Vijf kilometer belooft vanavond een uitermate boeiend gevecht te worden Nieuwe ervaring hockeyers: Nieuw-Zeeiand was beter team Montreal snippers VERGEEFSE HOOP OP RIA AHLERS PZC/s, BOLHUIS: HET ZAL MOEILIJK WORDEN OM DE ACCU VOOR MORGEN WEER OP TE LADEN" GUNSTIGE LOTING HOVING Strijd om het brons tegen Pakistan MONTREAL 1976 Munchen doemt weer op HAD NOC ZO DRASTISCH OP ATLETIEKV00RDRACHT KNAU MOETEN SNOEIEN? Kogel tussen lopers 5 km Goud voor de Russische handbalsters (Van een speciale verslaggever MONTREAL - In navolging van de Oostduitse vijfkampsters heeft de door de ODR nog altijd als de grote leer meester beschouwde Sowjet-Unie op de vijfde atletiekdag eveneens een drievoudige triomf behaald. Maar zo mogelijk nog imposanter dan het op treden van de DDR-atletes was het machtsvertoon dat de Russische ko gelslingeraars Joeri Sedich (77.52 me ter), Alexei Spiridonov (76.08) en Ana- toly Bondarchuk (75.48 meter), de olympische kampioen van Munchen. etaleerden. Met uilzondering van de Westduitser Carl Heinz Riehm, die twee centimeter tekort kwam voor het brons, bleven de overige finalisten ver bij het Russische geweld achter. Ronduit teleurstellend verliep het toer nooi voor de Westduitser Walter Schmidt, met 79.30 meter de regerende wereldkampioen In zijn tweede poging kwam Schmidt tot 74.72 meter, exact dezelfde afstand overbrugde hij ook in zijn vijfde poging. Maar nimmer kon hij zijn status als wereldrecordhouder rechtvaardigen. De toenemende strenge controle op het gebruik van anabole steroiden heeft de kwaliteit van de technische nummers niet aangetast Van een achteruitgang in de prestaties is dan ook beslist geen sprake Eerder dit toernooi bewees de HongaarNemeth dit reeds met een nieuw wereldrecord speerwerpen, de worp van kogelshnge- raar Joen Sedich bevestigde dit nog eens. De vijf kilometer belooft vanavond (vrijdag) een uitermate boeiend gevecht te worden Dat mag althans worden af geleid uit het geringe onderlinge krachtsverschil dat er met name in de snelle derde serie bestond. De overwin ning in deze heat ging naar de Brit Brian Foster, die deze afstand overbrugde in de nieuwe olympische recordtijd van 13.20.34 Opmerkelijk was de afwezig heid van de op de vijf kilometer inge schreven Portugees Lopez, die in de fi nale van de tien kilometer rondenlang het (tempo aangaf, maar uiteindelijk moest buigen voor de vernietigende eindsprint van Lasse Viren Na het toch vrij onverwachte verlies van de Verenigde Staten op de 800 meter zullen de Amerikanen ook serieus reke ning moeten houden meteen nederlaag op de eigenlijk per traditie door deze na tie beheerste halve afstand. De wijze waarop de Cubaan Jüantorena, de im ponerende triomfator op de 800 meter, de concurrentie in de eerste halve finale zijn wil oplegde was opnieuw indru kwekkend De iaatste 100 meter telkens opzij kijkend, liep hij spelende! wijs naai de overwinning in de nog aanzienlijk voor verbetering vatbaar zijnde tijd van 45.10 De andere halve finale werd ge wonnen door de Amerikaan Newhouse. die als enige van de acht lopers onder de 45 seconden bleef In de eindstrijd zal de Verenigde Staten naast Newhouse ver tegenwoordigd zijn door Parks en Fra- zier De uitslag van de series voor de 5000 meter luidt alks volgt. 1 DickQuaziNzli 13.30 85. 2 Paul Gels Vst> 13 32 36. 3 Bo ris Koesnetsov iSov) 13 32.78. 4 Lasse Viren (Fin) 13.33 39. 5 Jean Marie Con- rath (Fra) 13.34.39. 6 Luis Hernandez (Mex) 13.36.42. Emiel Puttemans (Bel) heeft opgegeven op 800 meter van de finish Tweede serie 1 Willy Polleums (Bel) 13.45.24. 