M PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJHEID VOOR DEEL SPAANSE GEVANGENEN PZC Van Agt: Aftreden wegens abortuszaak "nietzinvol Meer passagiers vanuit Vlissingen en België per schip naar Engeland Veel ET A-leden blijven in arrest Onderzoek bewoners Tiel na ontsnapping gifwolk uit fabriek OPENBLIJVEN BLOEMENHOVE "DOORN IN HET OOG" -Rozenburg yy Losse kan pagina 15 weer Vi(e)ren 219e jaargang no. 180 Zaterdag 31 juli 1976 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAi II MIODEIBUBG T El E FOON i 0 U 80 2 8000" LA CORUNA - De Spaanse koning Juan Carlos heeft vrijdag op Wat de politieke ballingen betreft, op de een speciale kabinetszitting in La Coruna besloten amnestie te SfaeoSnluo'ën'Dolm^ibanuri verlenen aan een groot aantal politieke gevangenen. „Om te be ginnen zullen 200 politieke gevangenen worden vrijgelaten", ver- „La Passionaria verklaarde de minis ter van justitie dat hun eventuele ver- grijpen uit de tijd van de burgeroorlog al klaarde de minister van justitie, LandelinoLavilla na afloop van de iang verjaard zijn. maar dat zij mis- kabinetszitting. schien vergrijpen van later datum heb- Er zijn op dit moment 600 politieke gevangenen in Spanje. De Snzekef^'Hun terugkeer blijft dus gevangenen die veroordeeld zijn of beschuldigd waren van moor daanslagen komen niet in aanmerking voor de amnestieregeling. Dit betreft voornamelijk de ongeveer 300 Basken, leden van de ETA, en een flink deel van de 50 maoisten van de FRAP. Wat betreft de militairen, dat wil zeg gen de tien officieren 'die in maart als leden van de Militaire Democratische Unie veroordeeld waren en van wie er nog vijf gevangen zitten, werd besloten hen wel de straf kwijt te schelden, maar hen niet terug te laten keren in de strijdmacht. Zij worden „gepensio neerd", zonder het recht nog een uni form te inogen dragen. Dit, aldus de minister, om de „structuur en moraal" van de Spaanse strijdkrachten te vrij waren. Ook de 300 dienstweigeraars, voorna melijk jehova's getuigen, maar sinds kort ook enkele katholieken, komen nu vrij. De minister kondigde een herzie ning van de betreffende wetten aan. Uitgesloten van de amnestie blijven monetaire misdrijven, en de „politieke" ontslagen van werknemers die wegens hun deelname aan stakingen op straat gezet waren Aan de andere kant wor den administratieve straffen, zoals boe tes of schorsingen van perspublikaties, ongedaan gemaakt door deze amnestie. stropen buiten doodstraf goedkoper zetel Compromis Zoals wel verwacht werd, is deze am nestie een compromis tussen de libera len en de conservatieelementen in het bewind en zal derhalve de Franco- aanhangers noch de oppositie geheel tevreden stellen. Het compromis toont aan, dat de mili taire ministers zich er tegen hebben ver zet dat de amnestie zonder meer zou er kennen dat er gedurende de lange Franco-dictatuur onrecht was gepleegd met talloze vonnissen (ook diegene die in krijgsraden waren geveld). De oppositie leest uit deze 'compromis -amnestie af. dat de nieuwe regering ook nog lang niet sterk genoeg staat om de tegenstand van de Franco- getrouwen tegen' een volledige demo cratisering te overwinnen Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit het feit dat. zoals vrijdag verklaard werd, het kabinet nog steeds geen besluit genomen heeft over de inhoud van het referendum dat voor oktober is aangekondigd. DEN HAAG - Enkele pandjes op het hofje Vredélust in Den Haag moeten op last van de gemeente worden afgebroken. Deze huizen worden nog steeds bewoond, voor het merendeel door krakers. Vrijdagmorgen heeft de gemeente hardhandige pogingen in het werk gesteld om de bewoners te verwijderen. Het was defotograaf niet toegestaan dichterbij opnamen te maken. De horreur van Van Agt §lV^inibter Van Agt blijft aan, maar moet nu zaken