Prijzen groenten en fruit volgende week iets lager Nederlandse reisleidsters worden onderbetaald PZC/. Reacties nota kunstbeleid van 'huiverig'tot 'blij' Politie neemt 300 kilo hasj in beslag 'MENTORS GEESTELIJK GEHANDICAPTEN NODIG' CENTRAAL BUREAU TUINBOUWVEILINGEN SLA EN BLOEMKOOL BLIJVEN ZEER DUUR Premier van Malagasië verongelukt FRANKRIJK BOUWT VOOR MARINE Z.-AFRIKA Bestrijden botulisme taak van centrale overheid Huidige curatele-regeling onnodig zwaa STICHTING: GEMIDDELD 9 MILLE TE WEINIG ZATERDAG 31 JULI 1976 binnen-buitenland 11 gesloten, zodat de hoge veilingprijs (f2,79 per kilo tegen 99 cent- vorig jaar) naar alle waarschijnlijkheid zal dalen over het algemeen iets zullen dalen, maar in vergelijking met vorig De sterke vraag naar prei heeft de prij zen lange tijd hoog gehouden. Het ziet emaar uit dat een lichte daling zal in treden. omdat de aanvoer toeneemt Niettemin werd vorige week voor een kilo prei fl.06 op de veiling betaald, tegen 59 cent vorig jaar. Voor de bonen moeten nog steeds schandalig hoge prijzen worden be taald. Een kilo snijbonen bracht op de veiling f 5.36 op (vorig jaar f 2,19) en een kilo sperciebonen kostte f3.63 (vorig jaar f 1,23) Omdat een toenemend aan bod wordt verwacht, zullen de prijzen enkele centen dalen. DEN HAAG - Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen verwacht dat de prijzen voor groenten en fruit de komende week jaar aan de exorbitant hoge kant zullen blijven. Sla, aardbeien, frambozen en bloemkool zullen echter nog in prijs stijgen. Hoewel de aanvoer van komkommers nog zeer gering is, zal de prijs op de Nederlandse markt iets dalen. Dat is een gevolg van het feit dat de export met name naar Engeland is afgenomen. De Engelse markt heeft zich de laatste dagen redelijk hersteld, evenals de Franse markt. De vraag uit Duitsland is echter nog bijzonder groot Vorige week kostte de komkommer op de vei ling 73 cent Vorig jaar was de prijs in dezelfde periode 27 cent. De tomaten zullen, naar wordt ver wacht, in prijs gelijk blijven. De uitvoer naar West-Duitsland is weliswaar ver groot. maar daar staat tegenover dat de export naar Frankrijk aanzienlijk ge daald is. Niettemin zijn de tomaten in vergelijking met vorig jaar zeer duur. Een kilo tomaten kostte op de veiling f 1,23: vorig jaar nog 73 cent Ook de prijs van de paprika zal dalen Weliswaar wordt een geringere aanvoer van groene paprika's in vergelijking met vorige week verwacht, maar door de concurrentie van de Zuideuropese pa prika. die op bijna alle Europese mark ten verschijnt zal de prijs van de groene paprika wat verder afbrokkelen. Deze week bracht een kilo groene paprika's op de veiling f 1,13 op. Vorige week was dat nog f 1.19. De rode paprika zal ook niet aan prijsdaling kunnen ontkomen, doordat het aanbod is toegenomen. Bij de aanvoer van aubergines wordt komende week een toeneming niet uit blijft beperkt, waardoor de prijzen op nieuw stijgen. Afgelopen week steeg de prijs op de veiling van f 1,88 tot f2,44. Vorig jaar was deze nog f 1,36. De frambozenproduktie is dit seizoen uitermate teleurstellend. De prijzen voor de kratjes frambozen zijn onge kend hoog. De aanvoer blijft ook de ko mende week zeer gering, waardoor de prijzen zullen stijgen. Vorige week werd 46 000 kilo geveild, tegen 322.000 kilo vo rig Jaar. De prijs per kratje bedroeg vo rige week f 5.55. tegen f 2.86 vorig jaar. De prijzen van de aardbeien liggen on geveer gelijk aan die van vorig jaar. hoewel de aanvoer in 1976 beduidend kleiner is Het aanbod zal geleidelijk verminderen, waardoor de prijzen met enkele centen zullen stijgen. Sla en bloemkool De sla blijft daarentegen erg duur. De vermindering van het aanbod en het aanhouden van de sterke vraag voor