PZC Hevige aardschokken Bestrijden inflatie en m China houden aan së«S§ voor regering Portugal Groenten worden minder duur iPZCX werkloosheid hootdzaa EVACUATIE KAMP ZATAAR VANDAAG het weer DAMRAK OPEN, DAMRAK DICHT OOK BE VING BIJ NIEUWE HEBRIDEN ruuTAANS^ soa res komt met programma Operatie zal enkele dagen kunnen duren CENTRAAL BUREAU TUINBOUWVEILINGEN: ANDIJVIE SCHAARSER Veiligheidseisen taxi's Akkoord met rechtse Libanezen ABORTUS IN ITALIAANS GIFGEBIED TOEGESTAAN SEVF.SO. ITALIË (RTR) - De ehristen-deinocratische regering van Italië heelt goed gevonden dat zwangere vrouwen in hel deel van het land dat ondereen gifwolk ligt, desgewenst worden geaborteerd om het risico van een mismaakte baby te voorkomen. Dit is meegedeeld door de burge meester van een der ergst getroffen plaatsen die niet wilde dat hij ge noemd zou worden Hy had maandag in Milaan een onderhoud met minis tervan volksgezondheid Luciano del Falco en zei na afloop .,De regenng stemt erin toe dat zwangere vrouwen desgewenst worden geaborteerd Uit Seveso zijn 300 mensen geëva cueerd Zij hebben hun huizen met gesloten luiken achtergelaten en soldaten houden de wacht om plun deren te voorkomen. De mogelijk heid is aanwezig dat nog eens tussen de vijf- en zeduizend mensen geëva cueerd worden. binnen-buiten land Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlïssingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grole Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur 101184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-: per maand 12.75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumpnjs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2Vjx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. AMSTERDAM <ANP) - Een grijpkraan, die begon met het blootleggen van de onder grondse ivaterloop. heeft maandagmorgen de start betekend van de algehele herindeling van het Damrak in Amsterdam. Het Damrak blijft in verband hiermee tot april volgend jaar voor alle doorgaande verkeer gesloten. Alleen de trams kunnen blijven rijden. De omvangrijke werkzaamheden aan het Damrak, betreffen een nieuwe wegindeling met een vrije trambaan. Foto: de eerste hap gaat uit het Damrak. 0 0 0 gl Hj van Italië heeft goed gevonden dat M. M.M. mm WK mm te voorkomen. LISSABON (AFP/UPD- Premier Mario Soares van Portugal heeft Het begin van de evacuatie is maandag bevestigd door Jean Hoefliger. verte genwoordiger van het internationale comité van het Rode Kruis in Libanon. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken in Genève. Phiüp Pot ter. pleitte maandag nog voor het be vrijden van de mensen die in Tel Al- Vooruitzichten voor woensdag en don derdag Plaatselijk wat regen en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor luoensdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp.: omstreeks 13 graden; max. temp.: omstreeks 20 graden; kansopeen droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etr maal: 60 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot8; min. temp.: omstreeks 14 graden; max. temp.omstreeks 20 graden; kans op een droge penode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent N.B. Voor woensdag geldt voor tempera- turen een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van3 graden rotid de opgegeven waarden. Strandweersverwachting: Westelijke stroming met nu en dan be wolking en overwegend droog. In de mid dag ruim twintig graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten. Aanvankelijk nog wisselvallig, later iets meerzon door het hoge drukgebied dat nu dicht bij Zuid-Frankrijk ligt Met uitzondering van de vakantielanden rond de Middellandse Zee wordt het weer in Europa bepaald door oceaanstoringen, die via de Noordzee naar Noord- en Midden-Europa trekken. Ierland. Schotland. Midden-Engeland, Bene lux, Duitsland. Oostenrijk^Scandinavié: ver- a nderlljk, plaatselij k regen ofeen bui. tempera turen 15 tot 20 graden Zuid-Engeland. Frankrijk. Noord-Spanje: overwegend