Wereldrecordpoging Henk Vink werd een falikante mislukking WINDSURFFAMILIE THIJS BEHEERSTE TITELSTRIJD Evelyn Buërman wint in twee leeftijdsgroepen toernooi DOS PZC/s Lauda levensgevaarlijk gewond op Nürburgrjng Viissingen 0010:2-1 Huijzen won in België MACHINE (2000 cc) RAAKTE TIJDENS MOTORSPRINTS WEL NATIONAAL RECORD IN KLAS TOT 1000 cc MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 sport 11 Christien Vink trekt met haar kleine motortje haar echtgenoot Henk op zijn dubbele Kawasaki naar de start, waar /ty zal Jaap Voskamp bij de Van Veenl Wankel van Peter Zuiver. Volgend jaar wil de proberen het wereldrecord te verbeteren. (Foto PZC) vroegere mecanicien van Jan ae vnes met een zeer speciale sprinter komen. MANNHEIM (SID) - De Oosten rijkse autocoureur Nikki Lauda (27) verkeert na zijn ongeval zondagmiddag tijdens de grote prijs van West-Duïtsland !n di rect levensgevaar. De behande lende arts in het ziekenhuis te Mannheim, waar Lauda naar overgebracht werd. verklaarde na de opname van Lauda: 'Lauda is nog niet bij bewust zijn. Hij heeft de brandwonden van de eerste tot de derde graad aan het hoofd en verschillende breuken, waaronder van het borstbeen ook heeft hij inwendige verwondingen aan de londen en het slijmvlies, ontstaan door sterke rook - en dampontwikkellng bij het ongeluk. Wij hebben gedaan wat binnen ons be reik ligt. we moeten echter afwachten of we het leven van Lauda kunnen red den De verwondingen van de wereldkam pioen lieten 2ich aanvankelijk minder erg aanzien, maar nadat L2uda meteen helikopter naar hei ziekenhuis in Lud- wigshafen was overgebracht bleek dat de brandwonden erger waren dan ver ondersteld was. Bovendien werden ern stige inwendige- en uitwendige verwon dingen zichtbaar. Direct werd Lauda nu naar het ziekenhuis in Mannheim ver voerd waar hij in de afdelüng 'intensive care' werd opgenomen onder de hoede van professor dr. Klaus ppter. De wedstrijd werd ondanks het drama tische ongeval voortgezet. James Hunt werd winnaar in 141.42.7 voor Jody Schechter en Jochen Mass. VLISSINGEN-OOST - Teleur gesteld zat Henk Vink uit Aals meer gehurkt voor zijn motor. Sputterend was zijn 'dubbele' Kawasaki even tevoren onder het finishdoek doorgekomen. De poging om het wereldrecord motorsprint over de kwart mijl met staande start te verbeteren was een falikante mislukking geworden. Het brullende ge vaarte met een cylinderinhoud van tweeduizend kubieke cen timeter was tijdens de wedstrij den in Vlissingen-Oost defect geraakt. Het betekende voor Vink het einde van een illusie. „We waren hier echt naar toe gekomen om het wereldrecord te verbeteren." betoogde de coureur uit Aalsmeer. „Vorig jaar hebben we in Engeland al de snelste tijd van Europa gemaakt met 9.05. Het nationaal record in de lichtere klasse tot duizend cc hebben we hier wel verbeterd. Daarom dach ten we het wereldrecord te kunnen pakken. Maar het zat er niet in. Ik had stuurproblemen. omdat het wegdek niet al te best was." Dat wereldrecord kan Vink best gebrui ken. Met zijn dubbele Kawasaki, waar van kenners de kosten schatten op meer daneen ton, moet hij naam maken. Vink immers is importeur van Kawasaki in Nederland en een wereldrecord met deze motor zou op één slag een enorme hoop publiciteit opleveren Zoalsinvele sporten spreekt ook hier de commercie een stevig woordje mee. Bij vink is dat het duidelijkst, zichtbaar. Een grote equipe mecaniciens omringt de motor van de renner uit Aalsmeer met de grootste zorg. Opzichtig geschilderde auto's volgen de motorcoureur wanneer hij zich verplaatst en dat allemaal om verbetering van honderdsten van een seconde. Een uiterst kostbare onder neming en geen wonder dat Vink na een