 augustus: toernooi vv Meeuwen te Zoutelande voor 2e elftal. Zaterdag 28 augustus: toernooi vv Meeuwen te Zoutelande voor 3e elftal. Zondag 29 augustus: Noormannen I-Schoondijke 1. aanvang 14.30 uur te Westkapelle. Zondag 29 augustus: Noormannen 2-Schoondijke 2, aanvang 14.30 uur te Westkapelle. PSV VERDIENT WINST OP LOKEREN NIET EINDHOVEN - Landskampioen PSV heeft voor 4500 toeschouwers in Eind hoven met 2-1 gewonnen van de Belgi sche eersteklasser Lokeren. maar ver diende eigenlijk niet meer dan een ge lijkspel. De Belgen namen in de eerste helft zelfs een voorsprong door de Pool Lubanski (0-1). Diep in de tweede helft bracht Willy van der Kuylen de partijen op ge lijke hoogte (1-1). waarna Will/ van de Kerkhof vijf minuten voor het einde de winnende treffer voor PSV produceerde (2-1). De opstelling van PSV was: Van Beveren. Poortvliet. Krygh, Van Kraay. Deijkers, W. van de Kerkhof. Van der Kuylen, Lubse. R. van de Kerkhof, Pos- tuma, Dahlqvist (Deacy). sport 11 VELSEN - De PvdA-afdeling Velsen heeft het gemeentebestuur van Vel sen gevraagd stappen te onderne men die tot een herroeping van het 'a-sociale KNVB-beleid' kunnen lei den. De PvdA'ers laken de houding van de KNVB. die zich er. zo schrijft de afdeling aan het Velser gemeen tebestuur. nauwelijks rekenschap van geeft dat het ontbreken van voetbalverslagen in het zondag middagradioprogramma 'Langs de lijn' een groot deel van de bevolking (zieken en bejaarden) treft. Het conflict dat momenteel speelt tussen het sectiebestuur betaald voetbal en de NOS heeft tot gevolg dat voetbalm innend Nederland, zoals het er nu naar uitziet, van de voetballerij op radio en televisie ver stoken zal blijven. „Dom en onbe grijpelijk". zo zegt de PvdA. dat een elitair groepje namens een sportge- meenschap zo kan handelen De PvdA-afdeling Velsen wijst e;op dat het betaalde voetbal slechts door gemeentelijke subsidies en bijdragen uit de lotto- en totopot op de been kan blijven „Wij verzoeken het ge meentebestuur. eventueel samen met andere subsidiërende gemeen ten. stappen te ondernemen die tot herroeping van deze anti-sociale KNVB-houding kunnen leiden' Inmiddels komen steeds meer boze brieven bij de NOS en de KNVB bin nen naar aanleiding van het NOS- KNVB-geschil. De voetbalbond wordt in brieven met opmerkingen als vuile jodenzooi' bestookt. De KNVB heeft inmiddels een verzoek bij het ministerie van erm ingediend waarin minister Van Doom om be middeling wordt gevraagd. Zoals gemeld, liet Van Doorn eerder al weten bereid te zijn te bemidde len indien beide partijen dat zouden wensen. De NOS zegt de 'hulp' van Van Doorn op dit moment niet nodig te vinden. "De voetbalbond zal de NOS verzoeken met de bemiddeling van de bewindsman in te stemmen. CAREL ENKELAAR Zoals de zaken nu liggen, lijkt de competitiestart betaald voetbal op 22 augustus aanstaande niet door radio en televisie te zullen worden gevolgd. De minister van erm komt pas 16 augustus van vakantie terug en naarmate het begin van de com petitie dichterbij komt. lijken de standpunten te verharden, zo weet een KNVB-woordvoerder Het socialistische kamerlid drs. J J. Voogd zal minister Van Doom bij zijn terugkomst informeel over het ge schil benaderen. Voogd: „Ik zal slechts opkomen voor de groepen in onze bevolking die gedupeerd drei gen te raken. Voor gehandicapten, bejaarden en zieken heeft het radiop rogramma zondagmiddag een so ciale functie". De Joegoslaaf realiseert zich dat terde ge. als hij opmerkt: „Natuurlijk is het eenvoudiger als je als trainer de garan tie hebt datje een paar jaar rustig kunt bouwen voordat er successen moeten komen. Die tyd heb ik bij Ajax niet. De opdracht is inderdaad duidelijk. We moeten proberen om aan die top terug te komen. Liever dit jaar dan volgend seizoen. Dat schrikt mij niet af. Ik zit hier in feite in precies dezelfde situatie als bij Hgjduk Split. Dat is ook een top