Botulisme heerst thans in vrijwel geheel Nederland Zeven miljoen vrouwen werkloos door recessie BOLSWARD IN PANIEK DOOR BRANDSTICHTING NORIT PZCa Moordenaar onthoofd in Frankrijk Vacaturestop bedreigt rechtspositie binnen maatschappelijk werk TEGEMOETKOMING IN STUDIEKOSTEN WORDT VERHOOGD BACTERIOLOOG VREEST HERHALING IN 1977 Burgemeester doet beroep op dader Spaanse koning moeit zich niet meer met benoeming bisschop INTERNATIONALE ARBEIDSORGANISATIE: DONDERDAG 29 JULI 1976 b innen-buitenland BOTTERDAM (ANP) - In vrijwel alle delen van het land is deze zomer botulisme geconstateerd. Alleen in Friesland, in Zuid- Limburg en op de Waddeneilanden is de plaag, die vele tiendui zenden watervogels het leven heeft gekost, nog vrijwel niet opge treden. De ziekteverwekker, de bacterie Clostridium botulinum. houdt vooral huis iln de randstad Holland. Bij onderzoek blijkt steevast dat een voor de mens onschadelijke soort aan het werk is DUIZENDEN VOGELS TOT NU TOE AL SLACHTOFFER Deze gegevens kwamen woensdag van dr. J. Haagsma. bacterioloog van het Cen traal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam desgevraagd aan het A.N.P. De gebieden die het ernstigst door de plaag zijn getroffen zijn de Biesbosch, de Nieuwkoopse Plassen, Zuidelijk Flevoland en de grote steden. De sterfte onder de watervogels is daar enorm. "Alleen al in Rotterdam zijn vierduizend kadavers geteld", aldus dr. Haagsma. "Uit Alblasserdam kreeg ik bericht dat daar geen eend meer over is". De honderden dode watervogels die plaatselijke autoriteiten uit alle delen van het land naar het instit uut zenden blijken vrijwel alle met botulisme be smet. Van "loos alarm" is. in tegenstel ling tot vorig jaar, nergens sprake. Het PARIJS (AFP) - De 21-jarige Chris tian Ranucci, die op 10 maart ter dood veroordeeld was wegens moord op de 8-jarige Marie-Dolores Rambla. is woensdagochtend in de gevangenis te Marseille onthoofd. Sinds begin dit jaar zijn in Frankrijk vijf mensen ter dood veroordeeld. De Franse presi dent kan gratie verlenen. Het lijk van Marie-Dolores was op 5 juü 1974 in een bos tussen Aix en Provence en Marseille gevonden, doorzeefd met messteken. Zij was twee dagen tevoren verdwenen toen zij bij haar ouderlijk huis in een buitenwijk van Marseille op straat speelde Ranucci was dc eerste misdadiger die sinds meer dan driejaar in Frankrijk ter dood werd gebracht. toxine dat de bacteriën afschelden en dal de massale sterfte veroorzaakt, blijkt steevast van het type c. Dat type is onschadelijk voor de mens. maat vo gels z\jn er zeer gevoelig voor Elk jaar opnieuw? De kans bestaat dat in veel van de be smette wateren ook in volgende jaren botulisme zal optreden. De zeer resis tente sporen die de bacteriën vormen, kunnen volgens dr. Haagsma steeds als de watertemperatuur boven twintig graden celcius stijgt een nieuwe epi demie veroorzaken. Bij sterke door stroming kan de hesmettine afnemen. Een methode om de eendensterfte in besmette wateren te beperken is dras tische verhoging of verlaging van het waterpeil. De dieren moeten dan elders voedsel zoeken. Deze methode is in de meeste gebieden echter niet gemakke lijk toe te passen, aldus de bacterio loog. Trekvogels De Rotterdamse onderzoeker stemt m met de voorspelling van de Zeeuwse bio loog drs H Saijs die vorige week waar schuwde dat het botulisme de dood van tienduizenden trekvogels kan veroor zaken Ik heb zojuist de eerste dode le pelaar uit de Biesbosch voor onderzoek gekregen De lepelaar is een zeldzame trekvogel die vrij vroeg overkomt'ver telt dr. Haagsma "Als straks ook de eenden en de talingen gaan trekken zul len er zeker veel omkomen Vorig jaar is Jongen komt om bij ontploffing BEMMEL (ANP) - De 15-jarige Gïjs- bert Cornelis Eduard van der Kuilen is woensdagmiddag in zijn woonplaats Bemmel (Gelderland) om het leven gekomen door een ontploffing. De jongen was op een kacheltje buiten de ouderlijke we.iing lood aan hel smelten. De poiitie vermoedt dat tus sen het lood oude munitie heeft gele gen. De smeltpot