Paling uit bijna droge vijver Vlissings Nollebos gestroopt Verkaveling Braakman brengt rigoureuze veranderingen teweeg Brand in Meao-school Vlissingen veroorzaakt 4.000 gulden schade 'PZC Stuurman Vli.26 schuldig aan aanvaring Japanse autocarrier naar adem snakkende dieren doodgeknuppeld Kunstmarkt in Groede zeeuwse almanak brandstichter in arrest Kinderen op nippertje in Zierikzee uit water gered rapport ir. th.j. kuipers, lid vakgroep natuurbeheer raad voor de scheepvaart beslist: Foto: hel waterkanon in werking bij de vijver in het Nollebos. BEVOEGDHEDEN VOOR MAAND ONTNOMEN VLISSINGEN - De Arnemuidsc stuurman J. P van B. is door de Raad voor de Scheepvaart schuldig bevon den aan de aanvaring, die het vissers vaartuig 'Maria' Vli. 20 op 5 september vorig jaar heeft gehad met het Japanse motorschip 'Hohkokusan Maru'. Dlensdoend stuurman Van B. werd dooi de raad gestraft door hem de bevoegd heden-ontleend aan het diploma Svb - voor een maand te ontnemen. Tucht rechtelijke maatregelen tegen schipper L de N. werden niet genomen; de Raad voor de Scheepvaart verklaarde hem onschuldig ..Gelet op de weersomstan digheden en de kennis en ervaring van de stuurman handelde hij niet onve rantwoord om het binnenvaren door het Oostgataan destuurman over te laten aldus het oordeel van de raad. Wel heeft de raad kritiek op het beleid van de schipper ten aanzien van het op volgen van wettelijke voorschriften ..Hij handelde in strijd met het bepaalde in het Schepenbesluit 1965 artikel 108. door onder de gegeven omstandigheden geen order te geven dat er tijdens de vaart een uitkijk op de brug behoorde te zijn." De uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart dateert al van 14 mei; de betekening van de straf voor Van B. was - zo liet men bij de Scheepvaartinspec tie weten - op 22 mei. waardoor stuur man Van B. zijn bevoegdheden dus al weer terug heeft De aanvaring gebeurde in de vroege morgen van 5 september 1975 in het Oostgat toen de 'Maria' Vli. 26 op de te rugweg naar Vlisslngen was Op het moment van de aanvaring had stuur man Van B. wacht. Uit ingewonnen informatie is gebleken dat het vissersvaartuig de 'Japanner' aan stuurboord even achter de bak on der een hoek van ongeveer 30 graden heeft aangevaren. Met name dc Vli. 26 liep een zware klap op en de voorsteven was danig ingedeukt. Uit verklaringen van de opvarenden en mede van de loodsen van de Japanse aulocarrier 134.000 brt ten het kustvaar tuig 'Cornells Broere'. blijkt naar oor deel van de raad. dat de Vli. 26 de bocht ter hoogte van Westkapelle op krappe wijze heeft genomen en dat het schip daarna op een koers die zuidelijker lag dan 1J0 graden rechtwijzend het vaar water schuin is overgestoken. De aan varing vond plaats bij goed zicht en kalm weer. ..De stuurman", oordeelt de raad. ..had op de brug vanuit diverse stuurposities goed uitzicht over alle boegen. De be trekkelijk eenvoudige navigatie door het Oostgat tijdens het goede zicht be hoefde van hem nietzoveel aandacht op te eisen dat het houden van goede uiu kijk hierdoor in het gedrang kwam". De Raad voor de Scheepvaart meld VLISSINGEN - Palingstropers hebben de afgelopen dagen in de visvijver in het Nollebos zo'n 75 a 80 palingen buitgemaakt. Het waterpeil was door de aanhoudende droogte zo ver teruggelo- met de het weer volpompen van de vij ver. Men gebruikte daarvoor één brandweerwagen, voorzien van twee waterkanonnen. Er werd per uur 24 ku- pen, dat sommige lieden er een behagen in schiepen om op hun bieke meter water in de vijver gespoten, buik door de modder te glijden, naar adem snakkende palingen te De brandweer wagen stond daarvoor op grijpen en deze vervolgens dood te knuppelen. „Er waren er zelfs bij