Politieke onrust Portugese leger in EEG zal op VN-conferentie pleiten voor een 200-mijlszone NIEUW SILHOUET BIJ NAJAARSMODE CARD IN PZC A Luchtvaart bindt strijd aan met Noordzee-veer Terug naar de late jaren vijftig Italiaanse communisten krijgen voorzitterschap parlementscommissies Zondvloed 8476 jaar geleden BOUWVAKKERS VINDEN BEDRIJF DICHT binnen-buiten land LISSABON (AFP) - In het Portugese leger zijn nog steeds clandes tiene politieke groeperingen in de weer. Tal van krantenberichten maakten de afgelopen tijd al melding van wrijvingen tussen linkse en rechtse stromingen en groeperingen die vinden dat het leger zich politiek afzijdig moet houden en anderen die het leger blijven zien als beschermer van de Portugese revolutie. 'ILLEGALE ACTIVITEITEN' Het bestaan van clandestiene groepen werd maandagavond bevestigd in een tommuniqué van de Portugese revolu tionaire raad. waarin staat dat de raad het probleem heeft besproken 'van il legale activiteit die binnen de strijd krachten wordt gepleegd door clan destiene organisaties fnct een politiek karakter.' De raad heeft besloten, de noodzake lijke maatregelen te nemen om deze or ganisaties te neutraliseren Voorts is een werkgroep belast met de 'interne reorganisatie' van de revolutionaire raad. opdat deze beter uitgerust zal zijn om zijn constitutionele functies uit te oefenen, De problemen ln het Portugese leger waren wat op het tweede plan geraakt na de mislukte rebellie van 25 november 1975. Maar nu het politieke leven, met de installatie van de eerste constitutio nele regering, is 'genormaliseerd, lijken de politieke problemen in het leger weer de kop op te steken. Verhalen en ge ruchten over woelingen in het leger kwamen in omloop na het ontslag, vo rige week. van schout-bij-nacht Leonel Cardoso, plaatsvervangend chef van de generale staf van de marine en de laat ste hoge commissaris van Portugal in Angola. Volgens de linkse pers is Car doso onder druk van de NAVO. en van rechtse stromingen in het leger, aan de kant gezet- De Arriaged In dat verband wordt de naam ge noemd van de uiterst-rechtse generaal Kaulza de Arriaga. die kort voor de presidentsverkiezingen weer van zich Zuidafrikaanse kerken kritisch over investeringen JOHANNESBURG (DPA) - De secretaris-generaal van de Zuidafri kaanse raad van kerken, John Rees, heeft dinsdag de westerse landen ge waarschuwd tegen voortzetting van investeringen in Zuid-Afrika in hun huidige vorm. Op de jaarvergadering van de raad van kerken in Hammans-Kraal zei Rees dat investeringen de apartheid ondersteu nen en bijdragen tot het dreigende ras senconflict. Rees verweet de de buitenlandse geld schieters. die tegelijkertijd Zuid-Afrika kritiseren, huichelarij. Aan buitenlandse investeringen moe ten voorwaarden verbonden worden, die de Afrikanen een rechtvaardig aan deel in de welvaart garanderen. Als voorbeelden noemde hij een goede op leiding. het invoeren van vakbonds- rechter, gelijk loon voor gelijk werk en carrièremogelijkheden voor Afrikanen in de bedrijfsleiding Patricia Hearst getuigt tegen mede-bendeleden LOS ANGELES (AFP) - Patricia Hearst is ermee akkoord gegaan te ge tuigen tegen haar vroegere medeleden van het Symbolistische Bevrijdingsle ger William en Emily Harris, zo heeft de aanklager in het proces dinsdag verklaard. De dochter van de Amerikaanse kran- tenmagnaal wordt van dezelfde misd rijven «ontvoering, gewapende diefstal en geweld) in Los Angeles beschuldigd als het echtpaar Harris. Patricia Hearst ondergaat momenteel in San Diego een psycjiatrisch onder zoek 0111 vast te stellen of zij toereke ningsvatbaar