Belgische zwemmer Marnix Snoeck probeert Oosterschelde te bedwingen Ontmoeting Karpov-Fischer? JAN RAAS LOST OP 6 AUGUSTUS STARTSCHOT 24 UUR VAN OOSTBURG Oostkapelle maakte indruk tegen jonge NAC-selectie OP ZONDAG 15 AUGUSTUS VAN WEMELDINGE NAAR DE VAL PZC GOEDHART NIET BIJ UTRECHT Veertien leidersin de openschaaktitelstrijd EERSTE GEPLAATSTE DOS-TOERNOOI IN KWARTFINALE UITGESCHAKELD Zuid-Afrika trekt zich niet terug uit Davis-beker Succes van derde trimgebeuren verzekerd Geen onderzoek olympische spelen MERCKX NAAR ANDERE FIRMA Volleybalgoud: Polen strijdt tegen Rusland BRINK Luchtverwarminq /Jf ZATERDAG 31 JULI 1976 sport ±8 OOSTAKKER (B) - Als 'degelijke voorbereiding' op de tradi tionele kanaalzwemrace van Dover naar Kaap Gris Nez volgend jaar, zal de 33-jarige Belg Marnix.Snoeck uit Oostakker op zon dag 15 augustus pogen de brede Oosterschelde te bedwingen. Volgens zijn schema, waarin rekening is gehouden met de heer sende getijstromingen, zal hij deze zvveinmarathon over een afstand van 20 km in zes uur moeten afleggen, 's Morgens om kwart over zes, met hoog water, start Marnix Snoeck in de haven van Wemeldinge. Aan de overkant van de Oosterschelde, in de val bij Zierikzee, ligt de finish. Via bemiddeling van zijn vriend Frans Beek uit Lochristie. oud-Terneuzenaar en nautisch ex pert, is Willem Muller's Sleepdienst in Terneuzen bereid gevon den speciaal voor hem een sleper als volgboot in te leggen. Voor het directe contact met Marnix Snoeck en voor de voedseltoe- diening wordt er tijdens deze zwemonderneming gebruik ge maakt van een rubbermotorboot. De 112 kg zware, fors gebouwde zwem mer uit Oostakker, in het dagelljiks le ven secretaris van het stedelijk athe neum in Gent en in zijn vrije uren in structeur en redder van het plaatselijk zwembad 'Rosas', heeft alle vertrouwen in het welslagen van deze zwemmara- thon op de Oosterschelde. ..Ik zwem schoolslag, omdat het mijn specialiteit is. Mijn taktiekiserop gerichtzo weinig mogelijk weerstand te ontwikkelen, door na elke slag zo goed en zo lang mo gelijk uit te drijven. Mijn trainings schema komt neer op een gemiddelde van 47 seconden per 50 meter Dat zal ik nog verder proberen te verbeteren, want ik zal veel reserve-kracht moeten kwe ken om straks flink tegen de Ooster schelde en later tegen het kanaal te kunnen vechten. Ik heb een goede fysio therapeut ontmoet die mij zal helpen mijn conditie te verbeteren en de Juiste spierontwikkeling te geven. Mijn lano- llnevet voor de Oosterschelde- marathon heb ik al lang geleden be steld, dat is goed spul voor de spieren. Niets wil ik aan het toeval overlaten en ik zal geen enkel risico nemen. Ik moet over da t wa ter heen komen. Mij n hoop is erop gericht dat ik geen wind van voren krijg te verduren, want dat is voor een schoolslagzwemmer een onmogelijk iets." Tijdens de zwemprestatie zal Marnix Snoeck zich voeden met fruit sap. vermengd met glucose, yoghurt met vruchtjes en een rijsttaartje Informaties Frans Beck, die de zwemreus met raad en daad terzijde staat, heeft onder meer bij rijkswaterstaat informaties ingewonnen over het getijverloop en de stromingseffecten op de Ooster schelde. Als oud-sleepbootkapitein op de Zeeuwse stromen heeft hij deze in formatie aangevuld met eigen erva ring. ..Marnix zal waar het kan. ge bruik maken van het tij. Een kwartier na de start in Wemeldinge is het hoog