hooxt-ziet-schrijft Punniken, kent u het nog? Montreal op de kiek Rijksconsulent A. Korstanje per augustus met vervroegdpensioen !PZC/p Miskleun Ui nllMSDAG 27 J LU I 1976 provincie onder redactie van Jacques Cats Ik wist niet, dat de olympische spelen zo vervloeiend konden zijn. Als je niet uitkijkt kom je slaap te kort. Vrijwel dagelijks uitzendingen tot ver na twaalven, dat gaat een mens niet in de kouwe kleren zitten. Trouwens, de presentatoren op de tv ogen ook al niet zo fris meer. Die beginnen er zo langzamerhand uit te zien alsof ze de vierhonderd meter horden zojuist zelf hebben meegelopen. Maar de beelden blijven wel boeien. Misschien boeien ze u zelfs zó, dat u er best foto's van zou willen hebben. Nou, eigenlijk ligt er niks in de weg om in het bezit te komen van een foto- of diaserie van de olympische spelen. Die maakt u toch gewoon zelf, zo vanaf het beeldscherm. Ja hoor, gewoon, dat leest u goed. De stichting amateurfotografie heeft het allemaal uitge dokterd hoe u dat het beste kunt doen. Wat hebt u nodig? U hebt niet méér nodig dan bij het maken van gewone foto's, of het zou een statief moeten zijn in verband met de wat lagere belichtingstijd dan normaal (waaroverstraks meer). Maar in plaats daarvan kbnt u ook heel goed een stoeltje, tafeltje, krukje o.i.d. alssteunpunt gebruiken. Wat u bij het maken van TV-foto's beslist niet nodig hebt is flitslicht: daarmee zou u het TV-beeld name lijk wegflitsen. Verder hebt u - uiteraard - een TV- toestel nodig, zwart-wit of kleur Als u gewend bent om naar een nogal kon- Irastrijk beeld te kijken, stel het toe stel dan nu in op een wat kleiner ver schil tussen licht en donker. Bij een zwart-wit tv worden de donkere par tijen zodoende grijs tot donkergnjs Ook bij een kleuren-tv moet u de beel den wat lichter instellen, maarleterop dat de kleurverzadiging ongewijzigd blijft. Belichtingstijd In 1,25 seconde wordt elke keer een volledig TV-beeld opgebouwd. De be lichtingstijd die u op uw camera in stelt. is derhalve 1,25 (of 1.30) seconde. Er zijn echter camera's, waarop geen sluitertijd kan worden ingesteld. Is dat met uw toestel het geval, zet 'm dan - indien mogelijk - op het Hitssymbool, ook wel bliksemschichtje genaamd. Als er ook geen flitssymbool op uw camera staat aangegeven, kunt u rus tig aannemen dat de belichtingstijd automatisch al 1,30 seconde is. En déze tip is belangrijk voor alle eige naars van een cassettecameratwaarop flitsblokles passen): met een gebruikt flitsblokje op het toestel is de sluiter tijd automatisch goed voor het maken van TV-opnamen De lensopening De juiste lensopening van de camera is afhankelijk van de gevoeligheid van het filmpje dat u gebruikt. Die lichtge voeligheid wordt aangeduid door het aantal DIN dat bij elk filmpje wordt vermeld: hoe groter het aantal DIN. des te gevoeliger uw film. Of om het anders te zeggen: een film van 27 DIN heeft minder licht nodig om nog goede resultaten te behalen dan bijvoor beeld een film van 18 DIN. Als we nu uitgaan van een gelijkblijvende slui tertijd (die bij onze TV-opnamen im mers 1,25 of 1.30 seconde is) en een ge lijkblijvende lichthoeveelheid (want afkomstig van hetzelfde TV-schermi. dan hoeven we bij films van uiteenlo pende lichtgevoeligheid alleen nog maarde'lichtkraan' bij teregelen door de juiste lensopening te kiezen. Als uw tv inderdaad is ingesteld op een wat minder kontrastrijk beeld, hoeft u maar onderstaand lijstje in de gaten te houden: Filmsnelheid 18-19 DIN lensopening 2.8; 20-22 DIN 3.5; 23-24 DIN 4: 27 DIN Cassettecamera Ho!, zult u misschien zeggen, ik heb een cassettecamera (klepje open, film cassette erin, klepje dicht, 'n paar keer 'transporteren' en de camera is klaar voor de eerste opname); daarop ko men helemaal geen diafragmacijfers voor. Klopt! Op een cassettecamera zich echter wel diverse symbooltjes aangegeven voor de verschillende weertypen. Als u uw toestelletje nu op een 'wolkje' zet, is-ie toch goed inge steld