PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT n Boa, §pannjng tussen Turkije en Griekenland stijgt OPNIEUW GESPREK OVER VREDESTEIN PZC Kapelle krijgt vergunning voor aanleg jachthaven bij Wemeldinge de krant van zeeland Trein uit de bocht bij Simplon: 6 doden Bonden willen meer weten over plannen van minister Lubbers vandaag LIJKJE ONTVOERD KIND IN FRANKRIJK GEVONDEN Margarine drie cent duurder Zwemmen: Henk Lichterlaaie pagina l(> 219e jaargang no. 174 Zaterdag 24 juli 1976 ■*"^1 TURKS SCHIP OP WEG NAAR AEGEISCHE ZEE ISTANBUL - ATHENE (KTR/AFP) - De spanning tussen Griekenland en Turkije is vrijdag toegenomen nadat de Turkse pers onder grote koppen had gemeld dat het seismische onderzoe kingsschip 'Mta Sismix 1' de haven van Istanbul heeft verlaten om 'zijn missie uitte voeren'. Die missie is het zoeken naar olie in de tussen Turkije en Grie kenland omstreden Aegeïsche Zee. Toen de gepavoiseerde 'Mta Sismix 1 de Bosporus passeerde werd het schip ge groet door de sirenes van andere sche pen. De Turkse kranten herinneren aan een recente uitspraak van premier Demirel dat memand Turkije kan verhinderen buiten de Griekse territoriale wateren naar olie te zoeken. In Griekenland kwam premier Kara- manlis vrijdag bijeen met zijn voor naamste- ministers, onder wie minister van defensie Averoff-Tossitas. Ook de chefs van staven vergaderden. DEN HAAG - Bij Vredestèin in Looduinen hebben vrijdagmorgen de werkenemers de fabriek bezet als protest tegen de voorgenomen sluiting van de vestiging in Loosduinen Foto: voor directieleden en icerknemers van een zusterorganisatie bleef de poort vanmorgen hermetisch gesloten (Van onze correspondent) DEN HAAG - De vakbonden willen van de regering meer gegevens over de situatie bij Vredestein om te kunnen beoordelen of 20 procent van het personeel moet afvloeien en of de Vredestein- vestiging in Loosduinen gesloten moet worden. De vakbonden, de industriebonden van NW, NKV en CNV, de Unie van Beamb ten, Leidinggevend en Hoger Personeel (BLHP) en de Nederlandse Centrale ZVTM zet na aanbeveling van de minis ter voor verkeer het mes in de dienstre geling. PAGINA 9 ongunstig De Europese burger denkt steeds min der gunstig over het nut van de gemeen schappelijke markl herstel De haven van Rotterdam herstelt zich over de eerste vier maanden; beurs; fi nanciën; economie. Hoger Personeel (NCHP) hebben dit vrijdag gesteld in een gesprek met de heer J. Molkenboer, directeur-generaal van de industrie bij het ministerie van economische zaken. Minister Lubbers is op vakantie. Op korte termijn zal er over de werkgelegenheid bij Vredes tein en over de sluiting van Loosduinen een nieuw gesprek plaatsvinden tussen economische zaken en de vakbonden. Beide partijen zijn in het gesprek nader tot elkaar gekomenNa afloop zei de dis trictsbestuurder van de Industriebond NW, Jan de Jong: „De mededeling vo rige week. dat circa 2Q procent van de Vredestein-werknemers moest af- SPORT PAGINA 15 winnaar PAGINA 17 akkoord uurloop vloeien en dat de vestiging in Loos duinen dicht zou gaan, betekende voor ons het mes op de keel. Dat mes is nu weggehaald. We hebben heel duidelijk begrepen dat economische zaken op deze punten aanspreekbaar is" Volgens Jan de Jong kunnen de vak bonden pas 'een gedegen oordeel' geven over de plannen van minister Lubbers (economische zaken) voor vermindering van personeel en sluiting van Loosduin en, als alle mogelijke informatie is ver kregen. Zo kon economische zaken in verband