water. Volgens rijkswaterstaat kan hij het beste de stroomdraad langs het Als instructeur en redder is de 33-jarige Marnix Snoeck uit Ooslakker (België) verbonden aan het plaatselijk zwembad'Rosas' Goese Sas pikken en dan vanal Kats Dagelijks heeft, hij deze zwemkom enkele uren vrij tot zijn beschikking om er trainings baantjes te trekken. Zijn vriend Frans via het Engelscbe vaarwater de ooste- Beek staat bij de aanstaande zwemmarathon over de Oosterschelde met raad en daad terzijde. lijkc oever van Noord-Beveland vol- UTRECHT - Anton Goedhart (4ti) heeft donderdagavond laten weten dat hij niet bij FC l'treeht in dienst zal treden als technisch-directeur. Een financieel meningsverschil is er de oorzaak van dat Goedhart - die morgen zijn werk in Utrecht zou be ginnen - niet komt. Door deze onverwachte beslissing is FC Utrecht in een uiterst moeilijk parket gemanoeuvreerd Morgen be gint immers de jeugdselectie met een trainingsprogramma ter voorberei ding op het nieuwe seizoen, Voor deze C-ploeg is geen oefenmeester beschikbaar Trainer Han Berger: ..Ik heb mijn handen momenteel vol aan het A-team Het ls me momen teel een raadsel hoe we deze zaak moeten oplossen Goedhart zelf wil weinig kwijt over zijn nogal merkwaardige handelwij ze Eergisteren verklaarde de voor malige Blauw-Wit-speler zich nog akkoord met het door FC Utrecht opgemaakte contract, gisteravond belde hij toch af. „Ik kan me er niet over uitlaten, voordat ik met, enkele andere betrokkenen heb gesproken", aldus Goedhart. „Het is een kwestie van afspraken die niet zijn nageko men". Het antwoord van FC Utrecht-voorzitter Werkhoven: „We hebben de zaken open en eerlijk met Goedhart doorgepraat. Hij heeft me nogal teleurgesteld' JOHANNESBURG - Zuid-Afrika 2* zich niet terugtrekken uit het tennit toernooi om de Davis-Beker voor 19;; Volgens de voorzitter van de Zuidafrj. kaanse tennisbond hadden de Ver- enigde Staten. Frankrijk en Greooi. Brittannië erop aangedrongen dj,! Zuid-Afrika zich zou terugtrekken. STERK DAMESTENNIS OP LEIMONIAS I)EN HAAG - Op de banen van d* Haagse lawn tennisclub Leimoniasm op 6. 7 en 8 augustus het twaalfde In. tcrnationale clubtoernooi worden p. houden. Er nemen zes vercnigingei deel met in totaal vier heren- en vie damesteams. Vooral bij de dam- wordt een sterke bezetting verwacb. De deelnemende clubs zijn: The all Er: j land lawn tennis and croquat clubc Londen, tm Racket club DaUas «VS; The wanderers tennis club uit Joh:;, nesburg iZAF). Echo forms club c Wilmington (VSt). de Metselaars t; Scheveningen en Leimonias uit Da Haag. Voor de Londense club komen uitfc dames W. Wooldndge-Shaw en P. Ho gan en de heren Wilson en Howe. Ms- rijke Schaar en Els Veentjer vertegej woordigen de Metselaars en Astn: Suurbeck. Ada de Laive. Wouter Foktt Evert Schneider geven ac te de present! bij de gastheren. Vorig jaar won de A! England club bij de dames en TC Arg» tino bleek toen de sterkste bij de here;, teams. gen. richting de Val. waar hij op het laatst nog wat van de ebstroming kan Smits in Wemeldinge om vandaaruit. de genieten. We hopen die zondag op Oosterschelde te verkennen. Sammen zuiden- of oostenwind, natuurlijk nog met Muller's dulkspecialist Lou van der liever geen wind. Want in feite heeft Linde zal hij per boot het zwemtraject Marnix als zwemmer weinig ervaring volgen en bekijken hoe het getij en de met stromingen, omdat