Larsen: Kortsnoi was oneerlijke behandeling Sowjet-schaakbond moe Meeuwen geeft de strijd tegen KNVB nog niet op Ronde Oud-Vossemeer heeft zaterdag goed rennersveld Extra premie voor de regenboogtrui Nieuwe bemanning met vertraging op Eendracht PZC 'KARPOV WAS DE LIEVELING, KORTSNOI KON NIETS GOED DOEN Connors won in Washington Zeilwedstrijd van wv Arne Spanje verkleint achterstand Sosonko remise met Huebner Concours LR Serooskerke Oefenprogramma van AZVV VOORSTEL MET NIEUWE INDELING 2e KLASSEN WOENSDAG 28 JULI 1976 sport 12 AMSTERDAM - „Het besluit van de Russische schaak grootmeester Victor Kortsnoi om in Nederland politiek asiel aan te vragen, is een gevolg van de al jarenlange oneerlijke behandeling die hij van de Sowjetrussische schaakbond ge niet. Hij had er natuurlijk schoon genoeg van dat hem steeds hinderpalen in de weg werden gelegd. Voor de Russische schaakofficials telt maar één man en dat is de wereldkam pioen Karpov". Deze woorden komen uit de mond van de Deense grootmeester Bent Larsen, die momenteel de leiding heeft in het interzonale schaaktoernooi in het Zwitserse Biel. maar over een uitermate beperkt schaakarsenaal beschikte. Kortsnoi bleef voor de Russische schaakbon- zen „dwarsliggen". Hij steunde de eisen van de Amerikaan Bobby Fi scher voor verandering van de in ternationale schaakregels. Kortsnoi lag er uit bij de bond. Het nieuws over Kortsnoi's asielaan vraag veroorzaakte dinsdag grote opschudding onder de deelnemers aan het interzonale toernooi in het Zwitserse Biel De Russen Petrosjan. Smyslov en Tal wensten geen com mentaar te geven en zonderden zich ln een hoekje af. Vrij algemeen wordt aangenomen dat politieke motieven voor Kortsnoi geen aanleiding zjjn geweest zijn vaderland de rug toe te keren. De Deense grootmeester Lar sen: „Karpov was de lieveling. Kortsnoi kreeg slechts negatieve publiciteit Hij kon niets goed doen. Dat werd hem teveel". Zijn reeks van successen is zeer groot en niet te noemen. Hij heeft zeker 100 internationale toernooien op zijn naam gebracht. In 1968 won hij o a. met grote overmacht het hoogoven toernooi dat toen voor de eerste maal in Wijk aan Zee plaats vond. Korts noi is een zeer begaafd schaker, die echter weinig risico's neemt, zoals zijn landgenoot Tal, maar zijn geme- leerde stijl spreekt iedere schaakllef- hebber bijzonder aan. Kortsnoi on derscheidt zich van zijn collega grootmeesters door zijn typerende rust. Hij is geen wandelaar, die on rustig over het toneel marcheert ter wijl zijn tegenstander aan het bord zit. Kortsnoi heeft 'zitvlees'. Hij wipt een beetje op zijn stoel heen en weer. plaatst de handen tegen het hoofd en broedt op iets nieuws. Verrassingen bereidt hijn zijn tegenstanders di kwijls. omdat hij een onnavolgbaar inzicht heeft in de tactiek van het spel. Nederlands schaakmeester Hans Boehm. die een vriend is van Korts noi, tekent hierbij aan. Het moet een enorme zelfoverwin- Het nieuws over de asielaanvraag van Kortsnoi is in de gehele schaakwereld als een bom ingesla gen. Zelfs voor zijn grootste vrien den heeft Kortsnoi, die vorige week nog een gedeelde eerste plaats in het IBM-toernooi veroverde, zijn voor nemen tot het allerlaatst geheim weten te houden. In Leningrad wachten Bela Kortsnoi en zoon Igor met spanning op een telefoontje. „Het is een volslagen verrassing voor mi j", vertelde Kortsnois vrouw Bela, die over de toekomst zegt: „Ik weet het niet. Ik wacht op zijn tele foontje. Of ik naar het Westen kan? Ik weet het niet. Natuurlijk zijn we wel al 18 jaar samen". Kortsnoi