over zijn kant laten gaan. waarvoor hij het woord 'horreur' gebruikt. In de Bloemenhove-kliniek - zo zet hij in zijn jongste brief aan de kamer uiteen - worden vele ma len per week handelingen gepleegd, die beantwoorden aan de delictsomschrij ving van een misdrijf en dus een ernstig strafbaar feit opleveren" Elke minister van justitie, ongeacht zijn levensbe schouwing. zal dat - zo meen t Van Agt - een doom in het oog zijn En hij voegt er aan toe „Mij is het zelfs een horreur". Volgens Van Dale gaat het in een derge lijk geval om 'iets dat afschuw wekt. gruwel' en dit woordenboek levert er ter verduidelijking een citaat bij. ontleend aan de negentiende eeuwer Potgieter: „Romans, wier schrijvers naar knal effect jagen, door het schroot der hor reurs". Het lijkt ons een toepasselijk ci taat voor de thans aanblijvende minister van justitie: door het schroot van zijn persoonlijke horreur heeft hij eigenlijk alleenmaarvooreenzachteknalgezorgd. En dat was alles. Va, PRODUCTIE IS INMIDDELS GESTAAKT TIEL (ANP) - Het gemeentebestuur van Tiel heeft vrijdagmiddag bekend ge maakt dat het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel eerder deze week de omgeving niet heeft besmet met ammoniak maar met natriuin-arseniet. Dit matig giftige materiaal is in een wolk uit een loods ontsnapt bij het produceren van een middel om aardappelloof te doden. Ongeveer 10.000 arbeiders in de zuidelijke industriegordel van de Spaanse hoofdstad Madrid zijn vrijdag in staking gegaan uit protest tegen het neerschieten van een jonge arbeider door de politie tijdens een betoging. Volgens een politiewoordvoerder had de politie bij de betoging, donderda gavond. uit zelfverdediging geschoten. De Sowjet-mmistervan defensie, Dmi tri Oestinov, is tot maarschalk van de USSR bevorderd, zo is vrijdag door de televisie bekendgemaakt. Deskundigen van het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven zijn vrijdag begonnen bloedmonsters te nemen van omwonenden van de fabriek om vast te stellen in hoeverre de stof schade oplevert voor de volksgezond heid. Volgens directeur drs M F Wagenaar van Verdugt is de uitstoot van natrium-arseniet het gevolg van een menselijke fout geweest Aangenomen dat de lozing van het giftige spul zeker een week aan de gang is geweest Pas toen personeel van de gemeentelijke plantoenendlenst het verdorren van de aangrenzende beplanting opmerkte, is alann geslagen. Besloten is de produktie van het natrium-arseniet geheel stop te zetten. Verder is de omgeving van de fabriek met water besproeid om een verdunning van de concentratie van de giftige stof te verkrijgen. Men zal daar vandaag me doorgaan. Vrijdagavond heeft het bedrijf samen met de gemeente een bijeenkomst be legd om de omwonenden van in forma tie en instructies te voorzien. Het verdel gingsmiddel blijkt in de zagenaamde dampfase naar buiten te zijn gekomen. Dit is een erg gevaarlijke vorm van on gewenste lozing Het inademen van 3 ft 5 gram door een volwassen persoon van 70 kg kan misselijkheid opleveren en zelfs levensgevaarlijk zijn door het op treden van niervergiftiging, zo werd ge zegd. Verscheidene mensen in de nabij gelegen Oat hebben geklaagd over hoofdpijn en misselijkheid. Ze hebben van de gemeente instructies gekregen. Het bedrijf zal alle gevolgen van de calamiteit voor zij&-rekening nemen. Ook zullen naast de bloedmonsters en met de proeven met de besmette bo men en heesters, onderzoekingen in de woningen zelf worden verricht. Propyleengas ontsnapt bij an Agt zet in de brief nog eens zijn ambtelijke bezwaren uiteen. Rond de Bloemenhove-kliniek hebben zich aller lei ontwikkelingen voorgedaan, waar mee 'geen minister van welke politieke gezindheid ook vrede kan hebben". Ze zijn voor hem zelfs zodanig, dat ze een gewichtige reden vormen om af te tre