club. Als het daar slecht zou gaan, dan zou de trainer ook onmiddellijk de schuld krijgen. Dat weetje nu eenmaal in het voetbal Maar juist omdat ik daar acht jaar gewerkt heb. heb ik daarmee leren leven". Ivic heeft de problemen die zich daarbij kunnen voordoen tot in de finesses doorgenomen met Rinus Michels. De beroemde Barcelona-oefenmeester, die in feite in dezelfde situatie zit, want als hij Barcelona dit seizoen geen kam pioen van Spanje maakt, dan kan Mi chels het ook wel weer vergeten, heeft een zwaar stempel op de huidige Ajax- selectie gedrukt. Zijn geheimzmnige technische rapport is tot op de letter uitgevoerd Gecharmeerd Michels was zeer gecharmeerd van de manier waarop Hajduk Split eerder dit jaar in de kwartfinales van het Euro pacup I-toernooi het door hem zeer be wonderde PSV bestreed. Alleen dank zij de uitzonderlijke doelmanskwali- teiten van Jan van Beveren kwam PSV toen een ronde verder. Hajduk speelde zoals Michels ook Ajax het liefst wilde laten voetballen. Bovendien had Ivic, die tijdens de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland een van de Joe goslavische bondscoaches was en on der meer tot taak had hel formidabele Oranje te observeren, wel een goede re putatie. Dus besloot Michels hem op de lyst van eventuele nieuwe Ajax-trainers te zet ten Tenslotte was het Michels allang duidelijk dat hij na het vertrek van Weisweiier de steun van Johan Cruijff •genoot en als nummer een bij Barcelona stond genoteerd. Ivic daarover. „Ik heb inderdaad zeer uitgebreid met Michels over Ajax gesproken. Hij heeft me letter lijk aUes tot in den treure verteld en nog eens uitgelegd. Bovendien heb ik ook veel aan de rapporten van hulptrainer Bobby Haarms gehad". „Wat Michels hier heeft achtergelaten, ziet er in mijn ogen ook goed uit. Als de competitie een paar weken oud is. kan ik wat meer zeggen over de kwaliteiten van het Ajax-elftal. Wel weetik nu al dat ik met een gedisciplineerde groep werk. Ajax is een voetbalbedrijf met een ver doorgevoerde profmentaliteit. Ik had ook niets anders verwacht van deze top club". Ervaring Toch denkt de Engels sprekende Ivic niet lichtzinnig over de concurrentie. Hij stelt: „We kunnen niet meer dan ons uiterste best doen. Zo n elftal als PSV is in mijn ogen een van de beste teams van Europa op dit moment. Wellicht zijn de Eindhovenaren dit jaar nog sterker, omdat zy weer een jaar ervaring meer met dit team hebben. Ik heb in de Euro- BIEL (ANP) - In de zestiende ronde van het interzonaal schaaktoernooi in Biel heeft Genna Sosonko zijn partij tegen de Rus Boris Goelko afgebro ken. Bent Larsen. leider in de stand, staat minder in zijn afgebroken partij tegen de Amerikaan Robert Byrne. Lajos Portisch leed een verrassende nederlaag tegen de Zwitser Andre Lombard. Na zestien ronden is het nog zeer onduidelijk welke drie spelers zich zullen plaatsen voor de kandida tenmatches. De uitslagen van de partijen uit de zestiende ronde zijn: Goelko (Sov)-Sosonko (Ned) afg Rogoff (VSt)-Castro (Col) 1-0. Smejkal iTsjt- Smlslov (Sovi afg. Matanovic (Joe>- Petrosjan (Sov) 0.5-0,5. Huebner (WD1>- Geller (Sov) 0.5-0.5. Sanguinetti (Arg)- Llberson (Isr) 0-1. Portisch (Hon)-Lombard (Zwi) 0-1. Tal (Sov)-Andersson (Zwe) 0.5-0,5. Diaz (Cub)-Csom (Hon) afg, Byme (VStl- Larsen (Deni afg. De stand is na zestien ron den 1 Huebner 10.5 punten. 2 Larsen 10 iplus 1 afg3 Tal 10. 4 Smislov 9.5 iplus 1 afg i: 5 Petrosjan 9.5. 6 Portisch. Andersson 9. 