meldde zich dinsdagmor gen bij de Amsterdamse vreemde lingenpolitie. De uiteindelijke be slissing over de vraag of hij politiek asiel krijgt, ligt bij staatssecretaris Zeevalking (justitie), die tot een be sluit komt na geadviseerd te zijn door een zogenaamde contactamb tenaar van het ministerie. Deze con tactambtenaar tracht na te gaan of er sprake is van gevaar voor vervol ging in het vaderland van de vluch teling. De gehele procedure duurt in het algemeen circa twee weken. In middels is de Russische schaak grootmeester op een geheim adres in de hoofdstad ondergedoken. Nummer twee Victor Kortsnoi (45). de nummer twee op de wereldranglijst, had zich al stilletjes losgemaakt van de Rus sische bureaucratie toen hij besloot naar het Westen over te lopen Eerder was een verzoek voor een uitreisvi sum naar Israël afgewezen. De Rus sische schaakfederatie verbood Kortsnoi zelfs een jaar lang het land te verlaten nadat hij kritiek had uit geoefend op Karpov. die Kortsnoi in 1974 in de finale van het kandidaten toernooi versloeg. De Russische grootmeester Korts noi durfde te zeggen dat Karpov, die hem met 3-2 had verslagen, toch Kortsnoi trechtsin een eerdere strijd gewikkeld met de Russische schaaklieveling Karpov. ning voor Kortsnoi zijn geweest om in Nederland politiek asiel te vra gen. Hij laat zijn vrouw en zoon ach ter. Voor de insiders komt de tijding net zo hard aan als voor ieder ander: alleen herinner ik me dingen nu die ongewild misschien al een indicatie tot zijn daad waren. Zijn enorme moeite om te winnen bijvoorbeeld tijdens het IBM-toernooi. Maar wat zet hij allemaal op het spel! Op dit moment is hij nummer twee op de wereldranglijst en de kandidaten matches komen binnenkort. Ach. er zijn natuurlijk honderden re denen op te noemen maar juist door hun veelheid degraderen ze tot spel- deknopjes De werkelijke reden zit natuurlijk in de mens Kortsnoi. Toen we eens na een avontuurlijke nacht in IJmuiden nog wat zaten na te zak ken in een van Amsterdams gezellige kroegen declameerde Kortsnoi plots een gedicht. Eerst wat schuchter, maar allengs galmde zijn stem opgezweept door Irish Coffee en rode wijn met de mooie Russische klanken door het café. Het ging over een zeeman die zich alleen voelde leven als de storm hem op de hielen zat. In Rusland is het zo dat de levensomstandigheden ongeveer parallel lopen met de pres tatie. En zo kan Kortsnoi als belang rijk schaker weinig te klagen hebben gehad over huisvesting of zulk soort zaken. Nee. materiële drijfveren zijn het niet. Iemand die zich toelegt op het gevoelsmatige, dus kunstzinnige le ven interesseert dat niet. Misschien heeft dezelfde stap van de schrijver Amalrik die zo kort geleden plaats vond. ook invloed gehad. Ik herinner me dat toen het eens ter sprake kwam, Kortsnoi zeer geëmotioneerd sprak. Ook toen ik twee weken gele den vertelde dat Spasski na zijn slechte resultaat in het zone-toernooi een uitbrander had gekregen in de Pravda. Die schreef: „dat dit de oude Spasski niet was omdat de oude Spasski zichna twee nederlagen juist zou moeten opwerken in plaats van het erbij laten liggen". Kortsnoi vloog toen op. „Maar zij hebben de nieuwe Spasski zo gemaakt", viel hij uit. „Toen ik de dag voordat hij naar het interzonale toernooi moest bij hem kwam zat hij. in plaats van va rianten voor te bereiden, een brief te tikken naar het ministerie om een of ander verzoek". Victor Kortsnoi heeft politiek asiel aangevraagd. Er is geen weg terug meer. Zo'n openlijke belediging is duidelijk en heeft ook duidelijke ge