Marathongoud voorde onbekende Cierpinski hoogspringen: Pool won Geweldige verrassing bij VOETBALGOUD VOOR DDR TEGEN MAT POLEN Stones bedreigd HERMENS' BENEN ZATEN VAST... PZC/sport9 AMERIKAAN STONES BLEEF MAAR LIEFST TIEN CENTIMETER ONDER WERELDRECORD AMERIKANEN BEPAALDEN TEMPO, MAAR: MONTREAL - Niet alleen de Frans-Canadezen waren zaterdag kwaad op Dwight Stones, ook de weergoden moesten blijkbaar niets hebben van de hooghartige houding van de Amerikaan. Zij waren er namelijk voor verantwoordelijk dat de man. die almaar beweerde dat hij de enige favoriet was. genoegen moest nemen met een bronzen medaille. ..Toen het flink begon te regenen, wist ik dat ik in grote moeilijkheden zou komen. Mijn aanloop- en afsprong- techniek komen niet tot. zijn recht op een gladde aanloop. Ik voelde er bovendien niets voor om enige ledematen te breken en daardoor enkele jaren achterop te raken. Jullie hebben toch gezien dat ik niet echt heb gesprongen? Geloof me. als het goed weer was ge weest, had ik hier mijn wereldrecord gebroken", klonk het toch weer overmoedig. „Ik ben ook niet van plan om wat aan mijn techniek te gaan sleutelen, zodat ik bij slecht weer misschien tot betere resultaten kan komen. Als hel over vier jaar in Moskou weer regent, dan zie ik wel weer. Ik word dan w eer geen olym pisch kampioen", zei Stones, die inder daad waarschijnlijk nooit die hoogste trede zal bereiken, want de traditie leert dat de weergoden blijkbaar een hekel hebben aan de olympische hoog- springfinale. die al vaker onder moei lijkeomstandigheden afgewerkt werd. Door hel falen van Stones die genoegen moest nemen met een spiong die maai liefst tien centimeter onder zijn wereld record van 2 1 meter lag. kon de pas 19-jarige Pool Jacek Wszola voor een geweldige verrassing zorgen. ..Ik ging overigens pas aan goud denken toen het flink begon te regenen"., zei de voiig jaar nog als junior acteiende Wszola. Hel goud kon hem haast niet meer ont gaan. want zow el de 2.14. 2.18. 2.21 als 2.23 meter nam hij in de eerste poging. Op die laatste hoogte viel Stones weg. De Kus Budalov gokte nog even door twee pogingen op 2.25 meter te doen. maar ook hij moest afhaken, zodat tot grote tevredenheid van het Canadese publiek de pas 20-jarige Greg Joy uit Vancouver overbleef als enige belager van Wszola. Tevredenheid, die oveisloeg in ovaties bij Joy s geslaagde dei de poging op 2 2 metei De Canadees had ochtei aanzien lijk meei spiongen gebruiktdan Wszola. zodat hij na de 2 25 metei van de Pool twee keer gokte op een hoogte van 2 27 metei Een te gtote hoogte ondei deze omstandigheden Er was zaterdag nog een man die de door Stones veroorzaakte Ameri kaanse deceptie had kunnen goedma ken: 1500 meter-loper Rick Wohlhuter. Wohlhuter was echter kansloos tegen de Nïeuwzeelander John Walker, de Belg Ivo van Dammeen de Westduitser Paul Heinz Wellmann, die in deze vol gorde de medailles voor zich opeisten. Estafettes Nadat het kogelsto ten bij de dames geëindigd was in een verwachte zege van de Bulgaarse we- reldrecoidhoudster Ivanka Christova i21.16 nu was het zaterdag tijd vooi de grote finale in de vorm van viei estafetr tes Nog één keer flitsten ze voorbij: do atle ten die een belangrijk deel van het olympisch atletiektoernooi hadden beheerst. De gouden Annegret Richter, Barbel Eckert, de tweevoudige olym pisch kampioen AlbertoJuantorena.de in Montreal afscheid van het olympi sche gebeuren nemende Renate Ste elier en Valerï Borzov. Kortom. een select gezelschap, dat nog een laatste optreden verdiende in die estafette-finales waaruit nog één we reldrecord - Oostduitse dames op de 4x400 m in .19.2 - en in totaal twee Oostduitse en twee Ametikaanse gou den medailles rolden Het was In de slromende regen liepen de deelnemers aan de zwaarste ren van de Olympische Spelen 'de marathon