den. Treedt hij dus af? Nee. hij blijft aan. Zien we het goed dan iser in de hele brief slechts één reële overweging te vinden op grond waarvan hij ditaanblijven kan verdedigen, namelijk de omstandigheid dat Van Agt nu invloed kan blijven uit oefenen op de komende abortus wetgeving. Het zou de bewindsman ech ter hebben gesierd als hij het bij deze mededeling zou hebben gelaten. Hij heeft dat niet gedaan, maar is nog weer op allerlei andere punten ingegaan met als gevolg dat zijn brief moet worden aangeduid als 'ge schipper'. Een brief met vreemde tegen stellingen. Zo laat de minister er geen misverstand over be staan dat niet alleen zijn ambtelijk- maar ook zyn persoonlijk geweten hem dwingt heen te gaan: „Mijn hart volgend zou ik aftredenschrijft hij. Tevens wijst hij op de indruk die zulk een stap zou maken: „Aftreden zou de waarde hebben van een alom gehoord protest tegen kwalijke ontwikkelingen, die zich in ons land manifesteren". Zonder twij fel: aftreden zou aldus grote indruk hebben gemaakt, zowel bij voor- als bij tegenstanders. Van Agt zou tevens de parlementaire historie zijn ingegaan als de minister, die voor zichzelf het 'tot hiertoe en niet verder' had geformu leerd, ongeacht de politieke consequen ties. Jjmtlïjn SPORT mets mislukt goud start Jan Raas lost op 6 augustus het start schot van de 24 uur van Oostburg ZATERDAG PAGINA 19 indonesië alternatief drukte DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie treedt, als hij zijn hart zou volgen, liever af als bewindsman dan dat hij aanblijft. Alleen het feit dat zijn aftreden geen enkel tastbaar resultaat zou opleveren ten aanzien van „de kwalijke ontwik kelingen in ons land rond abortus" heeft hem ertoe gebracht niet op te stappen. Ditschrijft minister Van Agt m zijn brief aan de Tweede Kamer die vrijdagmiddag is verschenen. Van Agt noemt het openblijven van de Bloemenhovekliniek. als resul taat van een groo ,.,cheepse verzetsactie, een doorn in het oog van elke minister van justitie „Mij is het zelfs een horreur", zo zegt Van Agt. Van Agt verklaart verder dat zijn aftreden als minister door de voorstanders van vrije abortus als een victorie zou worden ervaren. Bovendien bestaat zelfs de kans dat mijn opvolger een eind maakt aan de strafvervolging die momenteel tegen de staf van Bloemenhove lopende is Tenslotte zou ik door heen te gaan mijn invloed op de ontwikkeling van de wetgeving inzake abortus prijsgeven. Zorgvuldige afwe ging van de voor- en nadelen brengt mij dan ook tot de conclusie dat ik niet moet aftreden, aldus Van Agt Gedwarsboomd De redenen om wel af te treden noemt Van Agt van de andere kant „gewichtig". Het Openbaar Ministerie, dat ondermijn verantwoordelijkheid functioneert, is in de uitoefening van zijn wettelijke bevoegdheden gedwarsboomd, daarbij ge schraagd door een inotie van de Tweede Kamer. Als het justitieel optreden zou zijn herhaald, zou dat een zo hevig politiek conflict hebben opgeleverd, dat ik mijn post had moeten verlaten, waarna mijn opvolger de inbeslagname ongetwijfeld had laten opheffen. Het gevolg is dat de Bloemenhovekliniek in hedrijf blijft, waar tientallen malen per week ernstige strafbare feiten plaatsvinden, behalve in de gevallen waarin er een rechtvaardigingsgrond bestaat, aldus schrijft Van Agt in zijn brief. KVP en ARP juichen de beslissing van Van Agtom aan te blijven toe. In een eerste reactie op Van Agts brief aan de Kamer zeggen beide partijen respect te hebben voor zijn standpunt en de gewetensnood waarin hij blijkbaar verkeert, Wiegel De VVD daarentegen is zeer kritisch in haar reactie. Fractievoorzitter Wiegel noemt het volstrekt onbegrijpelijk dat Van Agt aanblijft en tegelijk de wetsover tredingen die naar zijn oordeel gepleegd worden voor zijn rekening neemt. „Naar eigen oordeel is Van