Permanente bewoners mogen Oostenrijkse huizen kopen PvdA tegen hoogte van subsidie aan 'Kerk en recreatie' Volksdansgroepen warm onthaald in Borsele DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 RAAD WESTERSCHOUWEN MET ZES TEGEN VIJF: WONINGEN GAAN F 52.500,— KOSTEN HAAMSTEDE - De permanente bewo ners van de Oostenrijkse woningen in de gemeente Westerschouwen mogen hun huizen kopen. Met vijf stemmen tegen (van de twee wethouders en van de VVD-fractie) en zes stemmen voor (van hele pvda en pcg-fractie) besloot de raad van Westerschouwen daar maandagavond toe. In een vorige raadsvergadering staakten de stem men over een verkoopvoorstel van PvdA-er de heer J. C. Hendrikse. De uit- j!ig was toen 5-5 door afwezigheid van «en WD-lid. Het PCG-raadslid A, Padmos stemde vorige keer tegen. Maandagavond kwam hij met een nieuw voorstel, dat wel de eindstreep haalde. Tijdens de vergadering van maandagavond werd opnieuw het voorstel Hendrikse in stemming gebracht. Hij had voorge steld het college-voorstel om de huizen nog vijf Jaar te verhuren en daarna te bekijken wat er met grond en huizen zou gaan gebeuren (het uitstervingssys teem) te ondersteunen. Daarnaast ech ter wilde hij grond en opstallen verko pen aan diegene van de 19 permanente bewoners, die daar voor voelden. Als grondprijs noemde hij daartoe 46,- per m2, zodat de opstal en de grond zo'n 52.000 zouden moeten gaan kosten. Bovendien zouden de kopers verplicht moeten worden de huizen aan te passen aan de geldende normen, maar voor die verbouw was reeds rijks- en provincie subsidie toegezegd. De heer Padmos stelde voor om de grondprijs even hoog te maken als die in Haamstede zuidwest Verder nam hij het voorstel Hendrikse helemaal over. Na een be raad van de raadsleden handhaafde hij zijn voorstel, dat werd ondersteund door de PvdA. Fractievoorzitter J Lus tig ipvda) merkte op, hier met pijn in het hart vanwege de hoge grondprijs te wil len meegaan, omdat anders elke kans op koop voor de bewoners zou worden afgesneden. De VVD bleef bij een onder steuning van het collegevoorstel. Deze fractie zag meer in een verkaveling, zo dat ook kleinere betaalbare percelen voor bouw zouden kunnen worden vrij gegeven. Burgemeester Everwijn stelde voor om in een van de volgende raads vergaderingen een beslissing te nemen, omdat de consequenties van enkele voorstellen nog niet waren te overzien. Noch de heer Lustig, noch fractievoor zitter L. Tielemans van de PCG waren dat met hem eens. De heer Tielemans tekende daarbijh wel aan het jammer te vinden, dat het voorstel niet van het col lege was gekomen. Ook hem ging het aan het hart. dat voorstel-Hendrikse het niet had gehaald, maar was het met de heer Lustig eens. dat uitstel niet nodig was. Hij kon wel begrijpen, dat het col lege zich wilde beraden en wilde daarin meegaan, mits daar van de kant van het college een bereidheid tegenover stond de woningen te verkopen aan de perma nente bewoners. PvdA'er Hendrikse be toogde nog, dat wat gold voor Noorse en woningwetwoningen, die wel aan de bewoners werden verkocht, ook voor deze huizen geldt. „De minister is bereid ze als woningwetzoningen aan te mer ken: van bevoordelen is daarom geen sprake", volgens hem. Het college bleef aarzelen. De heer Everwijn: „Laten we bekijken of we met een voorstel kunnen komen, dat een grootst mogelijke meer derheid haalt". PvdA en PCG zagen daarin geen goede argumenten voor uit stel. We kunnen best het voorstel- Padmos aannemen en dan alsnog voor andere woningen op een collegevoorstel wachten, vonden zij. Het college ging vervolgens in beraad en na de heropening bleef het zijn voorstel om eerst nog eens te gaan praten in col leges en raadscommissies handhaven. Wethouder M. Steur (vvd) zei daarbij nog, teleurgesteld te zijn, dat in de commissie grond- en pachtzaken niets was bekend gemaakt van dit nieuwe voorstel. Het gaat alle perken te buiten, vond hij. „Het is niet juist om ons staande deze vergadering voor het blok te zetten". „Wij horen het voorstel Pad mos ook nu pas voor het eerst", aldus de heer Tieleman. De heer Padmos heeft zes weken lang gewerkt om tot een goede beslissing te kunnen komen. Wij willen best uitstel, maar dan willen we wel verzekerd zijn van een collegebe reidheid tot verkoop". „Ik heb getracht een oplossing te zoeken, waarmee alle partijen het eens kunnen zijn", aldus de heer Padmos. „Ik had gehoopt, dat we tot een 11-0 uitslag zouden komen". Hij wilde geen uitstel van zijn