8 Smejkal. Byrne 8.5 (plus 1 afg.); 10 So sonko 8 iplus 1 afg 11 Liberson. Geiler 8: 13 SanguinetU. Matanovic. Rogoff 7.5; 16 Goelko 7 (plus 1 afg17 Csom 6.5 (plus 1 afg 18 Castro 6: 19 Lombard 4, 20 Diaz 1,5 (plus 1 afg.) WESTKAPELLE Na ccn spannende strijd is Treffersspeler J. Schuit win naar geworden van het eerste officiële bonds-midget golftoemooi van de Vlissingse vereniging Delta. Tijdens dit in Westkapelle gespeelde even ement was een barrage nodig tussen Schuit en W. Brekelmans van BBO. die beiden na vier ronden met een to taal van 119 holeslagen binnen kwa men. In de barrage bleek de Treffers speler over de sterkste zenuwen te be schikken. De enige golfer, die het leidende duo nog enigszins kon bedreigen, was de Vlissinger H. v. d. Linden van Delta, die 126 holeslagen moest incasseren. Bij de dames was de strijd eveneens spannend: na 3 ronden stonden de dames Hendriks (Treffers) en Gruyters (IJzeren Man uit Den Bosch) met 119 holeslagen gelijk. De laatste ronde werd na een zenuwslopend gevecht gewonnen door mevrouw Hendriks. De uitslag bij de dames is: 1 mevrouw Hendriks (Treffers) 162 holeslagen; 2 mevrouw Gruyters (IJzeren Man) 164; 3 mevrouw A. Verhouden (Oirschot) 167. Bij de heren was de uitslag: 1 J. Schuit (Treffers) 119; 2 W. Brekelmans (BBOl 119: 3 H. v. d. Linden (Delta Vlissingen 126. De prijs voor de laagste score was voor Sleegers van BBO met 33 holesla gen. Behalve een zuivere recreatiesport voor tienduizenden liefhebbers is midgetrgolf nu ook een officieel er kende wedstrijdsport op nationaal en internationaal gebied. Dat blijkt ook wel uit het feit. dat de strijd in West kapelle officieel geopend werd door Vlissings wethouder voor sportzaken Ch. J. Gillissen Verschage Het Ruiter- toeraooi van Delta was mogelijk ge maakt door het Vlissings Actiefonds LOUISVILLE - Harold Solomon heeft, het tennistoernooi van Louisville ge wonnen door in de eindstrijd in twee sets te winnen van de Pooi Wojciecb Fibak: 6-2 7-5. Solomon had m de eer ste set totaal geen moeite met Fibak en scoorde de eerste vijf games op rij. In de tweede set bood de PooL die van- de vier keer dat hij tegen de Ameri kaan was uitgekomen, geen enkele partij had gewonnen, beter tegenstand. VELP - Zo'n Reinbouw- schaaktoernooi is eigenlijk best aardig. Je gaat er naar toe. speelt en gaat terug. Niet naar huis overigens maar naar de camping. En dat laat ste siert het toernooi. Schaak gekoppeld aan ontspanning. Als liefhebber zitje gebeiteld. Je kunt je nauwelijks beter wensen. Reinbouw:schaak is een be grip. In eigen land. maar ook daarbuiten. Denksporters nemen er vrij voor. gelijk wandelaars voor een Nij meegse Vierdaagse. Sfeertje proeven, sport beoefenen, nieuwe kennissen opdoen en van de natuur genieten, het hoort er allemaal bij en beide evenementen zijn erdoor groot geworden. Enig ver schil is het deelnemersaan tal: in Nijmegen 14- tot 17.000, in Velp nauwelijks 3 procent ervan. Schaaktoernooien zijn vermoeiend. Je moet denken en dat vergt kracht, vooral geestelijk. Hoofdpijn bij be ginners. loomheid bij gevorderden is ervan het gevolg. 'Velp' heeft die problemen aardig opgelost: bos, tent. caravan en het zwembad bok ken er samen rond het schaakbord. De fysieke sportbeoefening krijgt er extra stimulans. Voetbal, volleybal of zwemmen, het is allemaal voor de schaker geregeld. Conditioneel blijft de man meer dan ooit fit en dat heeft hij nodig. Want. zegt een deel nemer, andere toernooien zijn vaak saai. Jc schaakt en duikt na afloop in je hotel. Je gaat zitten aan de bar en als sneeuw voor de zon verdwijnt je conditie. Een deelnemer aan het Hoogoven-schaaktoernooi inge deeld in de meestergreep herinnert zich nog de gevolgen. Tot twee keer toe bleef hij vorig jaar na een partij aan de bar. Beide keren verloor hij de dag erop met opvallend gemak van zijn tegenstanders. Ook in Velp kan zoiets voorkomen, maar de kans erop is verkleind door het recreatiepakket dat de organisa tie de schakers aanbiedt. Speciaal daarvoor is op het sportpark 'De Beemd een camping ingericht Van heinde en ver strijken er schakers neer. soms met hun hele familie Ree en Enklaar Bijna 400 deelnemers telt het toer nooi dit jaar. Tachtig daarvan spelen in de hoofdgroep. Dat zijn de noeste denkers, strijdend om de open Neder landse titel Honderd mindere goden zitten in de