die zich sportvisser noemen", schamperde de heer H. Ceelen te Vlissingen, voorzitter van de Delta Federatie, die zich over deze zaak nogal kwaad heeft gemaakt. „Dat is toch geen vorm van vissen meer. dat is stroperii". meent de heer Ceelen. BRANDWEER POMPT VIJVER WEER VOL De Delta Federatie, die de visvijver in het Nollebos pacht van de gemeente, riep vrijdag de hulp van de brandweer in om het w ater weer enigszins op peil te brengen. Niet alleen werd bierdoor de vissen weer wat meer bewegings ruimtegeven-wat uiterstaard het be langrijkste is - maar ook werd het zo doende de palingstropers onmogelijk gemaakt om hun praktijken uit te voe ren. Botsing Hengstdijk: auto's totaal vernield HENGSTDIJ i- Vrijdagmorgen zijn bij een botsing te Hengstdijk twee auto's totaal vernield. De botsing vond plaats toen op de kruising Plevierstraat- Hengstdijksestraat te Hengstdijk de au tobestuurder E. C. G. uit Wetteren (Bi geen voorrang verleende aan de auto bestuurder F de N. uit Hontenisse. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Burgemeester Schipper bepleit regionale aanpak kunstbeleid GROEDE - ..In kleinere gemeenten is een kunstbeleid nog niet goed moge lijk gebleken. Het gemeentebestuur van Oostburg doet wel moeite daartoe en boekt ook wel successen. Er is in Oostburg sedert de herindeling dan ook een vooruitgang, maar een kunst beleid zou een regionale aanpak moe ten hebben". Dit zei burgemeester A. Schipper van Oostburg. donderdag middag in Groede, waar hij de opening verrichtte van de overzichtstentoon stelling van de kunstgroep Sincfala. In verband met de restauratie van de hervormde kerk te Groede is de over zichtstentoonstelling van Sincfala on dergebracht in 'Het .arreluifel' in de Slijkstraat te Groede. De expositie duurt tot 15 augustus en is dagelijks geopend van 15.00 uur tot 18.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. (ADVERTENTIE) RESTfl - VROUWENPOLDER tel. (01189) 1900. b.g.g. 1965 Reserveringen diners - partijen koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit De brandweer was vrijdag van halfelf 's morgens tot vyf uur 's middags bezit Stro in brand: 350 gulden schaden weiland aan de Burgemeester Van Wolderenlaan en pompte het water met uit de nabij gelegen 'tankval'. Vanaf dat punt werd het water met behul de ka nonnen over de weg en de bomen in de vijver gespoten. Later op de dag, toen de wind opstak, werd het water getrans porteerd met behulp van brandslangen. Het water moest vervoerd worden over een afstand van J0 40 meter. Het water schap Walcheren had voor deze spoe- dactie toestemming verleend. Bij de Vlissingse brandweer venvacht men niet. dat de actie de komende dagen wordt voortgezet. Naar schatting is het waterpeil in het Nollebos door de werk zaamheden van de brandweer met on geveer 15 centimeter gestegen. Dc heer Ceelen constateerde dat de droge periode geen nadelige gevolgen heeft gehad voor de - nog overgeble ven - palingen: „We hebben geen dode palingen gevonden en ze dartelen weer vrolijk rond". De Vlissingse ge meentepolitie is niet verbaliserend opgetreden tegen de palingstropers, wel heeft men mensen die bezig waren om palingen te vangen weggestuurd. Zowel ouderen als jongeren hielden zich de afgelopen dagen bezig met het stropen van paling. Uit benzinestation 200,- gestolen 's-GRAVENPOLDER - In het benzines tation annex garage van V. te 's- Grsvcnpoldcr is in dc nacht van don derdag op vrijdag ingebroken. Uit de kassa werd voor 200.