op het naar verhouding weinige licht dat er nu eenmaal uit een TV- toestel komt. De Opstelling 'n Belangrijk punt vormtde opstelling van uw camera ten opzichte van uw TV-toestel. Kom allereerst zo dichtbij als mogelijk. Voor cassettecamera's geldt als regel een minimum afstand van 1 20 meter, vooi andere cameraty- pen is die afstand korter Denk erom: als u te dichtbij komt worden uw op namen automatisch onscherp! Een ander aspect is dat op die korte af stand het zoekbeeld er anders uitziet dan wat erop de foto of dia komt. Dat heeft met het feit te maken, dat de zoeker op een andere plaats zit dan de lens van uw camera. Het gaat er echter om wat u voor de lens krijgt Zorg er daarom voor. dat de lens zich voor het 'hart' van uw TV-scherm bevindt, pre cies in het midden dus: in dit geval hoeft u dan niet meer door de zoeker te kijken Nu het TV-beeld. Een TV-beeld is niet helemaal scherp! Achter elkaar gezien tonen deze onscherpe beeldjes wel een vloeiend geheel waar beweging in zit, maar stuk voor stuk zijn ze meer of minder onscherp - afhankelijk van de snelheid waarmee het onderwerp voor de TV-camera's komt. Bij het maken van TV-foto's en -dia's moet u er dus een beetje op letten, dat u een 'rustig' moment kiest. Verder kan het zijn, dat u dermate ge concentreerd naar het TV-schenn zit te kijken, dat de weerkaatsing van de ruiten, van de eventuele brandende huiskamerverlichting e.d. u niet eens opvallen. Later, bij het bekijken van uw foto's of dia's, zou u deze reflecties echter als hinderlijk ervaren en daarom déze tip. doe de gordijnen dicht of draai het toestel zó. dat u geen ruil meer ziet. en doe het licht uit Voor dia-makers, tenslotte: gebruik een gewone daglichtfilm idus géén kunstlichtfilm), ook al komt er kunst licht uit uw TV-toestel Punniken, kent u het nog? Een dikke draad aan elkaar breien met behulp van een klosje roept bij velen jeugdsentiment op. In-de afgelopen week heb ben veel bezoekers van de bra derie in Sas van Gent de draad weer opgepikt. In de Zuid straat namelijk vestigde me vrouw M. Arens-Vereecken (76) uit Sas van Gent. geassisteerd door een aantal kinderen, tij dens de 'Gentse week' een we reldrecord punniken. Dag in. dag uitzat ze op een stoeltje te frutselen met klos en wol. „Wandkleden maken, borduren, ha ken en dergelijke, dat is een grote hobby van me Daarom hebben ze me vorig jaar waarschijnlijk gevraagd om toen die record-lange sjaal te breien. Ik moet zeggen dat dat beter liep. Ik had wat meer hulp en bij dat punniken moet je steeds opletten. Als je zit te breien kun je ook nog eens wat rond kijken. De eerste dagen dacht ik af en toe: ik stop ermee, maar ik ben blij dat ik dat niet heb gedaan. Als je ergens mee begint, moet je het ook afmaken. Veel belangstelling, maar weinig steun kreeg mevrouw Arens van het talrijke winkelende publiek. „Er wa ren er wel veel die Vroegen hoe je zo'n werkje nou moet opzetten. Dat waren ze kennelijk vergeten." Alle lof voor de kinderen die haar hiel pen: „Ze kwamen iedere dag terug en waren erg aardig Zonder hen zou het veel moeilijker zijn geweest Onder de kop: .Miskleun VARA en Nieuwe Revue pakt het personeels blad 'De Brug' van de PZEM nog even uit tegen de nieuwsmedia, die kortelings een reportage hebben gebracht over de door hun gesigna leerde gemakkelijke toegankelijkheid van de kerncentralesin Dodew- aard en Borssele. 