Mosselbanken 'grverzand' batterijen die gaan lang mee. Vaten-affaire in Middelburg: elkaar géén paniek aanpraten SCHOUWSE DORPEN NAAR GROEITYPE INGEDEELD Commissie werkt aan plan hartrevalidatiecentrum "Vr.r., -•T Gemeente Hulst telt 167 tweede huizen .7:1 WNSDAG 27 JULI 1978 BURGEMEESTER IN ANTWOORD OP VRAGEN GEMEENTE GARANT VOOR VERBOUWING MIDDELBURG - In de maandagmid dag gehouden vergadering van de Middelburgse gemeenteraad beeft PvdA-fractievoorzitter de heer D. Boogerd er op gewezen, dat "terugval len op een bedrijfsbrandweer' zoals gebeurde bij de "vaten-affaire' in de Sint-Jansgang te Middelburg toch wel een bijzonder riskante zaak is. Zoals bekend zijn recentelijk op een terrein aan de Sint-Jansgang twee vaten met fluor-waterstofzuur gevonden, een bijzonder gevaarlijke stof. De ge meente Middel burg moest voor het on schadelijk maken van de vaten de hulp inroepen van de bedrijfsbrandweer van aiuminiumbedrijf Pcchiney in het Sloe. De heer Boogerd verklaarde voorts, dat hij op zeer korte termijn een onderzoek had verwacht op het brede terrein van de gehele gemeente naar de aanwezig heid van gevaarlij ke stoffen. „Er is nogal wat onrust onder de bevolking," zo con stateerde de heer Boogerd. „in de sfeer van wat ligt er nog meer hier." In zijn antwoord zei burgemeester drs. P A. Wolters dat men in de kringen van gemeentewerken en brandweer, waarin enkele topfunctionarissen met vakantie waren, met spoed de rapportage ter hand zal nemen over deze zaak. „We moeten echter oppassen om elkaar pa niek aan te praten," aldus de heer Wol ters. „de stad ligt niet vol met dergelijke zaken Soortgelijke gevaren zal men nadrukkelijk signaleren." Crematorium Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan begraafplaats Nieuwlandseweg - nodig voor de bouw van het crematorium - bracht de heer W P. Rentier isgp) naar voren, dat verwijten, dat de tegenstan ders van het crematorium "niets te dol zou zijn" om de bouw te voorkomen, „werkelijk nergens op slaan'. De heer Rentier zei hierover „Onze fractie stemt in met het bezwaar dat de begraafplaats door de bouw van het crematorium zijn karakter als begraaf plaats verliestHet SGP-raadslid ver klaarde gTOte bezwaren te hebben tegen de herziening van het bestemmings plan. „Bij aanvaarding van dit plan dient naar onze mening duidelijker te worden aangegeven welk deel van dit plan bestemd is voor cremeren en welk deel voor begraven Uit de door uw col lege met het provinciaal bestuur ge voerde correspondentie is me duidelijk geworden dat dit twee vormen van lijk bezorging zijn die planologisch verschil lend dienen te worden aangegeven Met de stem van de heer Rentier tegen ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel tot vabtsteUing van het be stemmingsplan. Bejaardencentrum Op voorstel van de heer A. C. Pijnen burg (cda) werd besloten in principe garant te staan voor de gehele kosten van de nieuw bouw van het bejaarden centrum van de katholieke stichting voor verpleging en bejaardenzorg Walcheren aan Bachtenstcene in Mid delburg. Deze zullen zo'n vier miljoen gulden belopen. Aanvankelijk hadden b en w. de raad voorgesteld garant te staan voor een PPR-raadslid kreeg in officieel stuk kwalificatie tevens verslag PZC MIDDELBURG - In de raadsverga dering van Middelburg heefi mr. D. F. Vos tvvd) maandag tijdens de rond vraag zijn bevreemding uitgespro ken over het officiële gemeentelijke verslag van een 'besloten - bijeen komst van gemeenteraadsleden, waarin achter de naam van PPR- raadslid