ZCC Lessen van droogte en regen Discussie doodstraf laait weer hoog op In Laos is de westerse decadentie verdwenen K VAN KILO «U£ OP TUI r ZATERDAG 31 JULI 1976 'N a de regen' heet het dikke groene rapport dat Van Beekom c.s. een poosje geleden het licht en de publiciteit deden zien. 'Na de regen' een treffende titel voor een verslag over de natste periode in onze herinnering. Het rapport geeft een gedetailleerd beeld over die natte moesson en de bijstandsregeling die tengevolge daarvan nodig was om een deel van de boeren het hoofd boven water te doen houden. Het is niet te geloven vandaag de dag als je over de uitgedroogde, soms gebarsten steppen loopt dat een goede anderhalf jaar geleden hier de uien als dobbers van een hengelaar ronddreven. Dat hier geploeterd werd met barre man- en vrouwkracht om in modder en slik de aarde nog wat vruchten te ontfut selen. Een boer klaagt altijd Ja dat odium rust op het agrarisch gedeelte van onze natie (en niet alleen van de onze). Toch is dat klagen wel een beetje begrijpelijk. Welke ondernemer heeft zoveel en zo vaak te maken met zulke grillige en volstrekt on voorspelbare faktoren Faktoren die van de ene op de andere dag zijn j aarinkomen zomaar van de tafel vegen. Ook vandaag in onze hoogontwikkelde, technisch gea cheveerde maatschappij waarin vele risico's gedekt en berekend - dus verkleind - worden, heeft de agrarisch ondernemer in volle omvang te maken met de onvoor spelbare grillen van ons klimaat Een klimaat dat hoeveel het gematigd genoemd wordt binnen een tijdsbestek van twee jaar zorgt voor een regentijd die alle perken te buiten gaat en daarna voor een hitte en een droogte die woestijnbewoners naar adem zou doen snakken. Nee ons klimaat is maar in zeer bescheiden mate gema tigd Uitschieters in regenval en droogte behoren tot onze (on)regelmatige klanten. Zie de jaren '76, '74. '59, '47 etc. We doen er goed aan die verschijnselen als weliswaar zeer onaangename maar toch onvermijdelijke zaken te accepteren. De onregelmatige afwisseling van goede en slechte jaren - dankzij de grillen der natuur - begeleiden de mensheid al duizen den jaren. Jozef, zijn familie, Egypte en het hele Midden-Oosten kondedn daar destijds al van meepraten. De natuur is en blijft ongewis. Dat is een fak tor waarmee de boeren blijvend rekening mee moeten houden. Maar niet de boeren alleeen; J ozef was destijds een uitstekend minister van landbouw Zijn bondig beleid was: reser veren in de vette jaren om zodoende de slechte tijden te overleven. De magere boeren-jaren '74 en (zeer waarschijnlijk ook) '76 haarscherp het feilen en falen van de Europese en nationale landbouw politiek bloot: onze boeren kunnen geen stootje velen. Eén nat of één droog jaar en 'n deel van de boerenstand is afhanke lijk van bijstand en sociale maatregelen. Onze landbouwpolitiek is teveel gebaseerd op een ideaal klimaat en ideale ondernemers met een zak vol reserve-geld Met andere woorden door de gevoerde landbouwpolitiek, de fiscale politiek en derge lijke kan men niet reserveren in de goede jaren om zo door de onvermijdelijk slechte jaren heen te komen. Dat is de kem van alle moeilijkheden tengevolge van de nu heersende droogte. We zijn heus wel blij met maatregelen en garanties die deze week zijn getroffen. Het is uitstekend dat er een sugbsidie komt op de ombouw van bietenrooiers om zodoende het bietenblad beschikbaar te stellen voor de in nood verkerende veehouders. We zijn in onze nopjes dat de minister van landbouw onze voorstellen zo vlot heeft overgenomen. We hebben alle vertrouwen in de