Zes maanden voor inbraken in Zeeuwsch-Vlaanderen Apparatuur zendamateur werd verbeurd verklaard Koninklijk bezoek zette 'Speuldor Terneuzen op stelten 'VOLGEND JAAR WEER SPEULERIEE IN KERNEN' Rijden onder invloed voor politierechter Loodzware Dax een harde dobber voor jonge duiven Postduiven gestolen in Middelburg Coördinator Sjef Daverveld: JONGELUI OP VRIJE VOETEN GINGEN DIRECT WEER OP DIEVENPAD VRIJDAG 30 JULI 1976 TERNEUZENAAR VOOR POLITIERECHTER gevaren voor radioverkeer scheepvaart MIDDELBURG - Bij de behandeling van de zaak van een zonderzendmach tiging in Terneuzen onder de vlag 'Ra dio Zeeuwsch-Vlaanderen' opere rende zendamateur hebben politie rechter en officier van justitie te Mid delburg donderdagmorgen gewezen op de gevaren, die zenden zonder ver gunning kan meebrengen vooral in het - gebied van de Westerschelde door het belemmeren van het vele scheepvaart-radioverkeer. „Een aantrekkelijke hobby, maar men heeft weinig oog voor de algemene be- langen die er mee geschaad worden." aldus officier van justitie mr. W'. J. j- Kolkert. De betrokken zendamateur, A. B., heeft echter niet voldoen aan het verzoek van „tenslotte kan dat niet alleen gebeuren, de raadsman de amateur uitTemeuzen dat gaat niet." B. benadrukte verder, zijn mbeslaggenomen apparatuur met dat hel uitsluitend om een stuk plezier een waarde van drie a vierduizend gul- ging „Hetkost uitsluitend geld. er was den terug te geven De verbeurdverkla- geen enkele opbrengst.Raadsman mr. ring was onafwendbaar, maarde politie- Tichelman verklaarde nog - in verband rechter wilde wel de geëiste boetei/ 400) met het uitgezonden 'noodsei'n - dat halveren tot een bedrag van ƒ200. Daarnaast werd B conform de eis een week voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Aanleiding tot de aanhouding van B. was een gefingeerd 'noodsein' van een schip, dat in december vorig jaar in de omgeving van Terneuzen de ether in ging. De politierechter liet hierbij duidelijk uitkomen, dat dit de aanlei ding was geweest voor een onderzoek, maar dat dit nog niet betekende, dat B. dit 'noodsein' had uitgezonden. Op 28 december werd 'Radio Zeeuwsch-Vlaanderen' door specialis ten van de PTT gelocaliseerd, Men onder de zendamateurs een erecode be staat. dat men zich met dit soort zaken niet inlaat. „Het zenden is een soort be smettelijke ziekte." aldus de raadsman, „maar mijn cliént had een andere weg moeten bewandelen." Dit wil B. nu doen door studie en daarna het aanvragen van een officiële zendmachtiging. t dat intussen ingezien. Zijn raadsman belde aan bij de flat van B.; toen niet mr H.J.Q Tichelman kon in zijn voor deel aanvoeren, datB. thansgaatstude- ren om op legale wijze een machtiging te verkrijgen. Politierechter mr. P. van Empel kon tegen de achtergrond van eerder behandelde, vergelijkbare zaken werd opengedaan forceerde de politie de toegang en werd de apparatuur gevon den B heeft nooit de namen van zijn medewerkers genoemd. Het was een 'clubje' dat zich aan de uitzendingen wijdde, zo gaf hij gistermorgen toe. DUIVENRUBRIEK gevecht tegen de elementen BIERVLIET - De laatste vlucht van het Provinciaal- en Nationaal- programma voor de oude duiven van uit Dax is een zware dobber geworden en ook de jonge duiven op Dourdan moesten tegen een harde noordwes tenwind opboksen. De Daxduiven waren vrijdagom één uur gelost en de meeste liefhebbers stonden zaterdagmorgen rond negen uur reeds op de uitkijk, doch het duurde tot na één