Belangrijke rol provincies in kunstbeleid-nieuwe-stijl Syrisch-Palestijns akkoord over confrontatie Libanon Nederlands echtpaar in Tunesië vastgehouden op verdenking moord PZCX zwangere vrouwen Seveso NOTA VAN DOORN WIL KUNST SOCIALISEREN GEMEENTEN MOETEN EEN EIGEN KUNSTPLAN MAKEN Moskou tegen bezoek j Vondeling aan boeren Onderzoek Overvaller liet nep-bom achter VRIJDAG 30 JULI 1976 ADVERTENTIE binnen-buiten land DEN HAAG - De regering wil het kunstbeleid organisatorisen en financieel decentraliseren. Gemeenten zullen op basis van richtlij nen en aanwijzingen van de rijksoverheid een kunstplan moeten maken, samenhangend met het welzijnsplan. In het kader van zo'n kunstplan zullen kunstenaars moeten worden ingeschakeld bij De centra voor de kunstzinnige vorming kunnen eveneens gesitueerd worden op het provinciale niveau. Meer dan tol nu toe moet vanuit deze centra de begelei ding ter hand worden genomen van de kunstzinnige vorming in het onderwijs en het sociaal-culturele werk. Het verschillende maatschappelijke processen, zoals bij de bouw en de j«mstbeieid-nieuwe stlji houdt wei in J dat een aantal gemeentelijke muziek- inrichting van de gebouwde omgeving, bij stadsvernieuwing en stadssanering, bij onderwijs en vormingswerk, bij samenlevings opbouw, bij communicatieprocessen en bij het treffen van voorzie ningen voor recreatie, sport en ontspanning. De regering wil met r tralisatie van het rijkskunstbelcid naar de provincies-nieuwe stijl. Ge meenten moeten deelnemen aan dat provinciebcleid, ook financieel. Con creet wil dit zeggen dat. als een provin cie bijvoorbeeld een orkest zou onder houden, de gemeenten aan dat orkest moeten meebetalen. De decentralisètie staat aangekondigd in de nota „Kunst en kunstbeleid die minister Van Doom van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heden aan de Tweede'Kamer heeft aangeboden. De nota is de definitieve versie van de discussienota, die in 1972 is uitgebracht onder CRM-minister Engels uit het kabinet-Biesheuvel. De nota-Van Doom stelt nadrukkelijk dat er geen geld is voor nieuwe kunstac tiviteiten. Ze werden tot dusverre be taald uit de groei. Nu moeten ze worden afgewogen tegen bestaande voorzienin gen. „Nieuw voor oud". Wel komt er meer financiële ruimte voor scheppende kunstenaars. Het gaat ten koste van de gesubsidieerde kunstinstellingen De nota noemt het een „aantrekkelijke gedachte" niet alleen bij -de orkesten (koorbegeleiding), maar ook bij andere kunstbedrijven te zoeken naar moge lijkheden om professionele kunstenaars een rol te laten spelen bij de amateuris tische kunstbeoefening. Muziekscholen en creatieve centra, die wekelijks 400.000 deelnemers tellen, zouden des kundigheid en diensten ter beschikking kunnen stellen aan het voortgezet on derwijs, en aan het jeugd-, club-, buurthuis- en vormingswerk. De hele nota is doortrokken van de idee de kunst te socialiseren. Provincies In het kunstbeleid-nieuwe-stijl, zoals de regering voor ogen heeft, is de groot ste rol weggelegd voor de 26 provincies- nieuwe stijl, met name op het gebied van de beeldende kunst, de kunstzinnige vorming en de amateuris tische kunstbeoefening. De uitvoer ende kunsten (toneelgezelschappen, orkesten, e.d.) zullen over het algemeen te grootschalig zijn voor de provincies en uit dien hoofde een rijkszaak zijn, organisatorisch zowel als financieel. De koppelsubsidies vervallen. De pro vincie moet de beschikbaarstelling aan, en het gebruik van de accommoda ties (schouwburgen e.d.) door de bo venregionale kunstbedrijven coördi neren. Op het gebied van de beeldende kunst kan de provincie zorg dragen voor een afgewogen tentoonstellingsbeleid. en voor taken op het terrein van kunstuit leen, informatie en voorlichting. De ten toonstellingspakketen moeten even wichtig zijn. Kunstenaars uit de regio moeten een plaats krijgen naast kun stenaars uit andere delen van het land. De heer G. Joris (59). thans penning meester van de Industriebond NKV. is door de verbondsraad van het NKV ge kozen als opvolger van de huidige pen ningmeester. de heer J van Dorp. die per 1 augustus het NKV verlaat. De heer Van Dorp, die sinds I april 1965 het penningmeesterschap van het NKV heeft bekleed, heeft de post aanvaard van rijksconsulent voor de completaire arbeidsvoor ieningsregelingen in de provincie Utrecht. e een decen- De gemeenten hebben de taak te zorgen voor voldoende en geschikte lokaties om beeldende kunst te presenteren. scholen en creativiteitscentra provincie moeten worden overgebracht De gemeenten behouden hun invloed op het functioneren van de centra via de procedure van de welzijnsplannen. die zij moeten opzetten Regionaal De bovenregionale kunsten vallen on der de rijksoverheid. Het geldt met name de podiumkunsten. De nota-Van Doorn wil die podiumkunsten regiona liseren. Er wordt gedacht aan een regio Noord (de huidige provincies Gronin gen, Friesland, Drentel, een regio Oost (Overijssel en Gelderland), een regio Zuid (Noord-Brabant en Limburg leen regio Midden (Utrecht en hel Gooi), en een of twee regio's West (Noord- en Zuid-Holland en Zeeland). Begrenzing van de speelgebieden noemt de nota gewenst ter wille van een zinvolle wis selwerking tussen de kunstinstellingen en hun publiek. De producent kan in spelen op de speciale behoeften van het eigen publiek. Het publiek van zijn kant raakt gewend aan de werkwijze van de kunstinstelling. Op deze wijze kunnen beide elkaar beinvloeden. Amsterdam. Rotterdam en Den Haag vallen buiten het bovenregionale rijks- kunstbeleld Ze kunnen de financiële verantwoordelijkheid voor kunstvoor zieningen. die een boven-stedelijke functie hebben, opdragen aan het rijk. Wel moeten ze de huisvestingskosten voor dit soort voorzieningen dragen SLACHTOFFER HAD VROUW LASTIG GEVALLEN SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is donderdagmiddag het Apeldoornse echtpaar Van Houten-Hekel terug gekeerd van een vakantie op het Tunesische eiland Djerba. die voor hen op een wel zeer onplezierige wijze is geindigd. Drie weken lang zijn de heer en me vrouw Van Houten door de Tunesi sche autoriteiten vastgehouden op verdenking van moord op een 37- jarige Tunesiër. Afgelopen dinsdag hebben zij van de autoriteiten van Tunesië te horen gekregen dat het onderzoek had uitgewezen, dat zij onschuldig waren. Zij kregen hun paspoorten terug en mochten het land verlaten. Volgens de informaties van de heer en mevrouw Van Houtem loopt de dader nog op vrije voeten. De 55-jarige heer W. van Houtem, adjunct-directeur van een papierfa briek in Apeldoorn, en zijn 41-jarige echtgenote waren op 8 juni jongstle den voor een vakantie van vier we ken naar Tunesië vertrokken. Het laatste gedeelte van hun vakantie brachten zij op het eiland Djerba door. Op 7 juli de dag voordat zij naar Nederland zouden terugkeren, werd mevrouw Van Houtem 's mor gens op het strand voor hun hotel, waar zij alleen lag te zonnen, lastig gevallen door een haar onbekende man. die haar onzedelijk betastte. Volgens een Zwitsers echtpaar in het hotel had de man al eerder an dere vrouwen lastiggevallen, waar onder de Zwitserse zelf. 's Middags werd mevrouw Van Houtem op nieuw door de man lastiggevallen, waarop 's avonds bij de directie van het hotel een klacht werd inge diend. De man logeerde namelijk in hetzelfde hotel. „De volgende ochtend vond men op het strand zijn ontklede stoffelijk overschot. Volgens de politie was de man. die bi-sexueel zou zijn geweest, het slachtoffer van een lustmoord", aldus de heer Van Houtem. Onkundig van dit feit was het Neder landse echtpaar die dag rond het middaguur naar het vliegveld ver trokken om met een chartervlucht van Transavia naar huls terug te ke ren. Vlak voor het vertrek van het vliegtuig werd het echtpaar Van Houtem door de politie van boord gehaald Met nadruk stelden de heer en me vrouw Van Houtem