Sensatie: Crawford schakelt Amerikaanse sprintelite uit Hockeystrijd: geraffineerd gecomponeerde sport-thriller VAN DEN BUNDER DOORSTOND TEST AAN KNIE NIET Moreion: geen antwoord op demarrage Tkac PZC/s Vijftig kilo dynamiet ontdekt in Montreal Zeeuw rijdt niet in wegstrijd MONTREAL 1976 Montgomery onder 50 seconden WINNAAR VAN VANDAAG IS VERLIEZER VAN MORGEN sport MAANDAG 26 JULI 1976 - - MONTREAL - Twee dagen voor de laatste olympische wielerwedstrijd, de indivi duele strrijd op de weg. is besloten Frits Schür, de al gemene reserve, in te zetten voor Toine van den Bunder. „Zowel Tak als Van den Bunder." vertelde wegcoach Joop Middelink. „hadden last van hun knie. Met die twee is op het olympische circuit proefgedraaid en toen bleek dat zij, als er op macht ge klommen moest worden, moeilijkheden hadden. Tak veel minder dan Van den Bunder. Hij zal een injectie krij gen voor de start, maar Van den Bunder zei zelf, dat hij er liever van zou afzien. Sportief, vind ik. Als hij zijn mond had gehouden, zouden wij maandag misschien hebben gehangen." Frits Schür, oudste man van de wegrenners, maar olympisch debu tant op de spelen, was meer dan blij met zijn aanwijzing. „Deze spelen zijn eigenlijk mijn laatste kans. Door mijn werk en mijn gezin zal ik niet meer zoveel tijd kunnen vrijmaken om te fietsen Ik werk bij .eiting en die stopt volgend seizoen met zijn ploeg Het zal dan vermoedelijk heel wat moeilijker worden vrij te krij gen Voor Sehur hebben gezin en werk al tijd zwaar geteld naast het wielren nen en die zelfde nauwgezetheid heeft ook zijn verblijf in Montreal gete kend De in Montreal 26 jaar gewor den huisvader uit Didam was de ij verigste tfjdens de trainingen en sleepte, als reserve, geregeld de ploeg mee De anderen konden daardoor niet achterblijven Schür had het reserve-zijn helemaal aanvaard „Voor wij vertrokken heb ik gezegd dat de reserve van tevoren moet worden aangewezen Dat voor komt spanningen Ik ben het gewor den Mijnheer Middelink heeft ge vraagd, of ik als reserve mee wilde ol liever thuis bleef. Ik wilde mee en dan heb je je verplichtingen ten opzichte van de ploeg Van het viertal tndividuelen. dat zal bestaan uit Ane Hassink (Neder lands kampioen 19761. Leo van Vliet (winnaar Olympia's Ronde), Ad Tak (Nederlands kampioen 1975) en Frits Schür (winnaar van twee ritten in de Vredeskoers 1976) heeft Hassink de' lichtste flets. Mecanicien Jaap de Wit heeft door het gebruik van verschil lende titaniumonderdelen het ge wicht van dc flets van Hassink met 1500 gram omlaaggebracht ..Ik had het graag voor allemaal gedaan, maar wij hebben maar een klem beetje van dat dure materiaal be schikbaar." verklaarde De Wit VAN DEN BUNDER (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Anton Tkac was de ko ning te rijk. Zijn vreugde kende nauwe lijks grenzen, nadat de 25-jarige Tsjech Daniël Morelon. de gedoodverfde favo riet voor het olympisch sprintgoud, in drie ritten had verslagen. Minutenlang cirkelde de wereldkampioen van twee jaar geleden, welke titel hij eveneens in Montreal behaalde, over de olympische piste, de rechterhand telkens weer in triomf omhoogstekend. Pas veel later lichtte hij zijn overwinning toe: „In de afgelopen dagen heb ik Daniël Moreion zorgvuldig bestudeerd. Ik wist. dat ik niet bij voorbaat kansloos was. Achte raf bezien heb ik ook meer moeite ge had met Geschke (de winnaar van het brons) dan met Morelon". Voor Daniël Morelon. de zevenvoudige wereldkampioen, die zijn actieve wieier- loopbaan in Montreal had willen afslui ten met een olympische trilogie, was de toch min of meer onverwachte neder laag hard aangekomen. Bijna unaniem gold hij als de onbetwiste favoriet, die zijn door het klimmen der jaren afge nomen sprintsnelheid ruimschoots moest kunnen compenseren door zijn rijke ervaring en tactisch inzicht. Maar zowel in de eerste als de