export ondersteunen de prijsvorming zeer krachtig. In dit beeld zal voorlopig geen verandering optreden. Vorige week steeg de prijs per krop van 45 naar 59 cent. Een jaar geleden bracht een krop sla op de veiling 19 cent op. Ook de bloemkool blijft schaars. De omvang ERVARINGEN MET CRM WEKKEN WEINIG HOOP DEN HAAG (ANP) - „De beschouwingen over wat het kunstbeleid zou moeten zijn wekken de indruk van een interessante uitdaging, maar de praktijk van de laatste jaren met het beleid van het ministerie van erm maakt ons huiverig". Deze reactie gaf de heer H. Verploeg van de bij de Federatie Nederlandse Vak beweging aangesloten Bond van Uitvoerende Kunstenaars op de donderdag door minister Van Doorn van erm aangeboden nota 'kunst en kunstbeleid'. 'JAREN OP GEWACHT' De heer Verploeg zei verder dat de erva ringen met de door minister Van Doom gewenste decentralisatie, waarbij lagere overheden zeggenschap krijgen over re gionale voorzieningen, tot nog toe matig zijn. Daarbij wees hij op de geschiede nissen van de vormingstoneelgezel schappen Proloog en GL, het operage zelschap Forum en het gewestelijk or kest in Zuid-Holland. „Die gezelschappen en dat orkest pro beerden juist te doen wat de minister in zijn beschouwingen bepleit, namelijk vernieuwing en publlekspreiding, maar ledereen kan zien hoe juist deze gezel schappen door de politiek van de lagere overheden in de moeilijkheden zijn ge raakt GL II moet zelfs helemaal stop pen en de minister doet hier niets aan onder verwijzing naar de verantwoorde lijkheid van die lagere overheden", al dus de heer Verploeg. Hij zei veel 'inge bouwde conflicten' bij die centralisatie te vrezen: of het nu om 'progressieve' kunstuitingen gaat of niet. •Wij' Daniël de Lange, voorzitter van de commissie cultuurpolitiek van de Ne derlandse Federatie van Kunste naarsverenigingen, zei in een eerste, voorlopige reactie erg blij te zijn dat de nota, waarop door zowel de tweede kamer als de kunstenaars en de orga nisatiesjaren is gewacht, er nu is. ..Het is de eerste keer dat een dergelijk be leidsstuk over het kunstbeleid is ver schenen en het is een goed ding dat er verbanden worden gelegd met de ge hele cultuurpolitiek", merkte hfj op. „In de nota", aldus Daniël de Lange, .hebben wij tal van punter, aangetroffen waar wjj als federatie ook aandacht aan besteden. Van veel belang achten wij de plannen voor decentralisatie en demo- TANANARIVE AF°/RTR) - De pre miervan Malagasië, luitenant-kolonel Joel Rakotomalala en zesandere men sen zijn vrijdag om het leven gekomen toen het hcfsehroefvliegtuig waarin zij zaten niet ver van de hoofdstad in het gebied Antanifotsy verongelukte. Dit is door de radio bekendeemaakt. PARIJS (RTR) - Frankrijk heeft Zuid-Afrika twee escorte-jagers verkocht, zo hebben Franse functionaris sen vrijdag in Parijs gezegd. De eerste van deze oorlogsbo dems, die tot de 1170 ton me tende d'Estienne d'Orves- klasse behoren, zal eind vol gend jaar worden opgeleverd, de tweede half 1978. De sche pen worden gebouwd in Lo- rient. De jagers zullen worden uitgerust met de Franse Exocet M-38 oppervlakte raket, die een bereik van 40 kilometer heeft en bijna de snelheid van het ge luid haalt. cratisering, al zullen we af moeten wachten hoe de zaak zal worden uitge werkt. Blij zijn we ook mei de duidelijke erkenning in de nota van de achterstand produceren, van de scheppende kunstenaar in verge- D lijking met de uitvoerende kunstenaar, ook al is die erkenning thans nog niet meer dan er een op papier" de minister een actief kunstbeleid wil voeren als voorwaarde voor een ac tieve kunstpraktijk, ook en juist in economisch moeilijke tijden. „Vroeger werd dan gelijk op dit terrein het rode potlood gehanteerd". Tenslotte