'De Brug' schrijft onder meer Elke Nederlander heejl het recht om te weten ivat er binnen de grenzen van zijn land afspeelt Hel recht van vrije meningsuiting van de publici teitsmedia moet aan diezelfde Nederlander de garantie geven, dat er bij het geven van informatie 'geen spelletje wordt gespeeld', dat alles eerlijk over de tafel komt. We hebben het keurig voor elkaar in ons democratisch bestel, tenminste dat denken wij. Want wij van 'De Brug' met onze kleine lezerskring maar ook de VARA en Nieuwe Revu met hun. grote aanhang, dienen voor ogen te houden dat erin het kader van de vrije meningsuiting spelregels bestaan, die normen van fatsoenlijk journalistiek handelen helen. Wat. op papier komt of de ether wordt ingestuurd dient op een verantwoorde, gewetensvolle manier te geschieden Vanuit dat geweten moet het een ongeschreven regel zijn dat programma 's of publikaties over een discutabel ondenverp in een sfeer van hoor en wederhoor tot stand komen. Daaraan heeft, bij het geven van informatie over onze kernener giecentrale. wel wat ontbroken. We zouden aeen behoefte aan commen taar hebben als wij niet wisten, dat vele personeelsleden verbolgen zijn over een dergelijke wijze van publiceren en programma's maken. Zij willen niets liever dan dal de situatie objectief wordt weergegeven en dat er geen onwaarheden worden verspreid. Het blad betreurt het dat er door het ontbreken van de meest elementaire kennis van zaken allerlei foutieve conclusies zijn getrokken. Dat zou onder meer ook gebeurd zijn in een NOS-radio-prbgramma. Daarover schrijft 'De Brug': „Gelukkig voor hem ide reporter, red dat het programma om 23.00 uur over de radio kwam. velen lagen al te bed En "De Brug" meldt verder: Er zijn drie jammers bij deze affaire. Het valt te betreuren, dal de verte genwoordigers van de communicatiemedia geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om informatie te verkrijgen. Een informant hoeft niet zo nodig met ons achter de kernenergie te marcheren, hij mag zijn eigen standpunt best bewaren en publiceren waarom hij het niet met ons eens is. In de tweede plaats had kunnen worden voorkomen, dat er misverstand, verwarring en mogelijk zelfs onrust onder het publiek is ontstaan, ln de derde plaats hadden wij als redactie de pagina's liever gevuld met amusantere zaken, want het is in-droevig, dat bepaalde gevoelens en meningen vandaag de dag op een dergelijke subjectieve wijze kunnen worden uitgespeeld. 'WAKEN VOOR DOUBLURES IN VOORLICHTING' ACTEUR VAN NEGENTAL STUDIEBOEKEN GOES - „We moeten toch waken voor doublures bij de voorlichting aan handel en klein-bedrijf". Dat zegt rijksconsulent A. Korstanje- voor handel, ambachten en dien sten in Zeeland, die per 1 augustus zijn functie zal neerleggen. Vóór dien wil hij nog wel een kritische opmerking kwijt. Doublures mani festeren zieh volgens hem met name bij de voorlichting over de ontwikkeling rond het Kanaal door Zuid-Beveland. „Bij de voorlichting doen de bonds- consulenten hun werk, goed werk. Dat doen ook nog eens de voorlich ters van de middenstandsvakorgam- saties. Dan is onlangs opgericht het dienstverleningscentrum voor midden- en kleinbedrijf in Goes Maar de Kamer van Koophandel werptzich nu ook op de voorlichting Die heeft tegen de middenstands bonden gezegd. „Nodig ons maar eens een avond uit" Maar die zaak rond het Kanaal is al lang afgewik keld. En middenstanders in noord kunnen zich tot het dienstencentrum in Goes wenden. De staatssecretaris heeft het er speciaal voor doen op richten. Zo knjgje doublures, en daar is men op het ministerie van econo mische zaken met mee ingenomen Men vindt het daar onjuist" aldus rijksconsulent Korstanje. die voor zijn vertrek hier nog eens nadrukke lijk op wil wijzen. Zoals gezegd legt de heer Korstanje op 1 augustus zijn functie als rijks consulent na ruim 20 jaar neer. Re den: vervroegde pensionering van wege de gezondheid. „Er is in het land nog maar één collega boven de 60 in dienst, en ook hij doet kalm aan", ^egt de 60-jarige heer Korstan je Men zal hem met de hand kunnen drukken op een afscheidsreceptie. „Dat zit er niet in bij het departe ment als je op je 60ste om gezond heidsreden weggaat. Maaralwashet wél mogeüjk geweest, ik zou toch zo'n receptie met hebben geaccep teerd. Ik houd er met van. 