Van den Bunder verloor in Montreal behalve dure fiets ook zijn moreel Veerkrachtig poloteam via 3-3 tegen Italië naar bronzen plak Melchiors vorige paard wint goud ACHTTIEN SECONDEN VOOR TIJD SCOORDE TON BUUNK DE BELONING VOOR TRUMBIC Eindstanden polotoernooi MONTREAL 1976 GELEID DOOR SCH0CKEM0EHLE MONTREAL - Het water- plotoernooi is geëindigd met twee juichende ploe gen: Italië en Nederland deelden de punten 13-3) en de resterende medailles, zilver en brons. Brons voor Nederland, dat verrast werd door het geluk van de gelijkmaker achttien seconden voor tijd, zilver voor de Italianen die in dolle drift coach Gianni Lonzi te water smeten. De Nederlandse ploeg ging, met betrekking tot zijn 41- jarige trainer Ivo Trumbic niet zo ver, maar had daartoe eigenlijk veel meer reden. De Joegos laaf, nationaal coach sinds 1973 die zelfbij drie olympische spelen te wa ter ging vierde in Rome 1960 en zilver in Tokio en Mexico-stad) heeft immers de ploeg, die in Montreal Nederlands fraaie water- poloverleden deed herle ven, in alle opzichten ge maakt. Wat Trumbic Nederland in de laatste wedstrijd niet heeft kunnen meegeven was durf en zelfvertrouwen. Tot het moment dat alles verloren leek. 1-3 met nog maar drie minuten van de vierde periode te spelen, kon Nederland zich met losmaken van de angst dat bij ver lies ook het brons in het water zou ach terblijven ten gunste van de Roemeneii. die bij een gelijk aantal punten een be ter doelsaldo zouden hebben. Die angst uitte zich feitelijk bij allen, met uitzon dering van Evert Kroon, de ook in het olympisch bad weer onvergelijkbare doelman De zekerheid van Kroon ech ter was niet terug te vinden bij de ande ren, zelfs niet bij aanvoerder Jan Evert Veer en zeker niet bij Hans van Zeeland, die van de strafworplijn de score had geopend Gevaarlijkste Veer moest weer terug in zijn oude rol, het uitschakelen van de gevaarlijkste man van de tegenpartij. Evert Veer kon die taak net niet aan: tegenover hem lag Gianni de Magistris, Italiaans re cord internationaal met 176 inter landwedstrijden. De 25-jarige student uit Florence is niet alleen zeer begaafd met de bal in de hand, hij is ook opval lend snel op de weg naar die bal en bijna wendbaar als een dolfijn. Gianni de Magistris, die Italiè ook in de lan- denwedstrijden zwemmen vertegen woordigde is de complete poloèr. Dat nu was bij vlagen net iets te veel voor Jan Evert Veer, die soms assistentie nodig had Lande weerd) en nimmer zo veel overwicht bezat dat hij rustig aan zijn ploeg kon meegeven. De vreugde en opluchting was dan ook groot in het Nederlandse kamp waarin men zich al leek te hebben verzoend met ,een vierde plaats, hetgeen een anti climax zou hebben betekend na een zo sterk gespeeld toernooi Eigenlijk ge heel onverwacht werd het tegen de Ita lianen nog 3-3 waardoor tenminste nog die bronzen plak was gered. Aan zilver dachten de Nederlanders al niet meer. hoewel die tweede positie er uit zou zijn gerold als gewonnen was van de Italianen. In de vierde en beslissende periode leek Oranje echter af te ste venen op een duidelijke nederlaag. In die tweede minuut gebeurde er bij een 2-1-achterstand namelijk de meest on geloofwaardige dingen. Hans van Zee land kreeg op de midvoorplaats een unieke kans om de stand gelijk te trek ken. maar gaf die weg door geheel onno- MONTREAL - De uitslagen en de eindstanden van de waterpolo- groepen (finale en troostronde) lui den als volgt: Finalegroep West-Duitsland - Roe menie 3-5 (0-1.0-2.3-1.0-11. Nederland - Italiè 3-3(1-1.0-1.0-0. 2-1 De eindstand van de finalegroep Hongarije Italic Nederland Roemenie Joegoslavië West-Duitsland Troostronde. Canada-Mexico 4-4 (0- 0. 0-2, 3-0. 