Rob Clerc hoeft tegenstander maar zelden te feliciteren KNVB WIJST COMPROMIS VOORSTEL MEEUWEN AF Lord Killanin: In tweede Taiwan geloof ik niet" PiETER POLDERMAN ZET ZIJN CONCURRENTIE OP DE LANGE BAAN OP EEN DWAALSPOOR... OOK OP SPELEN GEHANDICAPTEN ZIJN AL POLITIEKE INCIDENTEN NIKILAUDA VERKEERT NOG IN LEVENSGEVAAR Izaak Ovaa: „Ik stop er mee" FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN VOOR SPELEN GEHANDICAPTEN Scheidsrechter doodgeschoten Nemtsanov blijft in Canada TOCH IN SCHADUW WIERSMA EN RUSSISCH TRIO „Ik ben een vrij degelijke rustige dammer geworden" Huldiging Jan Raas Tijdens eerste kwalificatiewedstrijd in Sas van Gent DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 ZEIST (ANP) - Het sectlebestuur van de KNVB, afdeling zaterdag voetbal. heeft maandagavond in een vergadering in Zeist een compromis-voorstel in de kwestie "De Meeuwen' van de hand gewezen. De zaterdag-tweedeklasser uit Zou- telande had bij de KNVB geprotes teerd tegen de indeling voor het voetbalseizoen 1976/1977. maar dit protest werd twee maal afgewezen. Nadat ook een ruil met de vereniging DOSC uit Den Dolder tn Zeist niet goed werd bevonden, stelde de com petitieleider van het district Zuid I, in nauwe samenwerking met de ver enigingen De Meeuwen. Amemuiden en Dinleloord een nieuwe competitie-indeling op. die aan de KNVB werd voorgelegd. Het sectie- bestuur van de KNVB zaterdagvoet bal. onder voorzitterschap van Fokke Remmers, stelt in zijn motiva tie voor de afwijzing van dit compromis-voorstel dat 'het sectie- bestuur zijn basisprincipes hand haaft ten aanzien van de competi tieindeling van de tweede klassen'. Onder die basisprincipes valt 'een in terregionale indeling met ontmoe tingen tegen ploegen uit andere re gio's waardoor de aantrekkelijkheid toeneemt en het spelpeil verbetert' Verder 'wijst het bestuur er nadruk kelijk op dat De Meeuwen verzuimt heeft de mogelijkheid te benutten wensen ten aanzien van de competi tie kenbaar te maken' Het sectiebes- tuur heeft tenslotte 'begrip voor de problematieken van de niet centraal gelegen verenigingen als De Meeu wen, maar heeft de plicht de totale belangen van alle verenigingen te behartigen'. Meeuwensecretaris Izaak Ovaa is woedend over de nieuwe afwijzing van het compromis-voorstel. „Vrij dag nog vertelde voorzitter Fokke Remmers tegen mr. Havermans ide competitieleider district Zuid I. sportred.) dat het alternatief welis waar niet haalbaar, waarvoor ik be grip kan opbrengen, maar Remmers vertelde er tevens bij, dat er een an der oplossing voor Meeuwen zou ko men. Ditzelfde vertelde Remmers vandaag (maandag, sportred.) nog tegen Sal Simonse. bestuurslid van de LBA. Nu ik dus vanavond ver neem. dat de indeling gehandhaafd blijft moet ik dat zien als een verlies voor Remmers". Overigens stopt Ovaa met zijn po gingen om een alternatieve indeling te krijgen. „Ik heb het vier keer ge probeerd, ik stop er nu mee". TORONTO-De Nederlandse ploeg, die zal deelnemen aan de Olympische Spe len voor gehandicapten, is na een voor spoedige reis in de Canadese stad neer gestreken. Ook tijdens deze spelen blij ven de 'politieke' incidenten niet uit. Reeds is bekend dat Kenia en Joegosla vië zich hebben teruggetrokken omdat een multi-racionale Zuidafrikaanse ploeg acte de presence op deze spelen zal geven. Bovendien weifelen enkele landen nog om hun ploegen een startvergunning te verstrekken. Er zijn ook nog landen die om financiële redenen