volgen. Daarom hoop ik voor Korts noi dat zijn verzoek ingewilligd wordt op korte termijn want zijn zelf-strijd heeft lang geduurd en nu die achter de rug is moet hij snel weer opnieuw kunnen beginnen. WASHINGTON (ANP) - De Amerikaan Jimmy Connors heeft het tennistoer nooi in Washington gewonnen. Hij ver sloeg in de finale de Mexicaan Raul Ramirez met 6-2, 6-4 en verdiende met deze zege 20.000 dollar. Het dubbelspel leverde een overwinning op voor Rami rez, die samenspeelde met de Australiër Brian Gottfried. Zij verslogen het favo riete Amerikaanse duo Arthus Ashe en Jimmy Connors met 6-3. 6-3. VEERE - Zondag 1 augustus houdt de watersportvereniging Ame voor de eer ste maal dit seizoenclub- zeilwedstrijden. De baan wordt uitgezet in de buurt van de jachthaven Oostwa tering. De eerste start vindt plaats 's morgens om half elf. de tweede race om twee uur 's middags De inschrijving staat open vanaf negen uur in de morgen in het clubhuis bij de jachthaven Oostwate- nng. DONETZ (ANP) - Spanje heeft dinsdag zijn achterstand in de halve finale van het toernooi om de Davls-beker (Euro pese zone) tegen de Sowjet-Unie ver kleind tot 1-2 Manuel Orantes en Juan Gisbert wonnen het dubbelspel van Aleksander Metreveli en Teimoeraz Kakoelia met 6-1. 6-1, 8-10, 6-3. De be slissing valt vandaag (woensdag) wan neer de enkelspelen Orantes - Kakoelia en Antonio Munoz - Metreveli op het programma staan. OUD-VOSSEMEER - De wielerronde van Oud-Vossemeer heeft in Zeeland al jarenlang een uitstekende reputa tie. Niet alleen omdat de organisato ren er jaarlijks in slagen een uitmun tend deelnemersveld samen te stellen, maar vooral omdat de renners er altijd voor een enorm mooie wedstrijd zor gen. Dit jaar dreigde de faam die in de afgelopen jaren is opgebouwd in een klap in het water te vallen. D0S-JEUGDT0ERN00I: SPANNENDE STRIJD VLISSINGEN - Dat het gisteren een spannende dag is geweest tijdens het open-DOS-jeugdtoernooi in Vlissin- gen bewijst het aantal driesetters, dat er gespeeld is. Iedereen heeft fel voor de punten geknokt en er is zeer goed tennis te zien geweest. Een van die goede, spannende partijen was die tussen Louk Gehring en Toin Willems, die pas in de derde set in het voordeel van Gehring beslist werd (3-6,6-0,7-5). In de zelfde leeftijdsgroep (t/m 14 jaar) lieten ook Enk Houg en Erik van de Pluim een prima wedstnjd zien, die Erik v d. Pluim won met 3-6. 7-5, 6-3. Eric Pietersz zorgde voor een kleine verras sing door concurrent Jan v. d. Meulen te verslaan- 6-3 6-7 6-1. Ook Aad van Put. Goof Remijn. Anton Verdonk. Rob van Wallenburg, Govert van Boven en Paul van Meurs speelden nog een driesets partij. Bij de jongens t/m 16 jaar zijn de eerste poulewinnaars bekend het zijn Hein Kupfer. Jan Verschelling. Krank Bauer, en Jan-Luc de Wolff. Vandaag (woens dag) wordt de rest van de poulewed strijden afgewerkt, zodat donderdag met het hoofdtoernooi kan worden be gonnen. In de jongste leeftijdsgroep is ook veel strijd geleverd: René Boerhout. Hans Cordemeyer. Joost Thoorenaar. Frank WiUekes en Wolter Bosch zijn reeds poulekampioen na enkele span nende parujen tennis. De Brabantse Franny Kalwij werd bij de meisjes t/m 12 jaar een sterke poulekampioene vóór Zeeuws kampioene Manon ten Brug- gencate (6-4, 6-1). Bij de meisjes t/m 14 en 16 jaar maakt Evelien Buërmann uit Deventer een uitstekende indruk. Na maandag Karin de Bruin verslagen te hebben, versloeg ze vandaag Babette Blom met 6-0 6-2. Ook de meisjes Mar- loes Verheyen. Annemiek Verhulst. Jacqueline Bral. Rosita Breuring, Pau- lien