Maatregelen bij viaduct Nieuwland nodig Verkaveling Kapelle- Wemeldinge is begonnen Staf de Wever te Schoondijke won alle prijzen vanuit Dourdan Panden L. Kerkstraat Terneuzen worden bij inschrijving verkocht PZC/p Expositie over Belgisch Bazel in dorpshuis te Wissenkerke EERSTE GRONDWERK IS VERZET GROND AFVOER WEGENAANLEG EVERSDIJK - De eerste kubieke me ters grond van de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge zijn 'op de schop' gegaan. Direct na de bouwvakvakatv- ties werden de voorbereidingen getrof fen voor de uitvoering van het eerste bestek van de ruil verkaveling, in en om de buurtschap Eversdijk. Die voorbe reidingen verliepen vlot en inmiddels wordt al druk gewerkt aan het grondveraet-werk, even oostelijk van het kruispunt Vierwegen. De start van de ruilverkaveling is enkele jaren vertraagd, als gevolg van onze kerheid over de wijze van beveiliging van de Oosterschelde. Daardoor kon het afwateringsplan voor Kapelle- Wemeldinge niet worden vastgesteld De regeringsbeslissmg ten gunste van de pijlerdam. zorgde ervoor dat het eer ste bestek voor de zomer '76 kon worden aanbesteed. ..We zijn zonder veel bombarie begon nen", vertelde de heer J. B. Meijer, tech nisch hoofdambtenaar van de cultuur technische dienst en als zodanig belast met de begeleiding van de ruilverkave ling „De datum van aanvang was rede lijk zoals we gepland hadden". Volgens de heer Meijer bestaan de aanvan- gswerkzaamheden uit grondafvoer. „Daarna beginnen we met de aanleg van enkele nieuwe wegen", aldus de heer Meijer. Het bestek Eversdijk ligt tegen de grens van de ruilverkaveling de Poel- Heinkenszand aan. Dat is met opzet zo gekozen, omdat de afwatering via het vrij nieuwe gemaal Maelstede aan de Westerscheldezeedijk moet gaan lopen. De oppervlakte van hetbestek bedraagt ongeveer tweehonderd hectare. De gronden worden hoofdzakelijk gebruikt KAPELLE - De start van de ruilverka veling Kapelle-Wemeldinge bij Vierwe gen als bouwland, boomgaard en weiland. De kosten van uitvoering van het bestek Eversdijk liggen rond de half miljoen gulden. De werkzaamheden worden verricht door het aannemersbedrijf Firma Zijlstra uit Andel. Het eerste be stek in de ruilverkaveling moet binnen negentig werkbare dagen gereed zijn. De directie is in handen van de Heide maatschappij (voor de gehele ruilver kaveling). De aannemer heeft in eerste aanleg nog geen groot aantal machines ingezet: wat dumpkarrenen een hydraulische kraan. Technisch hoofdambtenaar Meijer ver wacht dat dit wagenpark bij het vorde ren van het bestek aanzienlijk zal wor den uitgebreid. De hele ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge moet omstreeks 1980 gereed zijn. De wed vlucht vnauitDax was voor vele duiven te zwaar. Bergerac werd voor velen een ramp en de jonge duiven kre- genhet op Dourdan ook dusdanigzwaar, dat er in diverse hokken voor de zoveel ste maal lege plaatsen overbleven. De oudeduiven op Dourdan kwamen er vrij vlot door, ofschoon ook in dezecategorie de prijzen vaak na een uurniet verdeeld waren. In het Kringconcours van Cen trum Oost zaten de eerste drie duiven vlak boven op elkaar, doch op de vierde moest twintig minuten gewacht wor den. Al met al was het geen beste gerenale repetitie voorde Zeeuwse Orleans, wel ke vlucht dit jaar zeker geen record zal bre ken wat de deelname betreft. In Schoondijke vlogen er Dourdan ,>8 oude duiven, waarvan de bekende kam- pioensStafdeWevererl,j