Personeel Smit Bolnes akkoord met sociaal plan Oogst wintertarwe deze week al begonnen Middelburg wil rapport PPD-bewoningspatroon in openbaar behandelen NORIT Middelburger JanPaul Tavenier speelde in het wereldjeugdorkest PZC/provincie 2| almanak JAARLIJKSE WASDAG VOOR DE SCHAPEN RECHTEN ONTSLAG RUIM HONDERD WERKNEMERS ZEEUWSE Love Ze was wat mannen een mooie meid' plegen te noemen en ze had een T-shirtje aan met het wapentje van Zeeland en het tekstje '1 love Zee land'. Een wit T-shirtje, dat fraai con trasteerde met haar huid, die bruin was. Ze had zich op het strand genesteld in een de vonge dag in Duits familie verband gegraven kuil. Dat leek ver standig, want hel stoof een beetje. Ze lao een half uur toen er een teaen de voorschrijlen tn tóch een loslo pende hond langskwam, die zand- wolkjes opwierp, zodat ze nijdig op veerde. Toen er weer een halfuurtje voorbij was en ze juist was ingedut, kwam er een klem jongetje uit zee. met in de hand een emmertje, waarin-ie zees terren en krabbetjes had verzameld Hij was zo verdiept in de bezichtiging van de vondst dat-ie achteloos in de kuil liep. waardoor ze zand, een em mertje water en een jongetje op zich kreeg, hetgeen een stroom krachtige verwensingen tot gevolg had. En ja hoor - nog een tijdje later raakte een nonchalant op het strand achtergelaten rubberboot op drift en buitelde door een windstoot fraai over de kuil, waaruit nu een door dringende gil opsteeg. I love Zeeland. Dat T-shirtje draagt ze vast niet meer W1SSENKERKE - Éénmaal per jaar is het wasdag voor de schapen. Zo ook voor de dieren op deze foto. die 'woonachtig' zijn in een wei te Wissenkerke en die met man en macht in hun jaarlijkse bad worden geholpen Dit ritueel keert elk jaar terug, kort nadat de schapen zijn geschoren. De reden hiervan is. dat schapen nogal eens last hebben van huidparasieten en die worden er natuurlijk hel gemakkelijkste afgewassen wanneer de wollige dikke vacht verdwenen is. De methode die op deze foto wordt gedemonstreerd, wordt overigens nog maar op beperkte schaal toegepast, want, zoals men kan zien. deze wijze van werken is tamelijk arbeidsintensief. Deze manier van het wassen van de schapen wordt dan ook nog enkel toegepast bij kleine kudden. Voor grotere kudden bestaan er modernere methoden, zoals met behulp van loopbakken of sproeimachmes. NORMAAL TE VERWACHTEN RECORD-OOGST BLIJFT UIT GOES - Twee a drie weken eer der dan normaal is de oogst van wintertarwe maandag volop begonnen. Eind vorige week be gonnen sommige landbouwers al met het binnenhalen van hun tarwe. Hoewel nog geen exacte cijfers bekend zijn. wordt de oogst toch al redelijk genoemd. Een voorlopige schatting; noemt een kilogramopbrengst van vijfduizend kg per hectare en dat is lang niet slecht. Daar bij gaat het dan wel over niet- verdrogende gronden. Op gron den, die gevoeliger zijn voor droogte is de situatie aanmerke lijk slechter. ..Onder normale omstandigheden hadden we wellicht een record-oogst kunnen verwachten", aldus de heer J. M. van der Weele, bcdrijfslakdeskun- dige van het consulcntschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij in Goes. ..De korrelzerting wees daar op. Maar door de droogte is de korrel- grootte natuurlijk geringer dan nor maal. Overigens heeft het minder warme weer van vorige week een gun stige invloed gehad op de afrijping van de korrel". Matig Is de oogst van wintertarwe nu volop aan de gang. de oogst van zomergerst. graszaad, erwten en vlas is al achter de rug Wat de zomergerst betreft waren de opbrengsten van de vroegste percelen matig tot slecht, maar op de latere per celen waren de resultaten beter. Ook de erwten hebben wisselende resultaten te zien gegeven. De situatie in de vlasteelt was ronduit slecht: de kilogramop- brengst per hectare is door de droogte laag gebleven. Van de opbrengsten in de graszaadleelt valt nog niet veel te zeg gen Dat kan pas als het zaad is ge schoond Over de bonen zijn de ver wachtingen gematigd. Aardappelen Voor de boeren, die