Stein, Marja Wondergem. Auke van Heuzen en Dorien v. d. Feen werden poulekampioen. Donderdag en vrijdag worden alle kwartfinales verwacht, zodat zaterdag de halve finales, en zondag de finales kunnen volgen. Gelijk met de koers in Oud-Vossemeer wordt zaterdag namelijk de revanche van het merkenkampioenschap in Scheveningen gehouden. Omdat de to- pamateurs nu eenmaal bij 'extra spor tieve merken' zijn ondergebracht, willen de sponsors hen het liefst aan de start zien bij een wedstrijd waar de meeste reclame is weg te halen voor de ploeg. De revanche-wedstrijd in Scheveningen dreigde dan ook alle toppers, die over igens al hadden Ingeschreven voor de wedstrijd m Oud-Vossemeer. weg te trekken Door tussenkomst van de Midden-Zeeuwse consul Jan Moerdijk en het Zeeuwse sportcommissielid Ar- jaan de Schipper kon dat echter worden voorkomen en moeten alle renners die al hadden ingeschreven ook vertrekken in Oud-Vossemeer. De topamateurs die in Oud-Vossemeer aan de start komen zijn: Matje Dohmen. Gemevan Gerwen. NicoHilberink. Ton Terharmsel. Piet van Leeuwen en Jules Bruessmg. Verder behoren tot de ver trekkers ook een aantal talentvolle jonge amateurs, zoals plaatselijke favo riet Thijs Fase. Ad Verstijlen. Bart van Est. Jan Jonkers. Peter Valentijn. Wim Lugtenburg en Ad Polak. Het zijn stuk voor stuk renners die in het verleden al hebben bewezen zich niet bij een ver meend meesterschap van de vader landse top neer te willen leggen. Van daar dat het een erg boeiende wedstrijd kan worden Vanzelfsprekend zullen er varen renners als Bas van Lamoen. Ger aOgustus: AZVV 1 - HW 1. AZW 2 - 't Geloof. Tonny Huijzen. Bram Geense, Cees Spaans en Peter Gödde ook een rol van betekenis willen spelen, terwijl ook coureurs als Wim Jeremias- se. Kas Fiktorie en Peter Hellemons zich niet van hun stuk zullen laten bren gen Voordat de amateurs van start gaan rij den eerst de nieuwelingen en junioren. De wielermiddag begint om 12.30 uur en de opbrengst is bestemd voor het Groene Kruis. BIEL - Genna Sosonko heeft in de twaalfde ronde van het interzonale schaaktoernooi te Biel remise ge speeld met de Westduitser Robert Huebner. Koploper Bent Larsen brak zijn partij tegen de Hongaar Istvan Csom af en bleef daardoor op 8.5 punt staan. Het duel tussen de nummers twee en vier op de ranglijst. Vassili Smislov (Sov) en Robert Byrne (VS) eindigde in een overwinning voor de Amerikaan, die nu met Lajos Portisch (Hon) de tweede plaats deelt met 7.5 punt. Portisch won van de Amerikaan Kenneth Rogoff. Uitslagen: Afgebroken partij uit de zevende ronde: Vladimir Liberson (Isri - Istvan Csom (Hom 1-0.12e ronde Robert Byme (VS) - Vas sili Smislov (Sov) 1-0, Tigran Petrosjan (Sov) - Efim Gelier (Sov) 0.5-0.5, Bent, Larsen (Den) - Istvan Csom (Hon) afgebroken. Aleksander Matanovic (Joe) - Vladimir Liberson (Isr) af gebroken. Jan Smejkal (Tsjl - Rojas Castro (Col) 1-0. Carlos Diaz (Cub) - Ulf Andersson (Zwei afgebroken, Raul Sanguinetti (Arg) - André Lombard (Zwi) 0,5-0.5. Kenneth Rogoff (VS) - Lajos Portisch iHon) 0-1. Boris Goelko (Sov) - Michael Tal (Sov) 0.5-0.5. Gennadi So sonko (Ned) - Robert Huebner iWDli 0.5-0.5. De stand na de twaalfde ronde is: 1 Larsen 8.5 (plus 12 Portisch en Byme 7.5.4 Smislov en Huebner 7 (plus 16 Petrosjan 7,7 Smejkal en Sanguinetti 6,5. 9 Tal en Csom 6 (plus 111 Sosonko en Goelko 6,13 Matanovic en Liber son 5.5. 15 Geiler 5 (plus 1), 16 Andersson 4.5 (plus 2). 17 Castro 5, 18 Rogoff 4 (plus 1). 19 Lombard 3. 