Scheepvaart in kanaal Gent-Terneuzen nam in le helft 1976 iets af Eerste ontslagaanvragen personeel Smit Bolnes AKKERBOUWERS KUNNEN DE VEEHOUDERS HELPEN BOUW VAN BROOMCHEMIE VERLOOPT'VOLGENS SCHEMA PZC/P Minister stelt een commissie zeehavens in Grasveld in brand Regeling ruwwederpositie Inzaai van raaigrassen almanak HERPLAA TSEN BESCHADIGDE GRENSPAAL HEEFT HEEL WA T VOETEN IN DE AARDE Raad Hulst achter motie vaste oeververbinding VRIJDAG 30 JULI 1976 VERGADERING DONDERDAG RUSTIG VERLOPEN UITSTEL OP VERZOEK OR ZDERIKZEE - Donderdag is bij de voor de sluiting staande motoren- fabriek Smit Bolnes te Zierikzee aan de eerste groep werknemers meegedeeld dat voor hen vergun ning tot ontslag is aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het ging zowel om mensen uit de tech nische als uit de administratieve sector. Deze aanzegging zou oor spronkelijk woensdag gebeuren, maar omdat er moeilijkheden wa ren gerezen omtrent de interpreta tie van het 'sociaal plan', zoals de afvloeiingsregeling voor de werk nemers wordt genoemd. Zoals eerder gemeld ontstond hier over woensdag enige onrust onder het personeel en kwam op verzoek van de ondernemingsraad een afge vaardigde van de vakbonden uitleg gen dat de raad van bestuur van het IHC-concem vlak voor de onderte keningvan het sociaal plan niet meer bereid bleek redactionele wijzigin gen in dat plan toe te passen. Zoals maandag in de vergadering van de werknemers aan de bonden was ver zocht. Ook donderdag verscheen deze afgevaardigde van de bonden - de Rotterdamse districtsbestuurder w Waumans van de Industriebond NKV - weer in de kantine van het bedrijf om de gang van zaken nader te verklaren en technische uitleg te geven over de punten die de vakbon den niet meer gewijzigd opgenomen konden krijgen in het sociaal plan. De vergadering verliep rustig, in tegenstelling tot woensdagmiddag, toen er in het begin enige verwijten aan het adres van de vakbonden klonken. Ook nu werd onder meer uitgelegd dat een werknemer van Smit Bol nes die tijdens zijn opzegtermijn ziek wordt of een ongeval overkomt, die opzegtermijn verlengd krijgt met de duur van de periode van die arbeid songeschiktheid, als die periode ten minste een week aaneengesloten heeft geduurd. Ook nu werd nog eens uitgelegd dat werknemers, die bfj een andere werkgevber - niet van het IHC- concem - in dienst treden, en moeten verhuizen, woonkosten en verhuis kosten zullen worden vergoed op ba sis van de hiervoor bestaande over plaatsingsregeling bij IHC, mits de verhuizing plaatsvindt binnen 30 maanden na einde dienstverband bij Smit Bolnes. De komende weken zal aan een ruim 90 werknemers worden mee gedeeld dat in verband met de slui ting van de fabriek voor hen ontslag wordt aangevraagd. Ongeveer 40 werknemers zullen nog voor onbe paalde tijd werk hebben aan de met de afgeleverde orders verband houdende zogenaamde nalever- ingswerkzaamheden. ADVERTENTIEI provincie O VERZICHT RIJKSHA VENDIENS T STIJGING VAN LAADVERMOGEN TERNEUZEN - In de eerste helft van 1976 is het scheep vaartverkeer op het kanaal Gent-Terneuzen iets afgeno men. Datblijkt uiteen overzicht van de rijkshavendienst van rijkswaterstaat in Temeuzen. Bij de binnenvaart werd een da ling geconstateerd van 36.049 schepen in de zelfde periode van '75 tot 35.652 schepen dit jaar. Bij de zeevaart was het al niet anders: een daling van 4.696 vo rig jaar tot 4.393 dit jaar. In de Terneuzense Westssluis werden in het eerste half jaar van '76 precies 2.049 schepen met een totale tonnage (brt) van 6.913.323 geschut richting ka- naaL In de vergelijkbare periode van vorig jaar bedroeg het aantal schepen 2.325 met een tonnage van 6.761.088. Naar zee werden 2.131 schepen ge schut met een tonnage van 6.883.909. Vorig jaar was dat: 2.341 schepen met een tonnage van 6.777.573. In totaal werden (in beide richtingen) 4.180 schepen geschut. In '75 bedroeg dat aantal 4.666. Door de Oostsluid passeerden