explodeerde, waar door de knaap dodelijk gewond raakte. dat overigens ook al gebeurd, met name in de Biesbosch Dal is toen een beetje laat geconstateerd, maar achteraf zijn daar tienduizenden kadaverresten ge teld" Dit jaar is de kans op massale sterfte onder «Ie trekkende watervogels groter dan vorig jaar. zo meent de bacterio loog. "Als de trekvogels massaal neer strijken in de Biesbosch of in Flevo land. eind augustus of begin september, moeten w e het ergste vrezen. Vorig jaar heelt de besmetting van de binnenwa teren «ok tot eind september geduurd" ABVA HEKELT GEBREK OVERLEG UTRECHT (ANP) - De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) vindt het verbazingwekkend, dat het ministerie van erm niet eerst overleg heeft gepleegd met de bonden van overheidspersoneel, alvorens een vacaturestop voor het al gemeen maatschappelijk werk af te kondigen. Volgens de ABVA zijn aan de vacaturestop rechtspositionele gevolgen verbonden en wasoverleg dus geboden. Zwaagwesteinde zit met stukjes worst in de maag ZWAAGWESTEINDE (ANP) - In het Friese Zwaagwesteinde doet zich de laatste dagen een vreemd verschijnsel voor. Over het heie dorp verspreid worden hier en dar stukjes worst op straat aangetrof fen. Ook andere vleeswaren wor den in plantsoenen en bloemperken aangetroffen. De rijkspolitie van Dantumadeel heeft de inwoners van Zwaagwes teinde gewaarschuwd de vleeswaren niet te consumeren. Men vermoedt dat het om vergiftigd vlees gaat. maar - aangezien een onderzoek veel tijd en geld vergt - houdt men het voorlopig by deze waarschuwing. Als de 'vleesman' doorgaat met zijn activiteiten zal alsnog een uitgebreid laboratoriumonderzoek worden in gesteld. aldus de politie, die de zaak verder onderzoekt. Overigens is de politie nog niets gebleken van huis dieren die als gevolg van heteten van de worst vergiftigingsverschijnselen vertoonden. De ABVA levert dit commentaar in het bondsblad 'De Ambtenaar' van deze week. De ambtenarenbond noemt het 'klaarblijkelijk onvermogen om be grotingsposten bij erm te bewaken' verontrustend voor de positie van alle werknemers in gesubsidieerde instel lingen. Deze opmerking van de ABVA heeft be trekking op de verklaring van erm. dat een vacaturestop voor het maatschap pelijk werk nodig is in verband met overschrijding van deze begrotongspost in het vorige jaar „In 1974 was de post jeugdzaken 'overschreden' en nu weer algemeen maatschappelijk werk. Dit maakt het werken in het gesubsidieerd welzijnswerk wel erg ongewis", aldus het commentaar in het ABVA- bondsblad. Het departement van erm dient zich te realiseren, zo waarschuwt de ABVA. dat het niet uitsluitend te maken heeft met begrotingsposten en bedragen, maar ook met mensen Het is voor de ABVA volstrekt onaanvaardbaar dat budget taire en politieke prioriteiten (of nog onbegrijpelijker: de onmacht begro tingsposten te beheersen) de arbeidspo- sities van de welzijnswerkers keer op keer bedreigt. De ABVA zegt het onvoorstelbaar te vinden, dat de minister van erm in mei laat weten, dat hij wil komen tot een driepartijen-overleg en dat een maand later van hetzelfde departe ment de circulaire over de personeels stop verschijnt. Wanneer een particuliere werkgever een zelfde mentaliteit ten toon zou spreiden, zouden de huidige bewindsvoerders van erm op grond van hun politieke opvat tingen bereid zijn zon mentaliteit scherp te veroordelen, aldus het ABVA-commentaar Ford: bezinning over levering kernmateriaal WASHINGTON (RTR)-resident Ford heefl opdracht gegeven de Ameri kaanse politiek ten aanzien van lever ing van splijtbaar materiaal onder de loep te nemen, nu de vrees groeit dat van dit materiaal dal voor vreedzaam gebruik wordt uitgevoerd atoom bommen worden gemaakt. Die vrees is ontstaan na het tot ontplof fing brengen van de 'vreedzame' kern bom in Indié in 1974 De betrokken commissie is met hoorzit tingen begonnen inzake een aanvraag voor 12.261 kilo zwak vemjkt uranium door dit land Daarop Is verklaard dat het door de VS geleverd materiaal heeft gebruikt bij