Ben Arts: bij topruiters geen sprake van mishandeling Laatste klap goud voor Amerikaantjes RENATE STECHER ZOVEELSTE SLACHTOFFER VAN DOOR DDR GEHANTEERDE SPORTBELEID PZC JIM MONTGOMERY: TIJD TELT NIET, DE MEDAILLE WEL ER WORDT WEL EENS MET EEN STANG GEWERKT Eerste zwemmer onder de 50 seconden niet verbaasd Paard is er juist op gebouwd om te springen WISSEL SHIRLEY BABASHOFF TOCH CORRECT DINSDAG 27 JULI 1976 sport 11 De snelste man ter wereld, te water: de Amerikaan Jim Montgomery, die als eerste beneden de 50 secondenbarrière zwom. MONTREAL - Wijzend op het ronde gouden ding dat op zijn borst hing, zei Jim Montgomery: „Dit telt. Deze medaille. De tijd niet. Als ik thuis kom, vragen de mensen niet: hJim, wat heb je in Montreal voor tijd ge maakt? Neen, ze vragen of je goud hebt gepakt. Nou, dat was de bedoe ling". De 21-jarige, 1,90 meter lange stu dent aan de universiteit van Indiana, was bepaald niet stuk van de sensa tionele tijd die hij op de klokken had gebracht. Nog nooit eerder zwom een man de 100 meter binnen de 50 se conden. Nu flitste het elektronische scorebord aan op 49.99. Natuurlijk verbazingwekkend, want John Kon- rads. Don Schollander en Mark Spitz leken drempels te hebben gelegd die hoog genoeg waren om over te strui kelen. Doe Counsilman ziet om de vier jaar kans om nieuwe pupillen naar voren te schuiven en de wereld verbaasd te doen staan. Nu weer Joe Bottom. Jack Babashoff en Jim Montgomery. In de series haalde Montgomery de recordtijd al naar 50.39, nadat hij in de estafette al 49.5 uit het lange lijf had geperst. Ook daar stond hij nau welijks bij stil. „Het is heerlijk dat ik op de laatste zwemavond myn derde gouden medaille heb gehaald Jack en ik hebben vanaf november kei hard gewerkt. Veel tijd aan het zwemmen gespendeerd en dan is het fijn te zien dat er ook resultaat is. Ach. die tijden zeggen me niet zoveel. Niemand praat over de tijden van Spitz. Wel over zijn gouden medail les. omdat je die niet af hoeft te geven en je tijden zeker verbeterd zullen worden. Wij hebben In een traag bad getraind, kom je dan hier, dan vlieg je. Eigenlijk is het zwemtoernooi niets meer dan een routine-kwestie. Je hebt er maanden naar toe geleefd, getraind, wedstrijden gemaakt. Nou, dan behoort dit het resultaat te zijn" Door Joop BROMONT - Ter verwerving van met deld. Dat is een van de stellingen val veterinaire faculteit van de Utrechtse keer, om niet te zeggen met •an den Bergt selijke roem wordt menig paard mishan- dokter Nemeth. stafmedewerker aan de universiteit. En deze veearts, die met af- vmpiseh paardespringen zit te kijken, stelt ook: „Zuiver anatomisch is een paard niet eens gebouwd springen". Als de 60-jarige Ben Arts, chef d'equipe van de Nederlandse springrui ters bij de Olympische Spelen, in het vriendelijke Canadese pialtelandsdorpje Bromont met deze uitspraken wordt geconfronteerd, krijgt hij echt geen woe deaanval, maar stelt nuchter vast: „De grootste boeven op aarde vind je niet onder de dieren, maar onder de mensen. En dus zal er echt w el eens een paard mishan deld worden. Ook in de ruitersport". Maar Ben Arts is het allerminst roerend met dokter Németh eens „Een paard is er juist wel op gebouwd om te springen, Iedere leek kan dat bedenken, want in de natuur heeft het paard maar één afweerwapen en dat is vluchten als er gevaar is. net als een hert Daarom zyn de spieren van de achterbenen zo geweldig ontwikkeld" Maar Németh heeft met zo zeer zijn bezwaren tegen de afsprong