Wij zeggen niet graag dat we onze taak niet meer aankunnen DE RIJKSPOLITIE EN DE ZOMERDRUKTE PZC/zaterdagkrant 23 EMANUEL LASKER, SCHAAKMEESTER EN FILOSOOF schaken/c. jansen AMSTERDAM-STAD SLEM BIEDEN TEKST: PAUL DE JONGE FOTO: CHARLES STRIJD ZATERDAG 31 JULI 1976 ZOUTELANDE - Elk jaar opnieuw staat de rijkspolitie in Zee land voor de taak om met een sterk onderbezet korps de extra vakantiedrukte op te vangen. De onderbezetting bij het district Middelburg van de rijkspolitie (de provincie Zeeland uitgezon derd de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen) bedraagt maar liefst 22 procent. Het bevolkingsaantal in som mige kuststreken ligt in de zomermaanden vele malen hoger dan normaal, met alle gevolgen vandien. De toegestane personeelssterkte bij de rijkspolitie is uitsluitend geba seerd op het aantal ingeschreven in wonerspergebied. Er wordt geen re kening gehouden met de tijdelijke bevolkingsexplosies in een recrca- tieprovincie als Zeeland. En als dan bovendien de feitelijke sterkte door het algemene tekort aan politieper soneel ver achter blijft bij de orga nieke sterkte, zijn de consequenties voor de dienstdoende politiemensen niet moeilijk te raden. Er moeten vele overuren worden ge maakt om een minimaal verant woorde taakuitoefening van de politie te kunnen garanderen. Slechts een klein deel van deze overuren kan in vrije tijd worden gecompenseerd. Er zijn forse ingrepen noodzakelijk om in de zomermaanden permanent min stens tweederde van het personeels bestand op de been te kunnen houden. Een politieman kan in deze periode hooguit twee weken vakantie krijgen, met inbegrip van de wekelijkse twee compensatiedagen en dan nog alleen als de dienst dat toelaat. Vaak is dat niet eens het geval en moet zelfs wor den overgegaan tot het intrekken van vrije dagen. Desondanks komt de rijkspolitie in het drukke zomerseizoen handen te kort „Maar laten we het niet te dra matisch maken." vindt kapitein A. Pipping. stafofficier speciale dienst in Middelburg. „Wij zeggen namelijk niet graag dat we onze taak niet aankun nen en dat we geen verantwoording meer durven nemen. Wij moeten ons werk onder alle omstandigheden blij ven doen. Een politieman is geen mi nister, die in zo'n geval kan opstap pen." Maar kapitein Pipping gelooft wel dat de verhouding tussen de be schikbare mankracht en de enorme bevolkingsconcentraties in sommige gebieden - zoals de Schouwse Wes thoek - reden geeft tot grote vraagte kens. De rijkspolitie wordt bovendien ge confronteerd met het feit dat de re creatie in Zeeland zich niet meer al leen, zoals een aantal jaren geleden, in de kuststreken afspeelt, maar zich meer en meer verspreidt in het 'ach terland'. Jachthavens, kampeerter reinen en complexen vakantiewo ningen verrijzen op tal van plaatsen. Luitenant A. Haers. stafofficier al gemene dienst: „Het Veerse >leer en het Grevelingengebied zijn daar voorbeelden van. Daardoor wordt het voor ons steeds moeilijker om po litiemensen uit de meer landin waarts gelegen groepen in de zomer naar de kust te detacheren. We staan steeds voor een dilemma, omdat wc zelf ook wel inzien dat ook deze groepen hun mensen slecht kunnen In Zeeland opereren vijftien zoge naamde landgroepen van de rijkspoli tie. naast de centrale staf in Middel burg. de recherchegroep en technische recherche, de verkeersgroep en de parketpolitie. In Middelburg (Abdij gebouw aan de