kan worden verklaard vooreen gewapende bankoverval in San Francisco waaraan zij schuldig is be vonden. deed spreken. Hij kondigde de oprich ting aan van een 'onafhankelijke be weging voor nationale wederopbouw die zegt boven dc partijen te staan, maar in feite van uiterst-rechtse sig natuur is. Linkse stromingen veron derstellen dat rechtse militairen een krachtproef willen nemen in de mari ne, het krijgsmacht-onderdeel waar van de 'normalisatie' na november vo rig jaar het minst terecht is gekomen. Volgens het gematigd-linkse weekblad O Jornal werkte Cardoso aan een 'vreedzame coëxistentie' tussen de ver schillende stromingen in de marine Bo vendien wilde hij niet dat de NAVO- liulp aan de Portugese marine de natio nale onafhankelijkheid in gevaar zou brengen. De onderhandelingen die ad miraal Souto Cruz chef-staf van de ma rine in de Verenigde Staten en Groot- Brittanniè heeft gevoerd over de lever antie van schepen zouden zijn mislukt, en Cruz tweede man Cardoso zou nu als zondebok de woestijn in gestuurd wor den. Een andere tot dusver onbekende groe pering binnen het leger. ..de comités ter verdediging van de vrijheid.' dringt in pamfletten aan op hervorming van de revolutionaire raad. Volgens het Maoïs tische weekblad '25 april willen de con servatieve luchtmachtofficieren nieuwe verkiezingen voor de revolutionaire raad afdwingen Daarmee zouden ze de verdwijning uit dc raad beogen van de twee meest linkse leden, majoor .Martins Guerrei- ro. en majoor Vïtor Crespo. een medes tander van ex-minister van buiten landse zaken Melo Antunes. effect gaswolk in Italië kan zich nog uitbreiden GENEVE (l'PI) - Het gil dat tl) de Noord-Italiaanse streek rond het stadje Seveso overlast geeft is de stol 'trichloorphenol' en wordt uitsluitend gebruikt voor de produktie van hexaehloropheon. Deze stof wordt op zijn beurt toegepast m deodorants en andere substanties die lichaamsbacte- riën heten tegen te gaan. De boven staande informatie is dinsdag ver strekt door het Zw ilsersc concern Gi- vautlan. de moedermaatschappij van de Italiaanse fabriek waaruit het gil ea. drie weken geleden na een bedrijf songeval ontsnapte. Een woordvoerder van Givaudan zei te betreuren dat de suggestie is gewekt als zou het bedrijf met hebben willen sa menwerken met de Italiaanse autoritei ten De onmogelijkheid om de juiste omvang der nadelige effecten te taxeren heeft samenwerking met de diverse Ita liaanse overheden hier en daar bemoei lijkt aldus de zegsman. De thans ge troffen evacuatiemaatregelen hebben de volledige instemming' van het be drijf. Givaudan. aldus de zegsman, .heel' contact met enkele Engelse be drijven over een bevrijdingsplan dat ian de Italiaanse overheid zal worden voorgelegd Het bedrijf heeft concrete nformatie over 19 Italianen die als ge volg van het gif in ziekenhuizen zijn op- ïcnomen. m hoofdzaak met huidklach- GESPREK KLM MET BRITISCH AIR WA YS AMSTERDAM - British Airways heeft contact gezocht met de KLM om hun beider aandeel te vergroten in hel Noordzee kruisende verkeer. Gebleken is dat de lucht vaart hier sterk achterblijft bij de veerdiensten, die vooral sinds vorig jaar zich hebben kunnen verheugen in een veel grotere toeloop. tijde moeten zorgen voor een vliegtuig voor „overtollige" passagiers, voelt Bri tish Airways voor een vereenvoudiging van de huidige dienstuitvoering. Dit houdt onder meer in dat op beide vliegvelden één check-inpurit voor al deze vluchten wordt gebruikt, een vaste frequentie wordt aangehouden en re gelmatiger één groot vliegtuig wordt in gezet in plaats van twee kleine kort na elkaar, zoals