dat zij gedu rende de gehele onderzoekperiode. eerst door de politie en later door justitie, zeer goed zijn behandeld. Na een eerste verhoor dat zes uur heeft geduurd, mochten zij onder bewaking naar hun hotel terugke- Geen toestemming rondreis ROME (DPA/RTH) - Alle zwangere vrouwen uit het door TCDD-gif ge troffen gebied bij Milaan is donderdag door de overheid aangezegd zich te la ten onderzoeken in een speciale kli niek. Men maakt zich in Italië ernstig ongerust over de mogelijkheid dat het gif genetische afwijkingen kan ver oorzaken. De komende dagen zullen nog eens 500 mensen uit de getroffen streek worden gcevacueerd Een nog voorlopige conclusie van de in het gebied werkzame artsen leert dat lever- en nierklachten waarschijnlijk al leen voorkomen bij mensen die recht streeks besmet vlees of groenten heb ben gegeten Ook over de hoedanigheid van het gif is het laatste woord nog steeds niet ge zegd De deskundigen hopen binnen enkele dagen te kunnen zeggen of. en zo ja. welke effecten het inademen van de stof heeft. De experts durven niet te zeggen hoe lang het nog zal duren voor het gif geheel is neergeslagen. Aanslag Een Romeinse vestiging van het Zwit serse concern Hoffmann-Laroche is donderdag getroffen door een bo maanslag. De politie brengt de aan slag. waarbij alleen schade ontstond, rechtstreeks in verband met de gif ramp. want Hoffmann-Laroche is via de maatschappij Givaudan eigena resse van de fabriek in Seveso waaruit het gif ontsnapte. Givaudan heeft medewerking en scha deloostelling toegezegd, maar ontkent dat er sprake is geweest van misdadige nalatigheid Een groep die zich "De Proletarische Commando's' noemt heeft donderdag laten weten verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag. In een boodschap aan het Italiaanse persbureau ANSA werd gezegd dat de bom was geplaatst omdat het concern giftige stoffen produceert De explosie veroorzaakte aanzienlijke schade, maar er vielen geen slachtoffers. AMSTERDAM (ANPi - Bij een overval op een postkantoor in de Kerkstraat in Amsterdam heeft een nog onbekende Engels sprekende man van circa 25 jaar donderdagmiddag tienduizend gulden buitgemaakt. De man kwam tegen vijf uur het post kantoor binnen, bedreigde een caisièrre met een pistool en overhandigde haar een bnejje. waarop in het Engels stond dat hij geld wenste, of anders zouden er slachtoffers vallen. Hij plaatste een met papier omwikkeld pakket in de hal. Als ook maar een van de personeelsleden hem zou volgen, zou het pakket ontploffen, zo dreigde hij. Daarna maakte hij zich lopen uit de voeten. De gealarmeerde politie omsingelde hel postkantoor en zette een stuk van de Kerkstraat af. Met uiterste voorzichtig heid werd hel 'explosieve'pakket uitge pakt. dat niets anders bleek te zijn dan een leae doos. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Kamervoorzit ter Vondeling heeft van de Russische autoriteiten geen toestemming gekregen voor een reis van twee weken langs een aantal Russische land bouwprojecten. De officiële reden is, zo heeft ambassa deur Romanov Vondeling la ten weten, dat de voorberei dingstijd voor zijn bezoek te kort zou zijn. Dr. Vondeling was van plan. vooraf gaande aan het bezoek van een Ne derlandse parlementaire delegatie aan Rusland dat 12 augustus begint, een prive-rondreis te maken door de Sowjct-Unie. Vondeling, van huis uit landbouwexpert, wilde de reis benutten om enkele landbouwpro jecten in Siberië, Kazachtan en de Oekraiene te bezichtigen. Een uit gewerkt reisprogramma heeft hij enige tijd geleden aan ambassadeur Romanov voorgelegd. De ambassadeur heeft dr. Vondeling nu meegedeeld dat, de Opperste Sow- jet in Moskou geen toestemming heeft gegeven voor de reis Volgens Moskou is het niet mogelijk om op korte termijn in de deelstaten die Vondeling wil bezoeken, voor pas sende accommodatie en vooral ont vangst te zorgen, een eerbetoon waarvan Vondeling overigens had