Politieke rel dreigt rond ingestorte brug Minister wil spoedinventarisatie problemen veehouders op Ameland Zware eisen in zaak tegen valsemunters batterijen die gaan lang mee. PZCA Aanvullende steun katoen-, rayon- en linnenindustrie TOCH DODE GEVALLEN IN WENEN Duitser van brandstichting verdacht Onderzoek Australisch 'My Laiin 70 in Vietnam I Levenslang voor Subsidie standplaatsen buiten woonwagencentra verpleger wegens doden bejaarden REACTIE OP TELEGRAM VERONTRUSTE BEWONERS DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 WENEN (DPA) - Rond het raadsel van de Reichsbrücke'. de We ner Donau-overspanning die zondagochtend tenkoste van ten minste één mensenleven instortte, is zich een politieke kwestie aan bet ontwikkelen. De instorting heeft het leven geëist van de be stuurder van een bestelauto die bij de instorting in het water werd gesleurd. De auto met het stoffelijk overschot van de 22-jarige man werd maandagochtend gevonden. Volgens de politie is dit het enige slachtoffer. 'NONCHALANCE' EN 'BLAMAGE' Ook het wegverkeer zal veel hinder on dervinden van het feit. dat de brug is verdwenen. De Oostenrijkse regering zal de kosten van een tijdelijke oplos sing en van de bouw van een nieuwe verbindingen voor haar rekening ne men. Deze kosten worden geraamd op in totaal ongeveer 150 min. De Oostenrijkse regering zal zich van daag tijdens een buitengewone zitting met het geval bezig houden. De pers sprak maandag van 'nonchalance', een 'blamage' en 'lichtzinnigheid' bij de technische controle van de Wener bruggen. Het socialistische stadsbestuur wordt door de oppositionele raadsfraktie der OEVP verweten dat men een in juni van OEVP-zijde geopperde ex tra technische schouw als onnodig van de hand heeft gewezen. tijd bij hun werkgever te kunnen arri veren. Maandagochtend ontstonden flinke opstoppingen bij de andere Donau-bruggen. Een verkeerschaos bleef echter uit. De scheepvaart op de Donau zal drie weken gestremd zijn. voordat de brok stukken van de 240 meter lange brug zullen zijn opgeruimd. Onderzoek Burgemeester Leopold Gratz heeft een onderzoek toegezegd, waarbij 'nie mand zal worden gespaard'. De resulta ten daarvan zullen, 'vanzelfsprekend' zei Gratz, openbaar gemaakt worden. Gratz verklaarde, dat het een 'onvoor stelbare ramp' zou zijn geweest, als het ongeluk tijdens het spitsuur was ge beurd. wanneer er wel 800 auto's en trams tegelijk de brug passeren Het officiële onderzoek naar de instor ting wordt geleid door een kwartet hoogleraren aan technische hogescho len in het land. Een deskundige van het ministerie voor volkshuisvesting meent -dat het instorten van de Reichsbrücke mogelijk moet worden geweten aan de linker pijlers. Hij heeft daar een slechte betonkwaliteit en afsplinteringen ge constateerd. Deskundigen hebben aan de wrakstuk ken ook ernstige roestvorming ontdekt en haarscheurtjes welke op metaal moeheid zouden duiden. Oponthoud Het letterlijk wegvallen van deze brug betekent dat heel wat Weners een uurtje vroeger moeten opstaan om op WAPENSTROOM VS-PERZIE GING BUITEN PENTAGON OM WASHINGTON (UPD - President Ri chard Nixon gaf de regering in het ge heim opdracht alle conventionele wa pens aan Perzië te verkopen die dat land wilde. Daardoor ontstond er een enorme en voortdurende stroom van wapens die buiten de controle van het ministerie van defensie viel. Dit heeft de Ameri kaanse senaatscommissie buitenlandse aangelegenheden zondag gemeld. Als gevolg van het besluit van Nixon in juli 1972, aldus het rapport, verkochten de Verenigde Staten Perzië een arsenaal ter waarde van 10 miljard dollar (ca 27 miljard gulden), waaronder: 80 ultra moderne F14 gevechtstoestellen. 