Groenmarkt) is voorts de centrale meldkamer gevestigd, van waaruit de activiteiten met mobilo foonverbindingen worden gecoördi neerd De landgroepen (de kleinste. Kortgene. telt 10 man en de grootste. Tholen 28 man) opereren min of meer zelfstandig, onder leiding van een groepscommandant, in hun eigen ge bied. dat zich over een of meer ge meenten uitstrekt. In de zomermaanden krijgen de groe pen in de kustgemeenten voorzover mogelijk enige assistentie van meer landinwaarts gelegen groepen. Om ondanks de onderbezetting in elk ge bied 24 uur per dag het toezicht en de bereikbaarheid te kunnen garande ren. werken verschillende groepen samen in zogenaamde kringsurveil lances. een vorm van burenhulp. Een dergelijk samenwerkingsverband be staat bijvoorbeeld op Walcheren en Noord-Beveland lussen de groepen Valkenisse. Veere en Kortgene. waar mee dit hele gebied wordt bestreken De surveillancewagens zijn dag en nacht per mobilofoon via de centrale meldkamer bereikbaar, ook al zijn in de avond- en nachturen de groepsbu- reaus gesloten Een telefonisch ant woordapparaat verwijst op deze bu reaus in deze uren naar de meldkamer „Daarover beslaat nogal wat misver stand bij het publiek. Men denkt nogal eens: Ach. dan moet de politie helemaal uit Middelburg komen, dan is het toch al te laat," vertelt adju dant F. Burgier. commandant van de groep Valkenisse op Walcheren (ge meenten Valkenisse, Weslkapelle en Mariekerke). I)e groep van adjudant Burgier bestrijkt een recreatiege bied met ruim tien kilometer kust en met een verhliifsaccommndalïe van zo n 28.000 slaapplaatsen, op een be volking van zo'n 11.000 zielen. „En dan de dagjesmensen nog niet meegerekend.zegt adjudant Burgier. die in deze drukke tijden de beschik king heelt over veertien mensen, zich- zell meegerekend. De toegestane be zetting van zijn groep bedraagt zestien man Onder de groepsleden bevinden zich twee gedetacheerden. uit Hontenisse en Reimerswaal. een vakantiewerker en een Jeugdige werkloze, die samen heel wat administratief en ander werk uit handen nemen. De werkloze jon geman is ingeschakeld in het kader van de regeling die de overheid heelt ontworpen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid Het seizoen 1976 begon voor de rijks politie op Walcheren onheilspellend met een fikse vechtpartij in Domburg, die op een avond de halve badplaats op stelten zette en waar ook adjudant Burgier cn zijn mannen op af gingen, ter assistentie van de buurgroep Vee- re Adjudant Burgier: „In korte tijd was het hele spul op de been. Een col lega in nood laai je nooit in de steek. Ook op Noord-Beveland kunnen ze bij moeilijkheden een beroep op ons doen. en ook andersom, of de mensen nu vrij zyn of met. Deze goodwill, daar drijven we op." Maar adjudant Burgier con stateert wel dat het enthousiasme van de politiemensen afneemt, omdat te vaak een beroep op hen wordt gedaan „Soms moeten vier a vijf vrije dagen worden ingetrokken om een minimum aantal mensen te hebben, dat wordt weieens te erg. hoewel we heus niet op een uurtje kijken." Een probleem vindt adjudant Burgier de 'thuis wacht'. waarmee de politieman ook nog eens regelmatig wordt opge scheept. Hij vindt dat de beloning hiervoor weieens wat mag worden op getrokken. Onverbiddelijk De dagelijkse bezigheden bij een groep als Valkenisse, vergelijkbaar met alle andere kustgemeenten. zijn van zeer uiteenlopende aard. On langs nog kwam