20 Diaz 0.5 iplus 1 NIEUWLAND - De kring Walcheren van de landelijke rijverenigingen en ponyclubs houdt zaterdag een kring concours op het terrein van de manege 'De Eendracht' te Serooskerke (W). Er komen 125 combinaties aan de start met paard of pony. Aan dtt concours wordt door de vol gende verenigingen deelgenomen: Schouwse Ruiters uit Dreischor; Wes- terschouwen uit Haamstede: Walcheren uil Nieuw en St. Joosland; De Scheid- stad Vlissingen; Oranjezon uit Vrou wenpolder; de Gouwe Reijers uit Se rooskerke (W). In de morgenuren wordt van 9 tot 12 uur dressuur gereden; afdelingsdressuur voor 4- en 8-tallen, alsmede individuele dressuur m de klasse B-. L-. M- en Z-combinaties. Eveneens wordt in de morgenuren de Caprilli springproef en het B-springen voor paarden en pony's gehouden. In het middagprogramma dat om 13.30 uur begint, zal gesprongen worden door de klasse L. M en Z Het middagpro gramma wordt afgewisseld met diverse shownummers als tally ho. slalom en zaklopen. demonstratie-nummers met aangespannen paarden enkel en dub bel. en als primeur zal een viertal ge toond worden. Deze nummers worden verzorgd door de aangespannen afde ling van de L.R. Oranjezon Vrouwen polder. Het sluitstuk van de dag is de parade met prijsuitreiking, waaraan alle ruiters deelnemen onder leiding van de para decommandant J. Vader, instructeur van de Gouwe Reijers. Het parkoers wordt gebouwd door G. Baars uit Nieuw en Sint Joosland. Dit kringconcours wordt verreden onder de reglementen van de landelijke ruiter unie Nederland. Hel Nederlandse dameshocKey-eittal heeft tijdens de trip door Zuid-Afrika een wedstrijd verloren. De Zuidafri- kaanse dames wonnen met 1-0. HAMILTON iBermuda) - Met ruim een uur vertraging is de verse bemanning van de Nederlandse gaffelschoener Eendracht maandag gearriveerd in de havenstad Hamilton op Bermuda. Die tijdsoverschrijding van het reisschema was te wijten aan een handjevol boord- messen, marlspijkers en zeil-handjes. Voonoerpen waarmee elke waterspor ter vertrouwd is; douaniers op luchtha vens echter niet. Al op de luchthaven Schiphol werd de bemanning van de Eendracht geconfronteerd met onbe grip van de zijde van de douane Bootsman Arend Jansen 32) uit Mid- denbeemster moest bij de veiligheids dienst enkele marlspijkers, die ge- van hun beste zijde. Voor de tweede keer moest Jansen zijn werktuigen afstaan. Maar de nauwgezette Britse functiona rissen lieten het daarbij niet zitten. Elk van de 35 bemanningsleden van de Eendracht moest messen of andere le vensgevaarlijke,stootwapens inleve ren. In totaal leverde dat slechts een zestal boordmessen op. Nadat ieder zijn wapen had ingeleverd, moesten de jongelui zich onderwerpen aan de controle met behulp van detec tors. Dat ook deze apparatuur niet feil loos werkt, bleek gauw. Een van de Eendrachters liep, zonder dat de detec tor het bemerkte, met een zakmes op zak door de controle. De douane stopte de bruikt worden bij het splitsen van kno- inbeslaggenomen wapens in een keu- AXEL Het oefenprogramma waar mee het Axelse AZW het nieuwe sei zoen gaat voorbereiden zou aanvanke lijk zaterdag 31 juli van start gaan. AZVV zou dan met het eerste en tweede elftal tegen tweedeklasser Terneuzen spelen. Voorlopig zijn die eerste wedstrijden in verband met de toestand van de velden afgelast. Het oefenprogramma ziet er verder als volgt uit donderdag 5 augustus: Koe wacht 1 - AZVV 1 en Koewacht2 - AZVV 3. zaterdag 7 augustus: Biervliet 1 - AZW 1. AZVV 2 - Biervliet 2, dinsdag 10 pen. en enkele zeilhandjes, nodig voor verstelwerken aan tuigage, inleveren. „De veiligheidsfunctionarissen kwalifi