akker bouwers) die al het mogelijke zal doen om het tekort aan veevoerzoveel mogelijk te verhelpen door het zaaien van na-teelten - al blijft het klimaat hier de uitkomst bepalen Ma, terzake Willi tl, ij dit alles moeten we hoofd- en bijzaken goed blijven onderscheiden. De Nederlandse en Europese landbouw zal in de toekomst weer geconfronteerd worden met tijden van droogte en regen. De goede en de magere oogsten zullen elkaar blijven afwisselen. Het beleid van een regering moet daarop geënt zijn. Dat is van levensbelang voor de boeren om te overleven. Het is van evengroot belang voor de consumenten, die met kunnen zonder een regelmatige en goede voedselvoorzie ning. Die voedselvoorziening is ook anno 1975 en 1976 nietzo vanzelfsprekend als de meesten wel denken. De aardappelen hebben dat het afgelopen jaar een beetje bewezen. Een goed florerende boerenstand is de eerste voorwaarde voor een goede voedselvoorziening van alle consumenten. Hopenlijk is dat de les van de nu heer sende droogte en de toen neerstromende regen. Dat ze alstublieft ter harte genomen mag worden. Mr. Gerard W. Smallegange GISCARD EXECUTIE MOORDENAAR IN FRANKRIJK (Door Rudolf Bakker) JH.et schuine, vlijmscherpe mes van de guillotine heeft woens dagmorgen om dertien minuten over vier het hoofd gescheiden van het lichaam van de 21-jarige Christian Ranucci. De 'operatie' vond plaats in een gevangenis in Marseille. President Giscard d'Estaing had een gratieverzoek van de hand gewezen. Het is voor het eerst tijdens diens presidentschap dat een ter dood veroor deelde onder de guillotine ook daadwerkelijk het leven laat. EERSTE SLACHTOFFER VAN DE QUILLOTINE ONDER GISCARD Ranucci was op 10 maart van dit jaar ter dood veroordeeld nadat hij het achtjarige meisje Marie-Dolores Ram- bla had ontvoerd en vermoord door het toebrengen van vijftien messteken, waarna hij het hoofd van het meisje met een keisteen had ingeslagen. Verzachtende omstandigheden werden in het geval van Ranucci ook na grote inspanning van krachten niet gevon den De verdediging maakte vanzelf sprekend gebruik van het treurige ver leden van de jongen, die in Marseille als een braaf persoon en vlijtig leerling op school bekend stond. Christian woonde samen met zijn moe der, nadat de vader van het toneel ver dwenen was na opgewonden scènes en handtastelijkheden. De moeder had haar hele leven de zoon tegen de vader proberen te beschermen, ze was 32 keer in zeventien jaar verhuisd om te maken dat het „monster" - zoals zij de man noemde - het spoor bijster zou ra ken. Op 3 juni 1974 was zoon Christian voor het eerst in zijn leven door zijn moeder alleen gelaten. Hij mocht de nacht bui tenshuis doorbrengen. Christian was toen twintig jaar. Op weg naar een vriend in Aix en Provence, die medicij nen studeerde, had zijn moeder Chris tian aangeraden in zijn auto lifters mee te nemen om niet alleen te zijn. maar alleen twee of drie buitenlandse meisjes, want met jongens weet je maar nooit. De knaap kwam niet verder dan Mar seille. waar hij de achtjarige Marie- Dolores meerukte en in zijn auto stopte er er mee op de vlucht ging. Onderweg maakte hij een ongeluk en hij moest de beschadigde auto achterlaten. Het meisje aan de hand op zijn vlucht mees- Icurend, begreep de vlijtige leerling Christian al gauw dat de achtervolgers het autonummer zouden opnemen en hem zouden vinden. In paniek geraakt, doodde hij Marie-Dolores met messte ken en met het geweld van een steen. De psychiaters die Christian Ranucci later binnenstebuiten keerden, ver klaarden dat ze geen enkele geestelijke