Onderhandelingen EEG met Griekenland gestart Veel botulisme in de Biesbosch IN FRANKRIJK DREIGT EEN VAKANTIE- CHA OS Palestijnen; 500 doden in vluchtelingenkamp AANSLAG OP ECEVIT MISLUKT PZCA VAN DER STOEL: HISTORISCHE DA G Aardbeving in Peking KENIA STELT OEGANDA VREDESVOORWAARDEN Meisje door vijf jongens verkracht Miljoenen uit, miljoenen thuis WOENSDAG 28 JULI 1976 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Gemeenschap en Griekenland beginnen komende herfst met de onderhandelingen over de toetreding van Griekenland tot de EEG. Dinsdag Werd in Brussel het formele startsein gegeven voor de besprekingen, die na algemene verwach ting lang - gesproken wordt over twee jaar - en gecompliceerd zullen zijn. 'GOEDE KLANT VAN DE NEGEN' Als voorzitter van de zogenaamde as sociatieraad tussen de Negen en Grie kenland. dat sinds 1961 met de EEG is VAN DER STOEL verbonden, sprak minister Van der Stoel (buitenlandse zakeni van een ..historische dag". I)e Griekse minister Papaligouras zag in de honorering van de Griekse aanvraag van het EEG- lidmaatschap door de Negen een bew ijs voor de „oprechtheid van de Europese verdragen". Matte sfeer Deze fraaie woorden konden niet ver hullen dat ln het gebouw waar de Euro pese ministers plegen te vergaderen een enigszins matte sfeer hing Die werk te er zeker aan mee dat de associatieraad geen enkel ander besluit nam De Griekse vertegenwoordigers beperkten zich ertoe het aanbod van de Gemeen schap voor financiële hulp in de ko mende vijf jaar - 950 miljoen gulden - voor kennisgeving aan te nemen In Brussel wordt algemeen aangeno men dat het twee jaar zal vergen alvo rens overeenstemming is bereikt over een reeks gecompliceerde overgangs maatregelen die Griekenland in staat moeten stellen over vijf jaar volledig lid te worden van de EEG. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft al uitgerekend da t het Griekse lidmaa tschap die eerste vijfjaar aan de Negen 1 miljard gulden per jaar gaat kosten Papaligouras liet niet na te vermelden dat Griekenland een goede klant van de Negen is. Onze handelsbalans met de EEG vertoont een tekort van 1100 mil joen dollr. zei hij. Dit cijfer illustreert waarom de Grieken, zoals Papaligou ras zei. de onderhandelingen zo snel mogelijk maar niet oppervlakkig wil- die als zijn bron de desbetreffende Pa lestijnse commandant noemde, be richtte dinsdag dal alle pogingen de op- geslotencn te bereiken, hadden gelaaid doordat de christelijke belegeraars van het kamp dit onafgebroken onder vuur hadden gehouden. Door het ontbreken van elektriciteiten pneumatische drilboren heeft men ook geen vluchttunnel kunnen graven. De levenden heeft men niet kunnen redden, maar de doden kan men klaar blijkelijk wel bergen' bergingsploegen hebben 150 stoffelijke overschotten on der het puin vandaan gehaald De Palestijnse woordvoerder die dit be kendmaakte. zei dat er waarschijnlijk nog honderd tot honderdvijftig lijken onder het puin lagen. Evacuatie Een ongewapend Amerikaans lan dingsvaartuig heeft dinsdagochtend ongeveer 300 Amerikanen en andere ENKELE BUIEN Toenemende bewolking met plaatse lijke enkele buien. Tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig toenemende noordwestelijke wind Maximumtemperaturen rond 19 gra den. STRANDWEERSVERWACHTING Een zwak front nadert uit het noord westen met tijdelijke bewolking en een buienkansje. In de middag 19 a 20 gra den, zeewater 19 graden Vooruitzichten: Een iets koelere noord-westelijke tot noordelijke stro ming, waardoor tijdelijk matig strand weer Vooruitzichten voor donderdag en vrij- Enkele buien en middagteinperaluren ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag aantal uren zon .5 tot 11; min temp.: omstreeks 12 graden: max temp: omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Voor vrijdag:aantal uren zon 2 tot 10. min. temp.: omstreeks 12 graden; max temp. omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Het weer in Europa Britse EllandenTIn hel noorden en oosten veel bewolking met plaatselijk regen en tem peraturen van ongeveer 18 graden üi het zuiden en westen