Jan Raas onweerstaanbaar in CPC-koers te Sas van Gent Meeuwen kon met DOSC ruilen, maar kreeg van KNVB geen toestemming Paulien van Bergen en Hennie Brakel weer winnaars in Domburg Keetie van Oosten reed lek, Tineke Fopma won PZC/s DONALD ALLEN: RALEIGH BEHEERSTE WEDSTRIJD VERBITTERDE SECRETARIS OVAA: 'ALS DAT GEEN DICTATUUR IS' OOK STAP TERUG MAG NIET! SAS VAN GENT - De traditie wil dat renners, die een Tour de France in de benen hebben een stukje harder kunnen fietsen dan degenen die dit grootste wielergebeuren ter wereld heb ben gemist. Nederlands kampioen Jan Raas maakte daar zondag in Sas van Gent geen uitzondering op. Als een trein reed hij naar zijn vijfde overwinning van dit seizoen tot grote vreugde van het duizendkoppige publiek. VLISSINGEN - De drie Zeeuwse tweede klas landelijk zaterdag- voetbalclubs zullen zo goed als ze ker in het nieuwe seizoen geschei den moeten blijven optrekken. Meeuwen uit Zoutelande in de 2e klas A, Arnemuiden en WHS uit Sint-Annaland in de 2e klas B, pre- s zoals zaterdagvoetbal- competitieleider Jan van der Meijde uit Rotterdam dat in de be gin juli gepubliceerde competitie- indeling in elkaar zette. Alle pogingen van de betrokken clubs, van het afdelingsbestuur van de Zeeuwse KNVB (dat een brief schreef waarin een alternatieve inde ling voorgesteld werd) en van be stuursleden van de landelijke bond i amateurverenigingen - met name voorzitter Herman Feringa en bestuurslid Sal Simonse uit Middel burg bemoeiden zich er onvermoeid mee - om de drie Zeeuwse clubs in één klas te krijgen, hebben schip breuk geleden. Izak Ovaa, de meer dan ijvenge se cretaris van De Meeuwen, die ook namens de andere Zeeuwse clubs op trad. is aan het eind van zijn latijn, nu voorzitter Fokke Remmers van de sectie zaterdagvoetbal het laatste redmiddel van de Zeeuwen zonder meer afgewezen heeft. Overeenstemming Izak Ovaa had een volledige over eenstemming bereikt met de Utrechtse vereniging DOSC om te ruilen van klas, waardoor Meeuwen bij Amemuiden en WHS in de B-klas ingedeeld zou kunnen worden. „Ik heb", vertelt Izak Ovaa, „met deze club uit Den Dolder onderhandeld. We zijn op vrijwillige basis overeen gekomen om van klas te wisselen, als het sectiebestuur daarmee akkoord zou gaan. Ik heb onmiddellijk com petitieleider Van der Meijde gebeld. Die vroeg of ik het zwart op wit had en toen ik dat bevestigend kon beantwoorden, adviseerde Van der Meijde om voorzitter Remmers te bellen". Op dat moment ging bij de ambi tieuze Meeuwen-secretaris een lichtje branden: „Dat betekent dus", destilleert hij uit de opmerking van competitieleider Van der Meijde. „dat één man het in het sectiebes tuur zaterdagvoetbal voor het zeg gen heeft., voorzitter Remmers". Dictatuur Ovaa belde dus Remmers op. De Meeuwensedretaris vervolgt: „De sectievoorzitter stond er aanvanke lijk niet afwijzend tegenover, be greep ik. Hij zei me, dat hij eerst het bondsbureau in Zeist moest bellen. Toen ik hem daarna moest terug bellen kwam het bijzonder teleur stellende antwoord: ons verzoek was volledig afgewezen". Boos voegt de Meeuwensecretaris er achter aan: „Als dit geen dictatuur is weet ik het niet". Volgens Fokke Remmers zijn er meer clubs, die grote afstanden moeten reizen, zoals onder meer GVVV uit Veenendaal. Bovendien oordeelt de voorzitter van de zaterdagsectie, dat de