Felle strijd dames finaleplaats 800 m PARALYMPICS: REDELIJKE LOTING VOOR BASKETBAL Ruim 75 deelnemers aan in derde trimkoers start Regen beïnvloedt tennis toernooi VVV Oostburg POLDERMAN VERGDE OOK OP 1500 METER NIET UITERSTE KRACHTEN Kortsnoi kan half jaar blijven PZC/s LOTING WK DAMMEN AMSTERDAM Ree verloor toppositie Sterk Willem II naar Zoutelande PAVL0V: POLITIEKE PROBLEMEN BEÏNVLOEDEN SOWJETPRESTATIES VANAF CAMPING ANNA FRISO BIJ KAMPERLAND Jaap Visser naar Telstar lezers schrijven WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 SAS VAN GENT - Evenals maanda gavond tijdens de 800 meter heeft Scheldestroomzwemmer Pieter Polderman ook gisteravond, toen in het zwembad van Sas van Gent de 1500 meter voor de heren werd ge zwommen. niet het uiterste van zijn krachten gevergd. Hij beëindigde de plaatsingswedslrijd voor de lange- baankampioenschappen in 20.26.6. waarmee hij ruim twintig seconden onder het record van Vlissinger Jaap Keijmel bleef. Toch zal deze prestatie van de kleine Bressiaan- der ruim voldoende zijn om zich te plaatsen voor de finale, volgende week in Axel. In het nieuwe Axelse bad wordt dinsdag de 1500 nieter dames en de 800 meter heren afge werkt, donderdag staat de 1500 me ter heren en de 800 meter dames op het programma. Het isbeslist niet onmogelijk, dat volgende week donderdag ook de gisteravond uitstekend zwemmende Edwin de Causemaecker van Bruin vis Sas van Gent bij de beste zeven behoort want hij liet de chronometei stilstaan op 21.06.2 Piet Schop, die met drie andere Ganzeleden naar ZeeuwsCÖ-Vlaanderen was gekomen bleef ruim een minuut van deze tijd verwijderd, zodat het er niet naar uit ziet. dat hij een finaleplaats bereiken zal. Schop en de andere Goesenaren waren de2e avond naar Sas van Gent gekomen, omdat ze niet drie maal achter elkaar een fors beroep op de conditie wensten te doen eerst van daag «woensdag* en vrijdag in Vlis- singen de 800 en 1500 meter en daarna zaterdag de eerste langebaan-wedstrijd Hoeke-Sluis. Van de andere clubs had niemand geprobeerd om evenals de Goesena ren iets meer tijd tussen deze even ementen te spreiden „De zwemmers van de andere clubs boven de Wes- terschelde hebben zeker een betere conditie meende Piet Schop Bij de dames, die deze avond 800 me ter zwommen, maakten Paula Bu.vsse van Scheldestróom Bres- kens en Magda Tiggelhoven van Bruinvis Sas van Gent er een hij zonder spannende wedstrijd van. Pasop de laatste 50 meter nam Paula Bu.vsse voldoende afstand om te ze gevieren: 11.54.0 tegen de 11.57.5 voor Magda Tiggelhoven. Carin Clemminck van Schelde Terneuzen moest slechts een tiental seconden op de seriewinnares toegeven: 12.04.6. De verdere uitslag bij de dames luidt 4 Yvonne Klasen Bruinvis) 12.2 .2.5 Annemarie Scherbijn 'Schelde- stroom) 12 56.2: 6 Marlies Vercruysse Braakmam 1 01 2: 7 Mylene Boek horst «Braakman* 1 .42.6 Bij de heren luidt de uitslag- 1 Pieter Poldeiman iScheldestroom) 20.26.6: 2 Edwin de Causemaecker iBruinvis) 21 06.2. Kees Hamelink iBruinvisi 21 47.4. 4 Dick de Braai iBruinvis i 22 0 .0. 