hij nog niet stroming zich hier en daar gedragen, vaak met de zee kennis heeft ge- iJIet opstellen van een goed zwem- maakt- schema is bij zo'n zwemmarathon van Op de vrijdag voor de 'grote dag' neemt groot belang. Wat dat betreft zou ik dol- Mamix Snoeck zijn intrek in hotel graag de Nederlandse zwemmer Her- man Wiliemse ontmoeten. Die man be schouw ik als de absolute top In de lange afstandszwemmertj. Die heeft alle af standen die er bestaan al gezwommen. Ik zou hem graag naar Gent willen uitr nodigen en met hem een training door maken." luidt de grote wensdroom van Marnix Snoeck. Om voor de kanaalrace verzekerd te zijn van een goed uitgebalanceerd zwern- schema heeft de broer van Mamix. een bekend basketballer, contact gezocht met een Amerikaanse topzwemmer. „Ik weet nog niet hoe die zwemmer heet, maar mij is zijn trainingsschema be loofd. Daar kan ik veel aan hebben. Nogmaals, zo'n schema is onmisbaar, wil je een zwemrace kunnen voltooien." zegt Marnix Snoeck. die de 'channel as sociation' reeds van zijn deelname aan de kanaalrace volgend jaar op de hoogte heeft gebracht. toe gekomen om zich voor te bereiden op de kanaalrace. „Vorig jaar zaten we met zijn tweeën naar de televisie te kij ken naar de prestaties van Etienne van Oudenaerde Mijn vrouw zei toen: „Dat durf jij vast niet, de zee overzwemmen." Dat liet ik niet op me zitten. Ik ben de volgende dag meteen aan een gedegen traming begonnen. Het komt er slechts op neer dat ik minder sigaretten moer. roken, vaker een pmtje moet laten staan en dat ik wat minder vaak opstap ga. En dat houd ik vol. totdat ik gehaald het wal ik bereiken wil Over het kanaal." VELP (ANP) - Ook inde tweede ronde van het open schaakkampioenschap van Nederland, in Velp. hebben de fa vorieten gewonnen. Hans Ree. bij af wezigheid van titelhouder Gert Ligte- rink dé grote favoriet, vond in het eindspel van zijn partij tegen Dick van de Lijn eenvoudig de winstvoortzet ting. Bert Enklaar had meer moeite om zijn tweede punt binnen te halen. Bij het af breken van zijn partij tegen Cees Sep had Enklaar een pion meer en dat bete kende zonder meer de winst. Ook de Joegoslavische meesters Nemet en Ru- kavina vonden het winstpad. Zij ver sloegen resoecueveüjk Melndert van der Linde en Paul van der Sterren. De balangrijkste uitslagen uit de tweede ronde zijn: Carliér (Ned) - Ros- muller (Ned) 1-0. Van de Lijn (Ned)-Ree (Ned) 0r/rl. De Ruiter (Ned) - Acker- mann (Wdl) afg„ Rukavina (Joe) - Van der Sterren (Ned) 1-0. Nemet (Joe)-Van der Linde (Ned) 1-0. Enklaar (Ned) -Sep (Ned) IVrO. Nagtegaal (Ned) - Wockeii- fuss (Wdl) 0-1. Schering (Ned) - Bonn (Ned) 0-1. De stand 11a twee ronden is: 1 Dekker. Helmond. Carlier. Ree. Borm, Agua. Hofland. Rukavina. Nemet. 't Hart, Slis- ser. Dieks. Van der Hauw. Enklaar 2 punten. Zwemmarathons OOSTBURG - Nederlands wie lerkampioen op de weg Jan Raas zal vrijdag 6 augustus het startschot lossen voor de derde uitgave van de 24-uur van Oost burg voor trimmers Voor dit in de koers geneutraliseerd. Van iedere ploeg blijft er nog wel iemand op de fiets rond rijden maar punten zijn er dan toch niet te verdienen. Ook het prijzenpakket mag er dat jaar weer zijn. Zo valt er een levend varken te verdienen, een race-fiets, een horloge, een grasmaaimachine en nog tal van andere waardevolle prijzen. Daarbij heeft vooral de Oostburgse middenstandsverenlging zich niet on