In Breskens In diase teevee-beelden op de buis Zeeland blijft druk na afloop bouwvakvakantie Veelpubliek i bij ringrijden op Walcheren PZC almanak Derde Gentse week in Sas van Gent geslaagd Duitser (37) verdronken in Westerschelde Burgemeester Craeijbeckx Antwerpen overleden EXPERIMENT VAN STUDENT UIT BRESKENS Drie gewonden bij auto-ongeluk in Haamstede MAANDAG 26 JULI 1976 DUITSE TOERISTEN NEMEN DE BLAAJc VAN VERTREKKENDE BOUWVAKKERS IN provincie VLISSINGEN - „Ik heb de indruk dat het aantal toeristen dat met de afsluiting van de bouwvakvakantie is vertrokken weer voor een groot deel is aangevuld met een groot aantal Duitse vakantiegangers. Dat zijn dan dit jaar niet bijna uitsluitend mensen uit de deelstaten Nordrheinland-Westfalen. maar - en dat baseer ik alleen op eigen waarnemingen -ook erg veel Duitsersuit anderestreken. zoalsZuid-DuitslandenSleeswijk-Holstein.Datzegtdevoorzittervan de Provin ciale Zeeuwse VVV, de heer J. P. de Regt. UITTOCHT VERLIEP GELEIDELIJK De Nederlandse bouwvak zit er weer op. Maar van een massale uittocht van de vakantiegangers kon het afgelopen weekeinde nauwelijks worden ge sproken. Zowel op de wegen als op de twee Zeeuwse veerdiensten verliep aUes heel 'geleidelijk'. Een woordvoerder van de meldkamet van de Rijkspolitie in Middelburg. ..Wij hebben eigenlijk helemaal geen moei lijkheden gehad. Op de Rijksweg 58 was 't - over 't geheel genomen - nauwelijks drukker dan op normale seizoenweek- einden. Zondagavond laat waren er nog geen dodelijke verkeersongelukken te betreuren' Een woordvoerder van de PSD. „De drukte is erg meegevallen Zaterdag was het het drukst, zowel wat betreft ko mende als gaande toeristen Op de lijn Vlissingen - Breskens kon het aanbod met de drie boten redelijk tot goed aan „De wachttijd bedroeg eigenlijk nooit meer dan twintig minuten", zo zei men. De veerdienst K ramingen - Perkpolder kende gedurende het weekeinde hele maal geen achterblijvers ..Het was mis schien iets drukker dan normaal, maar de dubbeldekker kon het aanbod goed aan". Walcheren Walcheren is ondanks het aflopen van de bouwvak nauwelijks minder druk geworden. „Alle campings en ho tels en pensions zitten nog zo goed als vol", aldus dc voorzitter van de Vlis- singse VW, de heer J. L. Dop. De heer Dop heeft overigens de indruk dat het niet zo druk is geweest als an derejaren „Een heel vreemd verschijn sel is. dat weinig of niet aan hun trekken zijn gekomen Overal op Walcheren zijn nog kamers vrij", zegt de heer Dop Vol gens de Vlissingse VW-vooratter is het - ondanks de aanzienlijk lagere tempe raturen - op de Walcherse stranden het afgelopen weekeinde nog behoorlijk druk geweest. „Vooral Duitsers trokken naar het strand, die trekken zich van slechter weer niets aan" De Vlissingse gemeentepolitie heeft ook nauwelijks moeite gehad met de toeris- tenstroom. „Het liep - ook met de ker mis - allemaal erg gladjes", zo deelde men mee. Zeeuwsch - Vlaanderen Zeeland was de 'droogste provincie' VLISSINGEN - Zeeland is zo'n beetje de enige provincie in Neder land waar het afgelopen weekeinde over het algemeen weinig of geen regen is gevallen. Volgens een woordvoerder van het Vlissingse meteo-station viel er hier en daai een bui. Dat terwijl in de meeste andere pro vincies het weekeinde bijzonder nal w as De meeste neerslag werd geme ten bij het vliegveld Deelen. Daar vie; bij elkaar ongeveer 30 mm. Opvallend was dat de buien in Zee land bijzonder plaatselijk vielen. Zc kon het gebeuren dat mensen zon dagmiddag in de Vlissingse Pau: K rugerstraat vreemd opkeken als zi. auto's, die uit de Badhuisstraai kwamen druipend van het water er met de ruitenwissers nog aan langt zagen