met overleg met de banken nog geen gegevens verstrekken over de fi- nancile kant van de zaak en over de noodzakelijke investeringen. Afronding Volgens directeur-generaal Molken- boer, die in Amerika de onderhande lingen met de eigenaar van Vredestein, International B. F. Goodrich voerde, moet de hele zaak eind augustus afge rond zijn. „Ik denk dat we eind vol gende maand rond zijn met de Ameri kanen en dat dan ook zekerheid bestaat over de samenstelling van de nieuwe raad van commissarissen en het stich tingsbestuur. terwijl tegen die tijd ook het topmanagement bekend zal zijn", aldus de heer Molkenboer. die benad rukte dat de onzekerheid bij de werk nemers, met name bij die in Loosduin en, eind augustus weggenomen moet zijn. Zoals bekend is er tussen de Neder landse regering en Goodrich overeen stemming bereikt over de zeggen schapsstructuur: 49 procent Neder landse overheid. 49 procent Goodrich en 2 procent een stichting, die in Neder landse handen komt. De vakbonden zijn het m het algemeen met deze overeen komst eens. ..Maar er zijn nog veel vra gen. die beantwoord moeten worden. ZATERDAG slachtoffer Hasj-pater' DeUepoort ..Nederlanders rijn in Spanje smokkelslachtoffers nummer één". rechtvaardig Autoverzekeraars streven naar een rechtvaardig beleid bij de behandeling van schadeclaims. PAGINA 21 cel Verzoekplaten draaien in de gevange nis. Denksporten dammen, schaken, bridge. LE PR ADET (AFP) - Het lijkje van de donderdag in Le Pradet in het Franse departement Var ontvoerde 6-jarige Vincent Gallar- dot is vrijdagochtend op de weg naar Hyeres gevonden. Het kind blijkt te zijn gewurgd. Het lijk werd gevonden in een zak op een vuilstortplaats. Kort tevoren had iemand een onbe- kendeuiteenautozienstappenenzienlopenmeteenvrachtopzijn rug. De vermoedelijke moordenaar van Vincent Gallardot is vrijdagochtend in het centrum van Toulon gearresteerd. Hij wordt ondervraagd door de politie. De man werd aangehouden op grond van het signalement dat ooggetuigen van de ontvoering hadden gegeven. He t jongetje bevond zich voor het huis van zijn ouders toen het metzijn broertje van driejaar werd ontvoerd dooreen onbekende automobilist. Het broertje was enkele minuien na de ontvoering een paar honderd meter verder teruggevonden. De Sismix 1 kan zaterdagochtend vroeg de Aegeïsche Zee binnenvaren Waarnemers menen dat veel zal afhan gen van de plaats waar hel schip zijn onderzoekingen begint. Als dat in om streden gebieden zal zijn, zal het worden verzocht te vertrekken. Als de gezag voerder weigert. zal hetschip tot vertrek worden gedwongen, zo meent men. Paraat De Turkse en Griekse strijdkrachten Twee Nederlandse bergbeklimmers omgekomen AOSTA, ITALIË (AP) - Twee jonge Nederlandse bergbeklimmers zijn ge dood en een andere gewond geraakt toen zij tijdens een klimpartij in de Alpen bij Aosta naarbeneden stortten, zo is gisteren door de politie verklaard. De slachtoffer zijn de 18-jarige Jan de Wijk en de 17-jarige Peter Welker. De gewonde is de 51-jarige Joop Welker, vermoedelijk de vader van de 17-jarige jongen. zijn al in verhoogde staat van paraat heid gebracht. In Athene zei men ech ter vrijdag dat de Griekse regering de zaak kalm opneemt. Het geschil ontbrandde toen Grieken land olie vond ter hoogte van het Griekse eiland Thasos in 1974. Grieken land stelt zich op het standpunt dat het met zijn 3.000 eilandjes een uitgebreid gebied in de Aegische Zee heeft, maar Turkije zegt dat de zee geen Grieks meer isen dathet