Passagiers rampbus terug in Nederland Inbreker bezweken in vuurgevecht met juwelier PZCX Provincies en gemeente mogen pas in januari 1977tarieven verhogen Europeanen zien weer minder heil in de EEG Ian Smith verwerpt aanbevelingen over rassen-problematiek ZEVEN GEWONDEN METEEN DOOR NAAR ZIEKENHUIS Franse vergoeding Invoerrechten op aardappels EEG opgeschort Grote beloning voor opsporen bankrovers Nice ZATERDAG 24 JULI 1976 voor verloren binnen-buiten land ADVERTENTIE TROMSO - De slachtoffers van de busramp bij het Noorse Tromso zijn sinds donderdagnacht in Nederland terug. De twee doden, de zeven gewonden die per brancard direct doorgingen naar zieken huizen en de overige 25 passagiers, die met hun meer of minder ernstige beschadigingen, builen en zware bloeduitstortingen per taxi naar huis werden gebracht. zijdie midden in de buszaten. waren er bet minst slecht van afgekomen, zo bleek tijdens de vlucht terug naar Ne derland. De 69-jarige mej. Th. Kloos terman uit Amersfoort, die onder de bus terecht gekomen was en op slag dood moet zijn geweest, had schuin achter de eveneens omgekomen 30- jarige chauffeur Paul Tijssen uit Zutp- hen gezeten. Zonder één enkele verwonding is niet één passagier uit de bus gekomen, die bij de val van eerst elf meter en toen nog eens acht. passagiers en bagage voor en achter naar buiten slingerende. Mejuf frouw Hoogendoor. met slechts eenont velling aan haar hand er het beste aan toe, was ook de enige geweest die geheel onverzekerd op stap was gegaan. Donderdagavond op het vliegveld van Tromso zagen alle overlevenden elkaar voor het eerst weer Soms gold dat ook voor echtparen. Niemand is achterge bleven. Ondanks alle leed bracht het weerzien een tamelijk opgewekte stemming aan boord van het door de drie betrokken verzekeringsmaat schappijen (Elvia, Europeesche en Slin- ker namens Lloyd's) bij Martinair ge charterde vliegtuig. Vrijwel allen weten zich wel te herinne ren dat de bus van de weg raakte. „De vonge dag had het geregend. Er waren kuilen in de weg gevallen die, toen wij er om twaalf uur langs kwamen, juist her steld waren. We denken dat de chauf feur. toen hij moest uitwijken voor een tegenligger, een strook zand in de berm heeft aangezien voor de uiterste rand van de weg. Opeens gebeurde het. De bus kan telde naar rechts en rolde van de steile helling af'. Daarna neemt voor de meesten de herinnering een abrupt ein- op met een pijnlijke nek en een bloe dende arm. Hij begon direct elke auto aan te houden die passeerde en hielp passagiers tegen de helling op. zette ze op de weg in afwachting van ambulan ces. „Bijzonder verdienstelijk hebben zich een vloeiend Noors sprekende Belg en zijn vrouw gemaakt. Terwijl de man slachtoffers uit de bus hielp, deed zijn vrouw niets anders dan water naar do slachtoffers brengen. Zij zijn nog twee dagen in Tromso gebleven om ons van dienst te zijn", aldus Talma. Mej Hoogendoom hielp mensen uit het wrak voorzover dat mogelijk was. Zij stelde vast dat zij voor chauffeur Tijssen niets meer kon doen Hij zat bekneld tussen het verpletterde dak en zijn stuurwiel. „Het zal na een kwartier zijn geweest dat hij niet meer bewoog". Op het vliegveld weet een Noor te vertellen dat het weggedeelte waar de bus is ver ongelukt. bekend staat als een slecht traject. „Toch gebeuren daar over het algemeen weinig ongelukken". Er zullen nog wel stemmen opgaan dat het ongeluk te wijten is aan roekeloos rijden van de chauffeur. Met name de oudere passagiers, zij waren in de meer derheid. zijn daarvan