rijden. Overigens viel-in Vlis singen niet meer dan l-/10e mm re gen. ZEEUWSE Van tien Opa vierde zijn zesenzestigste ver jaardag. „Ja", sprak de man ietwat bespiege lend tot zijn elfjarige kleinzoon .het loopt bij mi) altijd mooi gelijk op. In tachtig wordt ik zeventig Deze geheimtaal ontging het jon getje. De uitleg van opa maakte het er al lemaal niet veel duidelijker op: „Dat komt omdat ik van tien ben". zijn heel geleidelijk verlopen, zo ver telde de heer J. H. Schippers van de slreek-VVV desgevraagd. De heer Schippers zei dat het de afgelopen week niet zo druk is geweest als de tweede en derde week van deze maand, „liet is de laatste week niet zo vol geweest. Daarvoor was het overal goed vol, met name campings". Vele toeristen in het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen aanvaardden vrijdagavond al de terugreis Ook zater dag was er flink wal verkeer op de we gen, evenals gisteren De heer Schippers heeft overigens be speurd dat er nog steeds Duitse toeris ten naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen. De hele bouw vak vakantie onder de loep nemend concludeert de VVV- funetionaris dat hel op de campings het drukst is geweest. In de hotels en pen sions was het behoorlijk druk. maar niet stampvol. Li de traditionele drukste plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst en Sluis, waren het vooral dag jesmensen die het straatbeeld bepaal den In Sas van Gent was een groot aan tal mensen op de been in verband met de braderie In Terneuzen waren wel wat meer mensen op de been dan gebruike lijk. maar druk ishetdaarnietgeweeest Beveland Het in- en uitgaande vakantieverkeer heeft afgelopen weekeinde op de Bc- velanden geen probleem opgeleverd. De algemene indruk w as dat het min der druk was met de verkeersbewe gingen dan in de afgelopen weekein- De Goese gemeentepolitie bijvoorbeeld hoefde zondagavond voor het eerst sinds weken niet handelend op te treden bij de drukke kruispunten, zoals onder andere het kruispunt Deltaweg/Rijks weg 258 ..Het was zondag duidelijk minder druk op de weg", aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie Goes. „Ook het verdere weekeinde zijn er wat ons betreft geen drukte- problemen geweest Het verkeer regelde zichze.."" De kampeerterreinen op de Bevelanden zaten tot en met afgelopen weekeinde praktisch allemaal vol. Alleen de cam pings meer landinwaarts op Zuid- Beveland (.vrainingen. Baarland. Hein- kenszand en een camping in Wolp- haartsdijk) hadden nog wat ruimte. De algemene verwachting was dat de ver trekkende gasten vrijwel overal weer opgevolgd zouden worden door nieuwe recreanten Op Schouwen-Duiveland is de aftocht van bouwvakarbeiders ook vrij soepel verlopen. Hier en daar ging het ver keer wal langzaam door het frequente landbouwverkeer. Voor de bouwvak kers kwamen voornamelijk Duitsers terug. Op Schouwen zijn de campings bijna allemaal weer vol. LAATSTE ACTIVITEIT OPMERKELIJK AANTAL VALPARTIJEN, RIJDER BRAK EEN SLEUTELBEEN Adriaan de Witte ivas de jongste deelnemer aan de ringrijderij te Westkapelle. Hij stak er de 550e ring en werd vanwege die prestatie 'gejonast'. ZONDAG WEER EEN TOPDAG SAS VAN GENT - De derde Gentse week in Sas van Gent kan zondermeer geslaagd worden genoemd. De bra derie heeft zeer veel publiek getrok ken. „De braderie is grandioos ge slaagd", is de mening van de heer R. J. M. van Tol van SA Promotions. „Er is erg veel publiek geweest. Het was aanmerkelijk beter dan vorig jaar. De winkeliers kunnen trevreden over hun kassa zijn". De hele week door zijn in Sas van Gent activiteiten gehouden om publiek te trekken. Grote trekpleisters waren de dansgroepen die Sas Promotion naar