van het paard voor een hindernis van twee meter of meer, maar wel tegen de landing .Paard en ruiter vliegen met zo ri snelheid weer naar de grond, dat de voorbenen bij de landing zeker met 3.5 a 4 ton worden belast en dat Is te gek' Ben Arts is in het olympische ruiler- dorp bij Bromont niet onder de indruk van die uitlating: „Een toppaard heeft niet alleen kracht, maar ook souplesse en veerkracht om de landing op te van gen. Bovendien wordt er tegenwoordig leer of rubber in het hoefbeslag ver werkt, waardoor je een extra veer kracht krijgt. Ik b^n in Nederland de eerste geweest die over een hindernis van twee meter ging. Dat was met het paard Tatjana en die is 27 jaar oud ge worden en ook het legendarische paard Kairouan van Anton Ebben verdient nu ongeschonden van een welver diende oude dag in Soest". Schrikreactie Toch is het een publiek geheim, dat er ook in de topsport sommige discutabele praktijken worden toegepast om een paard zo hoog mogelijk te laten sprin gen. Openharüge uitlatingen in de radio-uitzending „Topsport voor één pk", vlak voor de Spelen uitgezonden, logen er niet om; stangen worden ge bruikt om door een schrikreactie het paard de voorbenen nog hoger te laten optillen, bijtende zalf is zelfs wel eens op de voorbenen gesmeerd om de huid zo gevoelig te maken dat het paard er zich wel voor hoedt zijn benen ie stoten Jo- han Heins uit Almelo imet Romantico S een van ue belangrijkste Nedeilanase troeven ln het Grand Prix springtoer- nooi dat vandaag rdinsdag) in de olym pische arena begint) wenst over dit on derwerp met te discussiëren; „Flauwe kul. Ik zou niet eens weten wat het is". Maar de 45-jarige Anton Ebben, die voorbestemd is met Jumbo Design kansrijk over de olympische hinder nissen te gaan. u il wel toegeven dal als er rook is er ook vuur moet zijn: ,.Ik vermoed wel dat er dingen gebeuren. Ikzelf heb dat niet nodig. Van dat sme ren op de benen heb ik ook wel eens gehoord, maar ik heb het nog nooit ge zien". Maar zelfs de olympische ruiters kun je nauwelijks het voordeel van de twijfel geven als je bijvoorbeeld weet dat de Nederlandse ruiter Jan Maat huis (die overigens niet bij de Montreal-gangers isl enkele weken ge leden ruiterlijk toegaf: „Ik heb wel eens een keer een stangetje voor een boom gehangen. Iedereen in de topsport doet dat wel eens". Wel eens stang Chef d equipe Ben Arts is realist genoeg om toe te geven, dat er wel eens met een stang wordt gewerkt: „Maar bij de top ruiters is er geen sprake van dierenmis handeling Nogmaals: er zun ook in de paardesport. boeven, maar die vind je vooral onder die ruiters, die de top niet kunnen halen, maar die ten koste van alles toch bij die top willen komen. Dal is geen regel, alleen maar een verwerpe lijke uitzondering. De paarden die hier bij de Olympische Spelen starten, zijn allemaal een kapitaal waard Er zijn er bij die vier of vijf ton kunnen opbrengen Een topruiter past er wel voor op om zo n dier kapot te maken". Maar ook in de olympische paardesport is nauwelijks meer van amateurisme sprake Enorme financiële belangen staan op ljet spel en de paarden kunnen enorm in waarde stijgen als ze in de olympische piste opvallende hoogvlie gers zijn. Het dier kan de dupe worden van de risico's die dan genomen worden Ben Arts relativeert ook dat gevaar: „Een ruiter zal er wel voor waken een nog vrij onbekend paard in de vernieling te rijden. Al wint zo n paard goud, dan kun je hem toch niet na de Spelen als een wrak verkopen. Als