ingekorfdhad. Welnu - voorheen is dit zeker nog nooit gebeurd - de dertien te winnen prijzen kwamen allien op naam van Staf de We ver. niet één ander hok wist een prijs te verdienen. Hij constateerde zijn eerste duif om 11.00.49 uur en zy n dertiende om 11.42,07. Er vlogen ook nog 56jonge dui ven. waarvan de eerste geconstateerd werd om 11.44.17 uur. Van de 94 ingekorfde duiven waren de dertien van Staf dus ruim de snelste. Dit zal nog nooit iemand meegemaakt heb ben. In Groede leek het er een beetje op. Hier vlogen 42 oude duiven en van de veertien te winnen prijzen won Staf Dusarduyn 1. 2. j. 4,7.8.9,12 en zijnzoontje George 5,6, 10.11. lo. terwijl A. Merelaar de enigste was, die nog net met de 14de een prijsje wist te winnen. Ook hier was er geen enkele duif voor de dertien Dusarduyn- duiven, want de eerste jonge duif, er vlo- gener67,deednog7m p.m minderdande ljde prijs van de oude. Uitblinkers op deze zware zondag waren er nog meer A Duininck m Cadzand vloog weer een reeks prijzen om stil van te worden en ditzowel op de twee Dourdan als de twee Doornikvluchten De zater dagvliegerij kreeg wel heel zware klap pen. Ofscnoondeberichtenoverdeganse vlucbtlijn goed tot zeer goed waren, deugde het in de praktijk blijkbaar hele maal niet- In Westkapelle zat men rond negen uur op de jonge duiven van Noyon te wachten. Welnu, de eerste meldde zich rond tien uur en zat nog liefst 40 minuten voor de 2de, hoewel er in deze grote ver eniging tocht 445 Jonge duiven vlogen. Menmoethlertochrekenenopeen verlies van ruim 15%. Men hoopt, dat de Compiègne-vlucht. de jubileumvlucht. geen al te nadelige gevolgen zal onder vinden van dit miserabel concours. Dat het op Bergerac dus helemaal niet vlot verliep is begrijpelijk. WESTKAPELLE: Vanuit Corbeil. maandaglossing met in con cours 115 oudp duiven 1ste liefst 1405 m.p.m LievenseWesterbeke 1.6. J Toutenhoofd2.8en 9, W Wesierbeke K Mlnderhoud 4. 7. P Hengst 5. W. FUpse 10. Noyon met 445 Jonge duiven. 1ste 870 m p m tweede 752 m. K. Mln derhoud 1: R J. Mlnderhoud 2; J. Melis J. S. Maas 4. F. Jongepier 5. J Hoogesteger 6. W. Flipse 7. J. Toutenhoofd 8; M. v. d Male 9. L, Waasdorp 10. Vanuit Bergerac met 116 duiven, een record deelname. 1ste 814 m.p.m. Prijzen waren's avonds niet verdiend K Mlnderhoud 1; J.Corre2; RJ. Mlnderhoud 3; F. Dingemanse 4.8.10; L. RoelseS; W. WesterbekeB; W. Verhage 7; J. Klopmeijer 9. De Voorwaarts ZaamslagveervanultBergerac met22dulven lstcl2.35uur H.deFeijterl.7: J. deFeijter-de Z. 2.6 H Scheele 3,5; C. Cornelis- sen 4: F. Scheele 8. DOURDANVLUCHTEN V.Z V Hoofdpiaatmetl0oudeduiven.lste92l m. H. Calon 1.2.4. A. Geenaerts. Met 38 jonge duiven, lste909m.p m H Calon 1J Temmer- man2,6.9,10; Cornells van Waas 3,5; A. Dlercx 7; Gebr. van Grol 9 P V. Hoop Biervliet met 64 oude duiven, lste 990m.pjn.J.Leclu>-zel.j.8.H deDobbelaere2. 5. Dingemanse en Zn 4.B DoensöJ vanEe7; A Versluis 9. A Simonse 10. Met 95 jonge duiven. Iste946iri p.m DiiigenianseenZn.1.4. J. Moens2.7A. Neve 3- 9: M Devenijns 5; A. de Puy 6; M. de Bobbelaere 8 RechtvooraUen teSIuismet6oudeduiven 1 ste 880m.A.leClercq 1.2 Met46jongeduivenlste 964m.C. v.d. Walie 14ADierkx 2 M. BaertJ. J. van Neijhof 5.10. J de Meijer 6. E. Visser 7.0 Martejn 8, G. de Meijer 9. 'Strijd in vrede' Groede met 42 oude duiven, lste lOOOmeterpermtnuut. G. Dusarduyn 1.2, 3,4,7,8,9, Dusarduyn Gz, 5,6,10. met 67 jonge duiven, lste 882 m. p, m. A. Merelaar 1, D. Ekkebus2,10,G.Dusarduyn3,G.Schautteet4. 