zei hy te hopen dat de nota nog deze kabinetsperiode in de tweede kamer zal worden behandeld Hy hoopte dat de wereld van de kunsten de kunstenaars snel reacties op de nota zal OEGANDA WIL PRATEN MET KENIA NAIROBI (RTR)- President Idi Amin heeft bekendgemaakt dat hij in stemt met een Kenraas voorstel een rege ringsdelegatie naar Nairobi te zenden om te bespreken hoe de 'huidige vraagstukken' tussen beide Oostafri- kaanse landen moeten worden opge lost. Radio-Oeganda deelde mee dat de be kendmaking was gedaan aan de secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. OAE, William Eteki Mboumoua. die probeert te be middelen in het geschil. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag met instemming kennis genomen van de verklaringen van president Idi Amin over het lot van de ongeveer 200 Britten die nog in Oe ganda wonen en werken. Actief Verder noemde hü hetrv; de kunst verklaarde vrij dag dat een speciaal daartoe ingestelde commissie begin september met een uitvoerige reactie op de nota wil komen. Mede wegens de vakantieperiode waren van andere organisaties nog geen reac ties op de nota beschikbaar. In november wordt in Geneve een in ternationale conferentie gehouden ter voorbereiding van de vorming van een fdons van zes miljard dollar imeer dan zestine miljard gulden) ter stabilisering van de prijzen van grondstoffen. Het Geneefse bureau van de UNCTAD t raad voor handel en ontwikkeling van de VN) heeft dit vrijdag meegedeeld. De UNC TAD heeft in mei in Nairobi besloten dat zo'n fonds er moet komen. ABCOUDE - In een garage bij het Janshof in Abcoude heeft de rijkspolitie ruim 300 kilo hasjiesj aangetroffen. In verband daarmee is een 21-jarige Amsterdammer gearresteerd. De hasj is in beslag genomen. De politie kwam enkele weken geleden al op het spooor van de hasj-opslag. Sinds enkele dagen postten dag en nacht enkele politiemannen by de gara ges. tot donderdagmiddag de Amsterdammer arriveerde. Hij kon onmiddel- lyk worden gegrepen. De rijkspolitie is nog uiterst voorzichtig met het verstrekken van gegevens over de hasj-vondst. Er worden meer arrestaties verwacht. Ook in het Limburgse Helden nam de politie een grote partij verdovende middelen in beslag (240 kilo) verpakt in plastic vuilniszakken. In verband daarmee werden een 29-jarige student en een Marokkaans echtpaar gearres teerd. In Rotterdam arresteerde de politie negen mannen die verdacht wor den van handel in heroine. ZEIST (ANP) - De Nederlandse Ver eniging tot Bescherming ran Vogels vindt dat het beteugelen van de gevol gen van de botulisme-uitbarstingen een taak ls. die ver uitgaat boven de kennis en de materiële en financiële mogelijkheden van de gemeentelijke overheden. Dit zegt de vereniging deze week in een brief aan de ministers van erm. land bouw en vissenj. volksgezondheid en milieuhygiëne en verkeer en wa terstaaL In de brief doet zijn een dringend beroep op de centrale overheid alle krachten van de genoemde ministeries te bunde len om onmiddellijk noodmaatregelen te nemen en zich te beraden over maat regelen op langere termijn. Volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels moet op korte termyn mankracht en materieel be schikbaar worden gesteld voor het per manent zoeken en ruimen van kada vers Voor nog levende vogels die be smet zijn met botulisme moet man kracht en geld vrijgemaakt worden om ze te helpen. Voorts is de vereniging van mening dat een aatal waterstaatkundige maatre gelen moet worden genomen, zoals het verhogen van de waterstand of het vol ledig droogleggen van gevaarlijke plaatsen of indien mogelijk het be trekken van bepaalde gebieden in de watercirculatie. De vereniging zegt dat bijvoorbeeld een verhoging van de waterstand