38 Hawk-luchtdoelbatterijen met 1.800 ra ketten en zes speciaal uitgeruste torpe- dobootjagers die moderner zijn dan die welke voor de Amerikaanse marine worden gebouwd. Volgens het rapport kon het Pentagon deze verkopen niet in het oog houden en tenslotte wees de voormalige minister van defensie, Ja mes Schlesinger. in 1973 een geheime agent aan om er achter te komen wat er gaan de was. Maar Schlesingers stap had een averechts effect. Volgens het rapport werd zijn agent. Richard Hol- lock, adviseur van de Perzische regering inzake Amerikaanse wapens. OPENDAG VAN LUCHTMACHT AFGELAST DEN HAAG (ANP) - De open dag, die op 18 september op de vliegbasis Gilze- Rijen zou worden gehouden, gaat niet idoor. Dit houdt verband met de werk zaamheden aan de startbaan en de rot banen op deze vliegbasis, waarmee men reeds enige tijd geleden is begon nen. Overwogen is de open dag te verschui ven naar een datum later in dit jaar. Dit bleek helaas niet mogelijk, omdat de werkzaamheden ook na september nog enige tijd zullen voortduren, aldus de mededeling van de luchtmachtvoor lichtingsdienst ZEVEN DODEN OP AUTOBAHN WIESBADEN (DPA) - Bij een zwaar verkeersongeluk op de autobahn Frankfort-Keulen zijn zondag bij de plaats Niedernhausen zeven mensen, onder wie twee echtparen en een kind. gedood. Vijf werden gewond, van wie enkelen in levensgevaar verkeren. Het ongeluk gebeurde op een vier- baansweg met tegemoetkomend ver keer. Een Westduitse personenauto kwam op het voor het tegemoetko mende verkeer bestemde weggedeelte en botste daar frontaal tegen een Belgi sche auto In de wrakstukken van de Westduitse auto kwam een echtpaar uit Aken om het leven Hun drie kinderen werden zwaargewond. In de Belgische auto vielen vijf doden, de 26-jarige bestuurder, een in het Bel gische Molenbeek woonachtige Joegos laaf. zijn 59-jarige moeder, een 23-jarige vrouw, een 29-jarige man en een jongen van twaalf jaar BONN VRAAGT ATHENE OM UITLEVERING ROLPH POHLF ATHENE. BONN (DPA) - Westr Duitsland heeft maandag Griekenland om uitlevering gevraagd van de anar chist Rolf Pohle. die 21 juli in Athene is aangehouden. Pohle is 1 maart 1974 in München tot zes - jaar en vijf maanden gevangenisstraf ™ei bra.nd veroordeeld wegens lidmaatschap van Maathuis ofschoon de rijkspolitie stil een misdadige organisatie (Baader- alarm had gegevem Hij vertelde soms Meinhofgroep) en andere delicten. Hij is dat hij voor het Duitse sensatieblad in 1975 vrijgelaten in ruü voor de ontr werkte Zo is hij ook gesig- voerde Westberlijnse CDU-voorzitter "aleerd blJ e®n bosbrand tussen Apel- Peter Lorenz maar zal. na intlevenng doom en Amersfoort, waar vorige door Griekenland, de rest van zijn straf moeten uitatten ALMELO - In Almelo is eind vorige week een man aangehouden die ver dacht wordt brand te hebben gesticht bij de manege van Jan Maathuis in Geesteren (gemeente Tubbergenl. Slechts met grote moeite konden toen vier rijpaarden worden gered. Eén van dié paarden was Romanlico S.