- aan kleingeld gestolen,MIDDELBURG - Mejuffrouw mr. C. A. Meulendijk. stafofficier belast met de behandeling van jeugdzaken en ingedeeld bij de staf van het district Middelburg der rijkspolitie, is met te rugwerkende kracht tot 1 april 1975 be vorderd tot de rang van dirigerend offi cier der rijkspolitie Je klasse. GROEDE - Donderdagmiddag opende burgemeester A. Schipper van Oostburg de elfde Groedese kunstmarkt. De organisatie van dit twee dagen durende fes tijn is in handen van de dorpsvereniging Groede. Ondanks de regen was het donderdagmiddag gezellig druk op het Prinses Marijke- plein te Groede, waar behalve een vijftiental kunstenaars ook een aantal beoefe naars van oude ambachten te vinden zijn, Vandaag (zaterdag) verzorgen om 19.30 uur muzikanten van de muziekverenigingen Breskens en Groede een gezamelijke uitvoering in de muziektent. Na afloop is er een lampionoptocht door Groede. Vanaf 20 30 uur is er een openluchtbal, waarbij de muziek verzorgd wordt door de Guani- VLISSINGEN - De politie van Vlissingen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 23-jarige Vlissinger W.WB. aangehouden op verdenking van brand stichting. Later heeft de jongeman tegenover dc recherche bekend, een brand in de Meao-school aan de Dr. gallandatstraat te hebben veroorzaakt. De schade die daardoor ontstond bedraagt ongeveer 4.000 gulden, zo liet men van de zijde van de pottie vrijdag weten. Even na vier uur donderdagnacht bereikte de Vlissingse brandweer een melding, dat brand was ontstaan in de Meao-school. De gordijnen zouden vlam hebben gevat. Toen de brandweer ter plaatse was. was de brandmelder, B.. al zelf aan de slag gegaan om het vuurete bedwingen. Later zou blijken, dat jij de brand - 'in een plotselinge opwelling', zoals hij tegenover de politie bekende - zelf had aangesto ken Met name is schade ontstaan aan gordijnen, wat gedeelten van het plafond en de binnenwanden. Door snel optreden wist de brandweer erger te voorkomen. B.. die in arrest is genomen, wordt maandagochtend voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Blik De bejaarde man. die het Middel burgse stadhuis betrad, had nog een scherpe blik en dan ook meteen oog voor de jonge Ambonese moeder, die met haar dochtertje op de arm bij hel loket stond te wachten „Krijg ik een handje?", vroeg de man vriendelijk aan de kleine. En jawel - dat kreeg-ie. „En", richtte hij zich belangstellend tot de moeder, „kan de kleine meid nogal wennen, zo kort in Holland?" „Ja, hoor", sprak de moeder. „Ze is hier geboren" SAS VAN GENT - Vrijdagmiddag om streeks 13.15 uur werd de brandweer van Sas van Gent gealarmeerd voor een brand op een stuk land in de Mos- selhuisstraat te Sas van Gent. Op het erfland van M Wouters uit Sas van Gent lagen vele honderden pakken brand gestoken was. De schade beliep zo n 350.-. Met drie hogedrukspuiten wist de brandweer een veld met kool zaad voor de brand te behoeden. Botulisme eist duizenden dode vogels in Zeeland HULST - Het botulisme heeft tot nu toe enkele duizenden vogels in Zee land het leven gekost. Dit zegt dr. J. Haagsma van het diergeneeskundig instituut te Rotterdam. Van dit insti tuut kreeg de dienst gemeentewerken te Hulst ook de bevestiging dat de maandag voor onderzoek opgestuurde vijf vogels waren bezweken aan botu lisme C - een voor de mens ongevaar lijke soort. Voorlopig ziet het er echter naar uit. dat de situatie stabiel is. De afgelopen twee dagen zijn er geen nieuwe meldingen van grote sterfte geweest. Maar wanneer het waterpeil hoger wordt en het weer warmer, zal het aantal gevallen waar schijnlijk weer toenemen, zo meent de heer W C. Mullié. coördinator van de milieu-afdeling van de provinciale wa ters taaL Het botulisme in de buitenvest van Hulst breidt zich echter uit. Maandag werden '20 dode vogels gevonden en vrijdag was dat aantal al gestegen tot 55. Ook in enkele watergangen die met de buitenvest van Hulst in verbinding staan, zijn dode