er tonnen op het spel staan wordt een paard voor het ge kocht wordt, eerst zeer scherp medisch BEN ARTS zingwekkend dat nu plotseling butha- solidine en nog twee middelen uit de zelfde groep (cortico steroiden en and- rogene steroiden) van de lijst met ver boden middelen zijn geschrapt. Paardemiddel Schijnheiligheid ten top, want vooral onderzocht. Alle gewrichten worden doorgelicht. Nee. een wrak is ook in de paardesport niets meer waard". ÏVel is Ben Arts („ik ben een paarde- gek") er heilig van overtuigd dat er scherpe voorschriften moeten komen om de mishandeling en verruwing uit butha-solidinê is zo n enorme blus te bannen: „Het is een pure. natuurlijke scnde pijnstiller, dat het dier zelfs felle sport, die niet besmet mag worden. Daarom heb ik ook mijn hezw legen prins Philip alleen maar ach et wreedheid aanklaagt en die willekeu rige ruiters als professinoals bestem pelt. Maar hij moet niet klagen. Ni gewrichtspijnen niet meer voelt. Zoge zegd een paardemiddel dus! Je hoeft Engeland, die niet ^ns cursus EHBO te hebben roept, die de doorlopen om te beseffen dat een paard j manjer een locj, aj icreup€| been nog verder vernielt. En topsporters als Codex, Romantica S en Jumbo Design rzitter van de internationale ruiter- kunnen niet zoals hijvoorbeeld ex- federatie moet hij de problemen bij de topsporter Jan Mulder zeggen: „Voor kop pakken en zorgen dat er scherpere mjj geen pijnstillende spuiten". Een reglementen komen". Vervormingen Als voorbeeld noemt Ben Arts. dat het officieel verboden moest zijn om paar- rukkelijk vermeld „butha-solidine wel toegestaan" en dat is dan nog eens on derstreept Maar doping is het niet. Het is voor een paard wat aspinne is voor paard is willoos. Ben Arts is er zelf ook verbaasd over dat butha-solidine nu ineens wel weer mag: „Sterker nog: op de lijst staat zelfs nad- denjongerdan vijfjaar al hoge sprongen te laten maken Dan krijg je vervor mingen van het kraakbeen en als je die jonge paarden over twee meter laat een mens. alleen wat sterker. Toch ver gaan beschouw ikdatwèlalsmishande- moed ik dat officials, die geen medische (Van een speciale verslaggever) MONTREAL-De laatste klap was goud waard. Goud. toch goud voor de Ame rikaanse zwemmeisjes, toch goud voor Shirley Babashoff. De 19-jarige Ameri kaanse studente, die een week lang keer op keer was vernederd door haar Oostduitse concurrentes, gokte als laatste zwemster van de estafetteploeg 4 x 100 meter vrije slag alles of niets. Het werd alles. Na een werkelijk sensa tionele race tikte Babashoff 0,68 se conde eerder aan dan de Oostduitse Claudi Hempel. Het laatste nummer van het olympisch zwemtoernooi had dc Verenigde Staten bij de dames zijn enige zege en enige wereldrecord (3.44,82) gebracht. Op de derde honderd meter tekende de Amerikaanse zege zich al af. Jill Sterker had Andrea Pollack voorbij gestreefd en aangezien de Oostduitse ploeg haar sterkste troef, Komelia Ender, reeds had ingezet, rook Shirley Babashoff de overwinning. Zij nam bijzonder scherp over van Sterkei. Zo scherp, dat de in druk ontstond dat zij te snel het start- blok had verlaten. Aangespoord door tv-verslaggever Harry Vriend ging chef d'équipe Wil Storm op pad om te kijken of er voor Nederland, dat achter Canada als vierde was gefinisht, soms via een diskwalificatie van de Amerikaanse ploeg toch nog brons in zat. Vriend: „In eerste instantie kreeg ik de indruk dat Shirley inderdaad te vroeg vertrokken was. In Hilversum hebben ze die