Viking neemt schep grond Marsbodem Regering en bonden in Engeland sluiten een nieuw sociaal contract PZCA TASS: KORTSNOI ZOCHT 'GOEDKOPE SENSA TIE' Luchthavenpolitie van Schiphol krijgt wapens Vrijdag eventueel zekerheid over organisch leven Drs. Boersma: werkloosheid jeugd niet los zien van totaal Verguizing schaakmeester in Rusland Premier Japan: climax omkopingszaak komt nog KABINETSFORMATIE IN ITALIË VRIJWEL ROND GROEN GAZON HOOP OP DRIE STAKINGSVRIJE JAREN DONDERDAG 29 JULI 1976 HEROÏNE HANDELAAR GEPAKT binnen-buiten land ii te hebben. I!. - lm zijn aanhou- PASADENA (UPI/RTR) - Met behulp van zijn mechanische arm heeft de Viking-robot woensdag een scliepje grond van Mars opgenomen van de bodem van de rode planeet. Het vormt het begin van de eerste wetenschappelijke proef die moet uitwijzen of er leven moge lijk was of is op een andere pla neet dan de aarde. De eerste aanwijzingen die de ge leerden in het centrum van het Viking-project in hel Californische Pasadena hebben ontvangen bevesti gen dat het oprapen van een handvol grond van de Marsbodem volledig is geslaagd. I>e eerste gegevens over de samenstelling van de grond worden pas vrijdag naar de aarde overgeseind. Daarna zal het nog een dag of tien du ren voordat resultaten van de proef bekend zijn. ..Dat is duidelijk een groef in het opper vlak van Mars die door de arm is aange bracht". zei woordvoerder All Hibbs van het Viking-project toen de eerste foto in Pasadena binnenkwam De foto liet verder zien dat de drte meter lange me chanische arm weer in gesloten stand was teruggekeerd na de belangrijke handeling te hebben voltooid Zekerheid Over hel definitieve slagen van dit on derdeel van het Viking-project kan overigens pas zekerheid worden ver kregen nadat, nog enkele foto's in Pa sadena zijn ontvangen. Het monster Marsgrond wordt overge bracht naar een miniatuur- laboratorium in de Viking-lander waar hetzal worden vermengd met gassen en chemicaliën om te bestuderen of zij een wisselwerking mogelijk maken met eventueel leven dat aanwezig is. De eer ste gegevens van 't speuren naar orga nische bestanddelen - materiaal dal kan wijzen op het beslaan van leven op Mars in heden of verleden - zullen vrij dag naar de aarde worden overgeseind De resultaten van de biologische ana lyse worden pas over enkele weken ver wacht,nadat biologen de gegevens van de Viking zeer nauwkeurig hebben on derzocht. De gehele operatie van het oprapen van DEN HAAG - „Alles wordt in het werk gesteld om binnen de grenzen van de ter beschikking staande mankracht en middelen de jeugdwerkloosheid le be strijden". Dit schrijft minister Boersma (AR) van sociale zaken in een brief aan het NVV- jongerencontact. Uitbreiding van het aantal arbeid splaatsen voor jongeren is volgens de bewindsman niet los te zien van de ge hele werkloosheidsproblematiek. Maar. zo zegt de minister. ..in het bijzonder spnngt hierbij naar voren de instand houding van het aantal arbeidsplaat sen. dat tevens gekoppeld is aan de va kopleiding in het kader van de wet op het leerlingwezen". Minister Boersma antwoordt dit op een brief van NVV- Jongerencontact van mei dit jaar NVV- Jongerencontact kon echter nog geen commentaar geven op de brief. „Wij willen ons eerst over de inhoud daarvan gaan beraden". larktwaarde ongev Op de Westkruiskade 111 Rotterdam, het ontmoetingscentrum voor Surinaamse jongeren, wordt volgens Rotterdamse heroine gebruikt en verhandeld Naai het oordeel van Wcstkruiskadeprojecl een organisatie die het hcroinepro- bleem op de Westkruiskadc probceit aan te pakken ztm er op en rond de Westkruiskade 5UU heioineverslaufden. Japanners in Moskou vast wegens omkoping MOSKOU (AP) - Twee vertegenwoort digers van hel Japanse in- en export bedrijf Niehimen .lit-mgvo zijn door de Russische politie op beschuldiging van omkoperij gearresteerd, aldus is woensdag door een woordvoerder van «Ie Japanse ambassade in Moskou be kend gemaakt. Tsunehisa Takagi en Yukio Miyako- zowa werden maandag gearresteerd, een