in verband met de goede aardappelprijzen van het afgelo pen seizoen zich extra op de teelt van dit gewas hebben toegelegd, ziet het er maar somber uit. Bovengronds staan de aardappelplanten er nog redelijk fris bij" Maai ue situatie ondergronds doe; met veel goeds verwachten", aldus de heer Van der Weele „Er rn-Vt, a p .....i de tweede en de derde keer vindt knolvorming plaats en er worden uitlopers en nieuwe stengels gevormd. We kunnen alleen nog hopen op een hele goede augustus, De kwaliteit van de aardappelen zal echtereen twijfelachtige zaak zijn. Want als je bekijkt hoe de aardappelplanten er onder de grond bij staan, dan vraagje ie af wat daar uit moet groeien". Uien Ook in de uiensector is naar de mening van de heer Van der Weele de situatie droevig. De planten sterven boven gronds af, terwijl de bollen veel te klein zijn gebleven. Zelfs als de omstandighe den in het verdere verloop van het groei seizoen ideaal zouden zijn. dan zullen de opbrengsten toch maar heel mager zijn. Ouk de suikerbieten hebben natuurlijk van de droogte te lijden. Maar wat dit gewas betreft laat men zich vooralsnog niet al te pessimistisch uit, zeker niet als het gaat om de suikerbieten op niet- verdrogende gronden. Op die gronden zitten de wortels van de bleten al onge veer een meter diep. Bovendien hebben de suikerbieten nog geruime tijd om zich te herstellen, al zal de droogte uit eindelijk toch zijn sporen achterlaten in een geringere kilogramopbrengst per hectare. Ruwvoer De vroege oogst van zomergerst. vlas. erwten, graszaad en wintertarwe maakt het mogelijk om dertig- a veer tigduizend hectare grond in het Zeeuwse akkerbouwgebied te gebrui ken om de geringe ruwvoedervoorraad voor de veehouderij wat aan te vullen. Deze gronden zouden nog ingezaaid kunnen worden met stoppelgewassen zoals Italiaans of Westerwolds zaai zaad voor groenvoeder- en/of bemes tingsdoeleinden. „Dat zou een oplos sing kunnen betekenen voor de drei gende tekorten van ruwvocder", aldus de heer Van der Weele. „Niet alleen in Zeeland, maar bijvoorbeeld ook in West-Brabant". breidmg van het particuliere vervoer te voorzien in een tijd. dat het autoverkeer moet worden teruggedrongen. Het PvdA-raadslid kreeg hierin achtereen volgens bijval van de heren H. A. Blom <ppr>, mr. D F. Vos (vvd) en A. C. Pijnen burg (cdaj. De heer W. P. Rentier isgp) kon zich achter dit standpunt scharen, hoewel hij van harte wilde instemmen met terugbrengen van de zondagsntten in het openbaar vervoer. Zoals bekend hebben b. en w. van Middelburg bij brief van 12 juli de ministerverzochtzijnplan- nen in de regio niet uit te voeren. Appel 'Deze raadsvergadering', zo zei bur gemeester Wolters in zijn antwoord aan de heer Boogerd, „is een appel aan de andere gemeenten om soortgelijke stappen te ondernemen en zo geza menlijk een vuist te maken." Hierbij kon de raadsvoorzitter nog aanteke nen dat de provincies intussen ook in het geweer zijn gekomen. De heer Wolters zei het een trieste zaak te vin den, dat het dienstenpakket van het openbaar vervoer in dc regio bepaald moet worden door de hoeveelheid middelen die men beschikbaar heeft. Hij verklaarde zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat hier 'de botte bijl' is gehanteerd bij het be snoeien op de rijksmiddelen. OOK OPTREDEN BIJ OPENING VAN SPELEN MONTREAL DINSDAG 27 JULI 1976 VIER WEKEN IN ZIERIKZEE - De werknemers van Smit en Bolnes tijdens de beraadslagingen over het sociaal plan NU VERTROUWELIJKHEID IS OPGEHEVEN MIDDELBURG - Nu via publikatie in de PZC de inhoud van de discussienota van de Provinciale Planologische Dienst over het bewoningspatroon in Midden- Zeeland in de openbaarheid is gekomen overwegen b. en w. van Middelburg het stuk te behandelen in een openbare vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor ruimtelijke ordening. B. en w. van Middelburg zullen hierover eerst nog wel contact opnemen met de 'werkgroep intergemeentelijke structuurschets' die het stuk vertrouwelijk naar de verschillende colleges van b. en w. in Midden-Zeeland heeft toegezonden. De verdere behandeling van het stuk komt heden, dinsdagmorgen aan de orde in een vergadering van het Middelburgse college van b. en w. 