< een paard dat zondag nog in Montreal op de Olympische Spelen heeft meegedaan. De aangehoudene is de 34-jange zich journalist noemende Duitser H W S. afkomstig uit de omgeving van Wiesba den. Enige maanden geleden heeft hij zich met zijn echtgenote in Almelo ge vestigd De justitie is nog erg sober met mededelingen Wel is zeker dat de in druk bestaat dat S meer brandstichtin gen op zijn geweten heeft, hoewel hij nog mets heeft bekend In Geesteren was hij er als een van de eersten bij toen er op zondagavond 30 de kapschuur van ROMEHet vakantieseizoen in Italië is losgebarsten. Wat dat inhoudt toont deze combinatie van twee foto's: één ervan ge maakt in een doorgaans drukke straat in Rome bij het Forum (boven) en één Civitavecchia vanwaar de veerboot naar Sar dinië vertrekt binnen-buitenland BENDE MAAKTE DUIZENDJES NA AMSTERDAM (ANP) - Na de laatste berichten over arrestaties voor het in omloop brengen van valse duizendjes is er bepaald geen goed klimaat geschapen om het openbaar ministerie gunstig te stemmen. Valsemunterij is een heel oud delict, dat in de midde leeuwen bestraft werd door de daders in heet water te koken. Dat doen we gelukkig niet meer. Maar toch vind ik dat voor dit bere kend delict, dat niet in een opwelling opkomt, de straf zeer hard moet aankomen. Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, jhr. mr De Beaufort, maandag tijdens zijn requisi toir tegen zes verdachten, die betrok ken zijn geweest bij het vervaardigen en in omloop brengen van valse hon derdjes en duizendjes. Mr. De Beaufort kwam tot straffen variërend van 2 jaar en 6 maanden met aftrek tol een geheel voorwaardelijke straf van drie maan den plus een geldboete van 250,-. Hoofddader De hoogste straf van twee en een half jaar eiste hij tegen de 30-jarige koopman Rinus de J. uit Amstelveen, volgens de officier naast de inmiddels door de rechtbank in Alkmaar tot 2.5 jaar ver- OM INVESTERINGEN OP AANVAARDBAAR NIVEAU TE BRENGEN DEN HAAG - Naar het oordeel van de regering dient de Neder- maand 40 hectare bbs in vlammen op- landse katoen-, rayon- en linnenindustrie aanvullende steun te ging ontvangen waardoor de bedrijven in staat zullen worden gesteld de noodzakelijke investeringen weer op een aanvaardbaar niveau te brengen. CANBERRA (RTR) - De Australische regering gaat onderzoeken wat er waar is vaneen beschuldiging dat Australische militairen zich in 1970 in Vietnam hebben schuldig gemaakt aan een massamoord op burgers. De beschuldiging is afkomstig van het labour-parlementslid Jim Cairns, die in de vorige regering Whitlam vice- premier was. Caims vertelde zondag, bij zijn terugkeer van een veertiendaags bezoek aan Viet- nam, dat Australische militairen in juli 1970 een moordpartij hebben aangericht in het Zuid Vietnamese dorp Hua Long. In Hua Long zouden 27, ongewapende man nen, vrouwen en kinderen, door de Australiërs zijn neergeschoten. Caims zegt dat hem dit is verteld door twee boeren uit de naaste omgeving, die hem ook de graven der slachtoffers hebben aangewezen. Kolonel Keith o'Neill. die de operatie bij Hua Long leidde, zei dat Cairns naar zijn mening het slachtoffer is geworden van de Vietnamese propagandamachine. .Ministers Lubbers van economische zaken heeft deze opvatting neergelegd een overzicht aan de tweede kamer n invoerpolitiek en industriebeleid n aanzien van de textiel- en de kle dingindustrie. In 1975 bleek dat de re sultaten van de krt-industrie door de teruggang in de algemene bedrijvig heid zodanig waren dat een verlies voor de hele bedrijfstak van ruim 100 min ontstond bij een totaal eigen ver mogen van de bedrijfstak van ca 500 min. Deze ernstige verliezen en de daaruit voortkomende negatieve uitwerking op de inesteringen dreigden het tot dan toe LELYSTAD: Han Lammers is maandagmiddag in Lelystad geïnstalleerd als Landdrost. Uit handen