Nieuw-Zeeland morgen tegenstander van de Nederlandse hockeyformatie Lasse Viren weer terug Bernt Johansson kende geen twijfels, Arie Hassink wel PZCX hermens denkt aan bloeddoping van fin Poloteam na winst in de race MONTREAL 1976 HET ONTBRAK ORANJERIJDERS IN WEGWEDSTRIJD AAN MACHT sport (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - De heimelijke wens van Wim van Heumen is in vervul ling gegaan. Niet Europees kam pioen Spanje, maar Nieuw-Zeeland is woensdag de tegenstander van het Nederlands hockeyteam in de halve finales van het olympisch toernooi In een weinig opwindend beslis singsduel greep Nieuw-Zeeland in de derde minuut van de derde ver lenging de winst dank zij een doel punt van de handige aanvaller Ra- mesh Patel, een man aan wie de Ne derlandse defensie speciale aan dacht zal dienen te schenken. Niet zonder trots riep Wim van Heu men onmiddellijk nadat Patel had toegeslagen (vanaf de derde verlen ging geldt de bepaling dat de ploeg die scoort de wedstrijd meteen winti uil datNederland het enige Europese land is dat nog in de strijd is, „Dat doet me toch wel wat", zei de coach, die er zich overigens terdege van be wust is dat het fysiek ijzersierke Nieuwzeelandse team een bijzonder zware tegenstander wordt. „Het is met die jongens net als met de Aus traliërs, ze blijven knokken. Ze heb ben nu wel een zware wedstrijd ge speeld. maar er zit een dag rust tus sen en daar heeft Nieuw-Zeeland echt wel genoeg aan. Voor Spanje zou het. heel wat moeilijker zijn geworden om de accu weer op te laden. Je kon zien dat die Spanjaarden het nu al erg moeilijk hadden. Dat is overigens geen nieuw gegeven. Een Spaans team schijnt per definitie een slechte conditie te hebben. Wat deze ploeg tegen Nieuw-Zeeland ueeci was bar en boos" Zaterdag al had Wim van Heumen een tactisch concept klaar voor de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. hoewel hy ei toen bepaald niet op rekende dat Nieuw-Zeeland zou win nen. „Als het Spanje zou worden had ik opnieuw moeten puzzelen, maar Ik heb me in eerste instantie op Nieuw-Zeeland geconcentreerd om dat die ploeg voor mij betrekkelijk onbekend is Met Spanje ligt dat an ders Horst Wein (de Westduitse coach van het Spaanse team - red i en ik werken erg veel samen, we heb ben nauwelijks geheimen voor el kaar". Opluchting In ieder geval zou Spanje, vermoeid of niet, een moeilijk te vei teren kluif worden. Sinds het Europees kam pioenschap in Madrid heeft Neder land in een officiële interland niet meer van de Spanjaarden gewonnen en in het Nederlandse kamp heerste dan ook vooral opluchting over de uitslag van het vrij saaie beslis singsduel van gisteren. De Nederlandse ploeg zal zich in de tijd die nog rest vrij rustig voorberei den op de ontmoeting met als inzet een plaats in de finale. Het inmiddels geformeerde kwintet dat zich met het nemen van eventueel noodzake lijke strafballen zal belasten ien dat inmiddels is geformeerd) hield zich vandaag bezig met het perfectione ren van die zenuwslopende bezig heid. De ontmoeting tussen India en Aus tralië om uit te maken welk land met Nederland uit de A-groep naar de halve finales zal overgaan, was een spektakelstuk, dat alles vergde van de zenuwen van de twee (luidruchti ge) supporterslegioenen. Vijf verlen gingen van elk 7.5 minuut en een se rie van vijf strafballen moesten er aan te pas komen voordat vastges teld kon worden dat Australië zich van ten minste een vieide plaats in het olympisch toernooi had verze kerd. De ongelukkigste man van het veld werd Ajit Singh, die de vierde straf- bal voor zijn land veel te zacht in sloeg. waardoor doelman Proctor vrij simpel zijn stick tegen de bal kon zetten. De misser van Ajit Singh deed de ge rechtigheid zegevieren, want zowel in de officiële speeltijd als m de reeks verlengingen had Australië, dat de eerste ontmoeting tegen India met liefst 6-1 won. het betere van het spel. De ..Aussies scoorden ook op een psychologisch belangrijk moment, althans zo leek het. want één minuut voor het verstrijken van de eerste helft strafte Richard Charlesworth een zwak moment in de defensie van India al De Indiérs. die voor het eerst in dit toernooi over hun van een sleu telbeenbreuk herstelde sterspeler Govinda beschikten, hadden aan de korte tijd die beide ploegen nog van het rustsignaal scheidde evenwel voldoende om de score gelijk te trek ken. Suijit Singh deed dat door een strafcomer te benutten. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - De Fin Lasse Vi ren, de verrassende olympische 5. en 10-kilomcterkampioen van Munchen, heeft gistera vond in een bomvol olympisch stadion in Montreal opnieuw keihard toegeslagen. In een zeer enerverende race maakte de Fin zich in de laatste 400 me ter los van de Portugees Lopes, die de volle 10.000 meter het veld had aangevoerd, en greep, na Munchen, zijn derde gouden plak. Lopes had geen verweer tegen de eerste en tevens be slissende aanval van Viren en finishte als tweede, terwijl de Brit Foster brons bemachtigde. De grote „afwezige" in het selecte gezel schap 10.000-meterlopers was Jos Her- mens. De laatste maanden had hij op die tien kilometer nimmer weten te impo neren. De hoge verwachtingen waren gebaseerd op de prestaties van Her mens in het vroege seizoen (onder an dere de wereldrecordtijd op de 20 kilo meter) Nadat Hermens in de serie reeds met grote moeite tot de finale wist door te dringen, onderstreepte de Nijmege- naar gisteravond zijn zwakke vorm door als tiende de race te beëindigen. De Portugees Carlos Lopes was de grote man van de 10 kilometer. Zijn moordend tempo tijdens de laatste 5000 meter deed iedereen sneuvelen. Alleen Viren en de Brit Foster konden in zijn spoor blijven Hermens: „Lopes is voor mij de grote overwinnaar. Wat Viren heeft ge maakt. kan niet Vier jaar lang heeft hij niets van zich laten horen. En nu start hij op de 5 en 10 kilometer en op de ma rathon. Ik vind het verdacht" Achter schermen Hoewel Hermens zich er niet over wil nitspreken. wijt hij de geweldige ren tree van Viren aan zogenaamde bloed- doping. waarbij de sportman erg zuur stofrijk bloed wordt toegediend. „Er moet achter de schermen iets zijn ge beurd". zegt Hermens. die zijn eigen fa len evenals in de series wederom afdoet met: .tik zat kapot". „Ik wilde vanaf het begin van achter naar voren gaan schuiven. Het tempo was echter te onregelmatig, waardoor ik niet weg kon komen van die laatste plaats. Ik draaide niet". De Belg Putte- mans was na zeven kilometer nog in het gezelschap van Hermens. maar toen het duo op ruim honderd meter achterstend was gezet stapte Puttemans uit de race. Zijn landgenoot. Smet kwam even hier voor ten val, maar liep de 10.000 meter, met. een gebroken pols. toch uit. Viren. die zijn gouden race in een tijd van 27.40.38 beëindigde, liet zich geen enkele maal tijdens de race aan kop zien Het zware werk was voor de verras send sterke Lopes, die met zijn hoge tempo eventuele uitlooppogingen van zijn concurrenten wist te voorkomen. Eén voor één vielen ze af. Hermens als een van de eersten, maar ook gerenom meerde mannen als Puttemans, Lis- mont en Haro Lasse Viren heeft de afgelopen maanden vrijwel geen contact gehad met de 10- kilometerwereldtop. In Munchen dook de Fin uit het niets op en won twee gou den medailles. Het werd rustig rond V: ren. In 1974 werd hij tijdens het Euro pese kampioenschap op de 10.000 meter nog wel derde, maar direct daama ver dween hij weer van het wereldtoneel. Vi ren is nu weer terug en hoe. Hermens: „Over twee maanden zie je hem nergens meer. dan komen de verslagenen terug meende de Nijmegenaar. één van die grote verslagenen op de 10 kilometer in Montreal. MONTREAL - Bernt Johansson kende geen twijfels! Arie Hassink wel! Het betekende het verschil tussen olympisch succes in het laatste wielernummer van de spelen, de individuele wegwed strijd en een plaats die overmorgen al vergetelheid zal zijn. Het bleef even onbegrijpelijk als teleurstellend. Monter, alsof hij zoéven een paar rondjes rond de kerk had gereden, arriveerde Arie Hassink maandagavond na 180 loodzware kilometers aan de eind streep van de olympische wegwedstrijd. Terwijl de Zweed Bernt Johansson uitbundig werd gehuldigd als opvolger van Hennie Kuiper, terwijl het overgrote deel van het schaarse aantal overge bleven coureurs volkomen uitgeput de rennersboxen opzocht, stond Arie Hassink uitvoerig de vaderlandse pers te woord. Nau welijks getekend door de toch wel degelijk afmattende race. kon de