derde rit moest de zondag jarige Fransman (32 jaar) het antwoord schuldig blijven op flitsende demarrages van de Tsjech. Daniël More lon miste toen eenvoudig de kracht om die aanval te kunnen beantwoorden. Kon Daniël Morelon zijn favorietenrol in Montreal niet rechtvaardigen, het Westduitse achtervolgingskwartet le verde zaterdag nog eens ten overvloede het bewijs momenteel over de sterkste achtervolgers ter wereld te beschikken. De mei. individueel olympisch kam pioen Gregor Braun, Hans Lutz, Gunter Schumacher en Peter Vonhof bemande „lokomotief" ondervond zowel in de halve finales (tegen de Oostduitsers) als In de eindstrijd (tegen de Russen) nau welijks tegenstand van betekenis. De verschillen waren in beide ritten der mate groot, dat de opmerking vooraf van baancoach Gustav Kilian („Wij winnen hier ten minste zilver") achteraf niet eens als grootspraak kon worden betiteld s Hasely Crawford neemt de .huldiging in ontvangst jze de 100 meter gewonnen heeft. de menigte in het olympisch stadion nadat hij op verras- Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor dc Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPDIGemeenschappelijke Pers Dienst) Het zeven man sterke team bestaat uit JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN, sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Eemlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP, sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEESINK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Als de Amerikaanse scouts het vijf jaar geleden hadden kunnen bevroeden, hadden ze Halsey Crawford waarschijnlijk gewoon op de eilandengroep Trinidad-Tobago gelaten. Natuur lijk was die Crawford een aardige jongen voor de universiteitsploeg. Maar om hem in de Verenigde Staten zelf nu zóveel trainingsfaciliteiten te geven dat hij in 1976 bij de Spelen van Montreal voor een complete sensatie zou zorgen door samen met de Jamaicaan Don Quarrie en de Rus Borzov de Amerikaanse sprinttop te deklasseren, ging - blijkt nu achteraf - wel wat te ver. Het lijkt niet overdreven om nu al te constateren dat die Amerikaanse deceptie van zaterdag op die 100 meter de sensatie van het olympisch atletiektoernooi zal blijven. Een historische sensatie, want met uitzondering van de Spelen van Amsterdam (1928) was er op het erepodium altijd volop ruimte voor de Amerikaanse sprint-elite, meestal zelfs op de hoogste trede. Met de voorspelling van Harvev Glance - „Ik win goud en Jones wordt tweede Waarschijnlijk niet lang meer „Inder- voór Borzov" - zagen de Amerikanen met vertrouwen de 100-meterfinale tege moet. Ze wisten nog niets van de grap, die Halsey Crawford al voor de halve finales had uitgehaald. „Halsey rukte de indeling voor die halve eindstrijd uit mijn hand om vervolgens de namen door te strepen van de atleten die hij kon verslaan. Alleen zijn eigen naam bleef staan", glunderde Crawfords coach Fran- Juichend valt de Tsjech Tkac in de armen van zijn t rainer favoriet Morelon praat lencergeslagen met de Franse baancoach Louis Oerardin Al hadden Glance en Jones dit geweten, dan nog zou dit hun zelfvertrouwen niet hebben geschaad Ze waren naar Mon treal gekomen om af te rekenen met die weinig populaire Rus Borzov. wiens dubbele zege in Munchen. in Amerika altijd als een „lucky triumph" is be stempeld. Wanneer vier jaar geleden de coach van Eddy Hart en Robert Taylor zich niet had vergist in het aanvangsuur van de series, waardoor het Ameri kaanse duo dus al voordat het spnnt- toemooi was begonnen was uitgescha keld. had Borzov toch nooit gewonnen? Rechtgezet „Die zaak moet nu dan maar eens wor den rechtgezet vond Glance, de grote favoriet Eigenlijk ging zijn wens gedeel telijk in vervulling, want Borzov werd naar huis gelopen, maar niet door het Amerikaanse duo. dat zelfs achter Bor zov met een vierde en zesde plaats ge