2 Pekka PaJvaiïnta (Fin) 13.45.77. 3 Klaus Hildenbrand (Wdl» 13 45 85. 4 Ian Stewart iGbri 13.45.94. 5 Rodolfo Gomez iMexi 13.46.23. 6 Grant Mc Laaren (Can) 13 46 40 Derde sene: 1 Brendan Foster iGbri 13 20.34 (nieuw olympisch record i 2 Rod Dixon (Nzl) 13.20 48. 3 Knut Kvalhetm (Nooi 13.20.60. 4 Enn Sellik (Sov) 13 20 81. 5 Detlef Uhlemann (Wdl) 13.21.08. 6 Aniceto Silva Simoes (Pon 13.21.93.7 Lasse Orimus (Fin) 13.23.43. 8 Mark Smet (Bel) 13.23.76. MONTREAL - Na Nieuw-Zccland heeft zich woensdagmiddag ook Australië geplaatst voor de olympi sche hockeyfinale. die vrijdag in het Molsonstadion wordt gespeeld. Australië versloeg namelijk verras send met 2-1 de ploeg van Pakistan, die nu de tegenstander wordt van Nederland in de strijd om de bron zen medaille. Pakistan kreeg overigens al in de eerste minuut een 1-0 voorsprong door Aktar Rasooi, die een strafbal benutte. In de 32ste minuut zorgde Riley voor een 1-1 stand, waarmee ook de rust kwam. Het doelpunt, dat Auslraiié tot finalist maakte, werd tien minuten voor tijd door Irvine uit een strafcomer gescoord. DONDERDAG 29 JULI 1976 iVan een speciale verslaggever» Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor de Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPD lGemeenschappelijke Pers Dienst). Het zeven man sterke team bestaat uit- JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN, sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Ecmlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEES1NK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uil Amsterdam MONTREAL - Andre Bolhuis zag de consequenties het eerst on der ogen. „Het zal moeilijk worden om nu de accu weer op te laden voor vrijdag. En dat zal toch moeten, willen we tenminste nog een bronzen medaille pakken". Bolhuis verwoordde de down stemming in de Nederlandse hockeyploeg, die in de halve finale wedstrijd tegen Nieuw Zeeland als favoriet was gestart, maar uitgerekend op het beslissende moment niet de overtuiging kon opbrengen om de eindstrijd te bereiken. Een doelpunt in de eerste minuut van de derde verlenging werd de Nederlanders fataal. Ineens doemde toen weer het spookbeeld van Munchen op, toen Nederland na een florissante reeks groepswedstrijden door ne derlagen tegen achtereenvolgens Pakistan en India slechts vierde werd, de minst begerenswaardige positie in een olympisch gebeuren. MONTREAL - Evert Hoving heeft het niet slecht getroffen bij de loting vooi de series van de 1500 meter, die don derdag in Montreal worden gehouden. Op papier is de Nederlander, die enkele dagen geleden op de 800 meter vroeg- tijdig werd uitgeschakeld, de op twee na snelste in zijn serie achter de Ame rikaan Centrowitz (3.36.7) en de Belg Nevens (3.36.9). Hoving, die zich in Stockholm voor Montreal kwalificeerde met een natio nale recordtijd van 3.37.3. moet bij de eerste dne eindigen om zich in de halve finale te lopen. Zijn andere tegenstan ders - tussen haakjes de beste prestatie - zijn: de Deen Sorensen i3.40.1>, de Hongaar Zemen (3.38,9). de Zweed Svensson (3.40.1). de Portugees Saiona de Jesus (3.40.6) en de Fin Loikkanen (3.38.3) MONTREAL- Tijdens het olympisch at- leliektoemooi blijft in het Nederlandse kamp nog steeds dc vraag actueel of het NOC nu wel zo drastisch had moeten snoeien in de voordracht van de KNAU Een - mei uiizondering van de door niemand begrepen afunjzing van Ruud Wielart - moeilijk te beantwoorden vraag, want de omstandigheden in Montreal zijn uiteraard anders dan in de wedstrijden waarin bijvoorbeeld dis- cusioerpster