uur in de middag voor de eerste melding binnen kwam. I. Aalbregtse was de trotse bezitter van deze vechter tegen de elementen, want op de meer dan 900 km waren de bees tjes alle mogelijke weersomstandighe den tegengekomen. Stortregen, onweer en warmte en tegenwind, allemaal fac toren die niet in hun voordeel werkten. L. Verheije eveneens van de Snelvlie- gers uit Oostburg kreeg de 2e prijs In Valkenburg echter begon men reeds rond elf uur te klokken, zodat Zeeland op nationaal vlak te kort schoot voor de eerste prijs. In België werden in vijf da gen tijd 3 internationale en nationale vluchten afgewerkt, n.l. Narbonne. Tul- les en Marseille. Zowel op Narbonnen ais-Tulles won Pol Bostijn uit Moorslede de 1ste prijs, ter wijl op Marseille alle vroege duiven in Duitsland geklokt werden. Weliswaar ver in de voorvlucht, doch de aankom sten op zondag waren zo sporadisch, dat Duitslands met de grootste brokken gaat lopen. Na de zeer zware Compiegne voor jonge duiven stond er dit weekend voor deze in feite onervaren dieren een Dourdan op het programma. Helder weer maar een felle noordwester maakte er ook dit keer een gevecht tegen de elementen van en voor de laat ste duifjes op het hok neerstreken had men weer heel wat geduld moeten op brengen. In de winter vraagt men vaak om zulk weer... Zogenaamd goed weer voor de sterke duiven, maar vier weken achter elkaar zulk weer en de meeste liefhebbers weten niet meer wat in kor ven is. Men rijdt zelfs in de Tour de Prance geen weken achter elkaar bergetappes. Op Compiegne waren er in Zuid- Beveland nog 867 oude duiven. De eer ste kwam er aan 1021 mpm een gewel dige snelheid in vergelijking met bij voorbeeld WestrZeeuwsch-Vlaanderen. C. Dijl uit Krainingen was eerste voor 2 W. Krijnsen Waarde. 3 C. ZegersBiezelinge4,5 en 6 (daarmee winnaar van de eerste serie van drie duiven); E Vermast Yerseke 7. E. Dek, Kruiningen 8, H. van Es Yerseke 9. J. Verha gen Goes 10, C. Aerts Kruiningen 11, J. van Iwaarden Kruiningen 12. N. v. 't Westeinde Lewedorpl3. J. Buisse Lewedorp 14, J Hart man Goes. 15 J. v d Velde 's-Heer Arendsker- ke. Ook de eerste jonge duif kwam nog boven de 1000 mpm. de laatste prijswinnende jonge duif. per viertal gerekend kwam echter ook maar aan 529 m. R. de Koster Kwadendamme 1, J. Stroosnijder Kruiningen 2 en 9. C. Rijk Ovezande 3, Keijzer en Zn Hansweert. 4. P Butler Biezelinge 5. 7 en 32, eerste serie van dne duivea EL van Noorden Kruiningen 6, J. van Maldegem Heinkenszand 8. J. van Eijke- ren 's-Heerenhoek 10. In Breskens vlogen 89 oudeduiven. Iste968inpm. J.Vermeulen 1. H Mookhoek 2 en 10. JCornells 3, A de Coninck 4, G van Drie 5, W Daansen 6, H. Schelstraete 7. A Cornells 8. J Faas de Roo 9 Liefst 503 jonge duiven werden in deze vereni ging ingekorfd. De eerste kwam aan 929 mpm W. Vinje werd overwinnaar en tevens winnaar van de fiets, gebr Van Grol 2, J. Boeije 3, W Daansen 4, 7.9 en 11, H. Mookhoek 5 en 8, de Dekker 6, R. de Smit 10, M de Reu 12, J Faas de Roo 13, J. Cornells 14. mevr. Riteco 15. Op Barcelona had deze vereniging 9 duiven. H. Mookhoek 1. G. Dusarduyn 2. B Neve 3. De jeugdafdeling speelde met 9 oude duiven op Compiegne O v. d Bossche l.J P Faas2, E, Cornells Jz. 3. Met 16 jonge duiven, waar van J P Faas 1 en 2 won voor 3 en 5 P v. d. Bossche 4. E Cornells Jz, J. P Dekker 6 Op Compiegne liefst 35 jonge duiven. J. P. Dekker 1. 