Scherpe kritiek op bezuinigingsplannen van Westerterp Uit Noord-Ierland gevluchte gezinnen worden uitgewezen Nederlandse kotters op experimentele visreizen PZCX POLITIE IN SPIJKERPAK EN ZONDER PET DESTRA A T OP VNG verwacht grote problemen voor veel gemeentebesturen 9 Witte-boten-plan9 voor de Biesbosch CNV: IDEE ZONDER ENIGE VOORSTUDIE 13 DRUKKEN KOSTEN VAN DE SPOORWEGEN Maatregelen gevraagd tegen Europese jeugdwerkloosheid NIEUWE VISGRONDEN OINSDAG V JULI *876 binnen-buitenland UTRECHT (ANP-GPD) - De vervoersbond van de christelijke vak centrale CNV heeft maandagmorgen scherp gereageerd op de 'ge dachten' van minister Westerterp van verkeer en waterstaat over het drukken van de kosten van de Nederlandse Spoorwegen. Die kwamen neer op inkorten van treinen en vermindering van de frequentie op stille tijden. De bewindsman liet zijn gedachten za terdagavond los in het KRO-programma Brandpunt, waar hij over de tariefstijging van 8.5 procent per 1 september werd onder vraagd. verband met het intercity-net wanneer het gaat om aan- en afvoer van treinrei zigers. Men vreest dan ook een nadelig uitstralingseffect bij aantasting van het streekvervoer. Waarnemend secretaris G van Woudenberg van de onderne mingsraad NS deelde maandag desge- AMSTERDAM- Citroën heeft eennieuw model geïntroduceerd: de mini-Citroën LN. De LN wordt in oktober op de Parijse autosalon gepresenteerd en is begin volgend jaar in Nederland te koop en zal vraagdmee.datdebnefuitsiuitendmoet iets meer dan 10.000 gulden kosten. De 2-cüinder luchtgekoelde va^wes^rwm^oorh^sfre^vervoe^-' boxermotor heeft een vermogen van ruim 53 pk. De topsnelheid bedraagt 120 km. De LN is een resultaat van de samenwerking tussen Peugeot en Citroën. De vervoersbond constateert dat de heer Westerterp zijn ideeën zonder enige voorstudie heeft gelanceerd en zegt dan: „wij verwijten de minister dat hij steeds meer het snoeimes denkt te zetten in het openbaar vervoer ter wijl in tegenstelling tot dit beleid er een dringende behoefte is aan een lange-termijnplanning, waarbij het openbaar vervoer wordt gekoppeld aan verantwoord particulier vervoer. NS is de slagader van het openbaar vervoer en bedient in die functie het regeionaal vervoer". De bond wil minister Westerterp nog maals nadrukkelijk wijzen op de nood zaak te komen tot een beleid op langer termijn voor het openbaar vervoer. Verrassing Verkeer en waterstaat weet nog niets te zeggen over de manier waarop de treindiensten in Nederland zullen moe ten worden ingekrompen, zoals minis ter Westerterp afgelopen zaterdag heeft aangekondigd. „Daar wordt op het ogenblik bij NS op gestudeerd", al dus een woordvoerder van het depar tement, een stelling die door NS intus sen wordt ontkend. Volgens de Spoor wegen kwam Westerterps aankondi ging als een verrassing, maar volgens verkeer en waterstaat was de NS-top „enkele uren" voor de uitzending van de aankondiging op de hoogte ge bracht. „Waanzinnig", noemt mevrouw Nellie SmitrKroes, Tweede-Kamerlid in de fractie van de WD, deze gang van za ken. „Dat is een beleid waar geen hond een touw aan vast kan knopen, NS al helemaal niet. Eerst wordt iedereen lekker gemaakt met de suggestie dat het openbaar (rail-)vervoer alle aan dacht krijgt en daadwerkelijk zal wor den bevorderd, en dan opeens komt Westerterp vertellen dat het toch maar wat moet worden afgebroken". Minder treinen, kortere treinen en min der stops, zo beaamde Westerterp za terdag. „Dat levert helemaal niets op", vinden de Spoorwegen. „Neem de trein van Zandvoort via Amsterdam naar Maastricht. Zouden we in Haarlem een aantal wagens moeten afkoppelen, om dat ze tot Zandvoort buiten de strand- dagen vrijwel leeg zijn, en op de teru