Ria Stalman dit jaar haar beste prestatie (58.18 meterleverde Achteraf bezien was de afvaardiging van Ria Stalman niet ten onrechte ge weest. Normaal gesproken had de na tionale recordhoudster woensdag geen moeite gehad met de kicalificatie-eis van 55 meter, waardoor ze zich onder de veertien finalisten had geschaard Deelneemsters aan de emdstrtjd. onder wie maar liefst negen Oosteuropese. twee Cubaanse, één Zwitserse en twee Canadese werpsters. Een duidelijke in dicatie dat Ria Stalman buiten Oost- Europa en het daaraan gelieerde Cuba een aparte plaats inneemt in het inter nationale discuswereldje. Een beivijs ook dat buiten de genoemde landen slechts enkelen op dit onderdeel een aanvaardbaar niveau halen, dat voor Ria Stalman had kunnen resulte ren in een plaats bij de eerste veertien, hetgeen haar motivatie zeker ten goede zou zijn gekomen. Een stuk motivatie dat een atlete die zich in een dergelijk moeilijke uitzonderingspositie bevindt. ook duidelijk nodig heeft. Het NOC vond echter van niet. MONTREAL - De Russische kogelslin- geraar Bondartchuk zorgde woensdag voor opschudding in het Olympisch Stadion. Na een ongebruikelijke af- ziuuaiei belandde de 7 kilo en 2.5 ons wegende kogel tussen een voor de start lijn van de 5-kilometerrace opgesteld staand groepje atleten, onder wie de veelvoudige olympische kampioen Lasse Viren en Emiel Puttemans At tente uitwijkmanoeuvres deden de Rus sische ..aanslag'' mislukken. De overwinning van Nieuw-Zeeland was in alle opzichten verdiend, daar was met name bondscoach Wim van Heumen het gauw met zichzelf over eens ..Bij ons liepen de combinaties op een gegeven moment niet meer en het tempo werd gedrukt door veel teveel balverlies. Bo vendien ging het met de strafcomer. waarvan Nederland er overigens slechts twee te nemen kreeg. niet Bolhuis „Voor het eerst in het toernooi was de tegenstander zowel als team als indivi dueel duidelijk de betere. Een nieuwe ervaring hier voor ons in Montreal. We werden gewoon afgetroefd", Doelman Maarten Sikking weerde zich geducht, maar moest vlak na de derde verlenging capituleren MONTREAL - In The Gazette, een van de meest verkochte dagbladen in Mon treal. stond woensdag een hoofdartikel met de volgende inhoud Jullie Cana dezen van SI John 's tot Victoria, genie ten jullie niet van de Olympische Spe len? Als jullie met in staat zijn geiceest het gebeuren in Montreal zelf bij te wo nen. dan hebben jullie op de tv de groot ste en meest, complete reportage gezien die ooit zijn uitgezonden van een even ement dat in Canada plaatsvond Jullie hebben 's werelds beste sportmensen in actie gezien. Jullie hebben de Canadese atleten strijd zien leveren en de Cana dese vlaggen zien wapperen, zelfs al werd het volkslied niet gespeeld. Het mogen dan de Spelen van Montreal zijn, het hele land geniet van de show. de trots en het prestige". ..Maar de Spelen kosten een hoop geld. Denken jullie niet dat de federale rege ring op zijn besluit zou kunnen terug komen en toch tegemoet wil komen in de kosten? We weten dat we er niet om zou den vragen, maar het is wel zo dat de Westduitse regering de helft van het ver lies dat de Spelen in Munchen oplever den voor haar rekening nam. Quebec vraagt slechts om 200 miljoen dollar. We beloven dat het niet weer zal gebeu ren Elke vrouw m het olympische dorp is een vrouw DU iveinig opzienbarende, maar tijdens belangrijke sporttoer nooien onmisbare' nieuws komt uit het olympisch dorp. Dagenlang hebben vier dokters by de 1200 sportvrouwen een speekseltest gedaan, die 'geen enkele