2 en 4, W. Versprille 3. J Oosterling 5,7,8 en 9. E. Cornells Az, 0 P. v. d. Bossche 10. St-Jansteen - Quivralne met 137 d, A Sturm 1 3 en 10. P. v. Looy en Zn 2. A. Mattens4. Joh. v Spaandonck 6 en 8. J. Deurinck 5 en 9, F. v. Gaver 7 Dourdan 53 d. De eerste om 11 08 uur en ongeveer een half uur los. Joh v Spaan donck 1,4.8 en 9.-A v Essen2. Fl. Blommaert 3. 5 en 6. P Verbraecken 7. J Verheyden 10. De zaterdagvliegers speelden de zelfde dag, dat er een nationaal con- SINT ANNALAND - De door de Vrou wenvereniging 'Draagt Elkanders Las ten' van de gereformeerde gemeente te Sint-Annaland gehouden verkoping van goederen heeft 110,- opgebracht. cours vanuit Dax georganiseerd werd Bergerac, terwijl de Nab. v. P. boven dien nog een Bordeaux op haar pro gramma staan had. Een hele winter heeft men vergaderd over eenheid in de NPO-rangen. Zolang de diverse bonden nog zo naast elkaar werken zal er van eenheid waar de spelende lief hebbers wat aan hebben weinig in huis komen. Christelijke school 's-Gravenpolder heeft opknapbeurt nodig HEINKENSZAND - Het gebouw van de christelijke school in 's Gravenpol der is dringend aan een opknapbeurt toe. De kozijnen in de voorgevel van het gebouw staan enkele centimeters rond. waardoor de overbrenging om de uitzetramen te openen en te sluiten is verwrongen. Om dezelfde redenen sluiten de de draairamen zeer slecht. Hierdoor ontstaat veel tocht in de lo kalen en er springen zeer veel ruiten stuk. Het rondstaan van de kozijnen is ont staan vanwege een te zwakke tussen- dorpel en een doorgezakte latei boven het kozijn. Deze 1 atei is iets doorgezakt, omdat er een kapspant midden op rust Om deze zwakke plaatsen te verbeteren zalonderhetkapspanteenstalen kolom geplaats moeten worden. De betondor pen dient vervangen te worden door een stalen kokerprofiel, dat opegenomen kan worden in het stalen kozijn. De be staande ramen bevinden zich nog in een goede staat en kunnen opgeknapt wor den. Het repareren van de ramen gaat een bedrag van 64.000 gulden kosten. Daar naast zal het interieur van de school een 9 A Meeusen 3. J. Bareman 5 en 7. P. Scheelde 8. M. de Visser 10. Bergerac 26d. 1ste 834 nv W. v. Hoeve 1 en 9. J. W. Rouw 2.6 ei A de Bruyne 3. gebr. Zeegers 4 en 5, A Meeu- celstraffen, geldboetes en ontzeggingen MIDDELBURG - Voor rijden onder invloed heeft de politierechter te Mid delburg tijdens de zitting van donder dagmorgen weer verschillende men sen moeten veroordelen tot gevange nisstraffen, gekoppeld aan een ont zegging van de rijbevoegdheid. Tot twee weken gevangenisstraf en een jaar niet rijden werd R.D. uit Terneu zen veroordeeld, bij wie op 29 maart, toen hij in zijn woonplaats een auto bestuurde, een bloedalcoholpromil- lage van 2,33 was gemeten. „Een ver nietigend promillage" aldus politie rechter mr. P.van Empel, die conform de eis van officier van justitie mr. W. J. Kolkert vonniste. De betekenis van de bloedproef-uitslag kwam eveneens naar voren bij de be handelingvan dezaak J. Z.uitSint Jan steen. die met een bloedlacoholpromil- lage van 1,62 had gereden. Niet direct een promillage om iemand naar de ge vangenis te sturen, zo vond de politie rechter, die hier een boete van 1500 in de plaats stelde, gekoppeld aan twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor een halfjaar, eveneens voorwaardelijk met dezelfde proeftijd. Heel duidelijk boven de grens (1,5 pro mille) waarbij een gevangenisstraf vrij wel onvejdelijk is kwamen met 2,04 UIT Retranchement en J. D. uit Oostburg. In de zaak van T. wilde de politierechter rekening