hoort-ziet-schrijft Het verschijnsel mini-camping Nederlander betaalt zich 'blauw' aan z'n dagelijkse portie groente BELGEN KOPEN GROENTEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN 'De prijzen vliegen de pan uit Spiegeltje aan de wand, wie is het schoonste in Zeeland DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 provincie 7 onder redactie van Jacques Cats kamperen bij de boer. een grote fa milie. Wat denken de gasten er zelf van. Het blijkt dat we de 'grote familie' lastig vallen op de verjaardag van mevrouw De Hulster en dat betekent uiteraard, groot feest. De kampeerders stromen binnen en feliciteren haar alsof het ging om een naaste verwant. „Nou durven ze natuurlijk niks slechts over ons te vertellen" lacht de jarige. Reac tie in koor „Er is gewoon niks slechts te vertellen". Een echtpaar uit Bra bant brengt al negen j aar achtereen de vakantie door op de boerderij van De Hulster. Meneer vertelt: „Vroeger stonden we op een gewone camping. Je weet wel, tent aan tent. Dat hing ons de keel uit en daarom hebben we een kampeerpaspoort gehaald en toen kwamen we dit tegen. Precies wat we zochten: De Hulster en de kreek. Wij willen hier niet meer weg. We hebben grote kinderen, maar die hoor je ook niet mopperen. Ze gaan braaf ieder jaar mee". Wat is nou precies de charme van het vrij kamperen? Het primitieve blijkt erg aan te slaan. Op de camping zijn geen bijzondere voor zieningen. zoals die in de meeste secto ren van de moderne toeristische in dustrie praktisch niet meer zijn weg te denken. Ras-kampeerders willen geen luxe. Ze maken gebruik van eenvou dige kooktoestelletjes, radio's en an dere stilte-verstoorders worden zelden gehoord, ze gaan met de kippen op stok en staan op als de haan kraait. „En het is toch een heel gezellige boel", zegt De Hulster. „Je helpt mekaar waar nodig. Komen er nieuwe gasten, dan vraagje ze op de koffie. Zo gaat dat hier. We zouden het gek vinden als het niet zo was" Een Brabantse staat iedere morgen om half zes op. Ze heeft op de boerde rij drie jonge konijntjes ontdekt. „Ik ga bijna iedere morgen kijken of se er weer zijn Fantastisch als je die dier tjes ziet spelenZoiets zou ik niet willen missen". 1 elevisiepresentator WiUem Duys gaat in Zeeland speuren naar enig vrouwe lijk schoon, dat in aanmerking zou kunnen komen voor de titel miss Aquadelta- Zeeland. Dat Zeeuwse meisje zou de charmante representatie moeten worden van Zeeland als vakantieland. Duys zal zijn lol aardig op kunnen, want we hebben nogal wat moois rondlopen in dit gewest. Bovendien hebben we nog behoorlijk wat toeristen over de vloer en dat is ook een bron waar flink uit te putten valt. Het zoeken naar kandidaten voor de titel miss Aquadelta-Zeeland doet Willem Duys in zijn functie van voorzitter van de jury van een miss-verkiezmg die op elf augustus wordt gehouden in het recreatiecentrum Aquadelta bij Bruinisse. Hij zal in deze aantrekkelijke bezigheid worden bijgestaan door zangeres Therèse Steinmetz. Om het Duys niet al te moeilijk te maken zullen er op 6 en op 9 augustus in de kantine-boerderij van het recreatiecentrum bij Bruinisse voorse lecties plaatsvinden. Kandidaten kunnen zich aanmelden via postbus 19 in Bruinisse. Voor de winnares wordt een zeilboot in gereedheid gehouden. Tegen die tijd dat de verkiezing daar is zu It u vla deze kolommen nade r kennis kunnen maken met de nieuwe miss. die zeker niet mis zal zijn. Daar kennen we de smaak van Willem wel een beetje voor! echt rekening met je gehouden. Nee, wij zijn hier gelukkig en tevreden, Scholier Peet Voeten (17) uit Breda die met zijn vrienden, na tal van offi ciële kampeergelegenheden te heb ben afgestroopt op zoek naar een plaatsje, uiteindelijk op zo'n mini- camping terecht kwam is ook tame lijk content." ,,'tls hier een stuk goedkoper" consta teert hij. „En je bent ook erg vrij Het enige wat bezwaarlijk is, is dat je overal zover vandaan zit". Gastheren En wat zeggen de gastheren ervan? Ik sprak met een landbouwer met wat ervaring met kampeerders op zijn erf De Hulster uit Groede. In de zomer van 1950 klopte er een on bekende bij hem aan. „Zou ik hier met