Zege van 'Cees Karakter' in de zware ronde van Oud-Vossemeer Schot Andey Keith wint 1 e marathon van de bollenstreek i-2J Uitslagen ronde Oud- Vossemeer DE EERSTE PLAATS IS VOORAL EEN OVERWINNING OP ZICHZELF Zwemmarathon Anna Paulowna Ramljak niet beschikbaar H00GEND00RN WINT RONDE RIDDERKERK K0UWENBERG: DUBBELE ZEGE IN DORDRECHT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 De uitslagen lulden NIEUWELINGEN: 1. a Akkermans. Zevenbergen. 30 km in 45.23; 2. OP25SEC. A. v. d. Poel. Hoogerhelde. 3 op40 i sec. R. Lemmens. Veldhoven; 4 op 58 sec. G. Lazeroms, Zegge. 5 J Hanegraaf. Rijsbergen. 6 S Strijbosch. Best; 7 J van Asten, Val- kenswaard. 8. L. de Bruin. Halsteren. 9. B v d. I Boom, 12. A. Kooy, Halsteren; 1313 R Wirex, Sprundel; 14. R. v d. Steen. Etten-Leur; 15 P. Arnouts, Rijsbergen, 16. J Lammerts. Bergen opZoom; 17. H. van Dalen.Lepelstraat; 18.H. Kerstens, Oudenbosch. De al vroeg in de wedstrijd ontstane kopgroep begint aan het zwaarste gedeelte van het parkoers OUD-VOSSEMEER - Honderden nieters voor de finish zat Cees Spaans al rechtop. Terwijl hij rustig door pedaleerde stak hij zijn armen in de lucht en sloeg hij zijn handen in elkaar. Een ritueel dat hij enkele keren herhaalde. De kleine amateurwiel renner uit 's-Gravenpolder was uitzinnig van vreugde. Hij glim lachte zo breed dat hij zijn oren dreigde in te slikken. De over winning in het criterium te Oud-Vossemeer betekende veel voor hem. Niet alleen bewees hij de beste te kunnen zijn van een ijzersterk deelnemersveld, Cees Spaans liet ook zien wat er met karakter bereikt kan worden. De zege op het eiland Tholen was vooral een overwinning op zichz elf. Vier jaar geleden smakte hij in Nieuw-Vossemeer. het Brabantse plaatse dat op een steenworp afctand ligt van het dorp waar hij zaterdagmiddag zegevierde, tegen de weg. Het kromme stuur boorde zich diep in zijn buik. Spaans, zo bleek in het ziekenhuis, zou zijn milt moeten missen. Het leek het einde te worden van een wielercarriere, want de milt. is voor een sportman een zeer belangrijk lichaamsdeel. Cees kon het fietsen wel vergeten, zeiden de heren medici Maar Spaans had daar hele andere gedachten over. Öp de dag dat hij uit het ziekenhuis werd ontslagen zat hij al weer op zijn stalen ros. Zijn eerste gang thuis was naar de schuur. ..Even op de fiets zitten", zei hij tegen zijn ouders. Ze konden hem er niet van weerhouden dal hij - tegen alle adviezen van de doktoren in - 'even een blokje om' ging. Het werd een fikse trainingsrit. Vanaf dat mo ment was het duidelijk: Cees Spaans zou het fietsen nooit laten. De grote vraag bleef echter of hij in staat zou zijn prestaties te leveren. Dat duurde lang. Pas dit seizoen boekte hij zijn eerste overwinning: inTemeuzen. Za terdag voegde hij daar een tweede aan toe. Overwinningen die het resultaat zijn van keihard trainen. Spaans traint in Zuid-Beveland altijd samen met de be roepsrenners Raas. Bal. Priem. Schip per en Blok. De profs bereiden zich voor op zware klassiekers, Spaans op het kleinere werk. Daar is karakter voor no dig en slechts mondjesmaat levert het zichtbaar resultaat op. Weliswaar is Spaans in bijna iedere koers de strijd- lustigste renner en eindigt hij vrijwel al tijd bij de eerste tien. maar in de wieler sport tellen nog steeds alleen de over winningen. Nu die er langzaam maarze ker ook beginnen te komen, wordt dui delijk dat zijn aan het ongelooflijke grenzende doorztelüngsvermogen