betuigd gelaten. In totaal bedraagt het prijzenpakket voor deze 24-uur van Oostburg ongeveer 7000 gulden. Het trimevenement eindigt zaterdaav- ond om acht uur, waarna de prijsuitrei king volgt Marnix Snoeck weet wat marathon- zwemmen is, want hij heeft al de no dige ervaring achter de rug, zij het in zoetwater zwembaden. In Gentbrugge nam hij tweemaal deel aan een lange afstandsrace over 22 en 28 km. waarin hij respectievelijk als tweede en vijfde eindigde. In een zwemmarathon over 25 km te Stekene werd hij eerste. „Tijdens zo'n race lig je twaalf uur aan een stuk in het water. En maar baan tjes van 50 meter trekken." vult Mar nix Snoeck nog aan. Eigenlijk door een uitdagende opmer king van zijn vrouw is Marnix Snoeck er JAN RAAS OOSTKAPELLI - In het kader van de evenementen rondom de viering van het vijfentwintigjarig bestaan van de voetbalvereniging Oostkapelle speelde het eerste elftal vrijdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen jong-NAC, spelers tot en met 21 jaar, uit Breda. De aftrap geschiedde door, de eerste- voorzitter van Oostkapelle, de heer J. C. B. de Bruyne. Ondanks een licht overwicht van NAC in de eerste helft opende Oostkapelle de score door A. ■Johns, .^ort daarna echter kwam de ge lijkmaker door Ton de Bruin van NAC. Metdestandvan 1-1 ging de rustin. Wat te verwachten was geschiedde in de tweede helft. De betere conditie van de NAC-spelers gaf de doorslag en zij be paalden door goals van Van Gageldonk. Polak en Verschuren de eindstand te bepalen op 4-1. Het was zowel voor de thuisclub als voor de gasten de eerste oefenwedstrijd in dit seizoen. Na de rust verhinderde de uitstekende doelman van NAC een beter resultaat voor Oost kapelle. Scheidsrechter L. .,odde uit Goes leidde correct Er was goede be langstelling: ongeveer 550 bezoekers, onder wie burgemeester Diepenhorst van Domburg, omzzomden het veld. De spelers van NAC hadden zeer lovende woorden voor de uitstekende staat van de grasmat. Het tamboer en pijpers corps Juliana uit Middelburg zorgde voor de muzikale omlijsting. VLISSINGEN - Frans Verhulst, de als eerste geplaatste van het jeugd- tennistoernooi van DOS Vlissingen, heeft weinigin te brengdn gehad tegen de winnaar van het jeugdtoemooi van Oostkapelle, Kees der Weduwe. Met uiterst sterke basisslagen, goede vol leys en smashes trok Der Weduwe de partij naar zich toe met de alleszeg gende cijfers 6-0 en fi-0. Hij komt nu in de halve finale uit tegen Jan Felius. die verrassend de Rotter dammer Bart Schreuder klopte. De eer ste wet was voor de technisch vaardige Schreuder met 6-2, maar knokker Felius kwam in de tweede set uktstekend terug 6-4. De derde set werd op 4-2 voor Bart afgebroken wegens de regen, maar weer was het vechter Felius. die uiteindelijk aan het langste eind troek: 7-5. In de ander e halve finale speelt Mare Ghering tegedn Paul de Bruyckere. Gehring won na een aantrekkelijke partij mety 4-6. 6-0. 