kunnen kamperen" vroeg hij beleefd. „De omgeving is mooi en het üjkt me lekker rustig" De Hulster aarzelde even. maar besloot toen: Ja. waarom eigenlijk niet? Met de hulp van vrouw en kind zette de onbekende z'n tentje op in een weiland. En zo is het geko men. want die onbekende bleek een ANWB-consul te zijn. die de boerderij aan de Zeeweg zo'n aantrekkelijk oord vond dat hij De Hulster voorstelde er een kampeerpaspoortenterrein van te maken. „Ja zei De Hulster opnieuw. Sinds 1951 is hij dus jaarlijks de gas theer van enkele tientallen vakantie gangers. die het 'vrij kamperen' op zo'n boerderij helemaal zien zitten. De Hulster (70 inmiddels) en zijn vrouw hebben er nooit spijt van gehad. Niet dat het nou een leuke bijverdienste was bij zijn akkerbouwbedrijf. De eer ste jaren konden z'n gasten zelfs gratis terecht en nu vraagt hij alleen een te gemoetkoming in de kosten, die ook een vrije camping nou eenmaal met zich meebrengt „We hebben er erg prettige ervaringen mee. Het is maar enkele maanden en van hinder is to taal geen sprake. Die mensen willen een beetje primitief kamperen, het zijn bijna allemaal natuurliefhebbers. Dat geldt voor mij ook. Als het helemaal stil is kan ik echt genieten van wat er leeft in de bossen en in de kreek hier achter. Daarom begrijp ik best wat die vakantiegangers hier zoeken". Familie In de drukste tijd staan er bij De Hul ster ongeveer twintig kampeereen- heden. eerlijk verdeeld tussen tenten en caravans. Meer zou niet kunnen, want hoewel 'kampeerpaspoorten- terreinen' niet meer bestaan, gaat het er op de boerderij in Groede om de gasten zoveel mogelijk ruimteen rust te gunnen. „Natuurlijk kan een grote camping nooit precies hetzelfde bie den". Volgens de campinghou der/landbouwer is het nooit om het geld begonnen, maar alleen om de vriendschap en de contacten. „We vormen een grote familie, het is altijd erg gezellig". In het woud van borden en bordjes die de aandacht van de ■passerende recreant moeten trekken, is de laatste tijd enige 'aanwas' ontstaan door de toevoeging van een nieuw soort me dedeling aan de toerist. Het is een bord dat attendeert op de nabije aanwezigheid van een 'mini camping'. Het gaat hier, niet wat u mogelijk veronderstelt - om een vakantie-onderkomen voor niet geheel volgroeide kampeerders. Dergelijke borden wij zen op de gelegenheid tot kamperen bij de boer, een mogelijkheid waar in de afgelopen weken menig tentbewoner en caravanbe- zitter soms ook noodzakelijkerwijs zijn toevlucht toe zocht om dat de officiële campings uitpuilden van de vrijetijdsvierders. Dus ging men maar massaal de boer op. Er is trouwens toch een duidelijke neiging tot een terugtocht naar het primitieve kamperen, zo maar in het wild. Dat wordt straks nog wat voor de h.h. planologen. Die krijgen er een kluif bij: het probleem van de ontvol king van de campings door de trek naar het boerenerf. Maar de tekenen zijn er: men wil terug naar de globe trottersmentaliteit. Je huis in een rugzak en dan maar stappen. Men gaat een beetje balen van al die luxe in die caravans. Het loopt ook al aar dig uit de hand. Erzijn al inventieve- lingen op het idee gekomen dat je door het onderling verbinden van twee caravans, die haaks op elkaar zijn geplaatst, aardig de L-kamer van thuis kunt nabootsen. Ook lopen er al aanvragen voor een telefoonaanslui ting in de caravan. Dat wordt te gek beginnen nu steeds meer recreanten uit te roepen En ze besluiten om weer lekker op z'n ou derwets te gaan kamperen. Desnoods nog in een caravan, maar dan zonder kleurentelevisie en koelkast. Maar lie ver nog wat hokken in een laag bij de gronds sheltertje en wat klooien rond een wankel gasstelletje. Nieuw bord in het woud van aan dacht trekkers: mini-camping. En de h.h. landbouwers vinden het al lang goed dat ze een graantje kunnen meepikken uit de toeristenruif. ivant het zit ze met die langdurige droogte periode van de laatste maanden toch al financieel tegen. De gewassen ko men wat magertjes de grond uit en brengen op de veiling stukken minder op. De kampeerders op de hoeve zor gen met hun komst toch nog voor enige compensatie voor de vermindering