Frank Shorter izilver2de links) nam in het begin phase van de wedstrijd de leiding. V.l.n.r. de Fin Viren, Shorter en ae Oostduitser Waldemar Cierpinski, die goud won. (Van een speciale verslaggeveri MONTREAL - De laatste tonen van het Oostduitse volkslied waren zaterdaga vond in Montreal nog maar amper weggestorven, toen de plaat opnieuw op de draaitafel kon worden gelegd. Praktisch op hetzelfde moment dat de 12 jaar geleden als troetelschijf gepre senteerde tophit van deze Olympische Spelen had weerklonken voor het dames-estafettekwartet, keerde een waardie afscheid van het boeiende aUe- doornatte Waldemar Cierpinski terug tiektoemOOi. in het olympisch stadion. Een oorver dovend gejuich brak los. Daarmee Met name Amerika maakte tijdens die kreeg Waldemar Cierpinski hij dit jaar een persoonlijk record had gelopen van 2 12. maar daar hield ook alles mee op Lijdensweg estafettefinales nog wat goed via een zege van de heren op de 4x100 en 4x400 meter Een dubbele triomf, die zeker na de deceptie op de individuele sprint bij zonder welkom was. Glance. Jones Hampton en Riddïck namen duidelijk revanche voor hun in dividuele nederlagen, zoals op de 4x400 meter Frazier. Brown. Newhouse en 000 toeschouwers de terechte ovatie voor een formidabel gelopen mara thon. w aarin hij niet alleen de gedood verfde favoriet Frank Shorter naar het tweede plan had verwezen, maar de ruim 42 kilometer bovendien voltooide in de onder deze omstandigheden on waarschijnlijk snelle tijd van iets min der dan twee uur en tien minuten. Tot voor zaterdagavond kende prak- Parks dat deden Ditmaal was er geen tisch niemand het bestaan van deze Shorter die in de aanval ging. Aanvan kelijk leek niemand in staat het solo optreden van de Amerikaan te beant woorden. maar tot z'n eigen, niet ge ringe verbazing sloot die voor hem on bekende Oostduitser toch weer aan. De komst van Cierpinski doorkruiste Ofschoon in hoge mate teleurgesteld echter duidelijk de plannen van Frank over zijn gemiste kans op een tweede shorter, die. evenals vier jaar geleden olympische titel, had de sportieve ver- jn Munchen. de race in een vroegtijdig liezer Frank Shorter geen aanmerkin- stadium wilde heslissen. Maar op- gen op de geslaagde coup van Waldemar nieuw vergiste de Amerikaan zich Cierpinski. ..Hij liep fantastisch Zij lijd deerlijk in het weerstandsvermogen is bovendien formidabel. Het parkoers Van Waldemar Cierpinski. Shorter: was vrij heuvelachtig Op een normaal „Na zo'n 30 kilomter dacht ik hem te parkoers zou hij zeker zijn uitgekomen kunnen lossen, maar tot m'n eigen ver- op een tijd van rond de 2.05" Ter verge- bazing sloot hij even later weer aan", lijking: het officieuze wereldrecord is Die mentale klap is Shorter in feite niet meteen tijd van 2 08 6 al sinds 1969 in meer te boven gekomen. Waldemar handen van de Australiër Derek Clay- cierpinski onderkende haarscherp de afgenomen zelfverzekerdheid van de hoofdrol voor de Cubaan Juantorena. die als Cuba s slotloper voor een onmo gelijke taak stond nog iets toe te voegen aan zijn twee gouden medailles Bij de dames zorgde de Oostduitse sprint-elite ervoor, dat Renate Stechei toch met een gouden medaille afscheid mocht nemen van de topsport. In de es tafette moest West-Duitsland zich ech- tei met zilver tevreden stellen Dat de DDR op de 4x400 metei dames zou heersen, stond al bij voorbaat vast. Ma- letaki. Rohöe. Stieidt en Brehmei maakten ook de verwachting waar. dat een nieuw wereldrecord gescoord zou worden .19.2 Oostduitser, die dinsdag 26 jaar wordt. Zeker voor de buitenwacht kwam de triomf van Waldemar Cierpinski daarom ook als een volslagen verras sing. Maardatgold ook min of meer voor Frank Shorter, de olympische kam pioen van vier jaar geleden, die in na volging van Abebe Bikila voor de tweede achtereenvolgende keer het