greis opnieuw aankoppelen? Dat kost alleen meer. Minder stops levert een iets snellere rit op, maar vermindert de reismogelijkheden voor wie tussentijds in of uit de trein wil". Botte methode Een erg botte methode vindt mevrouw Sm it de gedachte een aantal lijnen af te kappen. Aan de andere kant gelooft zij wel dat er bij NS nog wel het een en ander kan worden bezuinigd. „Wat dat betreft hecht ik weinig waarde aan het zo mager geargumenteerde onderzoek van de commissie-Reinoud, die enkele jaren geleden tot de slotsom kwam dat bij NS geen bezuinigingen meer moge lijk zijn. Om een voorbeeld te geven: dc salarissen van de NS-directeuren zijn hoger dan die van de minister. Er «tjh stellig mogelijkheden te vinden". De "initiatiefgroep verkeer en vervoer' in Amersfoort heeft maandag geprotes teerd tegen de voorgenomen tariefsver hogingen van de treinkaartjes met 8.5 procent per 1 september. De initiatief groep, waarin een groot aantal milieu- en actiegroepen samenwerken, vindt deze maatregel 'volstrekt in tegen spraak met het door de regering nog on langs in het meerjarenplan personen vervoer uitgestippelde vervoersbeleid. Streekvervoer Dc gekozen leden van N.S.- ondernemingsraad zijn bang, dat het plan van minister Westerterp om dienstregelingen voor het streekver voer meer aan te passen aan het reizi gersaanbod zo'n nadelige invloed in vloed zal hebben op het gebruik van openbaar vervoer, dat er nauwelijks nog een weg terug is na uitvoering van de voorgenomen maatregel. „Vermindering van het openbaar ver voer voorzieningenniveau in de avond- Belgische boeren helpen Limburgse collega's BRUSSEL (ANP) - De Zuidlimburgse akkerbouwers in Belgic zullen dit jaar ruim 600 ha inruimen voor de zogehe ten nateelten' voor bijkomend winter- vosel voor het vee. De opbrengsten van die teelten zullen ter beschikking ko men van de veehouders in Limburg, die bijna geen voer meer hebben voor het vee. Die voederschaarste is een ge - volg van de droogte. Het secretariaat van de Belgische Boe renbond i Hasselt heeft verklaard nog eens een 120 ha 'in reserve' te hebben voor genoemde teelten. Er is, volgens de boerenbond, overigens veel belangstel ling voor die nateelten. Dat blijkt onder meer uit het feit dat zaad voor sommige van die teelten vrijwel niet meer ver krijgbaar is. en weekenduren zal de groei van 't au topark en 't gebruik van particulier ver- voerbevorderen.Devoorgenomenmaati regellijktoppaniekvoetbal.stoeltnietop wetenschappelijk vastgestelde gege- - - - vmsen past niet In het beleid op korte me" kebroken .1,eisten tentlijn", aldus de o.r.-leden van de Ne- lm moeten wttrden ingeroosterd. Z>, De (mogelijke) bezuinigingsmaatrege len voorhet trein verkeerzullen nog apa rt wordenbekeken.aldusde heer Van Wou denberg. Geen besparing De gekozen o.r.-leden van NS zeggen, dat vermindering van de frequentie in avond en weekeinde tot minder bespa ring op de personeelskosten zal leiden dan ogenschijnlijk wordt verwacht, derlandseSpoorwegenineenbriefaande bewindsman, waarin zij tevens vragen om een onderhoud met de minister. De o.r-leden van NS zeggen zich ervan bewust te zijn, dat het kostenbeheer- singsplan voor het streekvervoer in eer ste instantie de streekbusbedrijven aangaat. Maar de functie van het stellen daarbij dat sociale verworven heden niet verloren mogen gaan. Ook besparingen op materieelkosten zullen in veel gevallen uitblijven, zo ver wachten de o.r.