droog, perioden met zon, tempe raturen 20 tot 24 graden. Zuidoost-Europa. Italië, Midden- en Zuid- Spanje en Portugal: vrij zonnig, temperaturen 25 tot 30 graden, plaatselijk 33 tot 37 graden. Weer in Europa Aberdeen regen 18 graden Athene onbewolkt30 graden Barcelona licht bewolkt 26 graden Berlijn zwaar bewolkt 17 graden Bordeaux onbewolkt .26 graden Brussel zwaar bewolkt 20 graden Frankfort regen20 graden Genóve onbewolkt 22 graden Helsinki regen 18 graden Innsbrück zwaar bewolkt.20 graden Kopenhagen regenbui .17 graden Lissabon onbewolkt 33 graden Locamo licht bewolkt 25 graden Londen zwaar bewolkt .23 graden Madrid onbewolkt 31 graden Malaga onbewolkt 28 graden Mallorca half bewolkt23 graden München zwaar bewolkt18 graden Nice zwaar bewolkt .26 graden Oslo zwaar bewolkt10 graden Parijs licht bewolkt.23 graden Rome onbewolkt 27 graden Split licht bewolkt 25 graden Stockholm half bewolkt 21 graden Wenen zwaar bewolkt 20 graden Zürich onbewolkt.20 graden Casa Blanca licht bewolkt.27 graden Istanboel licht bewolkt 28 graden Las Palmas onbewolkt 29 graden Tel Aviv licht bewolkt29 graden Tunis onbewolkt 30 graden ZON EN MAAN 4 augustus Zon op 05.06 onder 20.24 Maan op 15.43 onder 00 00 DEN HAAG (ANP) De veiling- prijzen van een aantal groente,- soorten zijn maandag' wat lager geweest dan gemiddeld vorige week. De dalende tendens die vrijdag al was waar te nemen, zet zich dus door, zo deelde ir. A. A. M. Sweep van het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen meè. Wel is de andijvie nog schaarser geworden dan hij al was. Van een gemiddelde weekprijs van 2,53 per kilo schoot hij dan ook omhoog naar een dagprijs van 2,96 maandag. De middensortering bloemkool deed maandag 1,70 per stuk, wat maar drie cent beneden het gemiddelde van vo rige week was. Prei wordt wel veel aan gevoerd. maar nu het weer koeler is ge worden is de vraag ook groot, zodat de prijs steeg van j 1,31 tot 1 47 per kilo. Waspeen. vindt de functionaris van het 'centraal bureau- zouden de consumen ten best wat meer mogen kopen Het is een goede vervanging voor duurdere groenten en de telers hebben de aanvoer ervan al sterk vergroot. De kleine sorte ring daalde in pnjs van 54 cent per kilo gemiddeld vorige week tot 52 cent maandag, de grotere sortering zelfs van 78tot49cent Bospeen daalde van 1.40 tot 1.06 Een krop sla, die begin vorige week 78 cent. eind vorige week 90 cent en ge middeld die hele week 86,5 cent deed, kostte maandag op de veiling gemid deld 79 cent. Andere dalingen, weer het weekgemld- delde van vorige week met de gemid delde dagpnis van maandag vergele ken. sperziebonen van 4,58 naar 4.29 snijbonen, dank zij een aanvoerverrui- ming. van 5.44 naar 4,41 per kilo. Tomaten waren maandag een dubbeltje per kilo goedkoper dan vrijdag de ex portkwaliteit A ging van 1,73 naar 1,62, De prijs voor de middensortenng komkommers bleef ongeveer gelijk: 62 cent per stuk. Paprika's zijn volgens het centraal bureau heel goedkoop, vooral de groene: van 1.35 gemiddeld vorige week gingen die naai' 1.20 maandag De heer Sweep van het 'centraal bureau van de tuinbouwveilingen', verwacht dat de prijsdaling tot half augustus in een niet al te snel tempo voort zal gaan. daarna sneller. In ons land hebben de tuinders de gevolgen van de droogte beter kunnen opvangen dan hun bui tenlandse collega's, zodat hun produk tie bij een aantal groentesoorten weer naar het normale toegaat. In de landen om ons heen echter is de schaarste gro ter dan hier. zodat de vraag van die kant groot blijft. De Nederlandse consument is vorige week al van de erg dure groentes als andijvie, sla en bloemkool uitgeweken naar minder dure als prei. peen. toma ten en komkommer, waarvan de aan voer normaal was of groter dan nor maal. Als reactie op die vraag hebben de telers hun aanbod van die groenten ook nog weer verruimd. (Zie ook pa- 'ALLES RUSTIG IN PEKING' PEKING (UPI/RTR/ANP) - In China houden de aardschokken aan waardoor leden van de red dingsploegen om