BRANDWONDENSTICHTING BEGINT DIT NAJAAR MET 'HUIDBANK' Vis over 10 j aar zo duur als 'n biefstuk TERREURGOLF LOSGEBROKEN OP CORSICA PZC/o Grote hoeveelheid huiddonors nodig VISKWEKER F. HUISMAN: HET ERECHTHEION V- DONDERDAG 29 JULI 1976 P(Door Rudolf Bakken ARIJS - Op het eiland Corsica is een nieuwe golf van terrorisme losgebro ken. Men neemt men aan dat het er vooral de volgende maand explosief zal toegaan De bomaanslagen zijn het werk van het .Front voor de nationale bevrijding van Corsica" (FLNC) Het direct effect van de offensieven van de FLNC is echter dat er deze zomer maar 40 procent van het aantal toeristen op het eiland is. dat men er het vorig jaar telde En dat is voor de economie van het eiland desastreus Afgelopen weekeinde ging er een bom af voor de deur van de brigade-generaal AndMazarguil, de nieuwe commandant van de divisie die op Corsica gele gerd is. Mazarguil was nog maar pas op het eiland aangekomen. Ook deze bom was het werk van de FLNC. die de generaal op niet mis te verstane manier heeft laten weten, dat men hem het vuur na aan de schenen zal leggen Het is dezelfde extreme organisatie die in mei achttien ontploffingen voor haar rekening nam. In de nacht van de 17e op de 18e deze maand hervatte de beweging haar offensief. De eilanders noemen de FLNC een ..clandestiene' beweging, in tegenstelling tot de groepering van de gebroeders Max en Ed- mond Simeoni, waarvan Max nu drie jaar in de gevangenis zit wegens zijn aandeel in de confrontatie in Aleria. die aan een aantal politiemannen hel leven kostte Toch neemt de FLNC zo'n omvang aan. dat er weinig „clandestiens" meer aan is. De beweging beschikt, naar men aanneemt, onder meer over Amerikaanse raketwerpers van het type M 79, die in de oorlog in Vietnam werden gebruikt en over een afstand van drie kilometer een tank tot puin kunnen schieten. De FLNC strijdt voor de erkenning door de Franse staat van het recht van de Corsicanen op zelfbeschikking. De beweging is typisch een verschijnsel dat zich gaat voordoen wanneer een regering te lang wacht met concessies te doen aan een op zichzelf reêl streven. Aanvankelijk ging het erom de Fransen op het vasteland er op te wijzen dat de Corsicaan op alle denkbare manieren werd vergeten en achtergesteld Maar in Parijs hoorde men de noodklok niet luiden en nog steeds is dat nauwelijks het geval De beweging neemtdaardoor een radicaler karakter aan. en ze wordt bovendien met steeds meer kracht geinfiltreerd door elementen die het er alleen om te doen is in troebel water te vissen. De beweging van de gebroeders Simeoni begint in dit licht langzamerhand de vormen aan te nemen van een club van eerzame schaapherders. Toch was het vong jaar juli Edmond die vanuit de langzamerhand beroemd geworden wijnkelders in Aleria de eerste serieuze confrontatie met het Franse gezag uitlokte. De vrij rondlopende broerMax verkeert in een afschuwelijk dilemma Als zijn beweging niet gauw iets heldhaftigs onderneemt, verliest ze haar geloofwaar digheid onder de steeds groeiende groep van extremere „vrijheidsstrijders". Als de simeonisten aan de andere kant zich door deze heethoofden laten meesleuren, verliest de beweging haar doel, dat gericht is op een slechts gematigde vorm van autonomie ^)e rol van de simeonisten wordt er niet gemakkelijker op omdat de rege ring in Parijs op geen enkele manier laat blijken dat ze in de Corsicaanse problemen geïnteresseerd zijn. Terwijl de ene kleine extremistische groep over de andere buitelt om vooraan in de rij van het „verzet" te komen staan, heeft men zich de vraag gesteld hoe de