Experts erkennen: Viren verslaat op eigen kracht gehele lange-afstandstop PRINS PHILIP: DOPINGPROBLEEM NIET ZO ERNSTIG PZC/spor. VIERDE PLAATS KNAP STRIJDEND ORANJE NA 3-2 NEDERLAAG FINSE SUPERATLEET WON OOK DE VIJF KILOMETER DOPING BIJ 3 ATLETEN SOWJET-UNIE VRAAGT OM UITLEVERING NEMTSANOV MONTREAL 1976 Bloeddoping-ingreep niet na 4 dagen weer mogelijk Nieuw-Zeeland won het goud MONTREAL - Lasse Viren dankt het publiek nadat hij ook de 5000 m gewon nen heeft zelfs in een filmvoorstelling resulteerde waarin de Brazilianen de weieldrecord- sprong van De Oliveira openlijk op het doek brachten „Natuurlijk was het een knappe sprong, maar toch zie ik deze man echt niet als de olympisch kam pioen van Montreal vond Sanejev toen na afloop. Hij zou helemaal gelijk krij gen. Dwight Stones kwalificeerde zich vrij dag voor de hoogspnngfinale Er strui kelden nogal wat sterke atleten die dit seizoen boven de 220 meter kwamen, over de kwalificatie-eis van 2 16 meter Met name de Westduitsers kregen een gevoelige klap want Boller en Killing - dit seizoen regelmatig tegenstanders van de in Montreal ontbrekende Ruud Wielart - kregen slechts hoogten van 2.13en2 05 meter achter hun naam Ook de Belgen werden een desillusie rijker. want Moreau weid uitgeschakeld en Brokken vei scheen met vanwege een blessure Andere afvallers waren de Ca nadees Forget, die al 2 25 meter achter zijn naam had staan, de Oostduitser Lauterbach tal eerder 2 23 meter) en de altijd gevaailijke Hongaar Major Met Dwight Stones bereikten ook de andere Amerikanen Barrineau en Jan- kunis de finale, waarin de Russen met twee springers zijn vertegenwoordigd MONTREAL - De Sowjet-Unie heeft vrijdag in Montreal om de uitlevering gevraagd van de 17-jarige Russische schoonspringer Sergej Nomtsanov. die tij dens zijn verblijf in Montreal is ondergedoken en om politiek asiel heeft ge vraagd bij de Canadese regering. De Russische ambassade in Ottawa hanteerde als redenen van de aanvraag om de uitlevering van Nemtsanov. dat deze minderjarig was en dal voor zijn leven en gezondheid gevreesd werd. Een woordvoerder van het Canadese ministerie van buitenlandse zaken verklaarde echter, dat Canada niet instaat is Nemtsanov uil te leveren, aangezien de jonge schoonspringer legaal met een geldig visa tol het eind van augustus, in Canada verblijft Wel zal worden getracht een ontmoeten te arran geren tussen Nemtsanov en Russische vertegenwoordigers, maar dit kan alleen indien Nemtsanov zelf daarmee akkoord gaat. Bovendien zullen bij dit eventuele gesprek Canadese autoritellen aanwezig moeten zijn Het internationaal olym pisch comité (IOC) heeft vrijdag verklaard niet in de affaire te willen onderhande len. zeggende dat het kwestie op regeringsniveau is van wie Senjukov de grootste bedrei ging vormt voor Stones. Fikse tik De Westduitsers kregen na de dreun die de hoogspringers incasseerden ook een fikse tik op dc 4\100 meter estafette he ren Vier jaar geleden in Munchen be haalden ze het brons, maar ditmaal bleef een finaleplaats duidelijk buiten bereik van het Westduitse kwartet. Een heel sterke indruk liet hier het Ameri kaanse kwartet Glance, Jones, Hamp ton en Riddick achter met de snelste tijd: 38.51 seconden. Dat er zaterdag bij dc estafettcfinale zeker een wereldre cord uitrolt, toonde de Oostduitse 4x400 meter damesploeg aan. Het vier tal Brelimcr. Rohde. Maletzki en Streidt legde moeiteloos een tijd neer van 3.23,38, slechts 0.28 seconden boven hel eigen wereldrecord dat vier jaar ge leden in de olympische finale van Mun chen door Oost-Duitsland werd geves tigd. Vandaag