9. J. van Driel 5. Ch, Ras 6. A. Beun 7, 8. 'De getrouwe duif te Cadzand met 89 jonge duiven, lste918m.p m.J v d.Plassel,9,A.de Putter en Zn 2.6,7, A. Duininck en Zn. 3.4. G Schrier5.J Kools8. P. deSmid110 Met46oude duivenlste995m.p.m. J.v d Plassel.A Duin- inckenZn.2.4.5.6.7,8.9.A.dePutterenZn J.10. 'De snelvliegers' ted Oostburg met 77 jonge duiven. Iste908m.p.m. B v. Veenendaal 1.9. J. Simpelaar 2,4, 6. W. van Unen 3. A Wafe 5. A. Aalbregtse 7, H. Krijger 8. B v Veenendaal 10. Met51 oude duiven lste 971 m.p.m. M. Buysse l.J.Bakker2.W.vanUnen3.4.5,8.A.vanHyfte 6.7.T dePoorter9.A.Risseeuwjr.l0. Eerste de Beste te Schoondijke met 38 oude duiven. Ie 1005 m.p.m.: G. de Wever 1 t/m 13 Met 56 jonge duiven. ie 890 m p.m R. Postma 1-6. J. Temmerman 2, A. Hamelmk 3-8. J. Tour- nos en Zn 4-5-7 10. Kluasscn Taillie 3. V.V.Sasputmet4oudeduiven le921m.p.m.. H. Calon 1-2. Met 19Jongeduiven. Ie909m.p m.: H. Calon 1-4, CL de Wever2-6. P. de Poorter 3-7, J Verplanke 5. 'NogSneller'teBreskensmetl08Jongedulven. Ie 966m.p.m.: J. Notebaart 1-5. J van Gljs 2-4. W Daansen3-7,J Comelis6.D.Mookhoek8.Y. Verstraeten 9. M. Quaars 10. Met52oudeduiven.le968m.p.m.:Th.deSmltl, A. Comelis2-4-8, A. de Conlnck 3, H. Mookhoek 5-6, J. Cornells 7-9, W. Daansen 10. Kring Oost Dourdan met 486 Jonge duiven, ie 999 m p.m.: J. Stevens Clinge 1. A, Danckaert Cllnge2,J.vanSpaandoncksteen3en winnaar van de eerste serieprijs geschonken doorde Fa Neckerman, W. Boogaert Kloosterzande4. Ch. Voet Hulst 5. Cl. Thuy Steen 6, J de Burger Koewacht?. G. Schepper Koewacht 8. A. de Booy Koewacht 9. A. van Vllerberghen Koe wacht 10. Thoolse burgemeester 'opende expositie in Gasthuiskapel THOLEN-In de Gasthuiskapel te Tho- len verrichtte burgemeester J. E. van Boeljen maandagavond onder grote be langstelling de opening van een ten toonstelling van schilderijen van Ben van Rooy uit St. Maartensdijk en foto's van Chris Spijkers uit Tilburg. In zijn openingswoord sprak de heer Van Boeijen zijn bewondering en ontzag uit voorhet werk van beide kunstenaars, die in hoofdzaak geïnspireerd zijn geweest door de Oosterschelde en het Thollse landschap. Metnametoondehij zich ver rast over de eenvoud van het zwart-wit vanSpijkersendeenormecolorietvande impressionist Van Rooy. De heer Van Boeijen dankte de kunste naars voor het zo stemmig opvrolijken van de Gasthuiskapel met hun werk en hoopte, dat ontzettend veel Tholenaars het werk van beide kunstenaars zullen bewonderen. Voortsprak de burgemees- terdehoopuit.datopniette lange termijn een creatief centrum tot stand kan ko men, waardoor verborgen talenten de kans krijgen te exploreren. In zijn dan kwoord tot de aanwezigen sprak Chris Spijkers, die sinds een achttal jaren zijn vrije tijd in Stavenisse doorbrengt, de hoop uit, dat hij nog veel goede foto's op het eiland zal kunnen maken. Namens belden dankte Ben van Rooy de ge meente voorde medewerking bij de orga nisatie en bood de gemeente Tholen een schilderij aan naar keuze. Ijlings werden de aanwezige raadsleden tot een commissie gevormd om tot een keuze te komen, hetgeen wegensde grote drukte nietlukte. Dekomendedagenzal men tot een keuze overgaan. Openings tijden van 3 tot en met 13 augustus 's middags van 3 tot 6 uur, bovendien vrij- dagsvan7tot9uurenzaterdagsvanl0tot 12 uur en van 2 tot 6 uur. Zeeuwse avond Kortgene in de Granadabar KORTGENE De Zeeuwse