5 Piet Schop iGanzei 22 08 1 3 Anthony Plocgaeit 'Blaakman 2 2.0: 7 René Kiel iGanzei 24 17-4 DEN HAAG - De Russische schaker Viktor Kortsnoi heeft hangende een beslissing op zijn verzoek om als vluchteling toegelaten te worden, een ver blijfsvergunning gekregen voor de tijd van een half jaar. De uiteindelijke beslissing over het verzoek van Kortsnoi om als vluchteling toegelaten te worden zal nog enige tijd in be slag nemen. ZOUTELANDE - De eerste divisieclub Willem II uit Tilburg komt vanavond (woensdag) met een sterk elftal naar Zoutelande om daar tegen De Meeuwen te oefenen. Trainer Jan Brouwer zal wellicht nu wel eens een doelpunten- festijn tegen de Zeeuwse club willen bewerkstelligen, wetend dat zijn team vorig jaar gelijk speelde in Zoutelande. De opstelling van Willem II is: doel de Joegoslavische doelman Samarbzic. m de defensie van links naar rechts: Bel- jon. Huibregts. Breur en Leushuis; mid denlinie: Broeken, de B-international Roelandt, aangetrokken uit België, en Havermans, en in de voorlinie: ex- Feyenoorder Van der Linden, spits Kees van de Berg en Henk van Rooy. Reser vespelers zijn doelman Van Dijk en de veldspelers Stolzenbach. De Groot, Zwaans en Schutter De wedstrijd begint om half acht. sport 10 AMSTERDAM - In het. Elseviergebouw in Ajnsterdam zijn de opening en loting van het toernooi om net wereiun.uinpiueiioi.Wf dammen 1976 verricht. Harm Wiersma, Nederlands kampioen, trekt hier zijn lotingsnummer onder het toeziend oog vanii hoofdarbiter De loting voor de eerste ronde, die van daag om elf uur begint, is als volgt (met tussen haakjes het lotingsgetal van de spelers): Avraham Gendlerman dsn i2> - Oscar Ver poest i Bel i (9>: Miljenbo Lepsic Joe" 3i - Wais- jeslaw Tsjegolew iSov) i8>: Isar Koepemian AMSTERDAM - Dinsdagmiddag heelt in Amsterdam de loting plaatsgevon den voor de strijd om het wereldkam pioenschap dammen, dat van vandaag (woensdag) tot en met 25 augusus in de hoofdstad wordt gehouden. De deel nemerslijst. die op het allerlaatste moment nog onzekerheden bevatte, be staat uit achttien dammers, van wie de Rus Isar Koeperman de huidige we reldkampioen is. Drie spelers, te weten de Canadees Lou is Gilles, de Braziliaan Marcos Lelio en de Italiaan Antonio Marino, lieten het op het laatste moment afweten, waardoor de lijst van zeventien deelne mers met de Amsterdammer Hans Jan sen tot een even aantal gecompleteerd werden. iSov) 14) - Don Kandane (Sri Lanka) (7); Ar> toll Gnntwarg (Sovi - Vaclav Marek iT; (6): Fidele Nimbi iVolksrep. Congo) <li- Haa Jansen iNed)10»; Raoul Delhom (Fra) illi. Harm Wiersma (Ned) 18). NevioZom (Itaiill Andreas Kuyken (Zwi) 17): Cari Smith 'VS (13) - Ange Agliardi (Mon) (16): Rob Clea (Ned) (14) - Michel Hisard (Fra) 115». MOSKO"' (ANP) - De Russische olym pische ploeg heeft in Montreal met po litieke en psychische problemen te ma ken gehad die de prestaties hebben beïnvloed, vertelde Sergej Pavlov, de TORONTO - Na wat woelige eerste dagen heeft de Neder landse ploeg voor de Paralym pics in Toronto zich, gekoesterd door een heerlijke zon. in op perbeste stemming kunnen voorbereiden op de wedstrijden die vandaag (woensdag) begin nen. Door ingrijpen van de lei ding van de Nederlandse equipe hebben zowel de rolstoelers als de geamputeerden en blinden de dinsdag gezamenlijk op het terrein van de York-universiteit kunnen doorbrengen. Zo ook de basketbalploeg, die vanmor gen om 9 uur plaatselijke tijd voor het eerst binnen de lijnen komt tegen Mexico. Onze landgenoten zijn inge deeld in poule B, samen met Mexico, Italië, Columbia en de wereldkam pioen van 1975, Israël. Kans op de eer ste plaats in de poule geeft bondscoacb Rob Verheuvel zijn ploeg dan ook niet Een tweede plaats achter de Israëli's, eveneens recht gevend op plaatsing bij de laatste acht moet echter wel moge lijk zijn. ..Van Columbia en Mexico weet ik niets, daar hebben we nog nooit tegen ge speeld. Italië mag echter geen enkel probleem zijn. Tijdens de Europese kampioenschappen in België dit jaar hebben de beide deelnemende Neder landse