Rijkspolitieman schiet bij Zierikzee man in been Onrust Smit&Bolnes over niet wijzigen sociaal plan li! Afvaljutten op strand Domburg Sluiting Smit-Bolnes met tegenzin besloten Vijf gewonden bij Aardenburg PZC/» BOTULISME HEERST NU OOK IN GOES DIRECTIE: Werk Sanbella waarschijnlijk verzekerd LATE WORSTELING OP DE RIJKSWEG AGENTEN WERDEN MET VUURWAPEN BEDREIGD Vogelsterfte op het Schenge almanak VERWIJTEN AAN ADRES VAN VAKBONDEN Haard rond Hulst blijft erg gevaarlijk ZIERIKZEE - Woensdagmorgen ontstond onder de werknemers van de op sluiten staande motorenfabriek van Smit Bolnes in Zierikzee enige onrust. Men had in het definitieve sociale plan - dinsdag door de vakbonden en de raad van bestuur van IHC gete kend - enkele punten ontdekt, die niet waren gewijzigd. Op de vergadering van bonden en personeel maandagmiddag waren deze punten aan de orde geweest. Ook de vakbondsbestuurders stelden toen vast dat de redactie daarvan niet juist was. en alsnog gewij zigd diende te worden. EERSTE ONTSLAGEN WERDEN EEN DAG OPGESCHORT Het Ring hier over de arbeidsonge schiktheid wegens ziekte tijdens de opzegtermijn, compensatie voor het door wisseling van werkgever betrek ken van een andere huurwoning, en hypothecaire leningen bij het pen sioenfonds. Van de eveneens geuite wens maximaal 40 procent van het oude salaris van IHC als toeslag op het salaris te ontvangen bjj de nieuwe werkgever, had vak bondsbestuurder H Berkhout (Indus triebond NVV) al gezegd dat dit bij IHC niette trekken was Voor de andere pun ten zou noggetracht worden wijziging te verkrijgen vóór de ondertekening van het sociale plan De vergadering van werknemers ging maandag met het plan al totaal akkoord. Zoals gezegd bleek woensdagmorgen dat de bedoelde pun ten ongewijzigd in het definitieve plan waren opgenomen. Teleurstelling Nadat de werknemers uiting hadden gegeven aan hun teleurstelling hier over heeft de ondernemingsraad zich in verbinding gesteld met de vakbon den en telefonisch gevraagd waarom of het personeel van Smit Bolnes niet vóór de ondertekening was mee gedeeld dat de punten ongewijzigd zouden worden opgenomen. Op dringend verzoek van de onderne mingsraad zonden de bonden een afge vaardigde naar Zierikzee in de persoon van districtsbestuurder W. Waumans van de Industriebond NKV. die woens dag laat in de middag de in de kantine bijeengekomen werknemers vertelde dat de raad van bestuur van IHC de punten niet meer had willen aanpassen Hij moest nogal enkele pittige opmer kïngen uit de zaal incasseren „De bon den hebben ons belazerd", riepen enke len verontwaardigd uit Van Gewest tot Gewest over Van Dishoeckshuis VLISSINGEN - Het NOS-programma Van Gewest tot Gewest heeft woensda gavond de problematiek rond de ver plaatsing van het voormalige VHssingse stadhuis, het Van Dishoeckhuis aan de Houtkade. aan de orde gesteld. Burge meester drs. ThJ. Westerhout bracht in een vraaggesprek met presentator Rob van Hoek nog eens in de openbaarheid dat met name de financiële zijde een knelpunt is ..Er ijn miljoenen voor nodig en dal kan de gemeente Vüssingen. alleen, niet op brengen Er is veel steun van hel njk en eventueel van de provincie Zeeland voor nodig", zo zei hij. De wat meer technische vraagstukken wat betreft, de verplaatsing van het oude stadhuis werden in hel programma belicht door architect, ir. P. C. Dekker. „Het is geen eenvoudige opgaaf, de de montage en daarna de montage van het gebouw", zo zei hij. Je kunt het met slo pen door er met een grote stenen bal tegen te slaan. Het is werk voor specia listen" De vakbondsbestuurder trachtte zij gehoor ervan te overtuigen dal het r ondertekende sociale plan het max mum haalbare was. „We moeten 01 realiseren dat wij in situaties als des het "klootjesvolk" zijn. RAAD BESTUUR IHC HOLLAND VLISSINGEN - De raad van bestuur van IHC Holland heeft het personeel van Smit en Bolnes laten weten""d2Ü<mef grote tegenzin debesDssing totsluiting van het bedrijf te Zierikzee moest worden