Zeeuwse clubs ook een dergelijk programma met verre reizen moeten afwerken als ze eventueel naar de le klas promoveren. Meeuwensecretaris Ovaa zegt daar over: „We hebben nu te maken met Meeuwen, Arnemuiden en WHS in de tweede klas. We hadden met de be treffende clubs de zaak volledig rond. DOSC zou namelijk zeven keer in deze competitie met het eerste en tweede elftal op dezelfde zaterdag thuisspelen, hetzelfde zou het geval zijn met Amemuiden en Meeuwen. Beide clubs zouden zeven keer in de competitie op dezelfde dag een thuiswedstrijd hebben, maar dat hadden we voor een indeling bij el kaar over". Tot nu toe hebben de spelers van Meeuwen (de Zoutelandse club is immers met zeven wedstrijden naar Amsterdam en omgeving, terwijl er een Zeeuwse derby ontbreekt, het zwaarst gedupeerd) nog geen beslis sing genomen over het wel of niet spelen in de tweede klas A, waardoor ze een volledige dag van huis zouden zijn „De spelers weten", zegt Izak Ovaa, „dat er van bestuurszijde hard aan een alternatieve oplossing wordt gewerkt. Maar dinsdag na afloop van de training zullen we de spelersgroep proberen uiteen te zetten wat ons standpunt is". Geen mogelijkheden Inmiddels heeft de Meeuwen secretaris van Fokke Remmers te horen gekregen dat een eventueel verzoek van Meeuwen om een klas lager te gaan spelen eveneens zal worden afgewezen. „De dictator heeft op die vraag geantwoord", zegt Ovaa, „Daar krijg je geen toe stemming voor. Dan voetbal je maar niet". En hij vervolgt zijn be toog triest: „Voor de rest kunnen we geen stappen meer ondernemen. Er zijn geen mogelijkheden meer". Fokke Remmers verwijt de vereni ging Meeuwen dat zij geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om voor de competitie de wensen kenbaar te maken over de indeling. „Dan loop je zo'n risico", merkt Remmers op. Ovaa betoogt dat Meeuwen dat nog nooitheeft gedaan. ,,De enige opmerking die we altijd maken is dat we niet samen met Ar nemuiden een thuiswedstrijd willen spelen", vertelt Ovaa, Bovendien heeft Amemuiden de wens te kennen gegeven de eerste wedstrijd tegen Meeuwen te willen spelen. Had de competitieleider daaruit niet kunnen concluderen dat men er gewoon van uit ging dat er niets gewijzigd zou worden? Rem mers: „Je kunt achteraf alles nagaan, natuurlijk- Maar als daar een verzoek van Meeuwen had bijgelegen washet duidelijker geweest. Ik wist dat ze uit Zoutelande kwamen, maar waar dat precies lag wist ik niet. Ik heb nooit zo'n hoog cijfer voor aardrijkskunde gehad Op de v raag of d aaruit valt te concluderen dat men zich bij de inde ling van de competitie niet gereali seerd heeft waar Meeuwen vandaan komt antwoordt Remmers: „Ik wist wel dat het in Zuid I was. Het enige wat ik niet wist was waar het precies Kilometer-vreters Remmers betoogt dat het bekijken van de afstanden bij het maken van een indeling geen criterium is. „We zijn geen kilometer-vretèrs". Even later spreekt de voorzitter van de sectie zaterdagvoetbal zichzelf ech ter tegen wanneer hij uiteenzet dat de voorgestelde wisseling tussen DOSC en Meeuwen is afgewezen, omdat een andere club daardoor 350 kilometer meer moet rijden. Rem mers daarover: „Als het gepubli ceerd is kun je het niet meer verande ren. Wanneer je één club bevoordeelt, wordt een ander benadeeld. Boven dien is het voor ons belangrijker dat het peil van het