van de waarnemend Landdrost, de heer J. M. Undhout (l) ontving hij de voorzittersha mer. De nieuw op te zetten steunregeling houdt in de verstrekking vn renteloze voorschotten aan de betrokken bedrij ven volgens een nader uit te werken verdeelsleutel. Deze voorschotten kun nen worden omgezet in subsidies ad 20 procent indien investeringen die aan nader te bepalen voorwaarden voldoen worden verwezenlijkt Een miljoen aan renteloos voorschot zou derhalve totaal omgezet kunnen worden in een subsidie indien 5 min aan goedgekeurde inves teringen wordt verwezenlijkt Het over leg over de voorwaarden, modaliteiten en de organisatie van deze steunverle ning is in vergevorderd stadium, zodat naar verwachting over enkele weken tot de realisatie van de steunregeling kan worden overgegaan Binnen de krl-industrie zijn de katoen single-spinners Tubantia en Bams- hoeve wel erg sterk door dc conjunc tuur getroffen. Om te voorkomen dat dit deel van de krl-industrie verloren zou gaan gestroost de overheid zich oordeelde 47-jarige boekhouder Koos B die in een gehuurde woning in Mid- denmeer de valse duizendjes had ver vaardigd, de hoofddader van deze affai re Rinus had Koos. die hij uit de gevange nis kende, begin 1975 in Amsterdam ontmoet Toen had Koos hem enkele valse honderdjes laten zien. waarvoor Rinus echter weinig belangstelling toonde. Wel was hij geïnteresseerd In duizendjes. Besloten werd het project op te zetten Volgens Rinus en diens 29- jarige compagnon in de markthandel Gerard R uit Amsterdam, tegen wie twee jaar met aftrek werd geëist, was de 41-jarige handelsagent Jan L. uit En schede, de financier. Volgens de Enschedeêr, die in deze zaak buiten schot is gebleven, was het geld afkomstig uit de buit van een oplichting en een overval bij de Algemene Bank Nederland ln Enschede, waarbij het drietal bijna 140.000 gulden buitmaak- te. Rinus vond twee Amsterdammers be reid om met de eerste tweehonderd dui zendjes naar Las Vegas te gaan om het valse geld te wisselen voor dollars. Tweehonderd andere biljetten werden door de vervalsers afgekeurd voor circu latie. De reis ging niet door omdat de 40- jarige vertegenwoordiger Samuel B. zulk een lange straflijst bleek te heb ben. dat hem op het Amerikaanse con sulaat een visum werd geweigerd. Om dat hij minstens een biljet in zijn bezit had gehad vroeg mr. De Beaufort tegen hem vijf maanden met aftrek. De andere 'Amerikaganger'. de56-jarige vertegenwoordiger Herman V had 197 biljetten in zijn bezit, gehad. Tegen hem vroeg mr De Beaufort negen maanden DEN HUG (ANTI - PvdA-LmerUd rek De verdediger pleitttin aUe Staffelen heel, minister Van Agt er MïaUen voor lagere Straffen De recht- schriftelijk op gewezen dat het kenne lijk nog steeds erg makkelijk i: Nederland vuurwapens en munitie te krijgen. Herhaaldelijk komt het voor dat ie- J mand tegen betaling van een inschrijf- r\nJfCQ geld aan een schietvereniging binnen JL/VlllSv ZilCiV.vi.1' een paar weken met vergunning vuur wapens en bijbehorende munitie in huis i kan hebben, soms vijf tegelijk. Ook z het volgens Stoffelen gebeuren dat mensen aan wie een wapenvergunning geweigerd wordt wel bij een schietver- aanzienlijke offers en heeft zij advies gevraagd over de manier waarop de rentabiliteit van deze bedrijven kan worden hersteld. Kamerlid: wapens en munitie nog erg makkelijk te krijgen bank zal op 10 augustus uitspraak doen. eniging met vuurwapens kunnen schie ten. Stoffelen dringt er in zijn schrifte lijke vragen op aan erg vlug met