overtuigd. Maar reisleider Talma betwist dat met even veel kracht als de overige jonge inzit tenden, dat wil zeggen de vijf a zes tus sen 26 en 40 jaar. „Hij reed de hele reis bekwaam, zoals je kunt verwachten van iemand die ruime ervaring op vracht wagens en toeringcars heeft", aldus mej. Hoogendoom. Talma is het daar geheel mee eens. Pillen Tot de licht gewonden rekent zich het echtpaar Bakker uit Glanerbrug. Me vrouw Bakker heeft een gebroken rech terarm, een schouderbladfractuur en enkele hoofdwonden. Haar man heeft nog steeds stevige pijn in zijn borstkas door een aantal gekneusde ribben. „Ik voelde de scherven in mijn broekzak, mijn jaszak en zelfs mijn binnenzak zit ten", vertelt hij opgewekt. „Het is ons een raadsel dat wij er zo van afgekomen zijn. We werden beiden uit de bus ge slingerd, maar we kwamen een paar meter van elkaar terecht en al onze ba gage lag tussen ons in. En dan moet u weten, voor van al les en nog wat slik ik 23 pillen per dag. Die lagen zo voor het grijpen". Minder fortuinlijk was mevrouw Dijk stra uit Enschede. Eveneens uit de bus geworpen, kwam zij vóór de tot haar verbijstering aanrollende bus bovenin een boom terecht. „Gelukkig bleef die Velen moesten op een brancard of draagbaar het vliegtuig m geholpen worden. Op de foto: het binnendragen van dc zwaarstgcwondc. dc heer Van der Bosch, waarvoorin het vliegtuig een speciaal gedeelte was vrijgemaakt en ingericht met avvarnhnn- de. Reisleider Arty Talma's geheugen gaat verder, evenals die van mej. Hoogen doom. Talma. staffunctionaris bij de PTT die het reisleiden in zijn vakanties beoefent: „Tot in het ziekenhuis ben ik bij mijn positieven gebleven. Daar kreeg ik 's middags om een uur of vijf een spuitje en daar ging ik, als een suffe ambtenaar". Verdienstelijk Maar voor het zover was klom hij, ook uit de bus geworpen, tegen de helling I :1 ,.U', (Van onze correspondent) BRUSSEL - De invoerrechten op aar dappels die in de Europese Gemeen schap worden geïmporteerd, worden in augustus en september opgeschort. Met deze maatregel wil de Europese com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, schaarste op de aardappelmarkt voorkomen. De in voerrechten bedragen 18 procent. Eerder ditjaarwerden de invoerrechten BRUSSEL (ANP) - Er is weer een (halfjaarlijkse) opiniepeiling ook tijdelijk opgeschort, Er was toen gehouden bij de bevolking van de negen lid-staten en een van de gebrek aan aardappels, waardoor de - prijzen ongekende recordhoogten be- voornaamste conclusies die uit de resultaten van die peiling is reikten. getrokken is dat de Europese burger minder gunstig is gaan den ken over het nut van de gemeenschappelijke markt. bagage Entebbe PARIJS (UPI) - Functionarissen van Air France hebben vrijdag meege deeld dat zij de 250 passagiers van de gekaapte luchtbus van Entebbe scha deloos zullen stellen voor de verloren gegane bagage Het vliegtuig is donderdagavond in Pa rijs teruggekeerd nadat de Oegandese autoriteiten het hadden vrijgegeven. Toen de bemanning op Entebbe aan kwam om het vliegtuig naar huis te brengen bleek het bagageruim leeg te zijn. De Oegandezen konden nletzeggen waar de lading gebleven was. Leden van het ministerie van buiten landse zaken zeiden dat Frankrijk de 500.000 franc 300 000) zal betalen die president Amin heeft geëist voor de ac commodatie en de maaltijden op En tebbe. Dat komt neer op ongeveer 460 franc per passagier per dag Voor die prijs had ik lieveraande Riviera gezeten", aldus een functionaris van het ministerie NICE (RTR) - De