W PGIALE ZEEUWSE COURANT Plan voor nieuwe inrichting van stationsgebied in Goes is gereed HULP NAAR RAMP CHINA Engelsen breken met regering van Amin de krant - van zeeland Brood maandag 2cent duurder vandaag Vliegramp in Tsjecho- slowakije EXPEDITIEKANTOOR PTT, STATION, EVENEMENTENRUIMTE EN BUSSTATION Wellicht duizenden doden na aardschok KNMI:"Catastrofaal" T i -voetbal: K Nee VB pagina 15 219e jaargang no. 178 donderdag 29 juli 1976 De principes van de KNVB §D e periodiek terugkerende ruzie van de KNVB met de NOS over de verslaggeving van voetbalwedstrijden ls nu op een punt gekomen, waarbij beide partijen feller dan ooit tevoren tegenover el kaar staan. De NOS houdt onverkort vast aan één contract voor radio en tv, terwijl de KNVB een gescheiden overeenkomst wenst in te voeren: eén voor de tv en één voor de radio. Wil de NOS daar met op in gaan. dan zal de KNVB dc radio verbieden rechtstreekse reportages te geven van voetbalwedstrijden. In dat geval krijgt de tv een kwartier extra, zo maar voor niks niemendal, aldus hebben de regen ten van de KNVB in hun oneindige goedheid laten weten. Mocht de zaak vastlopen - de NOS heeft namelijk mee gedeeld dat in dat geval de televisie evenmin belangstelling heeft - wil de KNVB minister Van Doom als bemidde laar vragen. En die heeft al meegedeeld beschikbaar te zijn. Dat klinkt altijd goed. een minister als bemiddelaar. Bij bemiddelingspogingen is echter een es sentiële zaak dat beide partijen met de keus van de bemiddelaar instemmen: ook de NOS moet er derhalve akkoord mee gaan dat de bewindsman van crm zich met deze zaak gaat bemoeien. Als de NOS echter het been inderdaad stijf wil houden, zal ze er goed aan doen een dergelijke bemiddeling af te wijzen. Wat valt hier te bemiddelen' Dc fiantlijn se KNVB-bestuurders doen plotse ling heel principieel: het is voor hen niet langer meer een financiële kwestie, maar het gaat om een principiële zaak. aldus een vrome mededeling van de voorzitter sectie betaald voetbal. En de onvermijdelijke Van Praag - voorzitter van Ajax - maakt het nog fraaier: „Het gaat ons niet in de eerste plaats om de centen, maar we willen dat de mensen die nu het voetbal bij de radio beleven op zondagmiddag weer naar de velden komenBeide KNVB-figuren ver dienen olympisch goud voor het on waarachtigste be toog dat dit jaar ln de Nederlandse sportwereld is geleverd. Nietom hetgeld. maar om het principe: het is om er tranen van in de ogen te krijgen. En dat principe zou dan inhou den. dat er meer bezoekers naar de vel den komen ('voetbal beleven'). Heeft dat niets met geld te maken? Bovendien gaat dezéVan Praag van een totaal ver keerde vooronderstellinguit directe flit sen via de radio zouden er, in zijn opvat ting, toe leiden dat potentiële bezoekers thuisblijven. Hij weet wel beter. Goed gemaakte radioprogramma's wekken juist directe belangstelling op met als gevolg dat er op den duur meer bezoe kers komen. Wel moet er dan aan één essentieel punt worden voldaan: er dient namelijk goed te worden gevoet bald. Geen radio-, tv- of krantenjouma- list, ziet kans om wedstrijden vol te pra ten of te schrijven als met tevoren vast staat dat op goed voetbal kan worden gerekend. Uitstekende sportevenemen ten plus goede en kritische versla gen wekken evenwel interesse bij het publiek op: men gaat zelf kijken. Dc se KNVB krijgt een redelijk bedrag- achtenhalve ton - voor het toelaten van NOS-radio- en tv-reportages. Ze vindt dat blijkbaar vanzelfsprekend, maar ei genlijk zou het even vanzelfsprekend zijn wanneer de NOS als vragende partij zou optreden. Zij geeft immers een niet geringe publiciteit -aan de voetbalsport en draagt aldus bij tot verhoging van het bezoek aan de wedstrijden. Om ge heel andere redenen echter kan de NOS geen geld eisen haar onafhankelijkheid zou op slag verdwijnen zodra de KNVB voor de uitzendingen zou betalen. Maar het omgekeerde is even absurd radio en tv alleen maar toelaten indien er maar genoeg wordt betaald en indien aan al lerlei voorwaarden wordt voldaan. De nieuwste voorwaarde - radio- uitzendingen achteraf - gaat nota bene dwars in tegen de pnmaire taak van de moderne radio: het heet-van-de-naald rapporteren. De radio zou deze taak nu dienen te verzaken en onder het juk van de KNVB moeten doorgaan, terwijl de bestuurderen van deze bond het hypo criete gezang