voetbal in de klas goed blijft. Wij huldigen het principe dat dat het belangrijkste is. Ook te ruggaan naar de derde klas is onmo gelijk. omdat de clubs er dan plotse ling een reis naar Zoutelande bij komt en de meeste verenigingen hebben al contracten met busonder nemingen gemaakt". Het sociale aspect, dat Meeuwen secretaris Ovaa steeds als belang rijkste argument voor de verander ing van de indeling heeft aangevoerd vindt Remmers niet relevant, „Wij kunnen er bij het maken van de inde ling geen rekening mee houden hoe veel jongens van Meeuwen er trouwd zijn en kinderen hebben. We zijn een voetbalbond en als je je met zulke zaken moet bezighouden kun je nooit een indeling maken", zegt Remmers. Maar eén stem De sectievoorzitter merkt nog op dat zijn afwijzing niet in hoeft te houden dat het allerlaatste voorstel niet doorgaat. „Ik heb Meeuwen aangeraden over de stap terug naar de derde klas een brief te schrijven. Ik ben maar één stem van de zev< Het sectiebestuur kennende zal het wel niet doorgaan. Maar alles kan op deze wereld. Alleen een verzoek als dat van Meeuwen is nog nooit voorgekomen. Je speelt om te pro moveren en niet om te deeraderen". MAANDAG 26 JULI 1976 sport 11 Bas Hordijk irechts) was aanvallend in het begin van de wedstrijd. Achter hem Adri Bakker en Richard Bukacki. In de verte rijdt Jan Raas aan de kop van de groep om even later toe te slaan. de slotfase nog voldoende krachtover te hebben om nog eens aan te vallen. Jan Raas was na afloop dan ook vooral Piet van Katwijk en Donald Allen dankbaar. „Zij zijn precies op het goede moment bij ons gekomen. Zonder hun steun hadden we nooit vooruit geble ven. Toen ik ging, was het eigenlijk nog veel te vroeg en aan Wicher Vlot had ik niet zo heel veel steun. Maar lk pakte wat premies en ik scoorde wat punten voor de»leidersprijs dat was toch mee genomen dacht ik. Maar toen Piet van Katwijk en Donald Allen erbij kwamen wist ik dat we vooruit zouden blijven." vertelde hij na afloop. Berusting De Australiër Allen berustte er toen al in zijn nederlaag. „Jan Raas reed ge woon erg goed vandaag. Ik wist vooruit dat ik geen kans zou hebben om te winnen tegen mannen als Raas en Van Katwijk. Ilct was te voorzien dat een van de twee zou proberen de spurt te ontwijken. Ik had op het laatst niet meer de macht om Jan Raas terug te pakken. Daarom kon ook Piet van Katwijk nog wegspringen. Hij deed het echter pas nadat Jan Raas vrijwel zeker van de eerste plaats was. De mannen van Raleigh hebben gewoon de koers beheerst," vertelde hij na af loop. De schitterende overwinning van Jan Raas mag dan voor het zeer talrijke pu bliek veel hebben vergoed, het koers- beeld was van duidelijk minder gehalte dan vorig j aar. Dat koersbeeld is dit jaar alleen bepaald door de lange vlucht van Jan Raas en zijn metgezellen met daar achter slechts spaarzame tegenacties waarvan er slechts een vermeldensw aard is. die van Cees Priem, met Ger Kamper. Jan Aling. Gerrfet Kneteman en Jos de Schipper. Maar enige gevaar voor de vier koplopers is er nooit ge weest zodat er rondenlang gekoerst is zonder enige verandering in het wed strijdbeeld. Kees Bal Grote afwezige in de 3 CPC-prijs voor beroepsrenners was ongetwijfeld Kees Bal. Zonder enige verklaring was de Molteni-renner weggebleven en dal zlnde vooral SBB-coördinatoer Jan van