nationale wegkampioen ook geen afdoende verklaring geven voor. de geringe initiatieven die hij in deze olympische titelrace had ontplooid. Evenmin wenste Arie Hassink zijn bescheiden klasse ring (25e) terug te voeren op een gebrek aan macht. Maar juist daaraan ontbrak het de vier Oranje-rijders maandag wel degelijk. Anders is er ook nauwelijks een accep- kopgroep van de belangrijkste Russi- tabele verklaring te vinden voor het scheen Poolse troepen Nu Arie Hassink feit, dat Arie Hassink, Leo van Vliet noch Ad Tak - Frits Schur behoorde toen reeds tot de uitvallers - mee in de aanval gingen toen halverwege de koers dertien coureurs de jacht inzet ten op de Spaanse avonturier Bernardo Alfonsel. De verklaring die Hassink daarvoor naderhand gaf, mocht nau welijks als excuus dienen. „Achteraf heb ik er spijt van, dat ik niet ben mee gegaan. want ik had het best gekund. Toen die dertien demarreerden, twij felde ik. Maar ik heb steeds gedacht, dat we ze met die regen wel zouden te rugpakken". Kostbare fout Arie Hassink maakte echter een even kostbare als onvergeeflijke denkfout. Een wielrenner met zijn ervaring had moeten onderkennen, dat de uiteinde lijke groep van veertien zo veel kwaliteit waarborgde, dat dit wel eens de beslis sende ontsnapping zou kunnen zijn. De na zijn eindtriomf in de grand prix van Quebec bijna unaniem als kanshebber voor olympisch eremetaal beschouwde Achterhoekse coureur staarde zich ech ter te veel blind op de afwezigheid in de eenmaal had ingezien dat de wedstrijd een beslissende wending had genomen, was hij voortdurend op kop van het pe loton te vinden, maar hoefde daarbij nimmer te rekenen op de steun van de drie overgebleven Russen en Polen, die bekwaam de toppositie verdedigden van de voorin vertoevende Nikolai Go- relov en Mieczysl Nowicki. Ten onrechte beklaagde Arie Hassink zich later over de defensieve manier van rijden van de Russen. ..Er zaten constant twee Russen aan m"n wiel. De kans om alleen weg te komen, was daardoor nihil". Pas toen de veertien koplopers een voorsprong hadden op gebouwd van meer dan drie minuten, bleek Arie Hassink bereid zich daad werkelijk met het sleurende kopwerk bezig te houden. Op dat moment was het echter al te laat. „Wat had ik dan moeten doen", klonk het vertwijfeld. „Ik voelde er namelijk niets voor om Szurkowski naar de groep te brengen. In dat geval had hij zonder twijfel ge- Onmogelijk volgen Arie Hassink zou er echter verstandiger aan hebben gedaan in een ander sta dium dan nu het geval was het initiatief te nemen. De vraag blijft echter of hij daarvoor maandag wel de macht bezat. Ook Hassink moest immers het ant woord schuldig blijven op de flitsende demarrage van de Italiaan Algeri. wiens vlucht uit het peloton tot de voorste li nies voerde ..Die Italiaan demarreerde vanuit de achterhoede ineens zó hard. dat ik hem onmogelijk kon volgen. Maar dat geldt niet alleen voor mij. Ook Szozda kon zijn wiel niet houden". Een gebrek aan zelfvertrouwen lijkt de voornaamste oorzaak van het weinig imponerende optreden van de dit sei- flINSPAG 27 JULI 197ë LASSE VIREN Terwijl de regen met bakken uit de hemel stroomde zette Bernt Johansson i rechts) op het topje van de Munt Royal de aan val in. die hem hel goud in de wielerwedstrijd opleverde. Links de Italiaan Martmelli en midden de Westduitser Peter Thaler Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor dc Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPD lGemeenschappelijke Pers Dienst). Hetzeven man sterke team bestaat uit: JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN, sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Eemlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEESINK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam Na vier wedstrijden heeft Neder! punten: een gelijk puntenaanu Italië. Ton Buunk ziet de Itali; een van de zwaaste tegenstand? finalepoule „Misschien zijn z nisch wel een stuk minder dar. garen, maar ze zijn enorm getrui zullen ons niet uit ons spel moet halen door hun eventueel provo; speL Nederland deelt nu met Italiè de tv. t plaats achter Hongarije, dat olympiscn kampioen werd Vandaag 'dinsdagi worden de laatste wedstrijden gespeeld met als topper om vijf uur 's middags in het olympisch bad het duel Nederland- Italië Bij een gelijkspel wint Italië, dankzij een beter doelgemiddelde. de zilveren medaille Hongarije 4 4 0 0 8 25-1!