afwijking hadden kunnen vaststellen. De advocaat-generaal eiste de dood straf, omdat dat zo in het boekje stond en niemand wist er iets tegen in te bren gen. Ook Giscard d'Estaing niet. Heel de oude discussie over de voor- en nadelen van de doodstraf is door het geval Ranucci weer overhoop gebaald. Men begin t opnieuw over de vraag of de doodstraf nu juist wel dan juist weer niet een afschrikwekkend effect heeft, en men herinnert zich de woorden van president Giscard, die in de verkie zingsstrijd om het presidentschap eens verklaarde dat hij niets van de dood straf moest hebben, maar dat de kwes tie niet zo maar met ja of nee kon wor den afgedaan Eind vorig jaar meldde de president echter dat de doodstraf gehandhaafd diende te wor den in heel bijzondere gevallen, „wan neer er heel afschuwelijke misdaden wa ren gepleegd". De president meende toen dat de guillotine - op 25 april 1792 voor het eerst tijdens de revolutie op de nek van de eerste Franse aristocraat neergedaald - wel degelijk afschri kwekkend werkte waar het ging om „kinderverkrachters of gijzelingen". Tijdens het presidentschap van Gi scard werden zes doodvonnissen uitge sproken. Eén daarvan werd in leven slangomgezet dooreen gratieverlening van de president. Een ander werd nu ten uitvoer gelegd. De rest wacht nog op het oordeel van Giscard d'Es taing. Onder het presidentschap van Pompi dou werden drie ter dood veroordeelden ook daadwerkelijk onder de guillotine geschoven President De Gaulle liet twaalf ter dood veroordeelden dit lot ondergaan. De toestand blijft in dit ge val echter enigszins vaag door de Alge rijnse oorlog en de duisternissen waarin die in vele opzichten was gehuld. De discussie over de doodstraf heeft in de meeste Westeuropese landen al lang zijn einde gevonden met de afschaffing van deze middeleeuwse wraakoefe ning. In Frankrijk zal zij de komende zonnige vakantieweken opnieuw op laaien, niet alleen na de terdoodbren ging van Ranucci. In Grenoble immers is er het mysterieuze geval van de grie zel die niet alleen kans zag een verloofd stel te doen verdwijnen, maar die kort geleden ook de charmante doch straat arme Olga Moissenko heeft meegeno men en om een losgeld van zeven en een half miljoen francs heeft gevraagd, die de onbemiddelde en uit Rusland stammende vader met geen mensen mogelijkheid kan betalen. De ontvoerder tekent met „Groep 666 van De rode Brigades", maar is volgens psychiaters gewoon een gek. Terwijl het verloofde stel nimmer werd teruggezien en Olga sinds vorige week zaterdag spoorloos is. herinnert men zich het feit dat in Frankrijk - evenals overal elders in onze wereld - „minstens drie procent" van dé mensheid niet toerekeningsvat baar moet worden geacht en dat in Frankrijk ieder jaar honderd dodelijke slachtoffers vallen onder de hand van de een of andere mentaal gestoorde. (ADVERTENT IE i GIRO 2914600 ®™"TJNG nv COMITÉ HULPVERLENING 7UID-OOST-AZIË Postbus 1527 Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. U anada Is, zoals u weet, tweetalig. Buiten Quebec spreekt men over het algemeen Engels dat je kunt ver staan, in Quebec spreekt de meer derheid van de bevolking een soort. Frans waarvan ik eerst dacht dat het Fins en later dat het Grieks was toen twee jeugdige taxichauffeurs in die taal een meningsverschil uitvochten. Toen we weer verder reden, vroeg ik de taxichauffeur (want iedereen in Montreal vraagt aan iedereen waar hij vandaan komt i waar hij vandaan kwam en hij zei. ..Montreal" Maar wat was dat dan voor taal dat hij sprak, vroeg ik iwant er was geen woord Frans