zwemvogels aangetrof fen. Het betreft hier zeven eenden. In de omgeving van het Groot Eiland bij Lun- tershoek te Hulst wordt het botulisme ook nog altijd, al wordt het aantal ge vonden dode vogels steeds kleiner. Vrij dag werd er nog een zoekactie gehou den. wat tien dode vogels opleverde. Het botulisme eist in Hulst ook slachtof fers onder de vissen, vooral onder dc snoek, paling en voorn. ZIERIKZEE - Twee kleine kinderen zijn vrijdagmorgen in Zierikzee ter nauwernood aan de verdrinkingsdoor ontsnapt. Een vierjarig jongetje en zijn tweejarig zusje, kinderen van de familie J. M. de V. te Zierikzee. waren waarschijnlijk spelenderwijs te water geraakt in een singel achter het hoofd gebouw van het bejaardentehuis Bor- rendamme te Zierikzee. Een derde kind dat er bij was, waar schuwde snel de moeder van het twee tal Ze zag kans om de kinderen nog net op tijd op het droge te brangen. Een voor de eerste hulpverlening opgeroepen arts achtte het echter wel raadzaam om de kinderen voor onderzoek over te laten brengen naar hel Zweeds Rode .ruis- ziekenhuls te Zierikzee. Van daaruit werden e kinderen zelfs overgebracht naar de kinderafdeling van het zieken huis 'De Bevelanden' te Goes. BEHEER KREEK- RESTEN VAAK NIET OPTIMAAL VLISSINGEN - De sinds 1967 in voor bereiding zijnde ruilverkaveling van het gebied van de Braakmanpolders brengt rigoreuze veranderingen met zich mee. Zo zullen onder meer de kreekresten en doeverlanden in ge vaar komen door de verandering van de waterhuishouding, die een grote in vloed heeft op de flora en fauna van het gebied. Dit staat in het rapport 'Landschappe lijke en Natuurwetenschappelijke waarden in de Verenigde Braakman polders in Zeeuwsch-Vlaanderen'. Het rapport is in opdracht van de Stichting Zeeuws Coordüiatleorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming opgesteld door ir Th J .ui- pers van de vakgroep Natuurbeheer van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Bij de voorbereiding van een ruilverka veling kan door gebrek aan mankracht bij Staatsbosbeheer slechts korte tijd worden besteed aan de natuurweten schappelijk en landschappelijk waar devolle elementen van een gebied. Dit is de reden dat een uitgebreide studie is gemaakt van de Verenigde Braakman polders. Doel van het rapport is de ver breding van de kennis op dit gebied en het aangeven op welke wijze een even wichtig landinrichtingsplan kan wor den opgesteld. Het onderzochte gebied bestaat uit 32 polders en wordt begrensd door in het noorden het. industriecomplex in Nieuw Neuzenpolder, in het oosten door het .anaal van Gent naar Temeuzen, in het zuiden door de Nederlands-Belgische grens en in het westen door de Braak mankreek en de Braakmanpolder. De in het gebied voorkomende polders bes laan in totaal ruim vijfduizend hectare. Waterpeil In het rapport staat dat de waterhuis houding. die in verband met dc verka veling zal moeten worden veranderd, na de w erken in de winter een lager peil zal bereiken en in de zomer een hoger peil. Hierdoor ontstaat een dui delijke kans op verzoeting van het wa ter en een verdroging van de oeverlan den in winter en voorjaar. De gevolgen voor de kreekresten en oe verlanden zijn reeds genoemd. Als sug gestie voor het bewaren van deze voor flora en fauna belangrijke elementen doet men in het rapport de aankoop van deze elementen door natuurbescher mingsorganisaties. De opsteller van het rapport noemt nog een aantal andere elementen, waaraan terdege aandacht zal moeten worden besteed. Naast de kreekresten en oever landen brengt hij naar voren dat voor de dijken en wegbermen, sloten, water gangen, wielen, poelen en driknkputten ook een oplossing moet komen. Hij vreest dat de kleinere elemten. zoals