meest slopende onderdeel van de atle tiek op zijn naam had willen schnjven „In Munchen rekende ik nergens op zou Frank Shorter later zeggen. ..maar hier had ik het goud min of meer voor mezelf gereserveeid Die Oostduitser kende ik nauwelijks Ik wist alleen dat Toch waren het aanvankelijk voorna melijk de Amerikanen William Rod- gers en Frank Shorter die het gezicht bepaalden van deze slopende martel gang. Onder impulsen van dit tweetal ontstond reeds na vier kilometer een kopgroep van 21 lopers, waartoe op dat moment ook Jos Hermens behoorde. De Amerikaan en nam vervolgens zelf het initiatief. Op dat moment verscheen de Oostduitser ook voor de eerste keer op kop. Kon Frank Shorter de eerste tem poverhoging van Cierpinski nog beantwoorden, toen de Oostduitser pal daarop opnieuw van hem wegliep, moest Frank Shorter het antwoord op in een marathon debuterende Nijme- die tempoversnelling schuldig blijven, genaar moest echter na 15 kilometer Toch zag hel er aanvankelijk nog even afhaken en zou tenslotte als 25e finis- naar Ujt, dat Shorter opnieuw aanslui- hen. Beurtelings verschenen Shorter t,ing zou krijgen, maar toen de kloof en Kodgers, vooral hij. op kop. Slechts eenmaal meer dan 150 meter bedroeg, sporadisch werden zij afgelost door de was het weerstandsvermogen van Zweed Ove Bengtsson en de Nieuwzee- Frank Shorter definitief gebroken, lander Jack Foster. Waldemar Cier- De laatste acht kilometer werden voor pinski was op dat moment nog een der Waldemar Cierpinski een ware triomf- reinige naamlozen in de kopgroep. toCht Zonder ook maar een moment te In die situatie zou echter snel verander ing komen toen een plotselinge tempo verhoging van Ftank Shorter de kop groep rond de 18e kilomter uiteen rafel de Slechts zeven lopers bleken uitein delijk bij machte de 27-jarige Amen- MONTREAL - Voor Jos Hermens is zijn eerste kennismaking met de marathon zeker niet de laatste. Of schoon de zaterdagavond in Mon treal debuterende Nijmegenaar in hoge mate ontevreden was over zijn klassering (25e in 2.19.481 w as daar duidelijk geen aanleiding toe. De tijd van Hermens lag immers slechts iets minder dan drie minuten boven het nationale record van 2.16.53 dat Henk Kalf vorig jaar in Amsterdam vestigde. Het pleit bovendien voor het karakter en hel doorzettings vermogen van Hermens dat hij er niet de brui aan gaf op een moment, dat hij in grote moeilijkheden ver keerde. Die situatie ontstond reeds na 15 ki lometer. loen hij weei dat onaange name gevoel m zijn benen voelde, dat hem eigenlijk het hele jaar al parten speelt. Datzelfde gevoel had ik ook op de tien kolometei Het is net of mijn benen dan ineens vastzitten Ik weel gewoon niet wat daarvan de ooi/aak kan zijn Nu kreeg ik dat na /o n 15 kilometer Even heb ik getwij feld of ik toch nog zou proberen met de kopgroep mee te gaan of dat ik mijn eigen wedstrijd zou blijven lo pen Ik heb uiteindelijk gekozen voor het laatste. Vanafdat moment heb ik constant alleen gelopen Veel atleten zouden onder soortge lijke omstandigheden in de bezem wagen zijn gestapt. Niet echter Jos Hei mens Zijn verklaring daarvoor: ..Ik zou het vooral tegenover Roelof Veld vreselijk laf hebben gevonden Als marathonloper weid hij immers dooi het NOC afgewezen, terwijl ik hier wel de marathon kon lopen, on danks het feit. dat ik nooit een tijd heb neergezet. Daarom wilde ik er per se niet uitstappen. Voor mij wa ren de klimatologische omstandig heden overigens bepaald niet ongun st ig. In bepaalde opzichten zelfs ideaal. Door die regen zat er veel zuurstof in de lucht Vooral daarom ben ik ontevreden over mezelf verslappen, ijlde de nauwelijks door de inspanningen getekende Oostduitser richting Olympisch Stadion. Opge zweept door het enthousiasme van de toch erg Amerikaans-gezinde Canade zen bleek hij bij binnenkomst in het