wissel twee keer vertraagd her haald en Bob Spaak riep toen dat er inderdaad verkeerd was gewisseld. Dat heb ik aan Sitters doorgegeven". Vriend en Spaak stonden met alleen met hun waarneming. Ook bij de offi cials waren er twijfels ontstaan, die pas werden weggenomen toen de Canadese televisie het beslissende moment ver traagd herhaalde en nadat ook de offi- cile bandopname van de jury was beke ken. Wil Storm daarover: „We hebben geweerd. Met zestien nieuwe Neder landse records en acht finaleplaatsen van betekenis spelen en achter zijn prestatie op de 200 meter rugslag dient eveneens een vraagteken te worden ge plaatst. Als startzwemmer van de esta fetteploeg 4 x 200 meter vrije slag had hij al zijn Montreal-ticket waargemaakt, maar nu bracht hij er op zijn specialiteit helemaal niets van terecht- 26e in de serie werd al 3,36 van de oude toptijd afgeknabbeld en in de finale ging het kwartet nog eens 4,09 seconden sneller: 3.51,67. In het afgelopen weekeinde stond voor het laten nakijken, maar volgens de film zowel de dames als heren nog de dub- was de wissel toch correct Uiteraard bele afstand op de rugslag op het pro- heeft het dan geen zin meer om te pro- gramma Diane Edelijn kon haar kleine testeren". kans op een finaleplaats - zij stond met 2.11,25, niet alleen 3.39 seconden boven Al met al een enerverend slot van het haar Nederlands record van 2.19,32 als zijn record, maar ook nog bijna ander- zwemfestijn in Montreal, waarin de Ne- negende op de olympische ranglijst, - derlandse ploeg ook zonder de (niet ver- niet waarmaken. Nadat zij in het begin diende) bronzen medaille op de vrije van het olympisch toernooi een bla- slag estafette zich naar behoren heeft kende vorm demonstreerde en tot twee keer toe op de 100 meter tot record ver beteringen kwam. bleek ze nu niet meer wisselslag persoonlijk, werd hij gede gradeerd tot een grabbelaar; 26e in 4.46,76, bijna tien volle seconden boven zijn record. ling. Bij de Olympische Spelen in Mexico en bij de Europese kampioen schappen waren er ook hindemissen die levensgevaarlijk waren voor de paar- kennis hebben, zich hebben laten om praten en er verantwoordelijk voor zijn. Je zou het middel niet in handen van leken mogen geven. Alleen veeartsen heeft Sitters'keurkorps zich achter de- tot een goede prestatie in staat Met 2.22,7 reikte ze niet verder dan de 15e plaats. Ook Abdul Kanm Ressang kon geen rol op twee uitzonderingen na - ongenaak bare Oostduitse meisjes met de andere vooraanstaande zwemnaties kunnen meten. Alleen de echte uitschieters - bijvoorbeeld een zilveren medaille op de 200 meter vrije slag. die voor Enith Bri- githa toch binnen handbereik heeft ge legen - ontbrak om de over het alge meen genomen bevredigende prestaties de glans te geven die ze vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in het Colum- biaanse Cali door de t wee tweede plaat sen van Wijda Mazereeuw wel kregen. Drie records In het slotweekeinde viste Nederland nog drie records uit het water. Eerst dook Annelies Maas op de 800 meter vrije slag als eerste Nederlandse onder de grens van negen minuten: 8.57,38, goed voor een 13e plaats. Haar oude toptijd was 9.00,06. Samen met Ineke Ran, Linda Faber en Enith Brigitha kwam de 16-jarige Wageningse, zonder meer de grote verrassing in de Neder landse equipe, ook tot twee recordver beteringen in de vrije slag estafettes. In Ronald Woutering. die wat de indivi duele nummers betrof de laatste Neder landse deelnemer was. demonstreerde