't Is vaak persoonsverheerlijking. In mijn fun- cie ging ik dan ook alleen maar naar recepties, als ik strikt de opdracht had". Gezien zijn gezondheid vindt de heer Korstanje. dat het moeilijk wordt, de veeleisende taak van rijksconsulent naar behoren te blijven vervullen: „Drie vergaderingen per dag, bedrij ven en gemeentebesturen bezoeken Als consulent ben je bijna de gehele week op pad en je hebt altijd strijd tegen het horloge te voeren. In het weekeinde moeten dan de rapporten worden geschreven. Zo'n schrijvende man is dan voor het gezin niet altijd een pretje. Rijksconsulent? Als je het goed wil doen is het een slijtend be roep". constateert de heer Korstanje. Na het eindexamen HBS in Middel burg, in 1934. vond de 'fervente pad vinder' Aemout Korstanje een baantje als aankomend klerk bi] de PZEM in Middelburg In de praktijk had hij niet zo heel veel aan de 'literair-economische' opleiding, die hij op de HBS had gekregen. Kor stanje ging daarom intensief stude ren en behaalde het 'Staatspraktijk Diploma' en het diploma 'Vakleraar in de Handelswetenschappen'. Hij ging lessen geven bij opleidingen op economisch gebied en werd op 24- jarige leeftijd benoemd tot examina tor bij de Middenstandsexamens Algemene Handelskennis'. „Ik was in 't begin net zo zenuwachtig ais de kandidatenzegt hij. Auteur In 1945 zei de heer Korstanje de PZEiVI vaarwel om als zelfstandig opleider voor diverse examens te gaan werken: „Een plezierige tijd. Er was een grote studiedrang na de oorlog", aldus ex-ondcrwijsnian Korstanje. die ook nog kans zag om negen studieboeken te schrijven, zowel voor de middenstandsopleï- ding als voor de MO-examens. „Het vinden van een uitgever is moei lijker dan het schrijven zelf', zegt de auteur, wiens boeken menige her druk mochten beleven Hij is nu be zig aan het bewerken van een elfde druk van een boek over bedrijfseco nomische vraagstukken „Het wordt gebruikt op hoge scholen en univer siteiten". verklaart de heer Kor stanje niet zonder trots „Vorig jaar heeft Noordhoff er nog een extract van uitgegeven, dal ik samenstelde samen met P. Geelhoed, directeur van de christelijke scholengemeen- schap voor economisch beroepson- derwiis in Zeeland" Consulent I)e eerste staatssecretaris van eco nomische zaken, dr. G. Veldkamp vond in 1955, dat er naast consulen ten voor landbouw, tuinbouw en veeteelt ook middenstandsconsu lenten moesten komen in de pro vincies. Korstanje werd voor Zee land benoemd en trad maart.1956 in functie. „Het statenlid Joh. dt Kruyter had me op het ambt gewe zen. en beval me zelfs in Den Haag aan". De heer Korstanje. .In het begin lag het zwaartepunt op de advisering van bedrijven, een taak die later aan de bondsconsulenten kon wórden overgedragen Er kwam toen meer tijd vrij voor collectieve voorlichting, nog later kreeg de distributie- planologie een belangrijke rol En die functie van middenstandsconsulent werd omgezet in die van consulent voor handel, ambachten en diensten, meer len dienste van handel en be drijf in ruimere zin. Die distributie- planologie vond niet altijd evenveel weerklank bij de gemeentebesturen, die zich een deeltje van hun autono mie zagen ontnemen'vertelt de heer Korstanje. Hu herinnert daarbij aan de plannen, die er destijds waren voor een groot winkelcentrum bij Lammerenburg. lussen Middelburg en Vllssingen. „Als dit had doorge gaan dan hadden vooral op het plat teland de distributiestromen zich volkomen gewijzigd met funeste ge volgen voor de centra van Middel burg en Vllssingen". De heer Kor stanje wijst op de totstandkommg van gemeentelijke adviescommis sies voor midden- en kleinbedrijf en toerisme, handel en ambachten, waarvan er nu 21 m de provincie zijn. „Het was wel eens moeilijk voor een rijksconsulent deze inspraak aan vaardbaar te maken". De heer Korstanje herinnert zich de 'wat annecdotische' reis naar Wenen, waar hij enige maanden op de handelsafdeling van de Ambas sade werkte voor het Centraal Bu reau Tuinbouwveilingen. Doel: de export van Nederlands en Zeeuws fruit naar Oostenrijk bevorderen: „Die missie acht ik als mislukt, want zelfs een bezoek van de lieve fruitfee aan de president van Oostenrijk ver hinderde niet. dat de Oostenrijkers hun