Grieks-T urkse zenuwenoorlog Na 1980 iedere vier dagen miljoen aardbewoners meer De kerk in Laty ns-Amerika turks schip voor 3nderzoek in 3mstreden aegeische! zee PZC/o Cacaobuseffect ook op het leesplankje CLUB VAN ROME KOMT MET NIEUWE STROOM CIJFERS Twee opmerkelijke fenomenen doen zich voor in de rooms-katholieke kerk in Latijs-Amerika: enerzijds de toenemende polarisatie tussen kerk en staat, ander zijds hun samenwerking bij de bestrijding van het terrorisme. De Braziliaanse bisschop Helder Camara formuleerde die nogal dualistische hou ding van de rk-kerk als volgt: „De vrijheid van de mens is zowel door het rechtse als door het linkse totalitaire systeem bedrogen. De kerk bezit het al of niet erkende recht om ongerechtvaardigheden aan de kaak te stellen". Zo is het te verklaren dat de kerk dan genen die de geest van onze jonge t eens zich opwerpt als kampii onderdrukten, van de armen en luid protesteert tegen schending van de mensenrechten, en zich inzet voor het lot van de politieke gevangen: maar zich ook afzet tegen al te progressieve priesters die de weg van de terreur ins laan om sociale veranderingen af te dwingen. ^)e spanning tussen kerk en staat is merkbaar in Chili. Het Chileense epi scopaat daar richtte het Vicariaat van de solidariteit op, toen op last van de Chileense dictator Pinochet het Comité voor de Vrede werd ontbonden. Het vi cariaat nam het werk over van dit co mité dat juridische bijstand verleent aan familieleden van de politieke ge vangenen en vermisten. In Bolivia heeft het „huidige bestuur van de bisschoppenconferentie" zich bij de recente onlusten in het mijngebied tot de Boliviaanse dictator, generaal Hugo Banzer, gewend, om te proteste ren tegen de arrestatie van de fabrieks- leiders. tegen willekeurige ontslagen en tegen de folteringen In Paraguay heeft het nieuwe conflict sen vergiftigen". Tweehonderd pries ters en 3000 gelovigen kwamen naar de begrafenis. Het „Commando van de eerste zone" verklaarde in een commu niqué, dat „de daders noch het vader land noch God hebben gediend". Hoewel de militaire regering van gene raal Videla in Argentinië de misdadige elementen van linksen rechts volkomen gelijk behandelt, is het haar ook niet ge lukt. om ook maar een enkel lid van de „AAA" te identificeren, wat op verre gaande penetratie van deze mensen in de politie en leger duldt. De polarisatie tussen de ultra conservatieven en progressieve katho lieken in de rk-kerk kwam tot uiting bij een merkwaardig incident bij de recente gastvoorstelling van de Franse toneel groep Denis Llorca-Jean Francois Pré- vand in het „Teatro Nacional Cervan tes". in Buenos Aires Ze speelden „Vol- taires Folies". In deze literair waarde volle oproep tot menselijkheid en tole rantie wordt gezegd: „Ik durf u te verze keren, dat sinds het Concilie van Nicea tot aan de opstand van Cévennes er geen jaar voorbij is gegaan, zonder dat het christendom bloed heeft vergoten, vanwege de arrestatie van drie priesters Twee miljoen onschuldige bewoners - Ignacio Parra, Francisco Romero en Patricio Figueredo - zichzelf opgelost doordat deze priesters weer zijn vrijge- wilden worden". laten. In Columbia heeft de „episcopale confe rentie" van begin juli zich beklaagd over de „steeds alarmerender privé- efl openbare Immoraliteit en de grenzeloze sende klasse, en zich op deze manier scherp van hen gedistantieerd Ma, Laar in Argentinië leidt de heer sende terreur ertoe, dat de kerk en de regering onder een hoedje spelen. In de „San Patricio"-kerk in Buenos Aires werden drie geestelijken en twee semi naristen door rechtse extremisten doodgeschoten. Ze lieten inscripties achter, waarvan er een op rood tapijt werd geschilderd en die zei: „Voor die- opinie en achtergrond werden als wilde dieren vermoord onder het voorwendsel, dat ze geen christen Na deze woorden schreeuwde men van uit het publiek: „Schurken! Zwijnen! Naar Moskou' Communisten" Bij het verlaten van het theater werd Prévand bedreigd. Men laste de aangekondigde winst- en bestedingszucht van de heer- tweede voorstelling van het stuk af. De Franse ambassade kon met