* Italië 4 2 115 18-17 Nederland 4 2 115 15-14 Roemenië 4 0 3 1 3 21-22 Joegoslavië 4 0 2 2 2 16-19 West-Duitsland 4 0 13 1 12-16 zoen zo formidabel aan de wielertop te ruggekeerde Arie Hassink. Na enig na denken wilde hij dat uiteindelijk ook wel toegeven: „Toen ik vanmorgen op stond. was ik hypernerveus. Diezelfde nervositeit heeft me de laatste jaren bij belangrijke kampioenschappen al een paar keer opgebroken. Daaraan moest ik vanmorgen automatisch terug den ken en zoiets knaagt toch aan het zelf vertrouwen". Mijn dag niet Een duidelijk teleurgestelde Joop Mid- delink begreep al evenmin veel van de matige verrichtingen van Arie Hassink en Leo van Vliet. „Beiden waren goed in vorm, het parcours lag Arie Hassink bovendien wel. Ze hebben de beslis sende slag gewoon gemist. Ik kan niet anders zeggen, dan dal ze er bij hadden moeten zitten. Leo van Vliet en Ad Tak voerden hun weinig imponerende ma nier van rijden later terug op een val partij. Dat overkwam Nederlands grote wielerbelofte reeds in de eerste ronde. Van Vliet: „Maar desondanks had ik gewoon m'n dag niet. Toen die groep van dertien wegging, was ik al lang blij dat ik het tempo van het pelo ton kon volgen". Ad Tak: „Door die valpartijen raakte ik achterop en daama had ik niet meer de macht om nog bij te komen. Het was gewoon niet anders". Die macht bezat Bernt Johansson maandagavond wel De 23-jarige Zweed uit Marienstad. een voorstad van Go thenburg. voltooide in Montreal zijn eerste belangrijke internationale wed strijd en deed tegelijkertijd een ge slaagde greep naar het goud Bij de laat ste drie mondiale titelgevechten, als mede bij de Olympische Spelen van Munchen. bereikte de nationale kam pioen van Zweden nimmer de eind streep. Maandagavond verkeerde hij echter in de vorm van zijn leven en ver diende de olympische triomf ook ten volle. Meeste kopwerk Vanaf het eerste moment was Bernt Jo hansson in de frontlinie te vinden, In de steeds weer versplinterde kopgroep nam hij ook veruit het meeste kopwerk voor zijn rekening Dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot de Pool Nowicki, die steevast achteraan de groep bungelde, maar in de slotmillimeters wel present was toen achtereenvolgens de Duitser Thaler, de Fransman Bemoudeou en de Rus Gorelov in de aanval gingen. Maar ook de Pool moest het antwoord schul dig blijven op de onstuimige demarrage van Bemt Johansson in de afdaling van een steile klim op enkele kilometers van de eindstreep Nikolai Gorelov was nog als enige bij machte de aanval te pare ren. maar werd vervolgens moeiteloos door de Zweed afgeschud Lachend legde Bemt Johansson zyn laatste 200 meter af. stak vervolgens reeds vele meters voor de eindstreep de handen in triomf omhoog om zich ver volgens uitbundig te laten huldigen. Het fascinerende gevecht om het zilver eindigde in een triomf voor Klaus Peter Thaler, maar de Westduitser zou later terecht worden gedeklasseerd wegens het afwijken van de lijn. Het zilver ging nu naar de Italiaan Guiseppe Martinelli, het brons naar de Pool Mieczysl Nowic ki. In wielerland telt echter slechts het goud. wat Bemt Johansson in de ko mende maanden hoopt te verzilveren via een aantrekkelijk profcontract MONTREAL - Het Nederlands water- poloteam is door een 5-3-overwinning op Joegoslavië nog volop in de race om olympisch eremetaal. Het goud is reeds voor Hongarije, maar vandaag zullen Nederland en Italié in de laatste wed strijd in de finalepoule om het zilver vechten. Bij een gelijkspel wordt Italië dankzij een beter doelgemiddelde tweede. Verlies voor Nederland zou Roemenië nog aan brons kunnen hel pen. De Joegoslaven, tegen Nederland vech tend voor hun laatste kans, namen tweemaal een voorsprong tegen het Oranjeteam Ton Buunk en Hans van. Zeeland brachten Nederland echter op gelijke hoogte en via twee treffers uit strafworpen via weer Van Zeeland en Nico Landeweerd kwam Nederland op 4-2 voor. Joegoslavië scoorde via Savi novic nog wel tegen, maar met een mr meer in het water zorgde Landewec voor een 5-3-eindstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9