Franse communisten tegenover de ontwikkeling op Corsica staan. Hier kon makkelijk antwoord op gevonden worden, want communistenleider Marchais brengt zijn vakantie op Corsica door. waar men hem - onbevreesd voor de aanslagen van de FLNC - met zijn kinderen op rustbedden op de golven van de Middellandse Zee kan zien drijven. Marchais verklaarde: „Er is geen oplossing voor het Corsicaanse probleem buiten nationaal verband". En de mannen die de bom voor de deur van de brigade-generaal Mazarguil hadden gelegd deed hij af met een: „Dat zijn maar een handjevol fantasten" Maar naast de aanplakbiljetten waarop Marchais op de Corsicaanse muren te zien is - als aankondiging voor zijn toespraak over de vraag of men „tegelijk communist en regionalist" kan zijn - ziet men in het steen gekrast de woor den: „De geweren zullen spoedig spreken" De toeristen gaan dit jaar dan ook maar naar het Italiaanse Sardinil waar de lire laag staat en geen ontploffingen worden gehoord. Op deze manier drijft Corsica steeds verder af naar een toestand, waarin het geknal inderdaad niet meer van de lucht zal zijn. opinie en achtergrond LELYSTAD - Vis is door de eeuwen heen altijd een van de belangrijkste voedseioronnen geweeat voor de mens. Het was goedkoop, makkelijk te krijgen en nog lekker ook. Dit beeld is de laatste jaren echter aan het veranderen. De zeen leveren steeds minder vis op, met als gevolg dat enkele landen zijn overgegaan tot een 200-mijlszone en verdeling van de visvangst aan de orde is. Om toch nog steeds diezelfde hoeveelheid vis te kunnen vangen, perfectioneert men de opsporingsap- paratuur op vissersschepen meer en meer. De motoren worden almaar sterker en groter, evenals de schepen. De vis moet dus steeds duurder betaald worden. De hele visserij is een belangrijk eco nomisch vraagstuk. Als oplossing voor de visserij-misere wordt steeds vaker de kweek van vissen „op land" ge noemd Hier zijn echter speciale des kundigen voor nodig, en die waren er - op een enkeling na - eigenlijk niet in Nederland. Ert van die enkelingen is dr E. A. Huisman. Hij is directeur van een van Europa's grootste viskweke- rijen. die gevestigd is in Lelystad. „Ik zou nog niet willen zeggen dat de zeeèn leeggevist raken, maar door die steeds modernere vangstmethoden vangt men steeds jongere vissen die eigenlijk voor de voortplanting had den moeten zorgen. Er wordt elk jaar meer geld uitgegeven om de vis te vangen, waardoor het niet uitgesloten is dat een vis over tien jaar net zo duur is als een biefstuk. Om die prijzen te gaan drukken, moeten we naar een grootscheepse viskweek gaan uitr Dr. Huisman werd vorig jaar hoogle raar in de visteelt en visserij aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Een nieuwe leerstoel, waar in de loop der jaren steeds meer behoefte aan ontstond. „Al in 1968 is men er voor het eerst aan gaan denken om specialisten voor de viskweek te gaan opleiden, omdat deze tak van teelt toen al inte ressant begon te worden. Twee jaar la ter was ook de toenmalige minister van landbouw, Lardinois, ervan over tuigd dat iets in die richting moest ge beuren en gaf hij zijn fiat aan de zaak. Vier jaar later waren alle voorberei dingen klaar. Op 20 januari van dit jaar gaf ik mijn eerste college in de algemene visserij- kunde. Ze hebben mij gekozen voor deze leerstoel, omdat ik al sinds 1968 bezig ben met de viskweek bij de O VB (Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij), en ik in 1974 aan de Landbouwhogeschool promoveerde op het proefschrift „Optimalisering van de groei van de ka;per". „In Lelystad zijn we