Zeeuwsch-Vlaanderen had gehaald Ook de oude ambachten trokken veel publiek van de zijde van het publiek. De Gentse week begon verleden week za terdagen duurde toten metgisteren. De eerste zes dagen was het bijzonder druk, afgelopen vrijdag en zaterdag was er wat minder publiek dan de vooraf gaande dagen, maar gisteren was het weer erg druk. zo zei de heer Van Tol Zondagavond trad de Noorse volks- Beroep aangenomen ZAAMSLAG - Ds A T. Delnum. her vormd predikant te Zaamslag. heeft de op hem uitgebrachte toezegging van be roep van de hervormde gemeente Beemsterzwaag, wijkgemeente Nijbeets in combinatie met de gemeente Tijnje Terwispel, aangenomen dansgroep 'Peer Gynt' voor de laatste maal op De laatste activiteit van de Gentse week was het meten van het punnikkoord van mevrouw Arends. Die behandeling verrichtte burgemeester drs W R V. Dusarduijn van Sas van Gent. Tot zijn grote vreugde kon de heer Dusarduijn mevrouw Arens meedelen dat de totale lengte van het koord 82 meter bedroeg. Dat betekende het wereldrecord waar naar gestreefd is Mevrouw Arens is bij haar geslaagde wereldrecordpoging geassisteerd door vier kinderen. Aan vankelijk hoopte men de honderd meter koord te halen, maar na enkele dagen punniken bleek die afstand niet haal baar te zijn Volgens burgemeester Du sarduijn is deze 82 meter toch een goede prestatie. Hersenschudding duopassagiere KLOETINGE - Bij een eenzijdig on geval op de hoek Kapelseweg/Schim- melpenninckstraat tc Kloetingc is zondagmorgen duopassagier R. Z. van een bromfiets gewond geraakt. Z reed achterop mee op een bromfiets, bestuurd door D uit Kloetinge Toen de bromfiets de hoek i.apelse- weg/Schimmelpenninckstraat omreed, keken beide bromfietsberijders achte rom. De bromfiets botste daarop tegen een lantaarnpaal en de berijders kwa men ten val Z. had een lichte hersen schudding en is op advoes van de arts Entink naar huis vervoerd Visser overleed aan hartaanval TIIOLEN' - Dc 66-jarige A. Kiviet uit Tholen is zondagmorgen tijdens het vissen op herder op de Roggcplaat in de mond van de Oosterschelde overle den. De heer Kiviet werd volgens een arts door een hartaanval getroffen. Op het moment dat de heer Kiviet be wusteloos achterover viel waren zijn dne metgezellen op zo'n 75 meter af stand. Bij aankomst konden zij mets meer voor het slachtoffer doen. De heer Kiviet werd overgebracht aan boord van de Tholen 12. waar nog vla Schevemngen radio advies werd ge vraagd aan een dokter De heer Kiviet bleek echter al te zijn overleden. VEEL JEUGDIGE DEELNEMERS IN WESTKAPELLE tt ESI KAPELI.E/ZOUTELANDE - De ringrijderijen die zaterdag in Westkapelle en Zoutclande werden gehouden, trokken een groot aantal belangstellenden. In Westkapelle ver schenen 47 rijders in de baan aan de Zuidstraat. Naast de plaatselijke rij ders was er ook een aantal deelnemers uit de omliggende gemeenten en ge zamenlijk maakte men er een aan trekkelijk schouw spel van. In Zoutelande was een baan uitgezet aan de voet van het duin in de Lang straat. Onder de 37 deelnemers aan de wedstrijd bevond zich een 10-tal njders uit Meliskerke De organisatie in Zoute lande was in handen van de plaatselijke ringnjdersveremgmg De Zandruiters. In Westkapelle lekende de WV voor de organisatie. Opvallend was dat er nogal eens valpartijen voorkwamen. Eén van de deelnemers in Westkapelle liep daar bij een sleutel beenbreuk op. Burgemeester L. "M. Moermond reikte aan het eind van de wedstrijden te Westkapelle de prijzen uit In Zoutc lande overhandigde loco-burgemeestei K. Wouters de ereprijzen aan de win naars. Hij stelde dat .de ringrijderij nog toekomst heeft gezien het grote aantal jeugdige deelnemers. In Westkapelle werd de wisselbeker voor de beste prestaties over de laatste 10 ringen gewonnen door H Houtemian uit Koudekerke De beker van burge meester Moermond was voor A. Reij- nierse uit Koudekerke. Hij miste in 25 beurten slechts eenmaal. De tweede pnjs, de WV-beker, was met 23 ringen voor A Brasser jr uit Biggekerke. De jeugdbeker. voor deelnemers beneden 15 jaar. werd veroverd door Krijn Brou wer Pzn. De uitslag van de wedstrijd in Westka pelle: 1 A. Reijnierse. Koudekerke 24 ringen. 