overwegend droog met op klaringen. Maxima 20-24 graden Skandlnavië. Denemarken Tijdelijk bewolkt met regen, later wisselend bewolkt met. en kele buien. Middagtcmperaluren van 15 gra den in hel noorden en westen tot 20 graden plaatselijk in het zuiden Benelux' Wolkenvelden maar geen regen van Aberdeen half bewolkl Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn licht bewolkl Bordeaux licht bewolkt Frankfort half bewolkt Geneve licht bewolkl Helsinki onbewolkt Innsbnïck zwaar bewolkl Kopenhagen half bewolkt Lissabon onbewolkt Locamo zwaar bewolkt Londen half bewolkt Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt MaUorca half bewolkt München regen Nice half bewolkl Oslo zwaar bewolkl Parijs licht bewolkt Rome licht bewolkt Split licht bewolkt Stockholm zwaar bewolkt Wenen regen Zürich regenbui Casa Blanca onbewolkt Las PaLmas onbewolkt Tunis onbewolkt ZON EN MAAN 29 Juli Zon op 04.57 oi Maan op 08 06 ot len voltooien. Van der stoel vermeldde nog dat dc uitbreiding van de EEG „niet opgeval mag worden als een ver zwakking van haar institutionele structuur". Een weinig vermeld maar belangrijk as peel van de Griekse toetreding l.s dal de Europese Gemeenschap van tien voor praktisch lOOproceni zelfverzorgendzal zijn op hel gebied van sub-tropische landbouw Veel van dergelijke produk ten die nu nog uit Derde Landen worden ingevoerd zullen dan door Griekenland worden geleverd Deze omstandigheid zal ongetwijfeld zijn weerslag hebben op de betrekkingen tussen de Gemeen schap en de niet met de EEG gcasso ciceide Middelandse Zee- landen die dezelfde produkten willen exporteren WEER EVA CU A TIE AMERIKANEN BEIROET (DPA/UPI) - De 500 burgers die sinds eind vorige week opgesloten zaten onder het puin van een platgeschoten huis in het vluchtelingenkamp Tel Al-Zatar onder Beiroet zijn volgens de Palestijnen dood. De radio-omroep 'Stem van Palestina'. PEKING (AFP UPI) - In de C hinese hooldslad Peking is woensdagochtend om kwart voor vier (dinsdagavond 20.45 onze lijd) een krachtige aardbe ving gevoeld. Honderden buitenlan ders in een diplomatenwijk zijn uil hun huizen gegaan. De schokken hielden tot vijftien secon den aan Dinsdagavond was nog niet bekend of er slachtoffers zijn. Men heeft vanuit de diplomatenwijk ge zien dat op afstand een brand wordt mogelijk een olieraffinaderij. In de Chinese hoofdstad zouden de mensen met honderdduizenden de straat zijn opgevluclit. Behalve ge scheurde muren en gesprongen ruiten- zou er geen omvangrijke schade zijn Dc laatste maal dat Peking door een aardbeving werd getroffen was in 1975 toen bleek de beving (7.3 op dc schaal van Richten een ramp te hebben ver oorzaakt in Mandsjoenje De schok die woensdag is gevoeld was veel sterker dan in 1975 Rhodesië beperkt komst buitenlandse bin nen-buiten land NEW VORK - Politieagenten bedwingen S tav ros Sky kopet rides, een Grieks- Amerikaan die aangetroffen werd met een pistool m de directe nabijheid van de vroegere Turkse premier Ecevil toen deze een toespraak lot een groep Turks- Amerikanen wilde houden. Ecevit heeft indertijd de Turkse invasie op Cyprus bevolen. journalisten buitenlanders opgehaald uit de door de maanden lange burgeroorlog ge teisterde Libanese hoofdstad Beiroet. De operatie die ongeveer een uur duur de. verliep vlot. Het was de zevende en waarschijnlijk laatste georganiseerde evacuatie. Ondanks het feit dat de le vensomstandigheden in Libanon steeds slechter worden, kwamen slechts 300 van dc 500 buitenlanders die zich aan vankelijk hadden gemeld, opdagen. Onder toezicht van leden van het Pales tijnse bevrijdingsleger gingen de eva cués aan boord van het Amerikaanse marinevaartuig, dat hen overbracht naar het moederschip, de Coronado' Van de groep maakte o a. de Ameri kaanse ambassadeur. Talcott Seclyc. deel uit. De omvang van het personeel van de Amerikaanse ambassade is nu vermin derd tot 15 man. onder wie 12 mariniers voor dc bewaking. Er bevinden zich naar schatting nog 1.300 tot 1.400 Ame rikanen in Libanon SALISBURY (DPA) - De Rhodesisehe regering heeft dinsdag met onmiddel lijke ingang aanzienlijke beperkingen