de groep in het nieuws door het verbaliseren van een groot aantal mini-eampinghouders die veel meer dan het toegestane aantal tenten cn caravans op hun ter rein hadden. Adjudant Burgier heeft hier onverbiddelijk toegeslagen. Vooral ook om hygiënische redenen, moet hieraan paal en perk worden ge steld, vindt hij. Overigens zijn ook al verschillende illegale kampeerders aan de 'openbare weg' geverbaliseerd. Dat is mogelijk geworden nu dit jaar de gemeenteverordeningen, op advies van de politie, zijn aangepast Ook de 'tweede woningen' zijn een voortdu rende bron van zorg door de vele in braken „Je staat er steeds weer ver steld van hoeveel waardevolle spullen de mensen daar achterlaten." zegt ad judant Burgier. die maar snel over cöt onderwerp heenstapt: „Jemoetdekat niet op het spek binden." Adjudant Burgier betreurt het dat het politietoezicht op het strand onvol doende is. De politie heeft al haar aan dacht nodig aan de andere kant van de duinen. Bovendien zijn de politiemen sen op het strand van alle verbindin gen verstoken, doordat de duinen por tofooncontact verhinderen. Dat wil niet zeggen dat er nooiteen politieman op het strand komt. Te weinig echter om effectief bezig te kunnen zijn met zaken zoals daar zijn het stoken van vuurtjes, loslopende honden, zoekge raakte kinderen, en 's nachts het sla pen op het strand en het openbreken van strandhuisjes. Weekeinden „We zijn ontzettend veel tijd kwijt aan baldadigheid en vernielingen, zoekgeraakte kinderen en verloren voorwerpen." vertelt de groepscom mandant. „En in de weekeinden komen nog eens allerlei huwelijks- en familieproble men op ons af. juist op tijdstippen dat de geëigende hulpinstanties moeilijk bereikbaar zijn. We hebben al een ge val gehad van een jongeman die op een camping de hand aan zichzelf en aan een meisje wilde slaan." Zo kan adju dant Burgier nog wel even doorgaan: vervuiling van de duinen, die door sommigen als vuilnisplaats worden gebruikt, geluidsoverlast enzovoorts. En dan met te vergeten de regelmatige vondsten van projectielen uit de oor log op het strand. Bij Dishoek werd enige tijd geleden zelfs een compleet landingsvaartuig met projectielen blootgelegd. Bij de opruiming-die nu tot september is gestaakt - moest het strand verschillende malen geheel worden ontruimd. Enkele adviezen en verzoeken—wel licht ten overvloede - van de groeps commandant tot slot: laat geen waardevolle spullen achter, zorg voor een dop met slot op de benzine tank van de auto. parkeer de auto zo veel mogelijk op de daarvoor inge richte terreinen en laat in de dninen geen rommel achter... De politie zal u dankbaar zijn. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Emanuel Lasker leefde van 1868 tot 1941. Hij werd in 1894 wereldkam pioen schaken door in een match Wilhelm Steinitz te verslaan. Hij behield de titel tot 1921 toen hij door het Cubaanse schaakfinomeen José Raoul Capablanea werd ver slagen. Lasker was geen veelscha- ker. Hij heeft in zijn lange carrière aan betrekkelijk weinig toernooien deelgenomen. Toch was hij een ware wereldkampioen. Als hij meedeed in een toernooi overklaste hij doorgaans zijn tijdgenoten. Het toernooi in Londen vanl899won hij met 4,5 punt voorsprong met de fantastische score van 22.5 uit 27. Een schaakheldendaad, die latei slechts door Aljechin en Fischer werden geëvenaard. Ook nadathij de wereldtitel aan Capablanea had moeten afstaan, bleef hij een formi dabele speler. Zo won hij in 1924 nog in New York met 16 uit 20 (80%). 