verstek zullen moeten laten gaan. Van de oorspronke lijk 53 aanmeldingen zijn er - op de vooravond van de opening - reeds acht afgevallen. De organisatie loopt zachtjes uitge drukt erg stroef. De Nederlandse ploeg moest na aankomst ruim vijf uur wach ten voordat zij gekeurd was en de deel nemers de pasjes hadden ontvangen. Groot was echter de verontwaardiging toen de deelnemers nadat hun kamers waren toegewezen, tot de ontdekking kwamen, dat er reeds andere olympia- gangers op deze kamers waren. Van sla pen is er in de eerste nacht dan ook weinig gekomen. De Nederlandse tv- ploeg van de AVRO was op de eerste morgen twee auto's kwijt. Het hotelper soneel rijdt de wagens, by wijze van ser vice nflar de parkeerplaats, maar enkele uren later waren zij verdwenen. Na een lange speuractie werden de auto's te ruggevonden. De veiligheidsmaatregelen voor deze vijfde olympische spelen voor gehandi capten lijken weinig te verschillen met die voor de spelen in Montreal. Het Is raëlische team is geheel gescheiden van de overige deelnemers en ergens in To ronto ondergebracht. De Nederlandse ploeg is gehalveerd en in twee universi teiten die bijna een uur rijden van elkaar zijn gelegerd. De bus waarmee de Israë liërs worden vervoerd staat dag en nacht onder bewaking. De paralympics genieten grote belang stelling De Canadese televisie besteedt iedere dag meer dan vier uur aan dit evenement. ADVERTENTIE TORONTO - De deelnemende landen aan de Olympische Spelen voor gehandi capten. die vandaag (dinsdag) in Toronto (Can) worden geopend, moeten er op rekenen, dat zij een financiële bijdrage zullen moeten leveren. De organisatoren rekenen namelijk op een flink tekort. Van de 16.000 beschikbare plaatsen voor de openingsplechtigheid is bijvoorbeeld pas een vyfde deel verkocht. Bovendien heeft de Canadese regering besloten haar subsidie van een half miljoen dollar (bijna een kwart van de totale kosten, die 2,2 miljoen bedragen) in te trekken. Reden hiervan is het feit, dat het organisatiecomité de inschrijving van Zuid-Afrika heeft geaccepteerd. De Olympische Spelen voor gehandicapten duren tot en met 11 augustus. Er zullen ongeveer 1500 atleten uit 50 landen aan 17 takken van sport deelnemen. MONTREAL - Lord Killanin heeft op de sluitingspersconferentie van de Olympische Spelen in Montreal gezegd, dat 'hij het waard vindt voor de olympische beweging te blijven vechten. Zelfs als er dergelijke grote moeilijkheden zijn te overwinnen zoals de Canadezen hebben moeten doen in de laatste maanden'. De ICO-president vroeg zich echter te vens af of de spelen in zijn huidige omvang niet te duur zijn geworden voor één stad. „Maar met mijn opvatting dat de spelen aan meer dan een stad zou moeten worden toevertrouwd, ben ik in het IOC nog in de minderheid", zei Killanin. De Olympische Spelen in 1980 in Moskou gaan in ieder geval door. „We moeten vertrouwen op het woord van de Sowjet-Unle, dat die landen, die door het IOC worden uit genodigd inderdaad mee zullen mo gen doen. In een 'tweede Taiwan' ge loof ik niet meer", zei Killanin heel nadrukkeiyk. „Deze opvatting geldt ook voor de deelnemers die afkom stig zijn uit WestrBerüjn en die in het olympische team van West- Duitsland worden gekozen". Lord Killanin ging ook nog in op de kwestie van de Afrikaanse boycot. „Het waren de moeilijkste uren voor LORD KILLANIN my", zei de bejaarde Ierse baron, „toen de Afrikaanse atleten hun kof fers stonden te pakken