opgelegd aan de komst van buiten landse journalisten. Een regerings- woordvoerder in Salisbury deelde mee dat al Ie uit hel buitenland naar Rhode sië komende journalisten vanaf nu in het bezit moeten zijn van een tijde lijke arbeidsvergunning of moeten kunnen aantonen dal ze in hel land een geldige woonplaats hebben. Hij moti veerde hel besluit 'voorvallen' in gc- veehtsgebieden. Tot nu toe konden buitenlandse ver slaggevers met een normaal brzne- i Rhodesië binnenkomen. NEW YORK (RTRi - De Turkse oppo sitieleider Bulent Ecevit is maanda- ga\ond in New York ontsnapt aan een mordaanslag. Een 40-jarige Griek richtte in het Waldorf Astoria hotel een geladen pistool op de Turkse poli ticus. De man. die Ecevit tot op een meter afstand had weten te benade ren. werd echter door veiligheidsagen ten overmeesterd voordat hij kon schieten. Als regeringsleider'gelastte Ecevit in 1974 de Turkse invasie op Cyprus De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, heeft Ecevit na afloop van het incident opge beld en hem gefeliciteerd. Ecevit. leider van de Turkse republi keinse volkspartij, sprak in het hotel voor een gehoor van ongeveer 600 Ame rikanen van Turkse herkomst. Buiten demonstreerden naar schatting 1500 Grieks-Cyprioten. Vijf van de de monstranten werden wegens wanged rag door de politie gearresteerd Een groepje betogers onder wie de man met het pistool, wist echter het hotel binnen te komen Volgens een Turkse woordvoerder zou een Gnekse vrouw hebben geroepen. ...schiet hem dood' Pal daarop zou de Griek. Slavros Svko- terides zijn pistool op Ecevit hebben gericht Het wapen had een vol maga zijn en was doorgeladen, aldus de poli tie Ecevit richtte zich na het incident weer totzijn gehooren zei. „Ik wil alleen maar het beste zelfs voor de man die me zo juist heeft willen doodschieten De 28-jarige Cyprioot Stavros Sykope- tndis. is bij de veiligheidsdienst op Cy prus bekend als lid van de Eokab Dat is de uiterstrechtse organisatie die tijdens de Griekse dictatuur vocht voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland. Hij verliet Cyprus in 1973. Tegen Sykopetridis is op Cyprus in 1975 een bevel tot aanhouding uitge vaardigd. Hij zou president Makarios hebben willen vermoorden toen deze in New York was voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in de herfst van vorig jaar. betekenis Vooral in het zuidwesten ook zon. Maxima 19-23 graden. Frankrijk Zonnig maar in het noordoosten ook nu en dan bewolking, maar overwegend droog. Temperaturen van 21 graden in het noordoosten tot 27 graden in het zuiden en zuidwesten. In de Rhöne-delta aanhoudende mistral van matige sterkte. Italië Sparde, eilanden Middellandse Zee Griekenland Veranderlijk bewolkl met vooral in berggebieden enkele regen of on weersbuien In de kuststreken meestentijds zonnig. Temperaturen meest 25-30 graden in dc middaguren. Balkan. Zonnige perioden, hier en daar on weer. maxima 25-30 graden. Alpengebied. Zuid-Duitsland Veel bewol king met plaatselijk regen of onweer, vanuit het noorden geleidelijk meer opklaringen. Temperaturen in de lagere delen 18-24 gra den. O-graden-isotherm op 2700-3000 m lioog- Noord-Duitsland. DDR. Polen. Opklaringen in het zuiden, meer bewolking in het noorden Vooral bij dc Oostzeekusten tijdelijk wal re gen. Temperaturen van 19 graden ln het noorden tot 25 graden in het zuiden MADE-DRIMMELEN (ANP) - De Biesbosch blijkt een van de watergebieden in ons land te zijn. die het zwaarst door het botulisme zijn getroffen. Volgens degenen die sinds vorige week in de Biesbosch zoeken naar kadavers van vogels moeten er duizenden dieren aan dit virus overleden zijn. Nadat eerst de Dordtse Biesbosch door het botulisme was getroffen, komen nu ook berichten dat de Bra bantse Biesbosch in sterke mate be smet is geraakt. Zelfs zijn al dode vogels aangetroffen in het W'ilhel- minakanaal bii Oosterhout. in een zandwinput bij Hoge en I.agc Zwa- luwe en op het industrieterrein Moerdijk. Het botulisme kent verschillende va rianten. Botulisme c is voor de vogels het meest schakdelijk. Dit virus wordt pas gevaarlijk