-leden. Tevens vestigen zij de aandacht op nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid wanneer de voorgenomen bezuinigingsmaatregel pensioen gaat. neemt af. Dit wil zeggen, dat op middellange termijn het vraag stuk van de Jeugdwerkloosheid een nog scherper probleem kan worden dan het nu al is. streekvervoer staat onder meer in nauw w<>rdt uitgevoerd. BRUSSEL (ANP) - De Europese com missie, het 'dagelijks bestuur' van de EEG, wil dat de negen EEG-lidstaten het probleem van de jeugdwerkloos heid beter aanpakken. Sinds begin 1973 is het aantal werkloze jongeren in Europa verdubbeld. Er zijn er nu on geveer anderhalf miljoen (onder de 25 jaar). Daarbij komt nog dat tussen nu en 1980 zich naar rammg ongeveer twee miljoen nieuwe arbeidskrachten zullen aanmel den. Maar het aantal mensen dat met UTRECHT I ANPi - Nog dit jaar wil de Nederlandse Poli tiehond (NPB) loeten of per 1 januari 1977 kan worden gerekend op een betere regeling van de kledingtoelage voor agenten van de gemeentepolitie. Wanneer minister W F. de Gaay Fortman van binnenlandse zaken niet spoedig met een reeel voorstel komt. zijn acties te ver wachten als het dienstdoen in spijkerbroek of zonder pet Volgens secretaris S. J. Brandsma van de NPB, die maan dag de waarschuwing aan het adres van minister De Gaay Fortman uitte, leven de gedachten aan acties duide lijk onder het politiepersoneel. Al vanaf1962 voert de NPB overleg met het ministerie van binnenlandse zaken over de kledingtoelage. In die tijd is het bedrag voor de aan schaf van uniformen geen enkele maal aangepast. „Om dat er geen periodieke bijstelling was, zal het nu in een keer flink wat gaan kosten. Het is een kwestie van miljoe nen," aldus de heer Brandsma. T-shirts Volgens hem kost het een politieman jaarlijks ruim 600 gulden om er een beetje behoorlijk bij te lopen in dienst tijd. De kledingtoelage bedraagt niet meer dan f 267.12 per jaar, zo deelde de NPB-secretaris mee Om die reden wordt ook gedacht aan spijkerbroeken en t-shirts als uit monstering voor de dienstdoende politiemannen Deze kleding is immers aanzienlijk goedkoper, aldus de heer Brandsma. Volgens Brandsma is de afgelopen jaren geen wezenlijk overleg geoverd met binnenlandse zaken, omdat allerlei voorstellen door het ministerie steeds weer in studie wer den genomen. Door de NPB en binnenlandse zaken is uiteindelijk een tussenvoorstel geformuleerd, dit voorstel voorziet in handhaving van de huidige kledingtoelage en drastische verlaging van de prijzen van uniformen Voorts zouden rijk en gemeente bepaalde uitrustings stukken gratis moeten verstrekken. Voorzitter D. Rook van de Bond van Christelijke Poli tieambtenaren zei desgevraagd te venvachten, dat op ba sis van het tussenvoorstel binnen enkele maanden een aanvaardbare regeling zal ivorden bekend gemaakt door de regering. Hoewel de heer Rook toegaf, dat ook bij zijn bond de zaak van het kledinggeld zeer hoog zit. zijn van de christelijke politie-ambtenaren geen acties te verwach ten. De commissie heeft daarom een ontwerp-aanbeveling gemaakt. Ze wal dat de lidstaten de mogelijkheid openen voor 'beroepsvoorbereiding' van jonge ren die niet meer leerplichtig zijn. maar nog geen 25 jaar oud zijn. Die voorberei ding zou moeten omvatten: beroeps keuzevoorlichting, verbetering van ba sisvaardigheden (mondelinge en schrif telijke uitdrukkingsvaardigheid, ele mentaire wiskunde etc.), inzicht in grondbeginselen van economisch en so ciale organisatie, praktische basisop leiding in een ruim vakgebied en prakti sche werkervaring. Over de nieuw voorgestelde maatrege len zal de commissie in Brussel nog het Europees parlement en het economisch en sociaal comité van de EEG raadple gen. DEN HAAG (ANP) - Zeven Voor een overweekse reis - maan- dagmorgen vertrekken, de week Nederlandse kotters gaan daarop des donderdags terugkomen binnenkort met steun van het - krijgt iedere kotter een garantie- nnwikkpline-s- en sanerines- bedraB 1111 het fonds- nameliik 85 onwiKKeungs en sanenngs procent van del verschil tussen fonds voor de visserij experi- ƒ50000 en de behaalde bruto- mentele visreizen maken. Het besomming, met eenminimum van - 10 000.