aan inkomsten door de slechte resul taten op het akkerland. En alle beetjes helpen. Tevredenheid Gesprekjes met kampeerders-bij-de boer stralen volop tevredenheid uit. De meesten zijn danig in hun nopjes met zo'n standplaatsje op het boere nerf op de wei. Uitzicht op een gezel schap koeien kan velen meer bekoren, dan de aanblik van hele ritsen cara vans langs een geasfalteerde weg. En het gekakel uit de kippenren klinkt hen een stuk plezanter in de oren, dan de mededeling via een'terreininstal latie, dat er telefoon is voor de familie Van Egeraat uit Bergen op Zoom. Goed, het is even ietsje 1 anger wachten bij het toilet of de wasgelegenheid, omdat er geen complete sanitaire bat- terïj ter beschikking is. En het is even wennen dat je voor een blik capucij- ners naar de winkel in het dorp moet, omdat er geen toko op het terrein is. maar dan nog blijven de voordelen van zo'n verblijf op een minicamping dui delijk overheersen, vindt men. Neem nou bijvoorbeeld de familie Kengen uit Oegstgeest. Jaren stond het gezin netje op een camping in Vlissingen. Maar die kampeergelegenheid moest inkrimpen vanwege de werken ter ver zwaring van de zeewering. De familie Kengen moest vertrekken. Na enig rondspeuren vond men een plaatsje op het erf van een boer. vlak bij Vlissin gen, midden in het Walcherse land. En wat zegt de heer Kengen nu: „Ik wou dat ik hier eerder was gekomen." Die rust en die ruimte, dat is gewoon een weldaad Ik wil niks ten nadele zeggen van die camping in Vlissingen, maar je hebt daar met een half restaurant op dat terrein een hoop drukte en geloop. Dat heb je hier niet. Hier kom je tot rust. En je merkt ook dat het bij de boer allemaal niet zo commercieel gaat Op een officiële camping gaathet allemaal zo zakelijk. Hier wordt nog 'SLAAN BOEREN EN TUINDERS SOMS EEN SLAA TJE UIT DE DROOGTE?' EXPORTVRAAG MAAKT GROENTE DUURDER DEN HAAG - De doorsnee- Nederlander, die nu wel terug is van weggeweest, ontdekt al gauw dat er in zijn vakantie in het goede vaderland wel wat veranderd is. Doorgaans vindt hij in Nederland een completer pakket groenten en fruit dan in zijn vakantie land, en dat tegen een lage prijs. Maar dit jaar ligt dat wel even anders. Er moet momenteel diep in de toch al ge plunderde portemonnee getast worden om elke dag verse groente op tafel te hebben. Het medelijden met de boer bij de camping in het buitenland, die z'n beesten bijna niet te eten kon geven, maakt plaats voor de vraag of de Ne derlandse boeren en tuinders niet bezig zijn een slaatje te slaan uit de droogte. Wordt de markt van ons voedselpakket gemanipuleerd? Profiteren de boeren en tuinders nu werkelijk enorm van deze situatie?. Het is in de eerste plaats goed een paar zaken uit elkaar te houden. Lang niet alle produkten van land- en tuinbouw zjjn door de droogte in prijs gestegen. Zuivelprodukten, meelprodukten en suiker zijn zaken waar een Europees prijsbeleid voor bestaat, Van deze pro dukten worden min of meer grote voor raden aangehouden. De kosten van dit Europese prijsbeleid leiden vaak tot klachten van groepen in de samenleving die nu het hardst roepen om een prijs- stop voor landbouwprodukten. Niette min maakt dit beleid - dat de gemid delde Europeaan zo'n f75 per jaar kost- dat in elk geval voor deze produkten voorshands geen schaarste en dus geen duurte optreedt. Lang niet alle 'vrije' produkten - waar voor geen Europees pijsbeleid bestaat - zijn door de droogte veel duurder dan normaal. Neem bijvoorbeeld bloemen en planten. In de afgelopen maanden zijn door de kwekers van deze produk ten grote verliezen geleden, doordat zij hun fraaie produkten zelfs voor een habbekrats nauwelijks kwijt raakten aan de consument. Hard fruit-en vooral appelen-zijn in de afgelopen maanden erg voordelig in prijs geweest; althans de Nederlandse bewaarappelen. De wat hogere - maar beslist met hoge - prijzen van de nieuwe oogst worden eerder veroorzaakt door de nachtvorst dan door droogte. Be langrijke glasgroenten als tomaten, komkommers en paprika zijn niet veel duurder dan normaal. In een kas heeft de tuinder immers het klimaat redelijk in de hand en dus komt hij tot