Konnie Ender vindt, dat ze nu genoeg heeft gezwommen BRAM LEEUWENHOEK: NEDERLAND HEEFT GOEDE PLOEG IN MONTREAL Schotse schoolslagwinnaar Wilkie puur produkt Amerikaanse school Sitters tevreden Juantorena wint 800 m TER BESTRIJDING HEUPAFWIJKING GAAN ZWEMMEN... STEMMING BEÏNVLOED DOOR SUCCESSEN POLO- EN HOCKEYPLOEG JOHN NABER AMERIKAANSE GOUDHAAN, DE ENDER VAN DE HEREN MAANDAG 26 JULI 1976 BfcKl SM U K: MONTREAL - Terwijl internationaal gezien het zwemgeweld onverminderd voortduurde tot en met het laatste nummer, nam de Nederlandse afvaar diging zonder veel wapengekletter af scheid. Van de vijf starts in het slot- weekeinde kon er slechts éen wegens succes worden geprolongeerd: de da mes estafetteploeg 4 x 100 m vrije slag plaatste zich met een nieuw Neder lands record (3.53,40, 3,36 sec onder de oude toptijd) achter de Oostduitsc, Ca nadese en Amerikaanse meisjes als vierde in de finale. De kans op een derde bronzen zwemmedaille is echter uiterst gering. De achterstand op de formatie uit de Verenigde Staten be draagt ruim drie seconden. Het rustige programma voor de Neder landers gaf de ploegleiding de gelegen heid al een balans op te maken. En de vrij eenvoudige rekensom leerde dat bondscoach Bert Sitters en zijn assis tenten beslist niet ontevreden mochten zijn. In het kielzog van Enith Brigitha, die met haar twee bronzen medailles be slist wel aan de verwachtingen heeft voldaan, heeft het grootste deel van de ploeg in Montreal strijd op olympisch niveau geleverd. Meer dan vier jaar ge leden in Munchen, toen er toch nog tien finaleplaatsen werden bereikt, heeft Sitters' keurkorps zich nu achter de on genaakbare Oostduitse meisjes met de andere vooraanstaande zwemnaties kunnen meten. Met drie handen vol nieuwe Neder landse records en acht finaleplaatsen heeft Oranje praktisch het optimale re sultaat gescoord Alleen schoolslag zwemster Wijda Mazereeuw en in min dere mate ook vlinderslagspecialiste José Damen lieten het afweten. Op beide schoolslagafstanden stelde de 23- jarige zwembadcassière die vorig jaar met twee zilveren medailles in Cali tij dens de WK nog tot de absolute wereld top behoorde, danig teleur De door braak van Annelies Maas compen seerde veel van de trieste afgang van Wijda Mazereeuw. die volgens Sitters als ze tenminste doorgaat, nog wel een kans heeft om terug te komen MONTREAL - Alberto Juantorena (Cub) heeft zondag de 800 meter ge wonnen in de nieuwe wereldrecord tijd van 1.43,50. Het oude record stond sinds 27 juni 1973 op naam van de Ita liaan Marcello Fiasconaro met een tijd van 1.43.7. Uitslag 800 meter finale heren 1 en olympisch kampioen Alberto Juantorena (Cubi 1 43.50 (nieuw wereld- en olympisch record). 2 Ivo van Damme (Bell 1 43.86. 3 Rick Wohlhuter (VS) 1 44.12. 4 Willi Wuelbeck (WDli 1 45.26. 5 Ste ven Ovett (GBr) 1.45.44. 6 Luciano Susanj i Joe) 1 45.75.7 Snram Singh (India) 1 45.77. 8 Carlo Grippo (Itai 1 48.39 In de finale van de 400 meter horden verbe terde Edwin Moses (VS) het wereldrecord, dat met 47.82 op naam stond van John Akii-Bua (Ocg) en bracht hel op 47.64. De uitslag van de finale 400 meter horden is 1 Edwin Moses (VS) 47,64 sec (nieuw wereld- en olympisch record i, 2 Michael Shme (VS>48.69. 3 Jevceru Gavnlcnko (Sovi 49 45 4 Quentin Wheeler iVSi 49.86. 5 Jose Jesus Carvalho iPorl 49.94. 6 Yanko Bratanov (Bul) 50.03. 7 Damaso Alfonso (Cub) 50.19 8 Alan Pascoe iGBrl 51,29. 100 meter dames finale 1 Annegret Richter (WD1) 11.08 sec, 2 RenateStecher (OD1) 11,13, 3 Inge Heiten (WDll 11.17. 4 Raelene Boyle (Ausl 11,23, 5 Evelyn Ashford iVS) 11,24, 6 Chandra Cheeseborough (VS) 11.31.7 Andrea Lynch (GBr) 11.32. 