het leven zijn gekomen. Naar een Chinese woordvoerder maandagoch tend meedeelde, zijn sinds vrij dag 15 schokken geregistreerd waarvan de kracht meer was dan vijf op de 12-puntsschaal van Richter. Voorts bewoog de bodem nog 110 maal met een kracht van meer dan vier op ge noemde schaal. Aan hoeveel mensen de nieuwe schok ken het leven hebben gekost, werd niet gezegd. Wel was eerder meegedeeld, dat het epicentrum zich in de richting van Peking verplaatst. Met het oog daarop werden de buitenlandse verte genwoordigingen nog eens gewaar schuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe zware aardbeving in de omge ving van de hoofdstad. De autoriteiten van Peking maakten voorts bekend, dat „vele inwoners van Tangsjan. dat bij de eerste zware aard beving het zwaarst werd getroffen, nu buiten gevaar zijn." Ook werd meege deeld dat de meeste mijnwerkers die door deze beving werden verrast in de kolenmijnen van Kailoean. nabij Tangs jan, het leven er van afhebben gebracht. Naar schatting bestond de ploeg die toen ondergronds werkte, uit ongeveer 15.000 man. Ambassade Behalve het personeel van de Neder landse ambassade zijn er geen Neder landers meer in China. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagmiddag desgevraagd meegedeeld. Drie Neder landsezakenlieden die in China zouden zijn geweest ten tijde van de aardbe vingen, hebben het land inmiddels ver laten en zouden in Nederland zijn te ruggekeerd. Eén van de laatste Nederlanders die China heeft verlaten is mevrouw P. de Boer-Schouten, echtgenote van een medewerker op de Nederlandse ambas- Vermoorde vrouw Breda mogelijk een buitenlandse 'BREDA (ANP) - De politie van Breda heeft de identiteit van de vrouw die zondagmorgen vermoord werd gevon den in een koffer in dc binnenstad van Breda, nog niet kunnen vaststellen. De politie houdt er rekening mee dat de vrouw uit België of Frankrijk afkomstig is. Zfj droeg namelijk een horloge van het merk Keltum met Romeinse cijfers op een witte wijzerplaat en een zilver kleurige ombouw. Het horloge wordt :n Nederland verkocht onder de naam Ti- mex. De politie van Breda heeft dat maandag meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - Binnenkort zullen taxi's moeten zijn voorzien van mobilo foon; een alarminstallatie met liehtr en geluidssignalen en een geldkistje (inwerp- safe). Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft hiermee de aanbevelingen van de werkgroep veiligheidsvoorschriften taxichauffeurs overgenomen. Het konink lijk besluit waarin de nieuwe bepalingen van het uitvoeringsbesluit autovervoer personen staan vermeld, zal dezer dagen in het staatsblad worden gepubliceerd. Een woordvoerder van de vervoersfederatie NW/NKV noemde maandagavond desgevraagd de door Westerterp aangekondigde veiligheidsmaatregelen voor taxi's 'volstrekt onvoldoende'. De vervoersfederatie is van mening dat een maxi male beveiling alleen bereikt kan worden als de taxi's worden ingericht naar Lon- den's model. De Londense taxi's zijn voorzien van een glazen afscheidingswand tussen chauffuer en passagiers achterin. maandag zijn regeringsprogramma voorgelegd aan het parlement. Bestrijding van inflatie en van werkloosheid zijn de hoofdpunten van zijn programma. Vandaag zullen de parlementariërs de be schikking krijgen over het 260 pagina's tellende document, waarna een debat van vijf dagen volgt. Het geweld gaat intussen door. Maan dag berichtten welingelichte kringen datdr. Chalil Salem, directeur-generaal van het Libanese ministerie van finan ciën, dood is teruggevonden. Salem was vrijdag in WestrBeiroet ontvoerd. Salem was Grieks-orthodox. Marokko. Mauretanië en Bahrein hebben de Ara bische liga in Cairo maandag laten we len dat zij geen troepen zullen bijdragen aan de Arabische vredesmacht in Liba non. De macht telt momenteel 2.300 man. ge leverd door Saoedi-Arabië, Soedan. Sy rië en Libië. De rechtse Christenen in Libanon heb ben maandag officieel gevraagd om het vertrek van het Libische contingent