sta- kaan in zijn jacht op olympisch goud te dion zelfs nog gemakkelijk in staat een volgen Onder hen bevond zich opnieuw extra ronde af te leggen Waldemar Cierpinski. de opmerkelijk soepel lopende sports tudent uit Ha lie Drpctntip I icmnnt die zich nog steeds schuil hield in de r,caiduc uaillUlll achterhode. Maar dat gold ook min of Een hoogst opmerkelijke prestatie za- meer voor Lasse Viren. Ove Bengtsson. terdagavond in Montreal leverde onte- Jeiome Drayton, Shivnath Singh en genzeglijk Karei Lismont. De Belg. Karei Lismont die als eerste van de wiens eezondheid nog duidelijk te wen- acht het hoge tempo met langer kon Sen overlaat, finishte uiteindelijk als volgen, die het slopende kopwerk over- derde, nadat hij als eerste uit de kop- lieten aan William Rodgers en Frank groep was gelost Vanuiteen vrijwel uit- Shorter Aanval Shorter De terecht met complimenten zwaaiende Walder Cierpinski zou zijn verbluffende tijd later voor een niet ge ring deel terugvoeren op de Ameri kaanse ondernemingslust. „Zelf re kende ik me met tot de kanshebbers. Daarom heb ik ook geen initiatief ge nomen maar alleen geprobeerd zo lang mogelijk bij te blijven Rond de 25 km-passage was het opnieuw Frank zichtloze zesde positie bereikte hij in de laatste kilometers echter alsnog een bronzen klassering Gniffelend consta teerde de frêle Belg later: ..Echt moe ben ik niet eens Door een gebrek aan train ingskilometers miste ik echter de kracht om te versnellen Daarom kon ik het tempo van de kopgroep ook niet volgen toen Frank Shorter in de aanval ging. Na mijn tweede plaats in Munchen ben ik echter dolblij met dit brons, Ie dereen had mij tenslotte al afgeschre ven" MONTREAL - Het Poolse voetbal is een beetje blase. Vermoeid en verza digd in ieder geval. De olympische kampioen van 1972. de bronzen medaille-winnaar uit hel uereldkam- pioenschapstoernooi van 1974. het elf tal dat in Chorzow Nederlands reputa tie aan het wankelen bracht, werd za terdagavond opgerold in de eindstrijd van hel voetbaltoernooi. Tegen Oost-Duitsland werd de finale verloren met 1-3. maar wat de Polen nog veel meer pijn moet hebben gedaan, was dat zij werden verslagen dooreen elftal dat hei voetbal speelde waaraan Polen zijn reputaüe heeft te danken Kazimierz Gorski kan zijn elftal niet meer inspireren. De coach maakte bo vendien voorde wedstrijd een afschuwe lijke fout. Hij verving zijn boomlange centrale verdediger Jerzy Gorgon dooi Hnryk Wieczorek. Gorski ging ervan uit dat Gorgon, 27 jaar 1 meter 92 en bijna 100 kilo zwaar, op het gladde en slechte veld niet zou zijn opgewassen tegen de door hem gevreesde vlugge Oostduitse aanval. Wieczorek is een kleinere en snellere speler, maar rond de. op het laatste moment, mgevoede centrale verdediger speelde zich vooral in het eerste kwaruer voortdurend panische situaties at De Poolse coach hinkte bovendien op twee gedachten Gorgon werd vervan gen, maar hij liet Jan Tomaszewski, ooit de held van Londen, staan. De doelman van LKS Lodz, qua postuur en gewicht het evenbeeld van Gorgon, vond voor zich een lotaal gedesorganiseerde linie en bleef zelf. vermoedelijk daardoor, uiterst kwetsbaar In het eerste kwartier penetreerden de Oostduitsers drie keer in de Poolse defensie In de eerste mi nuut al trof de absolute lutblinkei Hartmut Schade de paal. daarna maakte hij de openingstreffer en voor het eerste kwartier was verstreken zette hij. in samenwerkmg met Lówe. Hof fman op het goede pad voor het tweede doelpunt Na veertien minuten was het 2-0 voor de Ooslduilsers. na negentien minuten verving Gorski Tomaszewski door Piotr Mowlik. maar toen was er niets meer te redden. De race was al gelopen, zij het op een wat merkwaardige en voor de Po len even onthutsende als ontluisterende manier Oost-Duitsland hield zijn tegenstan der een spiegel voor. maar