1-2) Eindstand troostronde; Cuba 5 4 1 0 9 34-16 Sovjet Unie 5 3 1 1 7 33-16 Canada 5 2 2 1 6 27-21 Mexico 5 1 3 1 5 26-19 Australië 5 1 1 3 3 22-25 Iran 5 0 0 5 0 8-53 dig op Veer terug te spelen In diezelfde minuut was het aan de andere kant on middellijk raak. want Del Duca verraste Evert Kroon met een geraffineerde boogbal: 1-3. Veerkracht Nederland toonde veerkracht, waar van nog meer effect uitging toen de Ita liaan Simeoni het water moest verla ten. Nico Landeweerd mocht niet an ders doen dan onmiddellijk tegen sco ren. Hij deed dit bekwaam: 2-3. Met nog exact 53.1 seconden te spelen kwam Nederland weer in balbezit. Er moest gescoord worden. Veer trof echter doelman Alberani waarna de Italianen alle geluk van de wereld hadden dat de Cubaanse scheidsrechter Martinez geen doelpunt toekende toen Nico Lan deweerd de bal via de binnenkant van de paal langzaam in het doel zag ver dwijnen. Martinez taxeerde het anders. De kans op brons leek daardoor volko men verkeken. Nog maar 18 seconden waren er te spelen Weliswaar had Ne derland een nummerieke meerderheid, maar de tijd leek te kort om de perfect georganiseerde Italiaanse defensie nog eens te verrassen. Ton Buunk dacht er echter anders over. Vanuit een beslist niet ideale positie knalde hij hard raak: 3-3. Een op de valreep onverwacht succes, want de Italianen lieten meer indruk achter dan de nerveuze Nederlanders, die door slecht passen nogal wat balver lies leden Bovendien was er bij de Ita lianen De Magistris als midvoor In het water Veer en Buunk hadden geen ant woord op zijn spel en Kroon met op zijn vuurkracht Hoewel Nederland in de eerste periode door een strafworp van Hans van Zeeland op 1-0 kwam, sioeg De Magistns in de eerste en tweede periode zijn slag 1-2 In de derde zeer enerver end verlopen periode werd niet ge scoord Het was alsof de spelers hun krachten wilden sparen voor een daver end slotakkoord dat dan ook kwam. Beide ploegen stapten ten slotte met een medaille uit het water. De Italianen met zilver, hoewel ze evenals Nederland op zes punten eindigden. Italië scoorde echter in totaal 21 doelpunten en Neder land 18 Dat gaf de doorslag, zodat er voor Nederland brons restte, waarmee men overigens best tevreden was. De veiligheid is nog steeds een hoofd stuk apart Enkele ervaringen op een rijtje. In het hockeystadion zitten we naast Maarten Sikkmg en Jules Ancion naar de Nederlandse concurrentie te kijken Een hostess wil ons naar de per stribune hebben en de hockeyers naar „hun"vak. Even later verschijnt een po tige agent. die het ..geen woorden maar daden" dolgraag in praktijk wil bren gen. We verhuizen Argument is, dat hij niet voor ome veiligheid kan instaan als we ons tussen het publiek bevinden. Collega Joop van den Berg babbelt in het hockeystadion met Leo van der Kroft Hij koopt een kaartje, maar komt er niet in. omdat hij zijn perskaart om de nek heeft bungelen Hij stapt het stadion weer uit. stopt zijn kaart weg en heeft daarna op zijn gekochte kaartje vrije lijk toegang tot de publieke tribune (Door Joop van den Berg) MONTREAL - Niet een handvol dol larbiljetten. maar wel één speldje met een embleem van welk land dan ook lijkt in het olympische dorp meer waard te zijn Want een politieman van de afdeling ..gevonden voorwer pen weet te melden, dat opvallend vaak goed gevulde portemonnees, die verloren zijn. worden terugbe zorgd Goed. een Nederlands journa list. die achteloos zijn met tachtig dollar gevulde beursje onbeheerd op een tafeltje achterliet, heeft zijn geld ook na herhaalde bezoeken bij de dorpspolitie nooit meer teruggezien, maar toch komen de meeste verloren portemonnees weer bij de eigenaar terecht. Eerlijke vinders dus in het olympisch dorp Daarentegen is het bijzonder aan te bevelen om alles ivat ook maar enigszins op een souvenir lijkt niet uit het oog te verliezen Zo is bijvoor beeld een trainingsjack of een shirt met een landennaa m erop een gewild aandenken en wie dat kwijt is, zal tevergeefs bij de heren van gevonden voorweipen aankloppen. De be geerte naar speldjes met buiten landse emblemen erop is zelfs zó groot, dat die speldjes