bezig met het kweken van zoetwatervissen zoals snoek, karper, snoekbaars, brasem en nog meer populaire vissen voor de sportvisserij Deze vissen zijn uitslui tend bedoeld om te worden uitgezet. Om te zien hoe de kweekvissen zijn, nodigen we om de zoveel tijd een aan tal goede sportvissers uit om de vissen te testen op onder meer hun vechtlust. Zelf onderzoeken wij gewoon wat de beste kweekmethoden zijn. Hoe warm het water moet zijn, wat voor voedsel het best is en nog enkele zaken die be langrijk zijn voor onze onderzoekin gen". Beginstadium Het vak visteelt en visserijkunde is nog in het beginstadium op de Land bouwhogeschool. „We hebben na tuurlijk nog geen volledig jaar kun nen draaien. Met ingang van het tweede semester is mijn vak geïntro duceerd. Dat heeft geresulteerd in 25 studenten die voor hun kandidaats zitten, plus nog eens 12 die zich echt willen gaan specialiseren in mijn vak. Die 25 anderen hebben de visteelt en visserij slechts als een bijvak geno men, omdat het goed in hun keuze pakket paste. Het is de bedoeling om het komende studiejaar in het eerste semester twee uur per week algemene visserijkunde te geven, waar dan in het tweede een uur over visteelt en visziekten bijkomt. Die algemene vis serijkunde houdt voornamelijk in dat de studenten leren wat een vis nu ei genlijk is, wat voor soorten er zijn, wat voor specifieks ze hebben, enz.". „Met de praktijklessen komt onder meer het ontleden van het dier aan de orde. Later kan men zich dan even tueel gaan specialiseren Men kan bij voorbeeld de kweekmethoden gaan bestuderen: welk voedsel het beste is voor die bepaalde vis en hoe warm of koud het water moet zijn. Hierbij hoort ook het technologische gedeelte, zoals het viskweken in bekkens en wat de beste manier is om die aan te leggen". Dr. Huisman heeft enkele weken gele den een reis gemaakt naar Azi" Hij deed ondermeer Japan aan, waar de hoogleraar een conferentie over visse rij bijwoonde. „In die landen zijn ze eigenlijk veel verder dan wij. Hun pro- duktie ligt een enorm stuk hoger. Op technologisch gebied denk ik dat wij voor liggen. Dat komt omdat het hier in Europa nog niet aan de orde is om veel kweekvis te produceren. Voorlo pig kunnen we nog genoeg uit de zee halen, maar daar komt. zoals ik al eer der zei. in de loop der jaren wel enige verandering in. Uit de zee wordt zo'n 70 miljoen ton vis per jaar gehaald. Op het ogenblik komt er uit de kwekerijen per jaar zes miljoen ton. Je moet het dan ook zien als een zeer welkome aanvulling. Vooral voor landen die niet aan zee liggen of een te kleine vis sersvloot hebben, is de viskweek een ideale oplossing om niet meer zo af hankelijk te zijn van buitenlandse „Daarom experirqen teren met name Oostbloklanden en Aziatische landen zo intensief met het kweken van vis. In Azië heeft het ook veel meer toekomst. Dé lekkerste vissoorten komen uit warm water, en dat is er in Azië volop. In deze landen wil men echt zo snel mogelijk naar een massaproduktie toe. Mijn studenten richten zich dien tengevolge vrijwel allemaal op de tro pische gebieden. De meesten zullen na het beindigen van hun studie ook naar deze landen vertrekken om de mensen daar verder te helpen met het opbou wen van kwekerijen en hun nieuwe technieken te leren", zegt Huisman. Grote bedrijven Enkele zeer grote bedrijven zijn op het moment druk in de weer om uit te vinden of het mogelijk is de zeen weer wat bij te vullen met jonge vis, die in kwekerijen is geboren en opgegroeid. „Met name multinatioals als Shell zijn hier zeer intensief mee bezig. Dit bedrijf heeft in Schotland een