ploegen. ISA (Amsterdam) en Antilope (Leersuml gemakkelijk van de Italiaanse vertegenwoordiging gewon nen luidt de verklaring van een opti mistische Verheuvel Hij gaat echter niet voorbij aan het gevaar van te hoge verwachtingen van de zijde van de Ne derlanders. ..In Heidelberg in 1972 waren we zesde: daama zijn we steeds omhoog geklom men. maar je moet oppassen met bui tenlandse ploegen. Sommige komen tijdens de Stock Mandevil Games in de halve finales bereikt worden, hangt Engeland niet met hun sterkste opstel ling. Amerika stuurde vorig jaar een sterk af van de loting voor de achtste finales team bestaande uit spelers die ook op Aan de voorbereidingen heeft het niet andere onderdelen uitkwamen. Dat drukt voor hun de kosten Hier in Ca nada zitten ze dicht bij huis en komen ze met hun beste team". Rob Verheuvel verwacht dan ook niet dal zijn ploeg voor hetzelfde stuntwerk als in Engeland in '75 kan zorgen. Via een tweede plaats liggen er niette min mogelijkheden voor Nederland de volgende ronden te bereiken Uit de an dere poules (er zijn er vier. met in totaal 21 teams) verwacht de bondscoach dat Amerika. Argentinië- Canada. Enge land en Zweden zich zullen plaatsen. Oi gelegen. ..Er is geen betere denkbaar dan die van ons. In totaal hebben we 33 selectietrainingen gehad. En de laatste week in juli zijn we elke avond in De Bilt bij elkaar gekomen Dat was door de jongens zelf voorgesteld. Hoe meer ze kunnen trainen, hoe liever ze het doen Ze zijn erg fanatiek Voor buitenstaan ders is dat wel eens een vreemde ge waarwording als ze gehandicapten zo fanatiek bezig zien. Voor mij gaat dit dan ook naar topsport toe. Ik vind dat we in onze vereniging met topsport be zig zijn' KAMPERLAND - Ruim 75 senior trimmers worden op zaterdag 14 au gustus aanstaande aan de start ver wacht voor de derde internationale toeristenkoers voor trimmers vanaf dc camping Anna Friso bij Kamperland. Deze groep doorzetters heeft bijna hon derd kilometer voor de boeg: ze rijden zes ronden van 14.1 kilometer gevolgd door nog één rondje van 13.1 kilometer. Als het geheel verloopt zoals de organi satiecommissie onder leiding van Henk de Moet verwacht, dan zullen de deel- aanstaande inschrijven voor dit even ement. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden voor de senioren, terwijl dames en junioren geen inschrijfgeld hoeven neer te tellen Overigens gaat het bij dit trimeven- ement niet in de eerste plaats om een geweldige snelheid. Zes ronden lang blijft de 'meute' geneutraliseerd rijden. nemende trimmers per camping of per daarna wordt er tijdens de laatste ronde OOSTBURG - Het VW- badgastentoemooi van Oostburg is van start gegaan. In het tentenkamp heerst een fantastische sfeer. Alleen gistera vond plaatste de grote regenval de wedstrijdleiding voor problemen, doordat verschillende partijen niet af gespeeld konden worden. Gelukkig kan wedstrijdleider Van Noorden woens dag en donderdag nog beschikken over de banen van Uzendijke naast de banen van de LTC-Sluis. Tot nu toe zijn al honderd partijen ge speeld voornamelijk van het C- en D-toernooi. In hetheren enkelspel D zijn nog geen grote verrassingen gevallen. Eerste geplaatste Geert de Bruyckere. Kees Koole (3 sets tegen Michael Rooz- en), Adrie de Putter, Piet de Rijcke en WiUian Goethals bereikten de derde ronde. In het damesenkelspel D viel een verrassing: Liande van Damme uil Kcrtgcne versloeg de als eerste geplaat ste Vlissingse Edith van Zallnge in een goede partij tennis met 6-4, 6-4. Zij speelt in de kwartfinale tegen mevrouw A. van de Akker, die mevrouw Bassie met 6-3. 