dag voordat het Japanse bedrijf een contract ter waarde van 270 miljoen dol- laar met de sowjet-Unie afsloot voor het ontwerpen en de installatie van een fa- bliek in hel westen van Siberië De plaatselijke vertegenwoordiger van Niehimen verklaarde van de Russische autoriterten de verzekering te hebben gekregen dat de omkoperij met in ver band staat met de w ijze waarop zijn be drijf zaken doet in de Sowjet-Ume MOSKOU (AP) - Het Russische persbureau Tass heeft woensdag gezegd dat 'gekwetste i.jdelheid' en een verlangen naar 'goedkope sensatie' waarschijnlijk de aanleiding is geweest voor de aanvraag voor politiek asiel in Nederland van de Russische schaak grootmeester Viktor Kortsnoi. .ortsnoi vier keer Russisch kampioen, vroeg dinsdag bij de vreemdelingenpolitie in Amsterdam politiek asiel aan nadat hij opeen gcdeeldceersieplaatswasgeeindigdinhet IBM-.schaak toernooi. Zijn verblijfplaats w ordt momenteel geheim gehouden. Tass-vers'iaggever Boris Ruikovïch zei.in het eerste Rus sische commentaar op deze stap van ortsnoi, dat deze een goed leven heef! genoten als Russisch schaakkam pioen .hoge honoraria heeft ontvangen als grootmeester en regelmatig heen deelgenomen aan binnen- en buiten landse toernooien' Rulkovlch zei verder .Dezeten door IJdelheid en afgunst op de successen van zijn schaakcollega's is .ortsnoi be gonnen met inlrtgesen het kritiek leveren op andere men sen in de hoop daardoor datgene te bereiken waar hij aan het schaakbord niet in kon slagen De 45-jarige .ortsnoi was door de Russische schaakfere- deratie in 1974 voor enige lijd aan de kant gezet vanwege opmerkingen, die hij na zijn verlies legen zijn landgenoot Analolv i .arpow in het kandidatentoernooi had gemaakt .ortsnoi zei toentertijd dat ;.arpow's schaakarsenaal uitermate beperkt' was .ortsnoi gïr.g ieder jaar verschillende keren naar het buitenland en had geen politiek asiel' nodig om de Sovjet-Unie te kunnen verlaten aldus de Tass- commentator .Maar waarom moest nortsnoi dit optreden in Amster dam op touw zetten? Hel heeft er alle schijn van dat hij alleen genoegdoening wilde hebben voor zijn gekwetste ijdelheid en eens te meer door middel van goedkope sen-, sa Me de aandachtop zichzelf wilde vestigen" Tass voegde daaraan toe dat toen >»ortsnoi zijn beslissing om in Am sterdam te blijven had genomen .de burgerlijke pers de gelegenheid niet voorbij heeft laten gaan om een openlijke anti-Russische reclamecampagne te beginnen TWEE TOPFIGUREN ALL NIPPON AIRWAYS IN STAAT VAN BESCHULDIGING GESTELD TOKIO - De Japanse justitie is vastbesloten het Lockheod-schandaal tot op de bodem uit le zoeken. In verband met dit omkoopschandaal zijn al zestien voor aanstaande politici en zakenlui gearresteerd, onder wie de voormalige premier Kakuei Tanaka. Hij wordt er van beschuldigd zeker vijf miljoen gulden aan steekpenningen ie hebben geïncasseerd van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. MARS - Dit is een van de twee maantjes van Mars. Phobos. gefotografeerd door de Viking I. Duidelijk is te zien dat ook hel oppervlak van dit maantje pokda ligvan de kraters is. Zichtbaar is slechts de helft van het maantje, dat een doorsnede heeft van circa 21 kilometer Het lichtste deel van Phobos. links on der. is de zijde die altijd naar Mars toe gewend is een schepje grond van de rode planeet nam vier uur in beslag De Viking-lander zal in totaal zeven bodemmonsters van de landingsplaats op Mars verzamelen Het Viking-project heeft al de ontdek king opgeleverd van twee belangrijke elementen voorleven op Mars. Heteerste was stikstof, een van de vier essentiële bestanddelen van alle plantaardig en dierlijk leven op aarde. Hettweedewasde aanwezigheid van water, in het verleden op Mars Vervolg Kantlijn doen deze zaak ditmaal maar eens spij kerhard te spelen: de voetbalregenten zullen vermoedelijk haastig eieren voor hun geld kiezen Spaanse communisten -in Rome- eisen wettelijke erkenning ROME - „Dit is de laatste vergadering die wij buiten ons land houden", zei