uit de Arabische vredesmacht, omdat dit partijdig zou zijn en zou vechtc i aan de kant van de linkse Libanezen en Pales- tijnen. De rechtse partijen zullen een desbetreffend verzoek richten tot de secretaris-generaal van de Arabische li ga. De Libanese ambassadeur in Brussel, Antoinc Francis, heeft maandag een beschuldiging van het volksfront voor de bevrijding van Palestina verwor pen, dat hij samen met zijn vroer zou zijn opgetreden als tussenpersoon bij een wapentransactie tussen Israël en dc rechts-christelijke milities in Liba- Faillisement van scheepsreparatie- bedrijf aangevraagd RGITERDAM (ANP) - De bedrijfsver eniging metaalindustrie heeft bij de rechtbank in Rotterdam hel faillisse ment aangevraagd van het scheepsreparalie- en constructiebed rijf Gelens in de Maasstad. Een woordvoerder van de Industrie bond NVV/NKV verklaarde maandaga vond dat dit bedrijf, naar wordt ver moed. de afgelopen jaren heeft ver zuimd voor 350.000 gulden aan sociale premies af te dragen aan de bedrijfsver eniging Deze premies golden het werkgevers- en werknemersaandeel voor ongeveer 25 man personeel, de helft van het totale personeelsbestand. De directeur van het bedrijf heeft de in dustriebond in een gesprek laten weten dat hij door de werknemers was ge dwongen hen zwart te betalen. De heer Peperkamp van de Industriebond NKV betwijfelt sterk of dat het geval is ge weest. Ineen brief aan het ministerie van justi tie heeft de Industriebond NW/NKV gevraagd de eigenaar van het bedrijf niet toe te staan de nieuwe BV 'Nieuw Mathenesse' op te richten. Volgens de industriebond is deze daar op het ogen blik mee bezig en de vrees bestaat in vakbondskringen dat het opnieuw zal gaan om een koppelbaasbedrijf Joegoslavië heeft de Verenigde Sta ten maandag indirect gesuggereerd hun huidige ambassadeur in Belgrado. Lau rence Silberman. terug te roepen en te vervangen.ZaterdagwerdSilbermaner door president Tito van beschuldigd, dat hij zich mengde in de binnenlandse zaken van Joegoslavië. Ais het regeringsprogram in het parle ment op verzet zal stuiten wil de socia listische minderheidsregering na het debat de vertrouwenskwestie stellen. Het regeringsprogramma is geen lijstje met goede voornemens, maar een ge heel van concrete maatregelen voor de korte en middellange termijn, aldus Soares. Hij stelde het parlement in het vooruitzicht dat de begroting voor 15 november zal worden ingediend, ge volgd dooreen vierjarenplan in mei 1977 en een 15-jarenplan voorlange termijn projecten zal in oktober 1977 gereed zijn. 'Permanente dialoog' en 'overleg' wa ren de sleutelwoorden van Soares de buut in het parlement. Overleg met het parlement, ook met de oppositiepar tijen. met de vakbonden, arbeiders- commissies. coöperaties, en de volk- sorganisatics aan de basis. In een de mocratie. aldus Soares. moeten dc pro blemen opgelost worden door overleg en dialoog. Stakingen dienen volgens de premier slechts als uiterste middel te worden gebruikt. De verworvenhe den van de revolutie, als nationalisa ties, landhervorming en zeggenschap van dearbeidersoverhetbeheervan de ondernemingen zullen behouden blij- Soares riep op tot arbeidsvrede. een eind aan de 'wilde zuiveringen' en aan de 'putsch-psychose' opdat het land ge leid kan worden op de wegnaar 'een so cialisme dat voortkomt uit de vrije en bewuste keuze van het Portugese volk als geheel." Ook de werkgevers zullen betrokken worden bij het overleg, want „zonder werk zal er geen welvaart zijn," aldus de premier die een 'socialisme van ellende' afwees. Weer arrestatie in Japanse Lockheed-zaak TOKIO (UPI) - Hiro Hïyama (66), gewe zen directeur van de grote Japanse handelsonderneming Maroebeni, is aangehouden op verdenking van over treding van de deviezenwetten. Hij zou 500 miljoen yen (ƒ5 miljoen) smeergeld van Lockheed hebben door gegeven aan oud-premier Tanaka. Ma roebeni was indertijd agent van Lock heed Tanaka is al eerder aangehouden. SOARES De Portugese regering zal het lidmaat schap