2 A. Brasser jr. Biggekerke 23: 3 mejuffrouw M. Minderhoud, Westkapel le: 4 L. Willemse. Aagtekerke. 5 M Rot tier. Koudekerke. 6 Rinus Koets. Big gekerke: 7 H. Houterman. Koudekerke (allen 23 ringen, volgorde na kampen vastgesteld): 8 J Besuven. Koudekerke 21 en 9 P. van Maldegem. Biggekerke 20 ringen. In Zoutelande werd de beste prestatie over de gehele dag geleverd door L. Ge- schiere met 26 ringen uit 30 beurten. Voorzitter W. de Visser werd tweede met 24 ringen en J Wisse uit Meliskerke kwam met 22 ringen op de derde plaats. De bekers werden als volgt behaald, le beker (burgemeester Franckei Adnj Meijers; 2e beker: W. de Visser: ;ie L. Vos 4e Jos Vos. 5e L. Geschiere: 6e C Jan» 7 W. Duvekot en extra prijs P Jan» Lout Vos won de jeugdbeker De beken voor de Melisk "rkse deelnemers ginge naar J. ■\oenfc en Jan Wisse De uitslag van Zoutelande: 1 L Ge; schlere 26; 2 W de Visser 24; 3 J. Wis» Meliskerke 22: 4 C. Janse jr 20; 5 L 19, 6 Jos Vos 18: 7 F Janse 17; 8 P Visser 16:9 H. Krijger 16; 10 W. Duvefa 16; 11 F. A. Meijers 16:12 J Koene <Mi': 13 W. v. Sluys 15: 14 M. Kerkhove 15,;j P van Sluys 15:16C. Jansesr 13; 17L. Vos 13; 18 E. Janse 13; 19 Chr. Provoe 12 en 20 P. Janse 12. NIEUWVLIET - Zondagmiddag om streeks kwart voor twee is in de Wes terschelde bij Nieuwvliet de 37-jarige Duitse badgast Godtlieb Hartmann uit Katchenbach verdronken. Vermoede- Ujk is de man. die met zijn vrouw en twee kinderen op de Nieuwvlietse camping 'Nooitgedacht' kampeerde te ver in zee gegaan en door een verrader lijke onderstroom gegrepen. Het slachtoffer werd uit het water ge haald door een andere toerist, de heei Kloosterman uit Breda, die de verdrin kende man op enige afstand ontdekte De heer Kloosterman zwom naar de Duitser toe en nadat hij hem aan wal had gebracht paste men tevergeefs mond-op-mond-beademing op hem toe Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis in Oostbure ANTWERPEN (BF.I.GA) - Burge meester Lode Crae.vbeekx van Ant werpen is zondagavond in een zieken huis overleden. Hij is 78 jaar gewor den. De socialist en bezieler van de Vlaamst beweging Craeybeckx was burgemees ter van Antwerpen sinds 1947 toen hij Kamiel Huysmans opvolgde Hij zette zich daarna vooral in voor de uitbrei ding van de stad als zeehaven. De overleden burgemeester had aan vankelijk rechten gestudeerd en als student al geijverd voor de vervlaam sing' van de universiteit van Gent Hij werd in 1932 gemeenteraadslid in Deume en socialistisch volksvertegen woordiger voor Antwerpen en omstre ken Sedert dat jaar heeft hij onafgebro ken zitting in het parlement gehad Amper een jaar later werd hij burge meester van Deume. welk ambt hij tot 1938 bekleedde AMATEUR BOUWT INSTALLATIE BRESKENS - Omwonenden zullen zich al enige tijd afvragen wat er nu precies in de tuin achter de woning van architect J. Jansen aan de Dr. Broodmanstra.il in Breskens staat. Het antwoord: een paraboolanten ne. Die antenne gebruikt Piet Jan sen. student microgolftechniek aan de technische hogeschool in Delft, om televisiebeelden uit India te ontvangen via een sateliet die 36.000 kilometer boven de aarde zweeft. Voor een amateur een grootste prestatie In Nederland zijn alleen