bij een water temperatuur van boven de 20 graden Celcius. Botulisme A. B en e kan voor demensschadelijkzija Deze vormen zijn in de Biesbosch nog niet gecon stateerd. maar zy kunnen ontstaan als kadavers van dode vogels te lang in het water blijven liggen. De werkgroep 'Behoud Bicsbosch heeft kritiek op de instanties die zich bezighouden met het botulis me De groep vindt, dat de ernst van dc zaak onderschat is en dat er te laat een zoekactie naar kadaversop touw werd gezet. De werkgroep en andere deskundigen zijn het erover eens. dat het toelaten van water uit het Haringvliet in de Biesbosch de problemen met het botulisme snel zou kunnen verhelpen. De land bouw zou daarvan echter de dupe worden, omdat de wateren in West-Brabant dan een hoger zout gehalte zouden krijgen, terwijl er juist een schreeuwende behoefte is aan zoet water. Afzien van agressieve acties NAIROBI (RTR/L'PI)- Kenia heeft dinsdag verklaard, dat Oeganda moet afzien van alle agressieve handelingen, dreigementen en aanspraken op Keniaas grondgebied, als het de toestand tussen de twee landen wil normaliseren. De Kemase minister van buitenlandse Kenia heeft dinsdag de secretaris zaken. dr. Moenjoea Waïjaki somde op generaal van de Organisatie van de Af- ecn bijeenkomst, waarbij de hoofden nkaanse Eenheid. OAE. William Eteli, van de diplomatieke missies en de pers uitgenodigd zo snel mogelijk een bezoek aanwezig waren, zeven voorwaarden op. aan dat land te brengen om te constate- waaraan Oeganda zou moeten voldoen ren dat van Keniase zijde de grens met. Zo zou dit land zijn troepen van de grens Oeganda niet gesloten moeten terugtrekken, de in Oeganda wonende Kenianen met rust moeten la ten. een einde maken aan de haat- en lastercampagne tegen Kenia en geen goederen meer moeten achterhouden die bestemd zijn voor Boeroendi. Rwanda. Soedan en Zaïre Een van de voorwaarden was ook dat Oeganda Ke nia betaalt voor goederen en diensten. Over de brandstofleveranties zei minis ter Waijaki. dat Oeganda zelf maar tan- kautos met chauffeurs moet sturen, omdat Kenianen geen zin meer hebben naar Oeganda te gaan. nadat daar Ke niase chauffeurs waren mishandeld door Oegandese militairen. Volgens hem kan Amin gewoon benzine krijgen, mits hij daarvoor contant betaalt Bezwaar tegen villa wethouder in Rotterdam ROTTERDAM - De Kommunistische Arbeiders Organisatie (KAO) in Rot terdam vindt dat op de plaats waar de Maasstedelijke wethouder van stads vernieuwing. Drs. J. G. van de Ploeg (PvdA) een riante bungalow van bijna drie en een halve ton laat bouwen, be ter zes eengezinswoningen kunnen w orden neergezet. Men bracht dit standpunt naar voren bij de behandeling van een aantal be zwaarschriften die tegen de bouwplan nen van de Rotterdamse wethouder wa ren ingediend. Eerder vorige week uitte de raadscommissie voor ruimtelijke or dening kritiek op dit bouwplan omdat de betreffende wethouder tot het laatste moment uit de openbaarheid had ge houden. dat hy zelf de bouwer van het huis was. EINDHOVEN - Na een waarschuwing De raadscommissie gaf toen tochz'nfiat van omwonenden heeft de Eindho- aan de bouwplannen omdat de wethou- vense politie twee verkrachters op he- ^er formeel geen fouten had gemaakt terdaad betrapt. Drie anderen zijn tot Wel vond men dat hij in zijn positie veel dusver uit handen van de politie geble- eerder open kaart had moeten spelen. ven> De betreffende grond is namelijk van Slachtoffer van de verkrachting was een bestemming (was: publieke doeleinden) MAASTRICHT- Dinsdag mocht de pers een kijkje nemen in net politiebureau van Maastricht, waar de wapens te zien waren, die tijdens de 'vrije inleveringsperiode' waren afgegeven. Het betrof een achttal geweren. 18 revolvers en pistolen en enkele duizenden patronen. 