aanheffen dat hier hun principes in het geding ziin. Als ze dat vaak genoeg herhalen gaan Van Praag en zijn makkers er zelf nog in geloven. Ze zijn dan wel de enigen. Ee, -J én opmerking nog over de bemidde lingsrol, die de KNVB aan de minister van crm toekent. We geloven dat deze bewindsman de laatste is. die deze rol moet vervullen, hij is op grond van de omroepwet belast met het algemeen omroepbeleid en dat betekent dat hij de toezichthouder is namens de regering op de NOS, Bovendien geeft de wet hem grote bevoegdheden op het stuk van be- stuursbenoemingen. Dat is alles bijeen een zodanig dominerende positie, dat hij niet de aangewezen man kan ziin om als arbiter te fungeren in deze kwestie. Er komt nog een belangrijke principiële overweging bij: het optreden van de mi nister zou kunnen worden uitgelegd als een bemoeiing van de regering met het maken van programma's. De NOS stelt zich immers op het standpunt dat hier net recht van vrije nieuwsgaring in het geding is en daar behoort een bewinds man zich verre van te houden. Zo er al bemiddeld moet worden in deze kwes tie, is niet de minister de aangewezen man om als zodanig te fungeren. Men kan maar beter één of meer onafhanke lijke figuren aanwijzen, los van de over heid. los van de NOS, los van de KNVB. Maar nogmaals: wat is er eigenlijk te bemiddelen? De NOS zou er goed aan Slot zie pagina 3 kolom 1 Dc Chinese autoriteiten geven geen of ficiële bulletins over slachtoffers. Vol gens de Australische oud-premier Gough Whitlam hadden de aardschok ken in Tien Tsin, waar hij zijn vakantie doorbrengt, vreselijke gevolgen. Zijn vrouw, Margaret, werd licht gewond. Hun hotel was letterlijk in tweeén ge spleten. Hele gevels van huizen stort- ten in en men kan zo de woonkamers in kijken, vertelden de Whitlams woens dag. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde woensdag mee dat de Nederlandse kolonie in Peking - be staande uit negen man - ongedeerd is. In de Chinese hoofdstad scheurden ook gevels van veel gebouwen. Honderddui zenden mensen vluchtten de straat op. Hulp In Tang Sjan, een plaatsje dicht bij het epicentrum, werd een francaise en een PAGINA Z gewond Rijkspolitieman schiet bij Zierikzee man in zijn been. Japanner gedood. De spoorweg- en tele foonverbindingen van Peking met het Oosten zijn verbroken. Grote hoeveel heden medicijnen, voedsel en kleding zijn volgens het persbureau Nieuw China naar de getroffen gebieden ge stuurd. De Verenigde Staten hebben in tussen China hulp aangeboden. PRAAG (UPI) - Een Tsjechoslowaaks passagiersvliegtuig met zesenzeven tig inzittenden is woensdag veronge lukt toen het met een motorstoring trachtte een noodlanding op een meer bij Bratislawa te maken. Slechts zes personen overleefden dit. maar allen zijn zwaargewond. De verkeerstoren van het vliegveld van Braüslawa had voor het laatst contact met de viermotorige Iljoesjin-18 toen de gezagvoerder meldde dat twee motoren in brand stonden, en dat liij een nood landing ging maken. De machine raakte daarbij echter een betonnen obstakel, waardoor een vleugel afbrak en het vleigtuig in stukken brak. DEN HAAG (ANP) De vrije consumentenprijzen voor brood zullen maandag 2 augustus waarschijnlijk met 2 cent (per brood van 800 gram) omhoog gaan. Met de minimum-broodprijzen gebeurt dat op dinsdag 3 augustus in ieder geval. De minimum-prijzen worden dan 1,24 voorver pakt gesneden witbrood, 1,17 voor ander witbrood, 1.21 voor verpakt gesneden bruinbrood en 1.14 voor ander bruinbrood. Het ministerie van economische zaken heeft dit woensdag meegedeeld. Broodproducenten mogen van maandag 2 augustus af hun brood voor 1.6 cent per 800 gram meer aan de handel verkopen De verwachting van het ministerie ls dat dit tot een verhoging van de vrije consumentenprijzen met twee cent zal leiden. De verhoging van de producentenprijs is tot stand gekomen na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichtingen hetmimsterie van economische zaken. kano wachten conflict Het sectiebestuur van KNVB valt in hel, iet de NOS op zijn gezicht OOK AANPASSEN VAN DE WEGEN GOES - Het stedebouwkundige plan voor de nieuwe indeling van het sta tionsgebied in Goes is in ontwerp klaar. Volgens de plannen moeten de komende jaren in en om het huidige station van de Nederlandse Spoorwe gen te Goes achtereenvolgens komen (van oost naar