- doel IS, nieuwe visserijmoge- Na de overweekse reis zal de direc- lijkheden te onderzoeken, nu teur der visserijen beslissen of men de vangstbeperking voor me«nm«hetpn,,eetd<»rZai8am tong en schol in de Noordzee Qp jg augustus vertrekken drie de kottervissers voor grote Katwijkse kotters: de 'Ada' KW 29. mnpiliikhpripn nlaatst de 'Sursum Corda' KW 124 en de moemj kneden plaatst. ,Arfe Jacob, KW 221 met resp 530 630 en 800 pk motorvermogen, naar Maandag 9 augustus vertrekken de de noordelijke Noordzee Ze gaan 'Hoop op zegen' HD 26 en de daar de visgronden verkennen en ze •Geurtje Cornelis' HD 42. beide uit gaan eens kijken of het zin heeft, van De Helderen beide 1.500pk. de'Ro- de voor deze potters gebruikelijke semarie' KW 34 uit Katwijk en de boomkorren voor de platvisvangst •Joanna Cornelia' WR 57 uit Wierin- over te schakelen op rondvisnetten. gen, beide 1.015 pk. naar het zeege- Deze etters krijgen ieder per over- bied ten zuiden van Ierland. Tussen Weekse reis een vaste bijdrage van de52steen48stebreedtegraad.dat jo.oOO- is ongeveer tussen de Ierse Zuid kust aan de Noordkant en een ter Blijft de bruto-besomming van zo'n hoogte van Bretagne lopende lijn reis beneden de 30.000.- dan krij- aan de zuidkant, met het voor Bre- gen ze bovendien nog een garantie- tagne liggende eilandje Quessant bijdrage tot maximaal 5.000. Voor als zuidoostelijk grenspunt, gaan het nieuwe vistuig, de aanpassing zij nieuwe visgronden proberen te van het vaartuig e.d. krijgen ze vinden. Vangstbeperkingen voor voorts nog een eenmalige vaste bij tong en schol gelden hier niet. drage van 15.000.-. Bij een verkeersongeluk op de IJs- sellaan in Arnhem is vrijdagmiddag een echtpaar ernstig gewond. De vrouw, de 26-jarige A. J. M. Kooy- Gunsing uit Arnhem, is later in een ziekenhuis overleden. In Opheusden is zaterdagmiddag een driejarig meisje bij een verkeer songeval om het leven gekomen. Vlak bij haar woning rende Teuntje Roelof - sen de weg op en werd daar door een auto beschcpt. WERKINGSDUUR DDR WIJST WUB MET TWEE PROTEST BONN JAAR VERLENGD VAN DE HAND DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris BONN (DPA) - De Duitse Democrati- Klein van onderwijs en wetenschap- sche Republiek heeft maandag een penen minister Van der Stee van land- protest van de Bondsrepubliek in ver bouw willen de werkingsduur van de band met de grensincidenten van het wet universitaire bestuurshervorming afgclopen weekeinde van de hand ge- (wub) verlengen tot 1 september 1982 wezcn en bij de regering in Bonn tegen in plaats van 1 september 1980. De be- de grenssehendingen geprotesteerd. nota BR is meegedeeld door het ministerie windslieden hebben hiertoe e van wijzigingen ingediend, die zij maandag aan de tweede kamerhebben gestuurd. BEPERKING UITKERING VOOR 1977 DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (V.N.G.) ver wacht dat de beperking, zoals die naar voren komt in de circulaties van de staatssecretaris van binnenlandse zaken over de gemeentefonds- en onderwij- suitkeringen voor 1977 vele gemeentebesturen voor grote problemen zal plaat sen. Lager onderwijs Voor de uitkering lager onderwijs uit het gemeentefonds zijn de gevolgen van dc bezuinigingen, aldus de VNG nog veel ingrijpender. Jonge modeontwerpers uit München verwerken blikjes tot armbanden. Ineen verklaring zegt de VNG te begrij pen datook de gemeenten moeten delen in de beperking van de groei van de overheidsuitgaven. Verlaging van het volume-accres van 4 pet naar 3,5 pet be teken t