Dwight Stones: „Ik win gouden medaille BRUCE JENNER WIL DE SCHANDE UITWISSEN VAN DE TIENKAMP '72 *|PZC/sport <&9 17 Verdeling medailles De Oekrainers van de olympische spelen BIJ WATERPOLO TWEE SCHEIDSRECHTERS AMERIKAANSE HOOGSRINGER BEKEND ALS JONGEN, DIE DOET WAT HIJ VOORSPELT Olympische Stopper Rusland en Japan RUSLAND WINT VOETBALBRONS: betwisten het mJ M0Q| EFFECT|EF volleybalgoud De drie eerste verzoeken om politiek asiel ZATERDAG 31 JULI 1976 (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - Zijn er goklustigen die het in hun hoofd halen om pwight Stones niet als winnaar van het hoogspringen te tippen, dan kunnen ze de weddenschap wel vergeten. Dat is niet ons advies, maar een raadgeving van de Amerikaanse grootmeester self. Men is dus gewaarschuwd. Vanavond (zaterdag) staat volgens Dwight Stones hijzelf en nie mand anders op de hoogste trede van het erepodium. „Het goud is hier voor mij", klinkt het overtuigend en hooghartig. „Natuurlijk weet ik dat het hier gaat om de olympische hoogspringtitel, maar voor mij is het een gewone wedstrijd als vele andere". De 22-jarige Amerikaan praat dan ook niet over de mogelijkheid dat er in Eu ropa en trouwens ook in zijn eigen land - Stones verloor onlangs bij de Ameri kaanse selectiewedstrijden van zijn leerling Jankunis - toch wat hoogsprin gers rondlopen, die in Montreal voor een verrassing kunnen zorgen. Stones is echter alleen met zichzelf bezig. De Eu ropeanen zijn volgens hem kansloos. De beste Europeaan, de Rus Senjukov sprong dit seizoen Immers „maar" 2.26 MONTREAL - Na de twaalfde wed strijddag van de olympische spelen in Montreal waren de medailles als volgt verdeeld (resp. goud, zilver, brons en totaal): Sovjet Unie Oost-Duitsland Verenigde Staten WestrDuitsland Bulgarije Japan Polen Hongarije Zweden Roemenië Groot-Brittannië Finland Italië Tsjecho-Slowakije Cuba Frankrijk Joegoslavië Noorwegen Jamaica Denemarken Trinidad Mexico m. terwijl Stones zelf zijn van 1973 date rende record van 2 30 m dit seizoen één centimeter omhoog bracht Dwight Stones staat bekend als de,jon geman die doet wat hij voorspelt. Zo riep hij drie jaar geleden tijdens een in ternationale wedstrijd in Munchen tegen de Amerikaanse coach Jim Bush. „Vanavond gaat het wereldrecord eraan". „Als die jongen dat zegt. dan ge beurt het ook was onmiddellijk de reactie van Bush En Stones slaagde Clay der atleten 34 33 25 92 32 20 19 71 23 28 21 72 10 8 11 29 5 7 8 20 7 17 6 14 6 11 5 5 5 3 Dwight Stones, die in Amerika weieens de Cassius Clay onder de atleten wordt genoemd - dit vanwege zijn bravour- is natuurlijk meer dan een bluffer Hij is een topatleet in optima forma die ge richt. werkt naar een bepaald doel Het pakken van de gouden medaille in Mon treal is daarbij maar een tussenstation, want Stones is op zoek naar hogere sfe ren. Toen de technisch bijzonder be gaafde hoogspringer driejaar geleden in Munchen 2.30 m sprong voorspelde hij dat hij zeker nog de 2.35 m zou bereiken. En in wel bijzonder overmoedige bui sprak hij zelfs even later al van 2 40 m Een nu inderdaad nog onvoorstelbare hoogte. Dwight Stones spreekt eehter heel nuchter: „Sinds de Olympische Spelen van Munchen. waar ik brons won met 2.21 m, heb ik me in vier jaar tijd al met 10 cm verbeterd. Wanneer ik in de komende vier jaar elk seizoen één hoger spring, dan zit ik al aan de 2.35 m. Gaat het nog wat beter dan ga je al gauw richting 2.40 m". Sinds Munchen 72 verbeterde Stones zich met 10 cm. maar hij vergeet erbij te zeggen dat hij in het eerste jaar na de Olympische Spelen 9 cm winst pak te en daarna nog maar slechts 10 mm. Niets aantrekken Maar hoe dan ook. Dwight Stones heeft nog vier jaar de tijd om een van zijn vele voorspellingen waar te maken Op heel korte termijn moet de in Long Beach studerende Stones een andere voorspel ling hard maken. Zeker is