west): een nieuw expe ditiekantoor voor de PTT. een nieuw station voor de NS met erboven kan toorruimten. een evenementenruimte met aangrenzende horeca- accommodatic. een nieuw busstation en parkeerruimte voor ongeveer 150 Ook zullen de wegen rond het statio nsgebied aangepast worden. Als onder deel van de stadsring rond de Goese binnenstad wordt een grotendeels meuwe doorgaande weg vanaf de Terwelstraat-stationsgebied-doorsteek naar de Plet Heinstraat - Westwal (bij de gereformeerde kerk) aangelegd De Lijnbaan komt als verkeersweg te ver vallen De situatie in het t,oepoortgebied - waar momenteel het busstation ligt-zal drastisch worden gewijzigd, in samen hang met de ontwikkelingen in het Schuttershofgebied (uitbreiding ge meenschappelijk administratiekan toor, bouw van een warenhuis). De plannen van de gemeente Goes wor den in nauwe samenwerking met onder meer NS en PTT uitgevoerd. Voor de ontwikkeling van de kantoorruimten boven het nieuwe stationsgebouw en de evenementenruimte ernaast, zal een particuliere belegger zorgen: bouwbed rijf de Delta BV uit Middelburg. Ook de exploitant van hotel-restaurant Termi nus is bereid om mee te werken aan een aanpassing De wijze waarop de groot schalige ruimte voor evenementen en de horeca-accommodatie gebouwd gaan worden, moet nog nader worden beke ken. Een werkgroep van de gemeente Goes isamen met de NS en gedeeltelijk ook de PTT) heeft ongeveer twee jaar aan de opstelling van de plannen gewerkt. We thouder L. H de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling): De stedebouwkundige invulling van het gebied is nu vrijwel rond. Het plan komt in de raadscom missie en daarna in de gemeenteraad. Dan kunnen we verder gaan werken." De heer De Leeuw is erg enthousiast over de opzet voor het Goese statio nsgebied „Ik ben er wel gelukkig mee, het is erg van belang voor Goes. De plannen passen volkomen in de struc tuurschets voor onze binnenstad. Ook ben ik blij met de totale samenhang van het plan." aldus wethouder De Leeuw. „Wij vinden dat op een plaats waar het openbaar vervoer zich concentreert, een trefpunt van activiteiten en functies moet kunnen zijn Dat is gelukt-en dan bovendien nog op een centraal gelegen plaats in de provincie Zeeland." De plannen zullen in gedeelten woruui uitgevoerd. Als eerste onderdeel zullen het expeditiekantoor van de PTT en het nieuwe stationsgebouw worden neerge zet Het bestaande expeditiekantoor van de PTT (houten ruimten aan de Kievitlaan) kan dan worden opgedoekt De bouw van de evenementenruimte met horeca-accommodatie komt daar na. Rondom die activiteiten moeten de wegen worden aangepast en aangelegd en het busstation worden verplaatst. Wethouder De Leeuw hoopt dat zo spoedig mogelijk met de verwezenlij king kan worden begonnen, al durft hij nog geen precies tijdstip te noemen. Een en ander hangt volgens hem nauw sa men met het moment waarop in het (Slot zie pagina 6 kolom 1) botulisme In vrijwel alle delen van Nederland is deze zomer botulisme geconstateerd verontrust De Raad voor de Kunst is verontrust over de beslissing van minister Van Doom om het Vormingstoneel Limburg ceen subsidie meer te verlenen PAGINA 11 verlies SEVESO - Het door chemisch gif bedreigde Italiaanse dorpje Sevso is nu geheel verlaten en door versperringen en beioaking van de rest van de wereld afgesloten. Meer dan 200 mensen hebben hun huis moeten verlaten terwijl een honderdtal verpleegd worden voor mogelijke ziekte. De tweede krachtige aardschok overviel de Chinezen woensdag bij ochtendkrie ken. De politiewagens waarschuwden via luidsprekers de bevolking buitens huis te blijven in verband met nieuwe schokken. De zes miljoen inwoners van Peking bivakkeerden de dag op straat, zich tegen de stromende regen be schermend met tentzeilen en in tenten. De Chinezen hebben de aardschokken deze keer blijkbaar niet zien aankomen. Zij beweerden anderhalf jaar geleden veel mensenlevens te hebben gered met het nauwkeurig voorspellen van een aardbeving van 7.3 op de schaal van Richter in de provincie Liaoning. Na de vestiging van de volksrepubliek in 1949 werd een compleet netwerk van meetstations werd ingericht. Op dit moment zijn er zo'n zeventien natio nale en 300 regionale, stations met meer dan 10.000 medewerkers. Deze trachten aan de hand van moderne westerse methoden vast te stellen welke gebieden