de heer A H. Kamermans de kwalificatie was opgenomen 'le vens verslag PZC'. Achtergrond was, dat van deze be sloten vergadering de volgende dag een uitvoerig verslag in de PZC ver scheen en daaruit - zo bleek uit het antwoord van burgemeester drs. P A. Wolters gistermiddag - werd afge leid. dat de heer Kamermans inlich tingen aan de krant had verstrekt. Het had de heer Vos niet zozeer be vreemd, dat een dergelijke toevoe ging verslag PZC') achter de naam. van het op de bijeenkomst aanwezig raadslid Kamermans in een officieel stuk was vermeld, maar wel. dat daarop - zo de heer Kamermans in derdaad in de functie van verslagge ver aanwezig zou zijn geweest - aan het begin van de bijeenkomst niet ivas geattendeerd. In de raadsvergadering van gister middag verklaarde burgemeester Wolters dat een 'te boude gevolg trekking' was geweest dat de heer Kamermans mede als PZC- verslaggever de bijeenkomst zou hebben meegemaakt. „Dit was een niet helemaal juiste conclusie,'' aldus de heer Wolters. „het moest de heer Blom zijn." De PPR-fractiegenoot van de heer Ka mermans, de heer H. A Blom. wilde hierop gistermiddag nog wel reage ren. maar zijn verzoekend gebaar het woord te nemen werd niet gezien en het is bovendien ineen rondvraag ongebruikelijk dat zich in het spel van vraag en antwoord 'derden' mengen. bedrag aan eerste kosten van .190.000. maar in een commissievergadering was reeds naar voren gekomen, dat er eigen lijk geen bezwaar bestaat om al direct een principe-uitspraak te doen het ge hele bedrag van vier miljoen te garande ren In het college van b en w ont moette het verdergaande voorstel van de heer Pijnenburg geen enkel bezwaar. Wethouder M. A L. Hubregtse tot de heer Pijnenburg „We zullen het voor stel overnemen We zaten er op te wach ten." Tijdens de rondvraag van de gemeente raadsvergadering van gistermiddag - een "zomervergadering' die by uitzon dering maar een uur duurde - atten- deerdedeheerT F.C. Verduin ipvda) op de vergoeding voor part-time krachten in de openbare leeszaal, die maar twee gulden per uur zou bedragen, een ver beneden het minimum-loon te zoeken vergoeding Wethouder Hubregtse kon de heer Verduin meedelen, dat intussen is besloten dit tot vier gulden per uur op te trekken, een bedrag dat nog te 1 aag is. „We zullen de boodschap doorgeven aan het bibliotheekbestuur." aldus wethou der Hubregtse. die het verstandig noemde het komende jaar uit te gaan van het minimum-loon. Tijdens de rondvraag verklaarde me vrouw J. J van der Wel-Beije voorts, dat het Xenakis-festival op haar een posi tieve indruk had nagelaten. 111 welk ver band zij hulde wilde brengen aan de or ganisatie van 'Jeugd en Muziek'. PPD-directeur: 'Nota is een ambtelijk voorontwerp VLISSINGEN - De nota. van de PPD, die de dorpen en Zierikzcc op Schouwen-Duiveland indeelt naar 'groeitype' moet worden gezien als een ambtelijk voorontwerp. „Het stuk is in de eerste fase van het vooroverleg met de gemeenten", zo zei PPü-direeteur ir K. M. Th. Ad- riaansens desgevraagd in een toe lichting. Het stuk ligt nu bij de gemeentebes turen van Schouwen-Duiveland. De bedoeling is. dat die er - aldus ir. Ad- riaansens - voor eind september 'een eerste reactie op geven ais cue reac ties binnen zijn. zal de PPD een nota samenstellen over de bewoningspa- tronen op Schouwen-Duiveland. die naar gedeputeerde staten van Zee land - het beleid dus - gaat MAN ONDER INVLOED VLIEGT UIT BOCHT RENESSE-In de nacht van zaterdag op zondag is de heer Z. uit Zeist op de Loane in Renesse met