veel moeite verhinderen, dat de groep meteen ver trok. Hun leider verklaarde: „Ik ben een overtuigd katholiek en heb in Frankrijk dikwijls met priesters gediscussieerd over dit stuk. Allen waren het met me eens. dat de ware boodschap van Vol taire er een is van tolerantie en broeder schap". Het gaat hierbij om een werke lijk postconciliair standpunt, dat niet in tegenspraak staat tot het katholicis me, integendeel. De zaak leek vorige week inderdaad in dit laatste stadium beland, maar toch kwam de Turkse nationale veiligheids raad bijeen, een lichaam waarin de mi litaire chefs met de regering kunnen communiceren, en deze week de strikte aanbeveling - hetgeen zoveel was als een bevel - dat het schip de werkzaam heden in de Egeische Zee. waarvoor het was klaargemaakt, ten volle zou uit voeren. En de zenuwoorlog Anka ra-Athene begon van voren af aan en vrijdag is het schip tenslotte vertrok ken. Turkije heeft - zo zei een woordvoerder op de Griekse staatstelevisie - het vol ste recht elke vorm van onderzoek te doen in zijn eigen territoriale wateren in de Egeische Zee, d.w.z. zes mijl uit zijn eigen kust. (Nóch Griekenland, nóch Turkije hebben in deze wateren de 12- mijlszone geproclameerd.) Het heeft ook het volste recht om wetenschappe lijk onderzoek te doen in de internatio nale wateren, ook al behoren die tot het „continentale plat" van Griekenland. (Dus dat gedeelte van de zee dat begint zes mijl uit. de kust en eindigt, waar de zee 20Ó m diep wordt.). Boren Zoals de wateren boven het continen tale plat vrij zijn voor elke vorm van verkeer en visserij, en voor het leggen van leidingen etc., zo zijn zij het ook voor wetenschappelijk onderzoek. Het was op deze grond dat twee en een half jaar geleden het Turkse oceanografi- sche vaartuig „Candarli", geflankeerd door Turkse oorlogsschepen, onder zoekingen mocht verrichten ten westen van het Griekse eiland Lesbos zonder dat Athene - dat was toen de junta - daar tegenmaatregelen tegen nam. Maar het schip waar het nu om gaat. is onlangs speciaal herdoopt in Sismik. en hoezeer dit ook aan het Griekse woord voor aardbeving is ontleend, het heeft voor de Grieken toch een provocatieve klank. Het betekent dat het zich bezig zal houden met seismografie, en dat is behalve wetenschap ook praktijk ten behoeve van het winnen van bodem schatten - het schip is eigendom vaii het desbetreffende Turkse staatsinstituut. Het zal niet aUeen het bpdemoppervlak bestuderen, het zal daar"oók'in boren en misschien zelfs explosies aanrichten. En de regering-Karamanlis heeft naar alle kanten - ook Westeuropese hoofdste den. Washington en Moskou - laten we ten dat het, als dit gebeurt in het Griekse continentale plat, zelf in de grond zal worden geboord - of op zijn best „opgebracht". Dat zal. zo zei de Turkse premier Demi- rel op zijn beurt een daad van „zeerover ij" zijn De Sismik zal opereren in inter nationale wateren die vrij zijn voor ie dere vorm van onderzoek, zo poneerde hij. Zoals bekend heeft Turkije heel an dere ideeën over de afbakening van het internationale plat dan Griekenland. Volgens Ankara - en men heeft dat keu- Een ware zenuwoorlog woedt nu al enige weken tussen Turkije en Griekenland met als inzet de „Sismik I", een seismografisch exploratievaartuig dat de Turken hebben klaargemaakt voor het onderzoek van de bodem van de Egeische Zee. Zolang deze zomer duurt, horen we nu al: het schip vaart deze week uit. pas volgende maand, binnen enkele dagen, vannacht reeds, en een en ander gaat gepaard met vlootbewegingen, staten van paraatheid, manoeuvres en wat dies meer zij. Er begint zich van de Grieken al een zekere zenuwoorlogsmoeheid meester te maken, die gepaard gaat met irritatie: wat willen die Turken nu eigenlijk? Houden ze ons alleen maar voor de gek? Willen ze soms ons toerisme schaden? En in Turkije wordt de vrees beleden dat als puntje bij paaltje komt de regering-Demirel bezwijkt voor Amerikaanse druk en het schip helemaal niet in omstreden wateren zal laten varen. rig in kaart gebracht - loopt de grens tussen het Turkse en het Griekse conti nentale plat ongeveer