houden met bijzondere om standigheden en werd naast een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken een lange rij-ontzegging (ander half jaar) opgelegd en een boete van 250. T. was op 21 maartin Sluis na een botsmkje met een geparkeerde auto doorgereden en had vervolgens in de Zuiddijkstraat een woning en een lichtmast geramd. Het ZCDA zal zich met het toezicht belasten. Voor D.. die op 4 april in Schoondijke was aange houden, liep het uit op twee weken ge vangenisstraf. waarvan één week voor waardelijk met twee jaar proeftijd en negen maanden niet rijden, echter voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat hij gedurende de eerste zes maanden van de proeftijd niet met een personenauto mag rijden. Toen R.K uit Temeuzen op 13 maart in zijn woonplaats werd aangehouden was er geen arts beschikbaar om bloed voor de proef af te nemen. Bij de blaasproef kwam hij echter tweemaal 'boven de streep' en dit kwam hem gistermorgen te staan op twee weken gevangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk met MIDDELBURG - De Middelburgse duivenmelker F. L. heeft hij de .Mid delburgse politie aangifte gedaan van de vermissing van vijf waardevolle postduiven. L. ontdekte de verdwij ning van de duiven donderdagmorgen na een dag afwezigheid. Een deur van het duivenhok in dc tuin- achter zijn woning aan de Jodengang bleek geforceerd Door de dadens) is daarbij onder meer gebruik gemaakt van een bezem, waarvan de steel was afgebroken en waarvan de helft in het duivenhok lag Vijf van zijn dertien dui ven. twee oude en drie jonge waren ner gens meer te bekennen. De eigenaar vermoedt dat de duiven zijn gestolen om te kweken Het. waren allen duiven die bij verschillende vluchten goede tot zeer goede resultaten hadden behaald De diefstal moet door een kenner zijn gepleegd, omdat juist de beste, ge merkte duiven verdwenen zijn. De Mid delburgse rechérche stelt een onderzoek in. 'DAT IS DE KONINGIN HELEMAAL NIET' WETHOUDERS BEZOCHTEN SPEULERIEE TERNEUZEN - ..De koningin komt op bezoek... De koningin komt. met de politie voorop" riep een zenuwachtig meisje, terwijl zij struikelend despor thal binnenrende. De blonde informa- trice moest het kind tot bedaren bren gen met een bekertje limonade. „Jij bent m'n tante he", sprak het meisje tot de informalrice. „Ja hoor", zei de zeEn de koningin doet je heus geen pijn." De vierde dag van de Speu- lerieê in dc kern Temeuzen: wethou der mevrouw L. van der Plas-Tanis bracht (vermomd als koningin), verge- EMM te Temeuzen en de Eendracht te Temeuzen zijn gehuisvest in hetzelfde nieuw verflaagje krijgen. Hiermee is een lokaaL Na de mkorvmg op Ruffec, voor bedrag van elfduizend gulden gemoeid, de zondagvliegers zowel als de zater- De gemeenteraad van Borsele gaat zich dagvliegers op woensdag, terwijl de za- dinsdagavond uitspreken over de op- terdagvliegerij op vrijdag en de zondag- knapbeurt voor de christelijke school in vliegers op zaterdag losten kwamen van 's-Gravenpolder. Dat gebeurt dan tij dezelfde firma twee verschillende dens de gemeenteraadsvergadering, die vrachtwagens de duiven op halen! om zeven uur in het gemeentehuis in EMM Noyon 52 oude. lste 1064 M Zeer lang- Heinkenszand. Het voorstel is een aan- zaam verloop. L de Haemer 1 en 4. J. Buize2. vullend agendapunt- Ook is aan de A Bni 3. 