avond die vrijdag n het kader van de zomereven- ementen win Kortgene wordt gehou den. is niet. zoals oorspronkelijk de be doeling was in de loods achter de Spui- djjk, maar in de Granadabar. Bij gun stig weer worden de festiviteiten naar buiten verplaatst, in de Hoofdstraat. GEGADIGDEN KUNNEN ZICH TOT 1 SEPTEMBER MELDEN TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wil op korte termijn de twee 'voor beeldwoningen' in de Lange Kerk straat verkopen. Dat zal gebeuren bij inschrijving. Eventuele gegadigden moeten zich voor 1 september melden bij de Temeuzense notaris mr. A. %-an Stee. Zoals bekend, zijn de twee woningen (Lange Kerkstraat 50-52 en 54) grondig opgeknapt in het kader van de verbete ring van de Temeuzense binnenstad. Het project, dat ruim 160.000.- kostte, moest bewoners stimuleren om ook hun hulzen een 'goede beurt' te geven. Aan de verkoop van het pand Lange Kerkstraat 50-52 zit een aantal bijzon dere voorwaarden vast. Het Souterrain van hethuismoettweejaar lang ter vrije beschikking van de gemeente Terneu zen worden gesteld, die het wil inrichten als voorlichtingsruimte. Het pand zal gedurende twee jaar elke woensdag- en vrijdagmiddag van 13 tot 18 uur en verder eventueel op afspraak opengesteld moeten worden voor geïn teresseerde bezoekers en verder moet een toekomstige koper Terneuzen toe staan om aam het huis publikaties aan te brengen. Het pand zal op kosten van Terneuzen van telefoon worden voorzien en verder is de gemeente bereid om een toekom stige koper een bedrag van 9250,- te vergoeden als tegenprestatie voor de op te leggeen verplichtingen. Over het gunnen van de twee panden beslist de gemeenteraad, een besluit dat goedkeuring moet krijgen van gs. De Examens Voor de basiscursus van het Ned. Insti tuut voor Bank- Effectenbedrijf slaag den de heren JH. Kalsbeek, J. Kamp en L.-Lorier. Voor de cursus kredietverele- ning slaagde de heer J. Meijndert. Voor het praktijkdiploma Ned. Hand. Corr. slaagde mej. E. Westerbeke. Allen zijn werkzaam by de Rabobank te Middel burg. gemeente behoudt zich het recht voor om aan een ander dan de hoogste in schrijver te gunnen. De beide panden kunnen worden be zichtigd op dinsdag 10. donderdag 12, Jan Feyen bespeelt carillon te Goes GOES - De Belgische beiaardier pater Jan Feyen uit Grimbergen verzorgt woensdag in Goes een carillonconcert. Aanvang 19.30 uur. Pater Feyen be speelt het carillon van de Grote Kerk. Op het programma staan: introductie en musette (J. Lannoy), lied van mijn land (I. de Sutter), in Holland staat een huislbew. P. Broerse), divertimento nr 8 (E. Uten), Mütterlein (G. Winkler), auf der Heide blühen die letzte Rosen (R. Stolz), diverse dansjes (J. Wuytack), Mauthausenliederen (M. Theodorakïs), romantische suite (W. Franken). Foto: de voorbeeldwoningen in de Lange Kerkstraat, die Terneuzen van de hand gaat doen. woensdag 18, vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus. Julianafonds geeft geld voor drie Zeeuwse projecten VLISSINGEN - Het Koningin Juliana Fonds heeft in het tweede kwartaal van dit jaar voor drie projecten op het ge bied van maatschappelijk welzijn in Zeeland bijffagen gegeven. De vereni ging peuterspeelzalen in Borsele kreeg 1450.- als bijdrage voor inrichtings kosten. de Zeeuwse raad voor maat schappelijke dienstverlening ontving uit het fonds ƒ5100,- voor kantoorin richting in Middelburg en de Stichting Welzijnsraad in Middelburg kreeg voor datzelfde doel 4400,-. In heel Neder land stelde het Koningin Julianafonds in het tweede kwartaal 1.350.000.