bij). ..Frenchzei hij. Ik was blij dat hij niet „Francais" zei. want dan had ik hem zeker niet ver staan Er is nu een kwestie gaande in Ca nada over de vraag of degenen die de vliegtuigen binnen moeten praten ook Frans moeten spreken of niet. Ik ga hier niet verder op in. ik wil er alleen op wijzen dat er een nieuw Frans luchtvaartlexicon is versche nen, uitgegeven door het Canadese ministerie van transport. De be kende luchtvaartterm „Roger" ivoor: „Ik heb uw bericht ontvan gen") blijft ook voor de Franstalige air-traffic-controllers nog steeds „Roger", en wordt ook als „rodzjer" uitgesproken. Ook het internatio nale fonetisch alfabet dat gebruikt wordt in radiotelefoongesprekken tussen het: vliegtuig en de controle kamer is hetzelfde in het Frans en het Engels. Ik heb hier in Canada, als ik voor de telefoniste een naam moest spellengemerkt hoe moeilijk het is bliksemsnel bruikbare woorden met de beginletter te vinden als je de offt- cile niet weet. A van Anton, B van Bertus, oké. maar weten ze hier in Canada wie Bertus en Anton zijn. Voor het geval uhet ooit nodig mocht hebben, laai ik hier dat internatio nale fonetische alfabet volgen dat in het vliegverkeer wordt gebruikt: A. van Alfa, B van Bravo. C van Charlie, D van Delta. E van Echo, F van Foxtrot, G van Golf, Hvan Hotel, Ivan India. J van Juliett, K van Kilo. L van lima, M van Mike, N van No vember, O van Oscar, P van Papa, Q van Quebec, R van Romeo, S van Sierra, T van Tango, Uvan Uniform, V van Victor. W van Whisky, X van X-ray. Y van Yankee en Z van Zulu. De volgende zin kan dienen om de juiste woorden bij de juiste letters te onthouden hoewel je natuurlijk be ter meteen de woorden zelf kan ont houden): „In november zat Charlie met zijn papa whisky te drinken in Hotel Delta tn Lima, toen Victor, een Zulu in uniform, met een yankee die Mike heette in zijn Alfa Romeo arri veerde en vertelde dat hij, golfspe lend en met. Juliett uit Quebec de tango en de foxtrot dansend in India, een kilo was afgevallen, zoals de X-ray aantoonde, waarna de echo van het spontane Bravo! van Oscar door de hele Sierra rolde(Oscar is dus de vader van Charlie, die zelf door zijn drankzucht ook moeite heeft op zijn goede gewicht te blij- Zjuinig met papier zijn ze in Ca nada in ieder geval niet. Alles watje koopt, komt in een ruime papieren zak terecht en voor wie koffie om mee te nemen haalt, krijgt de bekertjes met het dekseltje erop in een taart doos mee. Het voedsel wordt buiten dien nog voor een groot deel in flin terdun plastic verpakt. Het boter- hamtrommeltje lijkt in Canada uit gebannen. De bakkerverkoopt behalve brood en allerlei beleg (kaas, worst etcetera) vooral veel geprefa briceerde sandwiches die in dat plas tic zitten verpakt en vaak ook als steuntje in de rug in een hardplastic driehoekig houdertje zitten geklemd. Naast die weke sandwiches, met om en om lichtbruin en wt fabrieks- brood. is er de zogeheten „submari ne", de duikbootdus, ter grootte van een half stokbrood, waartussen ham. kaas, tomaat, sla en paprika wordt gepropt. De Canadese steden tellen vele „Mr. Submarine"-s, brood jeswinkels die in deze markante broodjes zijn gespecialiseerd. NICO SCHEEPMAKER (ADVERTENTIE) ADAGJE UIT?... Bezoek inMADURODAM kasteel Draken>\ steyn. Gezellig winkelen in 't centrum. Museum Bredlus. Automobielmuseum. Dierenpark Wassenaar heeft een plra- tenschip met grappige apen! Scheveningen, strand en pier. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 OEN HAAG J li WfWDEL L4 l - W a tDoor Christian Roll) An een achtertuintje dansen een stel jongelui bij het licht van een gloeilampje de tradi tionele dans „Lam Vong". De inhoud van deze dans heeft duidelijk een revolutionair karakter. De meisjes dragen bloemenmanden, de jongens schoppen en stokken, die ge weren voorstellen. Sinds het jaar dat de Pathet Lao het po litieke en maatschappelijke gebeuren beheerst, heeft men geprobeerd de Laotiaanse le vensstijl van westerse in vloeden te zuiveren, die vol gens de Pathet Lao een verder felijke invloed hadden op de Laotiaan en speciaal op de bewoners van de hoofdstad Vientiane. Deze stad was ja renlang het centrum van het rosse leven. Jonge mensen houden zich nu bezig met het schoonmaken van straten en leggen groentetuintjes aan. die tegen woordig overal uit de bodem verrijzen. Zelfs de vrome boeddhistische monni ken, die vroeger alleen van aalmoezen van de gelovigen leefden, verbouwen nu in hun kloostertuinen allerlei groenten. In het openbare leven wordt alles wat met de westelijke decadentie te maken heeft, zoveel mogelijk ge weerd. Westerse muziek, die vroeger uit de ontelbare cafeetjes schalde, is nu taboe. Ongeveer 1500 jongeren, die al te zeer door de westerse decadentie waren bedorven, worden nu in een speciaal kamp heropgevoed. De auto riteiten knijpen een oogje toe wanneer jongelui, die ze eigenlijk liever kwijt willen, over de Mekongrivier naar Thailand zwemmen. In het afgelopen jaar is veel in het uiterlijk van Vientiane veranderd. Veel winkels, waarvan de Chinese of Vietnamese eigenaren het land heb ben verlaten, zijn gesloten. Ontelbare villa's staan leeg of worden, om inbe slagname door de overheid te voor komen. voor 100 dollar of minder aan buitenlanders verhuurd. Alle bars en nachtclubs zijn dicht. Alleen in het Lido speelt tot 10 uur 's avonds een orkestje inlandse muziek zij het voor lege tafels Verdwenen zijn ook de hippies, voor wie Laos ooit eens een soort paradijs was. In de hotels heerst een verveelde rust, omdat mo menteel geen buitenlandse toeristen meer tot het. land worden toegelaten. Een paar Franse restaurants zijn nog geopend, hoewel de kwaliteit van het eten duidelijk slechter is gewor den Na 10 uur 's avonds is Vientiane een uitgestorven stad. hoewel je er nu wel weer op straat kunt lopen zonder las tig te worden gevallen. Thailand Wat levensmiddelen betreft is Laos nog altijd op Thailand aangewezen. De grens tussen de twee landen is weer opengesteld, hoewel de Laotia- nen en de Thais toestemming van hun regering nodig hebben, wannéér ze de Mekongrivier, de natuurlijke grens tussen beide landen, willen overste ken. Aan de andere kant hebben de nog resterende grensbeperkingen voor een bloeiende smokkelhandel gezorgd. Bij de zogenaamde grensincidenten aan de Thais-Laotiaanse grens gaat het vaak om schietpartijen tussen rivali serende smokkelbenden. De Ameri kaanse dollar, waarmee alle uit Thai land afkomstig waren betaald moeten worden, is een enorm gevraagd be taalmiddel. De koers op de zwarte markt steeg dan ook tot 12.000 Kip. terwijl de officiële koers slechts 1200 Kip is. De regering heeft nu een maat regel genomen waardoor je nu voor 20 oude Kip één Pathet Lao-Kip krijgt. Omdat tot voor kort één Pathet Lao-Kip slechts 10 oude Kip waard was. is de koopkracht van de commu nistische autoriteiten en soldaten aanmerkelijk gestegen. Door deze maatregel tracht de Laotiaanse over heid de zwartehandel in Amerikaanse dollars terug te dringen, zonder resul taat ovengens. Voor de Laotianen is bet leven anders behoorlijk zwaar ge worden. De inflatie is nu al tot 178 pro cent gestegen. De prijzen voor rijst en andere