anatolische plat tot midden van de Aegische Zee loopt (Zie ook pagina 4) India had hulp van VS bij maken eerste kernbom WASHINGTON (RTR)- Een vooraan staande Amerikaanse functionaris heeft vrijdag onthuld dat India Ame rikaanse hulp heeft gehad bij de ver vaardiging van zijn kernbom die voor het eerst in 1974 tot ontploffing werd gebracht. bijvoorbeeld over het management in de nieuwe situatie en over de samenstel ling van de raad van commissarissen", aldus NW-bestuurder Jan de Jong. Of er bij Arnhem een nieuwe fabriek in de plaats van de huidige in Heveadorp moet komen is volgens de heer Molken boer volledig een politieke beslissing, waarbij de arbeidspolitieke beschou wingen een grote rol spelen. De heer De Jong vindt, dat Arnhem nog helemaal bediscussieerd moet worden. Bezetting Personeel van Vredestein in Loos duinen heeft vrijdagmorgen met een korte bezettingsactie geprotesteerd Om half acht werd een deel van het kantoor, waarin de leiding en de staf diensten zitten, afgesloten. Om elf uur werd de actie beëindigd. De actieleider P. C. Provily noemde de actie volledig geslaagd. In een verklaring noemt het actiecomité sluiting van de fabriek in Loosduinen niet acceptabel. De fabriek - 'een goede (Slot zie. pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (ANP) - Margarine en halvarine worden duurder, zo heeft de bond van Nederlandse Margarinefa brikanten vrijdag meegedeeld. De verhoging, waarvoor van het ministe rie van economische zaken toestem ming is verkregen, bedraagt 3 cent per 250 gram margarine en 1,5 cent voor 250 gram halvarine. Oorzaak is, aldus de bond. de sterke stijging van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt. De verhoging is afgelopen maandag in gegaan maar, aldus de secretaris van de bond, in overleg met het ministerie van economische zaken eerst nu bekend gemaakt. Bovendien gaat het om een verhoging van de fabrieksprijs, waardoor niet is te zeggen wanneer de duurdere pakjes in de winkel liggen. De verhoging werkt al tijd met vertraging door in de winkel prijs omdat de handel eerst de oude voorraden moet verkopen. Voor de consument zal in de meeste ge vallen de prijs ook met rond drie cent omhoog gaan, maar de winkeliers zijn vrij in hun prijsstelling, dus er kunnen verschillen voorkomen, aldus de bond van margarinefaonkanten. BRIG (DPA) - Een treinongeluk heeft vrijdag bij de uitgang van de Sim- plontunnel bij Brig in Zwitserland aan zes mensen, onder wie een Neder landse vrouw, het leven gekost. Voorts zijn er 34 gewonden. De slachtoffers behoren tot de ca. 150 Inzittenden van de Rivièra-express die uit Ventimiglia kwam met doorgaande wagons naar Dortmund. Amsterdam en Hamburg-Puttgarden In Brig werd meegedeeld dat te hoge snelheid in een bocht vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk Tot de doden behoort de Zwitserse treinbestuurder. Behalve de Nederlandse vrouw, kwamen voorts een Deense vrouw en haar beide kinderen tresp. drie en vier jaar oud) en een Duitser om het leven. De namen zijn nog niet bekend gemaakt. De acht wagons vlogen uit de rails en werden ten dele In elkaar gedrukt. De meeste passagiers werden uit de slaap gerukt toen de express tegen een uur vannacht ontspoorde. Enkele slachtoffers moesten met snijbranders worden bevrijd. Op 13 personen na konden de gewonden later het ziekenhuis verla ten. RIJKSWATERSTAAT VERLEENT TOESTEMMING De tweede lijiï en de spelregels §Gisteren is ln deze krant ae directeur van de provinciale planologische