6-2 van de goed tegenstand bie dende Oostburger ..upfer, terwijl Paul de Bredanaar Paul Smulders versloeg met 6-J. 6-3. Bij de jongens tot en met veertien jaar is het wachten op de afgebroken partij tussen Tammo Pelsrijcken en Jan van der Meulen, waarin laatstgenoemde met6-4deeerstesetwonendestand in de tweede set4-4 is. De winnaar speelt in de kwart finale tegen Eric Houg. In de halve finale wacht Jos Nelissendie na een uiterst sportieve strijd met goed tennis van Paul Boesten won met 6-3, 3-6, 6-1. Loek Ghering speelde zich zeer sterk in de andere halve finale via winst op de Nederland unieke trimgebeu ren, dat wordt gesponsord door de PZC en het Zeeuws-Vlaams advertentieblad, bestaat een geweldige belangstelling. Maar liefst 40 ploegen van vijf trim mers, of trimsters, zullen aan de startlijn gereed staan als TI Raleigh-man Jan Raas om acht uur 's avonds het startschot zal lossen. Bij die veertig zijn zelfs twee dame- sploegen, eèn van het Knutselhuis uit Oostburg en één van Extase-bar uit Terneuzen. Verder komen nog een Duitse, een Belgische, een ploeg uit Rozendaal bij Arnhem, een Limburgse formatie, een ploeg uit Goes en de ploeg van Salt-Boemel uit Zaltbom- mel naar Oostburg. Deze laatste ploeg komt de Frans Quadekker- wisseltrofee verdedigen. De overige 34 Ploegen komen allemaal uit de regio. Nog voordat Jan Raas het startschot moet lossen is het succes van deze derde 24-uur van Oostburg reeds verzekerd. Alles wijst er op dat Oostburg gedu rende dit trimfestijn weer in een carna valeske sfeer zal zijn omgetoverd. De veertig ploegen krijgen een erg om vangrijk programma af te werken dat bestaat uit trimrondes, afvalritten. In de nachtelijke uren. na één uur. wordt TO KIO - Het Franse persbureau AFP maakte vrijdag melding van een ontmoeting tussen wereldkampioen schaken Anatoli Karpov en de Amerikaanse oud-wereldkampioen Bobby Fischer, die donderdag in Tokio plaats zou hebben gevonden. De twee sterkst geachte spelers ter wereld hebben een principe overeenkomst gesloten om aan het eind van dit jaar een officiële strijd om de wereldtitel te spelen. De tweekamp zal niet gelden als een offieële strijd om de wereldtitel en zal ook nier door de internationale schaakfederatie (FI DE) georganiseerd worden. Volgens Yasushi Matsumoto. president van de Japanse schaakbond, zal de wedstrijd waarschijnlijk in Japan plaatsvinden. Een analoge ontmoeting echter was in 1973 voorzien tussen de toenmalige wereldkampioen Fischer en Boris Spasski, die in 1972 DOOR Fischer onttroond werd. Deze wedstrijd is om financiële redenen nooit door gegaan. Met de organisatie van de tweekamp Fischer - 1arpov is een bedrag van vijf miljoen Amerikaanse dollar (ongeveer dertien miljoen gulden) gemoeid. Een nieuwe ontmoeting tussen Fischer en uarpov zal beg gustus in Biel plaatsvinden, waar nadere details over de op handen zijnde tweekamp zullen worden uitgewerkt. sympathieke Eric Mous (6-2, 6-1). Hij ontmoet ni de winnaar van de kwartfi nale partij tussen Michlel van de Put en Ronald-Jan van Baal. De Amsterdam mers Hans Cordeneyer en Frans van Deursen bestrijden elkaar in de halve finale tot en met twaalf jaar. Hans ver sloeg Frank Wiilekes met 6-4,7-5. terwfjl Frans Rene Boerhout versloeg met 6-2. 7-5. De andere halve finale gaat tussen Mario Titiheru. die na een ware titanen strijd Joost Thorenaar versloeg (6-4,6-8) 8-6) en Lucas Habets. die weinig moeite had metWolterBosch(6-1.6-l). De meis jes toten met twaalf jaar zijn reeds bij de finale aangeland. De Brabantse Franny 1 .alwij komt uit tegen Manon ten Brug- gencate, die zich knap in de finale vocht ten koste van Leonie Wakker, 5-7. 