kans hebben op een aardbeving in een bepaalde periode. Prehistorisch haventje Hazendonk MOLENAARSGRAAF (ANP) - Naast de bijna 4500 jaar oude boomstamka no, die dr. L. P. Louwe Kooymans bij een opgraving in de Hazendonk bij Mo lenaarsgraaf in de Alblasserwaard heeft gevonden, is nu een soort haven tje van de pre-historische mens bloot gelegd. (Van onze correspondent) PEKING - De twee zware aardbevingen die het noordoosten van China hebben getroffen, hebben wellicht aan duizenden Chinezen het leven gekost. De eerste aardschok deed zich voor dinsdaga vond laat, de tweede woensdagochtend, even voor ochtendkrie ken. De schokken hadden een kracht van 8,3 op de schaal van Richter, krachtiger dan de aardbeving in Guatemala (7,5) die aan ruim 22.000 mensen het leven heeft gekost. Het epicentrum lag 180 kilometer ten zuidoosten van Peking, in de buurt van de industriestad Tien Tsin, die enkele miljoenen inwo ners telt. De aardbeving is over de hele wereld geregistreerd. Ook bij het KNMI in de Bilt, waar een functionaris woensdag de schok ken „catastrofaal" noemde. De olie-blokkade die Kenia voor Oeganda had afgekondigd schijnt Ie zijn opgeheven nadat Oeganda de schulden van meer dan 150 000 000 gulden had betaald. Dit betekende dan ook dat de spanning iets is afgenomen. Foto: Een Kenia's oliekonvooi bij de Oegandese grens. schepje Dc Amerikaanse ruimt,esatelliet Viking 1 neemt een schepje grond van Mars. biefstuk Opinie' Vis zal over tien jaar net zo duur zijn als biefstuk de laatste weken hebben opnieuw aangetoond dat het voor het hoge commissariaat niet mogelijk is zijn normale plichten te vervullen." Volgens Crosland bevinden zich nog meer dan 200 Britten in Oeganda De meesten van hen zijn missionarissen, dokters, zusters en maatschappelijk werkers, die in afgelegen delen van het land werkzaam zijn. De Britse belangen in Kampala zullen worden behartigd door Frankrijk. Oeganda trekt zich niets aan van het Bri tse besluitDe Britten die in het land zijn achtergebleven worden Oegandese burgers. Dit heeft een woordvoerder van de Oegandese regering woensdagavond bekendgemaakt. De woordvoerder weigerde nader com mentaar en hetwasonduidelijkofde200 a 300 Britten die nog in Oeganda zijn vrijwillig dan wel gedwongen Oegan- dees staatsburger zullen worden. Diplomaten in de Keniase hoofdstad Nairobi menen dat de verrassende stap van Londen onvoorzienbare ontwikke lingen kan hebben voor de moeilijkhe den lussen Kenia en Oeganda, die even eens voortvloeien vut de Israëlische be vrijdingsactie op Entebbe. LONDEN/NAIROBI (RTR/DPA/AFP) - Engeland heeft woensdag de diploma tieke betrekkingen met president Idi Amin van Oeganda verbroken. Sinds het incident met Albanië in 1946 rond twee Britse duikbootjagers is dit de eerste keer dat een Britse regering zo'n drastische stap tegen een ander land neemt. Londen heeft zelfs nog nooit met een mede-lid van het gemenebest gebroken. Anthony Crosland. die vragen vanuit het lagerhuis beantwoordde, noemde het overduidelijk dat het Britse hoge commissariaat niet op de noodzake lijke samenwerking met dc Oegan dese regering hoefde te rekenen bij een onderzoek naar het lot van me vrouw Bloch. „De gebeurtenissen van De breuk met Oeganda (een vroegere Britse kolonie) werd in het Britse la gerhuis aangekondigd door minister van buitenlandse zaken Anthony Cros land. Crosland gaf duidelijk te kennen dat, na meer dan vier jaar van bijna voortdurende spanning met Oeganda, voor Engeland de bekende laatste druppel werd gevormd door de uitwij zing van twee Britse diplomaten, eer der deze maand, tijdens de affaire Dora Bloch. De twee diplomaten, on der wie hoge commissaris (ambassa deur) James Horrocks. kregen le horen dat ze Kampala moesten verlaten na dat Londen een onderzoek had ge vraagd naar de verdwijning van me vrouw Block, een van de passagiers van de Franse luchtbus die door pro- Palestijnse commando's naar het vliegveld van Entebbe werd gekaapt. De 73-jarige Isralisch-Britse mevrouw Bloch verdween uit een ziekenhuis van Kampala spoedig nadat de andere pas sagiers via een Israëlische commando actie waren bevrijd. Berichten in Ke- maanse bladen dat het met behulp van benzine verbrande lijk van mevrouw Bloch was gevonden leidden in Enge land tot de mening dat ze inderdaad dood was. Onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1