PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT ZAL AANBLIJVEN PZC Vrees voor nieuwe aardbeving in China Hygiëne eet-en drinkgelegenheden in Zeeuwse recreatiesector is goed MINI KRANT Bouw Franse kerncentrale in Zuid-Afrika onzeker Vandaag brief naar tweede kamer Zie pagina 18 vandaag FNV wil actie op stijging groente- prijzen INWONERS BIVAKKEREN OP STRAAT OOK ZWARE AARDSCHOK IN OOSTEN VAN RUSLAND OOK KWALITEIT VAN DE WAREN IS IN ORDE Rusland richt kernkoppen op West- Europa NIEUWE REGERING ITALIË Een erg duur nest pagina 9 219e jaargang no. 179 Vrijdag 30 juli 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Van Agt zal om de abortusproblematiek niet aftre den als minister van justitie. Dat zal, zo is de algemene verwach ting in Den Haag. de inhoud zijn van de brief die Van Agt vanmid dag aan de Tweede Kamer zal sturen. Van Agt staat op het standpunt, zoals de, waaróver Van Agt met zijn geweten hij maandag na zijn terugkeer van een reis naar het Verre Oosten al meedeel de, dat hij als bewindsman meer in vloed kan uitoefenen op de gang van zaken rond abortus dan als ambteloos burger. Bovendien zou zijn aftreden niet tot gevolg hebben dat de afbreking van vergevorderde zwangerschappen in de Bloemenhovekliniek in Heemste- Conclusie daling Scheepvaart in Temeuzennam ir jaar iets af. kunst Crm-minister Van Doom wil de provin cies een belangrijke rol toekennen ln het kunstbeleid-nieuwe-stiJL omhoog Volgens berekeningen van het NCW zul len de kosten voor de bestrijding van de werkloosheid ditjaar ongeveer acht mil jard bedragen. watergate All the president's men', film over het Watergate-schandaal gaat in première: radio- en televisieprogramma's; strips. vertraging Vakantie van het havenpersoneel ei vergroot ladingaanbod veroorzaken vertraging bij het lossen in de Rotter damse haven; beurs, financiën, econo- SPORT dracula utopie Montreal weinig hoop voor het kano duo B loem-J acobs op een finaleplaats ln de 500 meter verliezer Montreal- Amerika dreigt de grote ver liezer te worden van de olympische atle- tiekstrüd. koud UTRECHT (ANP) - Vice-voorzitter Frans Drabbe van de federatie Ne derlandse Vakbeweging (NVV/NKV) vindt dat de regering nu al moet bekijken of de forse stij ging van groenteprijzen mogelijk gevolgen heeft voor de loonmaatre gel. Op korte termijn moet de rege ring duidelijkheid geven, zo zei de heer Drabbe donderdag. Volgens Drabbe heeft de regering de FNV desgevraagd laten weten, dat de prijzen van de zogenaamde vei- lingprodukten niet te beïnvloeden zijn. Ze zijn afhankelijk van vraag en aanbod. Voor de FNV is er dan geen andere mogelijkheid over dan de ar beiders via de lonen een compensatie te geven voor de prijzenontwikkeling bij de veilingprodukten. zo conclu deerde de heer Drabbe Hij ver wachtte zeker met. dat de arbeiders de lawine van prijsstijgingen ln het dagelijks voedselpakket over zich zullen laten komen zonder te reage ren. De kans op onrust is groot De brief van Van Agt aan de Tweede Kamer, waarin hij zou aankondigen niet te zullen opstappen, komt ruim vijf we ken na zijn eerste brief, waarin hij ver klaarde nog met tot een conclusie te zijn gekomen over de vraag of hij wel als mi nister van justitie kan aanblijven Over igens werd in Den Haag al vrij snel aan genomen dat Van Agts dreigen met af treden uiteindelijk niet in een concrete daad zou worden omgezet. Men kwam tot die conclusie mede door uitlatingen in die geest van premier Den Uyl en - vorige week - van waarnemend minister-president De Gaay Fortman Vakantie In Den Haag wordt er ook nog op gewe zen dat Van Agt, mocht hij willen af treden, dat moeilijk via een brief aan de Tweede Kamer kan aankondigen. De geëigende weg zou zijn het aanbieden van zijn ontslag aan premier Den Uyl en koningin Juliana en, indirect, ook aan fractieleider Andriessen. Alle drie zijn echter op vakantie en zijn door Van Agt de afgelopen dagen ook in geen en kel opzicht benaderd. Ook de niet op vakantie zijnde minis ters, die donderdagmiddag onder lei ding van minister Trip over routineza ken hebben vergaderd, zijn niet door Van Agt over een mogelijk aftreden in gelicht. Minister