bank Societé Ge nerale in Nice heeft vrijdag een be loning van een miljoen franc 600.000) uitgeloofd voor inlich tingen die leiden tot de arrestatie van de 'rioolratten* die vorigewee- keinde haar safe plunderden. Het moeten minstens zes mannen geweest zijn. die er door de riolen van de stad met een rubberbootje van door gegaan zijn met naar schatting 50 miljoen franc. De bank is nog aan het nagaan hoeveel precies is wegge haald uit de meer dan 300 kluisloket- ten die waren opengebroken. De politie zegt vingerafdrukken ge vonden te hebben op zwaar gereed schap dat door de rovers is achterge laten. Waarschijnlijk moesten zij zich inderhaast uit de voeten maken om dat het peil ln de riolen door zware regenval snel begon te stijgen. Het laatste nieuws over deze roof is dat de bank op het punt stond in de kluis een alarmsysteem aan te bren gen. Er was al een telefoonlijn aange legd. die deze week zou worden aan gesloten. De dieven moeten dit heb ben geweten. MET MAXIMAAL ZEVEN PROCENT DEN HAAG (ANP) - Gemeenten en provincies die tariefsverho ging in de zin hebben moeten er rekening mee houden dat deze verhogingen pas per 1 januari 1977 kunnen ingaan. In het volgend jaar zullen de tarieven slechts met zeven procent mogen stijgen, als ten minste werkelijke kostenstijgingen aanleiding toe geven. De tarieven van het openbaar vervoer zijn van deze beperkingen uit gezonderd. ren van gemeenten en provincies ge vraagd verhogingen waarvoor al goed keuring of ontheffing is verleend, maar die nog met in werking zijn getreden, toch uit te stellen tot 1 januari. Volgend jaar is er een maximum van 7 procent. Verzoeken voor een grotere stijging zullen slechts in overweging worden genomen als zonder een extra grote verhoging een financieel tekort zou ontstaan. Invoering met terugwer kende kracht van tarieven ls niet toe gestaan. Alleen voor belastingen, zoals de onroerend-goedbelastmg. wordt een iets hoge stijgingspercentage dan 7 aanvaard. bus toen liggen, maar een ogenblik later bezweek de boom". Zij en haar man be horen tot de zeven die de vlucht op een brancard hebben meegemaakt. Beiden hebben beschadigingen aan de rugwer vels en mevrouw Dijkstra heeft boven dien een diepe hoofdwond. Na aan komst op Schiphol zijn zij per ambu lance naar een ziekenhuis in Enschede vervoerd. Hersenschuddingen. halswervelbe schadigingen. buik- en rugklachten, hoofdwonden en niet in het minst de doorstane ellende blijken halverwege de vlucht enkele passagiers toch te veel te worden. Sommigen barsten in tranen uit Taferelen die zich tegen twee uur s nachts in extenso herhalen wanneer op Schiphol de afhalende familieleden met de slachtoffers worden geconfronteerd. Zou veel onheil voorkomen zijn wan neer de passagiers in veiligheidsgor dels hadden gezeten? Arty Talma wil daar geen uitspraak over doen. Wel vindt hij dat het dak van de bus met rolbeugels tegen indrukken beschermd had moeten zijn en dat het glas dat (ook bij hem) zoveel diepe snijwonden heeft veroorzaakt, minder gemakkelijk had moeten kunnen versplinteren. Dit zegt staatssecretaris Polak (bin nenlandse zaken) in een brief aan de besturen van gemeenten en provin cies. De tarievenstop. ter beteugeling van de inflatie, is een uitvloeisel van hel recente besluit van de regering om tariefsverhogingen in de overheidss feer. die voor de tweede helft van dit jaar waren gepland, op te schorten tot 1977. De kroon zal geen besluiten goedkeuren waarmee retributies worden verhoogd met ingang van een datum vóór 1 januari volgend