genomen". „Maar er stond, gezien de belangen van het gehele concern ons helaas geen andere weg open", schrijft de raad van bestuur in een mededeling. De raad van bestuur heeft verder laten weten hel individuele leed datde betrokken werknemers hiervan ondervinden en de nadelige invloed die de sluiting op de plaatselijke werkgelegenheid heeft, te betreuren. Waardering spreekt de raad van bestuur uit 'voor de onvermoeide pogingen van al degenen die hebben getracht om voor Smit. en Bolnes een zo groot mogelij k deel van de werkgelegenheid te behouden' „Dat die pogingen niet met succes mochten worden bekroond is zeer teleurstel lend". aldus de mededeling tot het personeel De raad van bestuur spreekt de hoop uit. dat het sociaal plan - waarover overeen stemming is bereikt met de vakverenigingen - de nadelige gevolgen voor de betrok kenen zoveel mogelijk zullen worden opgevangen „Wij hebben een beroep gedaan op andere werkmaatschappijen van IHC Holland om waar mogelijk in geval var vacatures werkgelegenheid te bieden. Voorzover dat niet mogelijk zou zijn. hoper wij dat de regelingen van het sociaal plan u steun geven bij de overgang naar eer andere werkgever en in het onverhoopte geval dat een beroep zou moeten worder gedaan op de werkloosheidsvoorzieningenaldus de raad van bestuur Zoals gemeld wordt voor circa 90 personeelsleden thans een ontslagvergunning aangevraagd, terwijl voor de overige dit geleidelijk zal plaatsvinden naarmate hei werk afloopt nationale taptoe breda 19 t/m 28 augustus elke avond,9 uur behalve zondag 25 augustus: middagvoorstelling 3 u. toegangsprijzen: van f 6.- t/m f 17.50 voorverkoop: VVV kantoren VW Breda: tel076-125733/132150 Terwijl de belangstelling in de kantine verminderde - de personeelsbussen stonden op punt van vertrek - gaf de heer Waumans nog een technische uit eenzetting over de inhoud van de om streden punten Vandaag - donderdag zal cr door de bonden nogmaals voor lichting worden gegeven over de inhoud van het sociale plan. dat de rechten van de straks ontslagen werknemers regelt. Woensdag zouden de eerste ontslagen bij Smit Bolnes al zfln bekendge maakt. maar op dringend verzoek van de ondernemingsraad is dit - in ver band met de gerezen moeilijkheden na de ondertekening van het sociale plan - nog een dag uitgesteld. wachten valt isdc n het huidige per- rzekerd, terwijl in de nabije toe- litgeslotcn geacht GOES -..Naar te ve werkgelegenheid v soncelsbestand v uitbreiding daarvai komst zeker niet i moet worden". Dit schrijft de directie van het bedrijf 'Sanbella Foundations uil Goes in een woensdag verschenen persbericht. 'Sanbella Foundations', maakt in dat bericht melding van het feit dat een einde is gekomen aan de reorganisatie binnen het bedrijf „Erlseen nieuwe stal benoemd" De algemeen directeur H. Meeuwsen. die zijn werkzaamheden na een langdurige penode heeft hervat heeft met ingang van 1 augustus 1976 de heer J. D Holkenboer uit Tholen be noemd tot commercieel directeur. Eveneens op die datum is de heer H Giutter uit Tholen benoemd als be drijfsleider „Ter verzekering van de continuïteit in het bestuur", zo schrijft 'Sanbella Foundations! „is de advocaat, mr J G W Vreijling uit Bergen op Zoom benoemd tot commissaris van de onderneming 'Sanbella Foundations heeft de collectie vernieuwd, de produk- tie gebeurt zowel in Goes als in Sint- Annaland Sportvelden Hulst blijven gesloten HULST - In verband mot de minder goede gesteldheid zullen de sportter reinen in de gemeente Hulst tot en met vrijdag 13 augustus niet voor de ver enigingen worden open gesteld. De velden hebben van de droogte veel te lijden gehad. Dit heeft de gemeente Hulst aan de be sturen van voetbalverenigingen, hoc keyclub en atletiekvereniging meege deeld Tegen de 13e zal worden bekeken of de gesteldheid van de terreinen dan al zo ver verbeterd is. dat wel gespeeld kan worden zonder dat grote schade wordt aangericht. 