wordt het olympisch atletiek- toemooi met de estafettes afgesloten, maar daaraan vooraf staat de 1500 me ter heren nog op het programma. Het belooft een boeiend spektakelstuk te worden, want alle kanshebbers hand haafden zich vrijdag in de halve finale. Met name de Australiër John Walker, de Amerikaan Ricky Wohlhuter en de Belg Ivo van Damme liepen bijzonder over tuigend zodat verwacht mag worden dat dit trio de medailles zullen verdelen MONTREAL- Lasse Virendie afgelopen maandag voor de tweede achtereenvol gende maat de 10.000 meter won. is vrij dagmorgen dooreen commissie van het internationale olympische comité ge hoord De Finseatleethadnadat hijzege vierend over de streep was gegaan, een ererondegemaakt waarbij hij zijn spikes van een Japans merk demonstratief om hoog hield. Het IOC he eflVir en gewaarschuwd Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor de Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPD Gemeenschappelijke Pers Dienst). Het zeven man sterke team bestaat uit- JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN. sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Eemlander BERT BREEVOORD, sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GE ES INK, sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam. ZATÈHÜAG 31 JULi Ib/b MONTREAL - Drie atleten zijn door de medische commissie van het IOC bij de dopingtest op anabole sterioden. die voor het eerst bij de spelen wordt toege past, betrapt op het gebruik van deze mannelijke hormoonpreparaten. Het zijn de Tsjechische gewichtheffer Peter Pavlasek. die uitkwam in de super-zivaargeivichtklasse. ztjn Ameri kaanse collega Mark Cameron, een zwaargewicht in de categorie tot 110 kg, en de Poolse discusiverpster Danuta Rosa ni (Van een speciale verslaggever) MONTREAL- Dc geschiedenis heeft zich herhaald. Evenals in Munchen was voor het Nederlandse hockey team niet meer weggelegd dan een MONTREAL - Teleurgesteld verla ten de Nederlandse hockeyspelers hel veld na de nederlaag tegen Pa kistan: de 3-2 stand, waarmee ze weggezonden werden, beroofde de Nederlanders ook van de kans op een bronzen medaille vierde plaats. De kater na het resul taat van Montreal was echter groter dan die van vier jaar geleden, met name voor de spelers die er toen al bij waren. Ging het in Munchen in de strijd om de derde plaats tegen India in de voorlaatste minuut mis (1-2), Pakistan deelde de dreun net iets eerder uit door twee minuten voor het einde voor de derde keer in de wedstrijd om de derde plaats een voorsprong te nemen. Nederland was nu niet bij machte, kreeg ook nauwelijks de tijd nog. om terug te slaan. De Aziaten mochten via een zwaarbevochten 3-2 overwinning de troostprijs afhalen. Het Nederlandse team ging knap strijdend ten onder. De bereidheid om voor het brons te knokken was er in optima forma en ten opzichte van de zo noodlottige wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland was er bovendien sprake van een forse verbetering van het spelpeil Waar het Nederland evenwel vooral aan ontbrak was in itiatief in aanvallend opzicht, De wil was er ook hier. maai met name Geert van Eijk en Theodoor Doyer kwamen up beslissende momenten koelbloedigheid en brutaliteit te kort Bij Van Eijk manifesteerde dat zich bij twee geweldige kansen die de Venlonaar kreeg, maar die hij beide op nogal onbeholpen wijze liet lig gen. Niemand Coach Wtm van Heumen: ,,Ik wil niemand een verwijl maken. De jon gens hebben er hard genoeg voor ge vochten Bovendien hebben ze goed gespeeld En dat was tegen Nieuw- Zeeland heel anders Toen haalde al leen Bait