dienst-ir.R M. Th. Adriaansens - aan het woord geweest over de on rust, die is ontstaan door de publi- kaüe van een stuk. dat deze dienst had vervaardigd over de indeling van de woonkernen in Midden-Zeeland De dienst begrijpt die onrust niet, zo heeft de PPD-directeur in het PZC- vraaggesprek uiteengezet. Toch is daarvan sprake: de reeks vragen, die dne statenleden inmiddels over deze aangelegenheid hebben gesteld, duiden zelfs op een zekere irritatie. Opmerking van ir. Adriaansens: „De procedure, die wij hebben gevolgd, was publiekelijk bekend' gedeputeerde Boersma had die in de statenvergadering van april uit eengezet-Waarom zijn er dan toch on lustgevoelens? Om die vraag zo goed mogelijk t« beantwoorden moet er vooraf op wor den gewezen, dat de indeling van kernen voor de Zeeuwse gemeentebestuurders en voor de bevolking een zaak van le vensbelang is: deze indeling bepaalt immers langs welke lijnen de toekom stige groei van steden en dorpen in Zee land zal verlopen. Elk officieel stuk over een dergelijke kwestie wordt dan ook met grote aandacht, misschienwel met argwaan gelezen. In dit verband dienter ook aan te worden herinnerd, dat de Zeeuwse staten eind april van dit jaar een beleidsvormend debat over deze zaak hebben gevoerd, bij welke gele genheid er een aantal overwegingen zijn geformuleerd, die in een nader debat op grond van concrete voorstellen zullen worden uitgewerkt. Deze twee punten nu - het belang en het beleid - vormen naar onze mening de achtergrond, waartegen de ontwikkeling van de afge lopen week moet worden beschouwd. Uit de verklaring van de PPD-directeur valt af te leiden dat hij eenzelfde opvat ting huldigt: ook hij acht deze ruimte lijke ordening van levensbelang voor de Zeeuwse gemeen ten en tevens gaat hij er van uit dat in de staten bepaalde overwegingen zijn geuit en een proce dure is uitgestippeld Men kan het nog weer anders formuleren: het gaat om een voor Zeeland belangrijke en gevoe lige aangelegenheid, waarbij grote zorgvuldigheid is geboden. EERSTE AANZET: 125 LIGPLAATSEN WEMELDINGE - De gemeente Kapelle heeft van rijkswater staat vergunning gekregen om te beginnen met de aanleg van een jachthaven in de Westsluis bij Wemeldinge. Het gaat in eer ste instantie om een kleine hon derd ligplaatsen. Volgens bur gemeester H. G. van Suylekom van Kapelle zal zeer binnenkort worden begonnen met de aan leg van de haven. Erg veel tijd zal dat niet vergen. Er komen drijvende steigers, er moeten meerpalen worden geslagen en er komt een parkeerterrein met een winterberging. Burgemees ter Van Suylekom verwacht, dat de j achthaven nog in het na seizoen in gebruik genomen kan worden. Financieel is de zaak al rond. De gemeenteraad van Kapelle heeft een krediet van 3,5 ton beschikbaar gesteld. Wemeldinge zal het in de toekomst van de recreatie moeten hebben, nu het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Zuid-Beveland met meer dan vijftig procent is teruggelupen. Zoals bekend heeft de openstelling van de Schelde-Rijnverbinding in het najaar van 1975 gezorgd voor een enorme te rugval van het scheepvaartverkeer door het kanaal. Zowel in Wemeldinge als in Hansweert hebben verschil lende middenstanders hun zaak geslo ten. De gemeente Kapelle is ervan over tuigd. dat er een alternatief moet ko men En dat alternatief is dan de recrea tie. Of die recreatie de enorme terugloop van de scheepvaart helemaal zal kun- frontlijn De nen compenseren is de vraag. En dat weten ze op het gemeentehuis van