in het Ha ringvliet, het Hollands Diep en de Bies- bosch tot ten minste plus 0,80 m NAP (Nieuw Amsterdams Peil) van grote be tekenis zou zijn om verdere uitbreiding van botulismebesmetüng tegen te NORWICH - Een firma in Norwich, Engeland, heeft een plas tic neuskap voor honden ontwikkeld welke zeer licht van gewicht is en gemakkelijk is schoon te maken: het is het ant woord van de ontwerper op de toenemende gevallen van hondsdolheid op het Britse eiland. De prijs van een dergelijke beschermkap is ongeveer zes gulden. UTRECHT (ANP) - „De wetgeving rondom de rechtspositie van geestelijk ge handicapten en gestoorden bevatten schrijnende lacunes". Om hier een eind aan te maken stelt de Stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) in sa menwerking met de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) in een rapport voor een 'mentorschap' in te stellen. Uitgangspunt daarbij is dat de betrokken geestelijk gehandicapte zo lang mogelijk zijn burgerlijke bevoegdheden kan behouden. Volgens de NOZ is dat met de huidige wettelijke regelingen onmogelijk, om dat zij de betrokkenen direct onder cu ratele stellen. Deze maatregelen tasten iemands vrijheid onnodig zwaar aan. aldus hel NOZ. Het mentorschap ga randeert volgens de NOZ dat de licht geestelijk en sociaal gehandicapte wel optimaal, en zo lang als mogelijk is, van zijn burgerlijke bevoegdheden gebruik 'kan maken zonder volkomen aan zichzelf overgelaten te worden. Het criterium om een mentor over ie mand aan te stellen, is dat een gehandi capte onvoldoende in staat is zijn eigen of andermans belangen op maatschap pelijk algemeen aanvaarde wijze te be hartigen, zo staat in het rapport De rechter, die een beslissing over het men torschap moet nemen, kan dat pas doen nadat hij de betrokken geestelij k gehan- voor de NOZ dan ook, dat de gehandi capte als partij wordt beschouwd. Het verzoek om iemand onder mentor schap te plaatsen kan uitgaan van de betrokkene zelf. zijn of haar echtgenoot, bloedverwanten (in de eerste plaats de ouders, als het geestelijk gehandicap ten betreft), wettelijke vertegenwoordi gers en het bestuur van de instelling die de gehandicapte duurzaam verzorgt of begeleidt, zo schrijft de NOZ. De NOZ vindt de ouders de eemst aangewezen om. na het 21ste jaar van hun kind als mentor te worden benoemd. Als zij dat niet willen of kunnen moeten andere na tuurlijke personen worden aangewezen op voorstel van de ouders. Bij geeste lijk gestoorden zou de echtgenoot* te) de eerst, aangewezene zyn. Als er geen natuurlijke personen in aanmerking komen voor het vervullen dicapteheeftgehoord.Eenvoorwaardeis van het mentorschap, dan zouden ook sociaal psychiatrische diensten als mentor op kunnen treden, aldus het rapport Een andere mogelijkheid is, zo schnjft de NOZ. een speciale instantie op te richten, die te vergelijken is met de voogdijraad. Minderjarigheid De NOZ stelt voor de zeerzwaar gees telijk gehandicapten, waarvoor het mentorschap niet de juiste vorm is, omdat dat bepaalde eisen stelt aan de gehandicapte, voor een 'verlengde minderjarigheid' in te voeren. Deze regeling bestaat reeds in België en beoogt die mensen die vanaf hun ge boorte diep geestelijk zijn gehandi capt en op hun 21ste niet meer onder de ouderlijke macht vallen, rechtsbe scherming te bieden. Wanneer beide ouders nog in leven zijn krijgen of houden zij de ouderlijk macht als hun kind 21 jaar is. Zij moeten dan via een verzoekschrift verlenging van mindeijarigheid aanvragen, zo staat in het rapport. Maar de mogelijkheid be staat ook. zo schrijvdn de samenstellers van het rapport, dat de ouders, bijvoor beeld omdat zij zich te oude voelen of het niet meer kunnen opbrengen, een verzoek aan de rechtbank