de ontwikkeüng van zijn eerste atoombom Onder hel programma atomen voor de vrede' van wijlen president Eisenhower H953) is de VS verplicht kernreactors en atoombrandstof te leveren aan onge veer vijftig landen Vakbondsleider Lord Feather overleden LONDEN (RTR) - Lord Feather, een van de bekendste vakbondsleiders in Grool-Brittaniê. is woensdag op 68- jarige leeftijd overleden. Victor Feather werd in 1969 secretaris-generaal van het Trades Union Congress (TUC). In een ambt stermijn v an vier jaarverwierf hij zich bekendheid als de woordvoerder van ongeveer tien miljoen georganiseerde arbeiders in Groot-Brittanniê en op het internationale vlak als de 'grijze eminentie' onder de Europese vak bondsleiders. Een Lockheed SR-71 verKenmngs- vliegtuig heeft dinsdag een recordsnel heid behaald van 3.356 kilometer per uur EMPEL-Een grote boerderij in de omgeving van Den Bosch is ivoensdagmorgen vroeg vooreen groot gedeelte verwoest door een gasontploffing. De 4 bewoners kwamen er zonder kleerscheu ren af. Buurtbewoners bieden de helpende hand bij het zoeken naar papieren, kleren en heelgebleven kostbaarheden. BOLSWARD (ANP) - In het 'Bolsward Nieuwsblad' heeft burge meester J. Mulder van Bolsward woensdag een dringende oproep gedaan aan de brandstichter die deze Friese plaats in panieksfeer heeft gebracht. De afgelopen dagen zijn er in Bolsward steeds branden in leegstaande panden of pakhuizen geweest. Ook in de nacht van dinsdag op woensdag is een leegstaande woning in vlammen opgegaan. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan, wel liep een belendend pakhuis voor meubels waterschade op. De burgemeester doet een ernstig be roep op de brandstichter zijn praktij ken te staken. Hij zegt te veronderstel len. dal de brandstichter de renovatie van een bepaalde wijk wil bespoedi gen. De feiten zijn echter, dat de ge meente geen vervangende woonruimte kan bieden en dat de goedkeuring voor het uitbreidingsplan anderhalfjaar is vertraagd, aldus de burgemeester. Brandstichting heeft dus geen enkele invloed op de versnelling van de her bouw, aldus de burgemeester. Mensen die nog tussen de verschillende puinho pen wonen zitten echter bij nieuwe branden als ratten in de val. Brand-, stichting is onmenselijk en misdadig, zo schrijft de burgemeester. Het afbreken CONCORDAAT MET HET VATICAAN (Van onze correspondent) ROME-De Spaanse koning Juan Carloszal zich voortaan niet meer bemoeien met de benoeming van rooms-katholieke bisschoppen in zijn land. Dat staat in het nieuwe concordaat met de Heilige Stoel dat woensdagmorgen in het Yaticaan werd ondertekend door de Spaanse minister van buitenlandse zaken Marcelo Oreja en zijn Vaticaanse „collega" kardinaal Jean Villot. De nieuwe overeen komst maakt een eind aan de controverse tussen Spanje en het Vaticaan die nu al sinds hel Vaticaans Concilie duurt. van de leegstaande woningen is onmo gelijk omdat de meeste onder een kap zijn gebouwd met naastliggers en er geen deugdelijke emdmuren zijn. Intus sen is het de politie nog niet gelukt om de brandstichtensi op het spoor te ko men De buurt waar de brandstichter telkens toeslaat biedt een troosteloze aanblik. Hier en daar een verkoolde puinhoop, veel dichtgespijkerde huizen Een vage brandlucht hangt ln de straten. Er wor den nog een twintig huizen bewoond, voornamelijk door studenten en oudere mensen. De nachten zijn een verschrikking. Bij het minsteof het geringste schrikken ze wakker. Als er een auto door de stille straten rijdt, liggen ze stijf van angst in bed. Zal hij weer toeslaan? Dan rennen ze naar het raam om te zien of het er gens brandt. Het kan immers ook de woning naast de hunne zijn die de py romaan dit keer als zijn doelwit heeft gekozen. Vijf keer b innen een week stak hij de brand in een leegstaande woning. Om de dag deed hij zijn werk. Vier keer tussen tien en elf uur 's avonds. De laat ste keer half zes 's middags. De buurt beeft en houdt de adem in. Het is toch een uitnodiging? Ze kunnen de huizen zo binnenstappen", foetert mevrouw