6-2 versloeg. Ook Lonia Tesse- laar bereikte de kwart finale via 6-1. 6-1 tegen mevrouw Hllger: de winnares komt uit tegen mevrouw L Kuypers. die S. Baekens met 7-6,6-2 versloeg. Verder bereikten ook Wilma Kupfer en J. Qua- kelberghe de kwartfinale. In het C-toemooi behaalden Martin Tiüheru via 6-0. 6-2 tegen Frans Dekker. Bram van Dijk via 6-0.6-3 tegen Dick Chardon, Federique Bouillaut (2-6. 6-2, 6-0) tegen Jacky de Bruine en Jos Dullaart. die Jake Trapman in een goede partij tennis versloeg met 6-2,6-7.6-4, de derde ronde. Bij de dames is men bij de kwartfinale aangeland. De koppels Marjan van Oers-Pien Geertse; Karin de Bruin- mevrouw Rotinsulu, Arda Krediet- mevrouw Elliot en M. Tacke-mevrouw Trapman komen daarin tegen elkaar uit. Voor het B-toernooi zijn slechts twee partijen gespeeld. Jean-Louis Deltour en Han Petiet bereikten de volgende ronde via Adriaan Nieuwenhuyse en Federique Bouillaut. Ook de eerste dubbelspelen zijn bespeeld. Echter zonder dat er veel verrassingen zijn ge vallen. Vooral vandaag (woensdag) en morgen moeten veel partijen afge werkt worden, zodat later in de week een iets ruimer schema gehanteerd kan worden. club met dezelfde kleur trui rijden. De renners van Anna Friso geven reeds het goede voorbeeld: ze starten in blauw te nue. De koers is overigens niet alleen be doeld voor senioren: ook dames en ju nioren kunnen meerijden, echter niet de volle afstand. Voor hem is de afstand bepaald op ruwweg 13 kilometer. De deelnemers zijn onder meer afkom stig van Belgische en Nederlandse trim- en toerverenigingen. namelijk toerclub Lauwers, 'LadaVolga' uit België. Theo Middelkamp en Zeeuwsch-Vlaanderen, de beide Zeeuwse clubs en de Zuidwes thoek uit Roosendaal. Trots vermeldt Henk de Moet, dat er dit jaar een primeur is: „Er worden opna men gemaakt voor een gesloten televi siecircuit naar dc kantine van de cam ping Johan Friso", deelt deze organisa tor mee. De deelnemers gaan volgende week za terdag om 10 uur van start De finish is 'tussen twee uur en kwart over twee. Op het kantoor van de camping Anna Friso kan men zich nog tot en met zaterdag van 13.1 kilometer volgens eigen koer- sinzicht en kracht gereden, Dc renners bepalen dus zelf wanneer zij het wed strijdelement er in willen brengen. Te vens wordt er elke ronde met nog om streeks 2,5 kilometer voorde boeg om de premies gereden Na de derde ronde is er een ravitaillering voor het peloton VELSEN - Telstar heeft Amsterdam- middenvelder Jaap Visser voor één sei zoen geleend. Visser, die nog onder con tract staat bij Amsterdam, zal dit jaar' eerst moeten bewijzen dat hij bij Tel star inpasbaar is. Pas dan zal de club. die wel een optie op hem heeft, beslui ten of men Visser definitief koopt. Het bedrag dat Amsterdam voor het uitle nen van Visser aan Telstar ontvangt is ongeveer 10.000 gulden. leider van de olympische ploeg, bij te rugkomst in Moskou aan de verslagge vers van 'Sovjetsjki Sport'. ..In het algemeen is het voor Russische sportlieden niet eenvoudig op het Ame rikaanse continent uit te komen", be gon Pavlov zijn uiteenzetting. „De Rus sische sportlieden werden achtervolgd door krachten, die in strijd zijn met de olympische idealen, sportieve vriend schap en het streven naar algehele ont spanning' Pavlov haalde het voorbeeld aan van Valeri Borsov. die, volgens Pa vlov. met de dood bedreigd zou zijn. Pavlov, die voorzitter is van het Sowjet-comité voor de sport, ging voor bij aan de moeilijkheden rond de schoonspringer Nemtsanov. maar ver oordeelde