Agt verantwoordelijk voor het toelaten van en het niet-optreden tegen het plegen van misdrijven", aldus de VVD. De WD zegt met verbazing en zorg van Van Agts beslissing kennis te hebben genomen en stelt hem indirect verantwoordelijk voor het openblijven van de Bloemenhovekliniek. Frac tievoorzitter Wiegel dringt er tot slot op aan dat de brief van Van Agt, evenals zijn eerste brief van vijf weken geleden in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Bij de PvdA was vrijdagavond niemand voor commentaar bereikbaar. i AKZO Zout Chemie in Rozenburg (bij Rotterdam) is vrijdagavond om streeks half tien een nog onbekende hoeveelheid propyleengas ontsnapt. Volgens een woordvoerder van het openbaar lichaam Rijnmond is er geen sprake geweest van een gevaarlijke si tuatie. Het fabriekspersonee! zou de lekkage, die ontstond door het opengaan van een veiligheidsklep, binnen vijf minuten hebben kunnen stoppen. Propyleengas is zeer brandbaar en wordt explosief, wanneer het in aanraking komt met lucht. Het is niet direct giftig, maar kan bij inademing wel sufheid en zelfs be wusteloosheid veroorzaken Stijgend aantal "ex-rokers" UTRECHT- Vorig jaar is 8 procent van de rokers in ons land dus 1 op de 12, met roken gestopt. Het aantal ex-rokers is daarmee voor het eerst in een jaar tijd groter geworden dan het aantal nieuwe rokers, vooral onder mannen. Dat blijkt uit een enquête over rookge woonten die het Groningse bedrijf Nie- meyer heeft gehouden. Door dit onge kend hoge aantal nieuwe ex-rokers on der mannen nadert het aantal rokende mannen en vrouwen elkaar steeds meer nu rookt 63 procent van de man nen tegen 40 procent van de vrouwen. M. GEEN ERNSTIGE CONCURRENTIE VLISSINGEN EN ZEEBRUGGE TOENAME VANUIT HOEK VAN HOLLAND NIET MET CIJFERS GESTAAFD VLISSINGEN - De vervoerscijfers van de passagïersveerdienslcn over de Noordzee naar Engeland vanuit Noord-België en Zuidwestelijke Ne derland stijgen. Zowel bij de Deense Olau-lijn. gevestigd in Vlissingen, als bij de Engels-Scandinavische Town- send Thoresen-lijn in Zeebrugge con stateert men een toename van het aan tal passagiers, dat zich vanuit West- Europa via deze veren naar Engeland wil laten overvaren. Bij de Stoomvaartmaatschappij Zee land in Hoek van Holland spreekt men ook van een 'enorme toename', maar men wil vooralsnog deze groei niet met cijfers aantonen Sedert de komst ln 1975 van de Deense Olau-veerbootlijn op Engeland naar Vlissingen blijkt het passagiersvervoer van het vaste land naar de zuid oostkust van Groot-Britannié toege nomen te zijn. en wel zodanig dat de op Engeland varende veerdienstmaat schappijen in Zeebrugge en Vlissingen elkaar nauwelijks van concurrentie be tichten. Anders is het met de Stoom vaartmaatschappij Zeeland in Hoek van Holland, die in haar jaarverslag over 1975 al de verwachting uitsprak dat „de in 1975 toegenomen concurrentie als gevolg van het openen van een nieuwe dienst vanuit een Nederlandse haven een negatieve invloed op het te De Maatschappij Zeeland geeft echter niet cijfermatig aan hoe groot die in vloed is. Wie informeert naar cijfermate- neel by het hoofdkantoor in Hoek van Holland krijgt nul op request. ..Wij ge ven liever geen cijfers met het oog op cie concurrentie', deelde Stoomvaart maatschappij Zeeland's directeur C. W. Hendrikse ciesgevraagd mede. Ook de public relatlons-afdeling van deze maatschappij wilde over toe- of afname van het passagiersvervoer over de Noordzee geen enkele cijfer verstrek ken Dit geheel in tegenstelling met de Olau-lijn in Vlissingen en de Townsend in Zeebrugge. die wel bereid bleken de groei van het passagiersvervoer per veerboot over de Noordzee van- en naar Engeland met cijfermateriaal te illus treren Bij alle maatschappijen is dus sprake van een toename. In Zeebrugge en in Vlissingen verwijt