PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KORTSNOI VRAAGT POLITIEK ASIEL Opschudding Japan door de arrestatie van Tanaka Oostelijk deel van Westerschelde nog twijfelachtig zwemwater de krant - van zeeland Geen akkoord Europa-verkiezing o Russische topschaker meldt zich bij vreemdelingenpolitie in Amsterdam Verblijfplaats geheim vandaag POLOTEAM: BRONS Groenten en fruit uit Belgische prijsindex METINGEN VAN WMZ TONEN AAN: ff isselend 219e jaargang no. 177 Woensdag 28 juli 1976 AMSTERDAM (GPD-ANP) - De Russiche schaker Victor Korts noi, die vorige week een gedeelde eerste plaats veroverde in het IBM-toernooi, heeft dinsdagmorgen politiek asiel gevraagd. Kortsnoi wendde zich tot de vreemdelingenpolitie in Amsterdam, die contact heeft opgenomen met het ministerie van justitie, dat de aanvraag in behandeling moet nemen. Kortsnoi houdt zich onder tussen schuil. De Amsterdamse politie wilde niet vertellen waar de Russische schaker zich bevindt. De uiteindelijke beslissing over de vraag of hij politiek asiel krijgt, ligt bij staatssecretaris Zeevalking (justitie). Volgens de Vreemdelingenwet wordt asiel alleen verleend als er „gegronde redenen bestaan om te vrezen voor vervolging op grond van politieke of godsdienstige overtuiging". De beslissing over asielaanvragen wordt in het algemeen door de staatsse cretaris genomen op advies van een zgn. Een woordvoerder van de afvaardi ging van de Sovjet-Unie naar de olym pische spelen heeft ontkend dat Valery Borzov zou zijn verdwenen. Er gingen geruchten dat Borzov. die derde werd op de 100 meter, politiek asiel wilde aanvragen in Canada. ..Er is niets van waar", verklaarde de Russische woord voerder, „Borzov is gewoon bij ons in het olympisch dorp. Hij zal de 4x100 meter meelopen". De geruchten zijn in de we reld gekomen, toen Borzov niet aan de start verscheen van de 200 meter. soepel Minister Westerterp wil de tien- personennorm voor het streekvervoer soepel toepassen. toetreden De Europese Gemeenschapen Grieken land zullen inde herfet besprekingen voeren over de toetreding van Grieken land tot de EEG musical René Frank krijgt een rol in de Ameri kaanse musicalfilm 'A little night mu- radio- en televisieprogramma's; strips. onrust In het Portugese leger zijn weet wrijvin gen ontslaan lussen verschillende poli tieke groeperingen. kritiek De toestand van de veehouderij isplaat- selijke nog kritiek; beurs, financiën, economie. SPORT toch makkelijker Montreal: Hockeycoach Van Heumen. „Zilver behalen ls vijf keer makkelijkei dan behalen van brons". minder Montreal Dokter De Jongste „Minder wanstaltige figuren in Montreal dan in München" Larson. „Kortsjnoi was de oneerlijke behandeling van de Russische schaak bond moe" contactambtenaar van het ministerie, die in gesprekken me t de asielaanvrager tracht na te gaan of er werkelijk sprake is van gevaar voor vervolging in het .va derland van de vluchteling. Dat onder zoek duurt in het algemeen ongeveer veertien dagen, gedurende welke tijd Kortsnoi door de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie op een - geheim - contactadres zal worden on dergebracht Wereldtop Viktor Kortsnoi, geboren op 23 juli 1931 Leningrad, draait nu al zo'n 23 jaar mee in de wereldtop bij het schaken. Hij heeft daarin ook een indrukwekkende staat van dienst opgebouwd. Toch is het deze 'Rus, er tot nu toe slechts een maal in geslaagd om de wereldtitel te spelen. Vorig jaar was hij de uitdager van zijn landgenoot Karpov, waarvan hij met 12,5- 11,5 verloor. Kortsnoi wordt na Gennadi Sosonko mogelijk de tweede Russische schaker die zich de laatste jaren in Nederland vestigt. Kortsnoi's