richten om de ouderlijke macht te vervangen door voogdij. De ouders kunnen dan voor dragen wie er als voogd wordt benoemd. De verlenging van minderjarigheid vin den de NOZ en NZR beter dan curatele, omdat de belangen van de pupil, ge zien in het licht van de ouderlijke ver antwoordelijkheid, het beste be schermt De curatele ls vooral gericht op materiele belangen, terwijl verlengde minderjarigheid zowel de materiele al immateriële belangen beschermt aldus het rapport AMSTERDAM (ANP) - De rond drieduizend reisleiders en reis leidsters in ons land hebben vo rig jaar gemiddeld negendui zend gulden te weinig verdiend. Tezamen zouden zij tegen de dertig miljoen gulden aan ach terstallig loon kunnen vorderen bij hun werkgevers, de reisor ganisatoren. Dit zeft Rudolf Misset van de Stichting Euro pees Toerisme en een der initia tiefnemers van de volgende week op te richten vakbond voor reisleid(st)ers. Volgens Misset - zelf jarenlang reis leider in Frankrijk en Italië - ontvan gen de over het algemeen jonge reis- begeleiders gemiddeM de helft van het minimumloon (1470 bruto per maand). Door te 'rommelen' met provi sies en fooien komen de reisleiders wel aan een hoger bedrag, maar dat neemt niet weg, dat de reisorganisato ren wettelijk verplicht zijn het mini mumloon uit te betalen, aldus Rudulf Misset. Bovendien, zegt hij. zijn de reisleid(st)ers in veel gevallen con tractueel verplicht hun fooien aan de werkgever af te dragen. De Stichting Europees Toerisme twee jaar geleden opgezet door rechtenstu denten. die ook reisleider waren) is vrij dag voor de veertiende keer in haar be staan naar dekantonrechtergestaptom door middel van een civiele procedure achterstallig loon te vorderen. In dit ge val behartigt de stichting de belangen van een .S0-jarige hostess, die over de jaren 1972. 197J en 1974 ongeveer één ton tegoed denkt te hebben van haar voormalige werkgever, de BV Reisbu reau Zuid-Europa, voorheen de Zuid- Europastichting in Amsterdam. De hos tess werkte in Turkije. Spanje en op Rhodos en verdiende tussen de 550 en ƒ700 per maand bruto. Bovendien was zich verplicht eventuele extra inkom sten af te dragen, aldus Misset Met enige trots vermeldt hij dat de stichting tot nu toe geen proces heeft verloren. Volgens Misset illustreert de hoogte van de vordering in dit geval de 'wanver houding' tussen arbeidsduur (een veel voud van het in Nederland normale) en beloning van het Nederlandse reizigers-begeleidende personeel Ontslagen De Stichting Europees Toerisme heeft de reisleiders eind vorig jaar rechts kundige bijstand aangeboden voor loonvorderingen en eventuele kanton- Onderzaek Misset ziet voor de Stichting Europees Toerisme een taakverdeling in het verschiet. Na de oprichting van de vakbond kan de stichting zich meer met studie en onderzoek bezighouden. Aan minister Boersm3 is inmiddels subsidie gevraagd voor een onderzoek naar de rechtspositie van de Neder landse reisleid(st)ers. Als het aan Mis set ligt, werken de reisorganisatoren mee aan een dergelijk onderzoek. Reacties In een reactie op Missets uitlatingen verklaarde de heer Van Zwijndrecht. voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging voor Reisbureaus (ANVR), dat van de reisleidsters nooit klachten zijn binnengekomen. Hij leidt daaruit af, dat zij tevreden zijn over hun overeenkomsten met de werkgevers. Dat neemt niet weg. dat de reisleiders niet slecht betaald zouden worden, maar dat geldt dan voor aLle medewer kers van de reisorganisatoren, dus bij voorbeeld ook voor hetpersoneel achter de balies van de reisbureaus, aldus de heer Van Zwijndrecht. Hy wijst er voorts op. dat veel Nederlandse reisleiders reisorganisaties, waarvan een tiental door hun Nederlandse werkgevers