gezegd het niet op prijs te stellen. Bovendien zouden de plaatselijke landbouwdeskundigen het te druk hebben met het binnenhalen van de oogst om iemand als Vondeling rond te leiden Vondeling heeft nu maar van de rondreis afgezien, wat hij bijzonder betreurt omdat, zo zegt hij, „het mij al lang intrigeert er achter te komen waarom de Russen wel ruimtevaar tuigen naar het heelal kunnen stu ren, maar niet in staat zijn de land bouw behoorlijk te laten marche- Donderdag zijn bij de ontploffing van een bom in een restaurant in Bel fast twee mensen gedood en dertig gewond, van wie een aantal ernstig. Degenen die de bom hadden geplaatst in het voornamelijk door rooms- katholieken bezochte etablissement hadden niet tevoren gewaarschuwd. Brandstichtingen in Soweto JOHANNESBURG (UPI/AFP/DPA) - Soweto. de Afrikaanse woongemeen schap bij Johannesburg waar het al ge ruime tijdonrustig is. stond donderdag in het teken van brandstichtingen en schoolstakingen. In de vroege ochtenduren brak brand uit in zeker acht lagere scholen en scho len voor voortgezet onderwijs, waarbij schade werd aangerichtaan klaslokalen en kantoren. Bij de brand in één van de scholen schoot de politie op een vluch tende verdachte, maar deze wist te ont komen. PLAATSELIJK EEN BUI Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige, aan zee nu en dan harde wind ruimend naar west tot noordwest. Maximumtempe raturen omstreeks 19 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Enkele buien en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 10, min.temp. omstreeks 12 graden, max.temp omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon- 2 tot 9; min.tempomstreeks 11 graden, max.temp omstreeks 18 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. STRANDWEERSVERWACHTING Een depressie die vandaag Denemarken bereikt stuurt een front met een paar buien naar onze kust. waarbij een tot krachtig of hard toenemende wind tus sen west en noordwest Koel 18 tot 19 graden, zeewater 18 graden. Vooruit zichten. Laatste julidagen koel en on bestendig aan het strand Het weer in Europa Aberdeen zwaar bewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn zwaar bewolkt Bordeaux onbewolkt Brussel onbewolkt Frankfort licht bewolkt Genève onbewolkt Helsinki zwaar bewolkt Innsbrück half bewolkt Kopenhagen zwaar bewolkt Lissabon onbewolkt Locamo onbewolkt Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt Madrid licht bewolkt Malaga onbewolkt Mallorca onbewolkt München onbewolkt Nice licht bewolkt Oslo zwaar bewolkt ParUs onbewolkt Rome licht bewolkt Split, onbewolkt Stockholm zwaar bewolkt Wenen onbewolkt Zünch onbewolkt Istunboel zwaar bewolkt Las Palmas onbewolkt Tel Aviv licht bewolkt Tunis licht bewolkt ZON EN MAAN 31 juli Zon op 05.00 oi Maan op 10.42 oi .19 graden 28 graden 22 graden 31 graden 22 graden .21 graden 27 graden 17 graden 22 graden .21 graden 29 graden 30 graden 27 graden 21 graden 36 graden 30 graden 30 graden .19 graden 25 graden 21 graden 23 graden 27 graden 27 graden 19 graden 20 graden 23 graden 32 graden 25 graden 28 graden 32 graden EVACUATIE GEWONDEN TAL ZAATAR WEER UITGESTELD DAMASCUS (UPI/AFP) - Syrië en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO hebben donder dag in Damascus een overeen komst getekend ter beëindiging van een confrontatie die drie Einde oorlog maanden duurde. Dit heeft het Egyptische persbureau voor het Midde-Oosten gemeld. trekkingen tussen Libanezen en Pales- tijnen en tussen Syriérs en Palestijnen. Voortaan zouden allen hun krachten aan de Arabische bevrijdingsbeweging kunnen wijden en vechten tegen oplos singen die een capitulatie betekenen. ADVERTENTIE n METZLER- brilieders oogmerk Het akkoord werd getekend door de Syrische minister van buitenlandse zaken. Khaddam. en hel hoofd van de politieke afdeling van de PLO. Kad- doumi. De Libische premier, die als bemiddelaar optrad, was daarbij aan wezig. Hij is daarop