voorstel, waama het uiteindelijk, na een uitroep van de heer Lustig 'dat het toch wel moeilijk was om de zaak in stemming te krijgen', door de voorzitter in stemming werd gebracht. De bewoners van de Oostenrijkse wo ningen zullen de grond mogen kopen voor een grondprijs, die rond de 60,- per m2 ligt en de opstallen voor een prijs van 18.000,-. Voor wie dat niet wil, werd het collegevoorstel gehand- haaft. Vijf jaar gegarandeerd woonge not, normaal onderhoud aan de woning en daarna een nieuw plan voor de grond eventueel zonder de huizen. Kinderen vermaakten zich op eerste dag jeugdvakantieweek KRU1N1NGEN - De eerste dag van de jeugdvakantieweek te Kruiningen is al weer achter de rug. 's Morgens om hall tien werden eerst dia's gedraaid van de in 1974 en 1975 gehouden jeugdvakan- tieweken en vervolgd met een teken film. De hoofdfilm toonde de rare capriolen van Olivier Hardy en Stan Laurel 's Middags waren er activiteiten op het jeugdspeelterrein zoals kruiwagentje lopen, koekhappcn en geblinddoekt el kaar pap geven. Tot slot hebben de kin deren onder gitaarbegeleiding een lied gezongen. Voorvandaag, dinsdag, staar, op het programma een speurtocht dooi het dorp met opdrachten en spelletjes. Middags is er handenarbeid waarbij ge dacht wordt aan fieessen en potjes ver zieren en het maken van poppen, mas kers, muziekinstrumenten en bloemen Raadscommissie vlot akkoord met grondverkopen MIDDELBURG - Dc raadscommissie voor gemeentewerken in Middelburg is maandagavond vlot akkoord gegaan met verkoop van ruim 2300 vierkante meter grond op het Groot Industrieter rein (Arnesteinseweg) het Technisch Handelsbureau Vermaat B.V. BRUINISSE - Camping 'Onze Hoeve', 14 uur: Connie Vink-show. CADZAND- Dagjescentrum, 18.45 uur: Rode Kruis-wandeling. GOES-Magdalenakerk. 11 uur: Toeris tenconcert Zeeuwse Koorschool Grote Kerk, 12.30 uur: Orgelconcert HULST - St Liduinaziekenhuis, 15.05- 16.30 uur uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG - Nieuwe Kerk, 20 uur: concert British Columbia Boys Choir en organist Feike Asma. Miniatuur Walcheren geopend van 9.30-17.30 uur. TERNEUZEN - Diverse optredens "Electrisch Circus'. VLISSINGEN - De Piek, 21 uur: film voorstelling. WESTKAPELLE - Schoolplein School met de Bijbel, 18.45 uur: Mikrokoribal- toemooi. Jeugdvakantieweek in de volgende plaatsen: Schoondijke, Hoek, Kruinin gen, Temeuzen en 's-Heerenhoek. BIOSCOPEN GOES - Grand Theater. 20 uur The man from Hong Kong, 14 j. HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Return of the pink panther, a.L; 20.30 uur: Turks Fruit, 18 j. MIDDELBURG - City-theater, 20 uur: East of Eden. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Emma- nuelle II18 j. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Meisjes die goed in vorm zijn, 18 j; 20 uur: Veel liefs uit Moskou, aL VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Aardbeving, 14 j. DREISCHOR - Landbouwmuseum, 13.30-16.30 uur: oude landbouwwerk tuigen en klederdrachten. GOES - Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, 10-12 en 13.30-17 uur: Natuur en landschap in Zeeland. GROEDE - 'De Karreluifel'. 15-18 en 19-21 uur: kunstgroep 'Sincfala'. HF.n.T.E - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur Oude landbouwwerktuigen. HOOGBELANDE- Kapel van St Maar ten, 14.20 uur: expositie Nelleke Allers- ma. HULST - Burgerzaal Stadhuis: exposi tie Sieraden. MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 17 uur: Verdronken land. Rijksarchief, 9-12.30 en 13.30-17 uur: kinderzorg in Zeeland. Statenzaal Abdij, 10-17 uur: Facetten van de Oosterschelde. Vleeshal, 10-17 uur: expositie Van Bommel-Van Dam. Kunstzaal Van Ben them en Jutting: zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. Zeeuws Kunstenaarscentrum: kera miek en klein plastiek Galerie 't Kot, 10-18 uur: werken Frits van Til. Galerie Contrast: expositie Cor ter Brugge. Schouwburg 10.30-18 uur: meubelen uit de 16e, 17e en 18e eeuw. NIEUWVL1ET - Campmg 'Nooitge- dacht'; expositie Ben Bonte. SINT-ANN ALAND - Streekmuseum 'De Meestoof, 15-17 uur: De smalstad van Jacoba van Beieren. TERNEUZEN - Galerie 'Des Beaux Arts'. 14-18 en 19-21 uur: 'Kind en spel' Stadhuis, 8.15-17.15 uur: werken Stan ley Brouwn en Anton Heyboer. THOLEN - Gasthuiskapel: werken Ben van Rooy en Chris Spijkers. VEERE - Hervormde Kerk, 10-17 uur: 'Woord voor woord'. Grote Kerk: Delta Cultureel. VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10- 12 en 14-17 uur: Michiel Adriaanszoon de Ruyter. UZENDLlKE - Galerie M4. 