in de eer ste helft van '76 150 zeeschepen richting kanaal met een tonnage van 64.943. In dezelfde periode van vorig jaar passeer den er door de Oostsluis 19 zeeschepen met een tonnage van 7.002. Naar zee werden dot jaar 63 zeeschepen geschut Landbouwschap tegen nationale parken en landschapsparken GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap zal zich tot het uiterste verzetten tegen eventuele voorstellen om nationale parken of landschapsparken in Zee land te stichten. Naar de mening van de gewestelijke raad bestaat er in Zee land geen enkele behoefte aan derge lijke parken. Dit standpunt van de ge westelijke raad wordt nog eens duide lijk onderstreept in het donderdag verschenen jaarverslag van de raad over 1975. In dat jaarverslag worden de activitei ten die de gewestelijke raad vorig jaar ontplooid heeft nog eens voor het voet- licht gehaald. Er wordt een overzicht gegeven van het overleg met gedepu teerde staten en met gemeentebesturen over bestemmingsplannen. met een totale tonnage van 25.972. Vorig jaar was dat aantal aanmerkelijk gerin ger. 11 met een tonnage van 4.461. In totaal passeerden dit jaar 213 ZEE SCHEPEN DE Oostsluis. tegen vong jaar 30. In totaal (via Oostsluis en Westsluis) passeerden in de eerste helft van dit j aar 4.393 zeeschepen met een toale tonnage van 13.888.147 de sluizen Vorigjaar pas seerden er in totaal 4.696. maar toen lag de tonnage lager: 13.550.124. Binnenvaart Voor wat betreft de binnenvaart laat het overzicht van de rijkshavendienst de volgende cijfers zien: Westsluis. Dit jaar passeerden door de Westsluis richting kanaal 1.388 met een tonnage (brt) van 788.546. In dezelfde periode van vorig jaar passeerden richting ka naal 1.398 binnenvaartschepen met een tonnage van 784.755. Naar zee of Westerschelde werden in de eerste helft van dit jaar via de Westsluis 1.338 schepen geschut met een tonnage van 607.917. Vorig jaar passeerden in de Westsluis 1.219 schepen met een ton nage van 462.714. In totaal werden dit jaar via de Westsluis 2.726 schepen ge schut tegen vorig jaar 2.617. Via de Oostsluis werden in de eerste helft van '76 16.302 binnenvaartschepen richting kanaal geschut met een ton nage van 1.858.996. In dezelfde richting periode vorig jaar bedroeg dat aantal 16.730 met een tonnage van 9.761.320. Naar zee of Westerschelde werden in de eerste helft van '76 16.624 schepen ge schut met een totale tonnage van 9 471.079. Vorig jaar was het aantal ge schutte schepen 16.702 met een tonnage van 10.232.800 In totaal werden nu via de Oostsluis 32 926 schepen geschut. Vorigjaar waren dat er 33.432. Via Westsluis en Oostsluis werden in de eerste helft van dit jaar 35.652 bin nenvaartschepen geschut met een tonnage van 20.843-368. In dezelfde pe riode van het vorig jaar werden 36.049 schepen geteld met een totale tonnage van 21.241.609. inderdaad prima stofzuigers DEN HAAG - Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft een inter departementale commissie van over leg inzake zeehavenaangelegenheden ingesteld. Deze commissie krijgt onder meer tot taak de belangen van het rijk in het nationale zeehavenbeleid te coördineren. Ook zal de commissie een wetsontwerp moeten voorbereiden waarin de instelling, de samenstelling en de taken van de Nationale Haven- raad (thans nog commissie Zeehaven- overleg) worden geregeld. Naast dit al les zal de commissie de minister advi seren over aangelegenheden die het zeehavenbeleid raken. De commissie staat onder voorzitter schap van ir. K. F. Valken, hoofddirec teur scheepvaartwegen en havens van Rijkswaterstaat. In de commissie heb ben vertegenwoordigers zitting van de ministeries van economische zaken, fi nanciën, volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, binnenlandse zaken, so ciale zaken en volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Tot nu toe werden de vraagstukken van het zeehavenbeleid van geval tot geval besproken tussen de