dat de 1 97 m lange blonde Amerikaan zich zaterda gavond in Montreal helemaal niets zal aantrekken van zijn concurrentie „Ik zal me concentreren op elke hoogte Dat is alleen belangrijk tijdens een hoog springwedstrijd zoals ik me ook bij de training helemaal moet kunnen concen treren Dat kon hier niet in Montreal. Daarom ben ik twee dagen na de ope ning van de Spelen weet terug naar Long Beach gegaan om daar tot enkele dagen voor de wedstrijd te trainen „Het was hier gewoon geen doen. Ben je even lekker bezig op de trainingsbaan dan is er wel een vent uit Opper-Volta of zo die alles in de war stuurt En dan het olympische dorp met twaalf mansta Je je te verdringen voor de badkamer. Nee. dat was niets voor mij. Trouwens die Frans-Canadezen hebben er hier niet veel van gemaakt Zes jaar hebben ze de tijd gehad om alles op tijd klaar te krij gen. Dat is hen niet eens gelukt Een uitlating die in Montreal uiteraard niet zo best zal vallen, al kunnen Ame rikanen zich hier veel permitteren. Op de baan worden ze toegejuicht als gaat het om Canadezen. Trouwens Dwight Stones is er de man niet naar om zijn mond te houden. De Amerikaanse offi cials kunnen er over meepraten. Hij is zonder meer een atletiekrebel. een soort Cassius Clay, met wie hij best vergeleken wil worden, want Clay heeft toch ook de image van de onvers laanbare,,. Nederland België Portugal Zwitserland Spanje Australië Zuid-i.orea Iran Oostenrijk Nieuw-Zeeland Brazilië in Montreal blijven bijzonder actief Ze hebben allerlei brochures mede een tweetalig krantje in het Engels en het Oekraiens idat eel van het Russisch verschilt als Nederlands van het Duits), die i alle postboxen van de journalisten bleken te zijn gedeponeerd. Een ANP-medewerl immers medewi hadden ze dan MONTREAL- De Amerikaanse hoogspringer Divight Stones Amerika 's grote hoop voor goud op dit nummer, spreidt zijn handen uit naar het boe-roepende publiek na zijn kwalificatie sprong Reden voor het boe-geroep is dat Stone - zich enkele malen op antilCanadese wijze heeft uitgelaten, hetgeen bij het publiek niet goed is overge komen verbaasde zich daar nogal over. de COJO verleende daarmee ■rking aan de verspreiding van een politiek pamflet. Maar wat noeten doen7 De post voor de internationale pers censureren, en ngen in de postbox doen dat de journalisten een gratis tas van Puma, een gratis fles whisky, een gratis grammofoonplaatenz. enz. van de gulle firma kunnen komen ophalenWaarom Commercie en Olympische Spelen wel getolereerd en Politiek en Olympische Spelen niet. althans voor zover het de bevoorrading van de postboxen betreft? Maar de Oekrainers. van wie er zo n 25 000 in Montreal wonen 160.000 in Toronto, 450 000 in geheel Canada, waardoor zij na de Engelsen, de Fransen, de Italianen en de Duitsers de vijfde bevolkingsgroep m grootte zijn), beperken zich niet alleen tot papieren acties In de euforie van een demonstratie werd enige dagen geleden de Ru ene vlag uiteen mast bij het Olympisch Stadion gehaald en verbrand, en een langharige jongeman slaagde er tijdens de voetbalwedstrijd USSR-DDR m om aan dc bewaking te ontsnappen en tijdens de wedstrijd het veld op te rennen met de blauw-gele vlag •blauw van de hemel, geel van het graan) van de Oekraïne. Te midden van de ietwat verbouwereerde spelers danste hij even haastig de hopak de hurkdans die Chroesjtsjov op bevel van Stalin ook wel eens moest dansen om diens gasten te vermaken i en het zich daarna gewillig meevoerendoor de inmiddels wakker geworden politie. Korte tijd later brachten de Russen de 2-0 achterstand terug tol 2-1 Zei ik per ongeluk Russen? Ik bedoelde natuurlijk het Oekraïense elftal, want de USSRstartte de wedstrijd met negen Oekraïense spelers, van wie er laten twee werden vervangen, maar ook een van de wisselspelers was weer een Oekraïner Als er iets is wat de