richtlij nen te kmoen voor het al dan niet verle nen van een machtiging tot het hebben van een vuurwapen. Ook zal er met spoed een ontwerp van wet inzake wa pens en munitie moeten komen, zo meent dit kamerlid. OM CONTACTEN TE BEVORDEREN DEN HAAG (ANP) - Gemeenten kunnen rijksbijdragen krijgen voor stichting en inrichting van standplaatsen buiten een open baar woonwagencentrum. De regeling is eind vorige week in wer- WUPPERTAL (RTR) - De 47-jarige Ru- dolf Zimmerman, die eens verklaarde dat zijn wereld met de val van Hitiers derde rijk ineen was gestort, is maan dag in W'uppertal wegens moord op twee bewoonsters van een bejaarden tehuis tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zimmerman werd door de rechtbank schuldig verklaard aan het doden van een 88-jarige en een 73-jarige vrouw, die werden verpleegd in een door hem ge leide verpleeginrichting voor bejaarden en aan poging tot moord op vier andere ouden van dagen. Hij diende zijn slach toffers grote doses narcotica toe. De verpleger on tkende schu ld en zei dat hij de patiënten slechts had geholpen rus tig te sterven. De rechter was echter van oordeel dat hij in koelen bloede en zon der scrupules te werk was gegaan, Stassen meldt zich king getreden. Ze geldt met terugwerkende kracht tot 5 december De rijksbijdrageregeling gaat uit van de standplaatsen in of bij de bebouwde kom: daar waar de voorwaarden aan wezig zijn voor deelneming van de woonwagenbewoners aan het maat schappelijk verkeer. Ze moeten aaneen DEN HAAG (ANP) - Minister mr. A. van der Stee van land bouw en visserij heeft de hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Friesland opdracht gegeven, een spoedinventarisatie te ma ken van de problemen waarmee de veehouders op Ameland bij hun ruwvoedervoorziening worstelen, en van de vervoer sproblemen die daar. gezien de eilandstatus van Ameland, bij horen. Over een paar dagen verwacht hij een rapport. De minister ontving zaterdag op zijn huisadres (volgens een woordvoerder van het ministerie niet het juiste adres als men snelle afdoening van zaken wenst) een telegram van de gezamen lijke Amelander boeren, die hem meld den dat ze maar de helft van de normale hoeveelheid ruwvoeder voor de winter hebben kunnen oogsten, hem uitnodig den zelf eens te komen kijken en hem verzochten maatregelen te nemen. De minister vindt, dat als er hulp wordt geboden, die hulp een degelijke gronds lag moet hebben. Na kennisneming van het rapport zal hij beslissen of er hulp nodig is, in welke vorm die eventueel gegeven kan worden, en of hij zelf naar Ameland komt. De boeren in dc Stellingwerven, een gebied in het zuidoosten van Friesland, zijn ernstig bezorgd over de gevolgen van de langdurige droogte. In een tel- gram aan het dagelijks bestuur van het landbouwschap in Den Haag wordt de noodklok geluid over de minimale ruwvoedervoorziening voor het ko mende stalseizoen. Grasregeling Ten behoeve van de ruwvoedervoorzie ning van de rundveehouderij is een rege ling getroffen ter bevordering van de in zaai van Westerwolds en Italiaans Raai-gras De regeling voorziet in een garantieregeling bij mislukken van de inzaai, een transportsubsidie voor af standen boven dertig kilometer, en een bij elkaar brengen van vraag en aanbod. Degenen die tussen 1 juli en 15 augustus Westerwolds en Italiaans Raai-gras voor veevoederdoeleinden inzaaien kunnen dit voor 1 septemter a.s. laten registreren bij de districtsbureauhou der (DBH) en de gewestelijke raad van het landbouwschap