direct betrokken departementen. Met het instellen van deze commissie wil men het overleg over deze zaken beter onderling afstemmen en integreren. Zonder dat dit overigens de eigen taken en verantwoordelijkhe den van de afzonderlijke ministeries aantast. De commissie zal ook dienen als cen traal adres voor havenbeheerders en bedrijfsleven. Ten slotte zal de nieuwe commissie nauw contact houden met de commissie Zeehavenoverleg. waarin behalve vertegenwoordigers van het rijk ook vertegenwoordigers van ha venbeheerders en havengebonden be drijven zijn opgenomen. PHILIPPINE - Aan de Schorrekruid- laan in Philippine heeft door onbe kende oorzaak een grasveld in brand gestaan. Door snel ingrijpen van de brandweer liepen de in aanbouw zijnde huizen in de omgeving geen ge vaar. ZEEUWSE Te velde Een korte vandaag, maar een histo rische. De man uit het Bevelandse, die in zijn vrije tijd graag liefhebbert op het land, had die middag zijn dochtertje meegenomen naar de akker. Voor de gezelligheid. Halvenvege de middag bleek ze ook van enig praktisch nut. daar de man te velde diverse onkruiden had zien staan, die hij wilde verwijderen. „Toe kind", sprak-ie tot zijn dochter, gae mae gauw nae t durp om een kappertje." Het meisje repte zich weg en v>as een kwartiertje later weer terug. Met de plaatselijke kapper. GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap en de hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland hebben in een brief aan alle grondgebruikers in Zeeland de regeling bekend gemaakt, die minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft ontworpen om te trach ten de ruwvoerdrpositie voor de veehouderijbedrijven in de komende winter veilig te stel len. „Dat kan slechts," schrijft men in de brief, „als de akker bouwers, aannemende dat de weersomstandigheden daarbij meewerken, bereid zijn de daarvoor in aanmerking ko mende percelen in te zaaien met raaigrassen." De hulp. die daardoor geboden kan worden aan de veehouderijbedrijven, zal zich wat Zeeland betreft in het bij zonder richten op de provincies Noord-Brabant en Limburg, waarbij uiteraard de bedrijven in eigen pro vincie, voorzover deze hulp nodig heb ben, niet uit het oog verloren zullen worden. De bepalingen van de thans getroffen regeling houden in dat het Italiaans of aen ingezaaid tussen 1 juli en 15 augus tus. De garantie bij eventuele misluk king van het gewas bedraagt driehon derd gulden per hectare. Het garantie- bedrag wordt uitsluitend toegekend in dien de inzaai wordt geregistreerd vóór 1 september aanstaande en indien door de teler een verklaring wordt gegeven dat hij zich zal verbinden een overeen komst aan te gaan met éën of meer gere gistreerde veehouders tot levering van het te telen raaigras. onder vermelding van de voor dit doel in te zaaien opper vlakte. Voor het transport van het geoogste gewas van de geregistreerde arealen zal een subsidie worden ver strekt indien de afstand groter is dan dertig kilometer. Deze subsidie zal af hankelijk zijn van de afstand en liggen tussen een derde en de helft van de ge normaliseerde transportkosten. Om te bevorderen dat zo veel mogelijk suiker bietenkoppen en -blad ter beschikking komen van de veehouders zal een subsi die worden verstrekt bij ombouw van bietenrooiers om deze geschikt te ma ken voor het oogsten van deze produk- ten. De subsidie zal vijftig procent be dragen van de ombouw kosten met een maximum van vierduizend gulden per machine. De ombouw moet hebben plaatsgevonden tussen 1 juli en 1 no vember van dit jaar. Aanvragen voor een bijdrage moeten vóór 15 september 1976 worden ingediend bij de hoofdingenieur-directeur voor de be- drijfson twikkeling. Akkerbouwers, die op basis van de re geling Italiaans en/of W'esterwolds raaigras willen inzaaien of die dit reeds hebben gedaan, kunnen die mel den bij het secretariaat van de gewes telijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Daar kunnen de