voor de teru greis. zonder zelfs maar gedacht te kunnen hebben om strijd te mogen leveren". Hy verklaarde echter wel dat de affaire Zuid-Afrika - Nieuw- Zeeland m samenhang met de aan gesloten bonden op een IOC- bijeenkomst, die in oktober in Barce lona zal plaatsvinden, zal worden ondèrzocht. Lord Killanin zegde eveneens toe dat de talnjke klachten die van de publiciteitsmedia waren binnengekomen in verband met de moeilykheden om te kunnen werken zouden worden onderzocht. Hij kon echter nog geen toezeggingen doen dat de arbeidssfeer in Moskou in 1980 beter zou zijn. „omdat de problemen van de veiligheid tenslotte beoor deeld worden door het gastland" Maar meer dan 7500 verslaggevers van de verschillende publiciteitsme dia zullen niet worden toegelaten. Tenslotte sprak de IOC-praeses de verwachting uit dat 'het volk van China in Moskou vertegenwoordigd zal zijn. Er zijn reeds contacten ge legd en wij hopen dat alles zal zijn opgelost voor de spelen in Moskou beginnen". PORTO Alegre- Adam Barcelos Vieira, een Braziliaanse voetbalscheidsrechter, is in Santo Angelo, een klein dorp op 450 kilometer van Porto Alegre, door een supporter van de vereniging Atlantico doodgeschoten. De scheidsrechter had in de tumultueuze wedstrijd een straf schop toegekend aan Menegusso. de tegenstander van Atlantico. Na afloop van de wedstrijd werd Vieira, die taxi chauffeur van beroep was, in zyn auto opgewacht door een fervente supporter van Atlantico, die hem zonder enig par don doodschoot De politie stelde later vast, dat de revolver, waarmee twee ko gels werden afgevuurd, aan de taxi chauffeur toebehoorde. MANNHEIM - Niki Lauda, de Oosten rijkse wereldkampioen formule 1, ver keert nog steeds in levensgevaar nadat hij tijdens de grand-prLx van West- Duitsland op de Nürburgring met zijn auto de hekken inreed. De doktoren van het ziekenhuis in Mannheim waar de coureur verpleegd wordt, zeggen het meest bevreesd te zy r voor Lauda's longen, die beschadigd zyn door het inhaleren van giftige dam pen. Deze gassen kwamen vrij toen de racewagen, een Ferrari 312 T2, in brand vloog. Daarnaast heeft de 27-jange kampioen ook eerste, tweede en derde graads brandwonden aan het gelaat De doktoren verklaarden de coureur niet te zullen opereren voor zyn toestand ver beterd is. Dit kan nog wel 14 dagen du ren, zo voegden zy daar aan toe. Lauda had altijd al veel kritiek op de Nürburgring. die als de gevaarffjkste baan van alle grand-prixcircuits werd beschouwd. Maar blijkbaar was het een mechanische fout aan zijn wagen die het ongeluk veroorzaakte. Lauda - wiens Ferrari 312 een achterwiel verloor, tegen een vanghek botste en in vlammen raakte-en andere topcourreurshebben eerder dit jaar bezwaar gemaakt teger, de beperkte veiligheidsmarges tussen de kant van de weg en het omringende bos. Aan de bezwaren van de 27-jarige wereldkampioen uit Oostenrijk en zyn collega's van het 'GP-circus' werd ge deeltelijk tegemoet gekomen met de in stallatie van verbeteringen tot een waarde van 100.000 dollars waarondei extra veiligheidsnetten en vangrails. Een delegatie van de commission spon tive international en leden van de grand-prix-drivers association hebben op 23 april de schilderachtige slinge rende 22.8 kilometer lange baan in het Eifelgebergte geinspecteerd. Ze ver klaarden deze veilig voor wedstrijden 'als er gezorgd word voor een paai kleine veranderingen'. De langste cn steilste racebaan van de wereld wordt