'De Vogel' clubwedstrijd ..LOOSTERZANDE - Zaterdag houdt de zeehengelaarsvereniging 'De Vogel uit .loosterzande een clubweedstryd in de Westerschelde De leden vissen in de nabijheid van Ossenisse. Gezien het wa tergetij wordt de wedstrijd gehouden van 16.00 tot 19 00 uur. Voetbalwedstrijd SINT-KRUIS - De voetbalvereniging FC Peperbusse speelde een vriend schappelijke wedstnjd tegen de Draai- brugse sportvereniging FC Peperbusse won met 3-0 nadat de rust was ingegaan met 1-0. AARDENBURG - Bij een zware autobotsing op het kruispunt bij het Eiland in de gemeente Aardenburg zijn woensdagmorgen twee mannen uit Eede en een vrouw inet twee kleinkinderen uit het Belgische Ka prijke gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde om tien over half elf en ontstond doordat de Belgische automobilist A. A., komende van de grensplaats St. Margriete. geen voorrang verleende op de voorrangskruising aan de bestuurder H. R. uit Eede. die uit de richting Waterlandkerkje op weg was naar zijn woonplaats. R. die in een reactie nog poogde te remmen. greep de Belgische wagen in de flank. Beide auto.' kwa men totaal vernield in de berm terecht De Belgische bestuurder mankeerde niets, daarentegen moesten R. en zijn inzittende A. W. met verwondingen worden vervoerd per ambulance naar het Oostburgse zie kenhuis. De Belgische vrouw en het 11-jarige meisje, die een shock en vermoedelijk inwendige verwondingen had opgelopen, en het 9-jarige jongetje werden per politieauto naar het ziekenhuis gebracht De Oostburgse dokter H. D. Brug- geman verleende de eerste hulp. (Foto PZC) ZIERIKZEE - Een rijkspolitieman heeft dinsdagavond laat een inwoner van Oosterland. die zich verzette tegen zijn aanhou ding. in het been geschoten. De worsteling en het daarop vol gende schot vonden plaats op rijksweg 18 ter hoogte van het gehucht Capelle, op ongeveer 1,5 km ten oosten van Zierikzee. De man, de 33-jarige N.K., werd in het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis te Zierikzee behandeld aan zijn verwonding, waarna hij in zijn woning te Oosterland werd gearresteerd en ingesloten in het politiebureau te Zierikzee. De gebeurtenis begon dinsdagavond mei een telefoontje van naar de meldkamer van de rijkspolitie te Mid delburg, waarin hij zich beklaagde over het reit. dat twee pony's die hij in een weilandje aan de Hofweg bij Oosterland had staan, enige tijd geleden waren los gesneden. Het weilandje heeft geen af rastering. K. die vanuitZierikzee belde, wilde daar wel eens met politie over pra ten. Na het telefoongesprek begaf hij zich per auto naar Oosterland. De meldkamer stelde inmiddels de pa trouillewagen van de rijkspolitie van het telefoontje in kennis. De twee poli tiemannen. die juist bezig waren met het afwikkelen van een verkeersover treding, zegden toe zich met de zaak te gaan bezig houden zodra ze klaar waren met de kwestie die ze onder handen hadden Vijf minuten later - de politie mannen waren nog niet gereed met het uitschrijven van de bekeuring - stopte. K. bij het poiitiebusje. Hij zag de zaak even aan en begon de politiemensen vervolgens grof te bejegenen. Toen de agenten lieten blijken daar niet van ge diend te zijn. bedreigde K. hen met een vuurwapen. De politiemensen slaagden er evenwel In om hem dit wapen in een worsteling afhandig te maken. K. rukte zich los en riep naar iemand die met hem was meegereden en naast de auto stond, dat er zich in de wagen nog een vuurwa pen moest bevinden. Hij vroeg de ander hem dat wapen aan te reiken. Dit was aaneleiding voor de politie om K„ die in de richting van de auto liep. te somme ren om te blijven staan. Schot K. gaf daar geen gehoor aan, liep door en stapte in zijn auto. De agenten voelden zich bedreigd door de weten schap dat K. wellicht vanuit de auto zou kunnen schieten. Omdat K. niet had gereageerd op de sommatie 'Sta ok ik schiet', schoot één van de agenten de inmiddels in de auto zittende man op een afstand van ongeveer anderhalf a twee meter in het been. Per ambulance werd Kvervolgens naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Terwijl hij daar be handeld werd. trok de politie zich terug, daar de man nog steeds veel stampij Ballonvaarders landden bij Oud- Vossemeer THOLEN - Aan de Langeweg te Oud- Vossemeer maakten de ballonvaarders Nini en Jan Boesman woensdagavond omstreeks acht uur een geforceerde landing met. hun ballon Don PH-HBC. Ze waren een uur daarvoor onder grote belangstelling opgestegen te Middel- harnis ter gelegenheid van de Deltajlo- ra. die 's middags was geopend. Mede ten gevolge van de harde noorden wind voer de ballon in de richting van Zuid-Beveland en Antwerpen waar landen onmogelijk is. Reden om de lan ding te forceren. Landbouwer A. Goor- den trok de ballon met zijn tractor uit het veld en zijn echtgenote vergastte de vaarders op koffie. Het was de derde keer dat het echtpaar Boesman op het eiland Tholen landde. maakte en de politie het voornaamst» doelwit was van zijn agressie De politie wilde voorkomen dathethele ziekenhuis midden in de nacht in rep en roer werd gebracht. Toen de agenten te rugkeerden. was K. Inmiddels, ten g volge van een communicatiestoornis tussen politie en ziekenhuis, per ambu lance naar zijn woonplaats Oosterland gebracht Daar werd de man later in et nacht tenslotte gearresteerd en overge bracht naar een cel in hel politiebureau te Zierikzee.Nader onderzoek bracht aan het licht dat er zich in de auto van K. overigens geen vuurwapen - de di recte aanleiding tot het schot van poli tiezijde bleek te bevinden. Raad Kortgene bezocht camping KORTGENE - Dc raadsleden van de gemeente Kortgene hebben woens dagmiddag een informeel bezoek ge-i bracht aan de camping De Paarde- kreek. Vooral de dit jaar gerealiseerde uitbreiding van de camping (voor sta caravans) stond daarbij in de belang stelling) Het PvdA-raadslid P. J. Bom vond dat in de toekomst nog twee wensen gerea liseerd moeten worden om een optimale camping te krijgen: een overdekt zwembad en een goede recreatieruimte annes kampwinkel. ZEEUWSE Geld Daar het nieuws gisteren sliep, kon den wij ons geruime tijd zoet houden op een terras in een van de Zeeuwse steden, dat uitzicht bood op een met parkeergelden belast marktplein en een aanpalende straat, waar het parkeren vrij was. Wij hadden zodoende alle tijd de ver richtingen te volgen van een auto mobilist. die aanvankelijk argeloos het parkeerterrein opreed, zijn auto in een vak plaatste en weer haastig wegreed, toen hij tot de ontdekking kwam, dat er heffingen verschuldigd waren - te beginnen met een kwartje voor het eerste uur. De man draaide zijn automobiel de aanpalende straat in en jawel - daar zag hij nog een open plekje langs de stoeprand. Hij moest drie keer de versnelling in voor- en achteruit schuiven en hevig aan het stuur draaien voor-ie zijn auto in het gaatje had gemanoeuvreerd en trad bezweet naar buiten. Een half uurtje later had-ie gedaan wat-ie te doen hod. en stapte weer in. Er volgden nu een aantal boeiende handelingen de man kon zich met onmiddellijk de weg op draaien en moest enkele ke ren kleine stukjes achteruit rijden, waardoor z'n auto onder meer twee keer met de banden langs de stoe prand schuurde wat een akelig ge luid opleverde. Toen -ie uit hel gat was. kreeg hij z'n auto met in één keer langs een andere belendende stoeprand heen en schoot de sloep op. waardoor het onder aan de wa gen hevig kraakte. Daarna moest hij opnieuw hevig aan het stuurrad draaien om te keren. Maar de man blééf triomfantelijk kijken - hij was onder de parkeerhef- fingen uit gekomen-te beginnen met een kwartje voor het eerste uur Een automobilist, die zijn slijlage- kosten niet telt. als u het ons vraagt. DOMBURG - Enkele honderden kinderen hebben zich woensdag op het strand bij Domburg verdienstelijk gemaakt met het jut ten van strandvuil. Dc jeugdige jutters struinden een paar honderd meter van het Westerstrand af naar de daar door strandbezoekers achtergelaten rommel. Dejutterij. die werd georganiseerd door een limonadefabrikant, leverde