weieens van een opgehangen jasje verdwijnen. Absolute nummer één op de lijst van begeerde speldjes is dat niet het em bleem van Taiwan i Republic of Chi ne) erop, nu dat land zich heeft te ruggetrokken Hoewel Taiwan niet aan de Spelen deelneemt, lopen er toch nog altijd twee vertegenwoordigers van dat land m Montreal rond de judo- scheidsrechters A Lm en T H. Chang, die als arbiter toch ROCi Re public of Chmei achter hun naam hebben statui De grote rage in Mon treal is het verzamelen van speldjes en je kunt dan ook niet gaan of staan of er wordt gevraagd om ..Pms, pms. pms". En de twee heren van Taiwan zijn ongetwijfeld de twee meest be laagde doelwitten van de speldjesja gers Maar zij zijn allang door hun „pms" heen. De koerswaarde van de Taiwanese speldjes is dan ook hoog gestegen, er worden grif tien vel schillende speldjes voor één van de Republic of Chine gegeven. In het Nederlandse kamp is wielren ner Toine van den Bunder i24) in het bezit van het weinig benijdenswaar dige record van hel grootste verlies bij een bezoek aan een Canadees fa milielid van wielrenner Leo van Vliet parkeerde hij zijn fiets onbeheerd tegen de gevel en ontdekte dat het rijwiel even later verdwenen was. Van den Bunder ..Het was nog wel een speciale fiets, waarop ik nooit in geuone kermiskoersen nj. maar die ik alleen gebruik voor tijdritten en grote wedstrijden. Het was mijn duurste en beste fiets De waarde is bijna 2800gulden Het was natuurlijk stom om er met beter op te letten". Met de heer H J C M Meuwese. di recteur van de Nederlandse Wielren Unie en chef d équipe van de wiel renners. heeft Tome een ochtendje uitgetrokken om de politie van Mon treal van de diefstal op de hoogte te stellen Van den Bunder ..Maar ze hebben me verteld, dat ik het wel kan vergeten. Zo'n fiets komt m een mil joenenstad nooit meer boven water". Chef de mission Bram Leeuwenhoek '„ik ben geen verzekeringsdeskun- dige") venvachte niettemin, dat Toine van den Bunder zijn verlies vergoed zal krijgen: „Het NOC heeft een uitgebreide verzekering afgeslo ten en daar zal het verlies van een flets ook wel onder vallen". Toine heeft trouwens meer verloren „Ik ben mijn moraal ook kwijt. We hebben hier niet alleen zes tot zeven uur per dag getraind, maar je moet door de grote afstanden m het dorp ook ontzettend veel lopen De knie blessure. die ik in Belgié op de Kem- mel opliep aan mijn rechterbeen, is nu teruggekomen. Door die blessure spaarde ik mijn rechteibeen zo dat mijn linkerbeen nu veel dikker is. Ik fiets eigenlijk met anderhalf been zegt Toine. die overigens in het va derland vaak kermiskoersjes op één been wint. Van den Bunder „Daarom heb ik me ook niet beschik baar gesteld voor de olympische wegwedstrijd. Als ik in Nederland te rug ben laat ik me onmiddellijk door een specialist onderzoeken, maa r het seizoen zal nu wel voor het grootste deel naar de knoppen zijn. Ik ben ei genlijk voor spek en bonen meege gaan naar de Olympische Spelen" Toine maakte zich eerst nog al wat zorgen over het verlies van zijn fiets: „We krijgen hier zeven dollar zak geld per dag en daar kan ik het niet van betalen Wegcoach Joop Midde- link „Die zeven dollar is inderdaad met veel. Als je buiten het dorp tioee ijsjes koopt ben je zo vier dollar kwijt en vraag ook niet wat het versturen van briefkaarten kost. Ik moest er 150 versturen' Met hun zeven dollar moeten de Nederlanders dan ook zuinig omspringen, want souvenirs zijn ook duur'een simpel T-shirt met olympische motieven er op kost al gauw vijf dollar en dat is ruim veer tien gulden). Toch zitten de Nederlanders nog niet eens zo slecht met een zeven dollar per dag. De meeste andere landen geven een kleinere „dagvergoeding" en de immer als rijk bestempelde Amerikanen bijvoorbeeld moeten het doen met zes dollar zakgeld per dag. Maar in deze olympische wereld van schijtiamateurisme klagen toch weinig Amerikanen daarover i