Tammiau en Maarten Sik- king het normale niveau Nu kon je van niemand zeggen dat hij een on voldoende prestatie leverde Toch kwam Pakistan de overwin ning wel toe. Vooral in de eerste helft was het team van trainer Saeed Anwar duidelijk beter, waar het op aanvallen aankwam. Het doelpunt dat Akhtar Rasooi na een kwartier scoorde (in tweede instantie na een lange corneri was dan ook stellig in overeenstemming met de krachts verhoudingen. Toch was dat doel punt min of meer het sein voor een ommekeer, want gaandeweg kwam er behalve wilskracht ook overtui ging in het spel van Nederland, dat niet kon beschikken over een door een steenpuist geplaagde Hans Kruize, die in de tweede helft over igens toch in het veld kwam als ver vanger van de geblesseerde Jebbink. Een minuut voor de rust kreeg Ne derland weer uitzicht op het brons. Litjens vuurde na de tweede straf- comer die Nederland te nemen kreeg onhoudbaar voor doelman Zia raak. daarmee zijn tiende doelpunt in het olympisch toernooi voor zijn reke ning nemend Mooiste kans Afgaande op het vertoonde spel in de tweede helft kwam Nederland eerder dan Pakistan in aanmerking voor de overwinning. Geert van Eijk had na drie minuten al nummer twee voor het intikken maar hij maaide finaal langs de bal en liet daarmee de mooiste kans van de wedstrijd lig gen. En toen Pakistan een kwartier later volkomen onverwacht opnieuw een voorsprong nam. gaf niemand ei genlijk nog een cent voor de kansen van de Nederlanders om het minst gewaardeerde van de drie soorten olympisch eremetaal nog inde wacht te kunnen slepen Ook al niet omdat Koen Kranenberg bij de strafcomers die Nederland kreeg er blijk van gaf niet over een vaste hand van stoppen te beschikken. Hij lietde bal een paar keer glippen i Van Heumen ..Het was erg moeilijk om de bal ondercontrole te krijgen, hij sprong steeds op' i en voorkwam daarmee ongewild dat Paul Litjens verwoestend uit kon ha len Eén keer na de rust maakte Kra nenberg geen fout en meteen haalde de Utrechtse kanonnier doeltreffend uit Op een moment dot iedereen zich al begon te verzoenen met. ten minste twee verlengingen van 7.5 minuut, kwam de anticlimax voor de ploeg die zich als enige zonder verliespun- ten voor de halve finales had aange diend en daardoor door velen al als kandidaat nummer één voor het goud was bestempeld. Een razend knappe combinatie tussen Rashiden Hussain werd door laatstgenoemde met een uitstekend doelpunt afge rond De verslagen in zijn doel zit tende Maarten Sikking (zonder twij fel de beste doelman van het toer nooi) was op dat moment het duide lijkste symbool van de verslagenheid in het Nederlandse kamp. Een verslagenheid die later door aanvoerder André Bolhuis onder woorden werd gebracht. „Eén keer vierde worden is n iet erg. Als het een tweede keer gebeurt, is het ver schrikkelijk. Je verliest twee keer en je staat met lege handen. Het is voor mij een hard gelag om nu naar Australië te moeten kijken. Die jon gens verloren ook twee keer, in de groepswedstrijden zelfs al. maar ze slaan wel in de finale". iVan een speciale verslaggever) MONTREAL - De Fin Lasse Viren heeft gisteravond in Montreal zijn huzarenstukje van Munchen 1972 op imponerende wijze her haald. Wederom tweemaal goud voor de man die naar het oordeel van velen (o.a. Jos Hermens) door middel van ..bloeddoping" tot enorme krachtexplosies in staat zou zijn. Nadat Viren afgelopen maandag zijn eerste grote triomf op de 10.000 meter had behaald, werd door velen getwijfeld aan de wijze waarop de Fin aan het goud was gekomen. Na gisteravond zeggen echter alle experts, onder