ceerden deze werktuigen als levensge vaarlijk. Ik. heb die zaken dus netjes moeten inleveren. De douane stopte de spullen in een zak die werd verzegeld. Ik snap er niets van. Eerst dacht ik dat het een grap zoas", aldus Arend Jansen, le raar aan een lagere technische school in Amsterdam. Bij het verlaten van het vliegtuig op de Londense luchthaven Heathrow ont ving bootsman Jansen zijn „gevaarlijke wapensterug. Niet voor lang echter. Want voor het aan boord gaan van de luchtbus met bestemming New York toonden de Britse grensbewakers zich rige enveloppe en verzegelde die. De bemanning van de luchtbus nam de en veloppe onder zijn hoede tot m New York. Inmiddels bleek de vertraging opgelo pen tot een half uur. Op Kennedy Air- port in New York kreeg bootsman Jan sen de zak wapens terug. Maar toen was het de beurt aan de Amerikaanse douane en veiligheidsdienst. Een auto matisch knipmes iverd uit de verza melde wapens geselecteerd. Dit wapen blijkt in de Verenigde Staten verboden te zijn. Na veel praten lukte het toch ook dat mes in te klaren. Door dat misverstand tussen douane en veiligheidsdienst was de vertraging op gelopen tot ruim een uur. HVV 2. donderdag 12 augustus: Vogel waarde 1 - AZVV 1 en Vogelwaarde 2 - AZVV 2. zaterdag 14 augustus: AZVV 1 en 2 thuis tegen Arnemuiden 1 en 2, donderdag 19 augustus: Steen 1 - AZW 1 en Steen 2 - AZVV 2. zaterdag 21 au gustus: AZW 1. 2 en 3 tegen Jong Am- bon 1. 2 en 3. donderdag 26 augustus: Hontenisse 1 - AZW 1. zaterdag 28 au gustus: WHS 1 en WHS 2 tegen AZW 1 en AZW 2. AMSTERDAM - Het behalen van de wereldtitel op de weg zal de Neder landse profrenners, die 5 september in het Italiaanse Ostuni aan de start ver veren. Een aantal sponsors heeft in middels al bijna 30.000 gulden bijeen gebracht. Eddv Beugels, begeleider de Nederlandse ploeg, heeft goede ZOUTELANDE - Ondanks het feit dat tot nu toe alle voorstellen om een an dere competitie-indeling voor de tweede klas van het landelijk zater dagvoetbal tot stand te brengen radi caal van tafel zijn geveegd, geeft Meeuwen de strijd niet op. Gistera vond tijdens een bijeenkomst met de spelers werd een splinternieuw voor stel gelanceerd. Niet zonder trots las Meeuwen-secretaris Izak Ovaa de brief voor met het voorstel dat nu aan de sectie zaterdagvoetbal van de KNVB is toegestuurd. In samenwerking met de verenigingen Arnemuiden en Dinteloord heeft mr. L. F. Haverman uit Bergen op Zoom. com- petitieleider van het district Zuid I. een volledig nieuwe Indeling gemaakt. Een indeling overigensl die geen spaander heel laat van het omstreden werkstuk dat de competitieleider van het zater dagvoetbal, Jan van der Meijde, het daglicht heeft laten zien. Het houdt ech ter wel in dat de clubs in de zaterdae tweeue masse in totaal zevenduizend ki lometer minder moeten afleggen en dat betekend volgens Haverman een bespa ring van tienduizend gulden. In de noordelijke klas zijn ingedeeld: Actief Amstelveen. De Geuzen: Rijns- burgse Boys; Ter Leede: Volendam: IJ muiden, ZCTC; Katwijk; SIZO; DOSC; GWVI Lyra en 's-Gravenzande. In de zuidelijke eerste klas, met tussen haak jes aantal kilometer dat volgens de hui dige indeling moet worden afgelegd en de afstand die er volgens de voorge stelde indeling afgelegd zou moeten worden: Arnemuiden (3680. 2540). WHS (2380, 1795 c De Meeuwen (4600.2870): Dinteloord (2800. 1450), ASWH (1360. 1107); Barendrecht (2000. 1107); NEO (2150, 1770); Nieuw-Lekkerland (1380, 1190): PPSC (990, 1225); Rijsoord (1350 1160); SSS (1260. 1020); De Zwerve (1750. 