thans. Een woordvoerder van British Airways verklaarde dat invoering van zon luchtbrug op zijn vroegst op 1 april 1978 mogelijk zou zijn, maar dat van de een voudiger exploitatie geen tariefsverla ging kon worden verwacht. Metname de grotere regelmaat wordt echter van be lang geacht. British Airways acht het voor verwe zenlijking van deze plannen nodig eerst de uitkomsten af te wachten van de luchtbrug tussen Londen en Parijs, die wordt onderhouden in samenwerking met Air France. Na deze verbinding is Amsterdam-Londen de drukst bevlo gen internationale route in Europa. De Britten hebben voorgesteld het luchtverkeer tussen Amsterdam en Londen te stroomlijnen naar analogie van de eerder dit jaar ingestelde lucht brug tussen'Londen en Parijs. Meer dan voor een zgn. shuttle, waarbij de passa gier pas in het vliegtuig zijn ticket be taalt maar de maatschappijen te allen John Lennon mag in VS blijven NEW YORK (UPI) - Dc Amerikaanse dienst voor immigratie en naturalise ring heeft de Britse musicus John Lennon dinsdag een permanente ver blijfsvergunning verleend. Het besluit, genomen door een ïmmi- gratierechter in New York, houdt in dat Lennon voor onbepaalde tijd in Ame rika kan blijven en over vijf jaar het DJAKARTA (RTR, UPI) - De regering Amerikaans staatsburgerschap kan aanvragen. Daarmee is een eind geko men aan een juridisch gevecht dat de ex-Beatle bijna vijf jaar lang heelt ge voerd om aan uitwijzing te ontkomen In maart 1973 werd zijn aanvraag om een permanente verblijfsvergunning af- Djakarta laat 2500 communisten op Boeroe vrij /an Indonesië heeft dinsdag bekend gemaakt dat ze van plan is 2.500 com munisten vrij te laten die gevangen worden gehouden op hel afgelegen ei land Boeroe. een kleine 2.000 kilome ter ten oosten van Djakarta. De mees ten van hen zitten al sinds 1965 gevan gewezen met het motief dat hij in het gen toen het bewind van wijlen presi- verleden in Engeland was veroordeeld wegens het bezit van marihuana. dent Sockamo een communistische staatsgreep wist te verijdelen. De Biennale van Venetie: 'op zoek in een doolhof. Op de fotoArbeiders houden siesta t utiks) en een sculptuur voor het Zioeedse paviljoen. Herfst-icintermode 1976 van Esterel, Parijs. Foto: links: Twee modellen van bedrukte organza ingelegd met plise-stroken. Midden: twee overgooiers met blousen van grof linnen en rechts twee avondcreaties: plise pantalon en jurk met bijbehorende cape. (Van een medewerker) PARIJS - Er wordt Cardin wel ver weten dat hij een overdaad aan ideeën in zijn collectie verwerkt. Ditmaal is er geen verwarring mo gelijk: het silhouet is consequent. Vnjwel alle tailleurs, jassen en avondkleding zijn gesneden m de nieuwe swageerliin De mouwen ver lopen vanuit de taille nauw naar de pols: in tegenstelling tot de klassieke vleermuis- of kimono-mouwen is er nu extra lengte aan de onderzijde, zodat van taille tot schoudertop een gedrapeerd effect ontstaat De rok ken, die net over de knie rusten, lo pen recht of zijn ingenomen aan de zoom zodat een duidelijk driehoekig effect verkregen wordt waarvan het zwaartepunt bij de nu zeer verbrede schouder valt. Zo was er een prach tige jas in bruin patchwork mollen- bont met wilde voskraag en manchet waarvan de ronde rug verlopend naar de enge zoom deed denken aan het beste van grootmeester Balan- giaca. Daarmee zijn we terug in de late jaren "50. André Oliver. Cardin's naaste me dewerker die zich voornamelijk over de avondkleding ontfermt, is een grootmeester in sluike drapage. Hier verheft zich de kunst van kleding- maken boven het wellicht al te een voudige en