mislukte poging zegt: „Erg jammer. We hadden echt graag onder de acht secon den willen komen." Er sneuvelde overigens nog wel een we reldrecord in Vlissingen-Oost. In de klasse tot 50 cc kwam Henk Willemse op HPS-Kreidler tot 15.312. Zijn snelste tijd was 15.184 seconden. Weinig spectaculair Op zichzijn motorsprints weinig spec taculair om naar te kijken. In tien tot vijftien seconden leggen de motoren de vierhonderd meter af. Bovendien rijden er vaak diverse klassen door el kaar. waardoor de wedstrijd geen overzichtelijk karakter heeft en nim mer de populariteit zal krijgen van ra ces, waarbij opwindende taferelen te zien zijn en verbeten strijd wordt ge leverd. Een evenement als in Vlissingen-Oost is typisch iets voor kenners. Bijzonder welkom voor het. vijftienhonderd man sterke publiek was dan ook het uurtje pauze om de werknemers van het che mische bedrijf Hoechst in de gelegen heid te stellen van en naar het- werk te rijden. In die tijd mochten de toeschou wers namelijk in het rennerskwarlier kijken naar al het technische vernuft En dat was er volop natuurlijk. Terwijl VLISSINGEN - De voetbalclub Viis singen heeft de oefenwedstrijd tegen ODIO met 2-1 gewonnen. Vooral voor de rust speelde Viissingen een leuke partij. De VCV kwam met vier jeugdspelers binnen de lijnn. Dat waren Marcel Elfe- rich. Ad Seen, A-juniorenspits Johnny Daane en de laatste man van de A-junioren Aart Roelse, die een goede wedstrijd speelde. Hans de Roover keepte een zeer betrouwbare partij. Voor rust kwam Viissingen met 2-0 voor door doelpunten van Ronals Aarnoutse. De eerste goal kwam na een voorzet van Ad Siereveld, de tweede trefir ontstond na een pass van Johnny Daane Na rust scoorde Hans Kerstens voor ODIO het tegendoelpunt. bijna iedereen zich verdrong bij de ma chines van Vink, sleutelde Jaap Vos kamp rustig aan de Van Veen-Wankel van Peter Zuiver uit Den Haag. In alle stilte is Voskamp, die de motor heeft ontwikkeld waarmee Jan de Vries tot tweemaal toe wereldkampioen is ge worden in de 50-cc-klasse, bezig aan het vervaardigen van een supersnelle spnntmotor „Deze motor was stand aard 110 pk," vertelde Voskamp, „maar door een formule, die ik heb ontwikkeld is dat 180 geworden. Het blijft experi menteren, maar elke wedstrijd gaan we een stap vooruit. Voskamp wil volgend jaar echter terug komen met een sprinter met een turbo- lager. „In Eindhoven hebben we al met zo'n motor geëxperimenteerd. Met een turbolager kun je het aantal pk's van 130 opvoeren tot 235." Daarmee moet de Haagse Peter Zuiver, stuntman van be roep. volgend seizoen onverbiddelijk toeslaan. Zoals gezegd zijn sprintwedstrijden voor de leek niet zo bijster interessant. Alleen door de speaker kan het enthou siasme bij de toeschouwers op enigszins nomiaal peil worden gehouden. Maar veel meer dan 'wat gaat ie hard', kan er niet gezegd worden, omdat tienden van seconden met het blote oog niet waar neembaar zijn." Nationale records Overigens werden in Vlissingen-Oost wel enkele nationale records scherper gesteld. Vooral in de klasse tot en met 500 cc, was die recordjacht erg aan trekkelijk. In de eerste serie van twee maal een kwart mijl (éénmaal met de wind mee en éénmaal met de wind tegen) verbeterde Cees van Dongen het record van Aart Baan (11.952 sec) en bracht het op 11.555 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 125,35 ki lometer per uur betekende. In de tweede serie raakte hij dat kersverse record echter al weer kwijt. Toen flitste Ton Pels met een gemid delde van 11.279 over de baan. Aart Baan kon zich niet in de strijd mengen. Zijn Silver Star brandde 's morgens vol ledig uit In de tweede serie probeerde Van Dongen nog wel het record te