veehouders, die voor de aankoop van ruwvoeder bemiddeling van het land bouwschap wensen, zich melden. KAPELLEBRUG - Een grensge schil tussen beide landen zal er in deze tijd zeer zeker niet meer door ontstaan, maar toch kan het herstel van de omver gereden grenspaal bij de grensovergang met België in het Zeeuwsch-Vlaamse dorpje Kapel- lebrug nog heel wat voeten in de aarde hebben, vindt de Belgische douane. Een vrachtwagen - identiteit van de chauffeur is niet bekend, zo is van de zijde van de Belgische douane mee gedeeld - heeft de grenspaal omver gereden. De grenspaal is zeer zwaar beschadigd. Als gevolg van de aan raking van de vrachtwagen met de grenspaal is ook een deel van het wegdek aan Belgische zijde van de grensovergang vernield. Een nieuwe paal zal binnenkort ge plaatst worden. Die paal nu moet precies op de juiste plaats teruggezet worden, zoals dat beschreven staat in de officiële grensdocumenten, an ders verliest of België of Nederland enkele vierkante centimeters grond gebied, wordt bij de Belgische douane gezegd. De scheef staande paal is inmiddels voorzien van verlichting om het ver keer dat 's avonds de grenspost pas seert voor het over het wegdek hel lende zware geval te waarschuwen. Bij openbare werken in Hulst tracht men inmiddels te achterha len hoe deze zaak geregeld moet worden. Het is immers geen alle daags geval. De gemeente zelf mag in deze kwestie geen initiatief ont wikkelen om de paal recht te zet ten. Waarschijnlijkzullen België en Nederland in gezamenlijk overleg opdracht moeten geven tot het her stellen van de grenspaal. Wanneer het moment van herplaatsen is aan gebroken, moet aan weerszijden van de grens een autoriteit staan om er op toe te zien, dat geen van beide landen wordt benadeeld. KAPELLEBRUG GEM. HULST (ADVERTENTIE) EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER MOET ER ZO SNEL MOGELIJK KOMEN9 Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 Man door hartinfarct bij Breskens overleden BRESKENS - Woensdagmiddag is de 53-jarige, in Dimmlinghausen (d) wo nende Nederlander C. P. ten gevolge van een hartinfarct op bet strand nabij camping Zeebad te Breskens overle den. De heer P., die hartpatiënt was, verbleef met zijn vrouw en zoon op camping Zeebad te Breskens. P.. die op hetstrand lag te zonnen, werd omstreeks 16.00 uur door een voorbij ganger dood ontdekt, waama hij naar het ziekenhuis te Oostburg werd ver voerd. Daar P. geen papieren bij zich had, duurde de identificatie geruime tijd. De vrouw van de heer P., die door de lange afwezigheid van haar man onge rust werd. kreeg 's avonds om negen uur te horen, dat haar man was overleden. P. wordt in Breskens begraven. HULST - De gemeenteraad van Hulst heeft donderdagavond adhesie be tuigd met de motie van de raad van Sas van Gent over de vaste oeververbin ding Westerschelde. Die motie houdt in dat er op aangedrongen wordt dat zo spoedig mogelijk met de aanleg van de VOW moet worden begonnen. De raad Hulst heeft bij de motie de aanteke ning gemaakt het op prijs te zullen stellen als de vaste verbinding ook ge schikt zal zijn voor bestuurders van niet gemotoriseerde voertuigen. Burgemeester P. J. G. Molthoff stelde voor deze toevoeging te doen op aan drang van de raadsleden mevrouw F. Z. Z. M. van GemertrKoch (vrouwenlijst) en P. G. E. Staal (lijst Martens). Deze twee raadsleden konden in eerste instantie niet mee gaan met de motie van de raad van Sas van Gent. Naar hun beider mening is het van het grootste belang dat bij voorbeeld fietsers ook van Expositie over Oosterschelde trok reeds ruim 5000 bezoekers MIDDELBURG - De op 12 juli geopende tentoonstelling 'Facetten van de Oosterschelde' van het docu mentatiecentrum Zeeuws Deltage bied in bet statenzaalcomplex van de Middelburgse Abdij heeft al meer dan 5.000 bezoekers getrokken. De 5000e bezoekster, mejuffrouw M. v. d. Linde uit Middelburg, werd donder-, dagmorgen op de tentoonstelling ver