grote kwekerij, waar vissen als haring en schol worden geteeld". „Maar al zullen we nooit zoveel vis kunnen kweken als er gevangen wordt, toch geloof ik dat dc visteelt over een jaar of tien, twintig een grote vlucht zal nemen. De geschiedenis zal zich wederom herhalen. In de oertijd jaagden onze vooruiders op varkens, geiten en dergelijke. Later kwamen ze er achter dat het veel makkelijker was om van die jachtobjecten huisdieren temaken. Ik denk dat met de vis onge veer hetzelfde zal gebeuren, al zal het niet zo radicaal zijn". i Door Nico Scheepmaker) Ik lees dat het 2500jaar oude Erech- thelon. het tempeltje op de Acropolis in Athene waarvan het dak door zes caryatidcn oftewel vrouwspersonen wordt gedragen, vanwege de lucht vervuiling van de plaats des onlieils naar een museum zal worden over gebracht. waar het van een transpa rante plastic laag zal worden voor zien en air-conditioning ervoor zal zorgen dat het voor het nageslacht behouden zal blijven. Welke gedachten gaan door me heen als ik zoiets lees? Ik heb ze voor u geordend: 1 Mooi zo. Ik heb het een jaar oj zeven geleden nog zien staan op de plek waar het altijd gestaaan heeft, waar het dus thuishoorde, en dat kan niemand mij meer afpakken. Het aantll mensen dat het daar nog heeft zien staan slinkt bovendien per dag. dus mijn herinnering wordt steeds exclusiever 2 Moet ik nu niet met mijn dochter van 1 jaar en hvee maanden een weekend-vliegtocht naar Athene maken om haar op het laatste nip per's, voor het te laat is. het Erech- theion nog op zijn oude plaats te la ten zien? Goed. ze zal het niet ten volle beseffen, maar we kunnen foto's maken waarop ze aan de voet van zo'n caryatide rondkruipt en dan zal ze toch altijd kunnen zeggen dat ze het tempeltje nog op zijn oorspronke lijke plaats heeft zien staan. Mag je een kind, uit gemakzucht of om zuin igheidsredenen, een dergelijke erva ring onthouden? *3. Ze zullen er toch hopelijk wel voor zorgen dat de air-conditioning in het museum gelijk is aan de air conditioning zoals die 2500 jaar ge leden op de Acropolis bestond? 4. Zo'n plastic laagje kan dunkt me geen kwaad. Zolang het er maar niet gaat uizien als een bejaarde Duitse toeriste in de regen, gehuld in zo'n doorzichtige plastic regenjas. De Nachtwacht is tenslotte ook opnieuw gevernist, en laten we onze auto niet ook tectyleren tegen de weersinvloe den? De Amerikanen hebben hun oorlogsvloot op dezelfde manier op geslagen, voor betere tijden, dus ik denk dat het Erechtheion er na de behandeling uitziet als de verpakte dij van een kalkoen in het vriesvak van de supermarkt. 5. Er wordt nu een marmeren kopie van het Erechtheion op de openge- komen plaats neergezet. Ik kan het hier niet naslaan, maar als ik me niet vergis was een van die doktorsende vrouwen al een kopie, omdat een kwalijke Engelsman het origineel heel vroeger heeft overgebracht naar het British Museum, - dat def tige Gebouw voor Gevonden Voor- iverpcn. Het Griekse ministerie voor Cultuurwil nu ook de bussen met hun stinkbenzine uit de buurt van de Acropolis weren, en eisen gaan stel len aan de kwaliteit van de stookolie die in de omringende huizen gebruikt wordt. Maar zou hij daar niet liever 300 Jaar mee wachten, totdat de marmeren kopie diezelfde door groefdheid van eeuwen wachthou den heeft verkregen die het origineel vertoont 6. Wat is er tegen op een kopie? Die eneburgervan Calaisdieopdestoep van het Stedelijk Museum m Am sterdam staat, is tenslotte ook een kopie die zich heeft losgemaakt uit de oorspronkelijke beeldengroep van Rodm. In het Griekse paviljoen in ..Terre des Hommes", de Acropolis van de Expo 67 in Montreal die al duidelijke tekenen van verval ver toont, worden ook kopten van oe- roemde Griekse beelden tentoonges teld, en die lijken sprekend, zolang je ze niet pal naast het origineel zet. Men zal er dan ook verstandig aan doen het museum op geruime af stand van de Acropilis neer te zetten, zodat zelfs de snelste heen- en weer- hollers geen gedetailleerde vergelij king ten nadele van de kopie kunnen maken. 