1.5 punt boven wereldkampioen Capa blanea en 4 punten boven Alje chin. Met Lasker deed een nieuw soort schaak zijn intrede. Lasker bena derde het schaken vooral als een ge vecht van mens tegen mens. De psy choloog achter het schaakbord. Zijn tijdgenoot Tarrasch. die misschien zuiver schaaktechnisch gezien niet eens de mindere was. kon daar abso luut niet tegenop. Het ging er bij Lasker niet in de eerste plaats om de beste zet in een bepaalde stelling te doen. maar om die zet te doen. die voor de tegenstander het onaange naamste was. Lasker bleef zijn zenuwen altijd vol komen de baas. Hij was vindingrijk in slechte stellingen en tijdnood kende hij niet. Zijn grootste kracht lag in het middenspel en eindspel. Lasker was een persoonlijkheid van allure. Hij stond op vriend schappelijke voet met Albert Ein stein met wie hij diepzinnige filo sofische gesprekken voerde. Over Lasker zijn talloze anekdoten in omloop. Omstreeks de eeuwwisseling was Café Kaïserhofin Berlijn het trefpunt van schakers van alle categorieën. Ook Lasker kwam daar veel. Veel op zien baarden zijn partijen met een 'heer van stand', die van schaken ab soluut niets begreep, maar niettemin slechts met de wereldkampioen wilde spelen. Lasker maakte van die bijeenkomsten iedere keer een ware happening. Hij veroorloofde zich de gekste openingen, bijvoorbeeld I.e2-e3 2.Pgl-e2 3.Pe2-g3 4,Thl-gl 5.Pg3-hl. zodat na een zet of twintig alle stukken op de onderste rij van plaats gewisseld waren. Natuurlijk begeleidde hij zijn zetten met al lerlei strategische en filosofische opmerkingen, tot groot vermaak van de talrijke toeschouwers. Deze par tijen tussen de beste schaker ter we-> reld en de slechtste eindigden steeds in algemene vrolijkheid en ingehou den lachen. Lasker rookte erg veel sigaren. Voor zijn match met Steinita&reeg hij van een bewonderaar een kistje sigaren Het zou hem geluk brengen, aldus de milde gever. Lasker stak er thuisge komen een op en merkte, dat de siga ren niet om te genieten waren. Hij gooide hel kistje weg Na de match ontmoette hij de gever weer Hebben mijn sigaren niet werkelijk geluk gebracht?" Natuurlijk ..Heeft u ze allemaal opgerookf OpgerooktOm de drommel niet Ik heb ze aun Steinitz gegeven en dat heeft me geluk gebracht Lasker heeft ook enkele filosofi sche werken geschreven, waarvan 'Kampf' uit 1907 en 'Die Philosophic des Unvollendbar' de bekendste zijn. Einstein heeft er op gewezen, dat Laskerzieh niet van het schaak spel kon losmaken, als hij zich met filosofische en menselijke proble men bezig hield. Lasker heeft niet veel schaakboeken geschreven (5). Hij heeft een eigen tijdschrift uit gegeven (Lasker's Chess Magazine). maar dat duurde niet lang (1904- 1908). Robert Fischer mag dan van mening zijn, dat Lasker niet goed kon scha ken. zuiver technisch gezien mag hij daar volgens zijn eigen maatstaven gelijk in hebben, als schaakstrijder was Lasker ongeëvenaard. En dat is toch iets, waar Fischer, die zelf een vechter was. bewondering voor moet hebben. Fischer vergeet bovendien nog een ding. Lasker heeft betrekkelijk weinig geschaakt, zoals we al eerder opmerkten. En als je 1000 partijen speelt, zijn daar allicht meer goede partijen by dan wanneer je maar 20 partijen speelt Fischer zou eigenlijk pas goed over Lasker mogen oorde len. als hy op op 68-jarige leeftijd nog net zo goed zou schaken als Lasker toen hij 68 van. Hoe hij op die leeftijd in Nottingham 1936 de Engelsman Tylor volkomen wegdrukte, wie zal hem dat ooit ver beteren? Inderdaad: Emanuel Las ker was een van de grootste schaak spelers. die ooit geloofd heeft. Wit: S Tylor Zwart: E. Lasker Vierpaardenspel 1 e2-e4 e7-e5 2.Pgl-f3 Pb8-c6 3.PbI-c3 Pg8-f6 4 Lfl-b5 Lf8-b4 Het klassieke vierpaardenspel. Tegenwoordig een zeldzame ver schijning. 