zijn auto uit de bocht gevlogen. De man verkeerde on der invloed van alcohol. Een inzittende, mejuffrouw G. van der H uit Oss moest met lichte verwondingen naar de plaat selijke arts worden vervoerd Na behan deling kon zij vertrekken. De auto van Z was total loss. PROVINCIALE RAAD VOLKSGEZONDHEID: MIDDELBURG - Een commissie uit de Provinciale raad voor de volksgezond heid in Zeeland, de 'commissie lichamelijke zieken', is bezig met de uitwerking van plannen om in deze provincie te komen tot de oprichting van een hartrevali- datiecentrum. Dat blijkt uit het jaarverslag van de raad, waarin een overzicht wordt gegeven van de activiteiten over de jaren 1974 en 1975. CONCRETE OPZET UITGEWERKT Het onderzoek naar de mogelijkheden voor een dergelijke voorziening in Zee land is al in 1974 op gang gekomen. Het bureau van de raad liet in april 1974 het rapport 'Behoefte aan revalidatiefacili- teiten voor hartpatiënten' verschijnen. Uit dit rapport bleek dat de behoefte aan dergelijke faciliteiten 111 Zeeland laag werd geschat.namelijk l.öplaatsen per 100.000 inwoners, terwijl het gemid delde voor Nederland 4,3 plaatsen per 100.000 inwoners bedroeg Zeeland vormde volgens deze berekeningen een opvallende uitschieter, terwyl toch niet aannemelijk was dat het aantal hartin farcten in Zeeland slechts een fractie zou bedragen van het aantal infarcten m overig Nederland", aldus het jaarver slag. De 'Commissie lichamelijk zieken' was van mening dat men met de moge lijke kans op een dergelijke voorziening voorbij mocht laten gaan en stelde de raad voor om een onderzoek in te stellen onder de Zeeuwse internisten naar het aantal hartpatiënten dat voor revalida tie in aanmerking komt en daarbij te vens gegevens te verzamelen over de ac tiviteiten die reeds op het. terrein van de hartrevalidatie plaatsvinden. De raad besloot eind 1974 tot een dergelijk on derzoek, nadat een oriënterend bezoek was gebracht aan het hartrevalidatie centrum van het Rotterdamse Zeehos pitium te Katwijk. Vervolgens kreeg de commissie opdracht de praktische mo gelijkheden na te gaan voor de tot standkoming van een poliklinisch har trevalidatiecentrum voor Zeeland en stappen tot venvezelijking te onderne men. De leden van de commissie be zochten daartoe het Thoraxcentrum van het Dij kzigt-ziekenhuis in Rotter dam Ook werd een bijeenkomst belegd met internisten uit Zeeland en bergen op Zoom en werd een bespreking ge voerd met bestuursleden van de Rot- terdamse Stichting voorCardiologische Revalidatie. Deze stichting heeft toege zegd de pogingen in Zeeland te zullen ondersteunen en is ook bereid om de op leiding van teamleden te verzorgen.. Voorts is in het kader van het onderzoek een bezoek gebracht aan de revalidalie-afdeling van het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. „De commissie lichamelijk zieken werkt thans aan een concrete opzet voor de hartrevalidatie in de Zeeuwse situatie", aldus het jaarverslag. iSlol W/I ptlfi. Il Schouwen-Duiveland een bevolkings groei is. die niet is gebaseerd op enig werkgelegenheidseffect m het gebied maar op de aantrekkelijkheid van Schouwen-Duiveland als woongebied. Mede als gevolg van het achterblijven van de werkgelegenheid ui Zienkzee is het aantal van buiten het gebied geves tigde inwoners ook veel meer over het vroegere eiland gespreid dan in het streekplan was voorzien De PPD acht 'én de grote bevolkingsgroei én de grote spreiding ongewenst': men vindt de sa menstelling van de nieuwe inwoners ookzo. dat de voordelen van