Oekrainers irriteert dan is het dat met-Russen in het Sowjet- team gemakshalve met Russen worden aangeduid, hoewel het tbijvoorbeeld) Oe krainers zijn Op de persconferentie heb ik nog even gevraagd of ze ook zo in de journalisten teleurgesteld waren toen deze de van bedrog beschuldigde en gedis- kicalificeerde Onysjenko gemakzuchtig omschreven als ..de Russische ex- wereldkampioenterivijl hij in werkelijkheid als ..de Oekrainse schermer had moeten worden aangeduid De mannen achter de tafel gaven lachend toe dat hen dat iets minder gestoord had dan gewoonlijk, maar dat ze toch wel consequent imlden blijven en daarom en daarom ook Onysjenko als een Oekrainer aangeduid wilden zien. Zij zetten bovendien een vraagteken bij de exclusieve schuld van Onysjenko. die meteen na de ontdekking van het vernuftige elektronische knopje in zijn degen door de Russen op het vliegtuig terug naar Kiev werd gezet, voordat hij kon onthullen hoe de zaak werkelijk in elkaar zal. De Oekrainers redeneren aldus: Onysjenko's sterkste nummer op de moderne pentathlon is juist het schermen, dus hij hoefde niet met trucs aan te komen om zijn score te verhogen. Bovendien zit hij al vele jaren m het Rode Leger, is dus gewend aan strenge discipline. Hun theorie is dat Onysjenko als beste schermer van het Sowjet-team was uitgekozen om dat vernuftige knopje waarmee het scorebord in werking kon worden gesteld uit te proberen, omdat de kans dat het ontdekt zou worden bij hem het kleinst was. Als goed soldaat zou hij zich dan aan die opdracht hebben onderworpen. 0 0 2 2 MONTREAL - Van de vele voorstellen om de spelregels van het waterpolo te wijzigen, is de meest ingrijpende - twee scheidsrechters bij één wedstrijd - don derdag door de IPWC (de internationale waterpolocommissie) met grote meer derheid aangenomen. Binnen een half jaar dienen de internationale wedstrijden door twee arbiters tc worden geleid. Ook op nationaal terrein zal men worden geconfronteerd met de consequenties van dit vooral in Nederland weinig beju belde besluit Het toch al grote tekort aan scheidsrechters zal zich nu in nog ernstiger mate doen voelen. Het ligt dan ook voor de hand dat de eerste jaren in Nederland alleen in de hoogste afdelingen bij de heren deze spelregel wijziging zal worden doorgevoerd. In Nederland waren de scheidsrechters beslist niet enthousiast. Niet ten onrechte werd gesteld dat de persoonlijkheid van een scheidsrechter in het gedrang kwam. Nu al wordt er geklaagd over een gebrek aan uniformiteit by de toepassing van de spelregels en het gevaar is groot, dat bij twee scheidsrechters tijdens één wedstrijd de spelers helemaal niet meer weten waar ze aan toe zijn. MONTREAL- De finale in het vollev- baltoernooi voor dames gaat - zoals verwacht - tussen Japan en de Sowjet-Unie. Deze twee landen ma ken al vele jaren de dienst uit in de volleybalwereld bij de dames. In de halve finales boekten beide landen gemakkelijke overwinningen De SowjetrUnie won metl5-10,15-10en 15-9 van Hongarije, Japan versloeg al even gemakkelijk, maar wel in een bijzonder attractieve wedstrijd, waarbij het 16.000-koppige publiek zich kostelijk vermaakte. Zuid- .orea met 15-13. 15-6 en 15-5 In de finale is het Japanse team. dat een bijzonder spontane spelvreugde uitstraalt, lichtfavonei. omdat hetzon- der twijfel kan rekenen op de steun van het publiek In Munchen won de Sowjet-Unie in de finale van Japan, tijdens de laatste we reldkampioenschappen waren de rollen omgedraaid De hoofdzakelijk uit Canadezen be staande toeschouwers veerden echter volledig op toen de Braziliaanse doel man Carlos in de achttiende minuut met veel allure een strafschop van .olo- tov stopte. Deze was aan dp Oekrainiers toegekend nadat Onisjenko op bijzon der grove wijze onderuit was gehaald. De rust kwam met een een 1-0 voor sprong voor de Sowjei-Unie en dat was in die fase verdiend Het was Jammer voor de wedstrijd dat Nazarenko vrijwel Politie-agenten worden tijdens de laatste dagen van de Spelen bij de di verse evenementen geueeid. wanneer zij niet perse ter plekke hoeven te zijn voor het uitoefenen van hun laak.'