5. 0-0 0-0 6.d2-d3 d7-d6 7.Lcl-g5 Pc6- e7 Ook een goede mogelijkheid is 7...LC3:, gevolgd door 8...De7. Hoewel deze opening niet vaak meer gespeeld wordt, is hij toch nog niet zo erg oud. In het 'Lehrbuch des Schachspiels' van Dufresne van 1910 (8e druk!) komt hij nog niet voor. 8.Pf3-h4 c7-c6 9.Lb5-c4 Kg8-h8! Deze zet zyn enkele moderne ope ningshoeken (o.a. van Pachman) 'vergeten' Men gaat slechts verder met 9d5. een zet, die Lasker in deze partij uitstelt tot de 29e zet 10.Ï2-F4 e5xf4 ll.Lg5xf6 g7xf6 12. Tflxf4 Pe7-g6! Leidt tol oplossing van de zwarte dubbelpion 13.Ph4xg6f (7xg6 14.Lc4-b3 Dd8-e7 15.Pc3-e2 Lb4-a5 16.c2-c3 Lc8-ri7 17.Pe2-g3 La5-c7 18.Tf4-f2 Kh8-g7 19 Ddl-d2 Ta8-e8 20.Tal-fl Ld7-e6 21 Dd2-c2 Lc7-b6! 22. D3-d4 Lb6-c7 23.Kgl-hl h7-h5! 24.Tfl-el De7-f7 25.Tf2-e2 Le6xb3 26.a2xb3 Df7-d7 27.Pg3-fl Te8-e7 28 Dc'2-d3 Tf8-e8 29.Pfl-d2 d6-d5! Een zeer lang voorbereide opmars. Het spel komt nu open. waardoor de loper aan kracht wint. 30.e4xd5 Te7xe2 31.Telxe2 Te8xe2 32,Dd3xe2 Dd7xd5! 33.De2-e7r Dd5- f7! De clou van de zwarte opzet Wit mag de dames niet ruilen, want het eind spel wat dan overblijft is zeer gun stig voor zwart, 34-De7-e4 Df7-d7 35.Pd2-f3 Kg7-f7 36.C3-C4 Dd7-e6! Dit grapje gaat nog een tijdje door, tot wit volkomen in de tang zit. 37.De4-d3 Lc7-f4! 38.g2-g3 De6-e3! 39 Dd3-c3 Lf4-h6 Afruil op c3 is wel te dragen voor wit. 40.c4-c5 De3-f2 41.Dc3-c4t Kf7-g7 42 Dc4-d3 Lh6-e3 43.Dd3-dl a7-a5fi Zie diagram. 1 1 i 1 1 1 ,1 ito V Wit verkeert nu m zetdwang. En dat met een bord vol stukken. Uniek! 44.b3-b4 a5xb4 45.b2-b3 Kg7-h6 Wit gaf het op iLiteratuur over Lasker Harmak Emanuel Las ker. Bioeraphie elnes Schachweltmestcrs.i dammen/1, anderson Sinds 1948 wordt in elk Olympisch jaar het wereldtitel-toernooi dammen gespeeld. In de tussenlig gende jaren moet de wereldkam pioenzijn titel verdedigen tegen de winnaarvanhet Challenge Mondial- toernooi. Om het geheugen even wat op te frissen: het Olympisch toernooi 1972 werd gewonnen door Ton Sybrands: in 1973 verdedigde hij met succes zijn titel tegen An- dris Andreiko. In 1975 moest hij het opnemen tegen de winnaar van de Challence 1974 Iser Koeperman. Maar zoals bekend weigerde Sy brands te spelen, waarna Koeper man tot wereldkampioen werd uit geroepen. Sybrands behoort ook nu in 1976 tot de grote afwezigen, maar tot troost van de Nederlandse sup porters moge dienen, dat Harm Wiersma zich inmiddels tot de zelfde hoogte als de ex- wereldkampioen heeft opgewerkt. En Harm is wel bij de deelnemers... OLYMPISCHE KAMPIOENEN 1948: P. Roozenburg met 37 punten uit 20 partijen. Tweede werd R. C. Keiler: derde P. Ghestem. 1952: P. Roozenburg met 29 uit 18, gevolgd door R. Dagenais en R. C. Keiler 1956: M. Deslaureirs (Canada) met 27uit 18 R. C. Keiler werd tweede P Roozenburg en J. M. Bom eindigden samen op de derde en vierde plaats I960: W.Tsjegolew (Rusland) met42 uit 26. De Senegalees Baba Sy kwam op de tweede plaats, gevolgd dooi i Koeperman. 