vruchten afwerpt Meer inhoud „Deze overwinning vind ik geweldig", vertelde de renner van de Bossche Slaalbouw-formatie „Het is heerlijk als je kan winnen, wanneer er zo n sterk rennersveld aan de startkomt". Zielsge lukkig voegde hij er aan toe „Ik heb dit seizoen meer inhoud gekre gen Dat komt vooral omdat ik altijd in het vooijaar met de beroepsrenners meetram. Dat is een enorm verschil. Verder heb ik meegedaan aan de krachttraining van Theo Middelkamp. Dal kun je erg goed merken". De zege in Oud-Vossemeer sterkt Cees Spaans in de opvatting, dat hij eens zijn droom, toe te kunnen treden tot de ran gen van de beroepsrenners, kan verwe zenlijken. Sommigen twijfelen na veer tig overwinningen in een jaar nog of ze de stap wel aankunnen. Spaans denkt er na twee keer de bloemen te hebben ver overd al serieus over. In de wielerwereld wordt daar wel eens vreemd tegenaan gekeken. Hoe kan zo n renner professio nal worden, vraagt, men zich verwon derd af. Ze kennen CeesSpaans dan niet goed genoeg. Traint hij nu al als een be- ropsrenner dan zal hij - als het moet - voor twee profs trainen En bovendien hoe enthousiast de 's-Gravenpolderse vechtjas, zoals hij doorgaans wordt ge noemd. ook lijkt, hij is zich bewust van zijn beperktheden. „Tja. ik ga er toch steeds serieuzer over denken om ooit nog eens prof te worden", vertelde hij zaterdag „Natuurlijk ga ik dan geen Parijs-Roubaix rijden en het formaat van een Jan Raas zal ik ook nooit berei ken Het lijkt me alleen maar leuk om dat ook eens meegemaakt te hebben. Ik zou dan koersen in Nederland en België gaan rijden Maar ik wil w el bij een klein ploegje komen Geen Raleigh of iets dergelijks, maar een sponsor voor één renner, waardoor ik sociaal verzekerd ben". Cees Karakter ."Vlet dezelfde vastberadenheid, waar mee hij na zijn dramatische val weer op de fiets stapte is ('ces Karakter nu van plan over le stappen naar de 'grote mannen". Zijn snode plan zal ongetwij feld menige wïelerliefhebber de wenkbrauwen doen fronsen, maar dat was ook het geval toen hij besloot om zonder milt toch wielersport te blijven bedrijven Hij was er zaterdagmiddag in ieder ge val wel bij toen al na vijf ronden de be slissende ontsnapping tot stand kwam. Na een premiesprinl viel er een klein gaatje tussen een kopgroep van tien renners en het grote pelotonl Nu ge beurt da t bij het spurten om premies wel eens meer en doorgaans wordt zo n kleine afstand snel overbrugd. In Oud- Vossemeer lukte dat niet. Op de dijk naar de finish toe stond een verraderlij ke. harde wind die de coureurs schuin in het gezicht woei De tien renners. Ad Cloots, Jan Damen, Bart van Est. Thijs Fase. Gerrie van Ge- rwen, Jackie de Goede. Jan Jonkers, Bram Geense, Cees Spaans en Ad van Treijen. reden rondenlang met een voorsprong van slechts honderd meter voor het peloton uit. In die grote groep zaten nog heel walgerenoinmeerde cou reurs De trekpleister, eigenlijk, waar voor heel wat toeschouwers naar Oud- Vossemeer waren gekomen Matje Dohmen. winnaar van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Nico Hilber- dink. Ton ter Harmsel, Jules Bruessing en Zeeuwse lopamateurs als Heddy Nieuwdorp, Peter Gödde en Tonnie Huijzen rekenden er kennelijk op dat zo n vroege ontsnappuig geen kans van slagen zou hebben De eeuw ige fout van Nederlandse amateurs ze denken te veel en proberen met zo w einig mogelijk inspanning, zoveel mogelijk resultaat te halen Spaans: „We hebben heel lang. maar een heel klein gaatje gehad. Maar Jon kers. Fase en Van Gerwen reden enorm hard op kop. In het begin heb je altijd een paar renners, die zo hard rij den. De andere komen er dan niet aan te pas. Dat was nu ook zo. Toch stond ik er van te kijken dat niemand uit de groep bij ons kon komen. Ik keek af en toe om en dacht dan: zo meteen springt er wel een weg. Vooral ook omdat er nog een paar grote namen bij zaten". Het lukte echter niet. Af en toe sloegen renners als Dohmen wel eens een gaatje van vier. vijf meter, maar dat was te weinig om aan de greep van het peloton te ontkomen Bovendien was het par koers té lastig om rondenlang alleen aan kop te rijden naar een kopgroep toe Daarom bleef de kopgroep, waaruit Geense met pech en Cloots wegvielen, vooruit en was de wedstrijd snel beslist. De koers was daarom niet zo aantrekke lijk voor het publiek als voorgaande ja ren het geval was. De kopgroep probeerde door tempover- snellingen de aansluiting met het pelo ton tol stand te brengen Dat had een verbrokkeling tot gevolg. Bart van Est. Thijs Fase (die het allebei een keer al leen probeerden). Gerrie van Gerwen, Jackie de Goede en Cees Spaans kwa men als eerste btj de kopgroep. Jonkers en Damen volgden iets later en alleen Van Treijen ging ten onder in dit tem- pogeweld. Met nog vijf ronden te rijden sprong Cees Spaans weg uit het peloton. Nico Hilberink. Piet Franken. Ger van 't Ge loof en Ad Verstijlen volgden hem in zijn spoor. Dat was bijzonder gunstig, want deze gedubbelde renners wilden best voor een goede klassering rijden en Spaans kwam mede daardoor ver voor de kopgroep uit le zitten. Toen drie ron den voor het einde alle gedubbelde cou reurs moesten afspurten leek het met Spaans gebeurd, omdat hij alleen over he lastige parkoers moest voortploete- ren. Mens van goede wil Hij voelde zich echter sterk en wist dat er achter hem wel naar elkaar gekeken zou worden. De Van Erp-ronners Van Gerwen en Van Est wachtten tot plaat selijk favoriet Thijs Fase in de aanval zou gaan. Hij was wel slimmer. Fase voelde er weinig voor om rappe man nen naar de finish te brengen en bo vendien wist Thijs, een mens van goede wil. ook dat hij de kansen van Spaans, voor wie hij grote bewonder ing heeft, daarmee naar de knoppen zou helpen. De renner uit 's- Gravenpolder won daarom met een voorsprong van 25 seconden de koers in Oud-Vossemeer. Van Gerwen werd tweede voor Thijs Fase. De overwinning van Spaans bracht in deze wedstrijd dan toch nog een sensa tie. waarvoor het tweeduizend man tel lende publiek graag de handen voor op elkaar bracht- Voordat de amateurs van start gingen reden in Oud-Vossemeer de nieuwelin gen en junioren. Bij de nieuwelingen, de jongste officiële categorie van de KNWU na de jeugd, won Akkermans met voor sprong de wedstrijd. Hij reed de 30 kilo meter in 45 minuten en 23 seconden. Bij de junioren liep de wedstrijd uit op een massaspurt. Jan Lammertink uit Wier den was de snelste van de groep voor Theo Appeldoorn uit Roosendaal. Tijd over de 60 kilometer was 1.27.03. Verwonderd iep bleef echter doorrijden, t er iemand bij kwam. Cees Cees Spaans gaat breed glimlachend over de streep i Oud-Vossemeer. Thijs Fase in actie tijdens de ronde van Oud-Vossemeer In de slotfase toonde hij zich een 'mes van goede wil', door geen favorieten naar de meet te rijden en daannee Spaans te helpen bij het behalen van zijn overwinning. NOORDWIJKEKIIOUl' (ANP) - De Schot Andey Keith heeft zaterdag in Noordwijkerhout op overtuigende wijze de eerste marathon van de bol lenstreek gewonnen. Hij had bij de fi nish een oorsprong van bijna vier mi nuten op Nederlands kampioen Co van der Weljden. Met zijn tijd van 2 uur. 21 minuten. 