8 Marlis Oelsner (OD1) 11.34. MONTREAL - Toevalskam- pioene Kornelia Ender voelt zich niet echt gelukkig in Montreal. Natuurlijk, haar handvol gouden plakken stemmen haar tot tevreden heid, maar nu zij al meer dan een week in het middelpunt van de olympische belang stelling staat, wegen de na delen van het vedette-zijn erg zwaar. „Ik leef niet. maar ik word hier geleefd", klaagde zij bij haar coach, prof. dr. Rudolf Schramme. Al voordat het eerste startschot klonk, stond de telefoon bij de Oost duitse olympische delegatie roodg loeiend. „Er zijn 136 wachtenden voor u". kwam toen als antwoord op het verzoek om met de 17-jarige lea ding lady van het wereldzwemmen een praatje te mogen maken. Schramme had geen andere keus dan persoonlijke interviews te ver bieden „Ze is hier gekomen om te zwemmen. Daar heeft ze vier jaar lang dag in dag uit hard voor ge traind. Als we al die interviews zou den toest aan, heeft ze geen tijd meer om ook maar één meter te zwem men". Konnie Ender vindt overigens dat ze nu meer dan genoeg heeft gezwom men Toen ze als 6-jarige op dokter sadvies - evenals haar .verloofde Roland Matthes is zij niet op de in haar land gebruikelijke wijze op de topsportladder geplaatst - ter be strijding van een kleine heupafwij king ging zwemmen werd zij door de zwemsport gegrepen Twee jaar later meldde zij zichzell aan bij de BSG Chemie Bitterfeld. waar zij onder lei ding kwam te staan van trainer Boettger Het resultaat was verbluf fend Zij raakte niet alleen haar li chamelijke klachten kwijt, maar ze bleek ook een supertalent te zijn. Toeslag •erder gemaakte fout van de Oostduitse scouts werd onmiddel lijk hersteld. Ze werd onder de hoede van topcoach Helmuth Lang- bein geplaatst, die haar niet open armen ontving. Langbein zag brood in het kleine blondje uit Halle. Vol gens het Oostduitse svsteem krijgen de trainers namelijk een toeslag op hun toch al vrij vorstelijke salaris als hun pupillen tot bijzondere pres taties komen. Hel kapitalistische uitgangspunt, dat concurrentie strijd zoden aan de dijk zet. is echt niet tc vies voor de DDR-Ieiders als de eer en glorie tan het vaderland op het spel staan. De 1 85 meter lange Komelia had het geluk, dat zij aan de oppervlakte kwam toen de paleisrevolutie in het Oostduitse zwemwereldje achter de rug was. De traimgsaanpak was in grijpend gewijzigd; het individu kwam meer centraal te staan Dat ook wat. dit betreft door de autoritei ten niet te overschrijden grenzen zijn getrokken, ervaart de vijfvoudige olympische kampioene, nu andere aspiraties bij haar de overhand krij gen Uiteraard gaat zij mei openlijk tegen de wil van de sportleiders m. maar tussen de regels door laat Ender tij dens de verplichte praatjes van de medaillewinnaars duidelijk genoeg blijken dat zij nu baalt van het baan t- jestrekken. „Ik train zeven uur per dag en door al die traningsarbeid voel ik me de laatste jaren veel ouder geworden dan ik ben Soms voel ik me wel 117 jaar" Twee andere, belangrijke redenen voor Komelia om te stoppen, worden weliswaar met uitgesproken, maar spelen wel degelijk een grote rol Nu Matthes wel wordt toegestaan een normaal leven te gaan leiden, zal hij niet al te lang meer willen wachten met trouwen. Voor zijn „verloofde - officieel is er'slechts sprake van een intense vriendschap, die pas het. laatste jaar is ontstaan nadat Konnie haar ploeggenote Ulrike Richter ook op het llefdespad te snel af was - Is het huwelijk echter nog taboe Zij dient voorlopig nog volk en vader land te blijven dienen Haar tweede wens. studeren voor kinderarts, geeft minder problemen. Zo lang die stu die haar sportieve ontwikkeling niet schaadt, mag zij zich op korte ter mijn al aan die studie gaan wijden. Al is Kornelia Ender dan niet een gepland produkt van het succes volle Oostduitse systeem, haar uit erlijk verraadt wel de niet onge vaarlijke DDR-aanpak. Zelf ontkent zij op een onverantwoorde wijze te zijn opgefokt. „Wij hebhen gewoon erg goed naar de Amerikanen geke ken en er ontzettend teel van ge leerd. Verder gebeurt er bij ons niets ïcheimzinnies. Mijn prestaties zijn ook echt niet jbnormaal. Er kan zelfs een vergelijking worden ge trokken tussen mij en hijvoorbeeld Mark Spitz. Hij was in Mexico