1964: W. Tsjegolew met 27 uit 16. Als no 2 en 3 eindigden respectievelijk Koeperman en Baba Sy. 1968: A. Andreiko (Rusland) met 25 uit 15. Koeperman en Tsjegolew eis ten de twee volgende plaatsen voor zich op 1972: T. Sybrands met 27"uit 16 Wiersma en Andreiko tekenden vooi het zilver en brons. DE DEELNEMERS Na de officiële opening en loting op 3 augustus zal op woensdag4 augustus in het Elsevier-gebouw aan de Jan van Galenstraat 335 te Amsterdam om 11 uur de eerste ronde worden ge speeld. De laatste ronde is op woens dag 25 augustus. Behalve op de zon dagen vindt in die periode elke dag om 11 uur een ronde plaats. Men zal dan de volgende spelers aan het werk kunnen zien (alfabetische volgorde): ANGE AGLIARDI (Monaco). Inter nationaal meester. Neemt voor de vijfde keer deel aan het W.K. Speelde een zeer bescheiden rol ROBERT CLERC iNederland). Na tionaal Grootmeester. In 1973 jeugdwereldkampioen In 1975 en 1976 tweede in nationaal kampioen schap. Kan tot de sterkste deelne mers worden gerekend RAOUL DELHOM (Frankrijk). Na tionaal meester. Kampioen van Frankrijk 1975 Nam twee maal deel aan het W.K zonder tot opvallende prestaties te komen ANATOLI GANTWARG (Sowjet- Ume) Internationaal Meester en Na tionaal Grootmeester Neemt voor de tweede keer deel aan het WK, waarin hij in 1972 ongeslagen als vierde eindigde. Behoort tot de titel kandidaten AVRAHAM GENDLERMAN (Is raël). De eerste Israëliër, die zijn land vertegenwoordigt in het WK. Over zijn speelsterkte is ons niets bekend LOUIS GILLES (Canadai. Maakt in het WK zyn internationale debuut Speelt voor de eerste keer in Europa Zal hij voor dezelfde verrassingen kunnen zorgen als eertijds zyn be roemde landgenoten Deslaureirs en Dagenals MICHEL HISARD (Frankrijk) In ternationaal Grootmeester. Beweegt zich al zo'n 20 jaar in de hogere regio nen; was 11 x Frans kampioen. Beste prestatie: vierde plaats in het Olym pisch toernooi 1964 Een speler waarmee steeds rekening moet wor den gehouden, zonder echter zelf kans te maken op de eindzege DON KANDANE (Sri-Lankai. Werd 12e in het Suikertoemooi 1973 en eindigde op de laatste plaats in de Challenge 1974, ISER KOEPERMAN (Sowjet-Unie) De regerende wereldkampioen heeft de meeste titels en de grootste staat van dienst van alle deelnemers. Dit wordt de zesde keer dat hij zijn we reldtitel moet verdedigen. Uiteraard moet hij nog steeds in staat worden geacht zyn titel met succes te verde digen, hoewel de kansen daarop in een match gunstiger liggen dan in een toernooi, waarbij zovele bijko mende factoren een onverwachte rol kunnen spelen. ANDREAS KUYKEN (Zwitser land). Internationaal Grootmeester. Een sterk speler die voor verrassin gen kan zorgen en een goede klasse ring kan bereiken MARCOS LELIO (Brazilië). Een on bekende speler, die in dit toernooi zyn internationale debuut maakt MILJENKO LEPSIC (Joegoslavië). Vertegenwoordigt zijn land als eerste speler in het W Kwaar hy niet tot op zienbare prestaties zal komen. VACLAV MA REK (Tsjechoslowa- kye>. Voor deze speler geldt dezelide opmerking als voor Lepsic. evenals voor: ANTONIO MARINA (Italië). FIDÉLE NIMBI (Volksrcp. Congo). Kwam reeds eerder in Nederland uit in diverse toernooien met wisselend succes. CARL SMITH (Ver. Staten). Interna tionaal Meester. Nam aan de WK toernooien in 1968 en 1972 deel en behaalde in beide een 8e plaats- Vo rig jaar werd hij vierde