verrassing' - zoals dr. Gariepy het uit drukt - opleverde. In datzelfde olympisch dorp bevindt- zich ook een aantal 'zicartslapers'. Dat bleek bijeen onverwachte politiecontro le. die 's avonds om kivart over tien be gon Drie kwartier na sluitingstijd voor de bezoekers Ten mmste 20 personen hadden zich niet gestoord aan de uiter ste tijdslimiet en werden met zachte hand buiten het dorp gezet. Duidelijk werd wet. dat de Canadezen geschrok ken moeten zijn van dit aantal. „Met deze oefening wilden we nagaan of de veiligheidsvoorzieningen voldoen", al dus een polltie-offïcicr. Bepaald bemoe digend was hel resultaat niet MONTREAL - De Russische handbal sters hebben met een helft aantrekke lijk spel in de eindstrijd tegen Oost- Duitsland de gouden medaille gewon nen. Het eerste deel. dat op 7-5 werd afgeslo ten. was nauwelijks interessant. Pas daarna kwam er enige kleur. Oost- Duüsland verspeelde toen ook een uit stekende kans op de zege. toen een aan tal uitstekende doelkansen werd ver prutst. Van zes strafballen wisten de uiteindelijke verliezers er bijvoorbeeld maar twee te verzilveren De Russinen deden het beter: vijf uit vijf Bij de olym pische kampioenen waren Zinaida Toersjina en Tatjana Makarest de grootste persoonlijkheden. Toersjma scoorde zeven keer en haar teamgenote vier maal. Wereldkampioen Oost- Duitsland had het meeste rendement van Waltraud Kretzchmar (4) en Roswi- tha Krause (4). Deze laatste speelster maakte acht jaar geleden in Mexico nog deel uit van de Oostduitse zwemploeg. Hongarije verzekerde zich vrij eenvou dig van het brond De ploeg won met 20-15 van Roemenië na een voorsprong bij de rust 110-6) die ook al weinig onze kerheid overliet ontreal - Ria Ahlers is er niet in geslaagd tijdens het olympisch hoogsprintoer- nooi voor een aangename verrassing te zorgen. Met een sprong, die drie centi meter lager was dan haar persoonlijke record van 1.87 meter behoorde de Drentse tot het gezelschap van tien springsters dat vroegtijdig moest afha ken om de eer van het gevecht om de ereplaatsen over te laten aan een elftal concurrentes. Een grote teleurstelling voor de Neder landse atletiek, want eigenlijk was Ria Ahlers in Montreal de laatste hoop op ten minste een klassering bij de eerste acht. De nog aan de start komende Evert Hoving (1500 meter). Eltjo Schut ter tienkamp) en de zaterdag op de ma rathon debuterende Jos Hermens blij ken daartoe met meer in staat. Ria Ahlers, die op 9 september gaat trouwen, zocht niet naar excuses, het geen ze overigens nooit doet. Een aantal excuses werd haar aangedragen als „een te grote druk", of „het heel lange verblijf in het olympisch dorp voordat ze in actie kwam' of„zenuwen'. maar heel nuchter klonk het ..Het ligt gewoon he lemaal aan mezelf Het ging niet' Iets wat al gauw duidelijk werd. Er wa ren nauwelijks overtuigende sprongen. Ria Ahlers sloeg de aanvangshoogle van 1.70 meter over, om daarna moei zaam de 1.75 en 1.78 meter te beswin- gen. Op de 1.81 meter kwam de niet on verwachte eerste misser, die na herstel op 1.84 meter werd herhaald. Haar per soonlijke record van 1.87 meter, waar over ze dit seizoen toch twee keer heel ruim kwam. bleef ditmaal onbereik baar. Ten opzichte van Munchen vier jaar ge leden in feite een zelfde resultaat Ze werd toen zestiende, terwijl ze nu als ge deelde vijftiende werd geklasseerd, dit overigens wel met een duidelijk betere sprong, want bij de vorige Olympische Spelen was een hoogte van 1.79 meter al voldoende voor die zestiende plaats. Met name bij het hoogspringen is de ontwikkeling