tijdens de Spelen van 1968 al een groot talent, maai nog te jong om helemaal aan de top te bomen Vier jaar latei In Munchen sloeg hij genadeloos toe Toen was ik nog te Jong Niemand kende mij en niemand nam notitie van mij. Ik won loen al wel een zilveren medaille ach ter Shane Gould op de 200 meter wis selslag. maar mijn tijd was nog niet gekomen Nu had ik hier in Montreal al wel een reputatie hoog te houden En dat is me. dacht ik. aardig ge lukt". Uitgedokterd Vooral de wijze waarop de goed lachse Konnie binnen een half uui het goud op en de 100 meter vlinder slag én de 200 meter vrije slag opvis te. heeft opzien gebaard Zelf had ze liever de vlinderslag ingewisseld voor de rugslag. maar van bovenal werd haar plan doorkruist.. Volgens de berekeningen had zij wel degelijk kans om zo kort achter elkaar twee keer als eerste te finishen. .Ik heb daar maanden speciaal op getraind Alles, ook de wijze waarop we de tijd tussen die twee finales het beste konden gebruiken, was precies uit gedokterd Daarbij was ook vastges teld hoe ik de tijd het beste kon rek ken-". geeft ze eerlijk toe Komelia Ender. vijfvoudig olympisch zwemkampioene. Haar laatste opmerkelijke ontboe zeming betreft haar wedstrijdtac tiek. „Tijden zeggen me niets. Ik weet als ik zwem helemaal niet hoe snel ik ga, of ik nu wel of niet een nieuwe toptijd kan maken. Ik jaag ook niet op wereldrecords. Het enige wat me interesseert is winnen". En dat doet Kornelia Ender aan de lo pende band. MONTREAL - Een week Olympische Spelen heeft van Bram Leeuwenhoek weer een man gemaakt die voldoening en tevredenheid in zijn werk vindt. De wrevel en ergernis, de teleurstelling vooral die hij na de moeilijkheden rond de selectie uit Nederland meenam, zijn verdwenen. De Nederlandse chef de mission, zendings- hoofd zeggen de Nederlandstalige Belgen, heeft in de eerste week met vier medail les. een aantal zeer redelijke klasseringen en resultaten en de er ook bij behorende teleurstellingen ervaren dat zijn werk niet voor mets is geweest „De ploeg draait goed", w as op de achtste dag na de opening zijn conclusie. „Het doel is geweest hier te zijn met een groep Nederlandse sporters en niet inet een aantal ploegjes die een bepaalde tak van sport vertegenwoordigen. Wij hebben daar in Nederland voortdurend op gehamerd in gesprekken met de verschillende chefs d'equipes en met de coaches en hier blijkt dat er een sterke band is. Je ontdekt dat je niet voor niets hebt gewerkt. De harmonie onder die 120 mensen is bepaald geen toevalstreffer al is het natuurlijk niet zo dat wij bij de selectie procedure andere normen hebben gehanteerd dan uitsluitend prestatieve. Een notoire dwarsligger die aan de normen voldeed, hebben wij niet anders bekeken dan wie ook". Bram Leeuwenhoek heefl hel in de we ken toen de ploeg uiteindelijk moest worden samengesteld erg moeilijk ge had Met name de atletiek-unie. w aaruit hij zelf is voortgekomen als prominent verspringer rond de vijftiger jaren, heeft de chef-de-mission zijn kritiek niet ge spaard Hij werd van onzorgvuldigheid beticht, van een god-zegen-de-greep- keuze. van een natté-vinger politiek. Leeuwenhoek was daardoor teleurges teld. Zijn eerste reactiesx in Montreal wezen ook duidelijk in die richting. Zijn 'nooit meer' werd alom gehoord. Die bui is overgedreven weggewaaid door de prestaties en het gedrag van de ploeg en na een week algezw akt tot een: „Ik mag niet zeggen dat ik bet graag nog eens zou doen. alleen al omdat ik dan de mensen van het NOC min of meer voor hei blok zou zetten. Zij moeten beslis sen. Ik zelf sta op het standpunt dat een dergelijke functie niet te lang door een en dezelfde persoon moet worden ver vuld" Leeuwenhoek heeft in de voorberei dingsperiode hard gewerkt, hij is er sinds de koinst van de ploeg in het olympisch dorp nog altijd mee bezig. Nauwgezet en soms een beetje Te', zoals bleek uit dc instructies voor de openingsplechtigheid waarin