de wielen en poelen, tussen de wal en het schip dreigen te vallen. De dijken bepalen volgens de opsteller het aanzicht van het landschap in de Verenigde Braakmanpolders. De reele bedreiging van afgraving van de dijken moet volgens hem worden gekeerd. Sommige dijken hebben nog een water- kerende functie, waardoor deze hierte gen zijn beschermd. Voor de resterende dijken zal, net als bij de kreekresten, een aankoopbeleid door een organisatie be schermend werken. In het rapport wordt uitvoerig ingegaan op de historie van de Verenigde Braak manpolders. De eerste bedijkingen zou den van de elfde eeuw afhebben plaats gevonden door de Gentse Benedicter abdijen die van Sint-Pieteren Sint-Baaf veel grondgebied in de latere Braak manpolder kregen. Tijdens de twaalfde eeuw nam de bevolking in dit gebied ge staag toe waardoor voornamelijk bij Biervliet en Terneuzen nieuwe dijken werden aangelegd, In de loop der eeu wen werden tal van bedijkingswerk zaamheden uitgevoerd maar het groot ste deel werd toch in de twintigste eeuw bedijkt, toen men de beschikking had over moderne bedijkingswerktuigen. In deze gebieden liggen de dijken dan ook verder uit elkaar. Sommige dijken zijn niet sterk genoeg gebleken en braken bij een flinke storm door. Deze doorbraken zijn nu nog te herkennen aan ronae wateryes tde al genoemde wielen) waar de dijk in een boog omheen werd gelegd. Voor de dijken bestaat bij de verkave ling van het gebied nog geen vastom lijnd plan. Naast het aankoopbeleid zou ook het gebruik van beheersovereen komsten kunnen worden overwogen om de toekomst van deze dijken te verzeke ren. Industrialisatie De meeste polders van de Verenigde Braakmanpolders hebben een agrari sche bestemming. Het grootste ge deelte van deze cultuurgrond (ruim tachtig procent) is in gebruik voor de teelt van akkerbouwgewassen. Het resterende deel bestaat uit weide en hooiland, voornamelijk gelegen langs de kreekresten. De industrialisatie heeft in het gebied verstrekkende gevolgen gehad. Zo is een aantal autowegen, een goederen spoorlijn en een hoogspanningsleiding aangelegd. Ook de flora en fauna van de Verenigde Braakmanpolders heeft hier indirect de gevolgen van ondervonden. Het beheer van de kreekresten is niet optimaal, de waterverontreiniging speelt by vele kreken een belangrijke rol en vaak worden illegale vuilstortingen aangetroffen. Het zou een goed ruilver- kavelingsbeleid zijn wanneer bij de uit voering de vele illegale soorten worden opgeruimd, aldus de opsteller van het rapport. provincie ZATERDAG 31 JULI 1976 dat aan boord van de 'Hohkokusan Ma ru' de Vli. 26 tijdig als object is ver kend. „Niets is gebleken, dataan boord van het Japanse schip een zodanige uitkijk is gehouden, dat tijdig werd verkend dat het object een schip was dat het vaarwater geleidelijk aan overstak. Ook is geen aandachtsein gegeven". Bij de bepaling van de tegen de stuurman te nemen maatregel is re kening gehouden met het voormelde tekort aan de zijde van bet Japanse schip. De raad vindt dat stuurman Van B. zijn navigatie onzorgvuldigheeft gevoerd en deze - behoudens het zich op de boeien- byna geheel heeft gebaseerd op het vol gen van een voor hem uitvarend kust vaartuig. „Hoewel hij hiervoor alle gele genheid had. heeft hij op schromelijke wijze het houden van gode uitkijk ver waarloosd. Het gevolg van deze tekort koming was. dat hij zich niet bewust was dathij het nauwe vaarwater overstak en ook het tegemoetkomende vaartuig niet zag naderen. Toen lyj plotseling de romp van het andere vaartuig vlak vooruit en iets aan bakboord waarnam, was een aanvaring niet meer te voorko men". aldus het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart Demonstratie politiehonden