7 en 9. D. Deurwaarder 5 en 10. A agenda toegevoegd het voorstel om een verduyn 6. gebr Zeegers 8 289 jonge duiven, voorbereidingsbesluit te nemen voorde lste 1039 m_ J de Kraker 1, A Scheelde 2.4.6 jerziening van het bestemmingsplan 1 T 's-Gravenpolder 1968'. Dit in verband met een plan om op een stuk grond aan de Raadhuisstraat en de Bosseweide dertien woningen te bouwen. UITSLAG VAN DE BLOEDPROEF IS VAN GROTE BETEKENIS twee jaar proeftijd en negen maanden niet rijden. Voor doorrijden na een aan- rijdinkje zonder zich bekend te maken werd A D. uit Vogelwaarde veroordeeld tot een boete van 200. Eenzelfde boete voor eenzelfde feit kreeg P.B uit Honte- nisse, die dit op 18 april te Klooster- zande had gedaan nadat hij bij het we grijden een andere wagen had geraakt. Voor het veroorzaken van de aanrijding zal hij daarboven nog eens een boete van 100 moeten betalen. In de zaak van H.M. uit Oostkapelle, die op 30 januari te Temeuzen met zijn auto op een voorrangskruising iJuliana- straat- Axelsestraat) geen voorranghad verleend aan een meisje met een brom fiets achtte de officier van justitie geen uitzonderlijke onachtzaamheid aanwe zig. Conform de eis werd M. een boete van 150 opgelegd voor de verkeerso vertreding. De wethouders L. van der Plas-Tanis en J H. Strijbos van Temeuzen wonen een huweUjhsvoltrelcking in Speuldorp bij TERNEUZEN - „De speulerieë is nog niet af gelopen-we hebben vol gende week nog van alles- maar we kunnen nu toch wel zeggen dat het zeker niet minder is geworden dan bijvoorbeeld vorig jaar". Tot die conclusie komt de coördinator van het jeugd vakantiewerk in de ge meente Terneuzen, Sjef Daverveld. Of het jeugdvakantïecomitë de za ken met een sluitende begroting zal kunnen afsluiten, is overigens nog nauwelijks te zeggen. Daverveld over de financien: „Het is erg moeilijk om nu al financiéle voor spellingen te gaan doen. Wanneer de ergste drukte wat geluwd is, gaan de we de exacte deelnemersaantallen - ook van de kernen - eens precies op een rijtje zetten en dan weten we pre cies of er tekorten zullen zijn". In voorgaande jaren trokken de 'speulerieë'-activiteiten, die zich toen nog met name concentreerden rond de sporthal aan de Alvarezlaan, gemiddeld zeker duizend kinderen. Dit jaar komen er dagelijks een ze venhonderd kinderen naar de spor thal. Een teruggang? Daverveld: „zeker niet We hebben de speulerieè ditjaarheel anders opgezet. Voor het eerst worden er nu door speciale werkgroepjes ook hele speulerieë- programma's afgewerkt in de kernen Biervliet, Zaamslag. Hoek en Sluis kilEn als j e de opkomst in de kernen, waar het over het algemeen prima loopt, optelt bij de deelnemersaan tallen van Temeuzen dan kom je heus wel weer aan die duizend". Bussen In voorgaande jaren werden er da gelijks bussen ingezet om de kinde ren uit de omliggende kernen naar de sporthal iii Terneuzen te vervoe ren, Een kostbare geschiedenis, constateerde het jeugd vakantie comité tijdens de voorbereiding van de speulerieë van dit jaar. Men besloot het anders te gaan doen. In iedere kern werd een werkgroep geformeerd, die een eigen pro gramma moest samenstellen. Het geld dat vroeger aan het vervoerwas besteed werd nu beschikbaar gesteld voor de activiteiten. En met succes. In Zaamslag, waar al wekenlang al lerlei activiteiten voor de kinderen worden gehouden, komt men nu aan een gemiddelde van dertig kinderen per activiteit In Biervliet viel de op komst met name donderdag zoner meer tegen: Er kwamen niet meer dan tien kinderen opdagen voor een 'opdrachtentocht'. In Hoek moeten de activiteiten nog beginnen (vol gende