her overen, maar zijn gemiddelde over de tweemaal 400 meter van 11.37 was net niet toereikend. In de klasse toten met 250 cc kwam Gert Jan Moeskops uit Uithoorn tot 12.858 sec., goed voor een Nederlands record. Henk Vink had wel succes met zijn na tionale recordpoging in de klasse tot en met 1000 sec Hij reed als een van de weinigen onder de tien seconden. Zijn 9.726 (gemiddelde snelheid van 148,9 km/u) betekende een fikse verbetering van het oude record dat stond op 10.496 seconden. Bij de driewielers speciaal was Jan Jan sen uit Wehl op zijn Janton Kawasaki bijzonder snel. Zijn 11.634 betekende een nieuw Nederlands record Het oude record was 12.098 seconden. De gemid delde snelheid van Jansen was 124.5 ki lometer per uur. In de legale straat klasse (standaardmotoren) vestigde Jan Joxhorst met een gemiddelde van 118.002 kilometer per uur een nieuw na tionaal record: 12.23. Twee Zeeuwen Aan de recordwedstrijden namen twee Zeeuwse motorrenners deel. In de klasse tot en met 250 cc speciaal reed Ilsn Moorman uit Viissingen twee runs. In de eerste kwam hij op zijn Yamaha tot 15.266, in de tweede no teerde hij 16.426. Piet den Hollander uit Ooslkapelle reed eveneens twee runs. Zijn Yamaha deed er respectie velijk 15.338 en 16.781 over. Hij nam deel in de klasse tot en met 350 cc spe ciaal. De belangrijkste uitslagen lulden: Recordrit- ten: tot en met 50 cc: 1 Henk Willemse. HPS/Kreidler. 15.312 (wereldrecord); 2 Aalt Toersen Beto Special. 16 121; 3 Fons Kuipers. LWF/Kreldler. 16.748; t/m 125 cc special: 1 Rl- nus Oorebeek. Meurs Maico, 14.245; 2 Gerard Flamellng, Kawasaki, 14 552; 3 Ben Snijders, Yamaha/EML, 14 817. t/m 250 cc special: 1 Gert Jan Moeskops, Prom. TPS. 12.858 (na tionaal record), 2 Harry Scheltema, KTM- EML, 13.354; 3 Henk Vlasblom. Suzuki, 13.728; t/m 350 cc spec 1 Joop Port.egies, Stardrift, 12.084 (nationaal record); 2 Jan Spanjaart, Kawasaki. 12.202; t/m 500 cc spec.. 1 Ton Pels. Promotors Night Mare comp. 11.297 (natio naal record); 2 Cees van Dongen. Honda 11 3713 Hans de Haan. Kawasaki. 12.783; t/m 750 spec.: 1 Peter Scales. Promotors Little Spender comp 10.559: t/m 1000 cc spec.. 1 Henk Vink. Kawasaki, 9 726 (nationaal re cord): t/m 3000 cc specI Henk Vink. Kawa saki. 9 911. 2 PeterZulver. Van Veen/Wankel, 10 006: 3 Jan Maas. IJF16.10 579; driew. spec.: 1 Jan Jansen. Janton Kawasaki. 11 633 (na tionaal record). Legale slraatklasse: 1 Jan Joxhorst. Kawa900,12.229(nationaalrecord); 2 Jan Freese, Kawa 900,12.7513 Kees Blaau- boer, Benelli 650. .13.282. James Hunt werd zondagmiddag winnaar van de dramatische verlopen grote prijs van West-Duitsland. BRASSCHAAT - 'I'onnie Huijzen uit Kloctinge heeft zondag in het Belgische Brasschaat een wielerkoers voor ama teurs gewonnen. De Batavus-renner maakte deel uit van een kopgroep van vier renners. In de finale is hij gedemarreerd om tens lotte met een voorsprong van 25 secon den te finishen. De wedstrijd gingover 106 kilometer en er watren 65 vertrek-' kers. Vierde werd de Nederlander Mar tin Venix. Het was de derde overwinning van Huijzen in dit seizoen. Heddy Nieuwdorp In Buggenhout (B) werd Heddy Nieuw dorp uit Wemeldinge vierde in een wedstrijd voor amateurs. Winnaar wera jonnny Denul. Gaby Minneboo eindigde als tweede. De koers ging over 115 kilometer en er namen 74 renners aan deel Cor Vervaet legde be slag op de zesde plaats. Ko Tolhoek Ko Tolhoek uit Yerseke heeft zondag in Ridderkerk zijn negen overwinningen van dit seizoen bij de lielhebbers be haald Tolhoek was de snelste van een veld van vijftig lenners. In de massas purt versloeg hij Bram Janssen uit Bleiswijk en Wim Wielhouwer uit Som- melsdijk. Henk Vink tijdens zijn mislukte