het was er én waarin de Polen zichzelf niet meer terugvonden. Wat zij wel zagen was een elftal, dat speelde zoals zij het tot eind 1975 deden. Tien van de elf Polen werden derde bij het w-k van Mün- chen, vijf van hen waren al eens olym pisch kampioen, alleen Gadoeha ont brak uit de ploeg, die Nederland in horzow afstrafte. Maar van de fris heid van dat elftal was niets meer over. Na de rampzalige eerste twintig minu ten verging het de Polen voor 71 000 toe schouwers iets beter Er leek zelfs per spectief te ontstaan nadat Szarmaeh uit de spits verdween, waar de ervaren rot ten Doemer en Kurbjuweit hem volle dig inpakten. Polen kwam een kwaruer na rust. door een kopbal van Szarmaeh zelfs op 1-2. Polen was nog niet verloren, temeer niet omdat duidelijk werd. dat zelfs de perfecte atleten uit de democra tische republiek op een dergelijk zwaar veld iets van hun mobiliteit verloren, Kracht en conditie hebben namelijk hun beperkingen. Het elftal van Gorski ging duwen met alle mankracht. De concentratie van spelers op de Oostduitse helft werd zo groot dat de machine zichzelf tot stil stand bracht Daarvan profiteerde de middenlijn wat met de bal en plaat- Reinhard Haefner zes minuten voor tijd Zmuda klungelde enkele meters achter ste hem tenslotte tegen Haefner. die ra zendsnel doorspnntte en scoorde 3-1. moest de Oostduitse doelman Jurgen Croy alles op o aanvallende Polen te weerstaan. Hel lukte hem uitstekenc les zetten om de heftig MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 MONTREAL - De wereldrecord houder hoogspringen, de Ameri kaan Dwight Stones, is zaterdag middag met de dood bedreigd. Tij dens de finale belde een onbekende het Olympisch Stadion om te vertel len dat hij Stones in het stadion zou neerschieten. „Ik was dan ook doodsbang toen ik naar het erepo dium moest om de bronzen medaille in ontvangst te nemen", vertelde de Amerikaan later. Dwight Stones werd na afloop van zijn sprongen onmiddellijk door vier politiemensen opgewacht, die hem in de catacomben brachten, waai ze hem op de hoogte stelden van de tele fonische bedreiging Zij stelden Sto nes voor om in de catacomben te blijven Stones volgde het advies op maar verscheen - overigens uiterst nerveus-later wel op het eiepodium. De bedreiging is ongetwijfeld het ge volg van de uitlatingen, die Stones eerder vorige week deed met betiek- king tot de Fians-Canadezen. vooi wie hij geen goed woord over hjd Vrijdagavond na de kwalificaties hoogspringen kon in het olympisch doip een rel rond deze zaak nog in de kiem worden gesmoord. De telefoni sche bedreigmg leert echter dat de beledigingen van Stones hard zijn aangekomen bij de Fians- Canadezen Dat werd ook duidelijk tijdens het springen en op hel mo ment dat Stones, die nu ontkent dei- gelijke uit latingen te hebben gedaan het brons in ontvangst nam Als 'bewijs' voor het feit dat de jour nalisten zijn beledigingen zouden hebben verzonnen. verscheen Dwight Stones zaterdag in het sta dion niet een shirt, waarop in duide lijk leesbare letters stond: „Ik hou van de Frans-Canadezen", hetgeen aanleiding voor een nieuwe rel werd. Stones ..Ik kreeg van mijn plocglei ding te horen, dat ik een andei shii t moest aantiekken. anders zou ik uit de wedstrijd woiden genomen Op zijn vraag of nu bekend was wie hem telefonisch had bedieigd zei de veel vuldig ïebelleiende Ameiikaan Het zou me niets veiwondeien als dat telefoontje afkomstig is geweest van onze ploegleiding Op de foto's van boven naar beneden: Polens Jacel Wszola ivint hel hoogspringen de icinnen vier maal 400 meterploeg van Amerika ivlnr) Neivhouse, Brown. Parks en Frazier). en de unnnaar van de 1500 meter, de Nieuwzeelander John Walker. Tioeede iverd de Belg Ivo Vandamme (103), derde de Westduitser Wellmann 11461.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9