- be schikbaar voor in het totaal 183 projec ten. (Slot van pag. I) Nieuw- en St. Joosland: bord voor tegenliggers, niet bij de kruising, maar bij het overliggende viaduct. zal altijd tweerichtingsverkeer blijven bestaan. Er komt binnen afeienbare tijd wel een nieuwe verbinding gereed tus sen Middelburg en Nieuw- en Sintr Joosland (via de Schroeweg). maar het weggedeelte onder het viaduct behoudt dan de huidige functie. Bij ir. Zuurdeeg van rijkswaterstaat rees wel de vraag - overigens in afwachting van het rapport van de verkeersadviseurs - of niet op de drie aanwijzingsborden knipperlichten moeten worden geplaatst, maar intus sen bleken bij de gemeentepolitie Mid delburg andere opvattingen over de be veiliging van de viaductionderdoorgang te leven. Aan het slot van de stafvergadering kwam men gistermiddag tot de conclu sie, dat behalve het aanbrengen van pijlen op het midden van de weg een Nieuw- en St. Joosland: gevaarlijke kruising bij café 'De Rode Leeuw'. lichtte toe dat behalve de drie borden tussen de twee rijstroken een zoge naamde 'getrokken streep' is aange bracht Hoewel ir. Zuurdeeg daarbij aantekenende dat iedere automobilist behoort te weten dat men een dergelijke streep niet mag overschrijden ver klaarde hij dat adviseurs zullen worden ingeschakeld om de situatie te bezien. Nadeel in het geheel van de situatie is, aldus ir Zuurdeeg, dat bij de nadering van het viaduct de weg daar onderdoor door de lange bocht de Indruk geeft een 'vogelkopaanslulting' te zijn op de vier- strooks rijksweg. BIJ een dergelijke aan sluiting is er geen sprake van tegenlig- gend verkeer. Op het weggedeelte onder het viaduct verlicht vluchtheuveltje zou worden aangebracht met een pijlbord, waardoor vergissingen menselijker wijs worden uitgesloten. Wonder In het dorp Nieuw- en Sint-Joosland blijkt eveneens al lange tijd verontrus ting te bestaan over de situatie op de Nieuwlandsewegbij het viaduct. Vanuit een boerderij aan de Havendijk heeft men een bijzonder goed zicht op de si tuatie en de bewoners hebben al vaak talloze 'ontsnappingen op het randje' gezien doordat automobilisten uit de richting Middelburg hier voor de linker rijbaan kozen. De hier wonende mejuffrouw L. Poppe, die dagelijks getuige is van dergelijke situaties, noemde het 'een wonder dat er nog niet eerder zoiets ergs is gebeurd'. Mejuffrouw Poppe verklaarde ettelijke keren per dag te kunnen waarnemen, dat auto's hier naar de linkerweghelft gaan. Tot zaterdagavond jongstleden bleven de gevolgen beperkt tot blikschade. Nu zijn er drie doden te betreuren en liggen nog drie kinderen van het omgekomen echtpaar uit Apeldoorn in het Middel burgse ziekenhuis, twee zoons van ne gentien en zeventien jaar en het twaalf jarige dochtertje Esther. De negentien jarige zoon en het meisje moeten beiden herstellen van twee gebroken benen en hebben inwendige kneuzingen opgelo pen. Naar omstandigheden maken zij het redelijk. Een spoedig herstel wordt verwacht voor de zeventienjarige zoon Hendrik, die alleen snijwonden heeft opgelopen. Gisteren kon hij door de po litie worden gehoord en hij verklaarde daarbij, dat zij tot kort bij het viaduct zijn weggebracht door de Middelburgse familie, waarbij ze te gast waren ge weest. Deze familie reed op enige af stand achter hen en kort voor het berei ken