de deelnemende jeugd een plezierig tijdverdrijf en confronteerde de aanwezige uuugasien mei de vele rommel die men onnodig op het strand deponeert. Dejutterij werd overigens enigszins bemoeilijkt door het hoge water. Daar door moesten de deelnemers op een smalle strook strand tussen de talrijke bezoekers door hun werk doen Bij het eindpunt, waar de rommel in papieren zakken werd afgeleverd, was er nog een schatgraverij'. waarmee enkele prijzen te verdienen waren. DONDERDAG 29 JULI 1976 provincie HULST - Het botulisme in Zeeland is de laatste dagen weer toegenomen. Na in Hulst, zijn nu ook in de gemeente Goes een aantal dode vogels aange troffen. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht dat de dieren het slachtof fer zijn geworden van deze ziekte, die vooral in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heerst. Medewerkers van de plantsoenendienst in de gemeente Goes hebben woensdag dertig dode eenden, een dode zilver meeuw en een dood waterhoentje aan getroffen in de Westerschenge nabij Wolphaartsdijk. Dinsdag al is een aantal in de Wester schenge gevonden vogelksadavers op gestuurd naar het centraal diergenees kundig instituut in Rotterdam om de doodsoorzaak van de dieren te laten vaststellen. De eerste dode vogels in de Wester schenge werden zaterdag door jagers m rietkragen aangetroffen. Bij de afdeling milieu van provinciale waterstaat, waar een meldpost. is ingenchl, waar de aan tallen gevonden dode vogels kunnen worden gemeld, werd verondersteld dat het inderdaad om botulisme gaat. Die veronderstelling werd onderstreept door één van de medewerkers van de gemeente Goes, die woensdag bij het verzamelen van de dode vogels een eend had zien zwemmen, die eerst aan ver- lammingsverschijnsselen leed en later dood bleek te zijn gegaan. In deOosterschenge en het Terluch- tense Weel bij 's-Heer Arendskerke, waar ook dode vogels gesignaleerd zou den zijn, konden de medewerkers van de plantsoenendienst woensdag geen dode vogels vinden. Maandag zal het zoeken naar dode vogels worden herhaald, om dat het zaak is de kadavers te vernieti gen als het inderdaad om botulisme blijkt te gaan. De situatie rond het botulisme (de in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen aangetrof fen vorm is van het C-type en dus onge vaarlijk voor de mens) zou best eens kunnen verergeren wanneer de vogel trek op gang komt en als het gaat rege nen. Plassen in bijvoorbeeld het Ver dronken Land van Saeftinge en de schorren bij Bath, waar vorig jaar botu lisme voorkwam, staan nu droog, maar het gevaar bestaat dat het botulisme, dat er nog steeds voorkom t in de grond, weer slachtoffers eist als regen plassen Veroorzaakt, die dan op hun beurt weer trekkende vogels aantrekken. Hulst In de gemeente Hulst heerst nn al op twee plaatsen botulisme. Nog steeds zijn vogels het slachtoffer van de ziekte bij het Groot Eiland bij Lun- tershoek in dc gemeente. Deze week werden daar nog eens twintig dode vo gels gevonden. Dat betekent dat daar nu al bijna 500 vogels zijn gestorven als gevolg van botulisme C. Bij de dienst gemeentewerken Hulst is men overigens van mening dat het botu lisme bij Luntershoek op de terugweg is. Vreemd is overigens dat er nu een ver andering is opgetreden in de soort dode vogels. Waren het de voorgaande weken veelal kleine bergeenden die het slach toffer van het botulisme werden, nu heeft de dienst gemeentewerken van Hulst veel steltkluten onder de dode dieren aangetroffen bij het Groot Ei land. De tweede botulisme-haard in de ge meente is aangetroffen in de buitenvest van Hulst. Hoewel het nog niet zeker is dat hel om botulisme gaat. is chef open bare werken I. J. Lambert er zo goed als zeker van dat het om deze voor vogels zo gevaarlijke ziekte gaat. Erzijn tot nu toe 50 dode zwemvogels gevonden. Vijf ka davers zijn opgestuurd naar het Dierge neeskundig Instituut in Rotterdam. Daar zullen de kadavers worden onder zocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2