het rondgaan met stukjes pa pier - met de tekst 'wil jij in Canada blijven? Bel 252 5217' - in het Russische kwartier. Met duidelijke referentie naar de door in Canada wonende Oekraïners geschre ven pamfletten zei Pavlov: „Iedere dag moesten we lasterlijke antirussische li teratuur uit het kwartier van de Russi sche atleten verwijderen". Naast de specifieke bijzonderheden in het poli-1 tieke klimaat maakten andere leefom standigheden en weersgesteldheder deel uit van de belangrijkste probleme. J voor de équipe uit de Sowjet-Unie. VEI.P (ANP) - Hans Ree heeft in de vijfde ronde van het open schaakkam pioenschap van Nederland in Velpzün koppositie verloren dooreen nederlaag tegen de Joegoslavische meester Ne- met. De belangrijkste uitslagen uit de vijfde ronde zijn: Dieks(Ned)-Enklaar(Ned)0-l; Ree (Ned) Nemet i Joe) 0-1: Van Reek (Ned)-Ackermann iWDl) 0.5-0.5; Agur (1st) - Dekker (Ned) 1-0: v. d. Hauw (Ned) - Ramaekers (Ned) 1-0: Woc- kenfuss (WD1) - Rukavina (Joe) 1-0; Hofland iNedi - Helmond (Ned) afg.. De Ruiter (Ned)- Carller (Ned) 1-0; Borm (Ned) - Battels (Ned) 1-0. De stand is: 1 Nemet (Joe) en Enklaar 5 pun- ten; 2 Dieks, Ree, Agur. Van der Hauw. De Ruiter. Ackermann en Wockenfuss, allen 4. Goese Sas Naar aanleiding van het verslag ln de PZC over de Goese raadsvergadering van 15 juli zouden wij graag willen rea geren op enkele uitspraken van b en w en raadsleden betreffendede aanleg van een 100 meter sluis bij het Goese Sas. Het is ons opgevallen datde raadsleden onkundig met de stand van zaken en bijna achteloos praten over een bedrag van .11 miljoen gulden. Want daar het gaat het om, al wil men ons doen voor komen dat het 'slechts' over een effec tief bedrag van plus nunus 4 miljoen gulden gaat Het resterende bedrag zal namelijk ook door de belastingbetaler opgebracht moeten worden. Onkundig zeggen wij: want zowel wij als zij hebben geen enkel idee van de toe komstige vestiging van industrie na de aanleg van een 86 of 100 meter sluis Maar toch lezen we van de heer Loeve de uitspraak: 'de kost gaat voor de baat uit'. Weet de heer Loeve over welke baat hij het heeft? En dat terwijl wethouder Dijkgraaf toegeeft dat een kosten-baten analyse ontbreekt én terwijl wethouder Lindenbergh de toekomstige vestiging van industrie in de gemeente Goes sterk in twijfel trekt. Het opstellen van een kosten-baten analyse lijkt ons toch de normaalste zaak van de wereld; zeker wanneer je zoals de heer Loeve zegt, eens voor het economisch model hebt gekozen (Wat dat in hemelsnaam ook mag zijn. Achteloos bewezen wij wanneer de heer Salome betoogt dat de meerkosten van een 100 meter sluis in het met vallen tegenover het gehele project Wat is dit voor een vreemde redenering. Waarom zou je dan de 14.000.- bijvoorbeeld niet met de 4 miljoen vergelijken die ook voor de gemeente Goes betaald moei worden Maar nu eerst het volgende, er ls sprake van een grove misleiding van de (Goese) bevolking wanneer de meer kosten van een 100 meter sluis op 14.000.- worden gesteld Iedereen kan namelijk narekenen alleen voor hel le jaar al de meerkosten 58 305.- plus 13.885,- (afgerond de 14.000 is 72.190,- bedragen. izie standpuntbepaling, agendapunt 1:2. raadsvergadering 15 juli 1976) Een verschil van maar liefst 58.000,-; een bedrag waarmee ruim schoots nog een boom van wethouder Roose kan worden gekocht Verder is helechter ook misleidend om 14.000,- met welk bedrag dan ook te vergelijken. Een bedrag ontleent namelijk zijn waarde niet aan het uitgedrukt zijn in percentages. Samenvattend stellen wij: bij het be sluit J1 miljoen gulden gemeenschaps geld uit te geven is het belang van de iGoese) bevolking nauwelijks in ogen schouw genomen onesponden tieadres: A. Avaa. Goes M. L. 