van het viaduct, waar de Middel burgse familie zou terugkeren, is er nog over en weer gezwaaid. Theoretisch be aat daarom nog de mogelijkheid, t t de automobilist uit Apeldoorn doo at hij even was afge leid op de link rijbaan is terechtge komen. De verklaring van de automo bilist, die achter de wagen uit Apel doorn reed, duidt er echter op, dat be wust gekozen werd voor de Linker rij baan. Temeuzense broertjes - dag spoorloos - gevonden TERNEUZEN - In Terneuzen heer- ste-tnaandagavond opluchting bij de familie Vermeersch toen een tele foontje van de politie duidelijk maakte dat zoontjes Peter (10) en Danny (7) na een zwerftocht van ruim een dag waren gevonden. De twee jongens, die zondagmiddag met enkele tientjes op zak en hun hondje verdwenen, bleken in de (veilige) banden van de Antwerpse politie. Aan deze gelukkige ontknoping van wat een waar drama leek te worden ging een intensieve speuractie van Nederlandse en Belgische politie- aurotieiten vooraf Peter en Danny verlieten zondag middag om onnaspeurlijke redenen de ouderlijke woning. Dat gebeurde om een uur of drie. Hun ongeruste ouders lichtten de politie in, die maandag onder meer te weten kwam dat de jongens de bus naar Zelzate hadden genomen en daar waren uit- Toen stond hun signalement inmid dels al op alle telexen. Het was echter een Temeuzense vrachtwagenchauf feur die het tweetal, rijdend op een fiets, ontdekte op de weg van Kapel- lebrug naar Antwerpen. De jongens hadden hun hondje bij zich. De Temeuzenaar belde direct de po litie en die nam contact op met de collega's in Antwerpen. Daar werden Peter en Danny 's-avonds opgevan gen, in afwachting van de reis terug. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 PvdA-OMBUDSTEAM AXEL START MET AANTAL PROJECTEN AXEL - De ombudscommissie van de Axelse PvdA denkt komend seizoen een aantal projecten op te zetten. Daarbij wordt gedacht aan onderzoeken naai de verdeling van de groenvoorzienin gen. speek en parkeerruimte en spor taccommodaties. De commissie zal de definitieve plannen aan het begin van het winterseizoen. 1 oktober, bekend- provincie HISTORISCHE BANDEN TUSSEN BEIDE GEMEENTEN maken. Uit een verslag over de vorige periode (de Axelse commissie werd 29 januari van dit jaar opgericht) blijkt dat het team een nuttige functie heeft. Het ver strekte onder meer inlichtingen over zaken als de bijstandsweten beroepspr- cedures. de wao. bouwvergunningen en subsidies, het indienen van bezwaar schriften en het aantekenen van hoger beroep na een gerechtelijke uitspraak en het aanvragen van woonruimte. Het verslag: „In veel gevallen kon na informatie verwezen worden naa rde be treffende instanties, waarbij na controle bleek, dat van de zijde van die instanties een grote bereidheid was om waar mo gelijk te helpen." De ombudscommissie pakt een project aan; het slechte onderhoud van de flats aan de v. d. Moerestraat in AxeL Enkele eigenaren brachten zowel in als buiten de woningen verbeteringen aan. Een aanvraag om advies van de huu radviescommissie in Middelburg is nog in behandeling. De financiële situatie van het team is niet slecht. Deleden kregen een tiental giften en een subsidie van het PvdA- gewest Zeeland. „Telefoon-, porti- en administratiekosten drukken echter behoorlijk op het budget, zodat er voor de begroting van volgend seizoen een tekort verwacht wordt," meldt het ver slag. HEREN VAN WISSENKERKE RAAKPUNT WISSENKERKE - Vrijdag