Ka pelle ook wel. Maar de recreatie zal We meldinge in elk geval levendig houden. Alle begrip Daarom ook is burgemeester Van Suy lekom zo bijzonder ingenomen met de toestemming van rijkswaterstaat om met de aanleg van de jachthaven te mogen beginnen. „Rijkswaterstaat (Slot zie pagina 2 kolom 3) 'e directeur van de PPD heeft er in het PZC-vraaggesprek voorts op gewe zen. dat het omstreden ambtelijke stuk zonder meer in de procedure past, die in de staten is uitgestippeld. Zien we het goed. dan tekenen zich daarin twee lij nen af. namelijk die van het beleid en die van het ambtelijk vooroverleg. Lijn nummer één is een zaak van gedepu teerden en provinciale staten: gedepu teerden doen een voorstel en de staten nemen daarover een beslissing. Lijn twee heeft met de voorbereiding van de eerste te maken: binnen de ambtelijke sfeer worden concepten gemaakt en be sproken en tevens is er vooroverleg met de gemeentebesturen. Het gewraakte stuk behoort tot deze tweede lijn: het werd en wordt besproken binnen een in tergemeentelijke werkgroep over het structuurplan Midden-Zeeland. Met andere woorden: het stuk is hulpmiddel bij een voorbereidende discussie, welke discussie echter mede dient ter voorbe reiding van een PPD-beleidsnota voor gedeputeerde staten. De directeur van de dienst heeft in het hier bedoelde vraaggesprek onderstreept dat dit vooroverleg (de tweede lijn) voor hem uiterst belangrijk is ter voorbereiding van de uiteindelijke beleidsadviezen (de eerste lijn). Een citaat uit het interview: „Mag een dienst ambtelijk overleg voe ren met een club burgemeesters, die be stuurders zijn? Mag een dienst een stuk met beleidsgegevens doorpraten met de gemeenten vóór het naar gedeputeerde staten gaat? Ik vind dat dit mogelijk moet zijn." Het kost ons geen enkele moeite om ir. Adriaansens daarin bij te vallen' m het algemeen gesproken heeft hij gelijk. Dit vooroverleg is echter on derworpen aan eigen spelregels en die regels nu zijn in dit specifieke geval naar onze mening niet gevolgd. Men kan zelfs de vraag stellen of de PPD zich wel heeft gerealiseerd dat er spelregels zijn. Zo deed zich de eigenaardige omstan digheid voor. dat het vooroverleg werd gevoerd op basis van een achterhaald stuk. De discussienota van de PPD was namelijk niet in overeenstemming met de uitgangspunten, zoals die erna april in de staten waren geformuleerd De PPD-directeur wees er gisteren in het PZC-vraaggesprek op, dat de nota in le der geval op twee punten was achter haald de aanduiding eonsolidatiekem bij 's-Heerenhoek en Nieuwland was niet juist, terwijl bovendien de hele be nadering van het begrip eonsolidatie kem met meer klopte Die aanduiding was met exact in de geest van de sta ten- discussie." aldus ir. Adriaansens. Maar is het dan niet vreemd dat een provin ciale dienst vooroverleg voert met ge meenten iof met een club burgemees ters op een onzuivere grondslag, name lijk een nota die niet is bijgewerkt? Had niet onmiddellijk na de statenzitting van april een nieuw stuk moeten worden samengesteld? De bewuste interge meentelijke stuurgroep heeft direct na de statenvergadering van april verga derd. namelijk begin mei. En midden- juni is men opnieuw bijeengekomen: toen is besloten dat de colleges van b. en w. tot half augustus aanstaande zouden kunnen reageren op de ambtelijke nota. Men zou zo denken dat het voor de hand had gelegen om het aanvankeliike stuk (Slot zie pagina 3 kolom l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1