- MONTREAL- Nog drie dagen duren deOlympische Spelen, nog drie dagen de tijd voor leden van de Oosteuropese equipes om politiek asyl aan te vragen. De eerste meldde zich dinsdag al: Walter Lambertus, een 20-jarige Roemeense roeier, die tiende werd in deskif. Hij heeft een oud-oom en een oud-lantein Niagara Falls, bij wie hij zich per bus vervoegde. Walter Lambertus woonde in Arad in Roemenië, waar hij op de academie voor lichamelijke opvoeding studeerde. Reden van zijn „desertie": de vrijheid die hij in Canada denkt te vinden. Gisteren kreeg hij gezelschap van een andere Roemeen en een Rus. De Rus is Sergej Nentsanov. 17 jaar. die ingeschreven stond voor het torenspringen. De derde man die de vrijheid verkoos was de Roemeense kanoerïvan Haral ambie, die zelf zijn naam aldus schrijft: Ivan Charalambiy. Hij is misschien het interes santste geval tot nu toe, omdat hij van origine Oekrainer is, en zich ook met Oekrainse vrienden in Canada per auto naar Toronto heeft begeven, waar hij politiek asyl heeft aangevraagd. Eergisteren vierde hij zijn 21e verjaardag. Chara lambiy heeft geen familie in Canada en laat in Roemenië zijn vader en moeder, een broer en twee zusters achter. Hij is opgevangen door de Oekraiens organisatie in Canada. Gisteren hield die een persconferentie in Montreal, waarop ten aanzien van de geruchten over Valery Borzov, de Sowjet-Russische maar Oekraiense sprinter, gezegd werd dat men ook niet wist wat er nu eigenlijk precies gebeurd was. Later wist men, op het hoofdkwartier in Beaubien Street te vertellen dat Borzov de dag nadat hij door de Amerikaanse NBC geïnterviewd was en alle geruchten ovei asyl grote onzin had genoemd, nog wel in St. Lawrence Street in de Oekraiense boekwinkel aldaar gesignaleerd was, echter in gezelschap van andere Russen, die door het personeel dat een fijne neus daarvoor heeft geïdentificeerd werden als KGB'ers (de begeleiders van de olympische equipe plegen voor een met gering deel uit KGB-agenten te bestaan, evenals een deel van de ruim 90 geaccrediteerde Russische journalisten in Montreali Borzov snuffelde wat rond in de Oekraïense boeken die in het westen gedrukt zijn. maar gaf geen antwoord op de Duisterend gestelde vraag of hij bleef of terugging MONTREAL - De Braziliaanse doelman is net. iets tc laat om het schot van de Rus Onischenko te stoppen. Hierdoor kwam Rusland in deze halve-finalewedstrijd met 1-0 voor te staan. MONTREAL - Hot elftal van de Sowjet-Unie heeft de bronzen me daille in het olympisch voetbaltoer nooi gewonnen door een 2-0 overwin ning op Brazilië. In een wedstrijd, die totaal verregende, won routine het van de jeugd. Het Sowjet-elftal. voor het grootste gedeelte bestaande uit in ver schillende Europacup-toernooien en vele interlands doorgewinterde spe lers. nam dc Sowjet-Unie al snel de leiding. De 50.000 toeschouwers kon den het maar matig waarderen dat Burjak de jonge, maar technisch zeer vernuftige Brazilianen al in de vijfde minuut op achterstand zette. onmiddeUijk na de rust 2-0 liet aanteke nen. want in de tweede helft kwamen de Brazilianen sterk terug. Vooral nadat Rosemiro in het veld was gekomen. Edinho groeide uit tot de ster van het veld. Hij passeerde a ia Garrincha ver schillende malen de Sowjet- verdedigers, maar had weinig geluk, vooral na een kwartier in de tweede helft. Na een machtige solo werd hij kei hard gevloerd in het strafschopgebied, maar de scheidsrechter legde de bal op de 16-meterlijn. Scheidsrechter „lein stuurde vlak voor het einde wel Trosjldn van de Sowjet- Unie van het veld toen deze verdediger