Helena Baarta Preger. secre taresse van de onlangs in het leven ge roepen huurdersvereniging-zuid. ..Aan de straatkant zijn de lege huizen hele maal dichtgespijkerd, maar aan de ach terkant kun je er zo inkomen Niemand die je ziet. Het lijkt toch nergens op. Mijn zoon woont hier aan de overkant. Die doet 's nachts geen oog dicht. Hij is niet de enige. Wie van de bewoners je ook spreekt, allen komen s nachts nau welijks aan slapen toe in hun angst dat de pyromaan weer op pad is. Sommige bewoners patrouilleren 's nachts door de w ijk, weet iemand te vertellen. Om beurten lopen ze een rondje door de belaagde straten, in de hoop de pyromaan in zijn kladden te kunnen grijpen. Tot nu toe zonder sue- RCN wordt centrum energie-onderzoek DEN HAAG (ANP)-Het Reactor Cen trum Nederland (RCN) w ordt een cen trum voor onderzoek op het gebied van energie. Vanaf 1 augustus luidt de naam van de 21 jaar oude stichting dan ook stichting Energieonderzoek Centrum Neder land (ECN). Per 1 augustus wordt ook een statutenwijziging van kracht, waardoor het RCN een bredere taak stelling krijgt. Met de wijziging wordt een kabine tsbes- luit. van vorig jaar uitgevoerd. Bij het ECN zal overeenkomstig de wens van de regering een Energie Studie Centrum (ESC) worden ingesteld, dat tot taak krijgt het bestuderen en beoordelen van energiesystemen en het verrichten van studies op deelgebieden, zulks ter on dersteuning van het overheidsbeleid. Voor ouders van leerlingen aan het voortgezet onderwijs DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) heeft dc normen tegemoetkoming in de studiekosten voor het schooljaar 1976/1977 vastgesteld. Het gaat hier om tegemoetkoming in de studiekosten aan ouders van leerlingen van het voortgezet onderwijs, met uitzondering van het hoger beroepsonderwijs. MONTREAL - Stakende taxi-chauffeurs versperren de Sherbrooke Avenue in Montreal. Zij vinden dat de journalisten en officials veel te veel gebruik maken van de COJO-auto's en zij daardoor te weinig iverk hebben. COJO is het Olympisch organisatie-comité. Voor thuiswonende leerlingen bestaat dc mogelijkheid een tegemoetkoming in de directe studiekosten (boeken en leermiddelen) te krijgen. Deze be draagt ten hoogste 330.- (vorig jaar 300.-. Tot nu toe had het Spaanse staatshoofd de uiteindelijke beslissing bij alle bis schopsbenoemingen. Hij stelde een lijst op van zes namen, die dan door het Va ticaan werd teruggebracht tot drie Uit die drie namen koos hij degene die ten slotte door Rome mocht worden be noemd. Op die manier wist Franco ja renlang te voorkomen dat tegenstan ders van zijn regime, of ook alleen maar kritische geesten, op verantwoordelijke posten in de Spaanse Kerk terecht kwamen. Het Vaticaans Concilie deed een open lijk beroep op alle staatshoofden die nog dergelijke privileges bezaten om daar vrijwillig afstand van te doen. Bij Franco viel dat in dovemansoren, en toen Paus Paulus hem acht jaar geleden persoonlijk verzocht zijn voorrecht te laten vallen, weigerde hij beslist. Sinds dien bekoelden de betrekkingen tussen Madrid en het Vaticaan aanzienlijk- De Spaanse bisschoppen namen steeds meer afstand van het regime, dat tot dan toe een groot deel van zijn macht aan de steun van de kerk te danken had Het Vaticaan omzeilde de klip van de bisschoppenbenoemingen door overall op tijd hulpbisschoppen aan te stellen, die bij de dood van hun voorgangers au tomatisch het recht van opvolging be zaten Hulpbisschoppen vielen name lijk niet onder de regeling van het Con cordaat. Na de dood van de Caudiilo kwamen de onderhandelingen weer op gang. Ze leidden al betrekkelijk snel tot een nieuwe overeenkomst die nu is onderte kend In ruil voor de concessie van de Spaanse koning deed het Vaticaan af stand van het privilege dat al even zeer uit de tijd is als de kerkelijke bemoeie nissen van het staatshoofd Voortaan hoett een burgerlijke rechter geen verlof meer te vragen aan een bis schop als er een geestelijke terecht moet staan. In de middeleeuwen was dat misschien een zinvol