in het midden van de Egeische Zee van noord naar zuid. en de talloze Griekse eilanden daarboven moeten als een soort geografische toe valligheden worden beschouwd Huiver Griekenland baseert zijn visie op de Conventie van Geneve van 1958, die Turkije nooit heeft getekend, en waarin wordt gesteld dat ook eilanden bijdragen tot de bepaling van het con tinentale plat. In een uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag van 19G9 wordt gesteld dat dit ook bindend is voor landen die de con ventie niet hebben getekend. Vandaar de Turkse huiver de kwestie aan dat Hof voor te leggen, zoals Karamanlis heeft voorgesteld. Turkije wil met Griekenland samen de Egeische- Zeebodem exploreren, een voorstel waar Griekenland weer niet op heeft gereageerd. Beide regeringen staan onder druk van een linksgerichte oppositie die van de kans gebruik maakt een nationalisti sche en chauvinistische partij mee te blazen. Ecevit verwijt Demirel dat hij het betreffende schip al veel te lang on gebruikt heeft gelaten en dat hij Tur- klje's „nationaal belang" in de Egeische Zee verwaarloost. Elke voorlegging van de zaak aan Den Haag is uit den boze, aldus Ecevit Hj en tijdje geleden schreef ik over het Drostecacaobuseffect op de Drostecacaobus staat een verpleeg ster met dienblad waarop een Dros tecacaobus met verpleegster met dienblad waarop., etcetera. Ik kreeg daar enkele reacties op. onder meer een cartoon van Stemberg, waarop je twee dames ziet. ieder voor een schildersezel, die elkaar schilderen, staan voor een schildersezel, enzo voort enzovoort. Op de ochtend voordat ik om onduidelijke redenen naar Canada vertrok, kreeg tk ook een Drostecacaobusje toegestuurd van Droste, dat ik in mijn koffer pakte voor mijn zusje, dat m Canada woont. Ik had natuurlijk al cadeautjes bij me, onder meer een place-mat met het aap-noot-mies van het lees plankje erop afgedrukt, maar een busje cacao is nooit weg. bovendien kon ik dan aan de hand van een voorbeeld vragen of ze in Canada wellicht een even compact woord hadden voor dit speciale effect datje in de hedendaagse kunst dikwijls tegenkomt. lezers die over het Drostecacaobusef fect schreven, attendeerde me erop. Wat is het geval? Op het leesplankje van aap-noot-Mies slaat een loep zuiver Drostecacaobuseffect afge beeld Wim zit namelijk voor een ta feltje letters te leggen op het lees plankje. waar hij zelf ook weer op staat, letters te leggen op het lees plankje, etcetera. Ik weet niet wan neer Droste zijn verpleegsterscacao- bus introduceerde, maar de kans dat het Wim-effect er dus eerder was dan het Drostecacaobuseffect. lijkt me verre van onwaarschijnlijk Ha, aar kinderen, die sterk desiseerd zijn. wilden natuurlijk we ten hoe je de woorden op het lees plankje uitsprak en wat zij precies betekenden. Aap is ape, zei ik, en noot is nut, dat bleek ook wel uit de plaatjes erboven, maar Mies was niet cat. maar de naam van een poes. Zo was Wim ook niet jongen, en Zus en Jet waren niet de Nederlandse woor den voor meisje en meid. maar ook weer voornamen, evenals Teun en Gijs Wat een idioot leesplankje is dat ei genlijk. besefte ik toen opeens, de kinderen krijgen een lammetje voor geschoteld dat lam heet. en een bok en een duif die bok en duif heten, maar een hond heet opeens Does of Kees, een oude man heet Teun en een longeman Gijs, terwijl Gijs Stap- pershoef toch een stuk ouder is dan Teun Kist. En dan zivijg ik nog maar over het feit dat iets een hok wordt genoemd dat duidelijk een duiventil H„ oe is het mogelijk dat hele gene ratics min of meer lezen hebben ge leerd via dit ondeugdelijke lees plankje vroeg ik me af. en opeens zag ik het. Wilt u wel geloven dat ik van deze aha-Erlebnis even een rilling over mijn rug voelde lopen? Dat ik dat nooit had opgemerkt. Zouden anderen het ook nooit hebben gezien, want ik heb het nooit als zodanig vermeld gezien, en niemand van de 'oed. ik liet de place-mat met het leesplankje in Trenton achter, reisde dezelfde middag met de trein van Kingston naar Montreal. Naast me zat Joke van Kampen uit Spijkenis se. op weg terug naar Nederland. Zi) bleek