de balvirtuoos Edinho op brute wijze onderuit schopte. Op dat moment was het veel te laat voor de Brazilianen om nog iets aan de score te doen. Dat was voor hen gedurende gehele tweede helft vrijwel onmogelijk, omdat de Sowjets de voorsprong alleen maar wensten te verdedigen. Dat deden ze met alle mid delen die voorhanden waren en ze waren - zoals reeds gesteld - ook bereid om aan de noodrem te trekken. Zo veroverde de •Sowjet-Unie het brons, niet mooi maar wel pffectiet Litvinenko alsmede de Pool Katus zijn slag en liet de Amerikaan Jeff Bennett met lege handen staan Amerika wil die „schande" hier uitwissen middels een all-rounder. die er vier jaar geleden ook bij was. Ook samen met Christy, die als ste wardess als het even kan profiteert van de lijnvluchten over steden, waar grote internationale atletie kontmoetingen worden gehouden. In Munchen zag Christy een op de eerste dag doodnerveuze Bruce de buteren. Een magere 23ste plaats viel hem ten deel, totdat hij alle schroom van zich afwierp. Een ge heel andere, toen 22-jarige Bruce Jenner rukte op de tweede dag zo sterk op, dat hij nog een tiende plaats pakte. Een voetbreuk en rugklachten brachten hem in '73 geen stap verder, maar wel benutte hij dat moeilijke jaar om in een voor training ideale omgeving gelegen huis in te richten. Slechts 40 meter moet hy lopen om het hek van het atletiekstadion open te zwaaien. De makelaar kon verder gaan bouwen aan zijn in Munchen begonnen opmars, die vorig jaar in Eugene bekroond werd met een we reldrecord van 8524 punten, dat hy de Russen - A vilov was recordhouder - ontnam en Amerika weer teruggaf In vier jaar tijds was Bruce Jenner van een doodnerveuze jongeman uitgegroeid tot een complete tien kamper. die rijp is voor olympisch goud. Het Canadese publiek wil hem daar bij helpen Een aardige ruggesteun in deze olympische tienkamp, waarin ongetwijfeld geschiedenis geschre ven wordt. Daarvoor staan de nu al gescoorde puntentotalen en de kleine onderlinge verschillen gaiant Voor Bruce Jenner is er na de eerste dag dus nog een bronzen positie want Avilov verraste iedereen door bij het hoogspringen een voor een tienkamper haast onmogelijk ge houden hoogte van 2 14 meter te overbruggen. Maar ook Avilov moet nog iemand voor zich dulden, name lijk Guido Kratschmer. de pas 23- jarige Westduitse student, die graag de tijden van Hans-Joachim Walde en Willy Holdorf wil doen herleven (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - „Go Jenner go". Deze tekst stond te lezen op het T-shirt, dat Christy Jenner gisteren in het olympische atletiekstadion droeg. De blonde Amerikaanse zocht in de warwinkel van uitslagen naar de re sultaten van haar man Bruce. Trots meldde ze: „Op drie nummers heeft hij al persoonlijke records gehaald en op de andere twee waren er even- aringen. Bruce draait geweldig", klonk het trots. Bruce Jenner, gisteren de lieveling van het weer talrijk opgekomen Ca nadese publiek, draait inderdaad uitstekend Een wereldrecordhouder waardig, maar met hem doen dat ook de Westduitser Kratschmer en de olympisch kampioen van Munchen '72. de Rus Avilov. Wanneer zich vandaag geen onverwachte zaken voordoen, rolt er ongetwijfeld een nieuw wereldrecord uit Na de eerste dag nemen namelijk Kratschmer (4333 pnt), Avilov (4315) en Jenner 14298) de hoogste plaatsen in. Dit met haast onwaarschijlijk hoge scores Een fraaie uitgangspositie dus voor dit tno uit een drietal landen, dat. met uitzondering van twee Olympi sche Spelen, altijd op de tienkamp de medailles verdeelde. Amerika pakte in het verleden zelfs zeven gouden plakken via atleten, die nog steeds een bekende naam hebben, zoals Rafer Johnson. Bob Mathias en Bill Tooney. Vier jaar ge leden in Munchen sloeg het Oosteu ropese blok met de Russen Avilov en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17