7. Als ze nu toch een kopie van het Erechtheion gaan maken, laten ze dan meteen een kopie van het origi neel maken, en geen exacte kopie van het door de eeuwen aangetaste monument, dat trouwens (die ene ca ryatide) al ten dele een kopie is. Een kopie van een kopie, is dat niet een cacaobuseffect? Een gloednieuw Erechtheion, van kersvers wit blin kend marmer dat in de zon pijn aan je ogen doet, rondom gaaf en onbe schadigd en onaangetast door de luchtverontreiniging. - dat zou pas een moedige restauratie zijn. Het Erechtheion zoals de antieke Grie ken het, als een van die voorbeelden van moderne architectuur, bewon derden of weghoonden. Het Erech theion zoals het bedoeld was, en niet zoals we het mooi hebben leren vin den omdat het de tand des tijds zo lang heeft weten te weerstaan. Wij hebben de Nachtwacht nu toch ook in zijn oorspronkelijke staat terug gebracht? -. \-l - - Beverwijk - Niertransplanta- tie, bloedtransfusie, harttransplan tatie, het zijn bekende begrippen geworden. Afgezien van de medis che prestatie is de toepassing alleen mogelijk als er donors zijn die bloed, hart of nieren ter beschikking willen stellen. In het najaar hoopt de Ne derlandse Brandwonden Stichting in het Beverwij kse Rode Kruis Zie kenhuis een huidbank te vestigen, waarvoor zich nu al donors kunnen melden die bereid zijn binnen 24 uur na hun dood delen van hun huid ter beschikking te stellen ten behoeve van transplantatie op in levensge vaar verkerende brandwondens- lachtoffers. In het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis is het eerste Nederlandse brandwondencen trum gevestigd waar uit geheel Nederland de slachtoffers worden opgenomen van de meest ernstige verbrandingen, waarbij sprake is van levensgevaar Dne andere re gionale ziekenhuizen zijn zich ook gaan spe cialiseren in het behandelen van brandwon den, namelijk het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. het katholieke ziekenhuis in Gro ningen en - nog maar in een beginfase - een kliniek van de medische faculteit in Maas tricht, Op den duur hoopt de huidbank in Beverwijk ook deze brandwondencentra te kunnen voorzien van transplantatie huid. Sinds enkele weken is namelijk in Bever wijk de nieuwe apparatuur geplaatst die is ontwikkeld om huiddelen te kunnen conser veren. waardoor deze uit „voorraad" be schikbaar komen. Die huidbank is een initia tief van de Nederlandse Brandwonden Stich ting in samenwerking met de genoemde re gionale ziekenhuizen en TNO. Als zich voldoende donors melden kunnen de huiddelen worden ingevroren op een tem peratuur minus 195 graden Celsius en dan ..levend" worden bewaard in vloeibare stik stof Gedurende een drietal jaren is deze huid dan nog op elk moment te gebruiken voor transplantatie. Me, Let de toepassingsmogelijkheden wordt sinds kort geexperimenteerd op basis van de in Amerika al bereikte resultaten. En de ver wachtingen zijn in het Beverwijkse brand wondencentrum dat er nog veel meer moge lijk zal blijken te zijn dan thans voor mogelijk wordt gehouden. Daarbij is het niet zo dat de geconserveerde huiddelen kunnen worden gebruikt voor definitieve transplantatie. Als