collega Ayvar Gips- lis (39), die ook aan het IBM-toernooi deelnam, is dinsdagmiddag wel naar de Sovjet-Unie vertrokken. justitie de mededelingen niet verder reiken dan in een normale procedure van een politiek asiel-aanvraag. Gede tailleerde commentaar wordt pas na het al dan niet honoreren van het verzoek verstrekt. Ook het organisatiecomité van het IBM-toernooi en de Koninklijke Nederlandse Schaakbond bleken niet op de hoogte te zijn gesteld van deze door Kortsnoi genomen stap De Rus heeft dank zij zijn jarenlang reizen ook in Amsterdam veel vrienden opgedaan, zodat aangenomen mag worden dat hij - tot het antwoord op zijn verzoek bekend is - daar tot die tijd ondergebracht kan worden (Zie ook pag. 12) Ton Buunk op weg naar zijn beslissende score '3-3). Als volkomen outsider naar Montreal gegaan heeft het Neder lands polo-zevental gisteravond de derde bronzen medaille voor oranje veroverd. De uiterst belangrijke wedstrijd tegen de Italianen leverde een 3-3 gelijkspel op, waarmee Italië de zilveren medaille veroverde achter olympisch kampioen Hongarije, (zie ook pagina 9). T uinkabouters en tuinbazen §13grootste bundeling emo- ties deze maand doet. zich in Montreal voor. bij de Olympi sche Spelen. Ze waren er al vóórdat de spelen er op gang kwamen, de moeilijkheden rond de deelneming van Taiwan. Daarna volgden spanningen tussen de Afrikaanse landen en Nieuw-Zeeland met als gevolg een uittocht van de Afri kaanse deelnemers. In zulke situaties worden altijd weer de wereldvreemde uitspraken gehoord van diegenen, die men als 'officials' pleegt aan te duiden. Zij betogen steevast dat sport niets met de politiek van doen'heeft, daarbij ge makshalve over het hoofd ziende dat de bemoeienissen zich in omgekeerde rich ting afspelen: de politiek houdt zich met de sport bezig. Een verhouding die doet denken aan het befaamde verhaal van Max Brod - de man die Kafka's werk uitgaf-over de begindagen van het zio nisme. Tijdens een bijeenkomst in Praag verklaarde een joodse hoogleraar niets voor het zionisme te voelen, want hij had met, het jodendom gebroken. Waarop Max Brod: „Maarhetjodendom met met u, prolessor". Zo is het ook met de politiek en de sport: de politiek laat niets los. laat niets onberoerd. Zij is een onlosmakelijk deel van het menselijk bestaan en de sport kan daar niet om heen. Echtgenote De reacties op de asielaanvraag van Kortsnoi zijn uiteenlopend. Bella Kortsnaja, die het nieuws over haar man van vrienden te horen kreeg, ver klaarde zich zeer verrast. Met haar man had ze voor zijn vertrek naar Amster dam niet over de mogelijkheid van deze stap gesproken. „Ik dacht op een tele foontje van mijn man en daarna beslis sen we wat er verder gaat gebeuren". De voorzitter van de Russische schaakbond, Joeri Averbach, wilde zich niet over de gebeurtenis uitlaten voordat hij een officiële bevestiging had. De heer Opelov. persattaché van de Russische ambassade in Den Haag. was dinsdagmiddag voor commentaar niet bereikbaar, terwijl op het ministerie van ENGELSEN DWARSLIGGERS BRUSSEL - Meningsverschillen bin nen de Britse regering zijn er de oor zaak van dat de ministers van buiten landse zaken van de negen EEG-landen het dinsdag, evenals een week geleden, niet eens konden worden over de vraag hoe aan de besluitvorming over de di recte verkiezingen van het Europees parlement juridische vorm moet wor den gegeven. Op 20 september hopen de ministers de knoop te kunnen doorhakken. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zag nog een lichtpunt: de politieke wil om er uit te komen is volop overeind gebleven, concludeerde hij na afloop van het be raad. De Britten willen het verkiezingsbesluit vastgelegd zien in een conventie. De an dere EEG-landen, maar vooral Frank rijk, houden vast aan een gewoon be sluit van de Europese ministerraad, dat eventueel voorzien kan worden van een akte teneinde het internationaal juri dische karakter van dit besluit te onder strepen. Evenals vorige week kon de Britse re gering, die intern verdeeld is. niet in stemmen met een compromis (een raadsbesluit met apart te onderteke nen akte) dat juridische experts van de Negen hadden opgesteld. In het licht hiervan handhaafden ook de Fransen hun reserves. Er moet overigens ook nog een oplossing komen voor de Vijf gewapende mannen hebben dinsdag bij een roofoverval op de tex tielfabriek Montefibrein Casoria bij Napels 417 miljoen lire aan loonzakjes buitgemaakt. Deense bezwaren. Kopenhagen wil het passief kiesrecht voor de Deense leden van het Europees parlement beperken tot de leden van het Deense parlement. PvdA-protest bij DDR over grensincidenten AMSTERDAM (ANP) - Het partijbes tuur van de Partij van de Arbeid heeft dinsdag een telegram gestuurd naar de Oostduitse partij-secretaris Erich Honecker, waarin geprotesteerd wordt tegen het beschieten van men sen bij de ostduitse grens door Oost duitse grenswachten. Het telegram is namens het partijbestuur onderte kend door mevrouw Van den Heuvel. Jjantlijn BRUSSEL (ANP)—Dc Belgische rege ring heeft besloten om gedurende de maanden juli. augustus en september geen rekening te houden met de geste gen prijzen voor groente en fruit op de Belgische index voor de kosten van le vensonderhoud. Daarmee bereikt ze onder meer dat het indexcijfer voor juli met slechts 0.92 punten zal stijgen in plaats van een ge raamde 2.69 punten. Groenten en fruit hebben in België een grote prijsstijging doorgemaakt, als gevolg van de droog- EX-PREMIER BESCHULDIGD VAN INCASSEREN L OCKHEED-STEEKPENNINGEN TOKIO - De arrestatie van de voormalige premier Kakuei Tanaka heeft in Japan grote opschudding veroorzaakt. Tanaka, die van juli 1972 tot eind september 1974 premier is geweest, wordt ervan be- schuldigd gedurende zijn ambtsperiode een bedrag van 4,2 miljoen gulden aan steek penningen te hebben geïn casseerd van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Hij zou dat geld hebben ontvangen van de toenmalige vertegenwoordi ger van Lockheed in Tokio, Hiro Hiyama, in dc tijd dat Lockheed in Japan de Tristar Airbus wilde ver kopen. De voormalige president van Lockheed, Kotchian, had tijdens de verhoren voor de commissie-Church in februari de 58-jarige Tanaka al aangeweien als een van de „hoge functionarissen" in Japan die van Lockheed smeergeld had ontvan gen. Sindsdien zijn in Japan 15 vooraanstaande Japanners, onder wie topfiguren van de luchtvaart maatschappij All-Nippon Airways, gearresteerd. Premier Takeo Miki. die Tanaka was opgevolgd, toonde zich verrast over de arrestatie van zijn voorganger, die grote invloed heeft in de regerende liberaal-democratische partij (LDP) Miki heeft uiteindelijk het onderzoek naar het omkoopschandaal doorge drukt en heeft al vanaf het begin ge zegd, dat hij de partij zou ..zuiveren" De val van Tanaka heeft Miki's posi tie in de partij versterkt. Binnen de partij was een machtsstrijd gaande tussen de stromingen van Tanaka en die van Miki. De officier van justitie in Tokio, Toyosjima, die met de zaak belast is, moet om zijn beschuldiging tegen Tanaka hard te kunnen maken, ech ter eerst achterhalen op welke ma nier Tanaka het geld besteed heeft. Vermoed wordt dat het omkoopgeld Japan is binnengekomen via de no toire voormalige oorlogsmisdadiger en onderwereldfiguur Kodama Ko- dama is zelf nog