de Spaanse communislenieidcr Santiago Carrilo woensdag in Rome. „Ook al staal onze partij in Spanje nog altijd buiten de wet, wc zijn vastbesloten uit de clandestiniteit le voorschijn te ko men". Bij de vergadering van het centraal co- mitévan de Spaanse communisten in Rome. die ook onder de nieuwe wet ver boden blijven, zijn afgevaardigden van alle andere partijen, die wel toegestaan zijn Dat de vergadering juist in Rome woidt gehouden, is zeker niet toevallig. De Spaanse communisten staan heel dicht bij hun Italiaanse kameraden. Vorig jaar ondertekende Carrilo samen met de Italiaanse communistenleider Enrico Berlïnguer een gemeenschapppelijke verklaring, die nog altijd geldt als een van de standaarddocumenten van wat tegenwoordig het eurocommunisme wordt genoemd. Ook de Spaanse communisten aan vaarden de westerse parlementaire de mocratie. De bijeenkomst van het centraal co mité duurt nog tot zaterdag. De belang rijkste agendapunten zijn in de eerste plaats een wettelijke erkening verder eisen zij een voorlopige regering die de finitief breekt met het vroegere regime, de verkiezing van een grondwetge vende vergadering, en een algemene amnestie voor politieke gevangenen. Christen-democratische minderheid ROME (1)PA) - Vijf weken na de parlementsverkiezingen in Italië zal nog deze week de 3 tic regering sinds de instelling van de republiek worden gevormd. Formateur Giulio Andreotli werkte woensdag nog aan enkele -unten van het program, waarmee hij in liet begin van de komende week zijn geheel uit christen-democraten bestaand minderheidskabinet aan het parlement zal voor stellen. Vandaag gaat hij naar president Giovanni Leone om het ambt van minister president over te nemen. Wanneer de samenstelling van de regering waarvan hel aantal ministers vermoedelijk van 25 tot 19 zal worden verminderd, zal worden gepubliceerd, is nog niet bekend. Naar verluidt blijft Francesco Cossiga minister van binnenlandse zaken. Daarente gen zouden Aldo Moro. Mariano Rumor en Emilio Colombo die herhaaldelijk pre mier en minister zijn geweest, niet in het kabinet terugkeren De laatste hindernis voor de kabinetsformatie werd dinsdagavond weggenomen, toen het bestuur van de.christen-democratische partij eenstemmig zijn steun gaf aan Andreotli voor de vorming van een mmderhiedsregering De socialisten toon den zich woensdag bereid het komende -kabinet te gedogen, ook zonder dat de christen-democraten formeel de communisten uitnodigen hetzelfde te doen. ..De climax van dit schandaal is nog niet bereikt verklaarde woensdag de Ja panse premier Takeo Miki voor een par lementaire commissie. Dat zal echter niet lang op zich laten wachten, voegde hij er aan toe Nauwelijks een dag na de spectaculaire arrestatie van ex-premier Tanaka een van de invloedrijkste figuren binnen de regerende liberaal-democratische par tij. werden nog twee vooraanstaande zakenlieden in Japan In staat van be schuldiging gesteld op verdenking van het aannemen van steekpenningen Het zijn de president-direc tcu r en een van de directeuren van de Japanse vliegtuig maatschappij All Nippon Airways. Het tweetal. Tokoeji Wakasa en Rjoitsji Foejiwara. zou gezamenlijk 50 miljoen yen aan smeergelden hebben ontvan gen van de Lockheedfabrieken. De arrestatie van Tanaka en zijn voor malig secretaris Enomoto dinsdag heeft vergaande gevolgen voor de liberaal- democratische regeringspartij. Tanaka heeft een grote aanhang in de beide ka mers van het parlement (Dietai en in de Japanse zakenwereld Men verwacht dal binnen de partij grote druk op Miki zal w orden uitgeoe fend om af te treden, omdat hij de man is geweest die aangedrongen heeft op een onderzoek naar het Lockhecd- schandaal in Japan. OLIE-EMBARGO ZOU VS TOT STRIJD KUNNEN DWINGEN WASHINGTON (UPI) - Een nieuw Arabisch olie-embargo, zoals dat van 1973. zou de Verenigde Staten kunnen dwingen tot het opnemen van de wa pens. Dit heeft minister van handel El liot Richardson woensdag gezegd in een toespraak tot de 'International