42.6 seconden, bleef hij ech ter meer dan vijf minuten onder zijn persoonlijke toptijd (2.16.12) en ook onder de lijd (2.19.02) waarmee hij net buiten de Britse selectie voor de Olympische Spelen viel. Verwonderlijk was dat niet. want vooral op de open stukken tussen Noordwij kerhout en Noordwijk en op de boule vard in Noordwijk ondervonden de lo pers erg veel hinder van de straffe wind. Andey Keith bc-gon overigens erg rustig. Samen met Co van der Weijden liep hij zijn eigen tempo en bekommerde zich nauwelijks om Barry Kneppers. die di rect na de start een voorsprong had ge nomen. De jonge Noordhollander zou zichzelf echter tegenkomen, toen er twintig kilometer was afgelegd. Twintig kilometer waarin hij het. veld van ruim honderd deelnemers had aangevoerd. Keith liep weg bij Van der Weijden. bleef even bij Kneppers hangen, om er daarna vandoor te gaan. Niemand kon de stojl- vol lopende Schot volgen. Barry Kneppers moest boeten voor zijn vroege inspanningen en viel ver terug. Hij kon ook met bij Van der Weijden blijven en finishte tenslotte als tiende, met een voorsprong van slechts één mi nuut op de eerste veteraan Co van der Weijden hoefde voor zijn tweede plaats niet te vrezen. De rest van de Nader- landse maraihontop (Nederlands re cordhouder Henk Kalf. Geert Jansenen Cor Vriend) was niet van de partij en van de buitenlandse deelnemers kon niet- le veel woworden verwacht, omdat de Britten noch de Westduitsers persoon lijke toptijden achter hun naam hadden staan, die voor Van der Weijden een be dreiging zouden kunnen vormen. De uitslag; 1 Andey Keith (Sch) 2.21.42,6; 2 Co van der Weijden 2.25.30.4; 3 Uwe Schueder (Wdl) 2 30.50,0; 4 Jan den Hollander (Hellas Utrecht) 2.31.36.2; 5 Wim van der Zon fPAC Rotterdam) 2.33.54,2; 6 Jan Honcoop (Hellas Utrecht) 2 34 14.U. 7 Rob Strik BAV Baarn) 2.35.01,5. 8 Ed van Tilborg (Spanlaan Lisse) 2.42.07.2; 9 Piet van Alphen lAAC Amsterdam) 2.42.34,0; 10 Barry Kneppers (Noordkop Den Helder) 2,43 50.2; 11 Robert Kila(Veteranen Ne derland Apeldoorn) eerste veteraan 2.44.49,4; 12 Clive Beauvais (Eng) 2,45.15.2; 13 Christa Vahlensieck (Wdl) eerste vrouw 2.46.26,0; 14 Gert Ridder AAC Amsterdam) 2.49.03.0; 15 Dirk van der Laan Aquillo Winschoten) 2.49.03.0. JUNIOREN: 1. Jan Lammertink, Wlettlen.60 kilometer in 127.03 2. Theo Appeldoorn, Roosendaal; 3 J Thijs. Etten-Leur; 4 P ver helen. Breda: 5 P heeren. Sprundel6. F Bot- remans. Woensdrecht; 7. C Kmjstermanj, bosschenhoofd; 8 R. Haast. Rjsbergen: 9. van Dongen, Breda: 10. C Dletvorst, Bergen opZoom; 11. H. Hoffmans. Moergestel: 12 L Veeke. Bosschenhoofd; 13. C Kokke, Sint- Wllllbrord; 14. D Evers. Sprundel; 15. J. van Meer. Wouwse Plantage; 16. A. van der Poel, Hoogerheide; 17 J Jongsma, Opelnde; 18. P. Hofland, Roosendaal; 19 A. Bongers. Heen ten; 20. C. Hollemans, Bergen op Zoom. AMATEURS: 1. Cees Spaans, Gravenpolder. 100 kilometer in 2 25,03; 2 op 25 sec. Gerrie van Gerwen. Olland: 3 Thlji Fase. Oud Vossemeer: 4 Jan Damen. Ulven- hout: 5 Bart van Est, Dinteloord; 6. Jackie de Goede. Standaardbuiten. 7 Jan Jonkers, Oud-Gastel; 8 op een ronde Ger van t Geloot Oudenbosch; 9. Nico Hildeberink. 