jaar. al dus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. Verhogingen die al door de Kroon zijn goedgekeurd of waarvoor al ontheffing is verleend, vallen niet onder de tarie venstop Voor verhogingen van andere met-belastingtarieven wordt geen ont heffing van de pnjzenbeschikking en diensten 1976verleend. Staatssecretaris Polak heeft de bestu- Uitkering rijk BELANGSTELLING 'EUROPA' DAALT Industriebond van NKV: loonmaatregel is dwingelandij UTRECHT (ANP) - „Dit kabinet, dat zegt te staan voor spreiding van macht, heeft met een loonmaatregel een be langrijk stuk van deze macht naar zich toegetrokken, een staaltje van onde mocratische dwingelandij". Dit schrijft 'Industrierevu', het blad van de Industriebond NKV in een commen taar op de loonmaatregel. „Botte staatsmacht velt vakbondsvrijheid", constateert Industrierevu De Industriebond NKV is van mening dat de regenng door de knieen is gegaan "voor de onwaarachtige en zware druk van de werkgevers die nu wel mogen huilebalken omdat het hen te veel geld kost. maar steeds met het grote dreige ment op de achtergrond met kabinet- singrijpen hebben geschermd'. Tien pet meer van de (in totaal 9.000) ondervraagden (dan een half jaar ge leden) is nu van mening dat er een ne gatief antwoord gegeven moet worden op de vraag of „de gemeenschappe lijke markt een goed ding is". Het per centage van de Europeanen dat de ge meenschappelijke markt een goed hart toedraagt is gezakt van 63 tot 53 pet. Het bestrijden van werloosheid en van prijsstijgingen is, volgens de publieke opinie in Europa, nog steeds de voor naamste taak van de regeringen in de negen EG-hdstaten Ook natuurbe scherming. bestrijding van milieuver vuiling en het beschermen van de son- sument tegen bedriegehjke handel spraktijken achtmen over het algemeen nog van zeer groot belang. De belangstelling wijten de genngere waardering voor het onderwerp Europa aan de Europese topconferentie die in april van dit jaar plaatsond. Die topcon ferentie werd algemeen als een misluk king beschouwd en het opinieonderzoek van de EG vond niet lang na die topcon ferentie (in mei) plaats. Sterkte-eisen beveiliging landbouwtrekkers DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van sociale zaken heeft de sterkte-eisen vastgesteld, waaraan veiligheidscabines. -frames en beugels op landbouwtrekkers moeten voldoen, plus de opschriften die op deze beveiligingsmiddelen moeten worden aangebracht. De voorschriftendie ten doel hebben de trekkerbestuurders voldoende be scherming te bieden, gelden voor land bouwtrekkers die op of na 17 juli jongs tleden in gebruik zijn gesteld. Ze gelden voor alle, dus ook de oudere, trekkers die gebruikt worden op kuilhopen en op hellingen van 20 graden en meer. Een cabine, frame of beugel moet geheel overeenkomen met een type. waarvan sterkte. Inrichting en bevestiging met goed gevolg zijn beproefd volgens de keuringsnormen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. Heeft het beveiligingsmiddel de OESO- beproeving met ondergaan, dan dient het toch dezelfde bescherming te bie den; het moet dan door de minister van sociale zaken of de arbeidsinspectie worden toegelaten. VOORNAAMSTE AANBEVELINGEN VAN COMMISSIE VERWORPEN SALISBURY (DPA) - De blanke minderhiesregering in Rbodesie heeft vrijdag de belangrijkste aanbevelingen vedrworpen van de door haar ingestelde commissie van onderzoek naar mogelijkhe den tot verbetering van de verstandhouding tussen blank en zwart. De uitkeringen van het rijk aan de ge meenten uit het