10-20 uur: werken Gerrit Westerveld en Joop Kroon. IJZENDUKE- expositie Molen van 14- 17 uur ZIERIKZEE - Gemeentemuseum: Te rugblik op een beleg 1575-1576. Gravensteen, 10-17 uur: zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. HULPCENTRA NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - Goes, el, 01100-14444. ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu zen, tel. 01150-4444. THOLEN en SINT-PHILIFSLAND-tel. 0011. RAADSVERGADERING WISSENKERKE KRITIEK OP AANLEG SPORTVELD WISSENKERKE - De PvdA-fractie heeft zich maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering van Wis- senkerke fel gekant tegen de grootte van de subsidie aan de werkgroep 'Kerk en Recreatie'. Deze werkgroep heeft op de vier campings in de ge meente recreatieteams aangesteld die allerlei activiteiten voor de recreanten op touw zetten. B. en w. hadden voorge steld een subsidie toe te kennen tot een bedrag van het werkelijk tekort, met een maximum van 900,-. Volgens de fractievoorzitter van de PvdA, L. J. Blok. is het onredelijk aan één vereniging zo'n grote subsidie te ge ven buiten de bestaande recreatlepot van 2000,- voor alle dorpen. ..Die men sen lezen ook kranten", aldus de heer Blok. „Zij weten ook dat onze gemeente veel subsidie geeft. Alle vorige jaren konden ze zonder gemeentelijke subsi die draaien en nu wordt opeens een te kort van 900.- voorzien"- Hij en zijn fractiegenoot W. Uyl waren niet tegen het principe van de subsidie maar wel tegen de grootte ervan. B. en w. en de andere twee raadsleden vertel den veel vertrouwen te hebben in het werk van de recreatieteams en zij acht ten het subsidieverzoek alleszins rede lijk. Daarmee was de meerderheid van de raad voor en werd het voorstel van b. en w. aanvaard. De PvdA-fractie had ook kritiek op de Verkeerscommissie Reimerswaal: parkeerverbod uitbreiden REIMERSWAAL - De verkeerscom missie van Reimerswaal heeft besloten het college van b. cn w. te adviseren het parkeerverbod in Krabbendijke uit te breiden. Het gaat met name om de ver lenging van het al bestaande verbod tussen de Wilhelminastraat cn dc Scoudestraat tot de kruising Dorp straat - Noordweg - J. W. Friso straat. Verder wordt voor de aansluiting van de Oostweg op de Oude Rijksweg een parkeerverbod geadviseerd. De com missie besloot hiertoe tijdens de ver gadering van maandagmiddag. De commissieleden zagen maandag geen heil in de aanleg van voetganger soversteekplaatsen ter hoogte van het voormalige gemeentehuis en bij het verpleegtehuis 'De Werfkampen'. „Er is te weinig voetgangersaanbod." zo zei men. De commissie adviseerde ook niet gun stig op het verzoek van twee caféhou ders in de Julianastraat een parkeer verbod op de Havendijk op te heffen. De commissieleden stelden zich wel achter een voorstel van gemeentewer ken het plan Hoekseweg te Kruiningen tussen Polderweg en Veerweg in de zo mer voor autoverkeer af te sluiten. „Deze weg is te smal en heeft een inten sief fietsverkeer. waar veel kinderen aan deelnemen," zo zei men. Ten aanzien van een voorstel om het kruispunt Mei- dam, Hoofdstraat. Korte Wiele te tjevei- ligen zagen de leden met besloten de le den dat de beste manier op beveiliging van dit punt te bewerkstelligen is: de aanleg van trottoirs. Volgens de ver keerscommissie is de beste manier om het parkeerprobleem in de Hoofdstraat op te lossen het creëren van parkeerge legenheid achter de huizen in het uit breidingsplan Eendenpoelweg. In de Hoofdstraat zou dan een parkeerverbod moeten worden ingesteld. gang van zaken rond de realisering van de sportvelden in Wissenkcrke. Nadat de heer J. Dieleman (AR-CHU) er al zijn bevreemding over had uitgespro ken dat er veertien dagen voor de offi ciële opening met zwaren wagens over het sportveld was gereden sprak de heer Blok zich nog in krassere bewoordingen uit: „Het is een schandalig beleid", vond hij. Op het sportveld lopen karresporen, het oefenveld is niet in orde, het kleed gebouw is langzamerhand erg Versleten voor het geopend is en naar ik hoorde is het pas ingezaaide sportveld volledig afgekeurd. Het moet omgeploegd wor den. Is de gemeente wel actief genoeg geweest", vroeg hij zich af. En moeten we wel verder in zee gaan met de Neder landse Heidemij? Burgemeester Wissen zei dat zoveel mogelijk nagegaan zal worden of de meerkosten op de eventuele schuldigen kunnen worden verhaald, maar dat de Heidemij op andere plaatsen wel prima sportcomplexen heeft