't Hart jr.. Goes, Enquête huisartsen De enquête in zake al of niet toelaat baarheid van abortus, ingesteld door de KRO-rubriek Brandpunt van za terdagavond j.l. brengt aan het licht, dat 84% van de huisartsen vrije abor tus afwijst. Slechts 7% wijst abortus als zonder meer ontoelaatbaar af, 8% vindt abortus zonder ineer toelaat baar. De 84' c liet in de meeste gevallen het oordeel afhangen van medische indica tie en duur van de zwangerschap, an dere factoren telden voor hen minder zwaar. Wanneer er werkelijk een medis che indicatie aanwezig is. doet de duur van de zwangerschap niet ter zake Ge vallen waarin aan medisch ingrijpen gedacht kan worden, zijn echter zee: zeldzaam en in de meeste van die geval len is bij de huidige stand van de medis che wetenschap een dergelijke ingreep niet meer nodig Helgrote gemak echtet waarmee medici de grenzen, binnen welke aborteren nog toegestaan zou zijn. verleggen of overschrijden doet vrezen, dat ook de uitspraak medisch noodzakelijk vaker zal worden gedaan dan verantwoord is. Men heeft geen religieuze beginselen nodig om moord, roof enz te veroorde len: zo zijn er ook geen godsdienstige principes nodig om abortus te veroorde len. Abortus is ongeacht de duur van de zwangerschap ongeoorloofd, aangezien het vernietiging is van menselijk leven en niet het verwijderen van een doodor- dinaire infectie! Abortus dient verboden en strafbaar te blijven' Deze vergrijpen worden begaan door medici, die krachtens eed of belofte zich verplicht hebben alles te doen wat in hun vermogen ligt het leven te behou den In deze kwestie kan ook de vrouw zelf niet beslissen onder het motto 'baas in eigen buik'. Deze kreet doet geen op geld De vrouw heelt, geen recht om te beschikken over het leven, noch voor. noch na de geboorte. Het moet mogelijk zijn deze vrouwen op betere manieren te helpen, b v. door het stichten van meer opvanghuizen voor deze ongewenste kinderen en vooral de adoptiemogelijk- heden te verruimen. Schuldig aan deze toestanden zijn allen, die door een te slappe houding in dezen hel verval in de hand hebben gewerkt, ook de wereldlijke en geestelijke over heid door hel niet bijtijds ingrijpen in een gang van zaken, die abortus tot zulk een verontrustend niveau hebben laten komen, door te weinig of niet te waar schuwen tegen de mistoestanden in onze maatschappij. Wij kunnen enkel nog hopen dat ieder waar hij kan zal meewerken aan het terugdringen van dit kwaad in onze samenleving, en dat ln het belang van allen de heer v. Agt als minister zal aanblijven, zodat mede door zijn toedoen abortus verboden blijft H. A. M Douwes L J M. Douwes- .uppers Haarlem De vierdaagse Door middel van dit ingezonden stukje zou ik wiUen reageren op een paar uitla tingen van mevrouw Klaver-Budding uit Burgh-Haamstede. Allereerst onze welgemeende felicitaties voor het feit dat zij voor de 41ste keer de vierdaagse heeft uitgelopen. Een geweldige presta tie. Maar als ze schrijft dat ze zo graag meer stoere Zeeuwen bij de vierdaagse zou zien dan trapt ze. ongewild waar schijnlijk. toch verschillende Zeeuwse wandelaars op het hart. Goed, wij van de wandelsportvereniging van 't Zand lopen nog geen 41 keer mee. maar wel is dit jaar voor de vierde maal in successie een groep van onze vereniging op de vierdaagse vertegenwoordigd geweest. Dit jaar waren dat 5 wandelaars op de 50 km. 3 op de 40 