via het grootste deel van de reismarkt voor buitenlandse ondernemingen worden zijn rekening neemt Misset's schatting betaald. Die buitenlandse firma's zijn van drieduizend reisleiders is aan de niet gebonden aan de Nederlandse wet, lage kant, meent hij. meent hij. gerechtsprocedures. Hoewel reislei ders zich zeer belangstellend toonden, durven de meesten uit angst voor ont slag niet naar de rechter te stappen. Misset noemt die vrees gegrond. Hij meent, dat de reisorganisatoren in veel gevallen direct tot ontslag over gaan. zodra de betrokken reisleid(st)cr „alleen al over loonsverhoging spreekt, laat staan zijn of haar rechten op de minimumbeloning doet gelden." Misset weet ervan: een aantal jaren geleden werd hij naar zijn zeggen, zelf om die reden aan de kant gezet. Hy meent, dat de vakbond van reislei ders nog beter dan de Stichting Euro pees Toerisme deze 'wantoestand' kan verhelpen De vakbond in pre heeft reeds contact met het NVV, wiens bond Mercurius iwaann de vrije beroepen zijn georganiseerd) reeds een klein aantal reisleiders herbergt. De meeste zyn ech ter niet georganiseerd, aldus Misset Het kenmerk van de reisleider is. dat zy als groep worden onderbetaald Daarom wordt het hoog tijd, dat zij zich in een vakbond organiseren, vindt Mis set. De duizenden Nederlandse fulltime reis- leidistiers werken bij ongeveer honderd Nieuws Italiaans kabinet beëdigd ROME (DPA/RTR) - Het nieuwe Ita liaanse kabinet-Andreotti. een geheel christen-democratische ploeg van 22 ministers, is vrijdag op het Quirinaal beëdigd door president Giovanni Leone. Daarmee heeft Italië na een maandenlange crisis en vervroegde algemene verkiezingen weer een re gering. maar is het land bepaald niet in kalm politiek water beland. Volgende week woensdag zal de 57- jarige Andreottï in het parlement die eerste test alleen doorstaan wanneer de communisten, die bij de verkiezingen belangrijke winst boekten, bereid zijn haar door stemonthoudlng te gedogen. De linkse socialisten, wier nieuwe frac tie in de tweede kamer thans belangrijk kleiner is dan voorheen, hebben And- reoiti deze passieve steun reeds toege zegd. De christen-democraten hadden geen andere keus dan een minderheidsrege ring, omdat zij hardnekkig weigerden samen met de communisten te gaan re geren in het kader van een 'historisch compromis' Hun traditionele coalitie partners. de socialisten, zagen ditmaal geen heil in regeringsverantwoordelijk heid en zijn derhalve in de oppositie ge gaan. NIEUWKOPERPLASSEN - K Aüa, op zichter in het natuurgebied Nieuwko- perplassen toont een deel van de dode vogels die gestorven zijn aan botulisme. Rapport-Weinreb verschijnt dit jaar oktober AMSTERDAM (ANP) - Het lang ver wachte rapport van het Rijksinstituut) voor Oorlogsdocumentatie over de ac tiviteiten van Friedrich Weinreb in de tweede wereldoorlog zal in oktober verschijnen. De staatsdrukkerij zal het 1500 pagina's tellende rapport drie weken eerder uit- geven dan prof. dr. L. de Jongs zevende deel van 'Het koninkrijk der Nederlan den in de tweede wereldoorlog'. In dit zevende deel heeft prof. De Jong een pa ragraaf opgenomen, gebaseerd op het Weinreb-rapport. Weinrebs in 1968 uit^epeven memoires onder de titel 'Collaboratie en verzet' (drie delen) veroorzaakte toentertijd veel opschudding. In 1970 leidde dat tot de beslissing van de toenmalige minis- ter van justitie, pro£ mr. C. Polak, om het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie op te dragen een 'nieuw histo risch onderzoek' in te stellen naar Wein rebs activiteiten tijdens de Duitse be zetting. Weinreb zelfheeft altijd van zijn onschuld getuigd. In zijn memoires ging hij daar uitgebreid op in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11