commerciële wat Cardin tegenwoordig nastreeft. Favoriet zijn a-symetrische zakvormige drape rieën. meest in tweetonig effen crêpe de chine of vormen waarbij de stof gekruist loopt in vele varianten. Een minimum aan detail. Nieuw en amu sant is het gebruik van zwarte pingpong-bal genopte tulle. In een zaaltje van tien bij acht meter geeft Courrèges het vrolijkste mode- gebeuren van Parijs weg. Een man nequin springt door een papieren scherm het mini-toneeltje op. Zo be gint Courrèges zijn echte show sinds jaren. Het Is de meest geraffineerde sportkleding ter wereld. Nieuw zijn de ragfijne kanten maillots, bijeen gebonden met de nuffigste strikjes, waarover jasjes in korte of knielengte kunstig ingezet met lynx of vos. Hij is trouw aan zijn geliefde stoffen: ga bardine. kunstleer - prachtig in glan zend goud - populine en zware jersey. Fraai is het hard-rose („shocking pink") en neon-groen. De meeste dag-ensembles zijn geba seerd op de over-ail. maar het is door het volume en proporties dat hij hieraan een geheel nieuw eigen as pect geeft. Met onwaarschijnlijk leuke details in tasjes, zakjes en flapjes. Het verkrijgt grote klasse door perfect vakmanschap. Er is een nauwsluitende zwart jersey avond kleed waaruit op lange stelen grote rose rozen wuiven. 'EINDE AAN DISCRIMINATIE' ROME (RTR) - De communistische partij van Italië heelt dinsdag haar blijd schap uitgedrukt over een besluit haar het voorzitterschap toe te wijzen van zeven parlementaire commissies. Er is een einde mee gekomen aan 'dertig jaar absurde discriminatie', verklaarde zij. Het besluit betekent dat de op ëen na grootste partij van Italië voor het eerst voorzitters voor kamercommissies mag leveren. In juni reeds werd Pietro Ingrao. vice- voorzitter van de cp. gekozen tot voor zittervan de kamer van afgevaardigden. De parlementaire commissies die een Moordenaar Kroll doet nieuwe bekentenissen DUISBURG (AFP) - De 43-jarige geestelijk gestoorde Westduitser Pe ter Kroll. die recent reeds zes sexuele moorden op vrouwen en jonge meisjes had toegegeven, heeft opnieuw twee moorden bekend. Volgens het-parket in Duisburg gaat het om een 16-jang meisje dal op 26 Juli 1959 bij Essen werd gewurgd en om een on geveer 60-jarige vrouw die tien jaarlater eveneens in het Ruhrgebied en op de zelfde wijze om het leven werd gebracht. Dankzij de nieuwe bekentenis van Kroll zal mogelijk een juridische dwaling kunnen worden rechtgezet, Voor de moord op het 16-jarige meisje is inder tijd een toen 24-jarige vertegenwoordi ger, die hardnekkig bleef ontkennen, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. MINISTERS EENS OVER EENSLUIDEND STANDPUNT BRUSSEL (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken van de EG zijn dinsdag in Brussel overeengekomen dat de landen van de gemeenschap, op de komende zeerechtconferentie in New York (vanaf 2 augustus) één en hetzelfde standpunt zullen innemen. Ze zouden het liefst zien dat op die zeerechtconferentie de 200 mijls zone voor de visserij geregeld wordt. Geraakt men daar niet tot een oplos sing, dan zal de gemeenschap, voor ok tober van dit jaar, eenzijdig besluiten tot instelling van een 200 inijlszone voor de visserij, omdat er duidelijke aanwijzingen zijn dat andere landen dat ook zullen doen. Belangrijk is dat men het er dinsdag over eens werd, dat in die 200 mijlszone dan ook een ge meenschappelijke visserijbeleid toe gepast gaat worden. Hel Verenigd noninknjk had zich vo rige week tegen dat laatste nog verzet Omdat er echter inmiddels een uit spraak van het Europese Hof van Justi tie is gekomen, zeggend dat de gemeen