met aangehouden, wegens zijn slechte gezondheid. Tanaka. die samen met zijn vroegere secretaris Enomoto werd gearres teerd. nam eind 1974 ontslag als premier toen hij in de pers werd be schuldigd zich te hebben verrijkt door grondspeculaties Tanaka, die van eenvoudige komaf is. heeft een groot vermorgen verwo- gen door activiteiten in de bouwnij verheid. die hij door zijn familie liet beheren. Toen de arrestatie van Tanaka dinsdag bekend werd. kwamen de kranten met extra edities uit en zak ten de aandelen op de Tokiose effec tenbeurs. p dit moment zijn de politieke emo ties enigszins weggeëbd om plaats te maken voor die van de sportmensen. Over die gevoelens mag niet gering worden gedacht. Jonge mensen zijn ja renlang dag in dag uit bezig geweest om de top te bereiken en hebben geleefd en gewerkt onder een discipline met Spar taanse trekken. Hun opdracht is fracties van seconden te bevechten op anderen, een sport die zij bedrijven onder het al ziend oog van tv-camera's. die hun ver richtingen doorgeven aan miljoenen kijkers over de hele wereid. Zo worden de spanningen en emoties va olympische deelne mers gemeengoed voor die wereld. Soms lijkt hun opoffe ring voor niets te zijn geweest, voor niets de training van J aren: een deelnemer uit een ander land is iets vlugger, iets beter. En hij of zij mag naar het erepodium marcheren om er een medaille omge hangen te krijgen. Soms ook is het voor een verliezer moeilijk de zege van een ander te erkennen. Een lange afstands loper uit Nederland bijvoorbeeld, niet behorend tot diegenen die de olympi sche top bereikten, meende er goed aan te doen beschuldigingen te uiten aan het adres van een winnaar. Er zijn sym pathieker manieren denkbaar om uiting te geven aan een persoonlijke teleurstel ling. In het sportbestaan is een ruiter lijke erkenning van eigen falen kenne lijk even moeilijk als in het alledaagse leven. v/éremonie protocolaire heet de plechtigheid, waarin de medailles wor den uitgereikt. Zij heeft de trekken van een cultus, een eredienst: door het im mense stadion klinkt bazuingeschal en drie winnaars lopen - nee: schrijden naar het podium, waar meisjes met het eremetaal gereed staan. De namen van de winnaars galmen door de ruimte en zodra de medailles zijn omgehangen klinkt het volkslied van de eerste win naar. Geen politiek? Sommige winnaars kunnen hun tranen niet bedwingen bij het horen van de voor hen zo bekende klanken. Waarom zouden ze ook? Ze maken het grootste moment van hun leven mee. de beloning voor hun opoffe ring. Bovendien hebben zij de verwach ting van velen vervuld: trainers, be stuurders. ouders, vrienden, ja van hun land en hun politiek systeem. Inmiddels maakt de tv-regie er een fraai beeld van voor de kijkers thuis: het scherm wordt als een wapenschild in vier kwartieren verdeeld, één met het gelaat van de winnares of de winnaar, één met de om hooggaande vlaggen, één totaalbeeld, terwijl het één kwartier de olympische vlam toont Zo worden jonge mensen gehuldigd in een pseudo-sacrale sfeer voor hun secondenwerk: een massale eredienst van en voor de prestatiemaat schappij. S traks neemt de politiek opnieuw be zit van de spelen, of liever van de deel nemers. In eigen land worden immers hun prestaties breed uitgemeten en het aantal medailles wordt vergeleken: de grootmachten tegenover elkaar, de kleine landen, het socialisme, het kapi talisme, het wordt er allemaal bijge haald. Maar ondertussen blijven oudere heren - officials genaamd - betogendat sport en politiek toch niets met elkaar te maken hebben: de vriendelijke tuinka bouters van de olympische spelen. De tuinbazen weten wel beter. OP VEEL