nog steeds beschouwd als de gevaar lijkste baan van alle grand-prix cir cuits. Lauda zei, dat hy de verbeteringen on voldoende vond maar dat hy zich bij de wil van de meerderheid van de cour- reurs zou neerleggen en deel zou nemen aan de race van dit jaar. ROB CLERC MONTREAL - De schoonspringer Ser gei Nemtsanov uit de Sovjet Unie, die enkele dagen geleden asiel aanvroeg ij Canada, heeft geen gehoor gegeven aaj de oproep om terug te keren naar de Sovjet-sportdelegatie in het olympisch dorp. De 17-jarige schoonspringer heeft een onderhoud van 40 minuten gehad met de consul-generaal van de Sovjet Unie in Canada, die hem probeerde ovei te halen. Nemtsanov wiegerde en kreeg na het onderhoud een verblijfsvergun ning tot 30 januari van het komende Twee dagen geleden dreigde de Sovjet ploeg het restant van de Olympische Spelen te boycotten als Nemtsanov niet onmiddellyk in het olympisch dorp te rugkeerde. AMSTERDAM - Evert Bronstring heeft met zijn collega-dammer Rob Clerc wel eens op niet mis te verstane wijze het bord aange veegd. In figuurlijkezin wel te verstaan. In een dampartij krijgt de Leidenaar namelijk weinig kans om de jeugdwereldkampioen van 1973 op verlies te zetten. Clerc heeft zijn tegenstanders de laatste jaren maar zelden hoeven te feliciteren. Pas na enkele minuten bedenktijd diept hij een nederlaag in zijn geheugen op: vorig jaar november in het persoonlijk kampioenschap van Noord-Holland tegen Brakels. De aanval van Bronstring werd dan ook uitgevoerd op het verbale vlak en was voornamelijk gericht op de speelwijze van de 20-jarige Amsterdammer. Volgens Bronstring staat Clerc alleen maarhetresultaatvoorogen Hoedattot stand komt zou hem totaal niets uitma ken, schoonheid zou worden opgeofferd voor het doel: niet verliezen. Kortom, Bronstring, zelf een avonturier in het honderd-ruitenspel. vroeg zich af wat jonge spelers als Clerc elgeniyk op en achter het dambord zoeken: „Als het ze alleen te doen is om de winst, kunnen ze toch net zo goed een andere sport beoefe nen". Rob Clerc kan er niet kwaad om worden, herinnert zichookenkelediscussiesmet Bronstring, waarbij spelvreugde en prestatiedrangomdevoorrangvochten, en zegt wel begrip te hebben voor de kritische houding van zijn aanvaller. Clerc tekenteralleen bij aandathijindit interview niet als een negatieve dam mer wil overkomen. „Ik ben niet zo ondernemend als Bron string, dat geef ik meteen toe. Ik ben niet iemand die veel risico's neemt, maar ik ben ook geen spelbederver. Ik speel wel degelijk met plezier. Waarom zou ik an- dersbijvlagendagennachtspelen?Inhet verleden wilde ik echt wel leuke, interes sante partijen spelen, maar als je alles verliest word je toch anders. Ik ben in de loop der jaren een vrij degeiyke dammer geworden, een rustige speler zonder wilde avonturen". Veel geleerd De aan 'dammen verslaafde' Clerc („Op school heb Ik het als jongen van tien geleerd, ik ben me in he t spel gaan verdie pen en al gauw liet het me niet meer los" schakelde over op een soberder speltype na het Suikerdamtoemooi in 1974. De nieuwkomer in het elitegezelschap trok zijn conclusies, toen hij zyn naam na af- loopvanhetevenementergensonderaan de ranglijst terugvond. „Het was het slechtste toernooi dat ik ooit heb ge speeld. Ik dacht lekker voor de vuist weg te kunnen dammen, maar dat heb ik wel geweten. Vier keer verloor ik. Op dat mo ment nam ik me voor de interessante partijen te bewaren voor minder belang rijke