in de provincie. In Limburg bovendien bij de zaakvoerders van landbouwbelang De registratie houdt in de bereidverkla ring van een akkerbouwer de genoemde grassoorten te telen voor voederdoe- lelnden ten behoeve van een geregi streerde veehouder en de bereidverkla ring van een veehouder de grassoorten te zullen afnemen van een geregi streerde akkerbouwer. De geregi streerde zowel akkerbouwer als veeh ouder die het risico loopt van het mis lukken van inzaai kan aanspraak ma ken op een uitkering van 300 gulden per hectare. 19774. De zogenaamde artikel 1 O-standplaatsen bieden een moge lijkheid om de contacten tussen woonwagenbewoners en de plaat selijke gemeenschap te bevorderen. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dit meegedeeld. aantal eisen voldoen: overeenkomstig die aan standplaatsen op openbare woonwagencentra worden gesteld. De datum van 5 december 1974 is geko zen omdat toen de woonwagenwet werd gewijzigd, waardoor het in ruimere mate mogelijk werd om buiten een woonwa gencentrum standplaats te hebben. De regeling voorzien ook in de kosten van aanpassing van standplaatsen die ai voor deze datum bestonden. De rijks bijdrage wordt verder slechts verleend als de gemeente de standplaats, bij voorkeur op basis van een huuroveren- komst. ter beschikking stelt aan een woonwagenbewoner die voorheen re gelmatig op openbare centra stond. Ge kozen is voor een investeringsbijdrage. Daarbij is er- vanuit gegaan dat de woonwagenbewoner een redelijk deel van de lasten voor zijn rekening neemt. De rijksbijdrage is tachtig procent van de kosten met een maximum van 25.000.-. De registratie alleen houdt geen garan tie in dat een akkerbouwer het geteelde gras zal kunnen afzetten of een veehou der het gevraagde ter beschikking krijgt. Teneinde dit te verzekeren zul len overeenkomsten moeten worden afgesloten. Het registratiebureau be middelt hierin door aan geregistreerde akkerbouwers en veehouders inzage in de hiervoor aangelegde lijsten te ver schaffen. Aardappelen Als het weer in de komende weken tegenzit zal Nederland dit jaar een tele- rurstellende aardappeloogst hebben. Werktdat weer mee met de Juiste afwis seling van regen en zonneschijn, dan is er nog kans op een redelijk resultaat. Een duidelijker voorspelling kan het proefstation voor de akkerbouw in Le lystad op het ogenblik niet doen. Zelfi voor de gebieden met heel veel doorwas zoals in het zuidwesten durft het proef station nu nog geen verloren oogst te voorspellen. voor Ford en Reagan WASHINGTON (UPD - Met nog veertien dagen te gaan voor de re publikeinse partijconventie in Kan sas City heeft zich maandag een derde kandidaat aangediend als aU tematief voor president Ford en oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië. Het is de 69-jarige oud-gouvemeur van Minnesota, Harold Stassen, die toegaf dat zijn kansen op de kandi datuur uiterst laag dienen te worden aangeslagen. „Mocht ik de nominatie echter ver werven. dan ben ik ervan overtuigd dat ik de partij tot een eenheid kan smeden om haar in november r een zege te kunnen voeren," zei Stas sen. Er zijn republikeinse kringen die bang zijn dant de verwoede strijd tussen Ford en Reagan de 'grand old party' zal splijten. Stassen gooide in 1948 en 1952 hoge ogen in de republikeinse wedkamp en dong ook in latere verkiezingsja ren mee, zij het met veel minder suc ces. (ADVERTENTIE) ROOO NORMAL DUTY. GOUD HEAVYDUTY, ZWART'DOUBLE OUTY PHILIPS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9