grenzen voor ons fruit dicht de den als de prijzen daarvan lager wa ren dan die van hun eigen fruit We hebben er in ieder geval een Weense week in Hulst aan overgehouden" „Ik heb mijn werk in deze mooie pro vincie altijd wel met plezier gedaan. Er waren prettige contacten en goede samenwerking. Zo ook met het consulaat-generaal der Nederlanden in Antwerpen, onder meer over de export van Zeeuwse bedrijven naar België". Adviseur Per 1 augustus 1976 is de heer Kor stanje dus rijks-consulent-af. Zijn opvolger is nog niet bekend. „Ik denk met weemoed en dankbaar heid aan de vriendschap die ik on dervond. Maar gelukkig zal ik al die goede contacten niet kwijtraken. Als de voortekenen niet bedriegen en het bestuur akkoord gaat. ga ik als adviseur- 'con amore en pro deo' - de Belgisch-Nederlandse Vereni ging ten dienste staan". „Dat houdt niet alleen contacten in met Antwerpen, maar ook met de provincies Oost- en West- Vlaanaeren Een zaak. waar ik mij mee bezig blijf houden is ook die van Sluis voor de vestiging van een casi no". aldus de heer Korstanje De straks ex-rijksconsulent zal zich dus beslist niet vervelen Dat deed hij toch al niet: „Ze hebben wel eens ge zegd dat ik een 'eenzijdig mannetje' ben Daar wil ik me wel tegen verde digen: Ik ben een operaliefhebber, een enorm toerist en ik heb heel wat landen in Europa. Aziè en ook in Af rika bezocht En wat de kritiek, die er ongetwijfeld op mijn werk is geweest betreft zeg ik 'Men kan het nog zo mooi maeken, d'een zal 't prijzen, d'ander laeken" Rusland C P. v Manshanden uit Goes weet van geen afgepakt stuk Dui Island door Rus land. Dan zal O Duitsland wel door ka boutertjes aan Rusland gegeven zijn. En u spreekt over de Berliinse Muur met geldswaarden. U moet het hebben over de meest moderne moordwapens, daar aangebracht om onschuldige mensen aan flarden te schieten; alleen maar omdat ze het land willen verlaten. Ver der schermt U met teveel als 'Bevrijde'. Ook ik ben bevrijd, toch dan door de Canadezen. En ik heb zo te horen meer geleden aan U. Maar ons hoor je niet. Wij wensen alleen geen herhaling van 40-45 en laten verraad en verraders C A, Klooster Ellewoutsdijk Consulentschap Zuid-Holland vervangt Korstanje MIDDELBURG - De heer A. Korstan je. rijksconsulent voor handel, am bacht en diensten in Zeeland, gaat per 1 augustus met vervroegd pensioen. De werkzaamheden op het kantoor in Zeeland zullen, zo lang niet in devaca- lure is voorzien, worden waargeno men door het sonsulentschap Zuid- Holland. Ongelijke stoepen Als bewoonster van de Korte Noord- straat zou ik graag het volgende willen opmerken Ondanks dat onze straat heel mooi is geworden met al die geres taureerde panden, is er voor de voet gangers een groot ongemak onstaan. doordat bij heel wat mensen lik heb een kwartier gekeken: het waren er 15) een hoop pijn en letsel is veroorzaakt, nl. dat de stoep tussen pand 32 en 30 10 cm lager ligt dan van pand 30 tot pand 18. De mensen die vanaf de markt komen hebben er geen erg in dat de stoep lager ligt. zo stappen zij mis. Vooral veel ou dere mensen die zich lelijk bezeren. Nu is mijn vraag: kunnen ze de stoep niet schuin aflaten lopen, op dat gedeelte of een gekleurde band in de breedte, zo dat het opvalt dat het een afstap is. Hopen- lijk kunnen ze er wat aan doen. C.H. Wondergem, Korte Noordstraat 37, Middelburg. HENGELWEDSTRIJD CADZAND -Bij de toeristenhengel- wedstrijd, die afgelopen zaterdag on der barre weersomstandigheden in Cadzand werd gehouden, is de heer J. Giljani uit Dinlelourd eerste gewor den. Bij de junioren werd G. de Meijer uit Zuidzande eerste. De hengelwedstnjd. waaraan 36 vissers meededen, was georganiseerd door de plaatselijke VW en de Zeehengelver- eniging 'De Willigen' uit Cadzand. iADVERTENTIEi GOESE MIDDENSTAND CENTRALE TOERISTISCHE DAGEN 1976 donderdag 29 juli 20.30 uur OPENLUCHT MUSICAL door toneelvereniging 'Kunstvrienden' op de Grote Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7