km en een groep van 11 op de 30 km. een totaal van 19 wandelaars. Deze groep is met de vlag voorop, waarop toch duidelijk de naam Middel burg stond. door de St Annastraatnaar de finish gemarcheerd. Vojag jaar liep onze groep mee in de vlaggenparade in het Goffertstadion met twee jeugdige wandelaartjes in Zeeuwse kledij voorop. Heeft mevrouw Klaver dit niet gezien? Ook toen werden onze vlag en de vlag van de wandelkring West-Brabant-Zeeland meegedragen. Ook in 1974 en 1973 waren wij present, in 1973 zelfs ook in de vlaggenparade. Dat er in Zeeland heus wel goede wande laars zijn. hebben wij bewezen door nog nooit een uitvaller te hebben gehad. Daarnaast heb ik deze vierdaagse langs de route veel bekende gezichten gezien uit Middelburg en omgeving, gezichten die je op bijna elke wandeltocht in Zee land tegenkomt. Heeft mevrouw Klaver die dan niet gezien? Het is alleen erg jammer dat de hele vierdaagse zo'n uitgesproken militair karakter draagt. Den een of andere mili tair met veel goud op zijn pet en sterren en balken op zijn kraag wordt onder po litiebegeleiding langs de route gereden, maar een EHBO-er met zijn verbandtas die op de route wil zom zijn wandelaars te verzorgen wordt geweerd. Gelukkig waren onze wandelaars stoer genoeg en goed genoeg om de mars toch tot een goed einde te brengen. J. van de Werfhorst, Voorzitter van de wandesportafd. 't Zand, Middelburg. Abortus Ik heb het stuk van mijnheer Inniger gelezen en ik sluit mij daar helemaal bij aan. want ik vind het afschuwelijk. Ik heb een nichtje van mijn vrouws kant. die heel graag kinderen wilde hebben, haar jongere zuster had lieve kinderen en zqn vond het heel erg dat zij er geen had. Ze heeft zich destijds onder dok tersbehandeling gesteld, maar kon geen kinderen krijgen. Ze heeft daarin moe ten berusten, nu is haar tyd daarvoor weer al lang voorbij. Zij zou de hemel gesmeekt hebben om een kind te mogen hebben. De vrouw van een jeugdvriend van my. die helaas al een paar jaar gele den is gestorven, is 7 maal in verwach ting geweest, een kindje heeft nog even geleefd, de anderen waren miskramen. Ze waren beiden dol op kinderen en zouden net als dat nichtje alles er voor hebben over gehad om een kind te mo gen hebben. Die vrouw leeft nog. En nu worden ze aan de lopende band vermoord. Er kunnen natuurlijk geval len zijn dat het moet en mag. als er ge vaar voor de moeder is. Ik vind het erg dat die dokters zich daarvoor lenen, naar mijn mening om grof geld te ver dienen. Als ik dat grijnzende gezich t van die dr. v. d. Berg zie op de televisie, en zijn lieve vriendin die het opnam voor die rode vrouwen van 'Baas in eigen buik', moet ik me vreselijk ergeren. Als je de godsdienst opzy zet. mag alles. Euthanasie en abortus. Als die dokter v. d. Berg flink is, moet hij nu eens met vakantie naar Duitsland gaan. Laten we vechten tegen abortus en hulp zoeken voor ongehuwde moeders, die soms door hun stomme ouders worden ver stoten en zodoende geen uitkomst meer zien. Ik ben heel erg benieuwd wat mi nister Van Agt zal gaan doen. daar het heel moeilijk voor hem is. C. Sinke Baarsjesstraal 15 Middelburg Zendamateurs Het krantenbericht, dd 30 juli 1976 be treffende de rechtszaak tegen een Ter- neuzense zendamateur noopt mij tot een reactie, bestemd voor de rubriek 'Lezers Schrijven'. In genoemde rechts zaak zijn ten aanzien van het zendama teurisme enige opmerkingen gemaakt, welke mij, als gelicenseerd zendama teur, allerminst welgevallig zijn. Ten eerste: de algemene belangen zouden door het zendamateurisme worden ge