van de Raad van Europa en van de EEG aanvragen, aldus Soares. die overigens verwachtte dat de onderhan delingen met de EEG wel een jaar of drie zullen duren. Hij verzekerde dat er geen verdere na tionalisaties van de industrie zullen volgen, en dat illegale acties als gijzeling van bedrijfsleiders, wegzuiveren van de eigenaars en fabrieksbezettingen niet meer getolereerd zullen worden. De wet die onder de regering Goncalves de vorming van één overkoepelende vakcentrale met sterke communisti sche invloed tot gevolg bad. zal worden ingetrokken, zei Soares onder applaus van de meeste parlementariërs, dc communisten uitgezonderd. Cubaanse troepen verlaten Angola geleidelijk HAVANNA (RTR) De Cubaanse troe pen in Angola (naar schatting 12.000 tot 15.000 man) zullen geleidelijk worden teruggetrokken, maar sommige mili tairen zullen voorlopig in Angola blij ven voor de opleiding van het Angolese leger en voor hulp bij bet afslaan van eventuele invasies. Dzt staat in een gemeenschappelijk communiqué dat maandatg is uitgege ven na afloop van het bezoek van de An golese president Agostinho Neto aan Cuba. Cuba en Angola waarschuwen Zuid-AMka, Zaire en Zambia datze hur. grondgebied niet moeten laten gebrui ken door 'contrarevolutionaire elemen ten en huurlingen' voor aanvallen tegen Angola. De bewoners van de Chinese hoofdstad Peking hebben hun huizen verlaten sinds de zware aardbe vingen vorige week de stad Tangshan verwoesttenuit angst voor voorspelde nieuwe bevingen. sade in Peking. Zij arriveerde maan dagmiddag op SchiphoL „In Peking is alles rustig," zo vertelde mevrouw De Boer. In de nacht van dinsdag op woensdag werden mevrouw De Boer en haar man in hun huis op de vierde verdieping van een flatgebouw in Peking opgeschrikt door een aardschok. „Onze reactie was koffers pakken en naar de ambassade gaan." zo vertelde mevrouw De Boer. Van enige schade aan gebouwen in Pe king was volgens mevrouw De Boer. die de volgende dagper auto door de stad is gereden, geen sprake Hebriden In dc omgeving van de.eilandengroep de Nieuwe Hebriden, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, heeft zich maandag een krachtige aardbeving voorgedaan. De beving had een kracht van 6.9 op de schaal van Richter. Het was een krachtige aardbeving die in een bevolkt gebied veel schade zou hebben veroorzaakt. Maar deze lag in de Oceaan en er zijn geen vloedgolven gemeld. REGISSEUR FRITZ LANG OVERLEDEN BEIROET (AFP/RTR/UPI)- .Maandag vochten linkse militante Libanezen en Pa- leslijnen in het zuiden van Libanon nog met oprukkende Syrische troepen, maar de zoveelste wapenstilstand die men is overeengekomen neemt concrete vormen aan en vandaag begint de evacuatie van gewonden uit het door de Christenen belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al -Zataar onder de rook van Bei roet. Zataar zitten opgesloten. De aanwezig heid van honderden gewonden en het grote aantal kinderen in Tel Al-Zataar, zei Potter, ontkrachten alle militaire overwegingen die men tegen openstel ling van het kamp zou kunnen aanvoe- De rechtse leiders stemden met de voorwaarden voor evacuatie van hel kamp in op een bijeenkomst met Sabri AHIholy, de bemiddelaar van de Ara bische liga. Men schat dat de evacuatie van de ge wonden- wier aantal wordt geschat op 4.000 - tussen de drie en vijf dagen zal LOS ANGELES (AP) In In Hollcwood is maandag dc filmregisseur Fritz Lang op 85-jarige leeftijd overleden. Lang was al enige tijd ziek. De in Wenen geboren filmregisseur kreeg in 1931 wereldbekendheid door zijn film 'M', met Peter Lorre in de hoofdrol als kindermoordenaar Door die film en produkties als 'Metropolis', 'De Spion', 'Dlefraummond'en 'Liliom' kreeg Lang aanbiedingen uit Holly wood. waar hij in 1936 aankwam. Zijn eerste Amerikaanse film was 'Fury met Spencer Tracy in de hoofdrol', ge volgd door You only live once' met Henry Fonda. Lang, die Amerikaans staatsburger werd. iaat een weduwe achter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3