te Kortgene KORTGENE-Op hetspeeltuinterrein te Kortgene werd vrijdagavond in het kader van de zomerevenementen een politiehondendemonstratie gegeven door leden van de politiehondenver eniging Ken Uzelf uit Walcheren. Met zes honden werd voor zo'n 350 be langstellenden een interessant pro gramma afgewerkt, waaruit bleek wat een hond met veel liefde en geduld is bij te brengen. Er werd een heel scala van routinehandelingen afgewerkt wat i vooral voor de insider leuk was om naar te kijken, maar uiteraard werd het meest geapplaudisseerd voor het stuntwerk waarbij de honden de pa- kwerker. de heer A. Louwerse. te lijf gin genen voor de oefeningen waarbij van een vuurwapen gebruik werd gemaakt. Het deskundige commentaar werd ver zorgd door mevrouw M. C. J. Heijstek- I Meijer uit Wolphaartsdijk. Voorts was deze avond voor de heer Louwerse een grote repetitie omdat hij zaterdag exa- I men moet doen voor zijn brevet. Hinderwetvergunning gipsafval Hoechst in gsjiiet aan de orde MIDDELBURG - Gedeputeerde sta- ten van Zeeland laten weten, dat bij de I verlening van vergunningen aan Hoechst voor de bouw van een nat- zuurreinigingsfabriek niet dc hinder wetvergunning aan de orde is geweest met betrekking tot de problematiek van gipshoudend afval. „Deze proble matiek is niet aan de orde geweest, omdat Hoechst niet van plan was het afval op eigen terrein op te slaan", al dus gs in antwoord op - nadere - vra gen over deze zaak van het oud statenlid M. Anthonisse (Pvda) en het zittende statenlid H. Venekamp (pvda). Als Hoechst het afval wel op het bedrijf sterrein zou willen opslaan is een door gs af te geven vergunning nodig, aldus het college. Gaat het afval naar een plaats biuten het bedrijf, dan is de gemeente waar de opslag heengaat, competent, zeggen gs. Het gaat om in totaal ruim 40.000 ton afval per jaar. waarvan 40 pet water is. zodat het om een kleine 30.000 ton afval op drogestof-basis gaat. Ongeveer één derde deel daarvan is gips. Voorts bevat het afval een 'aanmerkelijke hoeveel heid fosfaat" en verder 'alle verontrein igingen, die van nature in het fosfaaterts aanwezig waren en welke niet zijn ach tergebleven in het gips bij de bereiding van het ruwe zuur elders". Onder meer bevat het afval diverse metalen, waar onder ook zware. Amerikaanse jongeren op Tholen aangekomen OUD-VOSSEMEER - Vrijdagmorgen zijn de 37 Amerikaanse jongeren die in het kader van een uitwisselingspro gramma rondreizen in Schcrpenisse aangekomen. De 28 meisjes cn 9 jon gens maken een rondreis door Europa, die begonnen is in Rusland. Dc landen die zij onder meer bezocht hebben zijn Denemarken. Frankrijk en België. Vanuit Belgié komen de Amerikaanse jongeren voor drie dagen naar Neder land. waar zij Zeeuwsch-Vlaanderen zouden bezoeken Door organisatori sche moeilijkheden konden de jongeren niet ontvangen worden, maar werden zij uitgenodigd door de PJZ Tholen. Daar werden zij vrijdag ontvangen in hotel- restaurant 'De Gouden Leeuw' te Scherpenisse, waar zij werden verwel komd door de vice-voorzitter van de PJZ Tholen. de heer Jos Akkermans. In De Gouden Leeuw waren ook de gast- families aanwezig. Na de kennismaking vertrokken de Amerikanen met hun gastfamilies om Tholen te verkennen. Vrijdagavond was er een samenkomst in het dorpshuis 'De Vossekuil' te Oud-Vossemeer waar de jongeren zich konden vermaken met onder andere dammen, schaken en bil jarten. Vandaag (zaterdag) maken de Amerikanen een rondreis door Zeeland. Zij bezoeken dan ondermeer de Haring- vlietsluizen, Middelburg en Veere. Zon dag blijven ze bij de gastfamilies, terwijl 's avonds een afscheidsbijeenkomst in het dorpshuis te Oud-Vossemeer wgrdt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2