ook al een onbegrijpelijke terugslag. Onbegrijpelijk, omdat hij precies een week geleden wel een nieuwe nationale toptijd op de 200 meter vlinderslag wist te realiseren. Nu. in de sene 400 meter den. Daar is toen tegen geprotesteerd en zouden het mogen toedienen", er zijn er enkele weggehaald. Grote be- De Nederlanders zijn wel als de dood zo tonnen ringen waren erbij met vlijm- bang dat lieden uiteen vijandelijk kamp scherpe kanten. Dan kim je een paard stiekem verboden middelen in het voer net zo goed over messen laten springen, van de paarden gooien Ben Arts .We Dat zijn allemaal zaken die zwart op wit hebben de voerbakken, die eerst aan de verboden moeten worden buitenkant van de stallen zaten. Vol goede wil is Ben Arts dus. Maar hoe plaatst naar een binnenmuur, zodat denkt hij er dan over dat de kreupele niemand er bij kan En de laatste dagen paarden soms met pijnstillende midde- slaapt er steeds iemand bij ieder paard", len de piste worden ingestuurd Zo liep Trainer-coach Oothout. uit Soest zegt het paard Codex van Hans Hom bij de lachend: „Ik heb er zelfs over gedacht landelijke wedstrijd in Aken enige tijd twee herdershonden aan te schaffen hier geleden eerst enigszins „trekkebenend" door de ring, maar verscheen even later ogenschijnlijk kerngezond weer in de arena. Men weet het: later werd Codex in Bromont. Maar zover zijn we toch niet gegaan". Ben Arts ten slotte: „Nederland heeft als eerste land aangedrongen op een afgekeurd voor de Spelen en Hans Hom scherpere dopingcontrole en we hopen kon thuisblijven. Met onder meer dit alleen maar dat het hier in Montreal en voorbeeld voor ogen is het zo verba- Bromont inderdaad zal geschieden" Eind goed. al goed. Enorme vreugde bij de Amerikaanse meisjes, nadat ze de Oostduitse ploeg op de laatste zwemdag hebben verslagen op de 4 maal 100 meter Vlnr Kim Peyton. Shirley Babashoff. Wendy Boglioli en Jill Sterkel. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Voor de nietsver moedende buitenwacht leek het zondagavond alsof Renate Stecher de mogelijke teleurstelling over haar gemiste gouden kans op de 100 meter aardig wist te camoufleren. In die opzet slaagde de sprintkoningin van Munchen weliswaar voorbeel dig. maar in werkelijkheid was de nederlaag tegen de razendsnel naar de wereldtop doorgestoten West- duitse Annegret Richter wel dege lijk erg hard aangekomen F.n dat gold dan met name voor haar Oost duitse superieuren, voor wie verlies tegen een inwoonster uit dc Bonds republiek nu eenmaal per traditie aanzienlijk meer wrevel opwekt dan een nederlaag tegen ongeacht elke andere natie. Het meest recente voorbeeld daar van is ontegenzeggelijk de wereldrecord-verbetering van Inge borg Heiten op de 100 meter, welke top-verrichting zondagavond door Annegret Richter in de halve finales nog eens met drie-tiende seconde omlaag werd gebracht tot 11,01 se conden. Die toptijden vormden niet alleen een duidelijke indicatie van het. hoge niveau waarop de twee Westduitse sprintsters zich momen teel bevinden, die tijden gaven tege lijkertijd aan. dat de eindstrijd volle dig in het teken zou staan van een presligeslag lussen Oost- en West- Dultsland Met het goud voor Annegret Richter en het brons voor Ingeborg Heiten kwam de Bondsrepubliek daaruit als grote triomfator te voorschijn. Verge leken met Richters toptijd van an derhalf uur daarvoor viel haar score van 11,08 seconden weliswaar ietwat tegen, dne valse starts waren er ech ter de oorzaak van. dat