lerares Frans te zijn. Ik zei dat dat mooi uitkwam, want dat ik al en kele dagen zat te puzzelen op de naam van het duurste en deftigste hotel in Montreal, dat Le reine Eliza beth heet. Le dus met de „e" van Eli zabeth en niet la met deavan alfa bet. Hoewel koningin in de Franse taal toch ook vrouwelijk is. Ze legde me uit dat je in dit geval het woord hotel er tussen moest denken, dus: l'Hotel reine Elizabeth. Hotel is man nelijk, vandaar Le reine Elizabeth. Er was, meende zezich te herinneren, ook een Franse oceaanstomer die „France" heette, maar die niet met La France maar met Le France werd aangeduid, omdat je daar weer het Franse woord voor oceaanstomer, dat mannelijk is, tussen moest den ken. Ik vertelde haar dat koningin Eliza beth helaas niet in dat hotel zou loge ren tijdens de Olympische Spelen, omdat er anders van een onderbro ken Drostecacaobuseffect sprake zou zijn geweest: „La reine Elizabeth dans Le reine Elizabeth", waarop zij zich herinnerde dat prof. Dresden op colleges in Leiden altyd sprak van het Blookerscacaobuseffect, totdat hij eens op een verjaardag van zijn studenten een corrigerend busje Drostecacao kreeg aangeboden. In het Frans, vertelde ze. spreekt men van „mise-en-abime", geplaatst in de afgrond en het standaardvoor beeld is van „de Valsemunters" van André Gide, waarin deze schrijft over een schrijver die een boek schrijft over een schrijver die een boek schrijft... ADVERTENTIE ^^<orruiQarheUileuw^oifijnenstadior^v voor een unieke show. In her nieuwe overdekte slodion, hoog uit her-water, doldrieste it 1500 jitplooisen, geven dolh|nen kopnolen, in formatie uitgevoerde e„ 35 minuten long een opdrochten Dagelijks shows om unieke show. Sprongen lol 5 rr Boudewiinpark. niet speeltuin (Door Willem L. Oltmans) Volgens de nieuwste cijfers van de Club van Rome zullen er in 1980 één miljard jongeren zijn in de wereld die werk zoe ken. Nu, in 1976, komen er ie dere vijf dagen één miljoen mensen bij. Na 1980 zullen er iedere vier dagen één miljoen mensen meer op onze planeet zijn. In 1990 komt de wereld 85 miljoen ton voedsel te kort. In het jaar 2000 honderd miljoen ton. De grootste steden in de wereld zullen in 1980 twaalf maal zoveel water gebruiken als in 1960. Dit zijn slechts enkele van een stroom van nieuwe cijfers en informatie om trent de toestand in de wereld, welke de Club van Rome hier de afgelopen twee dagen tijdens een eerste Ronde Tafel Conferentie in Spanje heeft be kendgemaakt. Onder voorzitterschap van de Italiaan Aurelio Peccei kwa men een vijftigtal internationale ex perts en vooraanstaande persoon lijkheden, onder wie voor de eerste maal een groot aantal Spanjaarden, bijeen om wereldvraagstukken te be spreken. De discussie stond op een uitzonderlijk hoog peil. Toch was er veel kritiek op de pessimistische ge luiden, die het optreden naar buiten van de Club blijven karakteriseren. De Britse geleerde dr Alexander King en rechterhand van voorzitter Peccei gaf openlijk uitdrukking aan diepe twijfels omtrent de bereidheid van re geringen en leiders om de toestand, die hij hoog ernstig noemde, onder ogen te zien. „Wat doen regeringen om een le vensverzekering te nemen voor toe komstige generaties?", riep hij het ge zelschap toe „Als ik op de weg rijd in een auto die niet is verzekerd, zou men mij beschuldigen van misdadig ge drag. Europa zelf doet nog altijd niet wat in de meest elementaire zin nood zakelijk zou zijn in haar eigen belang op lange termijn. De mensen in de we reld zijn toteen speelbal geworden van regeren-in- paniekstemming door bu reaucratieën zonder gezicht". De Noorse geleerde John Galtung be streed het pessimisme van dr. King fel. „Indien de Club van Rome in 1947 in Hongkong zou hebben vergaderd, zou zij zeker de ondergang van China heb ben voorspeld", Hiertegen voerde voorzitter Peccei aan: „Sorry, maar ik heb vele van mijn levensjaren in China gewoond, en niemand kan van mij verwachten dat ik ooit een dergelijke negatieve verklaring ten aanzien van China zou hebben afgelegd". Er werd pittige taal gesproken. De Afrikaan Albert Tevoedjre uit Daho mey