deze groei voor de Schouwse samenleving zeer be perkt lijken Daarnaast attendeert men op het streven de mobiliteit te be perken en het accent, dat is gezet op de waaide van natuurbehoud. Een verdere ontwikkeling van de woonfunctie van Schouwen-Duiveland vindt de PPD moeilijk te passen m 'de huidige doel stellingen van zowel de provinciale als de rijksoverheid voor de ruimtelijke ontwikkeling van dit gebied" Tien jaar Men meent, dat een ombuiging van die lijn echter wel tien jaar zal vergen. Het vestigingsoverschot van 350 men sen per jaar in de afgelopen vijf jaar is teruggebracht tot gemiddeld ruim 300 per jaar in de periode 1976-1980 cn tot 100 per jaar in de periode 1980-1985. „Een verdere terugdringing zou in deze filosofie uiteraard als gewenst moeten worden gezien", aldus de PPD. Bij de spreiding van de bevolking over de kernen heeft men onder meer de handhaving van de functionerende ker nen bezien. Daarbij betoogt men. dat met name in de dorpen Serooskerke. Sirjansland, Noordwelle en Ellemeet de handhaving van de lagere school op langere termijn 'zeer problematisch zal worden'. Een school met drie leerkrach ten zou mogelijk moeten blijven en dat betekent ongeveer 600 tot 650 inwoners. Als Serooskerke en Sirjansland zo sterk zouden moeten groeien, betekent dat volgens de PPD „het volledig verloren gaan van het huidige dorpskarakter, zowel stedebouwkundig als sociaal". De gave ligging van Noordwelle verzet zich tegen extra groeiimpulsen en het ligt bovendien maar twee kilometer van Renesse. Een groei van Ellemeet is min der bezwaarlijk, maar wel vraagt de PPD zich af of dit dorp aantrekkelijk is iele aanduiding kernei .a r ©O Functionele aanduiding kernen -QXX;..£° •ï-t' O voor met. name jonge gezinnen. Voor Zonnemaire acht men eex extra impuls van belang om de bestaansbasis van de onderwijsvoorzieningen te verbeteren. De opzet in de ruimtelijke ordening om de verkeersbewegingen te beperken be tekenen. dat met name de uitbreiding (ADVERTENTIE) rood normal duty. goud heavy duty, 2wartd0uble duty PHILIPS HULST - In de gemeente Hulst staan op dit moment 167 eigenaars van zoge naamde tweede woningen op het stad huis geregistreerd. Dit blijkt uit een brief van het college van burgemees ter en wethouders aan de gemeente raad. die donderdagavond (aanvang 19 uur) vergadert. Als de raadsleden dat wenselijk vinden, ligt het in de bedoe ling van b en w om elke maand een lijst met het aantal tweede woningen in de gemeente te doen samenstellen. Uit cijfers van het Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht en Gemeen tewerken in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen blijkt dat 24 woningen die onder beheer staan van de dienst in de gemeente Hulst onbewoond zijn. Dat zijn dan de voor bewoning geschikte huizen. Voor bewoning ongeschikte huizen staan in de gemeente 34 oude woningen. De leegstaande huizen zijn acht woningwetwoningen, vier premie- woningen en twaalf oude woningen Raad Valkenisse besloot tot verbouw school en aankoop noodgebouw KOUDEKERKE - De gemeenteraad van Valkenisse - door de vakantie uit gedund van II tot 7 leden - heeft maandagavond tijdens een kort. spoe deisende vergadering ingestemd met het voorstel van b en w om een krediet van 712.000,- beschikbaar te stellen voor de verbouw en uitbreiding van de christelijke lagere school in Bigge- kerke. Tevens ging de raad accoord met de aankoop van twee noodlokalen als ver vangende ruimte tijdens de verbou wing Daarmee is een bedrag van 125 000.