toernooien. In dat Suikerdamtoer- nooi heb ik wél erg veel geleerd. Door die nederlagen leerde ik tegenslagen te bo ven komen. Speltechmschheb ikook veel opgedaan". De jongste editie van het Suikerdam toemooi heeft Rob Clerc van afstand moeten volgen, omdat de militaire lei ders 'slandsverdedigingnietwilden ver zwakken door een pion lof, om bij het dammen te biy ven, schyf) tydelijk op te offeren. De Amsterdammer werd vorig jaar november opgeroepen voor de mili taire dienst en moest zich melden in het Duitse Seedorf. Daarmee kon hij het dammen aan de top voorlopig wel verge ten, in ieder geval het Suikerdamtoer- nooi. „Ik had net m'n opleiding achter de mg, tochmochtiknietweg. Gelukkigiser wel positief gereageerd op mijn verzoek tot overschrijving. Sinds 1 maart lig ik in Soesterberg. Het voordeel is dat ik nu iedere dag naar huis kan en het dammen een beetje op peil kan houden. In de ka- zemekomtervandammenmeestalniets terecht, laat staan datje dan Iets aan je theorie kan doen". Ten overvloede voegt Rob er aan toe dat hij „het niet zo op de dienst heeft begre pen": „Nee. ik heb niet overwogen om dienst te weigeren. Dan moet je weer vervangende dienst gaan doen, dat is allemaal zo omslachtig. Ik hoop er wel eerder uit te komen. Harm Wiersma mocht na twaalf maanden de dienst ver laten, terwijl hy ook zestien maanden moest dienen, dus misschien valt het al lemaal nog mee". In de schaduw De medewerking van de landmacht is intussen wel groter geworden. Mede dankzij buitengewoon verlof kan hij on gestoord deelnemen aan het wereld kampioenschap, dat van 3 tot en met 25 augustus in Amsterdam zal worden af gewerkt. Clerc, dit jaar tweede in de nationale titelstrijd, zal naar mag wor den aangenomen in de schaduw van Ne derlands kampioen Harm Wiersma en het Russische trioIscrKoeperman, Ana toli Gantwarg, Watsjeslav blijven. Tegen de overige vijftien deelnemers acht de man, die tijdens het congres van de werelddambond op 26 augustus hoogstwaarschijnlijkvanhetpredikaat i 'Internationaal meester' zal worden i voorzien, zich echter beslist niet kans loos. „Het is jammer dat ik niet in dat laatste Suikerdamtoemooi heb kunnen spelen De ervaring, die ik daarin had kunnen opdoen, had ik uitstekend kunnen ge bruiken. Niet dat ik dan veel kans had gehad tegen die Russen en Wiersma. Zij zitten duidelijk op een hoger niveau Tegen hen zal ik straks op remise probe ren te spelen. Bronstring zal het dan wel weer laf noemen als Ik alles zal afruilen, maar tegendle crackshebikgewoon geen andere keus. Tegen hen ben ik gewoon nog niet in staat om schoonheid aan het spel toe te voegen, dus zal ik gewoon om de punten spelen. Wat dat betreft heb ik dacht ik de juiste wedstrijdinstelling. Of ikprofwil worden? 'tlsdevraagof ik er wat mee kan verdienen. Maar laat ik eerst maarzorgen dat ik uit dienst kom. Hoe eerder hoe beter". HEINKENSZAND - De supportersclub van Jan Raas zal zondag na afloop van de Regenboogkoers in Heinkens^and de Nederlandse wielerkampioen bij de profs huldigen. De huldiging van Raas gebeurt in het Geveltje en begint om half acht. De volledige TI Raleighploeg zal deze avond present zijn. SAS VAN GENT - Kennelijk wndc Scheldestroomzwcmmer Pïeter Pol derman gisteravond in het Sas van Ge- ■tse zwembad de concurrentie niet het achterste van zijn tong laten zien. Want de 10.45.3, die de kleine Bressiaanse scholier tijdens de eerste plaatsings- wedstrijd voor de Zeeuwse lange baankampioenschappen