schapsregels van toepassing zijn. ook ln wateren waar de souvereiniteit van de lidstaten geldt, legden de Britten zich er nu bij neer. Economische zone De ministers zijn het er dinsdag ook over eens ge word en. dat de EG zich zal uitspreken voor het instellen van een economische zone van 200 mijl uit de kust. Ze zal voorts aanbevelen dat de economische rechten van kuststaten zich uitstrekken tol een geheel conti nentaal plat. ook als dit plat verder reikt dan 200 mijL Nederland en België hebben m de raad echter bedongen, dat op de conferentie dit denkbeeld met wordt aanvaard, als met tegelijk aanvaard wordt het begin sel dat gesproken moet worden over de eigendom van rijkdommen in continen taal plat buiten de 200 inijlszone Een toevallig feit dat. een continentaal plat. behorend bij een land. zich verder uit strekt dan 200 mijl. geeft dat land met het exclusief recht op de bodemschat ten buiten die 200 myl. aldus Nederland en België Bekend is dat ontwikkelingslanden aanspraak maken op een deel van de opbrengst van zulke rijkdommen. Ver moedelijk komt er een internationaal orgaan dat exploitatievergunningen gaat uitgeven en dat een deel van de opbrengsten dirigeert naar een foncls ten behoeve van ontwikkelingslanden. Kritieke fase Dc conferentie van «ie Verenigde Na- ticsoverhet intcrnationalezeerecht is in een kritieke fase beland. Aan de vooravond van de vijfde zitting (in het \-hoofdkwartier in New York van 2 augustus lot 17 september) .orden de delegaties uit 156 landen geconfron teerd met de dwingende noodzaak op korte termijn tot een globaal akkoord te komen, waarin het gebruik en de exploitatie van zeeën en oceanen wet telijk wordt geregeld. Over de kans dat de delegaues tijdens de komende zitting in New York tot een algemene concensus over het zeerecht zullen geraken is men in conferentie kringen zeer voorzichtig. Men wijst erop dat enerzijds nog essentiële menings verschillen bestaan tussen de rijke lan den (die met hun geavanceerde diepwater-technologie in staat zijn de rijke schatten van de zeebodem te ont ginnen) en de arme landen (die niet over dergelijke technologische middelen be schikken). Anderzijds bestaat bij de geografisch benadeelde landen, de zo genaamde 'land-locked'-staten die niet aan zee grenzen, nogal wat weerstand om de kuststaten exclusieve rechten toe te kennen in bijvoorbeeld een economi sche zone van 200 mijl. De eerste groep landen meent dat zij evenzeer aan spraak kan maken op de rijke schatten aan nikkel, koper, kobalt en mangaan, maar ook olie en gas van de zeebodem. De open zee en de daaronder gelegen zeebodem worden immers door de conferentie betiteld als 'het gemeen schappelijk erfgoed van de mensheid'. communist als voorzitter krijgen, zijn. „In de kamer van afgevaardigden con stitutionele zaken, financiën en schat kist. openbare werken en verkeer en in de senaat: begroting en landbouw. De Italiaanse communisten krijgen verder het voorzitterschap van de se naatscommissie die zich bezighoudt met verzoeken van de justitie om ophef fing van de onschendbaarheid van par lementsleden, zodat zij vervolgd kun nen worden. Voor het gebouw van de communisti sche partij in Varese is dinsdag een zware tijdbom ontploft die aanzienlijke schade aanrichtte. Gebouwen van politieke partijen in Ita lië zijn sinds de aanvang van de verkie zingscampagnes voor de parlementaire verkiezingen vonge maand regelmatig doelwit van bomaanslagen. In de Aostavallci in Italië is dinsdag een man gepakt die vermoedelijk me deplichtig is aan de aanslag van 8 juni in Genua die het leven kostte aan sub stituutofficier