en zater dag houdt de Belgische gemeente Bazel in Wissenkerke een tentoon stelling, waarmee men een stukje eeuwenoud verleden van de ge meente Wissenkerke aan de verge telheid wil ontrukken. Tussen de twee gemeenten is een zusterlijke verhouding ontstaan, toen vijftien jaar geleden ontdekt werd dat de adellijke Heren van Wissenkerke te Bazel oorspronkelijk afkomstig zijn uit Wissenkerke op Noord- Beveland. Sinds die tijd wordt er kontakt onderhouden tussen de twee gemeenten en zes jaar geleden is begonnen met een jaarlijkse uit wisseling van verenigingen en ge meenteraadsleden. Vrijdagmiddag zal burgemeester P. Wisse de tentoonstelling in het dorpshuis te Wissenkerke officieel openen. Daar zijn dan foto's en dia's van allerlei bezienswaardigheden in Bazel te zien. Ook worden er oude ambachten uitgeoefend, zoals een klompenmakerij en aan manden- vlechterij. Burgemeester Wisse is vo rig jaar. vergezeld van een ambte naarvan het gemeentehuis, in Bazel geweest met films over Zeeland en poppen in Zeeuwse klederdracht Een Wissenkerkse familie die veel be langstelling heeft voor deze geschie denis. is de familie De Kater. Op de plaats waar nu fruitkweker N. de Ka ter woont, in de Geersdijkpolder. lag vroeger het oude dorp Wissenkerke. Op oude kaarten vind je daar nog een kerk aangegeven, aldus de heer De Kater. Hi) is met zijn vrouw wel eens op bezoek geweest bij afstammelin gen van de Heren van Wissenkerke, Graaf Vilain Quatorze, Heer van Wis senkerke. die in een kasteeltje bij Ba zel woont (Bazel ligt tussen Sint Ni klaas en Antwerpen). De heer H. C. de Kater sr. vertelt hoe het kontakt vijf tien jaar geleden tot stand gekomen is. „Die familie. Heren van Wissen kerke. hadden op Noord- (en Zuid-) Beveland veel land in eigendom. Maar na een grote overstroming ont stonden moeilijkheden over de ei gendomsrechten (volgens de heer N. de Kater speelt ook een rol dt de fa milie niet protestant wilde worden) en de Heren van Wissenkerke trok ken zich toen terug bij familie in Ba zel. Daar hadden zij nogal Invloed", aldus de heer De Kater sr. „Zo vind je In de kerk het wapen van de familie (wat overigens ook het wapen van Wissenkerke is). Er is ook een café dat Wissenkerke heet" Zo'n vijftien jaar geleden kwam de Bazelse pas toor Pungs in kontakt met (oud-) pastoor C. P. M. Holtkamp uit Goes. Pastoor Pungs had al lange tijd be langstelling voor de relatie tussen de Heren van Wissenkerke en de Noord-Bevelandse gemeente. „In de kerkelijke archieven", aldus de heer H. C. de Kater sr., „werden enkele gegevens gevonden die de pastoor verder hielpen." En zo ontstond het kontakt met de gemeente en ook met de famialie De Kater. De boerderij van fruitkweker N. de Kater, de To renhoeve, staat precies op de plaats waar vroeger het oude dorp én het kasteeltje van de Heren van Wissen kerke én een kerkje gestaan hebben. In het begin van de zestiende eeuw werd dit gebied overstroomd, maar de kerktoren bleef staan. Deze werd pas drie eeuwen later afgebroken, toen er gevaar voor instorting be stond. In de zeventiende eeuw werd het gebied pas weer opnieuw inge polderd, toen hkwam het dorp op de huidige plaats. De tentoonstelling over de Belgische gemeente Bazel in het dorpshuis te Wissenkerke wordt vrijdagmiddag om half drie officieel geopend, Vrijdagavond en zaterda- gochten, -middag en-avond is de ten toonstelling te bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4