18-jarig meisje van Marokkaanse af komst Zij was. naar zij later vertelde, door alle vijf 'jonge) mannen verkracht. Toen de politie arriveerde, waren de vijf nog volop bezig. Drie van hen sloegen op de vlucht: een 17- en en 18-jarige jongen ontkwamen echter niet aan arrestatie. De politie verwacht de andere drie ook spoedig te kunnen pakken. Het meisje, dat half ontkleed op de grond lag. is voor onderzoek in een ziekenhuis opgeno men. GEEN OPZET BIJ DODELIJKE STEEKPARTIJ ROOSENDAAL ROOSENDAAL - Een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden is de 18-jarige Tonny Verschuren uit Roos endaal noodlottig geworden. Dit leidt de Roosendaalse politie af uit verkla ringen van drie niet ongunstig bekend slaande Rotterdammers, die zich dins dag bij de politie hebben gemeld, om dat zij betrokken waren bij de tw ist die leidde tot de dood van de jonge Roos- endaler. Dc Rotterdammers meldden zich bij de politie na het lezen van een persbericht over de dodelijke steek. Op grond van hun lezing van het gebeurde zei hoofd inspecteur J. Winters van de Roosen daalse gemeentepolitie er dinsdag van overtuigd te zijn, dat er niet opzettelijk is gestoken veranderd in het kader van het woning- verdichtingsbeleid van de wethouder .25 GRADEN 28 graden 27 graden 26 graden 27 graden 26 graden 21 graden 20 graden 16 graden 23 graden '27 graden 24 graden 26 graden .33 graden 27 graden 29 graden 16 graden 24 graden 22 graden 25 graden 28 graden 24 graden .24 graden .19 graden .26 graden 27 graden 32 graden PARIJS - Hel komende weekeinde gaan ruim 13 miljoen Fransen met va kantie. Dat dreigt een complete chaos te worden omdat op hetzelfde tijdstip zo'n 10 miljoen Fransen die in juli met vakantie waren naar huis terugkeren. Experts verw achten dan ook vele doden en gewonden als gevolg van ver keersongelukken. De autoriteiten vechten al sinds jaar en dag om de vakantie te spreiden Maar de Fransen houden er nu eenmaal van om met z'n allen te gelijk aan het strand te zitten En wat nog zwaarder weegt de werkgevers vinden het 't voordeligst om de hele fabriek maar te sluiten als er toch vakantie van moet komen Een ander probleem vormt het vrijwel gelijktijdige vertrekuur Zodra de kantoor- en fabrieksdeuren achter de Franse vakantiegangers zijn dicht ge gaan werpen ze zich in hun auto's en maken dat ze wegkomen „Wanneer we moeten nadenken over de waanzin van onze vakantie-politiek", zo merkte een expert dezer dagen op, „moeten we ons dan niet eerst realiseren, dat we waarschijnlijk enorm de pest. aan ons werk hebben En moet dus niet eerst onze werksituatie onder de loupe worden genomen De kranten publiceren grafieken van de verkeersdichtheid zoals die het komende weekeinde wordt verwacht. Wie buiten de toppen in deze grafie ken reist, loopt de kans dat hij niet blijft vastzitten op een beruchte weg als hijvoorbeeld de N.lft van Parijs naar de Spaanse grens bij Irun, bijna 800 kilometer lang en vorig jaar om dezelfde tijd vooreen kwart volgepakt met auto's die niet meer heen of weer konden. Het beleid v..n)o a hetministerie van verkeer iser op gericht de werkgeverser toe over te halen hun personeel en zichzelf ook ai in juni vakantie te geven In de binnenlanden van Frankrijk is inderdaad een zekeie stijging te zien in het toeristenbezoek eerder in het jaar, maar Frankrijk is nog geen Italië en in juni is het baden in zee nog een koude bezigheid Dit jaar was er dan ook nog maar 6.9 procent van het totaal aantal badgasten bereid in juni naar de kust te gaan. Dc autoriteiten die plannen hebben beducht om de vakantieganger tegen zichzelf te beschermen en hem af te brengen van zijn "moordende" zucht om precies hetzelfde te doen als zijn buurman, beschikken dit jaar over 500 kilometer meer aan autosnelwegen dan verleden jaar. Dit maakt echter op dagen als die welke het weekeinde op de automobilist afkomen bijzonder weinig uit. De enige zinnige raad is blijf het komende weekend nog even thuis. Vorie iaar waren er ruim 200 doden en 5500 gewonden. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M P Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11 30 uur Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie (01183) 63533. Overl. adv. maandag- tVm vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75, franco per post 42.-; per maand f 12,75; losse nummers f 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'fax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3