aangelegd. „Vol gende keer zullen b. en w. er voor zorgen dat de aanneming en uitvoering niet meer in één hand komen". De heer Uyl had graag gezien dat de po litie 'onverbiddelijk had toegeslagen', toen een groepje zigeuners zich voor meer dan een week op een verboden plaats in de gemeente had gevestigd. Burgemeester Wisse zei dat het hier ging om woonwagenbewoners en dat de politie doorde weg der geleidelijkheid te bewandelen de verblijfsduur had weten te beperken van maandagmorgen tot woensdagavond. B. en w. hebben besloten dat een nieuwe hoge drukspuit voor de brandweer wordt gestationeerd in Wissenkerke. Bij brand zullen beide brandweerkorpsen uitrukken en er zullen zes keer per jaar gezamenlijke oefeningen worden ge houden. Raadslid J. C. Kouwer zei dat de brandweer van Kamperland zich zal distantiëren van het voordoen van complicaties bij eventuele branden. „De commandant heeft geen begrip voor het standpunt van b en w. de hoge druk spuit in Wissenkerke te plaatsen", aldus de heer Kouwer. Hij vroeg zich af of één en ander in de toekomst niet tot moei lijkheden zal leiden. Burgemeester Wisse vond het ook een moeilijke zaak. „We worstelen ermee", zei hij. Wethouder J. A. W. Wisse meen de. dat de goede verhouding vanuit de korpsen zelf moet komen. De raad tekende geen bezwaar aan tegen de aanschaf van een nieuwe boekhoudmachine voor bijna 25.000.- en ook niet tegen een krediet voor een geizer in de kleuterschool van Wissen kerke. Uit mededelingen van de bur gemeester bleek, dat een eerste stap is gedaan voor een nieuwe uitbreidings plan in Kamperland. Voorts bleek dat gs het aanlijngebod van honden in de bebouwde kom heeft goedgekeurd en dat er onverwacht ver traging is ontstaan tijdens verbouw van het gemeentehuis, doordat er een nieuwe tekening moet worden gemaakt voor de onderbouw. Volgens commissievoorzitter wethou der W. P. J. Baars moet deze transactie- vvaaraan lange onderhandelingen vooraf gingen - gezien worden in het beleid omhet industrieterrein 'rustigjes aan maar voordurend' bezet te krijgen. Daamaastwasde wethouder blij dat het betrokken onderneming in Middelburg blijft. Technisch Handelsbureau Ver- maat is nu nog gevestigd aan de St. Pie- terstraat. De commissie ging eveneens vlot ak koord met verkoop van bijna 1200 vier kante meter grond aan de Rozenburg- laan aan de stichting wijkgezondheids centrum Dauwcndaele-Zuid voor een bedrag van ruim 105.000 gulden. Met deze transactie kan de bouw van het gezondheidscentrum - waaraan al be gonnen is- daadwerkelijk gerealiseerd worden. De commissie had ook weinig moeite met verkoop van twee panden aan de Singelstraat aan het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds vooreen bedrag van 29.000 gulden. In navolging van Van Gelder Papier gaat ook dit pensioen fonds zich in Middelburg bezighouden met restauratie van panden, kondigde wethouder Baars aan. Op aandrang van commissielid L. A. Kodde (sgp) zegde wethouder Baars toe dat de raadsleden inzage krijgen in de geluidsisolatie van een aantal com plexen huurwoningen in de gemeente die de woonkwalificatie 'matig' hebben gekregen. De heerKodde informeerde naar aanlei ding van de vondst van een dode eend verderofdegemeenteaandachtschenkt aan mogelijke gevallen van botulisme binnen de gemeentegrenzen. Hij kreeg de toezegging dat de waterpartijen hierop de dienst gemeentewerken geïn specteerd zullen worden. Kinderspelen in Kortgene KORTGENE In het kader van de zome- revenementen werden zaterdag in Kortgene kinderspelen gehouden. Aan vankelijk speelde dit zich af op het ter rein van de speeltuin, maar ten gevolge van de weersomstandigheden week men uit naar de landbouwschuur van de heer C. Dieleman De belangstelling voor deze kinderspelen was redelijk. V erkeersmaatregelen voor wielertoer 's-HEERENHOEK - Zondag, 8 augus tus a.s. organiseert de wielerclub 's- Heerenhoek de 29e regenboogcours in het dorp. Ten behoeve daarvan wordeq tussen 11 en 18 uur de Molendijk. Mid delburgsestraat, Stoofweg en Burge meester Timansweg voor alle verkeer afgesloten. Parkeren daann zal gedu rende die tijd verboden zijn Door bor den zal de verkeersomleïding worden aangegeven. Bejaardenreis Het bestuur van de bejaardensoos te Sint-Maartensdijk organiseert woens dag aanstaande een bejaardenreis door Zeeland. Men start 's middags om 13.00 uur vanaf het bejaardencentrum Sint- Maartenshof Vta Zuid- en Noord- Beveland zal een bezoek worden ge bracht aan Walcheren, waar men dan ook hoopt