naar Libië terug gekeerd. De moeilijkheden tussen Syrië en de Pa lestijnen ontstonden toen Syrië inter venieerde in de burgeroorlog in Libanon en de rechtse strijders steunde De Libische premier, Jalloud. nodigde voor zijn vertrek alle pertijen in Libanon uit mee te werken aan de uitvoering van het akkoord, dat een 'serieuze vredes- daad' is Hij zei dat de overeenkomst de voorwaarden schiep voor stabiele be- De Libische premier maakte bekend dat er een akkoord was gesloten. Hij zei dat een overeenkomst tussen de Syrische regering en de PLO zou kun nen leiden tot het einde van de burge roorlog in Libanon die al 16 maanden duurt. Volgens het akkoord zijn de Syrische en Palestijnse partijen overeengekomen onmiddellijk een hoog Libanees- Syrisch-Palestijns comité te vormen onder voorzitterschap van een verte- genwoordeger van de Arabische Liga. Alle partijen zullen een bestand afkon digen als het hoge comité daartoe heeft besloten. Evacuatie Bij het bekend worden van het nieuws uit Damascus over het bereiken van een akkoord flauwdcn de gevechten in de Libanese hoofdstad af. Het was het internationale Rode Kruis ook don derdag niet mogelijk de ca. 1000 ge wonden uit het Palestijnse vluchtelin genkamp Tal Zaatar aan de rand van Beiroet te evacueren. Het kamp wordt al meer dan vijk weken door leden van rechtse milities beschoten. Het comité van het internationale Rode Kruis in Genève verklaarde dat 'zekere groeperingen' een grote verantwoorde lijkheid op zich laden als zij door hun neen tegen een evacuatie honderden gewonden ter dood veroordelen. Later werd vernoemen dat vanochtend een nieuwe poging tot evacuatie in Tal Zaatar zal worden ondernomen. Uit kringen in de omgeving van het in ternationale Rode Kruis is vernomen dat men donderdagavond de schrifte lijke toezegging van militaire groepe ringen die aan het beleg van het kamp deelnemen, verwachtte dat zij een be stand voor het evacueren van de ge wonden zouden eerbiedigen. Het hoge Libamees-Syrisch- Palestijnse comité zal toezien op de toepassing van het bestand, het herstel van de veiligheid en het vaststellen vaneen schema voor de ontmanteling van de 'militaire aspecten' die binnen zes dagen moeten plaatsvinden. Het comité zal beschikken over de Ara bische veiligheidstroepen die op het ogenblik in Libanon zijn en andere troe pen die door het comité nuttig zullen w orden geacht Het comité zal in functie blijven totdat de gekozen president (Sarkis) zijn ambt aanvaard heeft. De Syrische en Palestijnse partijen moedigen alle partijen aan tot een na tionale dialoog onder voorzitterschap van Elias Sarkis, een dialoog waarvan het op 14 februari uitgegeven constitu tionele document de basis zal zijn. dn het in februan door president Fran- jieh geïntroduceerde document stond dat moet worden vastgehouden aan de constitutionele traditie dat de president een Maronitische Christen is en de pre mier een Soennitische Moslemi. Vol gens de Libische premier zal PLO-leider Yasse Arafat nog deze week naar Dama scus komen en het akkoord eveneens ondertekenen Radio-Damascus meldde nog dat vol gend het gesloten akkoord Syrië be loofde de 'Palestijnse aanwezigheid in Libanon te garanderen, de soeverein iteit van Libanon gewaarborgd werd en de strijdende partijen in Libanon werden aangemoedigd de hervormin gen in te voeren die zij nodig achtten. Directie: F van de Velde, K- Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingan: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren <s de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie (01184)14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie. (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75, franco per post 42.- per maand f 12,75: losse nummers 0,55 (inclusief 3 pet. btw) Advertentietarieven: 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'/jx tarief. Voor bneven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25