ongeveer normale opbrengsten. Pij' 'n De pijn voor de consument zit vooral bij de groenten die in de volle grond worden geteeld. De vroege aardappe len maken op dit beeld geen uitzonder ing. Europees gezien hebben zowel groenten met een lange groeiperiode, als die met een korte, fors geleden van de droogte. Voor beide groepen is er dan ook momenteel sprake van schaar ste. Voor lange groeiers als winterpeen, wit lof, en bewaarkoolsoorten is wat dit be treft geen omslag naar overvloed te verwachten. Voor groenten met een korte groeiperiode als sla, andijvie, spi nazie. bloemkool en bonen kan de pro- duktie zich vrij snel herstellen, ook al wordt het gauw te laat om nog met een nieuwe teelt te starten. De grootste schaarste bestaat niet zo zeer in ons land als wel in een aantal buurlanden, waaronder de grootste af nemer van onze groenten: West- Duitsland. Daardoor kon het gebeuren, dat een normale produktie door de ex- portvraag toch tegen hoge prijzen voor de consument beschikbaar komt. Deze hoge prijzen worden niet door de teler vastgesteld. Die brengt als altijd zijn produkt naar de veiling, waar vraag en aanbod elkaar voor de veilingklok ontmoeten. De tuinder ontvangt wat de handel wil geven. Verreweg de meeste groenten zijn 'dagprodukten', en moe ten snel na de oogst afgezet woden. Ook hier dus geen ruimte om de markt kunstmatig op te drijven. Als in normale omstandigheden drie kwart van onze groente de grens over gaat, gaat het niet aan om in tijden van schaarste de marktvoorziening in het buitenland te blokkeren. Bovendien is elke vorm van exportbelemmering in de Europese Gemeenschap verboden Ingrijpen Ingrijpen van de overheid in de prijzen zou onjuist en ook onpraktisch zijn. On juist, omdat de tuinder alie effectem van lage marktprijzen zelf moet dra gen. Toen vorig jaar in deze maanden bijvoorbeeld de andijvie vér beneden de kostprijs verkocht moest worden, en het zelfs tot 'doordraai' kwam, sprong niemand bij om het verlies van de tuin der te dekken. Onpraktisch, omdat in grijpen alleen maar tot een kleiner aanbod op de veilingen en dus tot nog groter schaarste zou leiden. Het zit er wel in dat de consument voor lopig wat meer zal moeten betalen voor zijn aardappelen, groenten en fruit. Enige prijsbewustheid brengt in de ko mende maanden veel op. Want op dit moment zijn er nog wel groentesoorten tegen een niet extreem hoge prijs te krijgen, en dat blijft ook zeker zo. Tens lotte is er in Nederland een groot areaal beschikbaar voor deze produkten. De Nederlandse consument zal dus ook weer het eerst profiteren van een terug keer naar wat 'normaler' prijzen. Misschien is dit het. goede moment om eens stil te staan bij de manier waarop wij in normale omstandigheden door boeren en tuinders van ons natje en droogje worden voorzien. Deze situatie bewijst dat een gezonde land- en tuin bouw in Nederland nog steeds ln ieders belang is. SLUIS - Zeeuws-Vlaamse groente-, fruit-en levensmiddelenwinkeliers aan de grens worden momenteel over stroomd met kooplustige Belgen, die het vooral voorzien hebbenop verse groente en fruit en op blikgroente. Er wordt, zoals Sluise en Hulster winkeliers op merken, op een ongelofelijke manier ge hamsterd. De groothandelaren die de winkels be voorraden, werken momenteel op hoog spanning. Eén van de belangrijkste levensmiddelen-groothandels in Zee land, de firma Cok in Kapelle, die het merendeel van de levensmiddelenwin kels in de grensstreek bevoorraad, heeft de afgelopen weken drie tot vier keer meerverse groen teenfruitenblikgroente moeten afleveren dan normaal om deze tijd. Chef-inkoper van dit bedrijf J. van Wijngaarden zegt dat de prijzen van de groente, zowel vers als in blik. in Neder land. ondanks de hoge prijzen toch nog veel lager liggen dan in België. Dat komt omd at Nederlandse conservenfabrieken nog leveren volgens oude contracten. In hetbuitenland,zoals in Frankrijken Bel gië hebben de fabrieken hun prijzen me- teenalforsopgetrokken.zegtdeheerVan Wijngaarden, Daarom vliegen metname deblikken doperwten ensperciebonenin grootverpakkingen van 12 of 24 blikken enpo tten m assaal de deurui t. Volgens de