gemeentefonds zullen volgend jaar niet met 4 procent reëel stijgen, maar met 3.5 procent. Oorzaak is de noodzaak de stijging van de over heidsuitgaven te matigen. De gemeen ten krijgen wel. net als dit jaar. ƒ50 miljoen ter verlichting van de zeer moeilijke personeelssituatie bij de gemeentelijke sociale diensten. Dit heeft staatsswcretails Polak (bin nenlandse zaken) de gemeentebesturen per brief meegedeeld. Het is wel mogelijk gebleken de prij scompensaties voor 1976 voor de ge meenten alsnog te verhogen van 5.5 procent tot 8 procent. Voor het parlement verklaarde pre mier Ian Smith dat zijn regering er niets voor voelt in te gaan op het voor stel een algemeen kiesrecht voor alle rassen in te voeren. Hij zag ook geen heil in het voorstel van de commissie gronden die momenteel aan blanken zijn voorbehouden ook voor zwarte Rhodesiërs beschikbaar te stellen. De speciale commissie van 11 die van de regering de opdracht had gekregen een onderzoek in te stellen naar mogelijk heden de betrekkingen tussen de rassen in Rhodestë te verbeteren werd vorig jaar september ingesteld. Zij stond on der leiding van sir Vincent Quenet, voormalig rechter bij de Hoge Raad. Aanbevelingen In juni van dit jaar was de commissie met haar rapport gereed. Zij beval daarin aan de zwarte en blanke kies lijsten af te schaffen en deze te ver vangen door een 'ongekleurd' alge meen regeister van stemgerechtigden. Het voorstel is niet zo radicaal als het lijkt. Dc dubbele bodem zit namelijk in de eisen ten mumopleiding die het Rhodesische kiesstelsel voor de stemgerechtigden stelt. De uit zes blanken en vijf zwarten sa mengestelde commissie sprak in haar Weinig faciliteiten voor werkstudenten aan universiteiten DEN HAAG (ANP) - De mogelijkheid dat werkstudenten 's-avonds en in het weekeinde terecht kunnen op de uni versiteit, is alles bijeen genomen niet groot. Deze mogelijkheden doen zich eigenlijk alleen voor bij de studies rechten, eco nomie. sociologie en pedagogische en andragogische wetenschappen ..Bin- aanbevelingen mei van afschaffing of "f" ee° 8™" aantal studlertchtingen verzachting van deze voorwaarde, die voor de meeste zwarte Rhodesiërs een beletsel is van het stemrecht gebruik te maken omdat zij geen of nagenoeg geen opleiding hebben gekregen. Op deze manier voorkomt het blanke minder heidsbewind dat er een bewind van bleken aan werkstudente^ marginale faciliteiten te worden verleend, veelal adhoc en individueel" Tot deze conclusie is de werkgroep on derwijsfaciliteiten werkstudenten van de academische raad gekomen- De belangstelling voor het 'werkstu- zwarten zou kunnen komen. De zwarte dentschap' is de laatste tien jaren vol- naüonalisten hadden dan ook al direct laten weten geen enkel vertrouwen in de commissie te hebben. gens de werkgroep verhevigd. Exacte getallen zijn er niet, maar het aantal werkstudenten bij het wo wordt geschat op 10.000. HULPBESTELLER RAAKT ZAK MET 25 MILLE KWIJT ZAANDAM - De 21-jarige hulppost besteller Simon Grootes uit Zaan dam is donderdag een linnen zak met f25.000 kwijtgeraakt. Hij ver voerde het bedrag, dat bestemd was voor een hulppostkantoor, in de fietstas achterop zijn brommer. De besteller wist zelf niet hoeveel geld hij bij zich had. Simon Grootes is een spreekverbod opgelegd door de Zaandamse direc tie van PTT. Omdat hij ln de veron derstelling verkeerde, dat het om een paar honderd gulden ging. deed Si mon Grootes eerst nog wat andere klusjes, alvorens hjj naar het hulp- postkantoor ging. Hierbij kan het geld mogelijk gestolen