WOENSDAG 28 JULI 1976 Reportages en commentaren van de Olympische Soelen in Montreal door het speciaal voor de Provinciale Zeeuwse Courant uitaezonden reportageteam van de GPD Gemeenschappelijke Pers Dienst). Het zeven man sterke team bestaat uit: JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN, sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Ecmlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEESINK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam. Ontspannen, nu de taak uitgevoerd is. juicht de Nederlandse poloformatie over hel gewonnen brons Vooral aan doelman Evert Kroon danken de Nederlanse waterpolospelers hun bronzen medaille Kroon was in de beslissende wedstrijd tegen Italiè i3-3) in magnifieke vorm BROMONT - Uitgerekend op het mo ment dat Alwin Schockemohle zijn tot dusver grootste succes als springruiter praktisch niet meer kon ontgaan, kon digde zich een hevige onweersbui aan. Inktzwarte wolken pakten zich ra zendsnel samen boven het landelijk ge legen, schitterende hippisch centrum van Bromont. Op dat moment moest de regerende Europees kampioen begin nen aan de voor hem beslissende jacht op het olympisch goud. Felle bliksem schichten schoten omlaag toen de in middels al steenrijke paardenhande laar met Warwick, het vroegere eigen dom van Leon Melchior, op de laatste hindernis afstevende. Die laatste hindernis bestond uit een drievoudige oxer, waarvan de laatste een breedte had van twee meter en 1,70 m hoog was. Daar. waar de Engelse volgd door een stortvloed Terwijl de re gen met bakken tegelijk uit de in ktzwarte lucht naar beneden viel. moest een barrage tussen de Engelse Debby Johngey. de Canadees Michel Vaillan- court en de Belg Francois Mathy de winnaars aanwijzen van het brons en het zilver. Alle drie hadden een totaal aantal strafpunten van 12 De daardoor noodzakelijke barrage eindigde na een ongemeen boeiend gevecht in het voor deel van de Canadees Het brons was voor de Belg. waardoor Debby Johngey het Britse amazonesucces van de laat ste twee Olympische Spelen i beide ke ren brons) niet kon prolongeren. Van het Nederlandse drietal drong al leen Henk Nooren tot de laatste 20 door. Anton Ebben (16 strafpunten) en Rob Eras (20 strafpunten) bleven duidelijk achter bij hun landgenoot (8 strafpun ten). Door die twee foutsprongen in de eerste manche was Henk Nooren reeds bij voorbaat kansloos voor een topklas- sering De Emmeloordse ruiter onder kende dat reeds tevoren: .In de tweede manche kon ik mij nog nauwelijks een foutsprong veroorloven Die fout op de driesprong was misschien niet nodig geweest, maar voor mfj stond de mid delste hindernis er net iets te dicht op". Debby Johngey haar kansen op olym pisch zilver verspeelde, bleef Alwin Schockemohle eveneens foutloos. Als enige van de 20 combinaties was de Westduitser, die pas na een onderlinge wedstrijd in Canada alsnog tot de West- duitse ploeg was toegelaten, opnieuw foutloos gebleven. Dezelfde prestatie leverde de inmiddels 39-jarige Duitser ook in de eerste manche. Op het moment dat de uitbundig door de 18.000 toeschouwers toegejuichte olympisch kampioen de ring verliet, vie len de eerste regendruppels, weldra ge- De uiteindelijk als 13e geklasserde Henk Nooren - na de eerste manche stond hij op een gedeelde tiende plaats - ondervond in de tweede manche zo mogelijk nog meer problemen. Tot drie keer toe ging Jagermeester in de fout, terwijl de 13-jarige Hannoveraan bo vendien nog eens een weigering had. Na de acht strafpunten uit de eerste man che kwam Henk Nooren daardoor op een totaal van 26 punten. Een zeker niet onverdienstelijke klassering. Interna tionaal gevestigde ruiters als de Ita liaan Graziano Manchinelli, de olym pisch kampioen van vier jaar geleden, de Duitser Paul Schockemohle en de Brit William Browne overleefden bij voorbeeld niet eens de eerste manche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9