echter dat hierop een korting van 12 pet wordt toegepast De VNG vraagt zich wel af of deze korting niet te fors is uitgevallen ten opzichte van andere sec toren van de overheidshuishouding. Deze vraag kan echter pas worden beantwoord na verschijning van de mil joenennota 1977. De regering blijft met de gemeentefond suitkeringen 1977 ongeveer 100 mil joen achter bij de adviezen van de raad voor de gemeentefinanciën, nog afge zien van verschillen in de geraamde loon- en prijsstijgingen. Het is. aldus de VNG een pluspunt dat ook in 1977 50 miljoen zal worden ver strekt in verband met de personeel sproblemen bij de sociale diensten. Met dit bedrag wordt slechts ten dele sou laas geboden. De VNG achtte hiervoor een uitkering nodig van 100 miljoen gedurende drie jaar. Voor 1976 waren al veel te lage percen tages voor loon- en prijsstijgingen aan gehouden. Op dit te lage niveau worden voor 1977 minimale verhogingen toege past. waarbij wordt uitgegaan van 4 pet voor prijsstijgingen en 6.5 pet voor loon stijgingen. Daarom zal het als extra ge presenteerde bedrag van 17.75 per leerling slechts voor een klem deel aan zijn doel - het terugdringen van de enorme, structurele onderwijstekorten van de gemeenten - kunnen beant woorden. van buitenlandse zaken in Bonn. De Bondsregering die in de jongste inci denten een gevaar voor de ontspan- ningspolitiek ziet, heeft inmiddels schriftelijk bij de regering in Oost- Berlijn geprotesteerd Regerings woordvoerder Klaus Boelling waar schuwde maandag de bevolking van de bondsrepubliek tegen onbedachtzame of lichtzinnige grensoverschrijding De grensversperringen van de Duitse De mocratische Republiek zijn "in hoge mate gevaarlijk' en de reactie van de andere zijde is onberekenbaar, zei hij. De estduitse minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher heeft maandag in Bonn berklaard dat de Duitse Democratische republiek goed moet beseffen dat haar gedrag aan de grens tussen beide Duitse staten een zware hypotheek legt oip de ontspan ningspoli tiek. Genscher zei dat Duitsers uit geen der beide staten "vogelvrij wild'zijn en dat het van geen belang is of het gaat om ongewilde of opzettelijke grensover schrijdingen De incidenten met West- duitse burgers en een Nederlander die in he t weekeinde per ongeluk op Oostduits gebied terechtkwamen en werden neer geschoten of omgebracht en verhoord, zi.jn volgens minister Genscher in strijd met dc slotverklaring van de veilig heidsconferentie van Helsinki en beho ren daarom ook te berde te worden ge bracht op de conferentie die in 1977 zal worden gehouden in Belgrado ter con trolering en revisie van de slotverkla ring van HeisinkL De 18-jarige Barteld Postma uit Drachten is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Ureterp met zijn motor fiets verongelukt en om het leven ge komen. POLITIE IJMUIDEN: GEEN VERBLIJFSVERGUNNING IJMUIDEN - Twee Noord- ierse gezinnen in IJmuiden hebben geen verblijfsver gunning gekregen van de IJ- muidense politie omdat zij niet over een woning be schikken. Zij zullen vóór 1 ok tober ons land weer moeten verlaten, tenzij er vóór die tijd voor hen woonruimte is ge vonden. De Noordierse ge zinnen waren naar Nederland gekomen om het geweld in Belfast te ontvluchten. In februari van dit jaar kwamen de families Adlam en Silvey naar IJ muiden, waar de beide mannen werk hadden gevonden. Als EEG- partners konden ze de beschikking krijgen over een werkvergunning en voor de beide mannen was er geen vuiltje aan de lucht Voor hun over gekomen gezinnen, het een bestaand uit vrouw en twee kinderen en het ander uit vrouw en vier kinderen, hadden de mannen echter geen woonruimte kunnen vinden, maar desondanks lieten zij