de tijden dui delijk nadelig weiden beinvloed. In Montreal werd Renate Stecher in feite het zoveelste slachtoffer - Ro land Matthes ging haar enkele da- een geleden al voor - van het in de DDR gehanteerde sportbeleid. Een beleid, dat volledig is afgestemd op olympisch goud. Reeds in Munchen had de inmiddels 26-jarige Oost duitse de wens kenbaar gemaakt te willen stoppen, maar bij gebrek aan een volwaardige opvolgster moe-.l zij noodgedwongen doorgaan, of schoon Renate Stecher duidelijk over haar top heen is. Op de 100 meter mist Renate Stecher duidelijk het explosieve en flitsende vermogen om de concurrentie reeds halverwege in een uitzichtloze posi tie te manoeuvreren. Vooral in dat opzicht onderscheidde zij zich vier jaar geleden in Munchen en die ei genschappen vormden toen ook de basis voor haar gouden machtsgreep op de 100 en 200 meter. In Montreal zal Renate Stecher vermoedelijk de sondanks niet zonder goud huis waarts keren Zeker nu Irena Sze- winska. de wereldrecordshoudster op de 200 en 400 nieter, definitief heeft besloten alleen de 400 meter te lopen, omdat beide afstanden ln Montreal onmogelijk zijn te combi neren. moet de Oostduitse voorals nog in staat worden geacht op dit onderdeel haar succes van Munchen te kunnen prolongeren Renate Ste cher deelt die visie Mijn kansen op de 200 meter zijn inderdaad groter dan op de 100 meter. Na 70 meter zag ik Annegret Richter ineens sterk op komen Toen wist ik eigenüjk aL dat ik verslagen zou worden Annegret Richter maakte vier jaar geleden in Munchen reeds deel uit van de toen gouden estafetteploeg, maar zij bleef vooralsnog niet meer dan een belofte voor de toekomst. De grote ommekeer kwam in feite dit seizoen. De uitleg van haar trainer. Wolfgang Thiele, een bouwkundig ingenieur, die twee jaar geleden on betaald verlof nam om zich volledig aan de atletiek te kunnen wijden, daarover; „Een sprintster die de ab solute top wil bereiken, moet ook de 200 meter leren lopen. Voor haar be tekende die afstand jarenlang een marathon, waardoor zij maar zelden de 200 meter liep. Daardoor kwam zij op de sprint op de laatste 30 meter altijd net, dat kleine beetje tekort om de top te halen. Voor een complete sprintstens hetechtereen noodzaak om die 200 meter te lopen. Dat heeft zij dit seizoen eindelijk ingezien De resultaten konden daardoor on mogelijk uitblijven. Moest de Euro pese indoorkampioene van 1973 in het verleden op de laatste 30 meter steevast bij de concurrentie achter blijven, dit weekeinde boekte zij juist op die laatste 30 meter de winst die uiteindelijk met goud zou worden bekroond Maar ondanks haar gou den succes van Montreal blijft de voorkeur van Annegret Richter nog steeds uitgaan naar het verspringen op welk onderdeel zij enkele jaren ge leden al eens een afstand van 6,25 meter overbrugde Voor haar vertrek naar Montreal kondigde de 25-jarige stenotypiste zelfs aan direct na de Spelen \olle- dig met de sprint te kappen om zich in de toekomst uitsluitend te be kwamen als verspringster. Na haar succes van Montreal denkt zij daar een tikkeltje genuanceerder over: „Misschien blijf ik naast versprin gen toch nog de 100 meter lopen, maar ik ben wel van plan de ko mendejaren wat minder intensief te gaan trainen dan ik de laatste jaren heb gedaan". MONTREAL- Annegret Richter iWest-Duitsland) omhelst haar ploeggenoot Inge Hellen Ut na definale 100 meter hardlopen. Richter won gouden HeUen brons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11