in het Suiker- toernooi. WATSJESLAW TSJEGOLEW (Sowjet-Unie). Meermalen wereld kampioen en één van de grote kans hebbers in dit toernooi. Deze inter nationale Grootmeester speelt al zo'n twintig jaar een zeer vooraan staande rol in de dammerswereld. OSCAR VERPOEST (België)). In ternationaal Meester. Veertien maal kampioen van België Vier maal deelnemer aan het WK Beste presta tie: vierde plaatsin 1948. HARM WIERSMA (Nederland). De jongste Grootmeester, die de Inter nationale Dambond ooit heeft be noemd. Vier maal kampioen van Ne derland. Drie maal deelnemer aan het WK met beste prestatie in 1972. Wereldrecordhouder simullaanspe- len door tegen 187 tegenstanders in 10 uur en 37 minuten een score van 91.18% te bereiken. De kans. dat hij dit jaar de winnaar van het WK wordt, is zeer sterk aanwezig. NEVIOZORN (Italië). Tweede plaats in hetltaliaans kampioenschap 1974. Zal in dit WK met een bescheiden klassering genoegen moeten nemen. RESERVESPELER IS HANS JAN SEN (Nederland). Nationaal Meester. Derde plaats in het nationaal kam pioenschap 1976. SLOTOPMERKING. Van de 20 deelnemers is er zeker een tiental op te noemen, dat geen schijn van kans maakt op de titel. Zij kun nen hoogstens de titelkandidaten onverwacht de voet dwars zetten en daarmee de einduitslag onevenredig beïnvloeden. Naar onze mening moet een titcltocmooi een krachtmeting zijn tussen ongeveer gelijkwaardige spelers. Dit heeft ook de Internatio nale Dambond onderkend. Plannen worden ontworpen om in 1980 toteen andere opzet te komen, waarbij via voorrondes tenslotte de sterkste spe lers in de finale komen. Dit punt staat op de agenda van de FMJD d.d. 26/8/76 onder leiding van de nieuwe vooratter, H. C. v. d. Vreugde te Goes. t. schipperheijn Slem bieden op een snit is als regel geen goed bridge en het was misschien niet meer dan ge rechtigheid dat de onderstaande zuid. ook al zoo de snit zijn gelukt, toch down ging vanwege een 6-0 verdeling in een bijkleur. Achteraf bleek dat niet nodig te zijn geweest en alvorens verder te- lezen kan de lezer wellicht trachten uit te v hoe zuid 7 Sch kan maken tegen een start vi H. Sch V 4 2 Ha A8 2 Ru A B 9 2 KI AH5 Sch 9 7 5 Ha 10 9 5 4 Ru H V 10 8 7 5 KI geen Sch H 3 Ha B 3 Ru 6 4 3 KI B 10 8 7 42 Sch A B 10 8 6 Ha H V 7 6 Ru geen KI V963 In de praktijk troefde zuid de eerste slag, omdat hij nog niet goed kon overzien welke kaart hij zou moe ten afgooien op RU A. Hij wilde met klaveren over steken naar tafel om troef te spelen, maar dat hoefde al niet meer. want west troefde. Pech na tuurlijk, want als Sch H goed zit, maakt zuid zijn dure contract als de harten of de klaveren 3-3 zitten. Maar ook met deze verdeling kan zuid het contract maken. Hij neem t Ru A en gooit zelf een klaveren at Na vijf ronden troef en twee ronden klaveren blijft over: Sch geen Ha A8 2 Ru B KI. A Sch geen Ha 10 9 54 Ru V KI geen Sch geen Ha B 3 Ru 4 Sch geen Ha H V 7 6 Ru geen KI 6 Op de laatste klaveren moet west de dekking te één der rode kleuren opgeven. Tot besluit een probleem waarvan de oplossing in de volgende rubriek zal worden gegeven. Sch A H 3 Ha A H 7 5 3 Ru 7 2 KI A VB Sch 5 Ha V B 8 4 Ru H V B 10 3 KI 4 3 2 Sch V 10 9 8 7 6 Ha 10 9 Ru 885 KI H 6 Sch B 4 2 Ha 6 2 Ru A9 4 KI 10 9 8 7 5 Zuid speelt en maakt 3 SA. West start met Ru H en Ru V, die zuid weigert, gevolgd door nogmaals rui ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23