studenten aan de T. H in Delft er - met profes sionele apparatuur - in geslaagd om goede beelden van de Indiase televi sie te ontvangen Piet Jansen: „Het idee om te probe ren de beelden van de Indiase televi sie te ontvangen is ontstaan naar aanleiding van soortgelijke proeven van Engelsen Die slaagden er in om de beelden te pakken te krijgen Dat is gepubliceerd in maart van dit jaar en t oen ben ik gaan proberen hel ook te doen Daartoe bouwde de in Rot terdam wonende student een para bool ln de tuin van de ouderlijke wo ning Dal was natuurlijk nog niet al les. Na de paraboolantenne komleen hele zelfgemaakte apparatuur in schakeling in een kamer van het huis aan de Dr Broodmanstraat Voor de leek niet te begrijpen fritsels en frat sels. maar voor de ingewijde in derge lijke technieken zeer duidelijk In gewijden waren er zondagmiddag in Breskens vooreen demonstratie van Piet Jansen. De student legt uit dat hij zaterdag en zondag voor hel derde achtereen volgende weekeinde aan zijn expe riment bezig is. In het eerste wee keinde dat hij trachtte beelden via de sateliet te ontvangen was de verbin ding nog niet juist Ook het tweede weekeinde kwam hij niet veel verder dan ln het begin. Toen heeft de televisie-amateur een normaal tele visietoestel gelijk aangesloten op de paraboolantenne en het resultaat was veel beter Duidelijk werd toen dat er een fout in de apparatuur bin nenshuis was Nadat die fout was hersteld - na ingewonnen advies in Delft - was het resultaat goed te noemen. Het advies luidde onder meer dat een gewoon televisietoestel moest worden gebruikt en geen mo nitor. zoals eerst bij het experiment was gedaan Afgelopen zaterdagmiddag kreeg men in Breskens een goed beeld, ech ter geen geluid Zondagmiddag werd het experiment herhaald voor enkele eollega-televisie-amateurs. Tegen twee uur zou de uitzending beginnen Iets eerder kwam tot grote hilariteit van de aanwezigen eerst de BRT nog op het schtjrm Maar tegen twee uur verscheen een onbekend testbeeld op het televisietoestel. „Dat is 'm." zei Piet Jansen tot de aanwezigen Er moest iemand van de aanwezigen nog twijfelen, enkele minuten later werd het bewijs overduidelijk gele verd. Een nieuwslezer - tenminste dat werd aangenomen - met een landkaart van India op de achter grond kwam in het beeld Later nog een dame met het kaste-stipje op het voorhoofd Het was duidelijk, het was de televisiezender van India Sateliet Piet Jansen weet te vertellen dal In dia de sateliet gebruikt om beelden door het hele land te zenden „Ze hebben daar geen televisietorens. Hei land iszo uitgestrekt dat zp voor een jaar een Amerikaanse sateliet. de ATS 6. hebben gehuurd. Dat begon per 1 augustus 1975 en het loopt nu op 1 augustus af Volgende week za terdag gaat deze uit de lucht." Hij weet nogniet of hij de laatste beelden zal gaan ontvangen, uitgesloten is het zeer zeker met. Veel belangstel ling heeft de l v.-amateur voor vig netten die tijdens programma v, ï.sse- lingen werden getoond Voor het l v.-toestel is op een statief een foto camera geplaatst en de meeste vig netten werden op de gevoelige plaat vastgelegd. Piet Jansen heeft zijn succes niet bekend gemaakt .Dan staal binnenkort het hele huis vol met mensen die ook de Indiase tele visie eens willen zien Nu kan het bijna met meer Op 1 augustus gaan ze er uit" Voor het experiment zondagmid dag was de student in de microgolf techniek. dat overigens veel te ma ken heeft met parabool-antennes, niet zeker van het slagen van z.ijn proef voor de uit de randstad over gekomen collega's. Toen India was ontvangen sprak Piet Jansen opge lucht: „Hè. ik ben blij dat het gelukt is en dat jullie niet voor niks zijn