poging het wereldrecord te verbeteren (Foto PZC) KAMPERLAND-Derk Thijs mag zich opnieuw een jaar lang Nederlands kampioen Windurfen noemen. Bij de titelwedstrijden, die het afgelopen weekend op het Veerse Meer werden gehouden, wist hij alle negen manches te winnen. Hij manifesteerde zich duidelijk als de beste door telkens te finishen met een grote voorsprong. De windsirfers werden zaterdag en zon dag ruim voorzien van wind. Zaterdag werd gevaren tijdens regenbuien die voor forse stoten en schiftingen zorgden. Ook zondag, hoewel droog en zonnig, waaide er een forse bries en alleen de zeer sterken konden de zaak de hele manche overeind houden. Voor velen in het zestig windsurfs tellende veld was het meer een kwestie van vallen en op staan. waardoor nogal eens forse ver schuivingen in het klassement optra den. Ook de start leverde flink wat pro blemen op: zondag moest bij de laatste twee manches de start worden overge daan. Eén van de oorzaken hiervoor was dat de lijn zo was gelegd dat eigenlijk alleen een start over stuurboord lonend was. Door enkele 'dwarsliggers' over bakboord werd de start toen nogal chaotisch en werd het hele veld terugge- toeterd voor een herkansing. De sterke wind was evenwel precies in het straatje van de regerend kampioen Derk Thijs uit Breda Slechts in enkele manches kwam hii slecht over de start- streep en moest tijdelijk genoegen ne men met iemand anders in de kopposi tie. Zo wist René Otten uit Rotterdam ln de op een laatste race een tijdlang de eerste plaats te bezeyten, maar Derk Thijs eindigde uiteindelijk toch weer als eerste. Broer tweede Zijn broer Wim Thijs zeilde naar een Iweede plaats, waarvoor meer strijd nodig was. Hij verzamelde in totaal 36.8 punten. Rene Keller uit Sleewijk bleef met 48.7 punten een neuslengte voor op de Rotterdammer Otten, die 50.2 punten kreeg. Hans Pragt. die ook doorgaans in de kopgroep meevoer be zet dc vijfde plaats (55 punten). Achter deze groep gaapt een flink gat; de Rotterdammer Jan Niesink werd zesde met 98.4 punten, op de voet ge volgd door Erik van Laer uit Amster dam met 100.7 punten. Op de achtste plaats volgt de derde Thijs' Bep deelt die plaats met Erik Bon uit Delft met 102.7 punten Die plaats leverde Bep Thijs wel de verwachte prolongatie van de Nederlandse damestitel op, met meer dan honderd punten voorsprong op Erica Keller en Mieke Duster. Bij de junioren ging de titel zoals ver wacht naar Han Peter Verdeyen, ook hij had een ruime voorsprong op nummer twee. Rene Buying. Ook hier weer een typische windsurffamilie: zijn broer John werd tiende bij de senioren en va der Martin won de eerste prijs bij de se nioren (vanaf veertig jaar). Jacques Bosse werd hier tweede en Joop Neder- belt derde. VLISSINGEN - Evelvn Buërmann uit Deventer heeft tijdens het jeugdtcn- nistoernooi van DOS in Viissingen zo wel het meisjes enkelspel tot en met 16 jaar als het nicisjcsenkel tot en met 14 jaar gewonnen. Met een bijzonder sterke forehand en een vaste back- hande wist ze iedereen te verslaan. Al leen in de halve finale verloor ze een set tegen de sterke tegenstand bie dende Jaqueline Bral: 7-6; 3-6; 6-1. Bij de meisjes tot en met 14 jaar speelde Evelyn tegen Marja Wondergem, die te weinig pressie kon uitoefenen om echt gevaarlijk te kunnen zijn. Na twee re gelmatige sets werd het 6-3:6-2. Karin de Bruin bood in de eerste set van haar finale tegen Evelyn bij tot en met 16 jaar erg goed tegenstand. Met haar sterke backhand goede dropshot wist ze Evelyn vaak te verrassen, maar op het laatste drukte Evelyn toch door, 6-4. De tweede set was helemaal an ders: Karin bleef knokken maar Eve lyn drukte steeds weer door naar de hoeken van de baan: 