welkomd. Medewerkster Ellen van der Wal overhandigde de bezoekster bij deze gelegenheid een oude prent. De tentoonstelling duurt nog tot en met 13 augustus. de brug/tunnel gebruik moeten kunnen gaan maken. Mevrouw Van Gemert en de heer Staal benadrukten echter ten sterkste niet tegen een VOW te zijn. Die oeververbin ding. zo vinden zij, moet echter aan ie dereen ten goede komen. De heer J. A. Blommaerbzei ten aanzien van dit onderwerp een brief te hebben geschreven aan minister-president Den Uyl en aan minister van financiën Dui- senberg. Een brief, volgens de heer Blommaert (lijst Blommaert), „waar de honden geen brood van lusten." ..We moeten een vaste oeververbinding krij gen, die moet er komen," zei het raads lid. er later aan toevoegend: „Al moetik de hele zaak omkeren." Dat ontlokte burgemeester Molthoff de uitspraak: „Dan hebben we de vaste oeververbin ding niet meer nodig." De raad ging vervolgens akkoord met het betuigen van adhesie aan de motie van Sas van Gent, met de toevoeging zoals de burgemeester die voorstelde. inderdaad prima diepvriezers ff TERNEUZEN - De voorbereidin gen van de bouw van Broomchemie aan de Terneuzense Zevenaarha- ven verlopen voorspoedig. Het be drijf. waar 60 tot 65 mensen gaan werken, verwacht in september volgend jaar met de produktie te kunnen beginnen. Het Terneuzense aannemersbedrijf Gebr. De Bokx bracht enkele weken geleden het terrein ln orde. Nu kan er worden geheid, terwijl er ook wordt begonnen met de aanleg van wegen en rioleringen en het aanbrengen van een fundering op staal. De fabrieksbouw moet - volgens schema - in mei zijn voltooid. Daarna volgt het plaatsen van de diverse in stallaties. Zoals bekend beschikt Broomche mie aan de Zevenaarhaven over 9 hectare. Een deel daarvan is bestemd voor toekomstige uitbreidingen. Een aantal werknemers van de Terneu zense vestiging komt uit Wierden, waar Broom ook een vestiging heeft. Het is de bedoeling dat dit personeel binnenkort per bus een kijkje in de toekomstige plaats van vestiging gaat nemen. Foto: de voorbereidingen voor de bouw van Broomchemie in Temeu zen. Vlissinge politie "arresteerde" twee herdershonden VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft donderdagmid dag twee herdershonden 'gearres teerd'. De dieren liepen vrijelijk rond op het Vlissingse badstrand en dat is in deze zomertijd verboden. De beheerder van het badstrand had de politie gebeld met de mededeling dat de honden al een drietal kinderen zouden hebben geboten. De politie heeft niet kunnen achterhalen of dat ook inder daad het geval was. De honden, die ei gendom zijn van de Vlissinger L., zijn overgebracht naar het dierenasiel. Jongenskoor Zeeuwse Koorschool trad op in Domburg DOMBURG - Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes gaf woensdagavond een concert in de Ne derlands hervormde kerk te Domburg. Ondanks een klein yjezetting (ongeveer 35 jongens) wisten Be knapen onder lei ding van Evert Heijblok een boeiend en op hoog peil staand optreden te geven van diverse werken uit hun uitgebreid repertoire. De nummers werden afge wisseld door een tweetal soli's en volks liedjes uit verschillende landen. Onge veer 160 bezoekers woonden de uitvoer ing bij. Medewerking werd verleend door organist Slinger. De heer H. de Pagter opende en sloot de avond na mens de interkerkelijke zomerweek- commissie. Pater Van der Veeken rector 'De Blaauwe Hoeve' te Hulst HULST - In overleg met de bisschop van Breda en de provinciaal van de con gregatie van de missionarissen van de H. Familie is pater P. J. van der Veeken uit Bavel benoemd tot rector van het bejaardentehuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst. De benoeming gaat in per 1 sep tember. Pater Van der Veeken werd op 10 december 1925 in Breda geboren. Eerst was hij missionaris in Chili en la ter aalmoezenier van de Spaanse gas tarbeiders in het bisdom Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2