- gemoeid De aankoop van de twee noodlokalen droeg een spoedei send karakter. Deze vervangende schoolruimte moet namelijk per 16 sep tember in gebruik zijn. Zou dit met het geval zijn. dan derft de gemeente een bedrag van ƒ40.000 aan ryksvergoe- ding. Ook de beslissing over de verbou wing van de school droeg een spoedei send karakter teneinde deze verbou wing binnen een jaar gereed te hebben, aldus waarnemend raadsvoorzitter K Wouters. Het is de bedoeling om de noodlokalen na de verbouwing een an dere bestemming te geven Met name wordt daarbij gedacht aan het onder brengen van kleutercreches TERNEUZEN - De mosselbanken aan de Westerschelde, eens buiten dijks grenzend aan het Braakman - gebied, kent men niet meer terug omdat ze al volledig zijn ingepol derd. getuige deze recente luchtfo to. Sinds dc voorbereidende haven en industriewerken onder verant woordelijkheid van de aanne mingsmaatschappij Bos en Kalis in volle gang zijn gezet, is dit open. vroeger vogelrijke schorrengebied door het opsuiten van specie al grondig 'verzand' en intussen om sloten door een hoogwaterkering. In verband met vakanties heeft dit omvangrijke werk drie weken stilge legen. doch van maandag af zullen de werkzaamheden worden voortgezet. Momenteel zijn de cutterzuigers 'Gouderak" en 'Jokra' bezig met het verruimen en uitdiepen van de nieuwe Braakmanhaven. Met de op gezogen grond worden de in vakken verdeelde mosselbanken opgehoogd. In het t otaal zal men tien tot elf mil joen kubieke meter specie op de banken bergen. Volgens planning zal het Mosselban- kengebied eind 1977 voor de chemi sche industrie Dow Chemical in Ter- neuzen bouwrijp moeten zijn en zal de vergrote Braakmanhaven in ge bruik kunnen worden genomen. „Dit tijdstip wordt wel afhankelijk ge steld van de voortgang in het werk gedurende de wintermaanden Dat kan tegen- of meevallen, maar er wordt in elk geval naar gestreefd eind volgend jaar de haven en het nieuwe industrie terrein operationeel te heb ben. Alle werken zullen dan zijn uit gevoerd. Daaronder worden onder meer de sluisverlenging. de verlen ging van de afvalwaterleiding, de aanleg van de corridor, waarin een industriewegen een eventuele spoor lijn voor Dow en een groengordel zyn opgenomen, begrepen." licht direc teur W H. Blok van het Havenschap Temeuzen toe. In deze corridor, die met inbegrip van de oude Wevelswaaldijk een breedte van 200 meter meet. wordt een groengordel van 30 tot 50 meter breed aangelegd. Enerzijds heeft deze groenstrook tot doel de indus triewerken van Dow Chemical 1 onder meer opslagfaciliteiten) aan het oog te onttrekken, anderzijds betekent het het tegengaan van mogelijke ge luidshinder en stankoverlast. Na af trek van de 45 hectare dijkpercelen resteert er een voor industrie bruik- B raak man ha ven De verruimde Braakmanhaven (links onder op de foto) zal tot onge veer een diepte van 18 meter worden uitgebaggerd en zal van dyk tot dijk een oppen-lakte van één kilometer bij anderhalve kilometer beslaan. Schepen tot een tonnage van 60.000 brt zullen in de toekomst aan de Dow-pompstelgers kunnen atineren „Omwille van een betere veiligheid voor de scheepvaart op de Schelde had Dow dringend een groot scheepse haven nodig Zonder af braak van de mosselbanken was dat niet te realiseren. Omdat Dow in middels 200 van haar 320 hectare groot industrieterrein heeft be bouwd. heeft ze op de mosselbanken behoefte aan een stuk nieuw indus trieterrein. Met werk wordt nu een maal werk gemaakt, vandaar dat men voor de specieberging van