in de afgelopen jaren - ze- kerin de breedte - sterk vooruit gegaan Dat was met name zo in de tweede helft, en ln de twee verlengingen die na de 1-1-eindstand na officiële speeltijd no dig waren. Voor de rust zag het er nog wel rooskleurig uit voor Nederland, dat negen minuten voor het verstrijken van de eerste helft een voorsprong nam. Sikking verwerkte de bal na de derde lange comer van Nederland. Litjens zag de vrijstaande Kranenberg in de buurt van de middencirkel en verleende dank zij een haaxzuivere pass de alert reage rende lmkerverdediger een nagenoeg vrije doortocht naar het Nieuw- Zeelandse doel 1-0. Merkwaardig genoeg brak er iets bij de Nederlanders en het spel werd er niet beter op toen Thur Borren (een Nieuw- zeelander met een beetje Nederlands bloed in de aderen) al drie minuten na de openingstreffer na een solo de ge lijkmaker liet aantekenen. Teruggedrongen Vanaf dat moment was er eigenlijk maar één ploeg die in aanmerking kwam voor de lonkende finaleplaats: Nieuw- Zeeland. Nederland werd vrijwel voort durend op eigen helft teruggedrongen, maar vooral dankzij goed werk van doelman Maarten Sikking bleef de steeds meer tegen zichzelf knokkende Nederlandse ploeg overeind. Een ge lukkige bijkomstigheid in die fase was daarbij. dat strafcomer-specialist Tonny Ineson maar niet in zijn gewone doen kon komen In de 86 minuten die de wedstrijd duurde kregen de Kiwi's negen strafcomers en Nederland had ge luk dat Bart Taminiau en Jebbink bei- MONTREAL - De Nederlandse hoc keyers openen de score legen Nieuw- Zeeland Cocn Kranenburg rechts loopt juichend weg van hel doel. waarin hij zojuist dc bal heeft geslagen Wouter Leefers juicht met hem mee De treffer was echter niet voldoende oranje ver loor mei 2-1 den een keer op de doellijn redding brachten. Tweemaal moest Nederland vijf minu ten lang met een man minder spelen. Eerst werd Jorritsma achter het doel van Sikking gestuurd na een forse overtreding legen Barry Maister, en in de laatste acht minuten kwam er op nieuw een numerieke meerderheid na een wilde charge van Theodoor Dover- ingevallen voor de deze keer onzicht bare Van Eijk - tegenover Alan Ches- ney. Rendement nihil Het rendement van Paul Litjens bij de twee strafcomers en bij alle hoekslagen was. in tegenstelling tot de gewoonte van de Utrechter, vrijwel nihil. Twee maal vuurde hij zelfs keihard naast, terwijl hij eerder in het olympisch hoc key toernooi. althans met het kiezen van de juiste richting, heel weinig moeite had Litjens tegenstrever Tonny Ineson. die eigenlijk deelde in de malaise van zijn Hollandse „rivaalhervond zichzelf in de eerste minuut van de derde verlen ging Dat werd voor Nederland het fa tale moment. Langs de stick van Jeb- MOXTREAL - De internationale zwembond (FINA) heeft woensdag in Montreal op het jaarlijkse congres be sloten Zuid-Afrika en Rhodesië in verband met de in die landen gehan teerde apartheidpolitiek uit te sluiten van de FINA. Het congres aanvaardde dit besluit met 85 vóór. terwijl een to taal van 79 stemmen vereist was. De uitsluiting heeft tot gevolg dat geen van de heidelanden nu aan internatio nale zuemontmoetingen kan deelne- FINA SLUIT RH0DESIE EN ZUID-AFRIKA UIT bink sloeg de bal met een doffe knal tegen de doelpaal. Nederland kon een zilveren of eventueel zelfs een gouden medaille vergeten Nieuw-Zeeland. dat voor het eerst tot de laatste vier in een belangrijk hockeytoemooi was doorge drongen. vierde op dat moment het grootste succes uit de nationale histo rie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11