de vervangende huid namelijk niet afkom stig is van het slachtoffer zelf, wordt deze na enige tijd afgestoten, op dit moment na ten hoogste veertig dagen. Het probleem dat via de huidbank kan worden opgelost is dat men levensgevaarlijk verbrande slachtoffers met de donorhuid door de kritieke periode van meestal tien of twaalf dagen heen kan helpen, die beslissend is voor leven of dood. Het niet verbrande deel van de huid van het slachtoffer vervult in die kritieke fase namelijk zo'n belangrijke func tie voor het levensbehoud, dat er bij ver scheidene patinten geen deel meer af kan worden gehaald voor transplantatie op het eigen lichaam. Met de donorhuid kan dan tijdelijk de huid worden vervangen die bij zogenoemde derdegraadsverbrandingen moet worden verwijderd om de giftige stoffen kwijt te raken. De donorhuid sluit dan de infectiewegen af. Grote wonden kunnen met huid uit de huidbank snel worden bedekt, hoewel dan weer het probleem opdoemt dat men de af stotingsreacties nog beter moet leren be heersen. omdat die de gevoeligheid voor in fecties weer bevorderen. Dat is echter een probleem in tweede instantie, want elke dag die de patint met de donorhuid kan leven verhoogt zijn levenskansen. Als het leven sgevaar is geweken kan in latere stadia eigen huid worden getranspallanteerd die dan niet meer wordt afgestoten. Donorhuid is niet rekbaar zoals de eigen huid en dat betekent dat de huidbank moet kunnen beschikken over veel huid. Bruik baar is alleen huid van overledenen waar over men binnen 24 uur kan beschikken. In de praktijk komt het er op neer dat degenen die na hun dood hun huid willen afstaan dat voor hun dood kenbaar moeten maken. Dat kan via de in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis gevestigde Nederlandse Brandwonden Stichting, postbus 1015 in Beverwijk, voor nadere informaties telefo nisch bereikbaar onder nr. 02510-20237. Men krijgt dan een formulier toegestuurd dat dient om in het bezit te komen van een op schrift gestelde codicil of wilsbeschikking die men altijd bij zich kan dragen en die de medici machtigt om de huid te gebruiken voor de huidbank. Geen huid kan worden gebruikt van dege nen die aan kanker of infectieziekten zijn overleden, maar dat zijn gegevens die ter kennis van alle ziekenhuizen worden ge bracht zoals ook de medewerking aan de huidbank door andere ziekenhuizen nog na der moet worden geregeld. Dat bevindt zich nog maar in het beginstadium ook wat de toepassing van de donorhuid betreft, maar juist in dit stadium - nu er nog geen geves tigde „goodwill" bestaat omdat de huidbank nieuw is en pas in het najaar officieel zal star ten - is het van belang dat zich huiddonors melden om ervaring op te kunnen doen. ast staat dat met donorhuid mensenle vens kunnen worden gered. In die zin is er geen sprake meer van een experiment. Expe rimenteel is slechts de mate waarin dat kan gebeuren. Om meer mogelijkheden te kun nen ontdekken en te kunnen benutten is een voorwaarde dat de huidbank in Nederland gaat functioneren. De technische en medis che voorwaarden zijn daarvoor geschapen. Afhankelijk blijft men van het aantal huid donors dat zich zal melden. Praktisch zou het van groot belang zijn als zich veel donors melden in een ringgebied om Beverwijk op gemakkelijk te overbruggen afstanden. Voor de eerste aanzet van de huidbank is het even eens van essentieel belang dat zich dona teurs melden voor de Nederlandse Brand wonden Stichting, die met dit nieuwe Initia tief in de financile perikelen dreigt te gera ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4