1090) en Jodan Boys (1480, 143C De heer A. P. Schouwenaar. voorzitter v«tn uc aiuciuiD van de eiwtt. vertelde in een telefoongesprek met Fokke Rmmers. voorzitter van de sectie zaterdagvoetbal van de KNVB, de ver zekering te hebben gekregen dat het voorstel serieus zal worden bekeken. Dwaze vertoning De heer Schouwenaar wees de spelers er echter op niet te veel hoop te heb ben, „want dan kan het zo hard tegen vallen". Hij noemde deze aftaire een 'dwaze vertoning, die schijnbaar te wijten is aan een te gebrekkige aard rijkskundige kennis". De Zeeuwse af delingsvoorzitter zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat alle voorstellen die tot nu toe zijn geop perd, van tafel zijn geveegd omdat men 'gezichtsverlies' vreesde. „Een mens lijdt geen gezichtsverlies wan neer hij terugkomt op een blunder. Juist het volharden in een feit is erg triest", meende hij. In afwachting van het onatwoord op het schijnen, mogelijk 50.000 gulden ople- hoop de halve ton vol te krijgen. Alleen bij het behalen van de regenboogtrui zal het bedrag worden uitbetaald. De komende dagen zal de samenstelling van de Nederlandse ploeg onder de loep worden genomen. Donderdag staat een eerste bespreking met Post. Liebregts. De Moor en Rook resp. ploegleiders van TI-Raleigh, Frisol, Orma Sharp en de Onderneming) op het programma. Pun ten van bespreking: het beoogde resul taat in Italië en tevens het zoeken naar vergelijk en solidariteit tussen de equi pes die straks renners voor het WK- team zullen leveren. Een zaak met vele haken en ogen. Om nog niet te spreken over de tijdens het nationale kampioenschap op de weg (op het Simpelveldse Hulsbergparcours) gerezen controverse tussen aan de ene kant Joop Zoetemalk en aan de andere zijde Hennie Kuiper (lees TI-Raleigh). De wijze waarop de Raleigh-renners Zoetemelk in Simpelveld van het Neder lands kampioenschap hebben afgehou den. heeft de kopman van Gan Mercier nog met geheel vergeten. De wrevel van Zoetemelk vormt een apart probleem bij de motivatie die Eddy Beugels voor ogen zweeft: iedereen en alles voor de wereldtitel. Het is overigens nog geen uitgemaakte zaak of de Nederlandse equipe s traks op het Italiaanse parcours met één kop man (Zoetemelk of Kuiper?) of met meerdere „leiders" (Zoetemelk, Kuiper of Knetemann?van start zal gaan. Ook dat vormt een punt van bespreking. De volledige equipe zal, in het gezelschap van de sponsors, op 28 augustus a.s. offi cieel worden bekend gemaakt en voor gesteld. laatste voorstel hebben de spelers van Meeuwen zich niet uitgesproken over het al of niet uitkomen in de tweede klas. Trainer Jan Meulmeester ("Ik wil deze indeling natuurlijk op geen enkele manier goedpraten", benadrukte hij keer op keer) deed wel een dringend be roep op de spelers hun vereniging niet te laten vallen. Dat de stemming in het spelerskarnp verdeeld is. bleek wel uit een opmerking van de laatste man van Meeuwen. Bram Pattenier. „Wanneer er mets meer verandert aan de indeling", merkte hij op. „en wij besluiten toch te spelen, vind ik weldatwe datonderpro- test moeten doen." Donderdagavond zullen de spelers, die bezwaar hebben tegen de lange reizen en zich daarom komend seizoen niet be schikbaar willen stellen, aat in een per soonlijk gesprek met trainer Jan Meul meester laten weten. Voorlopig echter wacht de vereniging uit Zoutelande met spanning af wat het laatste voorstel op levert. De Zuidafrikaanse springbokken hebben de rugbywedstrijd tegen de Nieuwzeelandse all-blacks gewonnen met 16-7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12