de Braakmanhaven de ene helft voor het opsuiten van de mosselbanken heeft gebruikt en de andere helft voor het ophogen van het nieuwe indus trieterrein." aldus havenschapsdi recteur Blok. In de westhoek van het opgespoten gebied zal de geplande groenzone grotendeels op de mossel banken worden ingeplant O O van Nieuwerkerk, Oosterland en Bruin- isse gunstiger moeten worden beoor deeld dan van de andere kernen, al ligt ook Scharendijke 'naar buiten toe' rela tief gunstig. Als dorpen waarvoor een zekere voorkeur blijkt om te gaan wo nen, worden in het PPD-rapport be halve Zierikzee ook genoemd Burgh- Haamstede. Bruinisse cn scharendijke Natuurbehoud Wat betreft het behoud van zoveel mo gelijk waardevolle natuurgebieden wordt betoogd, dat nieuwe uitbreidin gen doorgaans geringere negatieve ei- fecten zullen hebben als ze aansluiten 'bij recentelijk gerealiseerde, visueel veelal weinig fraaie uitbreidingen'. De Westhoek wordt - mede door de drei ging van verdere aantasting van het landschap en de natuurgebieden steeds meer als 'vol' ervaren. De PPD acht met name In de kem Re nesse voor een eventuele extra groei nauwelijks nog enige ruimte aanwezig. Burgh-Haamstede heeft wat meer mo gelijkheden in het plan 'Haamstede'. Tegen die landschappelijke achter grond vindt de PPD dat nieuwe 'rccrcatief-wonen'-plannen afgewezen moeten worden, vanwege het ruimte beslag en het geringere belang voor de doprssamenleving. Noordwelle ligt nu nog gaaf, vindt de PPD. bij Sirjaansland maakt de aanwezigheid van het Dij kwa- ter verdere uitbreiding van Ouwerkerk in vergelijking met andere kernen min der wenselijk, terwijlemn in Oosterland vanwege het natuurgebied in hetzuiden allen naar het westen en oosten uitbrei dingsmogelijkheden heeft. Van Alle- meet stelt men. dat de uitbouwmoge lijkheden zeer beperkt zijn door de ruimte, die daar reeds voor recreatie in beslag genomen wordt. Braakmanpolders besteedde aanleg Savoyaardsweg aan HOEK - Het waterschap 'De Ver enigde Braakmanpolders' heeft maandagmorgen dc aanleg van de quartaire Savoyaardsweg met aan sluitingen en bijkomende werken aanbesteed. Er waren 12 inschrijvers. De prijzen zijn exclusief btw. De geïnteresseerde aannemersbedrij ven: Gebr. v. d. Hemel Biervliet, ƒ376.200.-: Gebr. Geldof. Hoek, 377.000,-; W. J. de Bruin, Temeuzen, 380.000,-, 't Gilde B.V., Hoek. ƒ382.00.-; J. D. Jansen. Middelburg, ƒ383 400.-. Aarts en Uytdewillegen, Steenbergen, 385.000.-. J. Hijmans, Rosmalen 386.000.-; De Ruysscher en Zoon. Biervliet388.800.-; K. T. de Ou de. Biervliet, 390.000,-; Aug. van Dijck Petit, Bergen op Zoom, 391.000.-; M. P. Hol. Hulst, 393.000,-; en Hollandse We genbouwmaatschappij Zanen B.V., Heemstede, 394.000,-. Terneuzense raad vergadert een week later TERNEUZEN - De vergadering van de Terneuzense gemeenteraad, die was vastgesteld voor donderdag 19 augus tus is verschoven naar donderdag 26 augustus. Die verschuiving houdt ver band met de installatie van burge meester C- Ockcloen. Die installatie vindtzoals eerd er gemeld, plaats op 20 augustus. De vergaderingen van de commissies voor openbare werken, volkshuisves ting, en ruim telijke ordening, gemeente- financiën, cultuur, recreatie en toerisme en onderwijs en sport worden nu gehou den op woensdag 11 augustus. Geslaagd VLISSINGEN - Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn A. F. Pelle uit Middel burg en F J. A. Stevens uit Sint- Jansteen geslaagd voor het kandidaat sexamen psychologie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4