consumptie-artikelen zijn schrikbarend gestegen. Hervormingen In het straatbeeld van Vientiane valt trouwens weinig te merken van het socialisme, afgezien dan van plakka ten met revolutionaire afbeeldingen. Ook kom je wel groepen schoolkinde ren tegen, die nationalistische liede ren zingen. Maar van enige activiteit van regeringsinstanties is, evenmin als dat voor de revolutie het geval was, vooralsnog geen sprake. Het enige verschil is nu dat de ambtena ren niet in de kroeg zitten, maar aan politieke cursussen deelnemen. Intussen zijn nu ook al de eerste ambtenaren van de voormalige rege ring uit de heropvoedingskampen in het Noorden teruggekeerd, die weer hun oude posten gaan innemen. In de wederopbouwplannen van de Lao tiaanse regering nemen de ontwikke ling van de landbouw en de terugkeer van de vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woonplaats een belang rijke plaats in. De hervorming van de Laotiaanse samenleving blijft echter nog het belangrijkste. Zo zei laatsteen regeringsfunctionaris: „We moeten weer helemaal opnieuw beginnen. We moeten eerst proberen een nieuwe maatschappij op te bouwen en pas dan moeten we aan de ontwikkeling van onze economie gaan beginnen". Toch valt er in Laos eigenlijk niet zoveel te hervormen. Banken en ho tels. zoals trouwens ook de enige siga- rettenfabriek die het land telt. zijn al genationaliseerd. De bierbrouwerij werd gesloten, omdat de Chinese eige naar het wel voor gezien hield. Bier is dan ook in Laos een zeer zeldzaam en niet te betalen luxe-artikel geworden. De meeste winkels zijn nog steeds in particuliere handen, hoewel de over heid er steeds meer toe overgaat zeil verkoopcentra op te richten Omdat er in Laos vrijwel geen groot- grondbezit voorkomt, is het dus ook niet nodig landhervormingen in te voeren. Het collectief verbouwen van stukken grond wordt trouwens al eeuwenlang in de dorpen gedaan. De bergbevolking, ongeveer de helft van de bevolking, mag nu ook weer opium verbouwen en zelfs gebruiken en in het oude Pathet Lao-gebied tiert de ruil handel nog welig en begint zich zelfs uit te breiden naar de rest van Laos. Voor de wederopbouw van de econo mie heeft Laos de hulp van het buiten land hard nodig en zoekt deze dan ook vooral bij de communistische landen. Zo trok het land laatst voor een ge zondheidsdienstenproject enige ex perts uit Cuba aan. Ook zijn Russi sche experts bezig met bodemonder zoekingen en zorgt de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot voor geregelde diensten van Vien tiane naar Hanoi. Ook zorgen de Rus sen voor de benzine die Laos nodig heeft en wel met grote korting of zelfs geheel gratis. In ieder geval is voor Laos een nieuw hoofdstuk in rijn geschiedenis begon nen, waarbij de Laotianen zoveel mo gelijk hun eigen zelfstandigheid willen behouden en zeker niet al te veel aan Vietnam gebonden willen rijn. Eco nomisch gezien probeert Laos ook niet al te afhankelijk van Thailand te rijn, wat weer tot gevolg heeft dat de door de Fransen aangelegde wegen naar de Vietnamese kust weer geopend moe ten worden, wat waarschijnlijk nog enige jaren zal duren. Ondanks het socialisme gaat het le ven in Vientiane nog steeds zijn ge wone gangetje, hoewel voor sommigen het leven een stuk harder is geworden. Uit de Amerikaanse tijd ls een enorme voorraad Pepsi-Cola overgebleven, een westerse decadente drank die nog steeds overal is to v-» Het enige datje in Vientiane op straat merkt van het socialisme zijn wat re volutionaire afbeeldingen en zingende schoolkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4