onderstreepte, dat men in China betrekkelijk gelukkig was terwijl het merendeel der Chinezen slechts over een fiets beschikte. „Wat is het doel van die zogenaamde vooruitgang die de rijke landen ons willen opdringen, dat dc hele wereld in een Mercedes zou komen te zitten?". De Franse senator Edgard Pisani hield een vlammend pleidooi voor verbete ring van het onderwijs, een onderwerp waar zijns inziens door de Club van Rome te weinig aandacht aan werd besteed. De Braziliaan Helio Juanbe pleitte voor een humanistische bena dering door de Club van Rome in plaats van de wetenschappelijk- technische, die momenteel werd ge bruikt. Salvador Allende's voormalige am bassadeur. de Chileen Heman Santa Cruz, evenals de Pool prof. Adam Schaff, beschuldigden de Club van veel te oppervlakkige studies en een flagrant voorbij gaan aan de politieke en sociale wortels van de wereldpro blematiek. „Bent u bang. heren, uw handen te branden aan de politieke vraagstukken", vroeg Schaff zich af. „Er is immers geen andere weg, indien u de koe bij de horens wilt pakken1' Van Spaanse zijde merkten wij de aanwezigheid op van de voormalige minister van buitenlandse zaken. Gregorio Lopez Bravo, van de voorma lige minister van onderwijs. Jouaquin Ruiz Guimenez. van de secretaris generaal van het Inter-Latijns- Ame rikaanse Culturele Instituut, Rodolfo Baron Castro en andere vooraan staande persoonlijkheden. Ook de rec toren van de universiteiten van Rabat en Valencia benadrukten het belang van onderwijsvraagstukken. Ee, i en groep van topleden van de Club van Rome werd vooreen langdurig en ernstig onderhoud met koning Juan Carlos I en koningin Sophie op het koninklijke paleis ontvangen. Later waren verschillende deelnemers aan dit gesprek van mening, dat vooral de vraagstelling van de Spaanse konin gin grote indruk had gemaakt. De Amerikaanse Hongaar Ervin Lasz- lo. die een gigantisch Club van Rome-project leidt dat de naam draagt „De doelen van de mensheid", gaf een overzicht van het werk van zijn team. waarbij hij onder meer de be studering van de doelstellingen van de UNO in New York, het Vaticaan en de multi-nationals roemde. De Zwitserse professor Hugo Thie mann informeerde waarom een studie van de internationale vakbonden niet in dit project was opgenomen. Laszlo antwoordde voor velen onbevredi gend: „Had u mij die vraag zes maan den geleden gesteld, toen wij ons pro ject begonnen, zou ons dit geholpen hebben. Nu is het te laat". Waarop de Spaanse baron Castro naar voren bracht dat zijns inziens nog altijd de verkeerde mensen bij Ronde Tafel Conferenties werden uitgenodigd. ,„Wat is de mening van de gewone mensen over uw project?", vroeg am bassadeur Santa Cruz. „Dat zijn wij in 50 landen nagegaan", antwoordde Laszlo, „maar het merendeel van de mensen in de landen die wij peilden is in dit soort problemen niet geïnteres seerd, omdat zij de grootste moeite hebben bij de huidige omstandighe den het hoofd boven water te houden". De volgende belangrijke vergadering van de Club van Rome zal plaats heb ben eind oktober in Algiers, terwijl voor 197" onder meer een bijeen komst op de agenda staat in Caracas. Ee, len ander conflict binnen de rk-kerk doet zich voor in Brazilië. De aartsbisschop van Salvador, kar dinaal Alvelar Brancao Vilela heeft bij het feest van de 30e verjaardag van de oprichting van de vrijmetselaarsloge „Liberdade" een mis gelezen en heeft korte tijd later in de loge tijdens een plechtige ceremonie de titel van „grote weldoener" en de orde van ver dienste „Dom Pedro Primeiro" - de hoogste onderscheiding van de plaat selijke vrijmetselarij - in ontvangst genomen. In de krant „O Globo" richtte een lei dende rechts-katholiek, Gustavo Corcao, een scherpe aanval op de kar dinaal. Deze antwoordde, dat hij bij zijn contacten met de vrijmetselaars heeft geconstateerd, dat deze zich geenszins meer tegenover de kerk op stelden. Het merendeel van de 300.000 Braziliaanse vrijmetselaars zou ook belijdend katholiek zijn. AURELIO PECCEI ,6«iH tSBsrt, 6*i'n v)t£R 6£E»4 "ToiLcr-fsoirq

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4