10. Plet Franken. Oosterhout; 11. Ad Verstljlen. 8t WiUibrord. 12. Heddy Nieuwdorp. Wemeldln. ge: 13 Jules Bruessing. Amstelveen; 14. To& nie Huijzen, Kloeünge. 15. Barend Hu ven. eers, Amsterdam; 16 John Akkerman, Ze venbergen; 17. Piet van Leeuwen, Zoeterwoi* de; 18. Ad Polak, Heinkenszand: 19. Wlm Je remlasse, Wemeldinge; 20. Eüenne van Kee set. Velddriel. ANNA PAULOWNA - Hans Elzerman en Jolanda Aggenbach hebben zater dag in Anna Paulowna de vrije slag onderdelen van de zwemmarathon, die meetelde voor de zwemkroniek- en Noord-Hollandbeker, gewonnen. Op de 3 kilometer schoolslag geingen de zeges naar Robin Woutermg en Sinie Kok. De uitslagen zijn Heren, 3000 meter, vrije slag: 1. Hans Elzerman iZian VC Den Haag) 36 47,8,2. Wim Mooy <KZC Beverwij ki 37.00,8, 3. Ernst Bekkering (HPC Heemstede) 37.03,2. Dames, 3000 meter, vrije slag: 1Jolanda Aggenbach (Zeemacht/ Noordkop Den ahelder) 36.46,4, 2. Janine Weber (Zian VC Den Haag) 37.41,5, 3. Madelei de Graaff (AVZV Voorburg) 37.45.4. Heren, 300 meter, schoolslag: 1. Robin Woutermg (Zeemacht/Noordkop Den Helder) 46.58,8, 2. Leen Beider (ZV Strijem 47.26,0. 3. Kees Bobbeldyk (ZV West-Friesland) 47.42,0. Dames. 3000 meter schoolslag: 1. Siie j Kok (Njord Haarlem) 49.44.0, 2. Linda Boekelaar (Njord Haarlem) 50.48,7, 3. Monique Bouwens (Njord Haarlem) 5 JAN VAN DER VEEN NAAR ANTWERP FC ROTTERDAM - Jan van der Veen, de I 28-jarige middenvelder van Sparta, heeft een tweejarig full-proff contract getekend bij de Belgische club Antwerp FC. Niet zoals eerder werd veronder steld bii Beveren ROTTERDAM - Het ziet er naar uit dat Feyenoord zeker bij het begin van het voetbalseizoen niet kan beschikken over Mladen Ramljak. De Joegoslavier werd onlangs in zijn vaderland geope reerd. Nu heeft zich een nieuwe blessure aan het rechterbeen geopenbaard. Za terdag bij een lichte training kreeg de verdediger een hevige pijn vanaf de lies tot de enkel. Men vreest voor een zenu wontsteking. Vandaag (maandag) zal Ramljak zich in verbinding stellen met een neuroloog in het Sint Clara zieken huis in Rotterdam. RIDDERKERK - Co Hoogendoom uit Volendam heeft zaterdagmiddag de prof-wielerronde van Ridderkerk ge wonnen. Hij had een voorsprong van 55 seconden op een achtervolgend drietal, van wie Harm Otlenbros de sprint won. Hoogendoom was met Ottenbros, Vlot en Nini den Hertog na vijftien kilometer koers ontsnapt. Dit viertal nam een ronde (1700 meter) voorsprong. Hoog endoom demarrareerde vijftien kilome ter voor de finish en was niet meer te achterhalen. De uitslag: 1 Co Hoogen doom (Volendam), de 100 kilometer in 2.13.47. 2 Harm Ottenbros (Hoogerhei de) op 55 sec., 3 Wieger Vlot (Wappen- veeni z.L. 4 Nini den Hertog Ermelo) z.L, 5 Vic van Schil (Bel) op 2.05,6 Theo Smit (Halfweg) op 2.25, 7 Gerard Vianen (Kockengem z.t., 8 Hennie Kuiper (Os- sendrecht) z.L, 9 Bas Hordijk (Rotter dam) z.t., 10 Piet van Katwijk (Mill) op 3.15. DORDRECHT - Na vorige week in Se- rooskerke triomfen gevierd te hebben heeft Ame Kouwenberg, de ruiter uit Hoogerheide. weer toegeslagen. Hij be haalde nu een tweevoudige overwinning tijdens het nationale concours hippique in Dodrecht. Met het paard Seven Oax won hij het jachtspringconcours en met Zuco Quota deed hij hetzelfde in een springparkoers volgens tabel A Het concours eenspannen tuigpaarden le verde een overwinning op voor M. Buys- ters met het paard edeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12