week), in één kem loopt de speulerieë echter prima: Sluiskil. Dagelijks kunnen de vrijwilligers daar met een kleine honderdvijftig kinderen aan het werk Donderdag vermaakten de kinderen zich met bijvoorbeeld stokbroden bakken, met een etalagewedstrijd en in de avonduren film. Woensdag was er een geslaagde popavond, die ein digde in een grote jamsession en vandaag (vrijdag) komt de Beve- landse popformatie 'Bameby' in het kader van de speulerieë naar Sluis kil. Er is vanavond in Sluiskil ook een kampvuur. De jongere kinderen brengen vandaag een bezoekje aan de dierentuin in Antwerpen. Volgende week beginnen de activi teiten in Hoek. Voor maandag staat er een grote optocht door het dorp op het programma, met een balonnen- wedstrijd. En dat alles speelt zich ai in en om het clubhuis 'de Hoekse Rakkers'. De optocht begint om hall drie 's middags, maar de kinderen beginnen 's morgens om tien uur ai met de voorbereidingen. Coördinator Sjef Daverveld over de activiteiten in de kernen: „We zijn er enthousiast over. Hier en daar moet er nog wel iets verbeterd wor den, maar we gaan er volgend jaar zeker mee door". zeld van haar gemaal wethouder J. Strijbos een bezoekje aan het 'speul dorp' bij de sporthal aan de Alvarez laan. De kinderen maakten er een groot feest vanze waren door het dolle heen. Even leek het een grote chaos te worden. Niemand wist eigenlijk nog hoe het draaiboek nou precies in elkaar stak, maar improvisatie is welzijnswerkers met vreemd en uiteindelijk kwam alles nog op z'n pootjes terecht. Mevrouw Van der Plas had in de krant gelezen dat haar bezoek in 'speuldorp' was aange kondigd als „het bezoek van de konin gin". De wethouder schroomde niet en nam, in de ochtenduren voor haar be zoek. maatregelen. Er werd een 'konin klijke stoet' geformeerd, met politie voorop en daarachter twee hofwagens. de eerste bestuurd door gemeentebode J. van de Wege (getooid met blinkende peti en de tweede door wethouder Strij bos Het gezelschap werd bij de sporthal ontvangen door het 'speulerieëcollege' onder aanvoering van burgemeester Franc Morcus. Er volgde een vrolijke optocht, met muziek (onder leiding van de formatie 'Idaho Company') voorop. Burgemeester Frank Morcus vertelde mevrouw Van der Plas intussen al het mogelijke over 'zijn' dorp. Hij vond bij de wethouder, die minstens acht koppen groter was dan de burgemeester een gewillig oor voor zijn wensen. Intussen bleek dat de neus van de 'reus van Temeuzen' (een grote door de kin deren zelf gemaakte pop) was gestolen. De neus was echter weer achterhaald en met de wethouder voorop werd de neus in een zegetocht om de sporthal ge sjouwd. Op een speciaal podium werd de neus weer op de reus bevestigd en dat was tevens de handeling waarmee me vrouw Van der Plas de speulerieë in Temeuzen (nog eens) opende. Op her podium werd zij toegesproken door burgemeester Frank Morcus, die aandacht vroeg voor enkele voorzienin gen voor kinderen in de gemeente. In de eerste plaats meende hij dat er in het plan 'Java' een grote speeltuin moet komen. Ook had hij wensen ten aanzien van het zwembad. Mevrouw Van der Plas hield een korte troonrede Daarin vertelde zij dat ze enorm onder de indruk was gekomen van de ontvangst die haar en haar bege leider wethouder Strijbos ten deel was gevallen. 