Van Agt, die op het ogenblik vakantie houdt in zijn woning in Nijmegen, was donderdagavond met voor commentaar bereikbaar. TWEE MILJOEN SCHADE BRAND IN VEGHEL VEGHEL- Donderdagavond rond half zeven heeft een grote brand huisge houden in een winkelcentrum in het zuidelijk deel van Veghel. Omwonenden ontdekten groote vlam men in een levensmiddelen supermarkt In een mum van tijd stond deze super markt in lichterlaaie. Tegelijkertijd sloeg de brand over op een hobbyshop, een groentezaak en een verftvlnkel. De schade warodt geschat op rond twee miljoen of meer guldens. De oorzaak van deze brand is nog niet bekend PEKING (AFP/REUTER) - In Peking werd gisteravond een nieuwe 'tamelijk zware' aardbeving verwacht. Men had ver schijnselen geconstateerd die daarop duiden. In Peking renden overheidsdienaren op fluitjes blazend door de straten, roepend 'aardbeving, aardbeving'. Het was op dat mo ment vrijdag vier uur in de ochtend (donderdag 21 uur onze tijd). De inwoners van Peking, die na de recente aardschokken op straat bivakkeerden begaven zich naar de grote boulevards. Er heerste geen paniek. Leden van de Britse ambassade hadden een veilege plaats gezocht op de tennis banen van het ambassadegebouw. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken deelde in Peking mee dat er opnieuw schokken waren gevoeld in het gebied van Peking, Tientsin en Tangsjan. waaruit werd geconcludeerd da t er weer een grote beving op komst is. Kalm, gedisciplineerd en zonder de geringste paniek heeft de miljoenen bevolking van Peking, Tien Tsin en andere steden van de Chinese volksre publiek gereageerd op de zware aard beving die zich in de nacht van dinsdag op woensdag voordeed. Dit blijkt uit (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Tussen Frankrijk en Zuid-Afrika zijn moeilijkheden gerezen over de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika. Naar verluidt zou den de Fransen zich op het laatste nippertje hebben bedacht het atoomcon tract uit te voeren, omdat zij ontevreden zijn over de controlemogelijkhe den. Zij zijn bevreesd dat Zuid-Afrika alsnog de kerncentrales zou kunnen gebrui ken voor het aanmaken van atoomwapens in plaats van voor vreedzame doeleinden. Het atoomcontract, dat de Nederlandse regering na een lang en verhit debat in de Tweede Kamer - twee maanden geleden - heeft laten schieten zou dit weekeinde in Parijs moeten worden getekend. Frankrijk ZOU piuu>euiifc up uei Oiicnaawic uiuiueut, ue unuei ICUIIUI^ licu- ben uitgesteld Een vijf man sterke Zuidafrikaanse delegatie bevindt zich al sinds woensdag in Parijs om over de moeilijkheden te praten. De Zuidafrikaanse krant Rand Daily Mail meldt dat de Verenigde Staten zoveel druk op Frankrijk hebben uitgeoefend, dat Parijs thans met de onder tekening wil wachten tot na de Amerikaanse verkiezingen. Dan zou Amerika in staat zijn om een nieuw politiek programma voor Afrika uit te werken. De zogenaamde „Letter of Intent(het voornemen van de beide landen) tussen Frankrijk en Zuid-Afrika werd op 28 mei van dit jaar ondertekend De Zuidafrikaanse minister van economische zaken, mr. Heunis. verklaarder donderdag echter uitdrukkelijk, dat zijn land geen verzoek van Frankrijk of van iemand anders had ontvangen om de overeenkomst uit te stellen. ooggetuigenberichten van verschil lende westerse correspondenten in de Chinese hoofdstad. Inmiddels is in de getroffen gebieden een massale reddingsoperatie op gang gekomen. Daarbij is het buitenlandse waarnemers opgevallen dat dit zeer ef fectief gebeurt door het soepel samen gaan van Chinees improvisatietalent en centraal geleide voorbereiding. Hoewel de Chinese volksrepubliek nooit verlie scijfers onthult werd donderdag in een ongebruikelijk openhartig officieel be richt gesproken van 'grote verliezen aan levens en eigendommen". De stad Tangsjan dn de provincie Hopei), die een miljoen inwoners telt, lijkt het zwaarst door de aardbeving te zijn ge troffen. Volgens ooggetuigen is de stad praktisch volledig verwoest en lijkt het aantal doden vele duizenden te bedra gen. De Nederlandse regering heeft een telegram van medeleven aan de Chinese autoriteiten