Steeniet. „Ik vind dit stijlloos van Kees. Ik weet echt niet waar hij is. Maar dit slaat nergens op en op deze manier be wijst hij zichzelf zeker geen goede dienst." zei hij. De wedstrijd voor be roepsrenners startte overigens fataal. Een regenbuitje net voor de start had het parkoers op enkele plaatsen spekg lad gemaakt met als gevolg dat er in de eerste drie ronden maar liefst vier val partijen ontstonden, die gelukkig alle maal vrij goed afliepen al moest een aantal renners, onder wie Ko Blok door die valpartijen de strijd vroegtijdig sta ken. „Wat was dat gevaarlijk in het begin." zei J an Raas na afloop. „Gelukkig is het droog gebleven, want ik weet niet wat er anders was gebeurd. Maar die eerste ronden was het bijna niet te doen, zo gevaarlijk." Teleurstelling „Onbegrijpelijk voor mij," zei secre taris Johan de Block, „gezien de be langstelling had ik toch wet op heel wat meer betalende toeschouwers ge rekend. We hebben drie gulden entree gevraagd. Dat is toch geen bedrag wat te hoog mag worden genoemd. Dit is voor mij een enorme teleurstelling." Het aantal betalende toeschouwers mag dan een tegenvaller zijn voor de or ganisatie, een meevaller was ongetwij feld het experiment met twee speakers. Terwijl Pierre Eysackers het gebeuren vanaf de jurywagen van commentaar voorzag, volgde Wim Hendriks in de auto het gebeuren met een zendappa raat dat rechtstreeks was aangesloten op de geluidsinstallatie rondom het parkoers, zodat het publiek optimaal geïnformeerd bleef. Uitslag: 1 Jan Raas, Raleigh 105 km in2.30.10, 2 op 10 sec. Piel van Katwijk. Raleigh, 3 Wi cher Vlot. de Onderneming. 4 Donald AUen. Frisol. 5 op 48 sec. José de Cauwer, Raleigh. 6 Ad Gevers, Le Jeune BP. 7 Jan van Katwijk, Raleigh, 8 Jan Krekels. De Onderneming, 9 Jan Aling, EBO. 10 Harm Oltenbros, Ormas, 11 Albert Huizebosch. Ormas, 12 Richard Bu kacki Ormas. 13 Cees Priem, Frisol. 14 Ad Versluijs. individueel, 15 Bas Hordijk ind.. 16 Henny Kuiper, Raleigh, 17 Tino Tabak, Flandria. 18 Jos Huysmans. Molteni, 19 Wil van Helvoirt. Frisol, 20 Cees van Dongen, Ra leigh, 21 Rc-né Pijnen. Raleigh. 22 Willy Van- neste, Frisol. 23 Wim Prinsen. Gero. 24 Gerrie Kneteman. Raleigh, 25 Jos Schipper. Ormas, 20 Jan Breur, De Onderneming. 27 Nldi den Hertog. Frisol. 28 Etienne van der Helst, Ra leigh. 29 Gerard Tabak, Frisol. 30 Gerard Wesselius individueel. ste uit de kan moeten halen om op hel ereschavotje te komen. Met nog tien ronden te rijden demarreerde Keetie van Oosten uit de groep met in haar wiel wereldkampioene Tineke Fop- ma, het tweetal bouwde een voor sprong op van meer dan honderd me ter. Op dat moment hoorde Keetie haai achterband leeg sissen en moest zij van de fiets verwisselen. Helemaal in laatste stelling kon zij gaan proberen om het verloren gegane terrein goed te maken. Nadat ze nog een keer van fiets had ver wisseld begon ze pas echt aan haar ach tervolging. Met het linkeroog wat dicht geknepen, de mond wagenwijd open ging ze in een geweldig tempo over de weg en met nog twee ronden te rijden streek ze toch weer op de groep neer die voor de tweede plaats reed. Wereld kampioene Tineke Fopma was toen voor Keetie van Oosten-Hage niet meei haalbaar. Maar wat Keetie had laten zien maakte diepe indruk op het publiek. De tol vooi haar inspanningen moest ze in de spurt voor de tweede plaats bekopen