heer Van Wijngaarden doet. zich inder daad een dreigende schaarste voor van conserven. Dedoperwtenoogstin Frank rijk. die toch al SOprocentmmderzouzijn dan vorig jaar is door de droogte bijna volledig mislukt. Ook in Nederland wordt een matige opbrengst verwacht. Hetziit er natuurlijk dik in. zegt de heer Van Wijngaarden, dat door de enorme vraag naar het Nederlandse produkt door de Franse, Belgische en Duitse con servenfabrieken de prijs sterk wordt op gedreven SAMEN MET MEVROUW TELEPARY OM EEN BOODSCHAP VLISSINGEN - „Ik koop gelijk maar een krop sla. Zaterdag moest ik daar nog 1,15 voor betalen, nu zijn ze 'maar' 98 cent", zegt mevrouw C. Telepary-van Galen, terwijl ze haar dagelijkse inkopen doet. Men wordt blijkbaar prijsbewust nu de prijs stijging van voornamelijk groenten en aardappelen, maar ook diverse andere levensmiddelen een forse aanslag vormt op de huishoudpor temonnee. Samen met mevrouw Telepary gin gen we naar een groot winkelcen trum in Middelburg om met haar te constateren dat de prijzen gedu rende de afgelopen maanden 'de pan uit zijn gevlogen'. „Vorige week. verse bonen. Ik geloof dat ik die toen voor 2,50 heb gekocht, terwijl ze er nu liggen voor 3,98. Perziken, het zelfde laken en pak. Vrijdag heb ik in een winkelcentrum m plan Zuid zes perziken gekocht voor 1.98. hier lig gen ze per kilo voor 1.79", zegt ze. terwijl een bakje met acht perziken in het handige wagentje verdwijnt Direct na aankomst in het vankei- centrum zijn we naar de afdeling ge gaan waar de prijzen het meest zijn gestegen, de groente-afdeling. Het Konsumenten Kontakt heeft uitge rekend dat een gemiddeld gezin met twee kinderen ruim 34 gulden meer moet uittellen voor sla, aardappelen, bloemkool, andijvie en sperciebo- nen. Voor het berekenen van deze 'extra' kosten heeft men gebruik ge maakt van gegevens die werden ver zameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. We wandelen verder en terwijl ze de prijs 2,50) van een spitskool afkeu rend bekijkt, „vorige maand kocht ik er één, weüswaar iets kleiner, voor 98 cent", komen we terecht bij de afde ling waar de vleeswaren liggen uitge stald. Honger Bijna één kill ribcarbonade voor iets meer dan elf gulden. Met nog twee kinderen thuis moet ze het wel doen. „Opgroeiende kinderen heb- hen altijd honger", verzekert ze. Mevrouw Telepary heeft in totaal vijf kinderen, waarvan er nu drie uit huiszijn. Daardoor, ,^e zijn geleide lijk afgevloeid", heeft de kostenstij gingen niet zo bewust meegemaakt. „Er ging telkens een eter weg. dus koop je onwillekeurig minder. Toch. nu er veel te doen is over de prijsstij gingen wordt het merkbaar. Elke keer als je boodschappen gaat doen ben je altijd wel tegen de veertig gul den kwijt, geeft niet wat je koopt". Aan het eind van onze tocht door de supermarkt worden haar woorden waarheid. Na het vingervlugge telwerk van ae cassière blijft de ratelende machine stilstaan op 54,11 gulden. Een ver bluffend totaal als je kijkt wat me vrouw Telepary voor dit bedrag mee naar huis kan nemen, want niet al leen de groente, aardappelen en het fruit is fors gestegen, ook brood (twee maal), suiker, margarine, koffie en jenever ondergingen de afgelopen drie maanden een forse prijsstijging. Mevrouw Telepary had de volgende etenswaren gekocht-1 kilo perziken, 1 krop sla. 1 savooiekool. de al ge noemde ribcarbonade, drie blikjes 'instant voedsel', 1 baal rijst. 2 pakjes erwtensoep, twee witte broden, twee pakjes margarine, drie pakken koffie en een blik kapucijners, dat vrijwel als enige blikgroente te koop was. Voor de goede orde, er zat ook een fles sherry bij. „De mensen hamsteren voor de ko mende donkere dagen", schertst me vrouw Telepary. die zelf tot vier uur 's-raiddags werkt. ..Daarom hoeven wij tot nog toe geen dingen te laten om ons normale patroon te handha ven, maar als dit zo doorgaat weet ik het niet", zegt ze, waarna ze half be schaamd bekend ook een aantal blikken groenten in huls te hebben gehaald. „Maar die worden duurder. Dit blik en ze wijst op de kapucijners, kocht ik vorige week voor een dub beltje goedkoper".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7