gestuurd. Dit werd don derdag na afloop van het kabinetsbe raad meegedeeld De bewoners van Peking hebben zich donderdag met miljoenen op de straten van de Chinese hoofdstad geïnstalleerd, daarbij gebruik makend van al hun spitsvondigheid om in korte tijd een noodonderkomen te bouwen. Rusland Na de ernstige aardbevingen in China heeft zich woensdagavond ook een zware aardbeving in de Sowjet-Unie voorgedaan. Naar het geofysisch instituut van de Sowjet-academie van wetenschappen donderdag bekendmaakte, werd de au tonome republiek Tsjetsjeno Ingoesj- kaja aan de westkant van de Kaspische Zee woensdagavond getroffen door een aardschok die een kracht had van 6.3 op de 12-puntsschaal van Richter. Het ge troffen gebied ligt op circa 1400 km ten zuidoosten van Moskou en is dun be volkt KEURINGSDIENST KWAM GEEN EXCESSEN TEGEN GOES - In de Zeeuwse recreatiesector is de hygiënische sitiatie in de gele genheden waar eet- en drinkwaren worden bereid en verkocht tot nu toe 'goed te noemen. Ook de kwaliteit van de produkten die aangemaakt en ver handeld worden, is in het algemeen in orde. In de meeste gevallen wordt vol daan aan de minimumeisen die de keu ringsdienst van waren in Goes han teert. Het warme weer van de afgelopen we ken heeft, naar de mening van keu ringsdienstdirecteur drs. D. Visser en chef buitendienst G. P van Eerten, geen merkbaar nadelige invloed gehad op hygiëne en kwaliteit „Gemiddeld is het wel in orde. Je hebt natuurlijk wat uit zonderingen naar beneden, maar even goed ook naar boven, als voorbeeld hoe het kan", zeggen de heren Visser en Van Eerten. „Maar we zijn geen excessen tegengekomen". De keuringsdienst van waren in Goes heeft als verzorgingsgebied de hele pro vincie Zeeland en West-Brabant tot aan Breda. Recreatie-objecten zijn in dat gebied ruimschoots vertegenwoordigd Vandaar ook dat de keuringsdienst in de zomermaanden de opsponngs- en controletaak wat verlegt. Dat geldt uit eraard vooral voor de seizoenbedrijven, die alleen in het recreatieselzoen de deuren openen. Tot de recreatiesector worden door de keuringsdienst van wa ren gerekend alle kampeerterreinen (met name de kampwinkels), strand- verkooppunten en de horecabedrijven ln de recreatiegebieden. „Je kunt zeggen dat we in feite rond pa sen al beginnen met de recreatiesector", vertelt drs. Visser. „We kijken dan of de inrichting en faciliteiten voldoen, zeker wanneer er in het voorgaande seizoen tekortkomingen geconstateerd waren. We beginnen daar dus tijdig mee - voor het seizoen aanbreekt. Als er dan nog wijzigingen nodig zijn. dan kan een ex ploitant die tijdig aanbrengen" Chef buitendienst Van Eerten wijst erop dat de recreatiesector in de loop van de laatste twintig jaar voor de keurings dienst van waren langzaam aan ge groeid is. Daardoor heeft de keurings dienst de ontwikkelingen steeds goed kunnen bijhouiden. Als voorbeeld noemt de heer Van Eerten de ongeveer 25 tot 30 strandverkooppunten langs de Zeeuwse kust „Die hadden in het begin bijvoorbeeld geen aansluiting op de wa terleiding. Dat is nu geheel veranderd; alles is aangesloten", aldus de heer Van Eerten. „De meeste bedrijven in de re creatiesectorzijn in de loop van de jaren behoorlijk aangepast, dat valt reusach tig mee. Het moet ook wel, anders zou het klachten regenen". Voor de controle van de recreatiegele- genheden die eet- en drinkwaren voor consumptie bereiden en verkopen, heeft de keuringsdienst een bepaald schema opgesteld. „Voor zover moge lijk halen we de zogenaamde 'zwakke broeders' eruit voor extra controles', zegt de heer Van Eerten. „Die zw akke broeders kennen we. En zonodig wordt proces-verbaal opgemaakt, dat werkt ook in de omgeving preventief". Een erg intensieve controle is er volgens de chef buitendienst niet bij, omdat daarvoor de mankracht bij de keu ringsdienst van waren ontbreekt (er zijn acht keurmeesters, die naast de kwaliteitscontrole- monsters nemen - ook de hygiënische situatie bekijken). Produkten waar de keuringsdienst vooral ook de aandacht op richt zijn Ij- sprodukten en kleine kokswaren. Per Jaar worden zo'n 1000 ijsmonsters ge nomen (de verkoop van ijs - met uitzon