'BOTTE BIJL' IN STREEKVERVOER Burgemeester drs. P A Wolters van Middelburg deelde dit mee in de maan dagmiddag gehouden gemeenteraads vergadering. naar aanleiding van vra gen van PvdA-ffactievoorzitter de heer D Boogerd. Met nadruk stelde de heer Wolters dat de vertrouwelijkheid door het Middelburgse college is gerespec teerd, maar dat, nu door publicatie de vertrouwelijkheid is verdwenen, een benanueüng in de openbaarheid eigen lijk een logisch vervolg is. De heer Boogerd zei in zijn inleiding tot zijn vragen intussen te hebben begrepen dat het om een vertrouwelijke nota gaat, waarop de colleges van b. en w voor 15 augustus commentaar moeten geven aan de PPD. De heer Boogerd vond het te betreuren, dat de raad van het stuk niet in kennis is gesteld en hij vroeg vervolgens het college het stuk IADVERTENTIE t betrouwbare ook in de vakantie! 'op z'n minst' in de commissie voor de ruimtelijke ordening te bespreken en het antwoord aan de PPD ter inzage te leggen van de raadsleden. Burgemeester Wolters antwoordde hierop, dat de stuurgroep voor de in tergemeentelijke structuurschets in een bepaalde fase van de discussie had besloten het stuk vertrouwelijk toe te zenden. Direct daarop kondigde hij aan, dat nu de vertrouwelijkheid ei genlijk is opgegeven, gestreefd wo.dt naar openbare behandeling in Middel burg. Streekvervoer Over de door de minister van verkeer en waterstaat voorgenomen versobering van het openbaar vervoer om de tekor ten bij de verschillende in de regio's ope rerende bedrijven terug te dringen had de heer Boogerd eerder in de vergader ing al geïnformeerd naar een mogelijk heid om als Zeeuwse gemeenten hierte gen gezamenlijk actie te voeren. ..Onbe grijpelijk." zo zei de heer Boogerd, „dat het openbaar vervoer op deze manier aangepakt wordt." De PvdA- woordvoerder zei hierdoor verdere uit- MIDDELBURG - De 18-jarige Middelburger Jan Paul Tavenier heeft als begaafd jeugdig inusieus een unieke ervaring achter de rug. Als een van de drie Nederlanders speelde hij de atgelopen vier weken in het Canadese Montreal als violist mee in het wereldjeugdorkest. Dit gezelschap - dal eens per jaar door Jeugd en Muziek Internationaal wordt samengesteld uit jeugdige musici van de 22 landen waar deze organisatie gevestigt is. kwam dit jaar ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen in Montreal bijeen. Jan Paul Tavenier werd in Nederland met 3 conservatorium-leerlingen uit 9 kandidaten geselecteerd. Maandag - net terug in Middelburg - noemt hij zijn deelname aan het we- relcfjeugdorkest 'iets bijzonders'. Behalve dat het musiceren zich vol trok op een hoog niveau met jongelui die stuk voor stuk de nodige muzi kale begaafdheid bezaten, kijkt de 18-jarige violist met voldoening te rug op de mteressan te contacten met leeftijdgenoten uit andere landen. „We hebben echt niet alleen over muziek zitten praten", laathij weten. Met het ongeveer 100 man tellende gelegenheidsorkest verbleef hij in het buiten Montreal gelegen 'Centre d'Arts'. Daar werd bijna iedere dag stevig gerepeteerd onder leiding van een Canadese dirigent alsmede in groepen en individueel. Bij elkaar werd er dag wel een uur of vijf. zes geoefend De repetities mondden uit in drie optredens. Het eerste optreden voltrok zich vo rige week zaterdag in het Olympisch Stadion. Daar speelde het orkest in speciaal tenue - zwarte broek, rood vest en strooien hoed - als onderdeel van een programma dat vooraf ging aan de officiële openingsceremonie. Te groot Hoewel het optreden er voor de deelnemers niet minder indru kwekkend op was. moet Jan Paul Tavenier wel kwijt dat de muziek in het immense stadion nauwelijks overkwam. „Het was er veel te groot. Dat klopt niet". Hij weet overigens te vertellen dat het Olympisch orkest dat verder de ge hele openingsceremonie