wie vele artsen, dat Viren een groot sportman is en geheel op eigen kracht de gehele internationale langeafstandtop heeft weten te verslaan. Door het toevoegen van een halve liter extra bloed (meer rode bloedlichaampjes) voor de race zou de atleet tot veel grotere prestaties in staat zijn. Zo'n „ingreep" is echter volgens artsen niet tweemaal kort achter elkaar mogelijk. Voor een ieder was het daarom gisteravond ook duidelijk dal de Fin na zijn winnende 5000 meter vrijwel zeker „vrijuit" gaat. brons Tijdens het Westduits kam pioenschap haalde Uhlemann dezelfde truc uit. Terwijl het hele stadion aan een val denkt gooit hij zich languit op de finishlijn, neemt daarbij alle mogelijke blessurerisico's, om door die val nog en kele centimeters winst le pakken Een andere grote in het atletiek toernooi is de frêle Tatjana Kazankina die vrij dagavond weer op de hoogste trede van hel erepodium stond Na eerder al wan nend te hebben toegeslagen op de 800 meter, won de Russische ook haar ei genlijke nummer, de 1500 meter, waarop ze met een tijd van 3.56.0 het. wereldre cord in haar bezit heeft. Met name de Oostduitse atletes Klape- zynski en Hoffmeister probeerden sa men met de Italiaanse Dorio het tempo te drukken Een opzet die slaagde, maar de Oostduitse hoop dat het DDR-duo op de laatste 100 meter sneller zou zijn dan Kazankina bleek ïjdel Met nog 150 me ter te gaan werkte Kazankina zich naar voren om daarna vrij eenvoudig het Oostduitse verzet, dat overigens wel met zilver en brons werd gehonoreerd, te breken. Vanwege het lage aanvan- gstempo werd het een zwakke tijd van 4 05.5. Maar daarover maakte men zich in het Russische kamp geen zorgen. In een niet bijster snelle race waren het de Brit Foster, de Nieuwzeelander Dixon en de Westduitser Uhlemann die na drie kilometer het tempo aangaven. Viren had lange tijd aan kop vertragend werk verricht om op de laatste paar honderd meter zijn beslissende aanval te plaatsen Alleen de Nieuwzeelander Quax leek Viren in het zicht van de eindstreep nog in gevaar te kunnen brengen. Dc Fin weerstond die laatste aanval echter voortreffelijk en beëindigde zijn 5 ki lometer in een tijd van 13.24.77 (we reldrecordtijd 13.13.00). Quax greep het zilver. De Westduitser Uhlemann stortte zich al vallend od de eindstreep voor het MONTREAL - Zo hoog als Nieuw Zee land vrijdagmiddag om twintig over zes de sticks in de lucht gooide, zo diep dienen de hoeden uit respect voor die geweldige hockeyplocg te woeden af genomen. In de laatste wedstrijd van het toernooi in het Molson-stadion. 14.000 toeschou wers, werd namelijk aangetoond dat met Nederland slecht heeft gespeeld in de halve eindstrijd tegen Nieuw- Zeeland. maar dat de .iwi's toen pas hun topvorm hadden bereikt. Twee et malen hebben zij dat niveau kunnen handhaven en daarvoor zijn zij, terecht, beloond met olympisch goud. Austraüê werd met 1-0 verslagen, in een wedstrijd die werd uilgevochten volgens de beste tradities van het hockey dat zowel Aus tralië als Nieuw Zeeland voorstaat. Oneerbiedig wordt het wel eens krach- thockey genoemd, maar het is feitelijk de perfectie van de eenvoud Stickvaar digheid. conditie, durf en wilskrachtzijn dc pijlers van het hockey uit het vijfde continent, Opzienbarend In het Russische kamp werd feest ge vierd. Want ook de Russische hinkstap- springer Viktor Sanejev zorgde vrijdag voor een opzienbarende prestatie. De al 30-jarige „meester in de sport" ver overde namelijk via 17.29 meter zijn derde gouden medaille. AI sinds 1968 beheerst hij het hinkstapgebeuren, al leek aan Sanejevs suprematie plotse ling