het geadviseerde plasje-vooraf (het zou inderdaad gek staan op het middenter rein) veler lachspieren heeft bewogen. Maar hel is onloooehenbaar dat hij het niet voor niets heeft gedaan. In het Nederlandse centrum, in de kelder van gebouw 1). zijn tijdens de ontmoetin gen van de sportmensen de lijnen tus sen de verschillende ploegen vdrvaagd of zelfs helemaal verdwenen. „Als het goed gaat", constateerde Leeuw enhoek, „zijn er nooit problemen De resultaten van de eerste dagen, van de waterpolo- en de hockey-ploeg zijn van invloed op de hele équipe Een suc cesje in de eerste plagen is de katalisator voor de hele ploeg, het helpt ook mee de teleurstellingen op te vangen Die na melijk zijn er ook geweest. Neem bij voorbeeld Willy Hillen. die heeft het slecht gedaan. Niemand weet dat beter dan hijzelf, maar hij heeft het verlies als een sportman verwerkt Van dal mo ment heeft hij voortdurend opgetrok ken met Ene Swinkels. hem begeleid en gesteund. Swinkels namelijk is een man die voortdurend moet praten. Hillen stond altijd klaar Ik heb ook vaak ge diend als aankletser' voor Swinkels, maar bij een ander moetje kort voor de wedstrijd het liefst zo ver mogelijk weg blijven. Er is namelijk naarmate de wedstrijden dichter bij komen nervosi teit spanning die zich bij ieder individu anders uit Een van mijn t aken is om dat mede te helpen opvangen' Water in schoenen Het lijkt dat Leeuwenhoek redelijk slaagt, want in Montreal is het duidelijk dal het zich afeetten van atleten tegen de chef de mission verleden tijd is. Hij heeft de vinnige kritiek van voor het vertrek bijna helemaal van zich afgezet, al was het alleen maar omdat er geen gelegenheid is om er lang bij stil te staan Ik zit bijna de hele dag met het water in mijn schoenen Naarmate de perspectieven beter worden, zijn de wedstrijden steeds belangrijker Toch wil Bram Leeuwenhoek zijn standpunt over de door hem onredelijk genoemde kritiek op de selectieproce dure, nog eens kw ijt „Het NOC - en dat zijn de sportbonden - hebben in 1973 bepaald dat in principe zal worden aan gewezen op prestaties uit 1975 omdat het zomerseizoen van 1976 zo kort was. Dat standpunt is door allen aanvaard. Wij hebben ons daaraan gehouden, met die uitzondering dat iemand die in 1976 uitstekende prestaties leverde, een kans kreeg. Maar hij moest het wel mer dan een keer waarmaken. Stel dat hier het verspringen gewonnen wordt met 8 me- t er 20 en wij hebben ook iemand die dat haalt, dan zou je kunnen zeggen die Ne derlander had hier ook moeten zijn. Maar dat is de halve waarheid. De men sen die hier 8,20 halen, hebben al 8.40 gesprongen en dat heeft die Nederlan der niet. Weinig klachten Het standpunt van Leeuwenhoek over het goede samenwerken binnen de ploeg wordt volledig onderschreven door dokter Hans de Jongste, dc chef van het medische team. „Wij hebben opvallend weinig klachten. Geen pro blemen in ieder geval die voortkomen uit een bepaalde druk- of spanning. Wij hebben geen keelontsteking (Möhlmann) en een knieblessure (Van den Bunder) gehad, maar dat kan overal gebeuren. Al heeft Van den Bunder vermoedelijk weer last van zijn knie gekregen omdat hij hiermeer heeft moeten lopen dan hij gewend is. Ik geloof dat wij in zijn geheel een uitge balanceerde ploeg hebben. De stem ming wordt beïnvloed door de succes sen Er is duidelijk belangstelling voir elkaar prestaties. Hockeyers gaan naar waelrennrs kijken en omgekeerd. Als je ziet wateen trucs er allemaal uitgehaald worden om in het zwembad naar de po- loérs te kunnen kijken, dan kun je alleen maar zeggen: Nederland heefteen goede ploeg in Montreal. den. maar de schoolslag beheersen beide topnaties (nog) niet in de perfec tie. hoewel John Heneken en Munchen het goud won (voor Wilkie) en ook het wereldrecord in handen had. De in Edinburgh geboren Wilkie had er wel een verklaring voor „In Europa krijgen kinderen les in schoolslag, ter wijl in Amerika en Australië de