te dineren, en vandaar de thuisreis te aanvaarden Raad besluit tot tennispark in Westerschouwen HAAMSTEDE Er komt in Wester schouwen een gemeentelijk tennis park. Tot die beslissing kwam de ge meenteraad van Westerschouwen maandagavond. De tennisvereniging Westerschouwen had het gemeentebes tuur gevraagd zich in principe over de aanleg uit te spreken. Het college kwam hierop met een voor stel voor een gemeentelijk tennispark, dat aan de tennisvereniging zal worden verhuurd Met zeven tegen vier stem men besloot de raad dit voorstel te aan vaarden. De PvdA-fractie stemde ge heel tegen, omdat de financiële gevol gen nog niet bekend zijn. Da t was ook de reden dat PCG-er J. van den Berge tegen stemde. Het is de bedoeling, dat het parkt komt aan de Jonker Jan Boeyesweg op het sportterrein, dat de gemeete nu pacht van Slot Haamstede BV De gemeente wil voor dit terrein een langdurige pachtovereenkomst afslui ten Rijkswaterstaat heeft toestemming ge geven om de pijpleiding voor infiltratie van Haringvlietwater in de duinen bij Haamstede aan te leggen door de Brou- wersdam. Verder is ook met de meeste grondeigenaren voor de rest van het tracé overeenstemming bereikt. Waar schijnlijk wordt nog dit jaar met de aan leg begonnen- Burgemeester H. P. Everwijn deelde dit mee. Alleen staats bosbeheer wil nog geen privaatrechte tij ke vergunning verlenen voor de plaats van de infiltratie zolang de kroon nog geen uitspraak heeft gedaan op de be roepschriften tegen het ontrekken van 2.5 miljoen kubieke meter water uit de duinen. Op 11 september weer stratenloop SINT-MAARTENSDIJK Het comité Omloop Smalstad is druk bezig met de voorbereiding van de straten- en presta tieloop die op zazterd ag 11 september te Sint-Maartensdijk zal worden gehou den. Het is de bedoeling om half drie te starten met de jeugdlopers tot 13 j aar op een parkoers bvan bijna 2000 meter. Om 15.00 uur start de atleten die 5 ronden moet afleggen van 1990 meter. Om 16.00 uur starten de oudere prestatielopers voor twee ronden. Start en finish op het Marktplein, de route is: Kaaistraat, Havenplein, West- poort Winson Churchilstraat, Alb. Schweizerstraat, Pres. Kennedystr., Pres. Roosevelstr.. Hogeweg, Bloemen- laan. Oostsingel. Oostvest. Markt Jeugdvakantiedagen kampvuur afgesloten SINT-MAARTENSDIJK Onder het wakend oog van de brandweer is vrijda gavond in Sint-Maartensdijk met een groot kampvuur de jeugd vakantie afge sloten. Dat gebeurde onder grote be langstelling. Tijdens de vakantiedagen was er gemiddeld een deelname van ze ventig kinderen per dag. De vereniging jeugdwerk had de organi satie van de activiteiten in handen. Tot de hoogtepunten hoorde een straatte- kenwedstrijde. waarvan de eerste prijs werd gewonnen door Tineke Bakker, de tweede prijs door H. Nieuwburg en de derde prijs door M. Geldhof Donder dagmiddag was er een disco-avond, waarvoor matige belangstelling be stond. Vrijdagmiddag verrichtte raads lid J D. de Korte de trekking van de verloting, die aan de vakantiedagen was verbonden. Aardappeltermijnmarkt. 2-8-76. Consump tieaardappelen, bintje kiel 40 mm opwaarts, november laten 6300, bieden 6200. slot 6300. apnl: laten 6510. bieden 6500. slot 6610. Stemming nov.. april nauwelijks prijshou dend. Ochtend call nov.. h p. 6350.1 p. 6200, laatste zaken 15 x 6250: april: h p. 6700, l.p. 6500, laatste zaken 9 x 6510. Dagomzet: nov 67. apnl 143. Kerkdienst NIEUWERKERK - Woensdagavond wordt in het kerkgebouw van de gere formeerde gemeente te Nieuwerkerk een extra kerkdienst gehouden. Voor ganger in deze dienst, die om half acht begint, is ds. P. Blok uit Dirksland. Vrijdagmiddag is er in de kerk van de gereformeerde gemeente eveneens een extra kerkdienst. Deze dienst begint om 15.00 uur. Voorganger is ds. J. Karens, predikant van de gereformeerde ge meente te Opheusden. Levend ganzenbord OUWERKERK - De culturele vereni ging Ouwerkerk organiseert een 'levend ganzebord' voor kleuters en lagere school-kinderen en op 4 augustus aan staande om 14.00 uur. Plaats: staats bosbeheer, ingang Groeneweg. Rommelmarkt BURGH De rommelmarkt, die in Burgh werd gehouden ten bate van het kerkor gel in de Nederlandse hervormde kerk. heeft ruim 8000.