'Hartverwarmend', vond de wethouder. Zij beloofde de kinderen dat ze de wensen goed zou onthouden. Voor burgemeester Frankie had ze tenslotter nog een mooi boekwerkje. De burge meester op zijn beurt had voor de we thouder („Dat is de koningin helemaal niet", sprak een kleine jongen in het pu bliek. „want die heeft een bril met vleu geltjes en een heleboel gouden tanden") een bosje bloemen. Na de plechtigheid op het podium voor de sporthal volgde een rondleiding. In het huttendorp voltrok mevrouw Van der Plas in het voorbijgaan nog even drie huwelijken tussen bewoners van het dorp. Gemeentebode Van de Wege moest toeschieten om de wethouder te vertellen wat bij de huwelijksvoltrek king wordt gezegd door de ambtenaar. Onaewr luid gejoel zette mevrouw Van der Plas de gehuwde paartjes aan tot het uitwisselen van een kus. En daar mee waren de eerste 'Speuldorphuwe- lijken' voltrokken. Er namen donderdag zo'n zevenhon derd kinderen aan de activiteiten in en om de sporthal deel. Vandaag-vrijdag- is er nog een jeugdmarkt en daarna wordt een groot 'afsluitingsfeest' ge houden, compleet met een vreugde vuur. IN OOSTBURG, HULST, SLUIS EN TERNEUZEN MIDDELBURG - Voor een reeks in braken in Zeeusch-Vlaanderen heeft de politierechter te Middelburg don derdagmorgen twee jongemannen uit Biervliet en Terneuzen moeten ver oordelen tot zes maanden gevangenis straf. De tijd. die zij al zijn gedeti neerd - nu in het Huis van Bewaring te Breda - mogen zij hiervan aftrekken. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. Bezwarend voor het twee tal - M. van der H. uit Biervliet en L. van L. uit Terneuzen was vooral, dat zij na een eerste houding en de beslis singhen weer op vrije voeten te stellen onmiddelijk opnieuw op strooptocht zijn gegaan. Van verschillende bekende feiten had de officier van justitie maar een deel ten laste gelegd. Deze lijst (in Hoek en IJ- zendijke gepleegde feiten waren buiten beschouwing gelaten) begon met een inbraak in de nacht van 21 op 22 mei in cafe 'Manuel' te Hulst, waar een geld kistje met twaalf a dertienhonderd gul den en enkele sieraden hun buit vorm den Dooi'een raam in een toegangsdeur in verbreken waren zij binnengekomen. Al eerder waren zij in Oostburg actiel geweest, waar in de nacht van 26 op 27 apnl in hotel 'Du Commerce' geld en enkele geweren werden ontvreemd Hier klommen zij via een raam binnen. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat Van derH. m Oostburg als glazenwasser had gewerkt; zo had hij zich van de situatie in hethotel op de hoogte kunnen stellen. In de nacht, van 6 op 7 mei volgde in Oostburg nog een gezamenlijke opera tie. Via een lichtkoepel drong men bin nen in Jac. Hermans' Prijslag, welke vestiging men met enig geld en textiel- goederen verliet Kort daarvoor, in de nacht van 4 op 5 mei was Van der H. alleen in Sluis actief geweest. Hier brak hij verschillende auto's open en werden kleine zaken, zoals snoep, buitgemaakt. Diezelfde nacht had Van L zijn werkter rein naar Terneuzen verlegd. Hier stal hij de auto van L. M. Twee nachten later ging hij er nog eens met een auto van daar, nu in Hoek. met de wagen van L. A M. Het ging in de richting van een ge woonte bij het ontbreken van een te nemen om die op de plaats van be stemming achter te laten. Als reden voor hun strooptochten brachten de jongelui geldnood naar vo ren. Eén van hen zei: „Ik haf geen werk en werd van kastje naar de muur ge stuurd. Dan zeiden ze weer dat de baan al weg was en dat bleek dan helemaal niet waar te zijn. En dan zagje een ander met een mooi jasje lopen, datje ook wel wilde hebben. Officier van justitie mr W. J. Kolkert