reservegroep. de rest- het overgrote deel - speelt plezierschaak in vier-, zes-, acht- of tienkamp ver band. In de hoofdgroep zijn de Nederlandse meesters Ree en Enklaar favoriet. Hooguit de Joegoslaaf Rukavina. ook een meester kan ze dwarsbo men Alle anderen zijn kwalitatief wat zwakker, al zyn er die het de meesters erg moeilyk kunnen ma ken Ligterink, revelatie van het pas beëindigde IBM-toernooi in Amster dam en vorig jaar eerste, zit thuis, Van z'n vrouw mocht hij komen (er valt tenslotte 2000 gulden als eerste prijs te verdienen), maar verhui zingsperikelen deden hem daar toch van afzien Jeugd 'Velp' staat dit keer geheel in het te ken van de jeugd. Zestig procent van de deelnemers is jonger dan 23 jaar en ook dat maakt zo'n toernooi waardevol Het versleten cliché geldt nog steeds, wie de jeugd heeft heeft de toekomst Velp is in dat kadei een aardige oefenschool De jeugd proeft er sfeer, leert van de meester, krijgt wedstrijdervaring Zegt toernooi- perschef Rim Kreeft' „We zijn op de goede weg. Schaken wint steeds meer terrein, gelukkig en vooral ook onder jeugdigen". In het hoofdtoernooi wordt in negen ronden beslist wie zich open kam pioen van Nederland mag noemen. Een computer bepaalt de onderlinge wedstrijden. Alle gegevens, zoals de gemaakte uitslagen, verdwijnen in het. apparaat waarna er paringen uit rollen, waarin slechts de sterksten en de zwaksten elkaar onderling ont moeten. Prijzen Tweeduizend gulden ligt op de uit eindelijke winnaar te wachten, vijf honderd gulden meer. dan de ereprijs voor nummer twee Nummer twaalf krijgt nog net zijn inschrijfgeld terug (90 gulden) de rest krijgt niets. Aan- zieniyk minder is het prijzengeld in de reservegroep. waarin ook een prij zengelden een puntengeld is te beha len. Tweehonderdvijftig gulden krijgt hier overigens nummer één. maar het inleggeld bedraagt er dan ook slechts vijftig gulden. Winnaars van meerkampen, de plezierschakers dus, krijgen geschenkbonnen. Schaken in Velp. Steeds meer men sen drommen er samen, strijden er om de eer. Godfried Bomans heeft schakers ooit eens vergeleken met bergbeklimmers, die eveneens vaak op de rand van de afgrond balance ren. Daarin heeft volgens hem te vens de reden gelegen waarom in de Lage Landen zoveel schakers zijn: ze trachten de effenheid van hun om geving te compenseren met geeste lijk Alpinisme. Misschien wel daarom gaat het Velpse toernooi een gouden toekomst tegemoet. MONTREAL (ANP) - De Sovjet-Unie heeft nogmaals bij de Canadese regering aangedrongen op deuitlevering van de schoonspringer Sergei Nemtsanov. Sovjet-officials geloven niet dat de pas 17-jarige Nemtsanov uit zichzelf politiek asiel zou hebben aangevraagd. Zij vermoeden dat er sprake is van ontvoering of hersenspoeling. De Russen dreigen een trip van het nationale ijshockeyteam door Canada af te zeggen. De Canadese regering heeft alle beschuldigingen ontkend, maar Anatoli Kolesov. hoofd van de olympische ploeg, die zaterdag een kwartier met Nemtsanov had gesproken, vertelde: „We hadden de indruk dat onze landgenoot psychologisch w as bewerkt door specialisten. Hij was erg depressief, bleek en heihaalde als een papegaai, ik heb de vrijheid gekozenEen eveneens aanwezige woordvoerder van de Canadese immigratiedienst verklaarde echter dat Nemtsanov erg rustig was en er gezond uit zag. Maandag tijdens een persconferentie lieten de Sovjet- officials papieren zien, die waren verspreid onder sportmensen met daarop in het Russisch de tekst: wil je in Canada blijven? Bel dit nummer. Zij noemden dit het bewijs van terroristische activiteiten. Maandag is echter ook een 21-jarige stu dent uit Canada. George Mogiljanskay, in het olympisch dorp opgepakt, toen hij stond te praten met een potentiele vluchter. De jonge student noemde zichzelf geen lid van een groep maar een zelfstandig werkende amateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11