- opgebracht. Kapper Scherp van Kertjeen k'Leze net in de krante da dokter van der Pas uut Iezendieke een end ei geopereerd aan zen slokdarm. Over zo'n onderwerp ek ok nog wat te ver tellen en dat kan dan me het beste op zen Zeeuws, omdat alles zich eit of- gespceld in Zeeland en de oofdrolspe- ler ok een hebore en getoge Zeeuw is. Overigens niks dan lof voa dien dokter van der Pas, want t'is en bluuft toch een ele prestatie om zo'n endekieken der deu t'alen. Mae hoed. noe mien verhaal Ier op het durp weunt de kapper. Scherp ge- naemdie doe zen vak a zo een zestigjaer en ondanks zen biena vuufenzeventig jaer hae ten der nog steeds mee deur. Noe is die man een grote dierevriend en at an em lag dan oa en ollerlei soorten beesten, mae ja moederde vrouwe ei ok nog wat te zeggen en op t'oagenblik bint alleen nog wat kenaries en een paer kroppers die at en onder zen beheer eit. Mae zo een jaer of twintig geleé stikte ie in de duuven, aolemale postduuven dé at em mee vloog op Frankriek en soms wé es op Spanje toen waere der nog gien problemen mee) en dan viel ie heregeld in de priezen. Ie oa een eel hoed kot en kon de eiers van zen kampioensduuven hoed verkope. Mae wat wil noe het ge- vaL Op een zekere dag komt er één van zen beste duuven binnen mèe een eèl opene kroppe. Of angevalle deu een roofveugel of tegen een oogspannings- kabel angevloge, dat wist Scherp ok niet t' Beest stikte van den dost, mae t'waeter liep zó uit zen opene kroppe, een hat as een alleven duum. Hoeie raed was diere en voa de vieas most je nae Goes en dan was t'beest misschien a lang dood. Mae noe zaete der in Scherp nog een oop onvermoede eihenschap- pen van de vroegere barbiers- chirurgijns - (as kleine joengen most je vroeger a oppasse op zen stoel nie ael je losse melktanden te verspelen) - ie pakte zen schare, knipte een oop veren en plumen weg. ontsmette de wonde, pakte naaide en draed en naaide de wonde vakkundig an mekaere. En wat wil t'geval, den oaren dag kon t'beest weè heweun ete en drinke. En zen beste fokduuve was gered. Zo ei ten ok es een pootje van een kenarie heamputeerd en de veugel ei nog jaeren lang gelokkig en tevreê in fkot gezete. En ok het sexle- ven gieng geweun deu. k'Wille dus mè zegge, Scherp ei ter kiek op. Noe nog een paar andere woorden over Scherp, da ten biena vuufenzeventig is ek a geschreve en dat ten zo een zestig jaar kapper is ok a. Op 'togenblik mot ten zen eige wè elemaele anpasse an de kortere aerstij! bie de jongens, mae zon der blikken of bloazen knipt hem der meters aer of en brienkt een 'moderne coupe' an (dan is ie een zogenaamde hairstyler). Mae o is ie meé zen boxerhond 'Tarzan' kampioen van Zeeland gewist, is ie mee zen kenaries kampioen van Zeeland ge wist, isie mèe zen duuven kampioen van Zeeland gewist en is ten eerste klas damkampioen van Zeeland gewist. Voorts kon em de zek hoed an de gang ouwe op feesten en partijen, mè vooral en bovenal ei ten een buutengeweun be langrijke sociALE functie gehoa in het dorpsleven. Ie ei zo'n beetje as de prat- paele gewist voa iedereen. Je kon al tied je moeilekheden kwieten ie oa en eit voa iedereen een opbeurend woordje. Kiek mensen en dat most ik noe mè even kwit Ajie in dezen tied mè hoedje best doet en je bin ambtenaar kneg je op tied je lintje en dan ei je echt nie anders te doen dan iederen ochtend om negen ure met je kont op een stoel te gaen zit ten. Zovée jaer wetouwer: een lintje, zovee jaer burgemeester: een lintje, zoveé jaar kaemerlid: een lintje, een miljoen per jaer verdiene en der een paer ballen in- schoppe (Cruyfi): een lintje. Mae t'is allemaele nie weggeleid voa de kleine man mèe zen burgerpakkie an. zo a Louis Davids zo prachtig zong. Afijn mensen, ik men arte wè es gelucht en k'za mè zegge, tot bie een volgende gele genheid. De groeten van Kees van Damme. Kertjeen. VEEMARKT LEIDEN, 2 aug. - Totale aan voer 2692. Slachtrunderen 1229. varkens 161 en schapen en lammeren 1302. Prijzen <per kg): stieren le kw 6.70-7,10. 2e kw. 6.40-6.60, vaarzen le kw. 6.40-6.80. 2e kw 5.65-6.25. koeien le kw. 6.1O-6.80.2e kw. 5.25-5.70.3e kw. 4.80-5.10. worstkoelen 4.25-4.90. slachtvar- kens extra kw boven notering le kw 3.33- 3,35. 2e kw 3.31-3.33. 3e kw. 3,29-3.31. slacht- zeugen 2.45-2.55 en zware varkens 2.90-3.00. Prijzen iper stuk), schapen 160-200 en lamme ren 185-215 Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen ruim - redelijk-, afloop flauw - mindere kwaliteit lager, var kens ruimer - goed - hoger, schapen en lamme ren ruim - vlot - hoger. Veiling St. Annaland 2 augustus, doré I 96; doré bonken 110; doré kriel 50; doré drielingen 45; gloria II80: bintjes 180-81bintjes bonken 114: bintjes drielingen 32; bintjes kriel 35; probaat 82-86; aanvoer 70 ton. Vismijn CoUjnsplaat, maandag 2 augustus. Exportgamalen 1516 kg. 6.17-/ 6.84; tong3S kg; bot 47 kg: schol 63 kg. griet 2 kg. herder S kg zeebaars 2 kg paling 63 kg krab 2 kg. ongesorteerde vis 20 kg Centrale Veiling -Kapelle-Terneeren'. maandag 2 augustus 1976. frambozen: I per doos2 93-3 02, IIX per kg 7.50, n 3.60; bramen I per doos 64-67. IIX perkg2.30. Industrie 2.16. m 1.20: rode bessen in 2 kg kratten 13.70-3.90. per doos 168-1.