een einde te komen toen vorig jaar de Braziliaan De Oliveira met 17.89 me ter het wereldrecord overnam. Sanejev schrok daai overigens met erg van Begin van dit jaar in Munchen. waar de Europese indoor- atleliekkampioenschappen werden ge houden, maakte hij voor het eerst ken nis met de Braziliaan Een van beide kanten aangename kennismaking die (Van een speciale verslaggever) BROMONT - Het heeft er alle schijn van dat dc internationale hippische fe deratie zich in slaap heeft laten sussen door de olympische ruiters waar het de toch zeer zorgwekkende dopingpro blemen betreft. Prins Philip, voorzitter van de federatie, jubelde tenminste tij dens een persconferentie, dat nu in Bromont toch wel was bewezen, dat het probleem minder ernstig is dan ieder een het had doen voorkomen. De voor het eerst tijdens de Spelen toegepaste controle had een eind gemaakt aan de steeds meer toenemende geruchten over het gebruik van stimulerende middelen, meende de prins. „De dopingcontrole hier is erg goed en daar zijn we zeer gelukkig mee", stelde de Britse prinsgemaal. „Er is maar bij één paard het gebruik van een verboden middel geconstateerd en dat was dan nog niet eens een echt ernstige zaak. We liswaar moesten we het paard diskwali ficeren. maar er was geen aanleiding om meer maatregelen te treffen Het be langrijkste resultaat van de dopingcon trole vind ik dat we een eind hebben kunnen maken aan al die onbewezen beschuldigingen, die er vroeger bij be langrijke evenementen werden geuit. Je hoorde dan dat men overal spuiten en medicamenten kon vinden en ook had gevonden. Iedereen dacht toen ook dat iedereen doping gebruikte. Nu is het tegendeel gebleken" In een poging het probleem toch wat genuanceerder te benaderen, schetste prins Philip de moeilijkheden, waarmee men kampt als er over doping wordt ge praat. „Er zijn twee hoofdpunten. In de eerste plaats dienen paarden net ais mensen tegen ziekten te worden be schermd Daarvoor zijn medicijnen no dig Daar tegenover staat dan het ge bruik van middelen ter stimulering van de prestatie Onder sommige omstan digheden kan het terecht en toelaatbaar zijn. dat het paard iets wordt gegeven waardoor hij ondanks een blessure toch kan deelnemen. Waar hierbij de grens ligt. is eigenlijk een kwestie van beoor deling. Wat mij betreft is het in ieder geval niet toelaatbaar als er middelen worden verstrekt, die de prestaties beïnvloeden". Geconfronteerd met het in de paarde- wereld 7.o omstreden middel butazoli- dine, een preparaat waarmee ge wrichtspijnen worden bestreden, zei de prins. „Een moeilijke zaak, een grens geval. Het is in ieder geval een middel dat niet op de lijst van dopingmiddelen voorkomt en het uordt ook door men sen gebruikt". Gemakshalve werd hierbij voorbij gegaan aan de wel dege lijk schadelijke werking bij een ver keerd, reeds voortdurend gebruik. Een ander actueel probleem in de hippi sche wereld betreft de dubieuze ama- teurstatus van vele ruiters „Wij zijn", zo gaf de pnns toe. „niet tevreden met de amateurregels. Het echte probleem is dat er in de verschillende landen zo ver schillend wordt gewerkt met sponsors en andere manieren van financiële hulp Daardoor is het gevaar van discrimina tie er echt wel en kan je moeilijk bepalen wie nu wel en wie niet professional is Huidige regels zeggen dat je alleen prof bent als je belangrijkste bron van in komsten de paardesport is. Heb je een andere baan waar je in eerste instantie van leeft, dan word je gezien als ama teur. Ik geloof, dat we daar maar aan vast moeten houden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15