6-0. Dejongensenkelspelfinale tot. en met 16 jaar was van hetzelfde gehalte als al de partijen van Kees der Weduwe. Zeer sterk met snel spel en weinig fouten ver sloeg hij in de finale Marc Ghering met 6-1.6-1. Mare wilde Kees met diepe bal len op de backhand van het net afhou den. maar mede door de wind lukte dit niet, zodat Kees na een vrij snelle partij de titel binnenhaalde. Bij toten met 14 jaar was een zeer span nende wedstrijd te zien tussen Jos Ne- lissen en Ronald-Jan van Baal, die el kaar niets toegaven in de finale. De eer ste set was voor de technisch begaafde, maar zenuwachtige Jos Nelissen met 7-5, waarna Ronald-Jan uitstekend te rugkwam 6-2. De derde set ging heel ge lijk op. toch ging Jos na enkele span nende laatste gamesmet de eer strijken: 5-7. 6-2, 6-4 In de jongste leeftijdsgroep was Lucas Habets uit Breda de grote man: hij won zowel enkelspel als mixed en werd 2e bij de dubbel In het enkelspel speelde hij tegen Amsterdammer Frzns van Deur- sen, die ln drie sets ten onder ging. De eerste set won Frans met 6-1. maar vechter Lucas kwam uitstekend terug en won verdiend: 1-6, 0-4 en 6-1. Het dubbelspel met René Borhout uit Be rgen op Zoom werd pas in de finale ver loren tegen Frans van Duersen en Hans Cordemeyer. die na een leuke tennis- partij d e titel voor zich opeisten7-5,6-1 Het gemengd dubbelspel was voor Franny Kal wij en Lucas Habets. die in de finale de Zeeuwen Emilie Berrier en Robert Jan Schoolkate versloegen met 6-3. 6-0. Ook Franny Kalwij behaalde twee titels na het gemengddubbelspel versloeg ze in de enkelspel finale Manon ten Bruggencate, die in de halve finale verrassend van Leonie Bakker had ge wonnen met 5-7.6-2,6-4. In de finale had ze weinig in te brengen tegen de sterke Franny Kalwij: 6-2, 6-3. Twee dubbeltitels's' Het jongensdubbelspel tot en met 16 jaar werd een zege voor Hein Kupfer en Paul de Bruvekere, die na een zeer sterke wedstrijd van Kees der Wedu wen en Gerrv v. d. Ven wonnen met 6-3, 6-1. Vooral de sterke service en basiss lagen van Paul en de uitstekende ne- tingrepen van Hein deden Kees en Ge rry keer op keer in de hoek drijven. Hein Kupfer behaalde zijn tweede ti tel in het gemengd dubbelspel door met Jacqueline Bral een uitstekende mixed te spelen tegen de Rotterdam mers Annet Lips en Dirk-Jan Dunker. Ze wonnen sterk en verdiend met 6-3, 7-5. Met meisjesdubbelspel was voor Karin de Bruin en Marja Wondergem, die met zeer veel moeite wonnen van de verrassend sterke dubbel Miesbeth Knottebalt en Dorien v. d. Ster. die veel tegenstand boden: 6-7, 6-2, 6-0. De jongens dubbel tot en met 14 jaar werd een zege voor het sterke dubbel Toin Willemse en Ronald-Jan van Baal, die in de finale weinig moeite hadden met Tammo Pels Rijcken en Robert- Jan Penennarts: 6-3, 6-1. De sympa thieke Toin won ook het gemengd dub belspel met Paulien Stein van Paul Boesten en Marloes Verheyen na een leuke strijd: 7-5,6-3. Bij het meisjesdub belspel tenslotten behaalden Marja Wondergem en Jacqueline Bral beiden hun tweede titel door in de finale Renée en Paulien Stein te verslaan met6-3,6-1. Het talrijke publiek bleef geduldig wachten tot de prijsuitreiking, die werd verricht door bondsgedelegeerde dr. Spuyman. Verder werden alle mede werkers en vooral de wedstrijdleiders Hans Felius en Jenny van Tatenhove, alsmede 'allerdoener' dhr, Ch. Wonder gem bijzonder hartelijk bedankt voor alle bemoeienissen. Na afloop bleek ie dereen zo enthousiast dat velen nu al te kennen gaven volgend jaar zeker weei terug te komen, zodat Zeeland ook dan verzekert is van een sterk jeugdtoer- nooi. Op de fotode kampioen (voor de derde maal) Derk Thijs in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11