voorrecht, in een moderne staat mist het iedere be tekenis. Zo zetten de kerk en staat in Spanje beide een slap op weg naar de moderne tijd. (ADVERTENTIE t betrouwbare ook in de vakantie' GENEVE (RTR) - Volgens de Internationale Arbeidsorgani satie (ILO) IN Genève blijft het een mannenwereld en hebben zeven miljoen vrouwen hun baan verloren als gevolg van de jongste internationale economische recessie. Zodra banen die typisch voor vrouwen gevonden werden, beter gehonoreerd worden, grijpen mannen ernaar. Een paar uitzonderingen daargelaten, aldus ILO, worden vrouwen het eerst ontslagen wanneer firma's in moeilijkhe den geraken en hebben mannen voorrang wanneer de zaken weer beter gaan en vacatures ontstaan „Discriminatie in de arbeidssector ten nadele van dc vrouw bestaat nog steeds, ondanks de pogingen om haar tot een zaak van het verleden te maken", aldus de Internationale Arbeidsorganisatie in een dinsdag gepu bliceerd rapport. Dit is opgesteld aan de hand van een onderzoek in acht tien Westeuropese landen, de Verenigde Staten, Canada, Japan, Australië en Nieuvv-Zeeland. In februari van dit j aar bestond meer dan de helft van de werklozen in Zweden uit vrouwen In Japan hebben zich de vrouwen in grote getale 'van de ar beidsmarkt teruggetrokken en woraen zeUs met meer als werkloos bestem peld Niettegenstaande het nieuwe economische herstel, stijgt het aantal werkloze vrouwen ln de Westduitse bondsrepubliek nog steeds en daalt het aantal werkloze nammen, aldus ILO. Eén van de redenen voor de discriminatie op de arbeidsmarkt is volgens de organisatie nog steeds dat dc vrouw vanaf haar schooljaren in een hoek wordt geforceerd waarin zij geacht wordt zich 'typisch' thuis te voelen. ..In Zweden, waai' voor de gelijkheid van man en vrouw zoveel is gedaan, beschikt de vrouw nog steeds over maar 25 richtingen die zij kan gaan. terwijl de man een keus heeft uit JOU aidus ILO. die er het commentaar aan toe voegt dat 'gebrek aan keus hand in hand gaat met gebrek aan onderwijs en beroepsvorming' De Internauonaie Arbeidsorganisatie noemt het 'merkwaardig' dat betrek kingen die geen zekerheid of goede honorering inhouden, 'plotseling geschikt voor vrouwen' worden. Als voorbeeld noemt zij de maatkiedingindustrie in Australië Overigens is het andersom net zo. In veel landen worden goedbetaalde functies als computerprogrammeur - eens beschouwd als een 'typisch vrouwelijk beroep' - niet langer bij uitstek geschikt voor vrouwen gevon den. Eventueel ontvangen thuiswonende leerlingen bovendien een tegemoetko ming in de reiskosten als dc school waar ze naar toe gaan. gevestigd is in een an dere plaats dan de woonplaats. De afstand tussen de centra van die plaatsen dient meer dan 8 km te bedra gen. De maximale afstand waarmee re kening wordt gehouden is gesteld op 30 km. bij deze afstand bedraagt de tege moetkoming hiervoor ten hoogste 900,- (vong jaar 810.-). Als de leerling op kamers woont of en een internaat verblijft kan de maximale tegemoetkoming ƒ2610,- (vorig jaar 2380,-) bedragen. Wie voor een tegemoetkoming in aan merking wil komen moet aan een aantal voorwaarden voldoen, te weten: toegelaten zijn/worden tot het vervol gonderwijs. bevredigende studieresultaten hebben behaald. financiële steun nodig hebben op grond van de financiële omstandigheden van de ouders Aanvragen voor deze tegemoetkoming in de studiekosten kunnen nog worden ingediend tot uiterlijk 15 september. Voor het volgend schooljaar zijn aan meldingsformulieren vanafjanuari 1977 verkrijgbaar bij alle scholen voor voort gezet onderwijs Een tegemoetkoming studiekosten wordt verstrekt in de vorm van een beurs en behoeft niet te worden terug betaald. Dit bedrag wordt aan de ouders toegekend en heeft geen invloed op de aanspraak op kinderbijslag en/of kin deraftrek Vorig schooljaar heeft het rijk aan 236.000 leerlingen een tegemoetkoming in de studiekosten gegeven. Daarmee was een bedrag gemoeid van 89 mil joen, aldus hel ministerie van onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9