Platform Association' in Washington. Richardson zei dat een nieuw embargo in termen van werkgelegenheid en eco nomische groei zulke rampzalige gevol gen zou hebben dat de druk snel zou stijgen voor een prompte internatio nale oplossing' Sommigen zouden aan dringen op het opgeven van de traditio nele Amerikaanse steun aan Israël, maar anderen zouden gewapende in terventie tegen de Arabieren eisen' Beiden zouden het internationale machtsevenwicht fundamenteel kun nen wijzigen en daardoor uiteindelijk de Verenigde Staten m een grote mili taire strijd kunnen betrekken' Uw gazon weer groen als gras (binnen enkele dageni VAM- Siertuincompost strooien en water geven - meer is met nodig - AM daar zit alles in. Verkrijgbaar bij uw tuinwinkel TILBURG - In een lange optocht gingen woensdag de patiënten en personeel van het verpleeg huis 'Johannes XXIII' in Tilburg naar het nieuwe, enkele honderden meters verder gelegen, nieuwe gebouw 'De Hazelaar'. Het nieuwe verpleeghuis biedt plaats aan ruim 300 patiënten en kostte ruim 30 miljoen gulden. NA JARENLANG TOUWTREKKEN SCHIPHOL - De luchthavenpolitie. de particuliere bewakingsdienst van de NV Luchthaven Schiphol, mag voortaan wapens dragen De bewakingsdienst heeft daartoe een vergunning ontvangen De vergunning is verleend op grond van het feit dat de mannen van de luchthavenpolitie onbezoldigd ambtenaar zijn van de rijks politie. De bewakingsdienst van Schiphol is op 15 maart door de minister van justitie erkend als weerkorps in de zin van de Wet op de Weerkorpsen. Over de vraag of de particuliere dienst wapens mocht dragen, is jarenlang touw getrokken. In 1973 verklaarde het ministerie van jus titie nog dat het bewakingskorps op Schiphol niet hoefde te rekenen op een wapenvergunning. ..Daar zal een wetswijziging voor nodig zijn en daar wordt op het ogenblik niet aan gewerkt Hetzich luchthavenpolitie noemende bewakingskorps van Schip hol onderscheidt zich niet van welk an der particulier bewakingskorps in Ne derland. De beveiliging van Schiphol blijft in handen van de overheid", aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie in 1973. Verantwoordelijkheid De controverse hing samen met een conflict tussen de rijkspolitie en de burgemeester van Haarlemmermeer, in welke gemeente Schiphol is gelegen, over de verantwoordelijkheid voor po litieoptreden op de luchthaven. Dit conflict was uit de wereld met de op richting van een beleidscentrum waarin de verschillende instanties sa menwerken. De luchthavenpolitie is verantwoording schuldig aan drie bazen: de luchtha vendirectie. het ministerie van justitie en de burgemeester van Haarlemmer meer. Als onbezoldigd rijkspolitieamb tenaren hebben de 115 leden van de par ticuliere bewakingsdienst ook opspo ringsbevoegdheid De opleiding van de luchthavenpolitie is nog niet geregeld. BEWOLKING Aanvankelijk zonnige perioden, later toenemende bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Tot matig en later aan de kust tot krachtig toenemende wind uit west tol noordwest. Maximum temperaturen rond 20 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag Af en toe buien en middagtemperatu- ren ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag en zaterdag: aantal uren zon. 2 tot 10; min.temp omstreeks 12 graden; max.temp.: om streeks 20 graden: kans op een droge penode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent N B Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden STRANDWEERSVERWACHTING Een vrij krachtige noord-westen wind Kleine buienkans. Temperatuur 18 a 19 graden, zeewater 18 graden. Vooruit zichten voorlopig minder gunstig strandweer door koele zeewind met be wolking Het weer in Europa Aberdeen half bewolkt Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn licht bewolkt Bordeaux onbewolkt Brussel zwaar bewolkt Frankfort zwaar bewolkt Geneve half bewolkt Helsinki licht bewolkt Innsbrück zwaar bewolkt Kopenhagen onbewolkt Lissabon onbewolkt Locarno half bewolkt Londen half bewolkt Luxemburg hnlf bewolkt