6-2, 6-4. Franny had het makkelijker tegen Madeion Ghering. hoewel heteen leuke strijd was 6-3.6-3. Bij de oudere meisjes speelden vrijdag alleen Jaqueline Bral tegen Annemiek Verhist, die Jacqueline wist te winnen met 7-5, 6-1. Ze komt uit tegen de sterke Evelien Buërmann uit Deventer. Ook het dubbeltoemoi is zeer in terrassant, vele combinaties laten een NEDERLAND START ALS EERSTE LAND BROMONT - Nederland zal zondag in het springconcours om de olympische titel voor landenteams als eerste van de veertien deelnemende equipes in het Olympisch Stadion van Montreal ver schijnen. De startvolgorde is: Neder land. Groot-Brittannië, Frankrijk, Ja pan. Canada, Australië, West- Duitsland, Spanje. Oostenrijk, Italië, Verenigde Staten, Mexico. Argentinië en België. HILVERSUM- De afdeling kijk- en luis teronderzoek van de NOS houdt geen speciaal onderzoek naar de belangstel ling voor de uitzendingen van de Olym pische Spelen. Over het luisteren naar de olympische uitzendingen op Hilver sum III zijn geen cijfers te verwachten, aangezien in de zomer geen steekproe ven inzake luisterdichtheid worden ge nomen. Cijfers over de kijkdichtheid van de televisie-uitzendingen gaan in het nor male contïnu-onderzoek mee. De NOS, die dit meedeelt, verwacht ongeveer half augustus cijfers over de eerste week waarin de Olympische Spelen in het to tale programmapakket op het scherm kwamen. In 1968 beliepen de kijkdich- theidscijfers voor de spelen in Mexico twintig procent, in 1972 voor de spelen in München 14 procent Bijzonder hoge kijkcijfers voor Montreal worden niet verwacht hoog spelpeil zien. De halve finales wor den vandaag (zaterdag) gespeeld, zodat voor morgen, zondag alle finales over bl PARIJS - Eddy Merckx gaat in hel nieuwe seizoen voor een andere Ita liaanse firma rijden. De Belgische houder van het werelduurrecord heeft een overeenkomst gesloten met Scic- Fiat Hij wordt kopman en mag een aantal knechten meenemen. ARDESCH VOOR EEN JAAR BIJ FC VVV VENLO - De nieuwe eredivisieclub FC WV heeft een eenjarig contract afgesloten met doelman Henny Ar- desch. Deze doelman, die geen nieuw contract meer had aangeboden gekregen van Go Ahead Eagles, en reeds had besloten voor de amateurclub Enschede te gaan spelen, heeft de Venlonaren nu maar 3000 gulden gekost. MONTREAL - De Volleybalfinale bij de heren zal worden betwist door twee landen uit Oost-Europa, Polen en de Sovjet-Unie. Polen had het veel moei lijker zover te komen dan de Sovjet- Unie, dat vrij simpel van Cuba won met 3-0. Polen had vijf sets nodig tegen Ja pan. HetdegelijkespelvandeSovjet-Uniewas te veel voor de 'hoogspringers' uit Cuba. Me 115-12,15-7 en 15-8 bleefde ploegui tde SovjetrUnie ook in de vierde wedstrijd zonder setverlies. Daarmee verbeterde zij in ieder geval de prestatie, die bij de Olympische Spelen van München in 1972 werd geleverd, toen een derde plaats ach ter J apan en Oost-Duitsland he t hoogst bereikbare bleek. Japan zal de titel niet in de finale kunnen verdedigen. De volleyballers uit het land van de rijzende zon gingen ten onder tegen wereldkampioen Polen. Japan pak te de eerste set. maar toen was het de beurt aan de Polen. Zij namen een voor sprong van 2-1. De marathon partij duurde de maximale vijf sets, waarin de toeschouwers van uit stekend spel konden genieten. In de vijfde set beslisten de Polen met 15-10 de strijd in zijn voordeel. (ADVERTENTIE) uw Installateur: Uw Installateur: MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèrestraat 1. Postbus 24, Telefoon (01660)21 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 18