de gezinnen overkomen. Op grond daarvan moest een verzoek om een verblijfs vergunning worden afgewezen. Commissaris J. van Buuren, van de Velsense gemeentepolitie zegt: „We hebben niet zomaar een beslissing genomen. De beide mannen hebben zeer ondoordacht hun gezinnen laten overkomen, terwijl ze niet voor on derdak konden zorgen. De gemeente lijke sociale dienst heeft ervoor ge zorgd dat de beide gezinnen tijdelijk in een pension in IJiuu.uen Konaen wonen, maar deze situatie kan na tuurlijk niet blijvend zijn. Er moest een beslissing genomen worden". Overleg In dit soort gevallen moet het hoofd van de politie van de gemeente een beslissing nemen. „Ik heb lang naar mogelijkheden gezocht", vertelt commissaris Van Buuren. „Ook heb ik om advies gevraagd aan het mi nisterie, want het was duidelijk dat het niet verantwoord was de beide gezinnen in een pension te laten blijven wonen. Formeel gesproken moet een verblijfsvergunning wel worden geweigerd, omdat er geen woonruimte is. Maar wij hebben voor een ruime marge gezorgd tot 1 oktober. In overleg met de gemeente zou er worden geprobeerd om dc beide gezinnen voor die tijd aan woonruimte te helpen. Dat is de Noordieren ook door de politie dui delijk gemaakt. Maar formeel moest ik als hoofd van de politie wel een verblijfsvergunning weigeren". Wethouder Th. C. Witte van de ge meente Velsen zegt: „We zijn druk bezig met het zoeken naar woon ruimte voor deze mensen. Ze zijn in Velsen ingeschreven als woningzoe kenden. maar gezien de grote wo ningnood in de gemeente is het een moeilijke zaak. Maar de beide gezin nen staan op de urgentielijst en we proberen vóór het aflopen van de termijn van 1 oktober voor woon ruimte te zorgen. Als er erg drin gende redenen zijn kun je dit soort gevallen met voorrang behandelen. Deze mensen hebben net als andere inwoners van de gemeente Velsen recht op woonruimte, maar die moet er dan wel zijn". DEN HAAG (ANP) - De ANV/B voelt voor een 'witte-boten-plan' in de Biesbosch; kano's en roeiboten, die kunnen worden gehuurd om de stiltegebieden in dit gebied te kunnen bekijken. Deze stiUege- bieden zouden een feit worden bij het inwerkingtreden van de vaartuigenverordening recreatieschap nationaal park de Bies bosch. Wanneer de zonering is ingesteld zal het voor een grote groep recreanten onmoge-, l\)k worden in die gebieden van de Biesbosch door te dringen, omdat daar niet van motorboten gebruik mag worden gemaakt. De ANWB heeft deze suggestie gedaan in een brief aan het recreatieschap als reactie op artikel 7 van genoemde verordening, ivaarin de zónering wordt geregeld. De ANWB geeft toe, dat naast behoud van de natuur het zónermgsplan in recrea tieve zin een voordeel biedt: er ontstaat een differentiatie in recreatiemogelijkhe den, waardoor ook aan de wensen van de rustzoekers en stiltegenieters tegemoet wordt gekomen. Maar de vaartuigen, die nu regelmatig inde af te sluiten geulen liggen, zullen elders een plaats moeten zoeken. Verder zal hel varen met kano's en roeiboten in de daarvoor speciaal aangewezen geulen vooreen deel moeten gebeuren met bijboten, dat wil zeggen vanaf hetmoederschipdat dan ergens aan een strandje of aanleg plaats moet kunnen liggen. De ANWB meent dat het zöneringsplan dan pas van kracht zou mogen ivorden, wanneer andere mogelijkheden zijn gecreëerd De ANWB stelt bij de mogelijkheden ook het 'witte-boten-plan' voor, omdat in hel hele recreatiegebeuren hei kennisne men van stiltegebieden toch van erg veel belang moet worden geacht. ADVERTENTIE DAGJE UIT?... MADURODAM strand Pier terrasjes vissen op zee gezellig winkelen musea dierenpark recreatiecentrum Duinrell. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13