dering van die aan de openbare weg - is aan een vergunning van de keurings dienst gebonden). „Het blijkt wel dat naarmate het seizoen vordert en de temperatuur wanner WASHINGTON (RTR/AP) - Washington heeft donder dag gemeld dat de Sowjet- Unie is begonnen met de in stallatie van raketten voor middelbare afstand met meervoudige kernkoppen die op West-Europa zijn ge richt. >00 raketten zijn meest opgesteld aan de westgrens van de Sowjet- Unie. De meervoudige kernkoppen kunnen afronderlijk op verschillende doelen worden afgeschoten De wa pens vallen niet onder de overeen komsten ter beperking van de stra tegische kernwapens (Salt), aldus Amerikaanse functionarissen. De melding staat in een rapport van de Amerikaanse commissie voor wa pencontrole en ontwapening dat door president Ford aan de het con gres is gezonden. Volgens het verslag zijn de Russen begonnen met de mo dernisering van hun raketten en rus ten zij ze uit met meervoudige kern koppen, de zogenoemde Mirv's (mul tiple independently re-entry vehi cles). In het rapport aan het congres heeft president Ford donderdag gezegd dat naar verwachting 40 landen in 1985 over voldoende plutonium, af komstig van hun kerncentrales, zul len beschikken om atoombommen te kunnen maken. Deze schatting, aldus waarschude de president, rekent niet mee de landen die direct atoomwapens van andere landen kunnen verkrijgen. "Een wereld waarin veel landen be schikken over kernwapens zal een zeer onstabiele en gevaarlijke wereld zijn, aldus Ford in zijn rapport dat werd voorbereid door het Ameri kaanse bureau voor toezicht op de bewapening en ontwapening. De Franse douane heeft donderdag 65 kilo hasj aangetroffen in de kam peerauto van de 20-jarige Nederlander G. W. De man is gearresteerd. Volgens de Franse douane had de Nederlander de hasj in Marokko gekocht en was hij via Spanje en Frankrijk op doortocht tiaar Nederland. wordt, de eisen die aan de bereiding van ijs gesteld worden, vaker worden over treden". stelt de heer Van Eerten. Ten aanzien van de kleine kokswaren i snacks, bami- en nasihapjes, en derge lijke) is de keuringsdienst bijzonder at tent. evenals de verkoop van plaatjes en salades „Die worden met name op de bacteriologische gesteldheid onder zocht", betoogt de heer Van Eerten. ,.Er is wel enige verbetrering ln de hygiëni sche bereiding te constateren, maar het is toch wel zo dat een intensieve con trole op deze groep van waren noodza kelijk blijft". Directeur Visser benadrukt dat een druk recreatieseizoen op zichzelf moge lijke problemen voor een belangrijk deel oplost. „De omzetsnelheid is groot De mensen staan ln de rij voor de loketten. De waren blijven niet liggen, ze krijgen geen kans om te bederven. Als je een slechte zomer hebt, met een lage bezet ting, dan is er een tendens tot sneller bederf." ROME (DPA/UPI) - De nieuwe chris tendemocratische premier van Italië. Giulio Andreotti. heeft donderdag zijn minderheidskabinet voorgesteld. In de 39ste na-oorlogse regering komen enkele nieuwe namen voor. Verdwe nen zijn de namen van de oud-premier Aldo Moro, Mariano Rumor en Emilio Colombo. De nieuwe minister van buitenlandse zaken is Amaldo Forlani, de vroegere minister van defensie. Francesco Cosiga is minister van bin nenlandse zaken gebeleven op het mi nisterie van landbouw is Giovanni Mar- cora op zijn post gehandhaafd. Het ministerie van defensie komt in handen van Vito Lattanzio. Op het mi nisterie van financiën volgt Fillppo Pandolfi Gaetano Stammati op die mi nister voor de schatkist is geworden. Buitelandse handel is in handen van Rinaldo Ossola Andreotti zei dat hij zijn regering volgende week woensdag aan de senaat zal voorstellen voor het vertrouwensvotum en een week later aan de kamer van afgevaardigden. De Communistische partij heeft laten weten nog geen beslissing te nemen om het kabinet al dan niet passief te steunen door zich van stemming te onthouden. De communisten zullen daarmee wachten tot zij de samenstel ling van het kabinet hebben bestu deerd en de uiteenzetting van het re geringsprogram door de premier heb ben aangehoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1