van justitie Rancesco Coco en de twee andere inzittenden in zijn wagen. De arrestant is de 29-jarige Giuliano Mftria. lid van de anarchistische bewe ging 'Brigate Rosse'. Nieuwe stafchef bij AFCENT BRUNSSUM (ANP) - De Nederlandse luitenant-generaal D. B. W. van Ar- denne gaat binnenkort met pensioen en legt in verband daarmee zijn func tie neer van chefstaf bij het hoold- kwartier van de geallieerde strijd krachten in Centraal Europa (Afcent) in Brunssum. Hij wordt met. ingang van 26 augustus opgevolgd door de Belgische luitenant-generaal L W. J. Dewandre, tot nu toe plaatsvervangend chefstaf lo gistiek bij Shape in BrusseL De functie van chefstaf bij Afcent wordt op toer beurt dooreen Nederlandse of Belgische hoofdofficier, telkens voor driejaar ver vuld. Architecten mogen tarieven niet verhogen DEN HAAG (ANP)— Bouwkundige ar chitecten (dus niet tuinarchitecten en binnenhuisarchitecten, enz.) mogen de tarieven voor hu werk niet verhogen. Dit blijkt uit een prijzenbeschikking, die 27 juli in de staatscourant is gepu bliceerd. Deze beschikking komt in de plaats van een beschikking uit 1975, die intussen is verlopen. Het niet toestaan van een tariefeverho ging is volgens het ministerie van eco nomische zaken in overeenstemming met het regeringsbeleid: de beoefenaren van vrije beroepen mogen in dc tweede helft van 1976 hun tarieven niet verho gen. Onderzoek België: BRUSSEL (AFP) - Professor Andr-e Capart, directeur van net Belgische Instituut voor Natuurwe tenschappen. meent dat de zond vloed werkelijk heeft plaatsgehad, en wel 8.476 jaar geleden, 'in een vraaggesprek met het dagblad 'Le Soir" fundeert Capart zijn stelling op onderzoek dat een Belgisch we tenschappelijk team heeft verricht bij dc archipel der Nieuwe Hebri- den (Stille Oceaan), Langs de kus ten der Middelllandse Zee en «lie van Afrika. Het fenomeen dat via de bijbel tot ons komt als de zondvloed, zegt Ca part. isontstaan doordat smeltwater van polaire gletsjers de zeespiegel zeer plotseling met ongeveer 50 me ter deed stijgen. De ramp had een mondiaal karakter, maar bleef vol gens Capart beperkt tot de kuststre ken. Volgens Capart waren er ver schillende 'noachs' mensen die erin slaagden zich met familie en vee aan boord van een boot te redden. Het bijbelse verhaal over 'de' Noach en zijn ark is volgens Capart waar schijnlijk ontstaan door een vertaal fout. UTRECHT!ANP)-Directeur N. J. van Stekelenburg van het gelijknamige bouw en aannemingsbedrijf uit Utrecht heeft zijn tivintig werknemers een onaangenaam vakantieslot bezorgd. Tijdens hun vakantie heejl hij het bedrijf stopgezet en nn administratiekantoor opdracht gegeven zijn personeel met onmiddellijk ingang i ontslaan, aldus districtsbestuurder J. M. A. Bouwman van de Federatie Hout - Bouwbond NKVINVV. Volgens de brief die de ticintig ontvingen, moest het bedrijf worden geliquidee.j omdat de schulden te hoog waren opgelopen en deden de werknemers er goed aan contact op te nemen met het gewestelijke arbeidsbureau en de vertegenwoordiger van de bedrijfsvereniging. Directeur Van Stekelenburg is met de noorderzon tv* trokken. Districtsbestuurder Bouwman. ..Het is ontzettend vreemd wat hier is gebeurd. Er geenfaillissement aangevraagd. Bovendien had het bednjf voldoende opdrachten Voor de vakantie heeft de directeur zijn mensen nog getracteerd omdat het bedrijf zo goed ging." De ontslagenen hebben volgens de vakbond hoogstwaarschijnlijk weer ergens an ders werk gevonden. WOENSDAG 28 JULI 1976 REVOLUTIONAIRE RAAD BESPREEKT PROBLEEM Zwitserse fabriek:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13