vrije slag wordt geprefereerd Die stijl is ook na tuurlijker ligt dichter bij het „krabbe len En. je komt er nog steeds het snelst mee vooruit. Ik denk dat dit de reden is. hoewel Oost-Duitsland en Rusland beide in Europa liggen De vlieger gaal niet helemaal op. omdat Hannelore Anke (DDR) met overmacht de kortste schoolslagafstand won. maar met. haar ploeggenoten wel op de dub bele afstand dc Russische hegemonie moest erkennen De nog onbekende Ma ria Koshevaia plukte het goud weg. en bü de heren won John Hencken doorzijn pure snelheid ook de 100 m De doorbre king van de DDR-USA-hegemome is dus uiterst gering Met de winst van David Wilkie is Eu ropa overigens nauwelijks gemoeid. De uit Edinburgh via Aberdeen naar Long Beach (Florida) verhuisde Wilkie. is een puur produkt van de Amerikaanse school. Zelf zegt hij: „Als ik in Schot land was gebleven, had ik of naar school moeten gaan of zwemmen. Combineren is bijna onmogelijk. On der leiding van Don Gambrill kan ik vier uur per dag zwemmen, omdat het (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Een verade ming, de manier waarop de 22- jarige David Wilkie over zijn overwinning op de 200 m schoolslag praat. Relativerend totdat de enige Europese zege bij het herenzwemmen is gede valueerd tot iets vanzelfspre kends. Zijn Amerikaanse con currenten John Hencken en Rick Colella benaderden de gouden plak van de Schot en zijn wereldrecord eveneens als een logisch gevolg van de klasse en training van Wilkie. De schoolslagnummers vormen een apart hoofdstuk in de internationale zweinmerij. De DDR-meisjes domine ren op nagenoeg alle onderdelen. De USA-heren doen dat in hun wedstrij schema op de universiteit daarop wordt afgestemd. Concurrentie In Munchen moest ik John Hencken voor laten gaan Ik was beslist niet tele urgesteld. omdat ik al lang wist hoe ze zich in de States op wedstrijden voorbe reiden De concurrentie is enorm en je moet constant keihard gaan om je te kwalificeren Die competitie had ik in Engeland nooit gehad Ik wist nu ook dat ik klaar was voor Montreal en een gouden medaille zou behalen Ik zou wel bijzonder teleurgesteld zijn geweest als ik weer zil vei had gepakt Maar eigenlijk kon dat niet. gezien de tijden Waarop „zilveren John Hencken in haakte „Ja. de tijden Ik zwom nog on der mijn eigen wereldrecord, maar in de series ging David al erg hard. zodat ik wel wist dat je voor een gouden medaille ver onder de toptijd zou moeten gaan Nou. dat klopte precies John Naber uit Menlo Park Caiifomie wordt de Amerikaanse goudhaan De Konnie Ender' van de heren, omdat hij na het zilver op de 200 meter vrije slag lachter Wilkie s clubgenoot Bruce Fur- nissi. uitsluitend goud won 4 x 100 me ter wisselslag estafette. 100 meter rugs lag. 4 x 200 meter vrije slag en gisteren op de 200 rtigslag En. natuurlijk in een wereldrecordt ijd En. als eerste onder de grens van twee minuten waarmee de Amerikanen de zoveelste barrière door braken Peter Rocca 'Oakland) en Dan Hamgan 'South Bend. Indianapolis) joegen hun landgenoot naar 1.59.19. zo dat de test weer moest toekijken hoe et drie „Stais en Stripes' de masten ingin gen. Het damesnummer 100 meter schools lag was een saaie vertoning, doordat Hannelore Anke veel te snel ging vooi de rest van het gezelschap en met haat zege revanche nam op de Russin Maria Koshevaia die teamgenote Liubov Ru- sanova ook moest laten voorgaan Om niet achter te blijven verbrijzelde Ulrike Tauber op de 400 meter wisselslag de recordtijd van Biigit Treiber >4.48.79 tot 4.42.77. waarmee gezegd wil zijn dal de DDR-meisjes onbeperkte mogelijk heden schijnen te bezitten MONTREAL De huldigingsceremonie na dc 200 m schoolslag herende Brit David Wilkie buigt zich voorover om deaelukxcenscn van eén van de officials in ontvangst te nemen. Wilkie n on met alleen goud. maar vestigde ook een nieuw wereldrecore op de afstand in 2 15 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9