op de chro nometer liet zetten, kan niet anders dan als een dwaalspoor worden gezien. Want deze tijd ligt een kwart minuut boven het Zeeuwse record van Vlissin- ger Jaap Keijmel en als Pieter Polder man gelijk heeft („Volgens mij is het record al 10.20.3". verzekerde hij voor dat hij in het Sasse bad sprong) dan bleef hij er 25 seconden boven.... Zeer waarschijnlyk zal Polderman, vo rig jaar de verrassing op de lange baan- wedstrijden, met zyn 10.45.3 nog wel by de beste zeven Zeeuwse zwemmers zyn. die volgende week dinsdag en donder dag lr. het Axelse bad duiken (daai wordt namelyk de Zeeuwse titelstrijd afgewerkt) maar de Scheldestroom- crawler zal dan toch heel wat sneller op de 800 meter moeten zyn om nog in de prijzen te vallen. Misschien verovert ook Bruinvis zwemmer Edwin de Causemaecker met zyn 10 54.8 nog een plaatsje in Axel. maar dan moeten de cracks van 'boven' de Westerschelde toch wel erg matige tijden op het scorebord brengen. En daar zien we vooral de Luctorianen John en Peter de Lange en Rob Geer vliet, alsmede Jaap Keymel van Storm vogel, Frank Lucasse en Roel Veenstra (als hij vrij kan krijgen) van Ganze niet voor aan... Wellicht had ook Kees Hamelink van Bruinvis nog een kansje gehad om zich voor de finale te plaatsen, als hij zijn krachten wat beter verdeeld had. Nu wilde hy zo lang mogelyk vóór Polder man blijven zwemmen: dat lukte 200 meter, daarna bleek, dat de Bruinvis te snel was weggegaan. Bij de dames, die voor 1500 meter kwa lificatie het water in moesten, lijkt de finaleoogst in Sas van Gent iets groter: Magda Tiggelhoven van Bruinvis lijkt met haar 22.44.1. hetgeen een verbete ring van het Zeeuws adspirantenre- cord van Scheldezwemster Miriam Overdulve betekende van 0.8 seconde, de beste kansen te hebben. Misschien dat ook Karin Clemminek van Schelde en Paula Buysse van Scheldestroom nog een kans maken met hun 23.19.0 en 23.19.6, waarheen beide meisjes elkaar opjoegen. \an 'boven' de Schelde staatechtereen handvol meisjes te dijingen om die fi nale in Axel te bereiken. Van Storm vo gel Vlissingen onder anderen Cora Sol- leveld, Carla Wïllemsen misschien ook WUma Roozeboom, vanLuctor Jolanda Spruyt en Martina Froyen en van Zee- landia uit Kruiningen Addie Dek. die vorig jaar ook tot de beste zeven be hoorde. Of Miriam Overdulve van Schelde haar kansen komt verdedigen in Axel is niet zeker: volgens José Clemminek van Schelde had ze wel ingeschreven voor de 800 en 1500 meter, maar ze was in Sas van Gent niet komen opdagen. Wie wel definitief zal ontbreken is Els van Tar tenhove, de vroegere Braakmanster. die dooreen hardnekkige armblessure niet meer aan wedstrijdzwemmen kan doen. Het betekent een gevoelig verlies voor de Zeeuwse dameszwemmerij. De uitslag van de 1500 meter bij de da mes luidt: 1 Magda Tiggelhoven (Bruin vis) 22.44.1 (nieuw Zeeuws adspiranten- record); 2 Karin Clemminek (Schelde 23.19.0; 3 Paula Buysse (Scheldestroom. 23.19.6; 4 Yvonne Klasen (Bruinvis; 24.02.5; 5 Annemarie Scherbyn (Schel destroom) 24.52.1. Uitslag 800 meter he ren: 1 Pieter Polderman (Schelde stroom) 10.45.3; 2 Edwin de Causemaec ker (Bruinvis) 10.54.8; 3 Kees Hamelink (Bruinvis) 11.07.1; 4 Dick de Braai (Bruinvis) 11.43.2; 5 Antony Ploegaert (Braakman) 12.13.6; 6 Henk Ramondt (Bruinvis) 12.23 6: 7 Joris Dehulstei (Bruinvis) 12.28 2; 8 Theo van Oeffelen (Scheldestroom) 13.10.9. PIETER POLDERMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10