PUNTEN BETERE KWALITEIT DAN VORIGE JAREN MIDDELBURG - Dc metingen naar de kwaliteit van het zwemwater op ruim veertig punten in Zeeland hebben tus sen mei en medio juli bevestigd, dat langs aanzienlijke stukken van de Westerschelde het water twijfelachtig of ongeschikt is om erin te zwemmen. Dat geldt met name voor het oostelijkste deel van de Westerschelde, aan biede oevers. Bij de WMZ - die de metingen in opdracht van enkele gemeenten en de provin ciale raad voor de recreatie uit voert - heeft men aan de hand van de resultaten echter wel de indruk, dat de 'wisselende' kwa liteit van het Westerscheldewa- ter meer naar het westen over het algemeen toch beter is dan vorige jaren. De meetpunten vanaf 's-Gravenpolder tot Cadzand-Bad leverden tot nu toe kwaliteitsklasse 2 op. „aanvaardbaar zwemwater van wisselende kwali teit", waarbij Ellewoutsdijk er gun stig uitsprong met goed zwemwater. Zowel ir. li, Slump van de milieu afdeling van rijkswaterstaat als bij de WMZ wijzen er echter op. dat het gaat om 'zeer voorlopige' resultaten: erzijn nu nog slechts vijf metingen per punt verricht, een betrouwbaar beeld krijgt men pas na tien tot vijftien metingen, zo zegt men. Bij de WMZ liet men desgevraagd we ten. dat de resultaten op vrijwel alle punten beter zijn dan vorige jaren „Maar we weten niet zeker waar dat door komt, misschien dat het samen hangt met de langdurige droogt, waar door er minder vuil in het water is ge komen". zo werd gesteld Langs de kust van Terneuzen in de richting van de Braakman, waar men op grond van metingen in voorgaande jaren aannam dat er sprake zou zijn van ongeschikt zwemwater, blijkt het water van wisselende, maar aan vaardbare kwaliteit. Tussen het Nol- lestrand in Vlissingen en Borssele ge ven de metingen van de afgelopen maanden eveeens de indicatie van 'aanvaardbaar zwemwater met wisse lende kwaliteit', hoewel in de kwali- teitskaart van het zwemwater van de recreatieraad de indicatie 'ongeschikt' is aangegeven, op grond van vroegere metingen. Bij Dishoek wijzen de re sultaten van de bemonsteringen op wisselende kwaliteit, soms goed. soms matig, een nuance positiever dan op de 'zwemkaart' staat aangegeven. Verder naar het noorden - richting Zou- telande, Westkapelle en Domburg is sprake van goed zwemwater, evenals langs vrijwel de gehele zuidzijde van de Oosterschelde, de kust van Noord- en Zuid-Beveland dus. Evenmin proble men zijn er aan de zuidkust van Tholen en in het Mastgat en Keeten. Krabbekreek De meetpunten bij Sint-Annaland en St. Philipsland gaven bij de meeste metingen tot dusver waarden aan coli- bactcriecn aan. die duidden op ccn wisselende kwaliteit van het zwem water. dat ter plaatse niet zondermeer als 'goed' was aan te duiden. Ir. H. Slump van de milieudienst van rijks waterstaat wees er als verklaring op. dat biede meetpunten zijn gesitueerd bij een rioollozingspunt: "Dat is ge beurd, omdat er ter plekke werd ge zwommen. Plaatselijk is de kwaliteit van het water dus wisselend en twijfe- Slot zie pagina 4 koloni 7) Onschendbaarheid Saccucci opnieuw opgeheven ROME (UPI) - Het Italiaanse huis van afgevaardigden heeft dinsdag voor de tweede maal besloten de arrestatie en vervolging van het neo-fascistische parlementslid Sandro Saccucci moge lijk te maken door diens parlemen taire onschendbaarheid op te heffen. Saccucci wordt ervan beschuldigd op 28 mei de 21-jarige Luigi di Rosa te hebben gedood. Dit gebeurde tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van de uiterst rechtse Italiaanse sociale beweging (msi) in de overwegend communistische bergstad Sezze bij Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1