- Loganbessen per doos 12.40, doomloze bramen per doos I 66-84; pruimen; Czan extra 1.70-1.90.1 1.- -1.70, II40-95, grol 20-35. fabr. 20; opal: I 1.50-2.50. H 40-75. grol 70-90. febr. 20: Ontario I 80-1.80. n 25-85. grol 20-1-30. fabr 20. kasl 1.20-1.70: vroege tolee I 1.10-2.50. II 20 II 25-55. Appelen, kroet 15p stark Earliest: 160/7096.15544. II70/801.23, H 60/70 85-95.1155 39 HD 15.60; vellow transpa rant 170/80 1 13. 160/70 73-75, 155 25.1170/80 92 n 60/70 66. II55 24. UD15. in grof 15; man- tet: 1180 48, 1170/80 86-1 12,1160/70 53-56.1155 24, UI grof 15 160/70 71-75; benonle: 170/80 1.26-1.37. 180 1.18. 160/70 91-1.07. 155 40-50; early victoria: 160/70 59, H60/70 48. IID 15. Pe ren: précoce de trévoux: 165 59,160 65.155 48, 150 28, IID 18-50. III grof 30; super trévoux; 170/8067,16559.16036, kroetperen doordraai. Aardappelen. I 98-1.03. dielingen 32-76, kriel 24-26. Groenten; kropsla 52-55, snijbonen 4.80. rode kool 78-80. pronkbonen 3.20; dubbele bonen 14.60. IIX 4.10. H 2.10. Coöperatie»* »*Ulngvereniging 'Walcheren' GA te Middelburg maandag 2 augustus 1976. nieuwe aardappelen: eerstelingen: bonken 103-108, grote 87-94. drieling 44-56. kriel 26-49, gloria: bonken 104. grote 91-92; drieling 47; kriel 37: bintje: bonken 107: grote 83 pruimen p/kg 95-103: opal/char 155-247; net- meloen 122-301; rode besp/ds 44-51; perziken pist 20,37; kruisbes p/ds 55; bramen p/ds 60- 89; aardbei p/ds 143-151. Golden Delicious I; 701- 67; 65/70 61-72; 60/65 37. Stark E arUest I: 55/60 50; 60/70 99; 50/55 22-24. Yellow Transpa rant I: 70/- 134; 60/70 77-86; 55/60 50. Tomaten L A147-167; B 147-169: C110-126; CC 44-51. EL A 149; B 147. Groenten; sla 60-95; splnazieII198; andijviell 116-182; postelein 141-177; snijbonen 267-458; snijbonen krom 251-260; prinsessebonen 481; rode kool 99-112; witte kool 84; savooyekool 101; spitskool 151-154; bosfcroten 45-46; bos- kroten p/kg 49-66; prei 148-160; selderij p/bs 18-29; ui p/kg 70-81; augurken Dl 80236; blauwkoprapen p/kg 62; radijs 29-32; peterse lie p/bakJe 310-352. Komkommers L' 61/76 65- 70; 51/61 57-72; 41/51 47-66; H 51/61 62; 41/51 33-46. Bloemkool TL 6 70-159; 8 42-74. Veilingvereniging Goes-Krabbendijke. 2 au gustus. frambozen per doos 1293-302, IIX per kg 750, n 360; bramen per doos 164-67, EEX per kg230. industrie 216, Hl 120; rode bessen (2 kg per kn 1370-390; czarpruimen extra 170-190,1 100-170, U 4095. grof 20-35, fabr. 20; opal 1150- 250, II 40-75. grof 70-90. fabriek 20; Ontario I 80-180. H 25-85, grof 20-130, fabriek 20; entario-kas I 120-170. H 25-55; vroege tolse I 110-250. 0 20: div rassen appels, kroet 15: stark earliest KL. 160/70: 96, 55/60: 44; KL. B 70/80:123,60/70:85-951/60:39,50/55:15-50; yel low transparent KL. 170/80:113.60/70: 73-75; 55/60: 25; KL II70/80: 92. 60/70: 66. 55/60: 24. 50/55: 15. grof 15. mantet KL. II 80/90: 48. 70/80: 86-112. 60/70: 53-56. 55/60: 24, grof 15; benorü KL I 70/80: 126-137, 60/70; 91-107, 55/60: 40-50; early victoria KL I 60/70: 59, 60/70: 48, 50/60: 15; precose de trévoux KL I 65/70:59,60/65,55/60:48,50/55:28.45/50' 1850, grof 30; super trévoux KL. 170/75:67,65/70:59. 60/65; 36. Groente: per stuk: kropsla 46-47, komkommers 28-75, bloemkool 36-159; per bos: selderij 18; per kg: aardappelen, grote 87-99, drielingen 34-39, kriel 32; tomaten Al 161. AH 43. BI 171-174, Cl 100: dubb. pr. bonen I 350-470. nx 270, H 110. pronkbonen 370; spitskool 86. kroten 25-59; uien middel 53-57, bommen 64: ongesorteerd 31-45; drielingen 25-39. prei 162. Aardappeltermijnmarkt. 