wees in zijn requisitoir onder ineer op de kans die de jongelui kregen toen zij na hun eerste aanhouding op vrije voe ten werden gesteld. „Van die kans is een bijzonder slecht gebruik ge maakt", aldus de officier, die daarom weinig aanleiding tot consideratie zag. „Buitengewoon moeilijk' noemde mr H_ C M. van Son zijn taak ais verdediger. De raadsman bepaalde zich vooral tot de achtergronden „In Nederland moet men voor alles een diploma hebben, be halve om kinderen op te voeden", zo zei hy, wijzend op de moeilijke jeugd die de jongelui gehad hebben. Dat leidde er toe dat zij moeilijk een plaats in de maat schappij konden vinden. „Een gevan genisstraf zal hen niet beter maken", al- Nelleke Allersma exposeert in Kapel St. Maarten HOOGELANDE - De laatste expositie in de consistorie van de Kapel van St. Maarten in Hoogelande wordt dit jaar verzorgd door Nelleke Allersma uit Edam. Nelleke Allersma was ook vorig jaar met haar werk in het kleme culturele cen trum van de Kapel van St. Maarten: plastieken en tekeningen. Vanaf 1 au gustus af is haar werk te bezichtingen. De plastieken en werkschetsen van Nel leke Allersma maken duidelijk wat vooraf gaat aan het maken van een beeldje Het laat althans zien hoe zij in dit stadium te werk gaat. Van onder- werpen als poezen, paarden, lammeren en ook mensen maakt zij uit verschil lende hoeken snelle, maar ook door- verklaarde een van de jongelui elders werkte tekeningen. Veelal zijn ze ge een nieuw bestaan te wiUen opbouwen: maakt in de natuur of vanuit de auto in „Niet terug naar Temeuzen. dan kijken de stad. ze j e weer scheef aan" Politierechter mr. Nelleke AUersma's werd vormde een P. van Empel: „Geef ze eens ongelijk", onderdeel van de rondreizende collectie e/..' van de Culturele Raad van Noord- Holland. Zij maakte plastieken voor Voor twee inbraken in Sluiskil versche- vele bedrijven, scholen en particulieren, nen gistermorgen vier mensen voor het Haar werk is te zien in het provinciehuis hekje. H. V C. K.. A. B.. en J. S.allen uit in Haarlem. Sluiskil. Op 23 maart waren V. en S. bin- De tentoonstelling in Hoogelande duurt nengearongen bij F. de V.. waar een ge- - - - weer en horloges de buil vormden. Een dag later ontvreemdden V.. K. en B. uit het huis van J. van den B. een klarinet, munitie en een compressor. De rol van K. beperkte zich hierbij tot op de uitkijk staan. Bezwarend voor S. was. dat bij het politieonderzoek op 30 maart bleek, dat hij in strijd met de vuurwapenwet een geweer voorhanden had. Bij_ het voersmiddel maar ergens een auto mee dus pleiter. Aan het slot van de zitting an 1-15 augustus en Is geopend 14.00 - 20.00 uur. behalve op maandag. Derroll Adams in Temeuzen TERNEUZEN-Bij 'Den Engel'in Ter neuzen treedt zondagavond de Ameri- formuleren van ajn eï'hréid de offlem baujopicker en aangcr Derroll er rekening mee. dal er in enkele geval- Aa»">s kader van een serie len sprake was van recidive Conform de concerten onder auspiciën van de eis werden V. en S. tot vier weken ge- stichting F.B.C.-music. vangenisstraf veroordeeld, waarvan Adams, één van de laatste 'oldtimers', twee weken voorwaardelijk: K. werd woont al jaren in Belgiè. Hij werkte on- twee weken opgelegd en B, twee weken, der meer met Cash, Paxton, Felix, El- waarvan één voorwaardelijk. Het Inbe- Iiott, Campbell en Donovan, slaggenomen geweer werd verbeurd Het. optreden bij'Den Engel'begint om verklaard. 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7