Madrid licht bewolkt Malaga licht bewolkt Mnllorca onbewolkt. Mfinchen zwaar bewolkt Nice liclit. bewolkt Oslo onbewolkt Parys licht bewolkt Rome licht bewolkt Split zwaar bewolkt Stockholm regenbui Wenen regenbui Zurich half bewolkt Casa Blanca licht bewolkt Istanboel onbewolkt Las Palmas onbewolkt Tel Aviv licht bewolkt Tunis licht bewolkt 18 graden 29 graden 28 graden 22 graden 29 graden 22 graden 24 graden 25 graden 18 graden 20 graden 21 graden 29 graden 30 graden 23 graden :)C graden 29 graden 30 grqden 25 grqden 23 graden 28 graden 26 graden 25 graden 26 graden 29 graden 25 graden 29 graden 30 graden U4 58 onder 20.33 09.24 onder 21.40 LONDEN lUPI) - De Britse re gerende Labour-partij en de vakbonden hebben woensdag overeenstemming inzake een nieuw 'sociaal contract' aange kondigd. dat het land de hoop op drie betrekkelijk stakings- vrije jaren biedt in ruil voor een sociaal en economisch beleid dat voor de vakbonden aan vaardbaar is. ..Het nieuwe sociale contract zal ilrie jaren verschaffen van industriële sta biliteit en de wedergeboorte van ons industriële stelsel, gekoppeld aan so ciale prioriteiten, die gebaseerd zijn op overleg en samenw erking tussen de I.abouvv partij en de akbonden". aldus woensdag premier Callaghan. „Hetzal overleg en samenwerking, geen con frontatie betekenen", zei de premier. Len Murray, algemeen secretaris van het 10 miljoen leden tellende Trades Union Congress (TUCi. verklaarde: De bonden zien hierin niet zozeer een pro gramma als wel een stuk leven voor de Britse democratie" Maar ondanks hun optimistische woor den zijn er tekenen van een voortdu rende wrijving tussen de bonden en de regeling. De algemene raad van het TUC. die eerder bijeenkwam, leverde scherpe kritiek op het jongste 'red-het- pond'-programma om de inflatie legen te gaan. Hij viel de voorgenomen be snoeiingen van ruim een miljard pond aan die de regering vorige w eek aan kondigde en zei dal deze hei aantal werklozen, dat 1.450 000 bedraagt, zul len doen toenemen \ummer 2 De nieuwe overeenkomst, cloor Cal laghan 'sociaal contract nr. 2' ge noemd. vervangt het drie jaar geleden gesloten akkoord waarbij de regering beloofde op alle gebieden nauw met de honden samen te zullen w erken. In de gezamenlijke verklaring belooft de arbeidersbeweging haar steun tol hel behoud van tie nutdige impuls voor so ciale industriële en economische voor uitgang CALLAGH \N ..Het proces van nauw overleg en begrip dat zo belangrijk was om de moeilijke problemen van de afgelopen jaren te overwinnen, zal de basis van het sociaal contract zijn" Gepleit wordt voor maatregelen tot hel scheppen van arbeidsplaatsen, het op lossen van de moeilijkheden melde be talingsbalans, het beteugelen van dt prijzen en de Inflatie, het bevorderer van de woningbouw en het vestigen var 'sociale rechtvaardigheid en gelijkheid' Ei wordt echter de nadruk gelegd op at economische moeilijkheden waarvoot het land zich nog geplaatst ziet Gezegc wordt dat de buitenlandse schulden nu ai een totaal bedrag zonder weerga var 43 mfljard gulden belopen, hetgeen be tekent dal aan rente alleen al twee mil jard per jaar moet worden betaald Ook zijn de binnenlandse schulden enorm gestegen tti een poging zoveel mogelijk mensen aan het werk te hou den. ..De openbare uitgaven stegen inde afgelopen driejaar 18 procent Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grole Markt 2. tel. (011001 16140. Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140)4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag- de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie 101183) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22 00 uur 101184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75. franco per post f 42,-, per maand 12,75, losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet btw). Advi 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 11.55. ingezon den mededelingen 2'Jtx tanef Voor bneven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3