gekomen, want dat had ik nog jaren moeten aanhoren." Flinke schade bij brand in een bouwkeet MIDDELBURG - Bij een brand au de Segeerssingel in Middelburg isa- terdagmiddag een schuurtje uitgt brand en een aangrenzende woonwi gen en loods met bouwmaterialen bc sehadigd. De brand die er aanvanke lijk groot uitzag, werd in korte tiji door de brandweer geblust. De schadt loopt echter in de duizenden guldem, De brand werd om kwart over een on: dekt door een surveillancewagen vand* politie. Deze signaleerde een grol» rookontwikkeling en gaf groot alarm De brandweer rukte daarop met groo: materieel uit. Bij aankomst bleek c> omvang mee te vallen en was het vuuru korte tijd geblust. Door de grote verkeersdrukte bij dc Schroebrug had de brandweer moeite snel bij de brandhaard te komen Slechts tegen het verkeer in over he: trottoir van de linkerweghelft en over enkele groenstroken kon men de Se geerssingel bereiken. De bouwsels aan de Segeerssingel die bij de brand beschadigd en vernield werden zijn eigendom van het aanne mingsbedrijf Geldof uit Serooskerke. De woonwagen, waarvan een deel be schadigd werd. was juist enkele dagen geleden ontruimd. De totale schade wordt op een 15.000 gulden geschat Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Brandweer vult lege eendenvijver voor derde keer MIDDELBURG - Voor de derde maal in enkele maanden heeft de Middel burgse brandweer de eendevijver aan de Berkenlaan in de Griffioen volge pompt. Binnen enkele uren werd de vijver, die praktisch droog stond, met een half miljoen liter water gevuld. Voor de brandweer is het volpompen van de vijver een omvangrijk karwei. Om aan water te komen moet men ovei een afstand van een paar honderd meter een dubbele slang naar de verderop ge legen Domburgse watergang leggen. De brandweer kwam echter opnieuw in actie op verzoek van enkele omwonen den van de vijver en vanwege de stank die de droogkomende vij ver begon te ge ven. De inspanningen hadden snel suc ces. Binnen korte tijd was een groot deel van de eenden, die inmiddels naar el ders was verhuisd, terug m het oude domein. Fietser gewond bij valpartij MIDDELBURG - Bij een ongelukkige val met zijn fiets liep de Middelburger J. (21) zaterdagavond in zijn woon plaats verwondingen op. De jongeman viel bij de kruising Vlissingse binnen brug/Groenewoud om onopgehel derde reden van zijn fiets en kwam met zijn hoofd op een betonnen rand van de daar gelegen voetgangerstun nel terecht. Met een hoofdwond moest hij worden opgenomen in het Gas thuis. HAAMSTEDE - Bij een ongeluk op de Serooskerkseweg in Haamstede zijn zaterdagmiddag drie Amstelveense lifters, de heer K. van der II.. zijn vrouw en hun 2,5-jarig zoontje, ge wond geraakt. De ouders moesten met snijwonden worden opgenomen in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zie- rikzee. terwijl het jongetje ondei politie-escorte naat het Dijkzicht- ziekenhuis in Rotterdam werd ver voerd. Het Jongetje werd bij het onge luk een arm afgerukt. Het ongeluk ontstond toen de bestuur ster van de auto waarin de lifters waren meegenomen, mevrouw E. F. E. uit Am sterdam, plotseling door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuui verloor. Na enkele manoeuvres sloeg de auto ove,!' de kop en belandde in de naast de Serooskerkseweg gelegen sloot De inzittenden konden vrij snel dooi omstanders uit de wagen worden ge haald. Het jongetje werd een tiental me ters weggeslingerd en gevonden in een tarweveld. In het Dijkzicht-ziekenhuiJ heeft men nog getracht de arm aan te zetten maar deze poging is op niets uit gelopen. Mevrouw E. en haar meelijdende doch ter bleven ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2