2-8-76. Consump tieaardappelen. bintje klei 50 mm opwaarts, laten april: 7700, bieden 7600, slot 7750. Stemming nov., april: nauwelijks prijshou dend. Ochtend call, april: h.p. 7750, l.p. 7700, laatste zaken 6 x 7700. Dagomzet april; 4L Veiling Bergen op Zoom. 2-8-76. Aardbei (nat) 240-280; rode bes 161-251; frambozen 72-134 p. doosje; meloenen 248320; vr. aardappelen 76-95; andijvie 192-226; bloemkool 88-260; snijbonen 350-450. kokom. st 62-85; rode kool 110-130; Witte kool 101-113; savooi 125-138; bospeen 60-87; waspeen 63-70; sla 69-71: prei 129-163; rabarber 28-59; tomaten 250-9.90; uien 89-108, jonathan 24-70; stark 27-120; Mantet 61-85, Yellow 54-117;chaarpruimen 86-176; ontarioprulmen 110-160; opi 45-170; dubbele bonen I 336-449; II 266-436: aanvoer 24.000 kg WEDVLUCHTEN WEMELDENGE - De postduivenhou- dersvereniging 'De Postduif te Wemel- dinge nam afgelopen zaterdag deel aan een wedstrijd vanuit Compiegne. In concours waren 117 jonge duiven. De eerste prijzen werden als volgt behaald, 1,2,6 M. Oudeman, 3 Ad. Zuijdwegt, 4 M. Hengsdjjk, 5 H. M. Oudeman, 7 C. Lam- per, 8 Jac. Wilderom, 9 H. van Stel, 10 J Feytel. KORTGENE - De postduivenhouder- svereniging 'De Blauwe Doffer" te Kort gene nam met 424 duiven deel aan een concours vanuit Compiegne. De uitslag was: 1.3,6 en 9 S. Branderhorst; 2 H. v. d. Moere; 4 H. C. Verburg; 5 A. Hollestelle; 7 en 10 P. J. Verburg; 8 R. Leenpoel. De hoogste snelheid bedroeg 1030 metei per minuut. BURGEMEESTER SPRAK DEELNEMERS FESTIVAL IN DRIE TALEN TOE 'VREEMDE TALEN GEEN PROBLEEM BIJ FESTIVAL' HEINKENSZAND - Het gemeentebes tuur van Borsedle heeft maandagmor gen in het gemeentehuis te Heinkens- zaïid de volksdansgroepen ontvangen, die meedoen aan het volksdansfestival, dat wordt gehouden, deze week In de gemeente Borsscle. De kostuums van de leden van die groepen. 'Andra Mari' uit Baskenland in Spanje. Byrne's Group of Dancing' uit Ierland en 'De Klompendansers' uit s-Heerenhoek, leverden een fleurige aanblik op in de overvolle raadszaal. Burgemeester G. H. E. M. van Waes sprak zijn gasten in het Engels. Frans en Nederlands toe. Hij wees erop dat het belangrijk Is om tradities van voor gaande generaties te bewaren en voort te zetten in kleding en dans. En zeker als er dan ook anderen kennis van kunnen nemen. „Het spreken van een andere taal hoeft daarbij echt geen probleem te zijn", meende de burgemeester, die in zijn schik bleek met het tweede volks dansfestival in Borsele. Hij sprak ook woorden van dank aan het adres van de gastgezmnen die de leden van de bui tenlandse groepen een onderdak bie den. Hij sprak de hoop uit dat uit deze contacten banden zullen groeien, die tot een beter onderling begrip leiden. Ook dankte hij de stichting Opbouw West Zuid-Beveland en de Nederlandse Volksdans Vereniging rNevo) voor het organiseren van het festival. Vervolgens overhandigde hij de vertegenwoordi gersvan degroepen een schildje met het wapen van Borsele. De heer M. J. Plat- schorre, algemeen coördinator en voor zitter van de organiserende werkgroep, bood burgemeester Van Waes een vaantje aan, dat ook alle deelnemende volksdansers al eerder gekregen heb ben. Mevrouw Van 't Westeinde- Poortvliet van de Klompendansers' schonk de burgemeester een pop in Zeeuwse klederdracht (de buitenlandse volksdansers kregen er ook zo een), waarbij ze vroeg of het gemeentebes tuur ook eens aan de Klompendansers wil denken als er weer subsidies ver deeld worden, want tot nu toe heeft deze groep geen gemeentelijke subsidie ont vangen. Namens de Nevo richtte de heer Krijgsman een welkomstwoord aan het adres van de Ieren en de Basken en hij wenste hen goede uitvoeringen en veel publiek toe. Na een consumptie speel den de muziekgroepjes van de Ieren en de Basken een aantal volksliedjes en buiten gaven de drie groepen een de monstratie. Maandagavond traden de Basken op in Ovezande en de Ieren in Hoedekenskerke. Ook oudere jeugd welkom op middag 't Klupuus' ZAAMSLAG In "t Klupuus' in Zaams lag is orgen 'woensdagi een knutsel- middag. In tegenstelling tot eerdere be richten worden daar ook kinderen van 13 en 14 jaar verwacht. De middag be gint om 14.00 uur. Kerkelijke mutaties NED. HERV KERK Beroepen te Wieringermeer. toezegging: B. Koole te Leersum; Aangenomen naar Haskerhome en Ou- dehaske. toezegging: C. Schipper, kan didaat te Zeist; Aangenomen naar Goenga c.a„ toezeg ging. J. Rienstra te Oudkerk en Rood kerk; Aangenomen naar Lelystad, toezeg ging: S. Brandsma te Drachten; Bedankt voor Rotterdam-Overschie, Aangenomen naar Zwaagwesteinde: H. H. Klomp, kandidaat te Ede, die be dankte voor Culemborg. Damwoude, Doornspijk. Klundert. Maarssen. Maassluis. Kaarden, Putten, Rotterdam-Oost, Capelle aan de IJssel. Rotterdam-West, Rijnsburg en Woer den. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux Center (USA); D. Hakkenberg te Lisse. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Stavenisse: H. de Leede, kandidaat te Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5