men elkaar geen moordende concurrentie, al geeft men toe dat men eikaar wederzijds wel eens een aantal passagiers zal afsnoepen Maar zwaar tillen doet men daar met aan Bij de Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland spreekt men van een 'ongekende toename' van het passa giersaanbod in de laatste twee maan den. vergeleken methet vorigjaar. maar cijfers, die deze berwering staven zijn - zoals gezegd - daar niet los te krijgen. Oluu-groei Publiciteits-chef Han Reich van de Olau-lijn in Vlissingen 'spuit' op ver zoek hele reeksen van vervoerscijfers betreffende de voorjaar 1975 door een Deense reder vanuit Zeeland gestarte passagiers- en vrachtdicnst op het En gelse Sheerness op tafel: In maart 1975 nog maar 6000 passagiers, maar in maart 1976 al uitgegroeid tot 35000. In mei 1975 het Olau li 700 pas sagiers de Noordzee tussen Vlissingen en Sheerness oversteken, en in mei 1976 wel 34 000. De groei zit er duidelijk in. Juni 1975 vervoerde Olau 17.500 passa giers van en naar Engeland, maar juni 1976 al een 40 000. De Olau-lijn vaart twee maal per etmaal vanuit Vlissingen zowel als vanuit Sheerness met de twee moderne uitge rust veerboten 'Olau ..ent" en 'Olau Finn', van beide kanten in morgen en avonddienst. Olau's public.relations-man Han Reich Slot zie pagina 6 kolom 2) .aar dan komt de tegenstelling. Men verwacht na dat 'alom gehoord protest', dat hij in de volgende zin zijn kennelijk onvermijdelijk aftreden zal aankondi gen. maar nee. in plaats daarvan volgt: „Het zou anderzijds door een deel van hen. die streven naar een volledige vrijheid voor abortus provocatus, als een victorie worden ervaren". Een vreemde afweging. De kans dat abortus-voorstanders Van Agts aftre den als een zege kunnen beschouwen is toch geen factor, die mag worden afge wogen tegen wat het eigen geweten deze minister kennelijk voorschrijft? Datzijn immers onvergelijkbare grootheden: iemands consciëntie en de mogelijke mening van zijn tegenstanders. Van daar de naar ons gevoel onvermydelij ke conclusie: Van Agt schippert. In ieder geval is duidelijk dat deze minister vanaf heden na rijp beraad en ampele overweging de verantwoordelijkheid draagt voor een justitiebeleid dat dwars ingaat tegen wat hij meent dat het be hoort te zijn. Tevens is hij medeverant woordelijk voor het kabinetsbeleid in deze zaak. waarbij hij het accepteert dat deze week zijn ambtgenote Vorrink antwoorden gaf op kamervragen, die lijnrecht in tegenspraak zijn met wat hijzelf over deze kwestie zowel in zijn eerste als in zijn tweede brief heeft ge zegd. En tenslotte zal minister Van Agt in de hem nog resterende ambtsperiode geen beroep meer kunnen doen ten aan zien van deze Bloemenhove-zaak op de eigen consciëntie: hij heeft willens en wetens aan andere factoren onderge schikt gemaakt. Enfin, het is zijn gewe ten memand anders heeft daar verder iets mee te maken. KERNCENTRALE IN Z.—AFRIKA NOG NIET ROND PARIJS (RTR) - Een Zuidafrikaanse delegatie is onverwachts naar huis te ruggekeerd zondereen Frans contract ter waarde van 2,5 miljard gulden voor de bouw van de eerste kerncentrale in Zuid-Afrika te tekenen. De delegatie zou vandaag, zaterdag, het contract met een Frans consortium te kenen. maar zij vloog donderdagavond naar Johannesburg terug. De terugkeer temidden van een reeks persberichten in Parijs dat er op het laatste ogenblik moeilijkheden waren gerezen over het deel van het contract dat handelt over de controle over de produktie van de centrale. Een woordvoerder van Framatome, een van de drie bij het contract betrokken bedrijven, zei dat het nog steeds de be doeling was het contract zaterdag te te kenen maar dat het nog niet duidelijk was of de ondertekening in Parys of in Johannesburg zou geschieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1