bege leidde volledig play-back speelde. „Hun muziek stond allemaal op de band". Door zijn aandeel in het programma heeft de Middelburger de officiële openingsceremonie zelf van dichtbij mee kunnen maken. Met de andere orkestleden zat hij na hun optreden andere IHC-maatschappij in dienst treedt Rustig De laatste vergadering van de vakbon den met het personeel van Smit Bol nes voor de definitieve sluiting nadat deze vorig jaar oktober al was aange kondigd) verliep rustig en kenmerkte zich door een gelaten stemming. Achter de tafel zaten de vakbondsbes tuurders F de Vries (industriebond NKV). J Schepers en H. Berkhout (In dustriebond NVV). J. Dankaart (Unie BLHP). R. Bil en Groothuis (Industrie bond CNV). Onder leiding van eerstge noemde werd het sociaal plan bladzij voor bladzij besproken. Vanuit de kan tinezaal klonken geen opstandige ge luiden. Men stelde rustig praktische vragen over de afvloeiingsregeling, die aan het eind met vrijwel algemene stemmen werd aangenomen. Een voorstel om nog eenmaal te verga deren met het personeel over de gea mendeerde regeling werd afgewezen. Vakbondsbestuurder Berkhout „Dat kan niet Dan raakt men bij IHC klem. en zij willen de zaak vóór augustus rond. anders kost het ze weerëen maand sala ris." De heer Berkhout deed een beroep op de mensen de bonden te vertrouwen bij de uitwerking van de regeling, die ook een hardheidsclausule inhoud ter bevestiging van de afgesproken rech ten. „Wij als vakbonden kunnen met onze macht zeggen. „Dat kun je met maken." Dat heeft soms meer uitwer king dan een gerechtelijke procedure," zei hij, nadat nog was voorgesteld de re geling notarieel te laten keuren en vast leggen. „Vakbonden hebben meer erva ring met afvloeiingsregelingen dan no tarissen," stelde de heer Berkhout. „Maar wij hebben geen vertrouwen meer in de intenties van IHC. klonk het uit de zaal. „Maar in deze hebben ze toch woord gehouden, want ze hebben dit bedrijf altijd al willen sluiten," repli ceerde vakbondsbestuurder Berkhout. Ontslag Zoals gezegd zal dus voor 90 mensen nog vóór 1 augustus ontslag worden aangevraagd. 17 kilmen in de regeling voor oudere werknemers, en 40 wer ken de naïevelingen nog af. Het be drijf telde eens 230 werknemers. Een goede 80 hebben dus al een arbeid splaats elders gezocht. Nagegaan zal worden of diegenen die na 1 januari zijn vertrokken, alsnog de helft van hun opzegtermijn kunnen uitbe taald krijgen, die bij onvrijwillig ontslag in acht had moeten worden genomen De ondernemingsraad van Smit Bol nes zal een begeleidingscommissie in stellen. bestaande uit vertegenwoordi gers van werknemers en bedrijf, die de werknemers bij toepassmg van de af vloeiingsregeling met raad en daad zal bi) staan. Als vandaag vakbonden en raad van be stuur van IHC die regeling tekenen, is het laatste hoofdstuk van Smit Bol nes geschreven JAN PAUL TAVENIER op de eerste rijen in het met meer dan 70.000 toeschouwers ge vulde stadion. ..Dat was wel een geweldige belevenis", vertelt hij. Tijdens hun optreden in het Olym pisch Stadion en later tijdens optre dens in Montreal zelf en in Quebec speelde het wereldjeugdorkest de 'Schilderijententoonstelling' van Ravel, 'Tijl Uilenspiegel' van Ri chard Strauss en een werk van de moderne Canadese componist Henry Somers. Jan Paul Tavenier is enthousiast van zijn deelname aan het wereldjeug dorkest teruggekeerd en zou het vol gend jaar nog best eens mee willen maken. Het orkest speelt dan in Ja pan. „Misschien probeer ik weer wel uitgezonden te worden", kijkt hij vooruit. De muziek blijft voorlopig een be langrijke rol in zijn leven spelen. Na 9 jaar vioolles- hij begon al op 9-jange leeftijd-gaat hij na de vakantie viool studeren aan het conservatorium in Amsterdam. Die opleiding combi neert hij dan nog met een studie eco nometrie aan de universiteit. Zelf denkt hij beide studies samen wel aan te kunnen. „Het moet mogelijk zijn", zegt hij vastbesloten. Met zijn studie aan het conservato rium zal Jan Paul Tavenier zijn mu zikale ac