met een nederlaag tegen Truus van der Plaat. Maai' door de pech van Keetie van Oosten-Hage kreeg de wedstrijd een ex traatje. Opvallend was het goed rijden van de Zweedse meisjes en vooral Zweeds kampioene Mariolena Hutimi- me kwam uitstekend voor de dag. Ze eindigde weliswaar pas op de zevende plaats maar had toch een grote rol ge speeld in de talrijke premiesprints. De wedstrijd bij de dames is volledig beheerst door Keetie van Oosten. Zij controleerde de koers lange tijd en toen ze met nog tien ronden te rijden in de aanval ging was het duidelijk dat zij op nieuw de belangrijkste kandidaat vooi de eindzege zou worden, totdat een lekke achterband alle illusies verstoor de. Een lekke achterband die in iedei geval de dameskoers redde, want dooi de achtervolging van de Nederlandse kampioene kreeg de wedstrijd een ge weldig spannend slot met Tineke Fopma als verdiende winnares. Uitslag: 1 Tineke Fopma, Huins. 2 op 30 sec. Truus van der Plaat. Geldermalsen, 3 Keetie van Oosten-Hage, Kloetinge, 4 Bella van der Spiegel-Hage, St-Maartensdljk, 5 Anne Rie- mersma, Amsterdam, 6 Marijke Lagerlóf, Klaaswaal, 7 Mariolene HuUmlnle, Zweden. 8 DatJan Raas een van de belangrijkste kandidaten voor de eindzege zou worden kwam al vast te staan met nog 46 ronden, van de 60 die moesten worden afgelegd, te rijden. Nadat eerst Raleigh ploegmakker Etienne van der Helst, vorig jaar nog winnaar van de eerste etappe van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, had geprobeerd een bres te slaan nam Jan Raas het initiatief. Terwijl Plet van Katwijk voor Raas het gat liet vallen demarreerde hij onweer staanbaar uit de groep weg. Wicher Vlot kon nog aanpikken. Het tweetal bouwde vooral onder impuls van Jan Raas toch een voorsprong op van bijna een halve minuut. Er kwam wel wat reactie maar de man nen van Peter Post legden achter Jan Raas de koers plat en alleen de Austra liër Donald Allen van de Frisolploeg slaagde er in om weg te komen, maar in zijn wiel ging wel Piet van Katwijk mee als bewaker. Met nog 36 ronden te rijden kwamen deze twee tweetallen bij elkaar. Meteen was het met de koers in Sas van Gent gedaan. Het viertal bleef voorop en het was duidelijk dat de winnaar moest worden gezocht bij Jan Raas ol Piet van Katwijk. Twee erkende finis hers tegen wie Wicher Vlot en Donald Allen in de sprint geen schijn van kans zouden maken. Zover kwam het niet eens. Net voor het ingaan van de laatste ronde demar reerde Jan Raas voor de tweede maal. pakte vijftig meter en het was meteen duidelijk dat.de Nederlandse kampioen winnaar zou worden van de 3e grote CPC-prijs voor beroepsrenners. Het was tevens de beloning voor zijn manier van koersen. Want er is lef vooi nodig om met nog 80 km te rijden in de aanval te gaan en vooruit te blijven en in Keetie van Oosten ivlnr) tijdens de huldiging in Sas van Gent. Truus van der Plaat, Tineke Fopma en SAS VAN GENT - Het publiek in Sas van Gent heeft zondag eens echt kun nen genieten van Keetie van Oosten- Hage. De veelvoudige Nederlandse kampioene, dit seizoen al 31 maal win nares, heeft in Sas van Gent het onder- José Sijbrands, Woudrichem, 9 Betsy v. d. Akker. Schljndel, 10 Karin Aspllnt, Zweden. 11 Marian Bik, Bergambacht, 12 Dimphy Westdorp, Schiedam, 13 Corry Fridsma, Uit hoorn. 14 Agnes Koeman, Axel, 15 Corrie Oos terwaal, Vlijmen. 