zijn. Een woordvoerder van de centrale directie in Den Haag deelde mee dat PTT niet verzekerd is. Hij zei even eens dat het nog te vroeg is om te zeggen wie verantwoordelijk is voor het verlies. ZWAARGEWOND DOOR MAKKERS BIJ ZIEKENHUIS AFGELEVERD SCHIETPARTIJ GELDERMALSEN GELDERMALSEN - De 35- jarige inbreker M. P. is vrijdag morgen bezweken aan de gevol gen van een schietpartij, die ontstond na een inbraak bij een juwelier in Geldermalsen. Hij is geraakt door een schot van de juwelier, de heer A. Stolk, die te rugschoot toen de vluchtende inbrekers het vuur op hem openden. P. werd door zijn twee mede-inbrekers vannacht in een ziekenhuis in Velp zwaar gewond afgeleverd. De twee zijn er vandoor gegaan en tot op he den spoorloos. Ook de buit is niet teruggevonden. Dc heer Stolk werd vrfijdagmorgen rond half drie wakker door glasgerin kel. Het bleek dat drie mannen met een balk de winkeldeur hadden ingeslagen en naar binnen waren gegaan om zo veel mogelijk juwelen bij elkaar te graaien. Stolk vloog zijn bed uit en greep zijn geweer. Toen hij uit het raam keek van zijn slaapkamer boven de winkel, zag hij drie mannen van wie er een direct op hem vuurde. „Ik liet me direct op de grond vallen", aldus een vrijdag volko men ontdane Stolk. „en schoot terug door het raam Ik heb zelf niet gezien of ik iemand geraakt heb. In ieder geval zijn ze er met z'n drieën vandoor ge gaan". De heer Stolk. die over een wapenver gunning beschikt en zelf buiten schot kon blijven, handelde volgens adjudant B. de Wilde uit zelfverdediging. Een buurtbewoner die ook gewekt werd door de schietpartij zei te hebben gezien dat de mannen in de auto spron gen en achteruit wegreden. Ze verdwe nen in de richting Tiel. Later werd in een ziekenhuis in Velp een zwaarge wonde man afgeleverd door twee an dere mannen die er direct weer van door gingen. De man van wie bekend is gemaakt dat hij in een woonwagen kamp woont, stierf in de vroege och tenduren. Vrijdagochtend was Stolk. die de zaak niet lang geleden van zijn ouders over nam. druk bezig met de inventarisatie van zijn winkel Het was toen duidelijk dat de inbrekers een flinke buit hebben meegenomen, maar de waarde daarvan was nog met bekend Stolk zelf bleef on gedeerd bij de schietpartij, op een wond aan zijn hand na die hij opliep door glas scherven. De juwelier was totaal over stuur door het gebeurde: „Ik schoot om mijn gezin te beschermen", stamelde i.jj. Het is al de vijfde keer dat de juwe lierszaak werd beroofd. De vluchtauto, een rode BMW was ei gendom van een inwoner uit Brummen. Dezelfde auto werd gezien bij het Velpse ziekenhuis, wegrijdend nchting grens. De Arnhemse politie had inmiddels pos ten uitgezet op rijksweg 75 tussen Val- iburg en rijksweg 12. de Nijmeegseweg en het Velperbroekcircuit. Het woonwa genkamp aan de Schaapsdljk weid door leden van de mobiele eenheid van de politie doorzocht. Ondanks intensieve speuracties van de rijkspolitie is nog geen spoor van hen gevonden. Wel is op een vuilstortplaats bij Duiven (nabij Arnhem) de rode BMW gevonden. De juwelier was vrijdagmiddag nog niet in staat de waarde op te geven van de gestolen voorwerpen. Er was een grote ravage in de winkel. Volgens de rijkspolitie moet de buit zeer aanzien lijk zijn. DEN HELDER: Nationale Vlootdagen 1976. Vrijdag loas de eerste van drie dagen, waarop het publiek kennis kan maken met de Marine en haar taken. Over gebrek aan belangstelling had men niet te klagen zoals uit de foto blijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9