schaad. Als electrotechnicus kan ik u meedelen dat dit beslist niet het geval behoeft te zijn als gebruik wordt ge maakt van de juiste frequentiebanden. Voor zendamateurs komt. naar mijn mening, behalve de officiële amateur banden ook de veelbesproken 27 MHz band in aanmerking. Over de 27 MHz affaire van vorig jaar het volgende. De PTT en de Nederlandse overheid heb ben meer dan tien jaarlang de handel in 27 MHz apparatuur toegestaan. Het re sultaat is dan ook, dat naar schatting 30.000 27 MHz zenders in ons land staan opgesteld. Sinds 1 juli vorig jaar wil men, dat de 27 Mc-ers hun apparatuur tegen een fooi inleveren. Dat zoiets niet gebeurt is volkomen begrijpelijk. De PTT-directie beweert dat 27 MHz zen ders stoorzenders zijn; mij zijn vele ge vallen bekend waarbij de storing niet aan de zender maar aan de gestoorde apparatuur ligt Het probleem van het laagfrequent in praten. wat ook bij gelicenseeirie zend amateurs voorkomt, is typisch zo'n probleem, dat alleen kan worden opge lost door de gestoorde apparatuur te ontstoren. Het is dan ook een grol schandaal dat de PTT en de overheid een grote groep mensen hun goedkope en vriendelijke hobby wil ontnemen met drogredenen en dure haat-campagnes. Het zou van meer liefde voor de mede mens getuigen wanneer de 27 MHz band werd vrijgegeven tot een uitgestraald vermogen van 500 milliwatt. Ten twee de: „Het zenden is een soort besmette lijke ziekte". Deze opmerking is voor ons een regelrechte belediging het zend amateurisme is een goedkope en vriendelijke hobby. Met het huidige PTT beleid worden de belangen van de zendamateurs niet gediend, terwijl deze belangen lang niet altijd tegen het al gemene belang ingaan. Het wordt dan ook tijd dat er opnieuw actie gevoerd gaat worden om de 27 MHz band vrij te krijgen. Voor suggesties op dit gebied houd ik mij aanbevolen! W. J. Vogel, PEOV09 Vlasstraat 1, Serooskerke (W! V erkeersproblemen In de PZC van :21 juli stond een foto van een verkeerssituatie op de provinciale weg tussen Ovezande en 's- Gravenpolder. In verband met een ge- vóerde actie voor een fietspad, in het bijzonder in het belang van de fietsende schooljeugd. Nu scheen het mij echtet toe dat, volgens de foto. het verkeer sprobleem nog niet zo zorgelijk is. al thans wanneer de weggebruikers, zowel fietsers als automobilisten, de weg orde lijk gebruiken. Doch blijkens de foto hapert dat er juist aan bij de fietsers. Zo te zien reden de fietsers daar ge drieën naast elkaar, wat volgens mij een verkeersovertreding is. Of zijn de ver- keersbepalingen alleen geldig als er een ongeluk gebeurt? Zover mij bekend, mag men hooguit met z'n tweeën naast elkaar fietsen, mits men dan het snel verkeer niet hindert, dan zelfs ieder af zonderlijk. Nu wil ik niet ontkennen dat een fietspad, gescheiden van de ver keersweg. idealer is. doch ook dan geldt: mits de fietsers het fietspad ordelijk ge bruiken. En ook daar schort het bij de fietsende schooljeugd nogal eens aan. Uit ervaring is mij bekend, dat men als oudere fietser bij het tegenkomen van de schooljeugd wel eens wat fors moet optreden om niet in de berm te worden gereden. Nu ben ik persoonlijk er de man niet voor. dat ik mezelf van een fiet spad laat rijden door gebrek aan be schikbare ruimte. Dan pas ik liever de vroeger geleerde tactiek toe. Laat nu niemand menen dat de fietsende jeugd zo zichzelf beschermt Dat is nonsens, daar zijn dan toch zeker geen strafbare middelen voor van toepassing. C. .leinepier. Noorddijk 28. Wolphaartsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10