noegen moest nemen. Een ander duo was daarvoor verantwoordelijk: Halsey Crawford en Don Quarrie uit de kleine atletiekstaatjes Trinidad-Tobago en Jamaica. De volgende maand 26 jaar wordende Crawford nam Juichend de ovaties van het publiek in ontvangst om daarna op de persconferentie zijn grap te vertellen. „Voor de Amerikanen ben ik niet bang geweest Voor mij was Borzov de man die ik moest verslaan. Misschien was het anders gelopen als de Amerikanen Steve Williams hadden meegestuurd, maar ook voor hem ben ik niet echt bang", vertelde Crawford, daarmee die Amerikaan in beeld halend, die van wege een blessure het slachtoffer was geworden van het keiharde Ameri kaanse selectiesysteem. Zonder rugwind „Samen met Williams heb ik al eens 9.8 MONTREAL - De Amerikaanse zwemsprintcr Jim Montgomery heeft zijn faam als snelste man ter wereld te water alle eer aangedaan: vannacht om half twee (onze tijd) won de Ame rikaan de 100 meter vrije slag. Hij was daarbij de eerste sprinter in de ge schiedenis die onder de 50 seconden zwom. Het scheelde overigens een haar: -19.99, maar nu deze barrière eenmaal is doorbroken zal de tijd snel verbeterd worden. sec. gelopen, zij het met te veel rug- wind. Mijn beste elektronische tijd was tot nu toe 10.21 sec. Nu liep ik dus 10,06 sec.", zei Crawford, die onmiddellijk wordt aangevuld door coach Francis: „Halsey kan ook zonder rugwind 9.8 sec. lopen". „Achteraf is het gunstig geweest dat ik me dit jaar niet zo erg heb laten zien De een na de ander liep 9.9 sec. Zelf heb ik veel in Europa, in Scandinavië, gelopen. Dat is goed geweest, al weet de concur rentie natuurlijk nu wei water op de 2u0 meter kan gebeuren", ver' -!de de bijna 1.90 meter lange Crawford, die nog steeds in Michigan woont daad heb ik belangstelling voor aanbie dingen uit de wereld van het Ameri kaanse en Canadese voetbal Twee jaar geleden kreeg ik al een aanbieding uit Toronto en vorig jaar speelde ik in Mi chigan al oefenwedstrijden". Crawtorc, die in San Femado op Trinidad vijf broers en vijf zusters heeft, lijkt dus het voorbeeld te volgen van bijvoorbeeld Bob Hayes, de winnaar van Tokio "64. Enorme dienst Coach Francis maakt zich nog niet druk over de profplannen van Crawford „Het belangrijkste is, dat Halsey de atletiek bij ons een enorme dienst heeft bewe zen We krijgen wel regeringssteun, maar te weinig. We hebben zo'n 3000 at leten op de twee eilanden, van wie er jaarlijks zo'n 900 deelnemen aan de na tionale kampioenschappen We hebben één kunststofbaan. Het lijkt allemaal weinig, maar het barst bij ons van ta lent Al wordt Halsey prof, dan zijn we er over vier jaar weer met even grote kans hebbers". Francis besefte wel degelijk hoe dicht Don Quarrie de zo razendsnelle star tende Crawford nog had benaderd. Het verschil bedroeg maar twee honder dsten van een seconde. Een i verschil, hetgeen het voor Don Quarrie alleen maar erger maakte. Hij kreeg dan zilver, maar eigenlijk was hij niet meer dan de „beste achterblijver". Die „titel" was er zelfs niet voor de Ame rikanen. die in de halve finale al Steve Riddick hadden verloren. Een olympi sche traditie was na Amsterdam 28 voor de tweede maal gebroken. Een an dere traditie, die leert dat een olympi sche sprintkampioen nooit voor de tweede maal triomfeert, hield stand. Met de Amerikanen werd namelijk ook Valeri Borzov vernederd. Een teleurges telde Borzov verscheen zondag niet eens meer aan de start van de 200 meter-serie. Twee grootmachten bogen diep voor een kleine, vrij jonge boven Venezuela gelegen onafhankelijke ei landengroep Borzov. Glance en Jones zullen het nooit, vergeten. MONTREAL - De Canadese politie heeft vijftig kilo dynamiet aangetroffen in een appartement in hel centrum van Montreal.zo heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. Volgens de woordvoerder was het de grootste cxplosievenvondst in de stad in vijf jaar. Hij zag geen verband tussen de ontdekking en terroristi sche activiteit. Het dynamiet w as ontdekt door de portier van een blok flats, die bij het appar tement aanklopte om achterstallige huur te innen. De huurder was de laatste tijd niet meer gezien. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Het olympi sche hoeke.vtoernooi gaat, naarmate het evenement vordert, steeds meer lijken op een uiterst geraffineerd gecomponeerde thriller. Slechts Pakistan en Neder land, de beide groepswin naars, hebben de van iedere vorm van logica gespeende ontwikkelingen tot nu toe het hoofd kunnen bieden. De overige landen blijft vrijwel niets bespaard. De verliezers van vandaag zijn de grote winnaars van morgen, dat is zo'n beetje de tendens. Zaterdag kreeg het team van Austra- liëde rol van de schlemiel opgedron gen. Leek het zo sterk gestarte team van coach Mervyn Adams al na drie wedstrijden zeker van een plaats bij de laatste vier - zelfs de nederlaag in de vierde ontmoeting tegen Neder land leek de Australiërs niet te kun nen deren - de situatie is nu zo. dat India in groep A volkomen onver wacht nog een kans heeft gekregen om met Nederland de halve finales binnen te wandelen India greep de laatste kans. waar het overigens zelf al lang niet meer op rekende ide In diase journalisten hebben de afgelo pen dagen vellen vol onbegrip en verbijstering naar hun land geseind) doorzijn laatste groepswedstrijd met 3-0 van Maleisië te winnen Australië hoefde vervolgens alleen maar gelijk te spelen tegen Argenti nië dat nog geen enkel punt had ver overd en in vier duels pas één keer het doel van de tegenstander had ge vonden. Maar ook Argentinië wenste het olympisch toernooi kennelijk niet te verlaten zonder voor niet ten minste één verrassing te hebben gezorgd en daar werd Australië de dupe van. De Zuidamerikaanse ploeg won met 3-2. En omdat de reglementen willen dat er een beslissingswedstrijd no dig is wanneer twee teams met een even groot aantal punten op de tweede plaats eindigen, moeten In dia en Australië vandaag nog eens de degens kruisen om uil te maken wie zich bij de laatste vier plaatst. Onbillijk Het lijkt een beetje onbillijk tegen over de Australiërs die tegen India op hun beurt voor een sensatie zorgden door met maar liefst 6-1 te winnen. De monsterzege tegen de Indiërs zou echter pas hebben meegeteld wan neer er drie ploegen met evenveel punten ex aequo als tweede waren geëindigd. De kans is er nu. dal India zich ten koste van het land waar tegen het de grootste vernedering uit zijn hockeygeschiedenis moest in casseren. alsnog in slaagt de laatste vier te bereiken. Wie weet lukt dat en marcheert India vervolgens vrolijk richting olym pisch goud. Geen enkel resultaat wekt immers nog verbazing. De Ca nadese organisatoren zijn al met al de lachende derde, want door de reeks hockeysensaties heeft zelfs het met hockey eigenlijk totaal onbe kende Canadese publiek de weg naar het Molson-stadion leren vinden. India-Australiê is vandaag overigens niet de enige beslissingswedstrijd, dat zou ook niet passen in een toer nooi waarin niets normaal gaat. Om de tweede plaats in de B-groep moe ten Nieuw-Zeeland «zaterdag gena deloos opgerold door Pakistan. 5-2) en Spanje ook nog eens tegen elkaar in actie. Uit die ontmoeting komt de tegenstander van Nederland in de halve finales. Het zou wel eens kun nen dat de ploeg van Willem van Heumen baat heeft bij het extra duel dat de opponent van komende woensdag heeft af te werken. Weliswaar speelden Spanje en Nieuw-Zeeland in hun groep een wedstrijd minder dan Nederland in de A-poule deed. maar het lijkt een niet te onderschatten voordeel dat Nederland een dag langer kan rus ten. Nu het toernooi het beslissende stadium nadert is elke extra wed strijd er duidelijk een te veel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7