16 Edith Trompert, Den Haag, 17 Annelies van Weegberg, Loon op Zand, 18 B Landstrum. Zweden, 19 Nlta van Vliet, Maasland, 20 Martha Toersen. St^p- HEN'NIE BRAKEL DOMBURG - Tijdens de fina ledag van het tennistoernooi van Domburg hebben Paulien van Bergen in het damesen kelspel en Hennie Brakel in het herenenkelspel voor de tweede maal het toernooi op hun naam geschreven. Paulien won in de finale van Joke Thie le, terwijl Hennie de verras send in de finale gekomen Hans Felius versloeg. De eer ste set uit het herenenkelspel was een spelletje van kat en muis. Beide finalisten tastten elkaar af en hielden de bal in het spel, zodat de ruim 500 toe schouwers veel lange ralleys te zien kregen. Tot 5-5 ging de strijd gelijk op, maar daarna drukte Brakel snel door: 7-5. Hans Felius vertelde na afloop dat hij het gevoel kreeg dat de toch wel veel sterkere Hennie in de eerste set een spel letje met hem speelde om het voor het publiek spannend te houden en dat hij dat niet kon waarderen. Daarom speelde hij in de tweede set veel rustelo zer en 'wilder'. Felius wilde zelf punten maken met sterke services en goede vol leys, wat in de tweede set redelijk lukte tot 3-3. Daarna besliste Brakel de partij in zijn voordeel en hij won tenslotte ui terst verdiend met 7-5; 6-3. In het damesenkelspel had Paulien van Bergen niet zoveel moeite met de Vlis- singse Joke Thiele: 6-2,6-2. Tot 2-2 in de eerste set ging de strijd gelijk op, maar daarna wist Paulien snel door te druk ken naar 6-2, vooral door iets sneller en gedegener spel dan Joke. al bleef de stand vaak 40-40 tijdens de games. De tweede set gaf hetzelfde beeld te zien, zodat Paulien op haar ervaring de partij vrij simpel in haar voordeel kon beslis sen. Het damesdubbelspel was gesneden koek voor de veel geroutineerdere Bra banders Nanie Verschuren en Mieke Pijnenburg, die de Middelburgers Han- neke Dijkhuis en Ineke Vreeke met 6-1, 6-1 versloegen. Het Middelburgse duo liet wel leuk netwerk zien, maar de da mes Verschuren/Pijnenburg (werkelijk alle facetten van het spel door en door kennend) wisten met gedegen spel het duo Dijkhuis/Vreeke keer op keer te ver rassen, zodat ze eigenlijk niets in te brengen hadden. De verrassend sterke mixed Paulien van Bergen en Piet de Jong wonnen het gemengddubbel van Joke Thiele en Tonny van Iersel. In de halve finale hadden Paulien en Piet al sterk van het favoriete koppel Verschuren/Overdij- kink gewonnen en in de finale hadden ze weinig moeite met Joke en Tonny (6-2, 6-2). Met vooral gedegen netwerk van Paulien en sterk opkomend spel van Piet wisten ze Tonny en Joke uitstekend onder druk te houden, zodatze eigenlijk alleen in de eerste games veel moeite met hun tegenstanders hadden. Het herendubbelspel bracht eindelijk de verwachte sensatie van een spannende driesetter tijdens een finale, al leek het daar in het begin helemaal niet naar. Brakel en Lohrmann, wisten namelijk de eerste set simpel op hun naam te brengen met 6-1. Maar toen kregen Her- onkint en Scheel 'vleugels'; ze speelden zeer geconcentreerd en volleys en smashes kwamen weer schitterend te rug: 6-1. In de derde set waren het echter Lohrmann en Brakel weer die verdiend naar 6-3 wisten door te drukken. Na af loop reikte burgemeester Diepenhorst van Domburg de prijzen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11