tiviteiten in Zeeland moeten loslaten. Het Zeeuws Jeugd Orkest verliest in hem zijn eerste violist en ook het Zeeuws Orkest - waarin hij me t zijn vader, moeder en zus - speelt zal hij moeten laten vallen. „Het is wel jammer, maar dat kan niet an ders". constateert hij. VANDAAG DE ONDERTEKENING ZIERIKZEE -Maandagmiddag zijn ruim 100 werknemers van de op sluiten staande motoren- fabriek Smit Bolnes uiteinde lijk akkoord gegaan met het so ciaal plan, dat hun rechten bij ontslag zal regelen. Vrijdaga vond was deze afvloeiingsrege ling hen voor het eerst tijdens een vergadering door de bonden ter kennis gebracht. Maandag middag gaven de werknemers - bijeen in de kantine - te kennen met de afvloeiingsregeling in te stemmen. Het laatste hoofdstad van 'de zaak Smit& Bolnes' is bijna geschreven. werknemers vallen straks onder de 55- 57-regeling. Die regeling vormt een belangrijk punt in het sociale plan, dat dus nu is goedgekeurd op de laatste werkne mersvergadering van Smit Bolnes. Het betekent dat werknemers jonger dan 57 en een half jaar gedurende 6 maanden maximaal een aanvulling tot 100 procent van het oude netto-salans krijgen op de ww-uitkering en maxi maal 24 maanden een aanvulling van 95 procent op het oude salaris op de wet- werkloosheidsvoorziening, die volgt nadat men van de ww is uitgetrokken Afhankelijk van diensttijd en leeftijd kan deze categorie werknemers ook nog een aanvulling krijgen op het bij de nieuwe werkgever te verdienen salans. de eerste zes maanden tot 100 procent, daarna tot 95 procent van het oude sala ns, maar nimmer hoger dan 25 procent van het oude salaris. Niet haalbaar Vanuit de zaal wees men op de rege ling van Gusto in Limburg, waar men tot 40 proeent van het oude salaris ging. „Dat was hier niet te trekken." legde Industriebond NW-bestuurder H. Berkhout uit. „IHC vond de rege ling toch al meer dan voldoende. Men wilde niet dat straks kleine werk- gevertjes mensen van Smit Bolnes gaan aannemen op 60 procent van hun oude salans, waar IHC nog eens 40 pro centkan bijpassen. „Dat is ook niemand aan te raden. Als we hier op waren blij ven hangen had IHC tegen de hele rege ling 'nee' gezegd." aldus een vakbonds bestuurder. Werknemers van 57.5 jaar en ouder krijgen ook tot 100 procent aanvulling op de ww-uitkering. 24 maanden aanvulling tot 95 procent van het oude salaris aanvulling op de wwv- uitkering en daarna tot hun 65ste jaar tot 85 procent aanvulling op uitkerin gen. Zij krijgen zes maanden aanvulling tot 100 procent op het salaris bij een nieuwe werkgever, daarna 24 maanden tot 95 procent en tot hun 65ste aanvulling tot 90 procent van het oude netto-salaris. In het sociaal plan zijn verder regelin gen getroffen voor reiskosten, sbllicita- tiebezoek, vergoeding studiekosten voor maximaal een studiejaar, zeker stelling van jubileumuitkering en pen sioenverzekering. en vergoeding verhuis- en woonkosten als men bij een Vandaag - dinsdag - zullen de vak bondsbestuurders de door de werk nemers aanvaarde regeling ter teke ning aan de raad van bestuur van het IHC-concem-waarvan Smit Bolnes een dochter is - voorleggen. Nog die zelfde dag zal dit concern een aan vraag om ontslagvergunning voor ruim 90 werknemers indienen bij het ge westelijk arbeidsbureau te Zierikzee. Want nog vóór 1 augustus wil IHC de ontslagkwestie rond hebben. De ont slagtermijnen zullen dan in werking treden. Dat betekent dat na 1 augustus die 90 werknemers nog een penode va riërende van één tot drie maanden - af hankelijk van de doorgebrachte dienst tijd - bij Smit Bolnes zullen werken. De negen leden van de ondernemings raad plus drie oud-leden van de O.R. zul len hun ontslag op grond van de wet op de OR goedgekeurd zien door de kan tonrechter Een 40 werknemers blijven nog voor on bepaalde tijd in dienst ter verzorging van de zogenaamde contractuele naïe velingen. Maarzij zullen waarschijnlijk wel elders, niet m Zierikzee aan het werk worden gehouden Zeventien oudere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2